Seen reden tot paniek i)ver landschapsparken eoeo "puzzelmee abotage in Muiden Tij wel uitgesloten 'Schuld en Boete' werd een melodrama 1090400 Nederland wil Paucksch vóór afloop straf kwijt Mevr. Samkalden feliciteerde 100-iarige MEDISCH COMITÉ NEDERLAND - VIETNAM Fondsen vinden praktijkvergoeding huisartsen te hoog Cao woningbouwcorporaties Ju-'dFche faculteit in Utrecht vraagt om extra personeel GS-Zeeland willen één havenschap voor Westerschelde Personalia DUW/KWARTET VRIJDAG 26 JANUARI 1973 BINNENLAND T9/K9 fonhoff tot landbouwers: ilge on f En pi n een onzer verslaggevers :NHEM Het zal nog zeker een jaar of zes du van grote gebieden met een bijzonder waan tionale landschapsparken' iristand moeten boud otljatssecretaris Vonhoff van CRM zei gisteren in Arnhem, waar hij zijn landbouwkringen beruchte nota landschapsparken toelichtte op vergadering van de Gelderse fvo itschappij van Landbouw. Hoe dit ieu£, dat vorig jaar juni openbaar bij de boeren is gevallen, maak- helvoorzitter W. J. Lokhorst van de derse Mij. nog eens duidelijk in openingswoord, irfee nota heeft bepaald niet bijge- gen tot een beter klimaat onder de t i ren. Zij gaf eerder aanleiding tot tojust.' verweet hij Vonhoff. Het ver van de staatssecretaris kwam stJp neer, dat hij de nota alleen had r i tn uitlekken om de discussie op hei g te brengen. Uit de reacties die had, maakte hij op dat praatstuk als een schot in een end woud was gekomen. Maar dat helemaal geen kwaad, dat kwam ihajdiscussie alleen maar ten goede, Vonhoff. boeren zijn geschrokken van de i, omdat hun daarin zeer veel njerkingen in het vooruitzicht wor- gesteld in verband met de be- xming van het landschap Maar zij jen nu geen reden meer voor ek, want er is nu een commissie het werk, die uitputtend zal na- hoe het met die landschapsbe- •rming precies moet en de land-- wbelangen zullen daarbij alle kans ben. ontwikkelen van een goed land- ip is zonder de landbouw niet elijk,' aldus Vonhoff. 'Je kunt een schap niet bevriezen, je moet er werken. Elk landschap is trou- s het produkt van menselijke acti- G*lten,' zo probeerde Vonhoff de J vaan bij zijn gehoor weg te ne- h nieuwe misverstanden te voorko- mogen we voortaan de term zjschapsparken' niel meer gebrui- Bij dat woord denken de mensen nel aan boeren, die met rijkspet- op agrarische schijnbewegingen ten maken, en dat is helemaal de ren, voor er een speciale regeling komt voor het be- de>ol landschap. Zolang zal deoverheid dergelijke n met de wettelijke mogelijkheden van nu. zijn om één algemene regeling te treffen. We zullen hoogsens een raamregeling kunnen opstellen, aldus de staatssecretaris. De boeren in de toekomstige 'nationale landschappen' zullen zoveel mogelijk de ruimte krij gen. De vraag of er voor hen een regeling voor schadevergoeding moet komen, leek de heer Vonhoff daarom voorbarig. Het leek hem niet uitgeslo ten, dat er in dergelijke beschermde gebieden bijvoorbeeld toch nog ruil verkavelingen worden uitgevoerd. Het valt allemaal best mee, met die tegen stelling tussen boeren en landschaps beschermers, zo meent staatssecretaris Vonhoff. VONHOFF bedoeling niet. Het departement van de heer Vonhoff zal daarom spreken van 'nationale landschappen'. Gebieden, die wellicht op den duur voor dat predikaat in aanmerking ko men, zijn: Texel, zuidwest-Friesland, zuidwest-Drente, grote stukken van de Veluwe en de Gelderse Achterhoek en het Limburgse krijtlandschap. Maar zover is het nog lang niet. Er is nog heel wat studie nodig, voordat we weten welke eisen we aan zo'n natio naal landschap kunnen stellen. Dan zullen we ze zorgvuldig moeten aan wijzen en dan moeten we een rege ling vinden voor het beheer, zo schet ste Vonhoff. Aangezien het om zeer uiteenlopende gebieden gaat, zal het niet mogelijk AMSTERDAM De heer Ibele Spaanstra (waarover wij vorige week berichtten) is gisteren, in Amstelhof, honderd jaar geworden. Zijn vurige wens overkomst van zijn dochter uit Australië na 21 jaar is in vervulling gegaan. Hij werd gehuldigd in de kerkzaal van het hervormde bejaardentehuis aan de Amstel, waar de Amsterdamse Politiekapel feestmu ziek ten gehore bracht. Mevrouw Sam kalden bracht gelukwensen namens het gemeentebestuur over. Omdat de krasse, geboren Fries, lange tijd in Amsterdamse politiedienst is geweest, kreeg hij van commissaris Van Ingen Schenau de onlangs ingestelde politie- medalje voor meer dan een kwart eeuw trouwe dienst. 'i n een onzer verslaggevers STERDAM Het staat vrijwel vast, dat sabotage niet de oorzaak de ontploffing van de Muidense kruitfabriek is geweest. De ramp aarschijnlijk te wijten aan een menselijke beoordelingsfout. De e Marokkanen, die bij de ontploffing om het leven kwamen, moe- r de ramp hebben zien aankomen. Zij hebben nog geprobeerd te ichten. z zijn de eerste conclusies van het 1. itiële onderzoekteam, dat nu al zés en lang bezig is de oorzaak van de k p bloot te leggen. Het team staat g?r leiding van de Amsterdamse :ier van justitie, mr. J. Bergsma. der hebben de districtscomman- van de Rijkspolitie in Amster- overste H. Honcoop, de majoor H. Stokreef, stafofficier recher- aken en deskundigen van de Ar- sinspectie en TNO zitting in het constructies in [ens overste Honcoop hebben de n van het team 'vanaf het begin a ning gehouden met de mogelijk- 1 1 van sabotage. De kruitfabriek is ivi eenmaal een sabotage-gevoelig be- Na twee reconstructies, op 5 en gehouden en op de film- onl vastgelegd, hebben de onderzoe- :t de mogelijkheid van sabotage ri( er afgeschreven. 'Dat wil niet zeg- ri! dat we bij de nog komende c nstructies sabotage uitsluiten. de gegevens, waarover we nu hikken, wijzen in een andere rich- r0zegt overste Honcoop. ^'districtscommandant van de Rijks- ialhe noemt het onderzoek 'bijzon- n moeilijk'. Er zijn maar weinig 1en en de beschikbare sporen zijn verwrongen. 'We hadden alleen 131 ier zittingen nodig om de sporen Verzamelen. Daarna konden wij pas Ide interpretatie overgaan'. de toekomst van de kruitfabriek maakt de sfeer in het bedrijf er niet beter op. De tweehonderd werkne mers vragen zich af. wat er nu boven hun hoofd hangt. Staan ze over een paar weken op straat of niet. Begin deze week door de directeur van de kruitfabriek, de heer Frerichs. er dan ook op aan zo spoedig mogelijk een beslissing over de toekomst van de fabriek te nemen. Zolang de interdepartementale werk groep geen uitspraak over de kruitfa briek heeft gedaan, mag het bedrijf de kruitproduktie (tachtig pet. van de totale produktie) niet hervatten. Ook de kruitfabriek in Ouderkerk aan de Amstel, grondstofleverancier van de Muidense fabriek, ondervindt hinder van dit verbod. In Muiden heeft de directie de afgelo pen zes weken het personeel opgedra gen de ravage op tc ruimen. Maar volgens de heer Frerichs kan niet eeuwig gewacht worden: er moet geld binnenkomen, de produktie moet wor den hervat. Horizontaal: L plaats in N.H., 5. meis jesnaam, 10. oude lengtemaat. 11. Turkse waterpijp. 13. half. 14. Oud Egyptische Zonnegod. 16. volksmen ner, 20. wiel, 22. troefkaart, 23. meis jesnaam. 25. reukwater, 26. planten soort, 27. meisjesnaam. 28. jongens naam, 30. loot, 31. lichtkoepeltje, 34. welaan, 35. boerderij, 37. inborst 41. naschrift (afk. Latijn), 42. Turks kei zerlijk decreet, 43. vuurpijl. Vertikaal: 1. koelbak. 2 Engels bier, 3. uniek. 4. voorzetsel. 5. scheik. ele ment. 6. klinknageltje. 7 in loco (afk.), 8. soepkom. 9. uitroep. 12 kerkgebruik. '4 wijnsoort. 17. inrij, 18. visje, 19. het Oosten, 21. vogel, 24. kunstenaar. 29. meubel. 32. verbin- d ng, 33. aanvoerder dor Joden bij hun terugkeer uit Babylonië, 34. sneeuwschaats, 36. plaats in Gelder land, 38. rondhout. 39. Katholieke Encyclopedie. 40. voorvoegsel. -,!g van gisteren: I. nobel, 2. stoet, 3. aroma. 4. tegel, 5. ast, 6. c, 7. h, 8. pui, 9. ratel, 10. fatum, II. sleep, 12 baret. ADVERTENTIE Canci Gcraedts en Hans Croiset in 'Schuld en Boete'. AMSTERDAM Het Amsterdams Toneel gaf, woensdagavond voor het eerst, in de Stadsschouwburg een voorstelling van Schuld en Boete, naar Dostojewski. Daarbij raakten wij niet huiverend beklemd in de diepste diep te van de mens, of in de mystieke vervoering van het louterend lijden en boete doen, zoals Dostojewski die in zijn 'boeken van zonde en heilig heid' wist te beschrijven. De opvoering had soms meer weg van een ouderwets melodrama met een lach en een traan in twaalf taferelen. Dat lag. geioof ik niet aan de E sche bewerking van het echtpaar Ale- na Vostra, en Jaroslav Vostry. Daarin is het wezenlijke drama, bekort, maar Joop Doderer in De Grote Versierder AMSTERDAM John Lantings The- ater van de Lach, 'dat in dit seizoen met succes Zo'n Meisje om in je Binnenzak te stoppen speelt.komt in het najaar met De Grote Versierder, een blijspel, of klucht, van Philip King en Falkland L. Cary, dat in Londen al jaren loopt onder de titel The Big Bad Mouse. Alexander Doré. die het in Engeland regisseerde, zal het hier ook doen. Voor de tweede hoofdrol is Joop Doderer gecontrac teerd, en ook Tineke van Leer zal er in meespelen. Dat betekent dat My Fair Lady. dat overal volle of best gevulde zalen trekt, en dus weer een succes is, het volgende seizoen niet met beide medewerkers Joop Do derer als Doolittle zal worden voortgezet. Geen subsidie voor 'Podium' De minister van CRM wil, op advies van de Raad voor de Kunst geen subsidie verlenen aan Bob de Lange's toneelgroep Podium, die een deel van de Amsterdamse toneelvoorziening zal verzorgen. De Amsterdamse Kunst- raad. daarover teleurgesteld, heeft de Raad voor de Kunst geschreven, dat door dit negatieve besluit de fi nanciering van de Amsterdamse to neelvoorziening in het seizoen 1973/74 een probleem is geworden. De Am sterdamse Kunstraad meende dat zijn opvatting over het toneel in Amster dam door de Raad voor de Kunst werden gedeeld, en betreurt het daar om dat het advies aan de minister werd uitgebracht zonder dat de Am sterdamse Kunstraad daarover werd gehoord. Het besluit treft niet alleen het gezelschap Podium maar de gehe le Amsterdamse toneelvoorziening, en die kan alleen maar in zijn totaliteit worden beoordeeld. ADVERTENTIE Binuaties overste is bijzonder verbolgen teen aantal krantebrichten waarin 'ireven zou zijn dat de politie blij let het uitsluiten van de sabotage- elijkheid en dat nu' alles op de jvan twee gastarbeiders geschoven ^vorden. De heer Honcoop noemt I'smerige insinuaties'. De politie I geen mogelijkheid uit. De ramp 1 twee families zwaar getroffen. Mak moet nauwkeurig uitgezocht 'en. leze kranteberichten is de heer 'op ook wat huiverig de oorzaak le ramp met 'een menselijke te omschrijven. De kruitfabriek )lgens hem een goed georgani- 1 bedrijf. De gastarbeiders hadden 'keurige instructies gekregen. Ze -y en de gevaren. De Marokkanen - en de handelingen in het produk- occs ook nauwkeurig uitvoeren, beoordelingsfouten zijn overal ltijd mogelijk'. onderzoekteam zal volgens de ste nog anderhalf tot twee maan- nodig hebben om de juiste toe- )t van deze beoordelingsfout te Thalen. Het justitiële rapport zal de interdepartementale werk- gezonden worden, die uiteinde- tal moeten beslissen of de Mui- Ti kruitfabriek haar produktie hervatten of niet. Die beslissing (og wel even op zich laten wach- De officier van justitie zal op d van het rapport van het onder- ■team besluiten of de zaak in ndeling wordt genomen of niet. [Uitblijven van een beslissing over 99 De grote puzzelwedstrijd „Puzzelmee" is gestart op 23 september 1972. Morgen op 27 januari verschijnt de laatste puzzel uit de totale serie van 10. U hebt nog de mogelijkheid om één van de vele prachtige prijzen te winnen, waaronder deze afgebeelde Oosthoek encyclopedie (15 delen t.w.v. 975,—). In de vijftien gedistingeerde met bladgoud bestempelde banden is letterlijk alle kennis van de moderne wereld samengebracht; ruim 12.000 onderwerpen, meer dan 10.000 afbeeldingen en kaarten, waarvan vele in kleur, totaal een dikke 11.000 pagina's. Deze prachtig uitgevoerde encyclopedie is beschikbaar gesteld door Uitgeverij Oosthoek te Utrecht. met Dostojewski's dialogen, toch wel knap samengevat. Raskolniikow heeft daarin zijn moord al begaan en zichzelf niet bewezen dat hij, als een bijzonder mens, er het recht toe had voor een goed doel. Koortsige wroeging en twijfel drijven hem, van scène tot scène, naar de bekentenis. Politieman Porfiri is zijn niet aflatende, psychologische boren de, intelligent scherpe tegenstander. Het zuivere, gelovige, opofferende hoertje Son ja wordt de stem van zijn geweten. Andere in het stuk opgeno men figuren hebben hun dramatisch aandeel in de ontwikkeling. Hun ei gen tragiek - Katerina's waanzin, Le- bezjatnikows wraakzucht, Swidrigaj- lows decadentie is te beknopt verwerkt om veel indruk te maken. Maar het Raskolnikow-drama is er toch wel. Dc bewerking' best vertaald door Hans Krijt, zit goed in elkaar, als een constructie, die evenwel door regie, spel stemming, doordachte doorleving, moet worden voltooid. En zover kwam het niet. Het decor, van Frank Raven, werkte niet mee. De duistere ruimte, waarin Dostojewski's mensen dolen naar een sprankeitje licht, werd telkens netjes opgedeeld in een natu ralistisch hokje links en een kamertje rechts, waarin bovendien nog nauwe lijks bewogen kon worden. HaMicuna- ties en innerlijke monologen kwamen gewoon hard uit' de luidspreker. Het religieuze beleven werd vervangen door een achterwand in ikonenstijl. De tsjechische regisseur Zdenek Kraus bracht de spelers niet verder dan maar zo goed mogelijk, theatraal of volkstoneelachtig, spelen wat er stond. Dat liep dan op het begrafenis maal bij Katerina. met Ank van der Moer, Nell Koppen, en nog wat dron ken gasten, pijnlijk lollig en slordig uit de hand. Hans Croiset gaf de arme student Raskolnikow wel alle zenuwachtige, zieke, onbeheerste ui terlijkheden. maar wat er in hem (dat is: in Dostojewski) allemaal om ging kwam er niet groots uit. Max Croiset was een prachtige Porfirio zo vaak hij niet te druk en te grappig deed. Canci Geraedts is een lieve, argeloze, ingoede en domme Sonja. Jan Re-te-1, als de rijke perverse Swi- diigailow. die genoeg van zijn leven krijgt, begint voorbeeldig goed, maar de monoloog die naar zijn ondergang voert kon mij niet meer ontroeren. De overige rollen van minder belang worden door Kitty Courbois, Joost Prinsen. Carol van Herwijnen. Broes H 'rtman, Paul Brandenburg, redelijk gedaan. Gekke Gerrit te gek voor budget AMSTERDAM Het Amsterdams Toneel was van plan in maart in de Brakke Grond het toneelstuk Gekke Gerrit uit te brengen. Hugo Claus schreef het voor het gezelschap, als een toneelbewerking van Godards film Pierrot le Fou. De uitvoering kan niet doorgaan doordat de gemeen te Amsterdam nog verdere bezuini ging op de uitgaven van het Amster dams Toneel verlangt. In plaats van Gekke Gerrit zullen daarom de drie delen van Lodwijk de Boers The Fa mily weer telkens een week worden gespeeld. En dan nog Van 25 mei tot en met 3 juni wordt te Heemskerk het vierde Hoog oven-muziekfeest voor harmonie, fan fare, drumbands, showorkesten en ma- jorettengroepen gehouden. Elly Ameling gaat, na een succes volle toernee door Duitsland en Oos tenrijk met The Academy of St. Martin in the Fields, nu een toernee door Zuid-Afrika maken die op 13 februari begint. De componist en artistiek leider van het Concertgebouworkest, dr. Ma- rius Flothuis, is in de plaats van Bertus van Lier lid van het bestuur van de Nederlandse afdeling van de Internationale Mahler Gesellschaft ge worden. Het 20-jarig bestaan van het Am sterdams Philharmonisch Orkest wordt op 20 februari gevierd met een concert in de Grote Zaal van het Amsterdamse Concertgebouw waar Anton Kersjes werken dirigeert van J. Andriessen, Brahms en Ravel. Lex van Delden uit Amsterdam is op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als lid van de Raad voor de kunst waarin hij wordt opgevolgd door de heer T. H. de Kruyf uit Amsterdam. Niet voor de Poezen, de Neder landse speelfilm van Fons Radema- kers, naar de roman Because of the Cats (van Freeling), zal half maart in première gaan. Het Medisch Comité Nederland-Vietnam hielp reeds vier jaar daar waar de bommen vielen en blijft daar helpen. De gezondheidsdiensten van Noord-Vietnam en van de Bevrijdingsfronten van Zuid-Vietnam, Laos en Cambodja hebben dringend behoefte aan materiaal voor poliklinieken, operatiekamers, apo theken, laboratoria en röntgenkamers. Giro De laatste twee weken verzonden: 10 ton melkpoeder. 100 chirur gische trousses, 6,500 kilo medi camenten, instrumenten, naaima chines en breigoederen, 1250 nieuwe brillen. Volgende week worden verzonden: 10 ambulaneeboten. 500 kilo anti- malariamiddelen, 1000 kilo brand- wondzalf, 100 fietsen met medi sche uitrusting, 20 generatoren voor ziekenhuizen, 100 drinkwater- filterpompen, 1miljoen tablet ten tegen malaria. Volledige verantwoording in regelmatige verslagen aan alle donateurs. Van elke ontvangen gulden wordt meer dan 95 cent besteedt aan directe medische hulp. Giro 1090400 MCNV, Amsterdam MCNV, Amsterdam onder vermelding van nummer 836 Voor directe levering besteld: 8 volledige röntgeninstallaties, 20 cardiografen met toebehoren, grote hoeveelheden middelen te gen tuberculose, 10 ambulance- boten, 250 spalkensets, 1000 kilo antimalariamiddelen, antibiotica tegen brandwondinfecties, 10 ton. melkpoeder. 10.000 nieuwe brillen, 300 chirurgische en verloskundige trousses, beademingsapparatuur voor pasgeborenen. Akties in vele plaatsen voor de inzameling van babyvoeding. DEN HAAG De minister van justitie heeft (op 23 januari) be sloten de 34-jarige Duitse 'narcoticakoning' Karl Paucksch naar Zwe den uit te leveren. De bedoeling is dat hij, vóór op 4 februari zijn straf van vijf maanden wegens illegaal verblijf in Nederland ver streken is, al aan Zweden wordt overgedragen. Dit deelde de landsadvocaat mr. E. Drooglever Fortuijn gisteren mee te gen het kort geding dat de Duitser tegen dc Staat der Nederlanden heeft aangespannen om zijn uitlevering naar Zweden te voorkomen. Zweden heeft Nederland de uitlevering van Paucksch gevraagd, omdat hij in 1968 en 1969 amfetaminen en andere soor ten pepmiddelen Zweden zou hebben binnengesmokkeld. De president van de rechtbank in Den Haag. mr. J. H. C. Slotemaker, zal uiterlijk donderdag 1 februari uit spraak doen. Namens Paucksch stelde mr. M. Mosz- kowicz gisteren bij de behandeling van het kort geding voor de recht bankpresident dat de minister van justitie Paucksch niet mag uitleveren omdat de strafvervolging van zijn cliënt naar Nederlands recht al ver jaard is. Hij vroeg de rechtbankpresi dent de minister van justitie te ver bieden Paucksch uit te leveren. De landsadvocaat, mr. E. Drooglever Fortuijn voerde aan dat de hoge raad op 16 januari in zijn arrest in de zaak Paucksch diens uitlevering naar Zwe den toelaatbaar heeft verklaard en niets over een eventuele verjaring heeft gezegd. Dat wijst er volgens dc landsadvocaat op dat er van verjaring geen sprake was. en \de minister van justitie kan daarom volgens hem tot uitlevering besluiten. Van een verslaggever UTRECHT De ziekenfondsen heb ben de indruk dat het bedrag van ruim 30.000 dat zij voor de gemid delde huisartspraktijk vergoeden als praktijkkosten, dus los van het hono rarium van dc arts zelf, hoger is dan de feitelijke kosten die de arts maakt. In het bedrag zit bijvoorbeeld een volledige vergoeding voor een assis tente. ook als die er niet is. Dit schrijft de voorzitter van de Unie van ziekenfondsen in het blad van zijn organisatie. De Landelijke huisartsenvereniging (LHV) zou er goed aan doen, eens waar te maken dat de huidige vergoe ding juist is, vindt de lieer Anbeek. De houding van de LHV in de onder handelingen over groepspraktijken, versterkt volgens hem de indruk dat er iets scheef zit. De fondsen hebben aangeboden, de werkelijke gemaakte kosten te vergoeden, maar de LHV houdt vol dat per deelnemende arts de standaard-praktijkkosten moeten worden vergoed, plus een toeslag voor de hogere huisvestingskosten. In hetzelfde tijdschrift verwijt de Rot terdamse apotheker J. I. Cohen de ziekenfondsen dat zij zelf ook niet alles doen aan het uitschrijven van te veel recepten voor te grote hoeveelhe den medicijnen. In verschillende de len van het land hebben de apothe kers jarenlang waarschuwingskaarten aan de fondsen gestuurd inzake recep ten die over de schreef gingen, aldus de heer Cohen, maar in tal van gevallen werden die ongebruikt terzij de gelegd. Ook hebben de apothekers aangedron gen op een verbod van herhalingsre cepten, maar de fondsen zouden dat streven nauwelijks hebben gesteund. UTRECHT De bij de cao woning bouwcorporaties betrokken partijen hebben overeenstemming bereikt over de nieuwe eenjarige cao voor de 5000 werknemers, aldus heeft de bouw- en houtbond CNV medegedeeld. Op basis van het centraal akkoord en de na- indexering over 1972 worden de lonen en salarissen per 1 januari jl. met 6.86 procent verhoogd. De vakantiebijslag wordt verhoogd tot procent met een minimum van J 850. De arbeids tijd voor het technisch personeel wordt op 1 september a.s. verlaagd tot 41 Vi uur en de vakantie wordt met ingang van 1 januari 1974 met een dag verhoogd, een half jaar later dan in het bouwbedrijf. Hij zei voorts dat er al verschillende pogingen zijn gedaan om Paucksch te bevrijden. 'Er staat blijkbaar een or ganisatie achter die weinig nalaat om hem vrij te krijgen', aldus de landsad vocaat. Het rechtbankgebouw, waar het kort geding gehouden werd, stond gisteren onder zware bewaking. Paucksch ver scheen niet in de rechtszaal, maar was wel beschikbaar om eventueel ge hoord te worden. In de zaal zaten behalve de president en de procureurs van heide partijen uitsluitend politic mannen (veertien in getal). Tiental len andere politiemannen hielden in en om het rechtbankgebouw een oog je in het zeil. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Bij de juridische facul teit in Utrecht bestaat het plan minis ter Van Veen extra personeel te vra gen voor het werk dat de studenten van de Kring van Utrechtse Repetito ren met zich mee brengen. Er is een concept-brief aan de min ster opgesteld, waarin staat dat de studenten van de KUR nu reeds be slag leggen op ongeveer zeven man wetenschappelijk personeel. Zij zijn voornamelijk bezig met het afnemen van tentamens en examens. Bij een tentamen voor eerstejaars waren on langs ongeveer driehonder KUR-cur- sisten aanwezig. Dat veroorzaakt uiter aard zeer veel nakijkerij. De Utrechtse universiteit is wettelijk verplicht dez; faciliteit te verlenen. Als de minister dat niet verandert zal hij de Utrechtse faculteit wel extra personeelsplaatsen moeten toewijzen, aldus het concept. Dat wordt nog erger wanneer de fa culteit ook practica voor eerste- en derdejaars verplicht gaat stellen. Dan zullen nog meer personeelsplaatsen nodig zijn. VLISSINGEN Er moet één haven schap komen voor het hele Wester- scheldegcbied terwille van een goede coördinatie. Dit heeft het havenschap Vlissingen verklaard in een advies aan gedeputeerde staten van Zeeland over de aanleg van zeehavenindustrie terreinen in Zeeuws Vlaanderen. GS van Zeeland lieten onlangs een nota over industrievestigingen in Oost- Zeeuws Vlaanderen het licht zien. Hoewel het college van GS de voorkeur aan een industrialisatie langs het Baalhoekkanaal gaf, moest Middelburg onder druk van Den Haag toch Osscnisse als vestigingsplaats voor toekomstige industrieën aanwij zen. Het college heeft nu aan de havenschappen Vlissingen en Terneu- zen om een reactie gevraagd. Het havenschap Vlissingen vraagt zich af of het wel verstandig is om tot de aanleg van nieuwe zeehaventerreinen over te gaan. Voordat men stappen in deze richting onderneemt, zou het wellicht beter zijn eerst te komen tot de vorming van een havenschap Wes terschelde. De plannen tot industrie vestiging in Oost Zeeuws Vlaanderen moeten namelijk beoordeeld worden tegen de achtergrond van het hele "Westerscheldebekken. Oud-Kamerlid drs. E. Nypels (Rijs- wijk) is benoemd tot directeur van de v/etenschappelijke stichting van D'66, De heer Nypels was lid van de Twee de Kamer, doch werd bij de laatst gehouden verkiezingen niet alszodanig

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9