EENS ECHT VERWENNEN SLOT Feiten ieuwe actie van Duitse VVV's ARTET ZATERDAG 27 JAXUARI 1973 TOERISME T31/K31 Toneelvoorstellingen tegen romantisch decor, in dit geval dat van het slot Jagsthausen. De kosten van een vakantie op een slot: hoewel de tarieven variëren en afhangen van het geboden comfort betaalt men gemiddeld zo'n 35 DM per dag (vol pension). Aan te bevelen is ruim van tevoren te boeken. Het Duits Reis- en Informatie bureau in Amsterdam (Spui 24, tel. 020-24.12.93) verstrekt daar voor formulieren, evenals een brochure met adressen van slot- hoteis. Een slothotel, dat met name voor gezinnen met kinderen ge schikt is, is de burcht Stetten in Kocherstettcn. Behalve over een zwembad en een speeltuin beschikt het hotel ook over een manege met kleine IJslandse paarden, waarmee twee uur per dag mag worden gereden (ook lessen). Prijs: 270 DM voor een week, inclusief alles. Wie voor 'Erholung' naar Baden Württemberg wil, kan eveneens alle kanten uit. Veel plaatsen hebben het predikaat kuuroord en bieden mogelilkhe- den zich tegen ziekten te laten behandelen. Bad Rappcnau (reuma en ademhalingsstoornis sen), Bad Mergentheim (gal- en leverziekten) en in het zpi- den Bad Wurzcha (met mod derbaden tegen gewrichtsaan doeningen) zijn maar enkele voorbeelden. De kosten van een drieweekse kuur: 500 tot een dikke duizend gulden (inclusief alles). Wie kiest voor een boerde rij-vakantie en niet de hele dag in de mestlucht wil zitten, hoeft zich niet te laten afschrik ken. Veel boeren hebben voor de toerist aparte van alle ge makken voorziene, huisjes bij hun hoeve laten bouwen. De huur van zo'n huisje (voor 5 personen) bedraagt gemiddeld 30 DM per dag. Het Duits Reis- en Informatiebureau verstrekt de adressen In het (gratis) boekje 'Ferien auf dem Land'. Mogelijkheden voor trips zijn er genoeg in Baden Württemberg. Behalve de Bur- genstrasse zijn er nog tien an dere aan natuur rijke routes. Onder meer de Schwabisch Alb- strasse en de Barockstrasse. Het Duits verkeersbureau heeft ze allemaal op papier staan. Ver geet op die trips niet een be zoek aan Ulm, eens Europa's rijkste stad. In de oorlog werd zij zwaar gebombardeerd, maar de Ulmer Münster (met 161 meter 's werelds hoogste kathe draal, staat er nog steeds), evenals de oude stadswal langs de Donau. iiedt meestal minder zekerheid dan men denkt rwijl de wintersport nog in volle gang is, wordt alweer y dacht aan de zomervakantie. Ook dit jaar ervaren reis- p reaus, dat opnieuw vroeger geboekt wordt dan andere atii en. Onder het motto dat de snelsten eerste rang zitten, a'r bben velen hun reis nu al besproken en een deel van de ssom betaald. Natuurlijk: mét een annuleringsverzeke- apeig, want je weet toch maar nooit wat er in die tussen- a gende vijf, zes of zeven maanden nog gebeuren kan. or een luttel bedrag als twee tot vier procent van de issom plus een paar gulden voor de polis, kan je het avc ico van een financiële strop óls onverwacht de plannen et zouden kunnen doorgaan, niet ongedekt laten. zaak lijkt waterdicht. Maar Racnauwkeurig ook de kleine 5enttertjes in de clausules leest, nt al gauw tot andere con- sies. Die ontdekt, dat de ver ering alleen in een zeer be- rkt aantal gevallen de reis- terugbetaalt. Zó gering is aantal, dat de meesten, die n vakantie onverwacht in het ter zagen vallen, op niets even te rekenen, de clausules van de polis 'rden die gevallen, waarin de int aanspraak op uitbetaling kan maken ongeveer zo om schreven: bij overlijden of plotselinge ernstige ziekte of verwonding van de vakantieganger of zijn meereizende gezinsleden. bij overlijden of levensge vaarlijke ernstige ziekte van niet-meereizende familie in eer ste en tweede graad. bij ernstige schade aan eigen huis of zaak door brand of een natuurramp. bij onvrijwillig werkloos worden door bedrijfssluiting of reorganisatie. Dat zijn ongeveer de hoofdpun ten. Enkele verzekeraars willen nog wel eens wat verder gaan. maar in verreweg de meeste gevallen zal de vakantieganger het met deze beperkingen moe ten doen. En dat betekent, dat er echt wel zeer ernstige dingen moeten gebeuren, wil de maat schappij de klant schadeloos stellen. Uitzondering Zo'n verzekering betaalt bij voorbeeld niets als men op kan toor vlak voor vertrek te horen krijgt, dat men geen vakantie kan opnemen omdat het werk op de afdeling dat niet toelaat, zij betaalt niet als de verloofde van de klant plotseling ernstig ziek wordt, zij hoeft niet te betalen als dat bungalowpark in Spanje, waarvoor men heeft ge boekt, door een wolkbreuk on- Lees vooral eerst de kleine lettertjes der water is komen te staan en de reis moet worden uitgesteld, zij keert ook niets Uit bij over lijden of ernstige ziekte als wordt vastgesteld, dat de per soon in kwestie al ziek was toen werd geboekt, en zij be taalt evenmin als een 'niet fa milie zijnde' reisgenoot plotse ling ziek wordt. Uitkijken Wie in die gevallen toch pro beert te claimen, zal vrijwel altijd een beleefde maar duide lijke afwijzing krijgen met een vriendelijke verwijzing naar het contract, dat men is aangegaan. Dan maar niet verzekeren? Toe gegeven, wat gedekt wordt, is maar gering. Er moeten echt wel rampen gebeuren, wil men recht hebben op uitbetaling. Maar stel, dót die gebeuren, dan is het voor die luttele gul dens toch wel prettig te weten dat men althans dóórtegen ver zekerd is. In ieder geval is het zinvol voor het sluiten van de verzeke ring de voorwaarden aandachtig te lezen en vergelijkingen te treffen tussen de aanbiedingen van de verzekeraars. Er zijn verscheidene maatschappijen, die meer bieden dan de door snee verzekering. Zo heeft de ANWB een clausule, waarin de individueel reizende vakantie ganger ook uitbetaald krijgt als zijn auto onverwacht uitvalt (door aanrijding, brand of dief stal), terwijl anderen weer de bepalingen ten aanzien van on verwachte ziekte wat ruimer hanteren en deze niet tot fami lieleden beperken. Maar dat zijn uitzonderingen. Ondanks deze varianten geldt voor Alle verzekeringen, dat men ermee moet uitkijken, want er is geen enkele helemóól waterdicht. 't Is niet te hopen, maar het kan iedereen overkomen: een auto-ongeluk vlak voor de vakantie. Zelfs in dat geval betalen de meeste annuleringsverzekeringen niet uit per dag met vol pension uitzicht heeft op tuinen la Versailles, kan zwemmen in het verwarmde hotelzwembad en zich buiten kan uitleven in het golfspel of de jacht) er zijn er ook, waar de toerist met min der pretenties terecht kan. Er zijn ook slotvoogden, die hun bezit helemaal aan de eisen van deze tijd hebben aangepast, de middeleeuwen de middeleeuwen hebben gelaten en hun slot met volledig hedendaags comfort hebben uitgerust, inclusief alle sanitaire voorzieningen en de telefoon op het nachtkastje. En wat de speciale attracties betreft: vrijwel elk slot hééft ze. De burcht Guttenberg bij Neckarmühlbach bijvoorbeeld heeft Europa's grootste valkerij binnen zijn muren, waar een paar maal per dag demonstra ties worden gegeven met aren den, gieren en andere roofvo gels. De Götzenburcht in Jagsthausen werft met zijn Festspiele, waar de middeleeuwse ridder Götz von Berlichigingen in het mid delpunt staat: de strijdbare edelman van weleer, die Goethe (ook uit deze streek) inspireer de tot zijn 'Götz'. Andere slotvoogden zoeken het weer op sportief gebied, zoals op de 800 jaar oude burcht Stetten bij Kocherstetten, waar arrangementen worden geboden, waarin dagelijks twee uur paard rijden is opgenomen. En het slot Friedrichsruhe biedt weer de mogelijkheid op forel te vis sen of op jacht te gaan. Weer andere slothotels voeren de romantiek in hun propagan da en nodigen pasgetrouwden uit er hun wittebroodsweken door te brengen. Een attractie, die overigens ook verscheidene hotels in Heidelberg bieden (met speciale arrangementen voor 120 DM per bruidspaar, waarvoor men dan een bruids suite inclusief hemelbed krijgt, een aangeklede fles champagne en een rondrit door de stad met een 50 jaar oude oldtimer). Rust Om al die specialiteiten te ge nieten, is het bezit van een auto overigens wél aan te beve len, want met het openbaar ver voer komt men niet ver, al thans niet od de plekjes, die toeristisch het aantrekkelijkst zijn. En zulke plaatsen biedt de streek royaal. Juist het gebied rond de Neckar en verderop de streek langs de weg van Heilbronn, via Rothenburg naar Neurenberg is rijk aan bekende toeristische trekkers. Oud Bad Mergentheim is zo'n plaatsje, evenals Schwabisch Hall: twee romantische toppers in een gebied, waar de tijd lijkt te hebben stilgestaan. En ver geet dan ook niet verstilde dorpjes als Bad Wimpfen en Waldenburg. Wie echt helemaal tot nist wil komen, kan daar voor bij uitstek terecht. Want dót is wel een van de belangrijkste attracties van dit deel van Baden Württemberg: het massatoerisme is er vrijwel nog onbekend. De grote stro men blijven westelijker hangen, in het Zwarte Woud, dat nog elk jaar meer toeristen trekt. Oostelijker is het rustiger. Boerderijen Wie in dit gebied op verken ning wil, is uiteraard niet al leen aangewezen op de slotho tels. Gewone hotel-accommoda tie is er eveneens en van goede, matig geprijsde, kwaliteit. En wie zich helemaal wil terugtrek ken in de rust van het platte land, kan in deze deelstaat te recht bij niet minder dan drie duizend boerderijen, die hun erven voor de toerist hebben opengesteld. Ideaal, zeggen de boeren en de plaatselijke WV's, voor gezinnen. Niet alleen omdat er de kinde ren vrij spel wordt gegeven (ze mogen met de boer het land op, kunnen grasduinen in de stal len, kortom: hoeven zich geen ogenblik te vervelen), vooral ook omdat deze attracties voor minimumprijzen worden gebo den. Voor vol pension betaalt men nooit meer dan zo'n 23 Mark (aanzienlijke reducties voor kinderen) en wil men al leen logies met ontbijt dan is men nooit meer kwijl dan zo'n 11 Mark. Er zijn zelfs boerderij en, die niet meer dan 5 6 Mark berekenen. De meeste van die boerderijen liggen in het zuidelijk deel van de deelstaat, een streek, die vlak bij het Bodenmeer ligt en als toeristische attractie zijn schat aan Barokke kunst heeft. Wie kiest voor zo'n vakantie op het land, moet er echter wél rekening mee houden, dat het vermaak in de avonduren be perkt is. Althans in de directe omgeving van de boerderij. Pretzoekers zijn aangewezen op de dorpen (Wangen met zijn wijnkeldertjes en Bierstuben is er maar één van). Een andere mogelijkheid is het huren van een huisje in een van de Feriendörfer. Baden Württemberg heeft zo'n vijftien van deze dorpen, die bijna alle vlak bij boerderijen zijn ge bouwd. Voor zo'n huisje of bun galow met plaats voor vijf of zes personen betaalt men nooit meer dan zo'n 45 Mark per dag (in de meeste gevallen aanzien lijk minder). it uitgekeken op dat appartementje aan zee of het reis- reau-hotel in het idyllische dorp uit de folder? Probeer i eens de romantische toer. Ga te gast bij een Duitse tvoogd, laat u verwennen in een middeleeuwse sfeer t 's avonds een vorstelijke roemer wijn bij knappend irdvuur, een stevige wildmaaltijd temidden van ridder pens uit vroeger jijden en proef het verleden, dat zich g vrijwel ongeschonden aandient. slot Heinsheim bij Bad Rappe- nau is er maar één voorbeeld van waar het 'inclusief' van het arrangement ook de bedie ning door de baron-eigenaar in houdt. En wie in de Homberg te gast is krijgt vlot de slot voogd in de jachtzaal aan .tafel als het glas geheven wordt. Duitse WV's hebben er ook jaar weer een klapstuk van maakt in hun, vooral in Ne land met succes gevoerde, vingsacties. Campagnes, armee de toerist ruim tachtig thotels worden aangeboden, spreid over het hele land, ar met een sterke concentra- Baden Württemberg, ar de toerist kan kiezen uit minder dan twintig moge heden. Toeristische trekkers, arvoor de deelstaat-VVV zelfs speciale route heeft opge- I: de 300 km lange 'Burgen- asse', die vanuit Mannheim >r een deel langs de Neckar Heidelberg en Heilbronn ars door het Hohenloher- en inkenland naar Neurenberg pt en een vriendelijk afwis- end. heuvelachtig en groen dschap doorkruist. Ideaal r hen, die hun luttele weken iaf in rust willen doorbren- In Duitsland kón dat allemaal vrij gemakkelijk en 't hoeft niet eens duur te zijn. Tenslot te is het eerder uit noodzaak dan uit goedgunstigheid, dat de baron de toerist binnen zijn slotpoort haalt. Het onderhoud van zo'n bouwwerk is zó kost baar geworden, dat de slotvoog den wel móeten. En dat bete kent meteen, dat zij met hun prijzen concurrerend moeten blijven en, als het even kan, voordeliger aanbieden dan veel hotels in de dorpen uit de om geving. Attracties Natuurlijk: dat décorum van Cen voorbije tijd is niet de enige attractie van het logeren in een slot. Vele slothotels mo gen dan een zekere voornaam heid ademen (zoals het slot Friedrichsruhe in öhringen, waar men voor zo'n 50 gulden pgegeven: men zal de sfeer jeten weten te proeven om de racties van een slotvakantie ieï timaal te genieten. Wie ge- er" »ld is op traditionele vakan- ijooi en vrolijke muziek is of ter uit in de Stuben beneden, het dorp waar dienstertjes afette lopen om de glazen te len en juke-box-toppers prik- ,a" en tot luidruchtige actie. er de slothotels gaat het wat etogener toe. Geen uitbundig - maak, wél stijl. Verschijn er vonds niet in coltrui aan het er, waar de borden nog om- It zijn met echt zilverwerk, t is in de meeste van die els taboe. Niet dat men er 't zwart hoeft aan te schui- i, maar enig décor aan tafel relt van de gasten toch wel wacht. En wat de vrolijke zikale noot betreft: die ont- ekt meestal, óf men moet vallig te gast zijn in het slot chhausen bij Hochhausen i de Neckar, waar op de vuizen vloer van de slothal ugel en harp ter beschikking an van die toerist, die talent demonstreren met een eigen ital voor medegasten, armee maar gezegd wil zijn, het er allemaal wat voorna- r toegaat dan in het dorpsho- Er zijn zelfs hotels het Het slot van Heidelberg: niet om in te overnachten, wel de moeite van een bezoek waard.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 31