D'66-oprichter zet lieuwe partij door Ziekenhuis gedwongen om te sluiten NAM is misleidend iver Amelands gas' Kelly VP-conferentie toont begrip voor ARP »- Zionisten: DDR draagt nog schuld uit nazi-tijd Resultaat Vietnamactie valt tegen Politie treedt hard op Vulkaan blijft vissersplaats bedreigen Nieuwe cao voor grafisch bedrijf Peuter zeven uur zoek in ziekenhuis NKV-bestuurder: 'zware federatie' van vakcentrales Het weer Onrust in verzorgingsgebied van Enkhuizen -p Je ziet steeds meer mensen Kelly roken. halvaret Laag in nicotine. Fijn van smaak. C4)UW/KW \RTET M \M)\G 29 JANUARI 1973 BINNENLAND K5 vij onze parlementsredactie IECHT Over enige maanden zal de nieuwe partij Vrije Demo- en zich aan de kiezers presenteren. Een groep onder leiding van Wessel uit Oegstgeest heeft zaterdag in Utrecht besloten hard rerken aan de oprichting van deze partij, waarvan de politieke ing links van het midden zal zijn. Kjn commissies gevormd, die zul- ^(verken aan de opstelling van een ^Jramma en aan de organisatie van /lieuwe partij. Verder is het de y kling de markt van kiezers te f tzoeken. peer blijkt dat minder dan vijf [ïen procent van de kiezers inte- heeft voor de nieuwe partij, de oprichting niet door. Het itonderzoek zal pas na de kabi- ormatie worden ingesteld, omdat 0 ilitieke toestand nu erg onduide- lgjt s. Prof. Wessel vertelde ons, dat jeu;r niet over denkt verder met t j mee te doen. Deze partij is de naar het socialisme ingeslagen, de Delftse hoogleraar. Wanneer lotseling op deze weg terugkeert, :t toch niet geloofwaardig. Prof. je) heeft reeds enige ervaring met Joprichten van politieke partijen. «Kras ook rechtstreeks betrokken je geboorte van D'66. 'P-conferentie oorn waren in het weekeinde op ek van de KVP zo'n tachtig poli- in ex-politici bijeen, die verwant aan de KVP om te confereren de toekomstige koers van de j. Een van de voornaamste con- T~jes was dat de KVP ervan zou en afzien, ARP en CHU in 'het P ilijf van de ene partij te willen gen. Een wat losser samenwer- iverband zou ook kunnen vol- Spo mits er in de Tweede Kamer nm meer zichtbaar wordt van de t Inwerking tussen de drie fracties. Gr roep heeft tijdens de conferentie pa eerderheid begrip getoond voor r ofcarzeling van de ARP om de H leelde christen-democratische t'ooj te aanvaarden omdat steeds ?ell blijkt dat KVP-ers en anti-revo- c ïairen het niet ten volle eens dei cn worden over de partij grond- Deelnemers aan de conferentie taxeerden bovendien dat de sociologi sche verschillen tussen beide partijen ook belangrijk zijn. Nu de situatie zo ligt meenden de meesten dat de partijen elkaar wat ruimte moeten gunnen door bijvoor beeld genoegen te nemen met een federatieve vorm van de samenwer king. Wel is tijdens het geheime be raad in Doorn aangedrongen op ver sterking van de banden tussen de fracties. Veel conferentiegangers meenden dat het tenminste nodig moet worden geacht dat er gemeen schappelijke fractievergaderingen wor den gehouden. Ter conferentie is ook de vraag aan de orde geweest of er toekomst is voor een politieke formatie naast PvdA en VVD. Deze vraag werd alge meen bevestigend beantwoord. De conferentie kwam in meerderheid tot de conclusie dat deze (christelijk-de- mocratische) formatie zich niet voor een langere termijn dan één regering speriode aan PvdA of VVD moet binden. Wel overheerste de mening dat in de huidige situatie samenwer king met de progressieven nodig>is. De deelnemers wilden er over het algemeen niet van weten dat de chris ten-democratische formatie zou wor den getypeerd als 'het midden' van de Nederlandse politiek. De binnenlandse verhoudingen werden geschematiseerd in een driehoek met een socialisti sche, een liberale en een christen democratisch punt, een figuur die bij elke kabinetsvorming zou kunnen 'kantelen', zodat zich telkens weer drie mogelijkheden zullen voordoen: een sociallstisch-liberale, een socialis- tisch-christen-democratische en een christen-democratisch-liberale coalitie. De meningsvorming van deze confe rentie zal worden vertaald in lijsten met vragen die aan het kader van de partij zullen worden voorgelegd. Aan de hand hiervan zal de besluitvor- édclenzee-vereniging protesteert orL een onzer verslaggevers LINGEN De Landelijke Vereniging tot Behoud van de Wad- r( ee protesteert met klem tegen de informatie, die de NAM in ii personeelsblad Nammogram heeft gegeven over de plannen aardgaswinning op ^meland. ren ens de LVBW is de informatie de NAM onvolledig en daardoor rgi idend. De NAM stelt onder mdat Staatsbosbeheer en Rijkswa- lat geen principiële bezwaren icfen tegen de gaswimniingsplannen Nv meiand. Dat is niet waar: Staats- sheer en Rijkswaterstaat hebben i t en advies aan het gemeentebe- laten weten, dat in de natuurge- i op Ameland geen gas gewon- iient te worden. iVBW beschuldigt de NAM er r van te verzwijgen dat er 19 1971 al geheim overleg is begon- met B. en W. van Ameland. 02J ns dat overleg hebben B. en W. ien van gasvoorziening van Ame- vanaf dc vaste wal en de voor gegeven aan gaswinning uit ei- JOdem. Daardoor heeft de NAM lf toe bijgedragen, dat de aard- 1 orziening van Ameland is ver- d. JAM doet voorkomen alsof de ijle aan het natuurschoon mini- is. De LVBW wijst erop, dat de in juni 1972 aan B. en W. van and schreef, dat de aardgaswin- gl, wel erg veel afwijkt van de primming 'natuurgebied' en dat 10-2 >m 't gemeentelijk bestemmings- I maar beter gewijzigd kon wor de suggestie van de NAM dat iwinning op Ameland noodzake voor de energievoorziening van iand, wordt door de Vereniging "addenzee-beschermers aangeval- 'e vereniging wijst erop dat op 'ederlands continentale plat (on- 'e Noordzee dus) veel grotere dheden aardgas zijn aangetrof- die wel te winnen zijn. Boven- zijn er buiten Nederland grote "ilheden aardgas aanwezig die in- d kunnen worden. is.'ÜYBW neemt het de NAM verder ik, dat ze verzwijgt dat 80 pro- an de Amelandse bevolking zich aardgaswinning heeft uitgespro- dat zeker 40.000 mensen uit iimèn- en buitenland schriftelijk bij "ïmeentebestuur hebben geprotes- tegen de plannen van de NAM. de plannen van de NAM van iment moeten er twee boorloca- ties in natuurgebieden komen. Bij de Ballumer Bocht zou aan de Wadden- kust een station voor gasbehandeling van ruim vier hectare moeten verrij zen. De Landelijke Vereniging tot behoud van de Waddenzee blijft van mening, dat een dergelijke aanslag op het Waddengebied niet toelaatbaar is. Oud premier De Jong na alfloop van de KVP-bijeenkomst in Doorn. ming van de partij over de toekomsti ge koers op gang moeten komen. Op 19 mei zal de partijraad beslissingen nemen. AMSTERDAM Op de jaarvergade ring van de Nederlandse Zionisten bond in Amsterdam, heeft de voorzit ter, de heer S. Cohen, er op gewezen, dat de DDR de verplichting van her stelbetalingen aan slachtoffers van het nazi-regime nog nooit is nagekomen. 'De ontspanning tussen Oost en West zal er waarschijnlijk binnenkort toe leiden, dat zowel de Duitse Bondsre publiek als de DDR aanvragen zullen indienen voor het lidmaatschap van de Verenigde Naties. Het bestuur van de Nederlandse Zionistenbond wenst met de meest mogelijke nadruk te wijzen op de verplichtingen die de DDR heeft met betrekking tot herstel betalingen aan de slachtoffers van het nazi-regime, dat over Duitsland re geerde, waarvan indertijd ook de te genwoordige DDR deel uitmaakte', al dus de bon 'svoorzitter. Van een onzer vrslaggevers DEN HAAG De organisatoren van de actie Heel Vietnam hopen, dat de komende dagen nog zeer veel giften via de giro zullen bin nenkomen. Zoals bekend, is het resultaat van de vrijdagavond ge starte actie erg tegengevallen. Slechts weinigen kwamen na de op roep van oud-minister-president De Jong voor de televisie naar de ge meentehuizen en kerken. Als oorza ken noemt het Nederlandse Rode Kruis de aard van de publiciteit van de laatste dagen en het slechte wc'er vrijdagavond. Over drie dagen zal be kend worden, hoeveel de actie opge bracht heeft. Het door acht organisaties gevormde comité zal begin deze week bij elkaar komen om ht't verdere verloop van de actie te bespreken. De organisatoren hopen, dat de actie alsnog een succes wordt, wanneer de onrust die rond Heel Vietnam ontstaan is voorbij zal zijn. Het Medisch Comité Nederland-Viet- nam, de organisatie van de nationale actie Heel Vietnam uitgesloten werd, waardoor de onrust rond de inzame ling begon, heeft besloten de medi sche hulp aan de gezondheidsdiensten van Noord-Vietnam en de bevrijdings fronten van Zuid-Vietnam, Laos en Cambodja uit te breiden. Dit het'ft de voorzitter van het comité, prof. dr. J. H. de Haas, zaterdag meegedeeld. Het Medisch Comité heeft reeds van tien duizenden gevers bijdragen ontvan gen. De bezettt'rs van het Amerikaanse consulaat veertien dagen geleden gaan de komende weken als Actie groep Amsterdam een landelijke handtekeningenactie houden voor vrij lating van de honderdduizenden poli tieke gevangenen in de gevangenissen en concentratiekampen van de Zuid- vietnamese regering. De lijsten met handtekeningen zullen worden aange boden aan minister Schmelzer om de Nederlandse regering te bewegen sa men mc't andere regeringen te bevor deren dat de gevangenen in vrijheid worden gesteld. AMERSFOORT Vijften bewoners van de Langegracht in Amersfoort, onder wie enkele bejaarden, een baby van zestien maanden en een kleuter van 2jaar, hebben zaterdagmiddag vijf kwartier in het Amersfoortse po litiebureau in een cel gezeten. Op deze manier reageerde de gemeente op een protestactie van 35 bewoners van deze gracht tegen de verkeerso verlast die zij ondervinden. Sinds kort wordt een groot deel van het door gaande verkeer over deze toch al niet op grote drukte berekende gracht ge leid. De bewoners van de Langegracht pak ten de zaken zaterdag fiks aan. Tegen het middaguur gingen ze op stoelen op straat zitten. Op die manier de hele weg barricaderend. De stoelen- barricade had zaterdag tot gevolg dat binnen tien minuten een grote ver keerschaos in de binnenstad van Amersfoort ontstond De politie ging spoedig tot actie over. Eerst kwam een parkeerwachter die de Langegrachters vroeg naar hun huis te gaan. Toen dat niet hielp, reed een overvalwagen voor. Vijf agenten zorgden ervoor dat vijftien bewoners werden ingerekend. Sommi gen werden bij de haren beetgepakt. Anderen tegen de benen geschopt als het instappen niet snel genoeg ging. Wolken van rook, vulkanische as en giftige gassen hangen boven de vissersplaats Vestmannaeyjar. Een nieuwe uitbarsting van de vulkaan de Helgafjell verhinderde redders, hun werk in de stad te doen. De IJslandse regering bestudeerde plannen om de vulkaan te bombarderen, in een poging de lavastroom te verspreiden. Partijen bij de cao's voor het grafisch bedrijf hebben overeenstemming be reikt over een nieuwe cao voor het technisch personeel en de chefs. Deze cao's gaan eind deze maand in. De to tale loonsverhoging met inbegrip van de bijsturing wegens prijsstijging zal met ingang van de contracten ruim 6 procent bedragen. Daarbij geldt een vloer voor de laagstbetaalden. De lo nen zullen per 1 augustus 1973 en 1 februari 1974 worden bijgestuurd. De vakantie wordt dit jaar met 1 dag verlengd en de minimum vakantie toeslag wordt verhoogd tot 1000 gul den. Per 1 januari 1974 wordt 40-urige werkweek ingevoerd. Voor fusies en reorganisaties is een inspraakprocedu re overeengekomen. Een commissie is ingesteld ter bestudering van de pro blematiek van de oudere werknemers. DEN HAAG De politie heeft zater dagavond en een gedeelte van de nacht in samenwerking met enkele personeelsleden van het gemeentelijk ziekenhuis Leyenburg een massale speuractie ondernomen naar een twee en een half-jarige peuter die 's mid dags tijdens het bezoekuur was zoek geraakt. Zijn moeder, de 27-jarige mevrouw J. van P. uit Rotterdam, vond Stefan 's nachts na tweeën in een kelder van een bijgebouw van het gigantische complex. Stefan lag te slapen, met de duim in zijn mond. De politie vermoedt dat de peuter de onderste knop van een der liften heeft ingedrukt, die naar de kelder leidt. Daar moet het jongetje de weg zijn kwijtgeraakt. Zeven uur zochten politiemannen en ziekenhuis personeel tevergeefs. TILBURG Een deel van de leden van het Nederlands Katholiek Vakver bond (NKV) vindt op dit moment de eenheid van de vakbeweging belang rijker dan het 'eigen karakter' van de afzonderlijke vakcentrales. Daarom moet haast worden gemaakt met de federatie van de drie vakcentrales, zo meent F. van Bakel, secretaris van het NKV. Volgens hem zal alleen een 'zware federatie' de tendens in de richting van een totale fusie van de drie vakcentrales doen afnemen. De heer Van Bakel, die speciaal belast is met de identiteit bij het NKV, maakte deze opmerkingen zaterdag in Tilburg op de Brabantdag van het NKV. Het NKV-Brabant (123.000 leden) heeft een model gemaakt voor de samen werking tussen de drie vakcentrales. Men wil om te beginnen de besturen van de drie centrales plaatselijk geza menlijk laten opereren. De plaatselij ke centrales en besturenbonden zou den ook betrokken moeten worden bij het werk van het provinciale federa- tieorgaam. Heit NKV gaat daarbij niet uit van een evenredige vertegenwoor diging, omdat het de andere centrales, die in Brabant veel minder sterk zijn, niet wil overspelen. LEEUWARDEN In Dokkum werd de 17-jarige mej. S. van Huyser van Reenen gedood toen zij werd aangere den door een auto. UTRECHT In Utrecht is de zesja rige Erik Voorzaat tijdens het spelen van een bootje afgevallen en verdron ken. Bolsward Bij een botsing tussen twee auto's op de rijksweg Bolsward Sneek is zaterdag het 12-jarig meisje J. M. Vrolijk uit 't Harde omgekomen. Drie personen werden zwaar gewond in ziekenhuizen opgenomen. Koud bij Oeral Van onze weerkundige medewerker Wanneer het in de eerste helft van februari nog wat worden wil met de winter, zullen daartoe op dit ogenblik toch wel de voorbereidingen moeten worden getroffen. Een broedplaats voor winterkou, ijs, en sneeuw is Noord-Rusland. Op het ogenblik is koning Winter daar iets aan het op bouwen. Een vergelijking van de weerstoestand van zaterdagmiddag met die op zondagmiddag in de vak ken 22 en 23 (internationale aandui ding voor Noord-Rusland) toont aan, dat een hogedrukgebied zich daar in opbouw bevindt. Er komt strenge tot zeer strenge vorst in voor. De hoogste luchtdruk is bijna 1045 millibar (nog stijgenden onder dit centrum aan de Europese kant van de Oeral werd zondagmiddag min 52 graden gemeten. In Archangel werd op het zelfde mo ment -36 gemeten, in Moermansk -20, Noord-Finland -16 en Leningrad -8. Nu geeft deze luchtdrukverdeling op korte termijn natuurlijk geen uitzicht op een Russische kou-inval in onze contreien. Zolang het sterke Azoren- maximum (1033 millibar) het weer in W-Europa controleert en de depres sies van IJsland een zuidoostelijke koers inslaan, blijft het kwik in Ne derland overwegend boven het vries punt met af en toe kans op regen. Wel is het zo, dat bij een wat sterker naar het zuiden afbuigen van de IJslanddepressie's gevolgd door krachtige luchtdrukstijgingen in Scan dinavië, het gevaar voor een stevige kou-inval wel groter zal worden, een situatie gekenschetst door het volks rijmpje 'als er sneeuw valt in het slik, komt er ijs drie duimen dik'. Maarzover is het nog lang üiet. Wij zullen u verder op de hoogte houden van de dagelijkse ontwikke lingen. Van een onzer verslaggevers ENKHUIZEN De aankondiging dat het enige ziekenhuis in oostelijk West-Fries land, het Snouck van Loosenziekenhuis in Enkhuizen, binnen vier a vijf jaar zijn verpleegafdelingen zal moeten sluiten, heeft zowel hij het personeel als bij de be woners van het verzorgingsgebied van dit ziekenhuis grote verontrusting gewekt. eelt Het bestuur van het zieken huis is zelf ook niet ingeno men met de beslissing, maar heeft toch nu al bekend ge maakt. dat er hoogstwaar schijnlijk geen mogelijkheden zijn om door te blijven draai en. Het ziekenhuis, dat 114 bedden telt, zetelt in een ge bouw van zeventig jaar oud. Toen enkele jaren geleden een plan werd ingediend voor een nieuw ziekenhuis, heeft de toenmalige staatssecretaris van volksgezondheid een principe toezegging gedaan, dat hij ver gunning zou verlenen. De bouwkosten van het geplande waarop alleen hoge uitzonde- minder dan 100.000 gulden per bed bedragen, aanzienlijk la ger dan de bouwkosten, die gemiddeld als 'normaal' gel den, namelijk 160.000 gulden per bed. Niet lang daarna kwam het hele ziekenhuisbeleid in ons land in discussie als gevolg van het tot in het astronomi sche stijgen van de tarieven. Er werd een bouwstop voor ziekenhuizen afgekondigd, waarop alleen hoge uitzonder- ringen mogelijk waren. Ook Enkhuizen viel onder die bouwstop, wat tot gevolg had dat een nieuw, veel bescheide ner plan tot modernisering en verbouwing ook weer moest worden ingetrokken. Het be stuur. dat al geruime tijd overleg pleegde met de bestu ren van de twee andere West- friese ziekenhuizen, in Hoorn, over een regionale aanpak, over de instelling van één ge westelijk ziekenhuisbestuur en over een intensievere samen werking, zag zich na de laatste ministeriële beslissing ge dwongen ernstig rekening te gaan houden met een sluiting. Het ziekenhuis, dat hoewel klein, een tamelijk compleet dienstenpakket aanbiedt (al leen de zogeheten 'superspeci alismen', zoals neurochirurgie ontbreken) zal dus moeten sluiten, wanneer het ministe rie van volksgezondheid voet bij stuk houdt. De heer IJ. H. de Zeeuw, burgemeester van Enkhuizen en voorzitter van het bestuur is van mening dat het departe ment het bestuur geen enkele ruimte meer laat. 'Over de ontwikkelingen van het ver zorgingsgebied van het zieken huis is nog veel te weinig bekend om nu al vast te kun nen stellen dat het ziekenhuis dicht moet. Voor onze streek geldt de norm dat per 1000 inwoners 4 k 4l/2 bedden ter beschikking moet staan. Het tegenwoordige verzorgingsge bied telt 25.000 inwoners, wat dus zou betekenen dat daarvoor een ziekenhuis met ruim honderd bedden aanwe zig zou moeten zijn. Een der gelijk ziekenhuis is volgens de bestaande normen inderdaad te klein om bedrijfsecono misch gezond te zijn. In het kader van de suburbanisatie is aan West-Friesland 'n belang rijke rol toebedacht om de overloop van bewoners uit de Randstad op te vangen. Bereikbaarheid Bovenkarspel, een buurge meente van Enkhuizen, is een zeer snel groeiende gemeente. We weten niet of de Marker waard er komt en of er in dc buurt van Enkhuizen bevol kingscentra worden gepland, wanneer hij er wel komt. Ver der is van .belang de bereik baarheid van Hoorn, waarop ons verzorgingsgebied zal zijn aangewezen, wanneer het zie kenhuis hier moet sluiten. De weg tussen Hoorn en Enkhui zen is nu al dikwijls overbe last en voor een plaats als Andijk is de verbinding met Hoorn ronduit slecht. De bus verbindingen van de dorpen in ons verzorgingsgebied naar Hoorn zijn allesbehalve fre quent, wat voor het bezoek aan de patiënten weer zijn con sequenties heeft. Maar mijn voornaamste bezwaar blijft toch wel dat ik de indruk heb dat het besluit om ons geen toestemming te verlenen tot nieuwbouw voor Volksgezond heid is genomen zonder dat voldoende rekening is gehou den met de eventuele ontwik kelingsmogelijkheden in ooste lijk West-Friesland. Te vroeg Wanneer sluiting onvermijde lijk is willen wij ons daar best bij neerleggen, maar wij vinden het domweg te vroeg om daar nu al over te kunnen oordelen. Wat wij willen, is dat de mogelijkheid voor ons open blijft om nog vier vijf jaar op de oude voet voort te gaan, zodat we ook dan nog over een organisatie, de outil lage en het personeel beschik ken om door te kunnen gaan wanneer de ontwikkelingen van dat ogenblik daar aanlei ding toe geven'. Ook onder het personeel is ongerustheid ontstaan naar aanleiding van de mededeling van het bestuur. Wel heeft het personeel de garantie ge kregen, dat zijn rechtspositie geen gevaar loopt. Daarover bestaat ook overleg met de Hoornse ziekenhuizen, maar het ligt voor de hand, dat personeelsleden die elders aan de slag kunnen, daar onder de tegenwoordige omstandighe den gemakkelijker toe zullen overgaan, terwijl het aantrek ken van nieuw personeel in een ziekenhuis, waarvan be kend is dat het gaat sluiten, ook wel eens problemen zou kunnen opleveren. In een communiqué vraagt de perso neelsorganisatie van het zie kenhuis zich dan ook af of het geen zin heeft a<;tie te gaan voeren voor het behoud van het Snouck van Loosen-zieken- huis. ID MAX.TEMP. tO MIN. TEMP. WINDRICHTING Amsterdam zwaar bew. 6 0; De Bilt zwaar bew. 7 0: Deelen zwaar bew. 6 0: Eelde zw. bew. 7 0; Eindhoven zwaar bew. 7 0: Den Helder geheel bew. 7 0.2: Luchth. Rtd. zw. bew. 7 0; Twente zwaar bew. 6 0.3; Vllssin- gen geheel bew. 7 0: Zd. Limburg zwaar bew. 6 0: Athene geheel bew. 14 0; Barce lona onbewolkl 15 0: Bordeaux zwaar bew. 10 2; Brussel licht bew. 7 0; Frankfort zw. bew. 6 0: Genève licht bew. 6 0: Helsinki geheel bew. -1 0.2: Innsbrlick sneeuw 2 1; Kopenhagen zwaar bew. 3 0; Lissabon on- bew 16 0: Locarno onbew. 12 0; Londen motregen 8 0.1; Luxemburg zwaar bew. S 0.2: Madrid onbew. 14 0; Malaga onbew. 19 0; Mallorca licht bew. 16 0: München licht bew. i Nice onbew. 14 0: Oslo half bew. 3 0: Parijs onbew. 8 0; Rome onbew. 14 0: Spilt onbew. 11 gr 0; Stockholm sneeuw 1 2: Wenen regen 3 2: Ztlrlch zwaar bew. 3 0; Casa Blanca half bew. 16 0: Las Palmas onbew. 17 0; Tunis onweer 15 2. ADVERTENTIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5