I s STRIJD GAAT VOORT ■uw ogelijk kabinet )nder Boersma Moskou wil woensdag in Wenen beginnen Zes doden bij twee verkeersongelukken I krant T ie< Tegenstrijdige meningen over omvang van bestandsschendingen ilossing gevonden conflict NVSH Rutgersstichting Claeson wint Europees goud In deze krant 'Ach, nee I bon maar vooral misschien goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. Nieuwe Lekke Graiant RISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING lenstraat 37 Postbus 76 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" 52 S ffl o 186, lel. 34290. WASSENAAR, v. Zuylcn van Nljcvellslr. 372. lel. 1441. Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur toch. kans op confessionele ploeg an onze parlementsredactie EN HAAG De kans dat informateur Ruppert deze week een op- ssing voor de kabinetscrisis zal weten te vinden, is sinds vrijdag- ond iets gestegen: de informateur zou volgens berichten die dit aekeinde in politieke kring circuleerden, een mogelijkheid zien or een confessioneel minderheidskabinet waarin belangrijke pos- n worden bezet door figuren die uit de vakbeweging afkomstig zijn tenminste bij de werknemers in aanzien staan. or de belangrijkste post. die van nister-president, worden al namen ïoemd van de huidige minister van iale zaken drs. J. Boersma (AR) of (een van) zijn voorgangers, dr. G. J. Veldkamp (KVP) maar ook die heer Ruppert zelf. De informa- ir zou overwegen dat een dergelijk linet zeer geschikt zou zijn, een igfunctie te vervullen naar een erderheidscoalitie van progressie- en confessionelen, endien zal de PvdA, gezien haar ïoefte, goede relaties met de vakbe- ;ing te houden, zo'n kabinet be- arlijk bij zijn eerste optreden naar s kunnen sturen. De verwachting dat de informateur de kansen op e oplossing vandaag zal aftasten in gesprek met de leiders van de e progressieve en de drie confessio- e fracties. de confessionelen is de animo r het confessionele minderheidska- et'sinds vorige week niet toegeno- n nadat drs. Den Uyl deze oplos- hard van de hand leek te willen zen. Maar het is opgevallen dat Uyl saterdag tijdens de vergade- van de partijraad van de PvdA in Utrecht werd gehouden, een fessioneel kabinet al dan niet extra-parlementaire vorm niet ft willen afwijzen. Er moet wel op den gerekend dat de confessionele :ties deze mogelijkheid nog gron- JJBe Jêü ïwolkt (eest zwaar bewolkt met plaat- elijk enige lichte regen of mot egen. Tot matig of krachtig toe- lemende wind uit zuidwest en Minimum temperaturen om- Ireeks 3, maximum omstreeks graden. Vooruitzichten voor ïorgen en overmorgen: Wissel- allig weer met ongeveer nor- ïale temperaturen. Morgen zon op: 0.23 onder: 17.24 maan op: 06.03 onder: 13.19 legger kan gelei k in vee kwijt i HAAG De NVSH en de Dr. Rutgersstichting (consultatiebu- J is) hebben overeenstemming be- i t over hun geschillen. De organi- |ies erkennen eikaars zelfstandig- I, maar gaan weer nauw samen- Jen. De Rutgersstichting ziet haar in de hulpverlening aan het meen publiek met betrekking tot lorteregeling en sexualiteit. Deze iverlening is nu niet langer di- verbonden met de NVSH-activi- dig zullen willen bespreken voordat zij ermee akkoord gaan. Sommige con fessionele Kamerleden zouden boven dien wensen dat de mogelijkheid van het linkse minderheidskabinet zonder aanvulling van confessionele en niet- partijgebonden politici nog eens wordt onderzocht. Wel staat praktisch vast dat de moge lijkheid van het extra-parlementaire progressief-confessionele kabinet van- daag tijdens het gesprek van de infor- Het bestand kwam niet snel genoeg voor dit Vietnamese gezin, dat bij de strijd rondom Een overzicht van de ondertekening van het Vietnamese akkoord wegaestreeDt^omdat^d^fractieleKie^s Cai Lay <75 km van SaiSon' ziJn vader verloor, op het moment dat in Parijs de dele- kaanse delegatie zit in het midden-achter, de Noordvietnamezen van KVP, ARP en CHU erop blijven gat'es zich opmaakten voor de plechtigheid. rechts de Viet Cong en links Zuid-Vietnam. staan dat zij bij de vorming vvan zo'n kabinet volwaardig partij behoren te zijn. Zoals bekend beschouwt drs. Den Uyl deze oplossing als een variant van zijn minderheidskabinet, een zienswij ze die door de anderen aanvaardbaar wordt geacht. Partijraad PvdA Hoewel diverse afgevaardigden op de PvdA-partijraad zaterdag in Utrecht lieten weten 'het een volstrekt onaan vaardbare zaak te vinden als de ver liezers ons gaan regeren' (luid ap plaus), wees fractieleider Den Uyl deze mogelijkheid niet definitief van de hand: 'Laat ze ons vandaag maar eens duidelijk maken hoe zij denken aan een minimummeerderheid van 76 stemmen in de Kamer te komen. Met wat voor mensen willen zij gaan rege ren en met wat voor program?' Nadat aanvankelijk veel afgevaardig den zich ertegen hadden verzet om ook confessionelen toe te laten tot een progressief minderheidskabinet, ging de partijraad er uiteindelijk mee akkoord, onder de voorwaarde dat deze mensen 'bereid zijn mee te wer ken aan de uitvoering van het regeer akkoord van de progressieve drie (Keerpunt '72). Partijvoorzitter Van der Louw heeft de partijraad ervan weten af te hou den uit te spreken hoeveel mensen van buiten de drie progressieve partij en er in zo'n kabinet zitting zouden mogen nemen. 'Je moet nu niet je uiterste grenzen op tafel leggen', zei hij. 'Een dergelijke deelname kan niet het resultaat zijn van programmati sche onderhandelingen', meent verder het partijbestuur in een verklaring, waarmee op vijf na alle aanwezigen adhesie betuigden. 'Wel zouden de personen van buitenaf, die in het progressief minderheidskabinet gaan zitten, zelf eigen extra punten mogen inbrengen, zolang die niet in strijd zijn met Keerpunt '72', voegde Van der Louw er nog aan toe. in Parijs. De Ameri- zitten midden-voor, SAIGON (Reuter, UPI, DPA, AP) De berichten van het slagveld in Zuid niet de indruk, dat gisternacht om één uur Nederlandse tijd een bestand van vele plaatsen werd nog hard gevochten. ■Vietnam wekten gisteren kracht was geworden. Op Om het bezit van de provinciale hoofdstad Tay Ninh, een kleine 100 km ten noordwesten van Saigon, werd zelfs 'de hevigste strijd van de hele oorlog' geleverd, volgens een woord voerder van het opperbevel in Saigon. Amerikanen in Saigon vermoeden, dat de Viet Gong in Tay Ninh de zetel van haar regering wil vestigen. Niet iedereen vond overigens, dat het bestand gisteren ernstig werd ge schonden. De top-expert voor Vietnam van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, William Sullivan, zei gisteravond in een interview, dat de bestandsschendingen 'klein van omvang en sporadisch' waren. Hij zei erbij, dat binnen een paar dagen bekend zou zijn, of op grote schaal de hand wordt gelicht met het bestand. In Zuidvietnamese militaire kringen werd gisteren vernomen, dat commu nistische troepen na het ingaan van het bestand in de elf provincies rondom Saigon 66 dorpen hadden veroverd en 29 tijdelijk hadden bezet. In sommige gevallen zouden -ze artillerie hebben gebruikt. Bij Trang Bang op 48 km van Saigon, en bij Tam Quan, 470 km ten noorden van de hoofdstad, be stookten Zuidvietnamese gevechtsbom menwerpers troepen van de Viet Cong en-of Noord-Vietnam met na palm- en andere bommen. Twee minuten De regering-Thieu en de Viet Cong gaven elkaar er de schuld van dat de gevechten voortduurden. De radiozen der van de Viet Cong betichtte de tegenpartij er o.a. van, in de noorde lijke provincie Quang Tri stellingen van de Viet Cong te hebben aangeval- Rpn mi nil 11 f len. Reactie van het opperbevel in minuut Saigon: precies twee minuten voor het ingaan van het bestand hadden mari niers van Saigon daar een basiskamp veroverd. Blijkens een uitzending van het Noordvietnamese nieuwsagentschap heeft de Viet Cong zaterdag al zijn troepen in Zuid-Vietnam opgereopen het bestand in acht te nemen. Presi dent Thieu van Zuid-Vietnam bleek ervan overtuigd te zijn, dat daar niets van terecht zou komen. In een rede, uitgesproken nadat het bestand van kracht was geworden, zei hij, dat'de communisten het bestand 'zullen blij ven schenden'. Van onze sportcorespondent AMSTERDAM Bij het Europese schaatskampioenschap in Grenoble heeft de Zweed Goeran Claeson be slag gelegd op de eerste plaats. Ach- I ter hem kwam de gehele Nederland- se ploeg (achtereenvolgens Van Hel- 1 den, Kuipers, Derksen, Kleine, Van I Dijk), waarmee enerzijds werd aan- getoond hoe sterk het Nederlandse schaatsen in de breedte is, maar waarmee anderzijds pijnlijk duide- i; lijk werd dat schaatsen zich ontwik- f kelt tot een 'one nation'-sport. Tus- sen Claeson en de Nederlandse i ploeg stond aanvankelijk Sten Sten- I sen, maar de Noor werd gediskwali- ficeerd wegens een verkeerde wissel. In de achtste finales van het toer nooi om de Nederlandse voetbalbe ker deden zich geen verrassingen voor. De acht clubs die gisteren wonnen, zorgen voor de volgende kwartfinale-ontmoetingen: PSV Sparta, NECFeyenoord, FC Den Haag—NAC, AZ'67—FC Twente. Ook de Amerikanen werden gisteren nog het slachtoffer van bestandsschen dingen. Vier militairen uit de VS liepen verwondingen op, toen twee Amerikaanse helikopters en een trans portvliegtuig werden beschoten. Een Zuidvietnamese vliegtuigbemanning maakte gisteren een vergissing van het soort waarmee Amerikanen enkele malen de voorpagina's hebben ge haald: ze wierp per ongeluk een bom op een kerk in de Mekong-delta die vol vluchtelingen zat: zeker 76 gewon den. MOSKOU, BRUSSEL (UPI, Reuter) De Sowjet-Unie is bereid woensdag in Wenen verkennende besprekingen te beginnen over troepenvermindering in Europa, als de twaalf oorspronkelijk uitge nodigde landen, plus Roemenië en Bulgarije daaraan deelnemen. Dit wordt in Moskou vernomen. De westerse geallieerden zullen waar schijnlijk de Russische voorstellen aanvaarden. Binnenland 'NAM misleidend over Ame land' 5 Ziekenhuis moet dicht 5 Buitenland Saigon 'ontvreemdt' kopie- en 7 Niet veel hoop op bestand Cambodja 7 Kerk Felle kritiek op Gijsen in Noordwijkerhout 2 Kunst Veel moderne muziek 2 Adembenemende circusshow 2 Boekenetalage 2 Puzzel 4 Strips, feuilleton 4 Radio en Iv 4 Dag maandag 6 Lezers schrijven 6 Familieberichten 14 In Saigon luidden de klokken van kerken en pagodes, toen de wapenstil stand inging. Er werd een minuut stilte in acht genomen voor de slacht offers van de oorlog. Van uitbundig heid was daarna in de hoofdstad van Zuid-Vietnam geen sprake. Ook in de Verenigde Staten klonk gisteren klok gelui, ter opening van de 'dag van gebed' die president Nixon had uitge schreven. Over de toestand in Hanoi meldde Tass: 'De mensen zijn blij, men ziet veel kinderen op straat en Hanoi biedt een feestelijke aanblik. Er zijn veel mensen op de been om aan de wederopbouw mee te werken'. De Amerikaanse Vietnam-expert Sulli van zei gisteren voor de tv nog, dat Noord-Vietnam en de Viet Cong goe de redenen hadden om de bestandso vereenkomst na te komen. Noord-Viet nam kon vrijwel geen extra militairen meer op de been brengen en de Vietnamese communisten stonden on- 'Hervormingsziekte' MOSKOU AP/Reuter) In Kiew, de hoofdstad van de Oekraïne, is een proces begonnen tegen de 33-jarige wiskundige Leonid Plyoesj, een ijver- aar voor burgerrechten. Jie na een onderzoek van verscheidene maanden door artsen van het Serbsky instituut was gekwalificeerd als een lijder aan schizofrenie en 'hervormingsdenkbeel den'. Dit is in welingelichte kringen in Moskou vernomen. Plyoesj werd ruim een jaar geleden gearresteerd bij een actie tegen het ondergrondse blad voor de burgerrechten, 'kroniek van lopende gebeurtenissen'. der druk van China en Rusland om de strijd voorgoed te staken. Sullivan liet de mogelijkheid open, dat, als het bestand niet voldoende in acht wordt genomen, de Amerikaanse luchtmacht en marine zich weer in de strijd mengen. Hij bevestigde, dat deze luchtmacht de bombardementen op communistische troepen in Laos voortzet, maar rei te hopen, dat ook daar spoedig een wapenstilstand in treedt. In het etmaal vóór het ingaan van het Vietnamese bestand hebben Noord vietnamezen en Viet-Cong strijders in Zuid-Vietnam 378 aanvallen ontketend (volgens het opperbevel in Saigon) méér dan tijdens het Tet-offensief van 1968. Meer nieuws over Vietnam op pagina 7 SAIGON (Reuter, UPI) In de laatste 24 uur vóór het in gaan van het bestand heeft de Amerikaanse luchtmacht nog 494 acties boven Zuid-Vietnam uitgevoerd méér dan op enig ander tijdstip sinds 2 mei 1972, toen het er 618 waren. De luchtforten van het type B-52 sloten hun aandeel in de oorlog met 29 bombardementen af. Kort voor het ingaan van het bestand werden nog twee Ame rikaanse vliegtuigen boven Viet- Conggebied neergeschoten. De laatste boodschap van een der piloten luidde: 'Ze gaan me ge vangen nemen, ach, nee De laatste Amerikaan die zater dag sneuvelde, was luitenant- kolonel William Nolde, die als adviseur verbonden was aan een Zuidvietnamese eenheid. RIJNSATERWOUDE Bij een ver keersongeluk in Rijnsaterwoude (ZH) zijn zaterdagnacht drie mensen om het leven gekomen. De 69-jarige H. J. van Beenen en zijn 65-jarige vrouw, uit Amsterdam, overleden op de plaats van het ongeluk. De 30-jarige J. Boekesteyn uit Ter Aar overleed gistermorgen in een Leids ziekenhuis, waar nog vier zwaargewonden zijn opgenomen. WINSCHOTEN Bij een verkeerson- gelijk in het Oostgroningse Weende zijn zaterdagnacht om het leven geko men de 24-jarige G. Schuurman uit Roswinkel en de 16-jarige meisjes Mauer en H. A. Meijers, beiden uit Ter Apel. AMSTERDAM In het Wilhelmina- gasthuis is overleden de 48-jarige M. a. Verhoef, die donderdag in zijn woonplaats Diemen een ernstige val met zijn bromfiets maakte. WEHL (GLD) De 20-jarige G. J. M. Zweers uit Venlo kwam in Wehl om het leven, toen hij vrijdagnacht tegen een boom reed. AMSTERDAM In Amsterdam- Noord kwam vrijdagnacht de 34-jarige B. Rhemrev uit Monnikendam om het leven bij een auto-ongeluk. Zijn 34- jarige vrouw en de 25-jarige H. H. uit Zunderdorp zijn in een ziekenhuis opgenomen. HULST In een ziekenhuis in Hulst is overleden de 16-jarige P. Wage naars uit Hulst, die in Heikant als passagier van een bromfiets door een auto werd aangereden. DELDEN In een Hengelo's zieken huis is zaterdag overleden de 75-jarige mevrouw M. D. Kappert uit Dalfsen aan de gevolgen van een ongeluk, dat eerder op de dag in Delden plaats vond. Op een ongebruikelijk uur werden de ambassadeurs van NAVO-landen in Moskou ontboden naar het ministerie van buitenlandse zaken, waar zij het Russische antwoord kregen op het tegenvoorstel van de NAVO. In het antwoord stond dat Bulgarije en Roe menië ook vertegenwoordigd zullen zijn maar of zij als waarnemers of als deelnemer- zullen gaan werd niet geheel duidelijk. De westerse geallieerden willen de Desprekingen beperken tot de twee grote mogendheden en hun bondgeno ten, die direct bij de troepenvermin deringen zijn betrokken. Zeven van de 15 NAVO-landen (Amerika .Cana da, Engeland, West-Duitsland en de Benelux-landcn) nodigden de Sowjet- Unie, Tsjechoslowakije, Hongarije, Po len en Oost-Duitsland uit voor het verkennend overleg. Rusland wil ech ter dat alle geïnteresseerde Europese landen (dus ook Roemenië en Bulgarij- e) rond de tafel gaan zitten. In het Russische antwoord werd ge zegd dat deze kwestie geregeld kan worden tijdens het overleg. Als plaats van bijeenkomst noemde Moskou We nen en het maakte geen gewag van Genève, de voorgestelde plaats voordat controverse ontstond over wie aan het overleg zou moeten deelnemen. Het Westen verklaarde aan Genève de voor keur te geven, maar bereid te zijn Wenen te accepteren. In de Oosten rijkse hoofdstad is alles in gereedheid gebracht om de conferentiegangers te ontvangen RITA 'Er zijn vandaag nogal wat boekverkopers aan de deur ge weest.' noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: Plaats: maand kwartaal Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) handige paraatmap met brief papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1