Personeel eist ontslag directeur Nieuw Unicum Bosch Nu proces-verbaal voor prijsopdrijvers Applaus voor Ungaro's nieuwe blouson- up Pluimveehouders krijgen het in '73 niet gemakkelijk Uitgever waande springlevende auteur dood Zuivelhonden vragt drie procent meer Organisatie van gezondheidszorg komt in onderzoek Verzekeringsbedrijf heeft nieuwe CAO REDDING MET KAAS BELOOND U houdt van puzzelen TROUW/KWARTET VRIJDAG 26 JANUARI 1973BINNENLAND/MODE T13/| Van een onzer verslaggevers ZEIST De Nederlandse pluimve houders zullen het in 1973 niet gemai kelijk krijgen, zo meent ing. J. Mellema, voorzitter van het produi schap voor pluimvee en eieren. In i bestuursvergadering van gisteren zej hij uiteen, dat de pluimveehoude nog maar moeten afwachten of j voor hun eieren en slachtkippen p) zen kunnen maken, die de kost geheel dekken. De eiermarkt in de EEG is volgc Mellema uiterst gevoelig. De zes ou EEG-landen zijn praktisch zelfverz gend. Een kleine stijging van de p duktie leidt hier al tot overschott en dus tot sterke prijsdaling. E extra aanbod uit Denemarken, waar Mellema overigens niet rekent, i het evenwicht ook verstoren. En land zal Waarschijnlijk ook zelfvo zienend blijven, en dus geen nieu afzetmogelijkheden bieden. Het a bod van eieren zal in de eerste h< van dit jaar waarschijnlijk iets gro zijn dan vorig jaar. Uitbreiding de produktie vindt Mellema daar niet verantwoord. De markt voor slachtdieren lijkt i beter te worden dan vorig jaar to de prijzen de neiging hadden n beneden te gaan. Maar daar st tegenover, dat men in deze sector r sterk stijgende kosten te maken he< zodat betere prijzen nog niet beti bedrijfsresultaten betekenen, pluimveehouderij zal dit jaar voo te maken krijgen met sterk stijgen voerprijzen, een gevolg van de scha ste op de graanmarkt. Een onzekere faktor op de markt vi slachtdieren vormt Denemarken, de andere EEG-landen heeft n geen nauwkeurig inzicht in de mo lijkheden van dit land. Van onze correspondente MAASTRICHT Louis van 't Gr newolt (78) stuurde ruim twee j geleden zijn puzzelboek, waar meer dan zeven jaar aan gewerkt h naar de uitgever. Sindsdien veni) hij niets meer, tot hij plotseling Z[ boek in de etalages bij de boekhan laren zag liggen. Kwaad belde hij de uitgever Ge in Bergen N.H. en kreeg daar. horen: 'Wij dachten dat u allang d( was'. Hoewel Van Gemert zegt 1 auteur drukproeven ter correctie hebben toegezonden en latere enk presentexemplaren, weet de aut van niets. 'Klopt', zegt Van Gem 'zowel drukproeven als present ex< plaren stuurde de post als onbes baar retour'. Een vreemde zaak, gens Louis van 't Groenewolt, die i brief toont uit 1970, aan hem gerï' op hetzelfde adres als waar hij woont. Van 't Groenewolt is een verw puzezelaar en kwam tot het schrij van zijn boek. nadat hij zich ste weer geërgerd had aan het feit dat gebruik moest maken van een vree 1 woordenboek. Daar staan de woon weliswaar alfabetisch in, maar ic naar betekenis. Louis werkte er ze en een half jaar aan en zette 3 i slordige 25 duizend woorden om. il er behoefte aan zijn boek best e blijkt uit het feit dat het boek p danks de hoge prijs van ƒ19,50 g> in de verkoop ligt. Van een verslaggever UTRECHT De vakbonden in1 zuivelindustrie verlangen van werkgevers een loonsverhoging p 2,95 procent met ingang van 1 voor alle 26.000 werknemers in bedrijfstak. De CAO voor de zuiv<S( dustrie loopt eind maart af. De on 1 handelingen over een nieuw cont|a beginnen medio februari. De boni menen dat er uitgaande van het tract akkoord een ruimte van drie e en half procent is voor alle salaris Tot de voorstellen behoort ook n maal per jaar een prijscompenir mete een minimum van 150,- en h maximum van 250,- per pro prijsstijging. De bonden wei dj voorts een verhoging van de vakati toeslag tot 7,6 procent met een n mum van 1200,- en faciliteiten e, het bedrijvenwerk. De arbeidstijd de zuivelindustrie is op 1 januai j( reeds verlaagd tot 41 uur en 20 m ei (ADVERTENTIE) verbaal afkomen, verwacht de direc teur van de ECD. Tot nu ti e was het doorgaans zo dat werd gewaarschuwd en geen proces-verbaal werd opge maakt als de te grote prijsverhoging ongedaan werd gemaakt. De klachten over te grote prijsverho gingen, die bij de ECD binnenkomen, zijn sedert 1 januari, op welke datum de verhoging van het algemene btw- tarief van kracht werd en loonsverho gingen ingingen die tot kostenstijgin gen en tot doorberekening in de prij zen leidden, zijn wel wat toegenomen, maar er is geen sprake van dat de ECD er mee wordt overstroomd, aldus de heer Bruins. De klachten hebben meest betrekking op die sectoren, waar het voor het publiek gemakkelijk is de prijzen te vergelijken. Dat zijn de sectoren van de dagelijkse levensbehoeften. Bij tex tiel en confectie is prijsvergelijking voor het publiek bijvoorbeeld moeilij ker. Er is geen sector, die eruit springt wat de klachten van het publiek be treft: de te grote prijsverhogingen zijn vrij gelijk gespreid over de diver se branches. Minister Langman van economische /.aken zal bij de controles op ongeoor loofde prijsstijgingen ook laten na gaan of er prijsverlagingen zijn door gevoerd als gevolg van diverse belas tingmaatregelen zoals wijziging van verschillend accijnzen en vrijstelling Geen vertrouwen meer in directie' Van Torrenle is dit broekpak in rood-wil en blauw. Het streepte jaspe wordt gedragen op een witte pantalon. Van Lanvin is deze combinatie, bestaande uit een (wijde) lange broek in een grote pieu-de poule ruit en een geruit bieusje. Ook hier worden weer dikke kralenkettingen bij gedragen. Van een onzer verslaggeefsters PARIJS Na diverse modeshows, die allemaal nogal veel op elkaar leken (knielange jurken, met saaie wijde rokken en strakke bovenstukjes) bracht de show van de Panjse couturier Ungaro eindelijk eens wat anders. Hij brengt een heel nieuwe verschijning voor het komende voorjaar: de jurk met een lang wi.id bovenstuk, die op heuphoogte met een strakke band is vastgezet op de rok, waardoor hij wijd overbloest. Deze wijde, bloesende jurken hebben meestal een korte wijde plooirok. Deze jurken lijken nog het meest op de charleston-jurken uit de jaren twintig. Dat de broek eigenlijk wel helemaal uit de mode is. bleek op deze show van Ungaro: de man die enkele jaren geleden de stimulator was van de broek-voor-alle-uren-van-de- dag. In zijn collectie voor het voorjaar 1973 toonde hij geen enkele broek meer. Het publiek, dat dit jaar trouwens minder in aantal is dan andere jaren (er zijn veel minder inkopers en journalisten naar Parijs gekomen om het jaarlijkse modespektakel bij te wonen) was erg enthouaist over de Ungaro-collectie: men klapte althans zeer lang en hard voor de getoonde modellen. Nu is het ook De Parijsc couturier Torrente heeft zich voor zijn nieuwe collectie laten inspireren door de kleuren van de Franse vlag, zoals hier in deze tweedelige avondjurk: kort bolerootje en lange wikkelrok in rood en blauwe crêpe. Een zwart-wit ggestreepte jurk uit de collectie van Lanvin. De streep loopt in het bovenstuk anders dan in de rok. Bij deze jurk worden bijpassende zwart-witte kettingen gedragen en eveneens een zwart-wit geruit bijpassend hoedje. die nu een eigen modehuis gaat openen. In zijn afscheidscollectie had Goma veel jeugdige modellen: lange rechte jurken, gedragen over wijde plooirokken, cardigangs i lange, mouwloze vesten) knickerbockers (die bij Goma volledig de plaats van de lange broek innemen) en plooirokken. De knickerbockers worden in twee versies geleverd: tot net over de knie of tot de enkel. Ze zijn gemaakt van wollen jersey of van zijden'jersey (speciaal voor de avond). CHANEL Zoals altijd was de collectie van Chanel weer voornamelijk klassiek: pakjes met jasjes tot de heup. plooirokken en mooie chiffon blouses, allemaal net zoals toen de oude Coco zelf nog leefde. Mevrouw Pompidou, een vaste klant van huize C-hanel, bestelde ook deze keer weer zeven creaties. Van de bekende Chanel-pakjes hebben de jasjes deze keer vaak opstaande kraagjes en dubbele rijen vergulde knopen. De collectie die meestal grotendeels bestaat uit tweed gecombineerd met zijde (voor de blouses) was ditmaal zo kleurig als de regenboog, waarbij vooral de vele pastelkleurige tweeds opvielen. Op 10 febr. maken wij de prijswinnaars bekend. Tevens worden dan de extra prijswinnaars be kend gemaakt uit de gehele puzzelmarathon. Ook dan wordt er een Bosch vaatwasser be schikbaar gesteld. Trouw/Kwartet - Postbus S59 - Amsterdam DEN HAAG De Economische Con troledienst is begonnen meer proces sen-verbaal op te maken tegen bedrij ven en personen, die hun prijzen teveel hebben verhoogd. De directeur van de ECD, de heer L. M. Bruins, heeft dit gisteren meegedeeld. De aan loopperiode, die na het van kracht worden van de calculatiebeschikking van de minister van economische za ken aan het bedrijfsleven werd ge gund om zich op de nieuwe situatie in te spelen, is nu wel ongeveer voorbij en de economische controle dienst zal niet langer volstaan met een waarschuwing als een te grote prijsverhoging wordt geconstateerd. Er zullen nu wel flink wat processen- motorrijtuigènbelastng voor taxi's. Dit heeft hij laten weten in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid De Goede (D'66). Al voor januari is volgens de minister met een aantal sectoren overleg ge pleegd over de verwerking in de prij zen van de belastingwijzigingen per 1 januari. Minister Langman stelt zich voor op de resultaten van dit overleg nader in te gaan in het verslag dat hij binnenkort aan de kamer wil sturen, over de bevindingen van de economische controledienst bij de controle op de naleving van de prij- zenbeschikking goederen en diensten 1972. Van een onzer verslaggevers ZANDVOORT Het grootste deel van de staf van het medisch, para-medisch en verpleegkundig personeel van het centrum voor gehandicapten Nieuw Unicum in Zandvoort heeft gisteren het ont slag van directeur J. Sloof geëist. Van een onzer verslaggevers LEIDSCHENDAM De gezondheids zorg in Nederland omvat een groot aantal vrijwel zelfstandige systemen, leder systeem streeft zijn eigen, veel al door de geschiedenis bepaalde doel na, en probeert zijn eigen bestaan voort te zetten, onafhankelijk van de functie die in het totale bestel moet worden vervuld. Deze duidelijke taal sprak minister Stuyt van volksgezondheid gisteren bij de installatie van de 'Begeleidings commissie van het onderzoek naar de beheersbaarheid van de gezondheids zorg', die gaat helpen deze toestand te verbeteren. De gebruikers van het ingewikkelde systeem van gezondheidszorg, zei de minister, oefenen voortdurend druk uit om de hoeveelheid en kwaliteit van de geboden diensten te vergroten. De aanbieders van die diensten probe ren daaraan te voldoen en doeltreffen de remmechanismen ontbreken veelal De beleidsvoering in de gezondheids zorg wordt ernstig bemoeilijkt door het niet functioneren van een markt mechanisme. meent dr. Stuyt, en daar om moet een beheersmechanisme worden ontwikkeld. Daar wordt al een hele tijd aan gewerkt hij noemde de Wet Ziekenhuisvoorzienin- 8en maar om de beheersbaarheid te verhogen is het nodig, de gezond heidszorg als één samenhangend systeem te beschouwen, van zieken huizen tot ambulante geestelijke ge zondheidszorg, kruisverenigingen en opleidingsinstituten. Zo kunnen tegenstrijdigheden aan het licht komen, aldus de minister, die het doelmatig verloop van de besluit vorming ongunstig beïnvloeden. Op het punt van kostenontwikkeling kun nen prioriteiten worden gesteld en beleidsuitspraken gedaan, en dan principieel vanuit het functioneren van het hele bestel. Het onderzoek naar de beheersbaarheid van de ge zondheidszorg zal worden uitgevoerd door een combinatie van organisatie adviesbureaus. De gisteren geïnstal leerde commissie gaat dat onderzoek begeleiden. UTRECHT Werkgevers- en werk nemersorganisaties in het verzeke ringsbedrijf hebben overeenstemming bereikt over een nieuwe eenjarige CAO, die met terugwerkende kracht per 1 januari ingaat. De 10.000 werk nemers die onder de nieuwe cao val len krijgen een salarisverhoging van 3 procent en 3,5 procent bijsturing. De vakantietoeslag gaat met een half pro cent omhoog naar 7.5 procent. Het minimumaantal vakantiedagen is met een dag uitgebreid tot achttien. Een ander belangrijk punt van de nieuwe arbeidsovereenkomst is een compensatie in de AOW/AWW sfeer, die verband houdt met de verschui ving van de loongrens. zo, dal de selectie van Ungaro voor het eerst deze week eigenlijk wat nieuws en verfrissends bracht. Zijn modellen zijn zacht, fris, draagbaar en toch heel wat jeugdiger en hipper, dan de rest, die dezer dagen getoond is. De collectie van Ungaro is er ook op vooruit gegaan nu deze ontwerper zijn voorliefde voor drukke patronen wat heeft onderdrukt. Hij brengt ditmaal veel effen (rose, creme-kleurige, beige en witte) creaties. Voor de avonduren is er een terugkeer van de strapless avondjurk (de jurk, die op de een of andere manier boven de boezem geklemd wordt en daar zonder steun van bandjes moet blijven zitten). Verder bracht Ungaro voor de avond een serie Victoriaans aandoende jurken: modellen met veel ruches, plooitjes en versierseltjes. Deze jurken reiken in tegenstelling tot de strapless modellen tot aan de kin en hebben vaak lange, wijduitlopende mouwen. PATOU Patou showde dit keer een collectie, die enorm veel variaties had. De collectie was het laatste werk van ontwerper Michel Goma, die tien jaar voor Patou gewerkt heeft, maar Vorige week kwam de al geruime tijd in het centrum heersende spanning tot uitbarsting in een brief van negen stafleden, waarin het vertrouwen in de directie werd opgezegd. Tot de ondertekenaars behoorden de arts van de inrichting en het hoofd van de dienst verzorging en verple ging. Laatstgenoemde, de heer A. Remijnse, werd vervolgens door de directie ge schorst. Hij zou de aanstichter van het conflict zijn, wat door de opstan dige stafleden wordt bestreden. Aan leiding om het vertrouwen in direc teur Sloof op te zeggen was: Vrijheid zijn filosofie de tweehonderd licha melijk gehandicapten een zo groot mogelijke vrijheid te geven en ze niet als patiënten te behandelen; zijn beweerde autoritaire houding ten opzichte van staf en personeel. Volgens een woordvoerder van de groep van zestien stafleden, die geen vertrouwen meer hebben in de direc tie, zou de 'vrijheidsfilosofie' ertoe hebben geleid, dat de gehandicapten afspraken niet meer nakomen en ad viezen niet meer naleven van het verplegend personeel. In de brief aan inspecteur C. Mets van de Volksgezondheid in de provin cie Noord-Holland, waarin het ontslag van de directeur wordt geëist, schrij ven de ondergetekenden zelfs dat zij in een gewetensconflict zijn gekomen. Het huidige beleid is afgestemd op een idee-stelling waarvan de ver wezenlijking, met het huidige inwo nersbestand, ondergetekenden in ge wetensconflict brengt met de door hen afgelegde eed om de medemens naar eer en geweten en beste kunnen te zullen bijstaan.' Geprotesteerd wordt ook tegen de schorsing van de heer Remijnse, die 'onvoldoende en onjuist gemotiveerd' wordt genoemd. Omdat de stafleden de indruk hebben dat de weg van (ADVERTENTIE) overleg is afgesneden en de directeur 'in zijn houding zal blijven volharden' verzoeken zij om zijn ontslag. Volgens de woordvoerder van de sta fleden zijn de geruchten over 'sex en drankmisbruik' van de gehandicapten sterk overtrokken. De groep kan nog geen oordeel over deze aantijgingen uitspreken. Kwaad bloed De houding van directie en bestuur op een maandag met de opstandige stafleden gehouden bijeenkomst heeft ook veel kwaad bloed geiet. Men was uitgenodigd om 'een mededeling aan te horen', maar kreeg in plaats daar van de opdracht in één vertrek te blijven. Daarna werden de stafleden twee aan twee bij de directie geroe pen. De woordvoerder: 'Dit was een vorm van intimidatie er vonden verhoren plaats, die op de band wer den vastgelegd.' De brief, waarin het ontslag van de directeur wordt geëist, is ondertekend door het hoofd van de civiele dienst, de mentrix van de instelling, en het hoofd van de technische dienst. In middels stelt de inspectie van de Volksgezondheid in Noord-Holland een onderzoek in naar de gang van zaken in Nieuw Unicum. Het algemeen bestuur heeft tijdens een vergadering gisteravond besloten zich achter het standpunt van het dagelijks bestuur te stellen. Dit houdt in, dat de schorsing van het hoofd van de dienst verzorging en verple ging, de heer A. Remijnse wordt ge handhaafd. Nico Kluwer zag kans - met risico voor eigen leven - de kleine Henkie IJsbraents vlak voor een op hol geslagen paard iceg te rukken. Henkie'.s vader - kaashandelaar - beloonde de redder in natura: een jaar lang kaas uit het vuistje. Dat teil er altijd wel in', ivas het lakonieke ant woord van de dappere Nico. (Inzet: geredde Henkie). (NZB-foto). (ADVERTENTIE) Een vakantie-ensemble van Louis Féraud, bestaande uit een broekrok, een kort jasje en een enorme bijpassende hoed. Doe dan mee aan de laatste etappe van de grote Puzzelwedstrijd „Puzzelmee". De laatste ronde is op zaterdag 27 jan. U hebt dan nog de kans om één van de vele prachtige prijzen te winnen, waar onder een vaatwasser Top-Hit Super Luxe met wateronthardinstallatie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 8