Voorlopig geen kans op één confessionele partij Overleg metaal is opgeschort Belgische kabinet slecht ontvangen I I I I I I I UW I I I I I I I Meer reizen dan ooit deze zomer Twintig jaar na de watersnood mpasse bij ffrformatie uurt voort Standpunt Vermaat c.s. vindt weerklank in ARP In deze krant Kinderen ruimen puin JA krant Benzine vandaag ruim cent duurder Nieuwe Leidlse Courant ZATERDAG 27 JANUARI 1972 52ste jaargang no. 302 RISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIOEN EN OMGEVING „Stantvastich is gheblevan mijn hert in teghenspoetl" Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Meer keus in passende omgeving mstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur c v r z c z Ir A M. V' e v d H S G. e E, M. Drs N HAAG Maandagmorgen zul- de PvdA. D'66, PPR. KVP, ARP CHU, onder leiding van informa- r Ruppert een eerste gezamenlijk prek hebben over de mogelijkhe- van de vorming van een progres- minderheidskabinet of een ex- fcarlementair confessioneel minder- te z dskabinet. J v kansen voor één van die beide «netten lijken na de laatste politie- ontwikkelingen uiterst miniem. Bij confessionelen heerste grote ver waardiging over de houding van progressieven, die aanvankelijk willend schenen te staan tegenover oplossing van een confessioneel iderheidskabinet. Drs. Den Uyl zou week via informateur Ruppert ben laten weten dat zijn fractie kabinet onder bepaalde voorwaar- zou dulden. signaal heeft de confessionelen er veel aarzeling toe gebracht, uit te ;ken dat zij wel zouden willen werken aan een confessioneel derheidskabinet, zelfs nu de laat- berichten over de financieel-econo- .^jche toestand van ons land alarme- klinken. Daarbij hebben veel fessionele fractieleden overwogen, zo'n minderheidskabinet een over- g zou kunnen betekenen naar een ienwerking met de progressieven. ir gisteren moet de informateur gebleken dat een meerderheid de fractie van de Partij van de eid daar toch niet aan wil mee- to s, ken. Zij blijft erbij, dat het linkse te l derheidskabinet de voorkeur ft. Het werd voor waarschijnlijk ouden, dat de fractie daarbij heeft andeld onder druk van de vandaag inhouden partijraad van de Partij de Arbeid. heer Mug, voorzitter van het ge- 11 Amsterdam, was aanvankelijk plan een motie in te dienen rin de fractie werd gevraagd het j g :ne licht te geven voor een confes sed minderheidskabinet. Maar in- dels heeft het gewest Amsterdam een motie meegegeven naar de ijraad, die daar lijnrecht tegeno- staat. Daarin wordt de fractie raagd alleen de vorming van een jressief minderheidskabinet te nen. Maar vooralsnog lijkt de vor- teGog van een derêelijk kabinet een rst moeilijke zaak, omdat de con- ionelen niet bereid zijn daaraan steun toe te zeggen. ipklaringen erioden met regen, maar ook ikele verspreide opklaringen, atige tot krachtige, aan de Ust tijdelijk harde of stormach- wind, ruimend van zuid- est naar west tot noordwest, aximunt temperaturen rond ht graden. orgen en overmorgen: Onbe- endig met lagere temperatu- Zon op: 08.29 Zon onder: 17.17 Maan op: 01.54 Maan onder: 10.50 )m tekorten tante Pos Van onze parlementsredactie DEN HAAG De vorming van de ene, ongedeelde christen-democratische partij zal, zeker op korte termijn, niet doorgaan. De partijleiders van KVP, ARP en CHU zullen volgens ingewijden ervan af zien, de partijorganen de belangrijkste voorstellen voor te leggen die de contactraad van de drie confessionele partijen in de zomer van vorig jaar heeft geformuleerd. Volgens deze nota hadden de drie partijen het komend voorjaar een principebeslissing tot eenwording moeten nemen. Ook bij de leiding van de KVP zijn er die zich erbij hebben neergelegd dat een fusie van confessionele partij en niet meer haalbaar is. Op initiatief van het partijbestuur is gisteren in Doorn een intern beraad over de toekomstige koers van de partij be gonnen, waarbij ook over de samen werking met ARP en CHU zal worden gesproken. Uitgenodigd zijn negentig min of meer aan de KVP gebonden figuren, waaronder coryfeeën als mr. C. P. M. Romme, mej. dr. M. A. M. Klompé, mr. K van Rijckevorsel. en oud minister-president P de Jong. Aan de deelnemers aan de conferentie zijn vragen voorgelegd over de toe komstige partijlijn. Het partijbureau dat deze vragen heeft geformuleerd, onderscheidt vier mogelijkheden wat de samenwerking met de twee andere confessionele partijen betreft: een fu sie, een federatie met één lijst en één fractie, of met verschillende lijsten en een fractie, een bondgenootschap zon der organisatorische vormgeving en tenslotte een vorm waarin de drie partijen hun eigen weg mogen gaan. Binnen de ARP hebben deze voorstel len van de contactraad grote bezwaren opgeroepen, die in geschrift onder anderen zijn vertolkt door de Tweede Kamerleden dr. A. Vermaat, en drs. A. Scholten en de vroegere senator H. Algra. Deze bezwaren blijken in de partij zoveel weerklank te hebben ge vonden dat de leiding zou vrezen dat er voor de voorstellen van de contact raad geen meerderheid in de partij- organen te vinden zal zijn. De AR-top beraadt zich daarom over een lossere band met KVP en CHU, die bijvoor beeld vorm zou kunnen krijgen in een federatie of een oud idee van AR-voorzitter dr. A. Veerman de 'unie van christen democratische par tijen'. Binnen de top van de ARP heeft men zich nog geen mening ge vormd over de vraag of de drie partij en voortaan bij Tweede Kamerverkie zingen al of niet met een gemeen schappelijke lijst moeten uitkomen. v'jngens uit angst ek verdwenen onze correspondent IHEM Drie Vordense jongens 14 en 15 jaar hebben sinds zon door de Achterhoek gezworven at ze niet naar huis durfden uit voor straf, drietal had in het weekeinde met katapult een lamp stukgeschoten, politie gaf ze daarvoor een fikse rander. Sindsdien was het drietal, 15-jarige Robby Wolsink en de e 14-jarigen Hans Sessink en Idy Jansen spoorloos, ens een van hun vrienden, die bij het incident met de lamp was ukken, hadden de jongens gezegd ze nooit meer terug zouden ko- Ze wilden toen naar Amsterdam De ouders schakelden de hel lende Croiset in, die zei dat het 1 nog ergens rondzwierf. Vol- hem zouden ze vrijdag weer komen. Inderdaad werd het al gisteren in Hengelo (G) aange- en. Ze zijn nu wer thuis bij hun rs. Het discussiestuk voor de conferentie opent met de vraag of er in Neder land naast PvdA en WD plaats is voor een derde grote partij. Voorts wordt gevraagd of deze derde partij zich voor langere duur aan PvdA of VVD zou moeten binden, dan wel een voorkeur vóór de verkiezingen zou moeten uitspreken. Voorts zullen de conferentiegangers moeten uitspreken of de KVP met ARP en CHU die derde groepering moet vormen en of daarin 'het christelijk element' op de een of andere manier een rol moet spelen. Het discussiestuk constateert dat ofschoon de nota- van de contact raad in de richting van het groeien naar een ongedeelde partij wijst, er daartegen 'nog heel wat obstakels van sociologische en principiële aard' be staan. Het beraad in Doorn zal onder leiding van prof. dr. P. Steenkamp staan, de zelfde die vorig jaar voorzitter van de contactraad was. Deelnemers aan de conferentie zijn o.a. minister Van Agt, fractielieder Andriessen, mr. P. van Boven, het oud-lid van de PPR drs J. A. M. H. Damoiseaux, NKV-voorzitter J. Mertens, minister Schmelzer, staats secretaris Van der Stee, de oud-minis ters Veldkamp en Veringa, staatsse cretaris Westerterp, partijvoorzitter De Zeeuw en de journalist Ad Lange- bent. DEN HAAG Werkgevers en vakbonden hebben gisteren de onder handelingen over een nieuwe inetaal-cgo opgeschort om overleg te kunnen plegen met hun achterban. Het overleg droeg evenals in de voorafgaande dagen een moeizaam karakter. Waar naar toe van de zomer Wéér naar de zondoorbakken zuidelijke costa's, of dit maal wat anders? Een tocht door Europa's enige echte oerwoud bijvoorbeeld, of een cruise over de Middellandse Zee, of een rondreis door nog onontdekt Finland, of een woestijntocht naar Egyptes herbouwde tempels? Nu de tientallen reisbrochures weer in de bus vallen en de grote reisorganisatoren hun aanbiedingen op papier hebben gezet, zijn dat vragen, die duizenden plannenmakers nu al. terwijl de wintersport nog in volle gang is. bezighouden. Voor hen. die uit de veelheid van reizen (hel zijn er meer dan ooit tevoren: alles lijkt dit jaar te kunnen) moeilijk een keuze kunnen maken, biedt Trouw/Kwartet vandaag een speciaal vakantienummer, waarin toeristisch redacteur Dick Ringlever met een groot aantal tips voor 'eens wat anders' alvast de zomerzon laat schijnen. Na het stopzetten van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam tracht men weer een normaal leven op gang te brengen. In de zwaar gebom bardeerde havenstad Hai Phong, Noord-Vletnam, is men begonnen met liet op ruimen van puin. Kinderen en volwassenen werken daarbij samen. Socialisten spelen hoofdrol clan heb ik nog zo'n tante BRUSSEL (UPI, Reuter, AP) Ko ning Boudewijn van België gisteren het nieuwe drie-partijen-kabinet van de socialistische premier Edmond Le- burton beëdigd. In de nieuwe regering, die volgens politieke waarnemers maar beperkte levenskansen heeft, werken de liberalen samen met socia listen en christen-democraten. Het is de eerste Belgische regering sinds 1945, waarin de drie grote partijen zitting hebben. Het nieuwe kabinet, met zijn 22 mi nisters en 14 staatssecretarissen het grootste uit de Belgische geschiedenis, legde de eed af 65 dagen nadat het uit christen-democraten en socialisten samengestelde kabinet van Gaston Eyskens uiteen viel. Een van de re den voor de ongewoon grote omvang van de regering is de creatie van nieuwe posten voor Vlaams- en Frans sprekende bewindslieden voor ver schillende departementen. De socialisten nemen niet minder dan 10 ministerposten, waaronder de mees te belangrijke, voor hun rekening. Zoals reeds gezegd gaat het premier schap naar de socialist Leburton, ter wijl de post van buitenlandse zaken gaat naar zijn geestverwant Renaat van Eslande, die als opvolger van Pierre Harmei België's eerste Vlaamse bewindsman op die post wordt. Zijn funktie is vooral in het komende half jaar van belang, omdat van Eslande ir. die periode voorzitter zal zijn van de ministerraad van de EEG. OPPOSITIE Verder gaan socialisten binnenlandse zaken (Edouard Close) en economi sche zaken (Willy Claes) beheren. De liberalen moeten het doen met vier ministersposten en de christen-demo craten met acht. Onder veel Vlaamse politici bestaat nog oppositie tegen de persoon van premier Leburton (57). die geen vloeiend Vlaams kan spre ken. Men neemt aan, dat om deze reden ook twee Vlaams-sprekende vi ce-premiers zijn aangesteld: Willy De- clercq, een liberaal die tevens finan ciën voor zijn rekening neemt, en Leo Tindemans, christen-democraat die be halve vice-premier ook minister voor begrotingen wordt. Defensie gaat naar de christen-democratische oud-premier Paul van de Boeynants. Ondanks de langdurige onderhande lingen, die aan de vorming van het nieuwe kabinet zijn voorafgegaan, ge ven politieke waarnemers de regering- Leburton hoogstens een jaar. Zo wees men er op, dat de nu geslo ten drie-partijen-overeenkomst over de oude kwesties, die de val van het vorige kabinet veroorzaakten, zo vaag is. dat een nieuwe crisis zeer spoedig kan ontstaan. Zie ook pagina 8 De voorzitter van de werknemersdele gatie, de heer W. Wamsteeker ver klaarde na afloop van het overleg dat de werkgeversvoorstellen niet in over eenstemming zijn met de richtlijnen die de vakbondsonderhandelaars van hun bondsbesturen hebben meegekre gen. 'We zullen in ieder geval voordat we overleg plegen met de achterband de werkgevers voorstellen nog eens goed narekenen. Er kan altijd een ad der onder het gras zitten', aldus de heer Wamsteeker. De heer H. van der Meulen van de industriebond CNV sprak over 'een kritieke situatie'. 'Wanneer dit het uiterste aanbod van de werkgevers is. Dan komt er geen metaal-cao', meende hij. Blijkens mededelingen van de voorzit ter van de werkgeversdelegatie, de heer A. Prins zijn de werkgevers bereid aan alle cao-werknemers een vast bedrag van 20 gulden per maand en procentuele loonsverhoging van 1.25 procent te geven. Daarnaast wil len zij aan de prijscompensatie een minimum verbinden van ƒ11,70 per maand per procent prijsstijging. Van dit minimumbedrag zullen met name de laagst betaalden werknemers met een loon van minder dan 14.000 gulden profiteren. Verder zijn de werkgevers bereid de vakantietoeslag te verhogen van 7,4 tot 8 procent en de bijdrage aan de vakbonden van 15 op 18 gulden per vakbondslid te brengen. De vakantie zal met twee dagen worden uitgebreid tot 20 dagen. Tenslotte zal de werktijd met een kwartier eind dit jaar en met een kwartier eind volgend jaar worden bekort tot 40 uur per week. De werk gevers hebben ook ingestemd met het verzoek van de bonden jaarlijks per onderneming een sociaal jaarverslag tc publiceren en aan de zogenaamde bedrijfscontactmannen dezelfde be scherming te verlenen als momenteel aan de ondernemingsraadsleden. De heer Prins verduidelijkte dat de werkgevers blijven weigeren alle werknemers, inclusief het hoger perso neel, in een cao onder te brengen. Ook voelen zij er niets voor de prijs compensatie aan een maximum be drag van 250 gulden per procent prijs stijging te binden. 'Wij zijn van me ning', aldus de heer Prins, 'dat het hoger personeel ook zonder inwilli ging van deze eisen al een extra bijdrage aan de matiging levert'. De partijen zullen elkaar woensdag op nieuw ontmoeten voor verder overleg. RITA XxAy L 'We bouwen de sneeuwpop op de slee, dan kan je broertje hem mee naar huis nemen.' Twintig jaar nadat de watersnood achttienhonderd mensenlevens eiste (en zestigduizend mensen dakloos maakte) beschrijft Rudie van Meurs wat er in de nacht van 31 januari op 1 februari 1953 gebeurde in het Zuidhollandse dorp, waar hij toen als dertienjarige jongen woonde. Het is het verhaal van de wet houder, die in zijn laatste uren waarschuwend het dorp doorging en even later verdronk. Pagina 21. bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: D maand Adres:kwartaal Plaats: De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapje post- pletine handige papier met schaaltje paraatmap enveloppen (flessen- met brief - onderzetter) papier en pei Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. Binnenland Recht van patiënt nauwe lijks ontdekt5 Mr. Einthoven bevestigt vi sie dr. L. de Jong7 Uiterwaarden vernield9 Rekening dokier niet altijd begrijpelijk 17 Kerk Een wat vreemde zondag in Sofia 2 Sport Leen Pfrommer weer wak ker 33 Zuilen leeft weer dank zij Elinkwijk 35 Economie Zelf doen: meer plezier, minder kosten 39 Van een verslaggever 'AMSTERDAM Benzine en diesel olie worden vandaag duurder. De prijs van super- en gewone benzine wordt met 1,1 cent verhoogd, die van diesel olie met 0,7 cent. Buitenland 15 Djilas werd niet rustig Waaruit put Amerika straks energie? 15 Prof. Gouldner: Amerika straks slechte plaats om te leven13 Radio cn tv Receplen Strips, feuilleton Commentaar Dlchlbl) vu verder Maandbladen Boekenvialagc Berocplngswerk Lcicrs schrijven PuiïcI Uw probleem t'ostzegelnleuws wij ontvingen Familieberichten

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1