[S ontmantelen hun ipparaat in Vietnam Cambodja en Laos zijn iveral buiten gehouden Deskundigen-overleg in Parijs voortgezet Is Henry Kissinger nu al uitgepraat? 2 01 Bombrief ontploft Cairo: Wij steken Suezkanaal over als Farao's zonen Studenten in Rabat lynchen politieman Vrolijk welkom op Le Bourget Sekou Touré wil zuiveringen Rhodesië meldt acties tegen guerrilleros Tevug naar de bron Nixon-Nobelprijs Optvoering: op Haiti II UW/KWARTET VRIJDAG 26 JANUARI 1973 BUITENLAND T7/K7 likopters VS gaan controleurs vervoeren |cON (AP, AFP, Reuter) De Verenigde Staten zijn gisteren begonnen met de ontmanteling jhun resterende militaire apparaat en met het voorbereiden van een aantal vliegtuigen en beman- en op een nieuwe taak bij het handhaven van de vrede. Dit is de laatste stap op weg naar hel van een meer dan tienjarige Amerikaanse militaire interventie in Vietnam. igmorgen om een uur onze tijd, leer het staakt-het-vuren in wer- treedt, zullen Amerikaanse heli- reenheden hun nieuwe rol op lemen bij het ondersteunen van •zamenlijke militaire commissies internationale controlecommis- lie toezicht moeten houden op ing van het bestand, groot aantal bemanningsleden, nders direct naar huis zou zijn n, ziet zijn diensttijd in Vietnam oor met 30 tot 60 dagen ver- Alle Amerikaanse militairen >n op 28 maart Vietnam hebben ten. De vliegtuigen waar het om lijn de zogenaamde Huey-helicop- die tot dusverre voor troepen porten naar het front werden likt. Het juiste aantal holikop- dat de commissies gaat assisteren nog niet bekend gemaakt. >n en bemanningsleden zijn gis- over hun nieuwe taken geïn- erd. Men neemt aan, dat de He- een boordwapens zullen hebben, lemanning zal bestaan uit drie •ikanen: piloot, 2e piloot en ;is tuigkundige. I e basis Bien Hoa waren er maar Ie g piloten, die interesse toonden is een langer verblijf, dan strikt oti akelijk voor het vervoeren van spectieteams. De meeste popelen aar huis terug te keren. Maar zij aarden een langer verblij? niet 8 vinden, als zij bij het terugha- n krijgsgevangenen zouden wor- ïgezet. 4 woensdagmiddag 4.00 uur wordt adio-Hanoi en luidsprekers in de Istad de volledige tekst van het ndsakkoord omgeroepen, dat za- g in Parijs moet worden gete- - De Noordvietnamese radio zal ,dl ekst dag en nacht, 48 uur lang, :n herhalen. Voor een van de Jfrs wordt de tekst zelfs m een langzaam tempo voorgelezen, zo- "'Sfcok iedereen in verafgelegen ge- SAIGON (AFP) Vrede was de boodschap, die gistermorgen in de vorm van anti-oorlogslie- deren en gedachten van Mao in het radioprogramma van de Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam weerklonk. De Engelstalige uitzending, die ook door veel Vietnamezen wordt beluisterd, begon met John en Yoko Lennons' 'All we are saving is give peace a chan ce'. Andere liedjes waren onder meer 'Why can't we live toge ther' en 'Freedom comes, freed om goes'. In plaats van de gebruikelijke propaganda tegen drug-gebruik of voor het sparen van geld werden gedachten van Mao uit gezonden over de wijze, waarop strijdkrachten vrienden moeten maken. De omroener voegde er nog zijn eigen gedachte aan toe: 'Zullen zij (de Vietnamezen) vrijheid of communisme kiezen? Begrip kweekt vrijheid'. bieden de inhoud goed in zich op kan nemen. Na elke voorlezing klinkt door de radio en de luidsprekers het lied van het Zuidvietnamese Bevrij dingsfront 'Sta op, heroïsch volk van Zuid-Vietnam.' Volgens de AFP-correspondent be schouwen alle Noordvietnamezen, van de partij-functionarissen tot drukke mensenmenigten in de straten, het akkoord als een succes, en zelfs als een overwinning. Maar hoewel een gevoel van opluchting over de voor uitzichten op vrede overheerst, is ook iedereen in Hanoi zich ervan bewust, dat dit bestand slechts een 'etappe' is, die een nieuw hoofdstuk in de onver minderde politieke en diplomatieke strijd inluidt. 'Ter inwilliging van het testament van 'oom Ho' (Ho Tsji Minh) zullen de landgenoten van Noord- en Zuid zeker onder één dak worden vere nigd'. zo zegt men in Hanoi. In Hanoi wordt, ter verklaring van de Noord vietnamese tevredenheid, vooral gewe zen op de passages in het akkoord, waarin de Verenigde Staten zeggen de onafhankelijkheid, souvereiniteit, een heid en territoriale integriteit van Vietnam te eerbiedigen. Met het bestandsakkoord over Viet nam in het vooruitzicht heeft de Amerikaanse bisschoppenkonferentie president Nixon gevraagcP alle dienst weigeraars op gewetensgronden, die op dit moment op beschuldiging van desertie gevangen worden gehouden, amnestie te verlenen. In een brief aan de Amerikaanse president schrijft de voorzitter van de bisschoppenconferentie, kardinaal Krol, dat de kerk vol begrip tegeno ver de vele jonge mensen staat, die door de oorlog in Vietnam in gewe tensnood zijn geraakt. De bisschoppen zijn van mening, dat zij die op gewe tensgronden dienst weigeren de gele genheid moeten krijgen zich op een andere manier voor de gemeenschap in te zetten. SANTIAGO, MELBOURNE (Reuter. AFP, AP) Een bombrief, die aan de Israëlische consul-generaal in de Chileense hoofdstad Santiago was ge richt, heeft een politie-deskundige die het ding onschadelijk wilde maken, zeer ernstig verwond. De man werd aan beide ogen verblind en zijn han den werden door de explosie afgerukt. Twee andere politie-deskundigen wer den licht gewond. De brief was in Athene gepost er. had argwaan opgewekt bij het personeel van de Israëlische ambassade, die het ding aan de politie gaf. Ook in de Australische stad Melbourne is een bombrief uit Athene ontdekt, die aan een joodse zakenman was gestuurd. CAIRO (UPI) 'Geen leger in de oude of nieuwe geschiedenis heeft ooit tegenover zo'n waterbarrière ge staan als het Suezkanaal. Het Suezka naal is de moeilijkste water-barrière ter wereld. Niettemin heeft de vijand de Bar-Lev-fortificatie-linie erlangs ge bouwd om zijn soldaten zelfvertrou wen te geven'. Dit heeft de Egyptische staf-chef, lui tenant-generaal Sa'ad Eddin Shazli in een rede tegen zijn troepen gezegd, nada' hij legeroefeningen had bijge woond, waarbij de oversteek over het Suezkanaal werd nagebootst. 'Wij geven toe dat de fortificaties, die de vijand op de oostelijke kanaaloever heeft gebouwd een grote bouwkundi ge prestatie zijn en dat het kanaal in zijn huidige vorm een unieke barrière in de wereld is. Maar wij stellen met nadruk vast dat wij in staat zijn het kanaal over te steken. En we zullen het Kanaal oversteken en de wereld bewijzen, dat wij de achterkleinkinde ren zijn van de grote Farao's en de heldhaftige Arabieren. 'Ik hoop dat wij in de naaste toe komst een kans zullen krijgen om de vijand te bewijzen dat zij hem te pakken kunnen krijgen en hem kun nen verslaan. De strijd van het Egyp tische leger om het Suezkanaal over te steken, zal in de geschiedenis als een onsterfelijke slag te boek staan', aldus Shazli. Volgens Arabische strategen vormt een offensief over het Suezkanaal de ruggegraat van iedere poging om de Siiiai te bevrijden, ondanks de grote Egyptische verliezen, waarmee dat ge paard zal gaan. RAAT (AFP) Het Marokkaanse ministerie van voorlichting heeft be kendgemaakt, dat studenten woensda gochtend een politieman gelyncht hebben, die aan zijn verwondingen is bezweken. In de regeringsverklaring heet het verder, dat de Marokkaanse regering besloten heeft de Nationale Unie van Marokkaanse Studenten te ontbinden, stakende hoogleraren te ontslaan en beurzen in te trekken van stakende studenten. De studentenunie heeft bekendge maakt, dat de zetel van de organisatie door de politie is bezet en dat de leden van het bestuur zijn gearres teerd, op een na, die kon vluchten. De Unie staat achter een staking aan de Mohammed de Vijfde-Universiteit te Rabat, die sinds 8 december duurt. koord van Parijs betreft alleen Vietnam IOM PENH, VIENTIANE (Reuter, AP, UPI) Cambodja is nu enige deel van Indo-China, dat nog geen bestand in het vooruit- heeft. Evenmin als Laos is het uitgenodigd om deel te nemen de internationale conferentie over Indo-China, die binnen 30 da- na de ondertekening (morgen in Parijs) van het bestands- )ord voor Vietnam zal worden gehouden waarschijnlijk in nien' .0 v dent Lon Nol, die de plaats in rolt van de afgezette prins Noro- Sihanoek beloofde de Cambodja- vrede, toen hij het nieuws over Vietnam-akkoord in een radiorede nd maakte. Hij gaf echter geen le aanduiding, dat er sprake kan van een verzoening met de pro- i'cDunistische door Noord-Vietnam unde 'Rode Khmers'. pajy Kissinger, de speciale adviseur )UI president Nixon, zei eergisteren erewachten dat er binnenkort ook gd:ios een wapenstilstand van kracht ryr vorden. Als dat gebeurt, zou de 2.oi i Indochinese oorlog alleen nog o|duren voor de ongeveer zeven len Cambodjanen. Lon Nol blijft ;r optimistisch. Hij gaat er van dat een bestand in Cambodja niet uitblijven, als i" Vietnam en de gevechten zijn beëindigd. ugkeer sen is Ker Tsjeng, een medewer- van het verdreven staatshoofd Sihanoek, woensdag uit Peking ikomen in Bangkok, de hoofdstad Thailand. Hij zal zich scharen aan ijde van Lon Nol, de man die itwoordelijk is voor het afzetten Sihanoek. Volgens Ker Tsjeng auc ftigt Lon Nol de belangen van en. lodja veel beter dan de prins, die 18 j is zijn ballingschap in Peking ne" i anders heeft gedaan dan naar gr ijpen van de Chinese regering te *n'. Cambodjaanse regeringswoord- ne. Ier heeft verklaard, dat zijn land 'pbe I een uitnodiging voor een inter- nale conferentie over Indo-China lanvaarden. Het voelt er echter ig voor, aan dezelfde tafel plaats emen, waar ook vertegenwoordi- >e zitten van de in Peking zetelende pori 'ing-in-ballingschap van prins Si- ek. 'Als we als de wettige rege- van Cambodja worden uitgeno- zullen we gaarne naar de confe- e gaan', aldus de woordvoerder, it de strijd in Cambodja niet idigd, dan zal de regering in o t m Penh om voortzetting van de 1io#rikaanse militaire hulp en moge- r ook steun van de Amerikaanse mpiacht verzoeken. Dit laatste zal het geval zijn als Noord-Viet- zijn militaire activiteiten in jodja voortzet. Volgens het ak- dat morgen in Parijs wordt jijend, mogen vreemde landen militaire acties meer onderne- in Cambodja en Laos. Gaat tó-Vietnam door, dan maakt het fiii4Schuldig aan a8ressie. aldus de bodjaanse woordvoerder. »rz, r werd in Phom Penh bekend or® lakt' dat Cambodja alle offensieve aties tegen de Rode Khmers zal nadat in Zuid-Vietnam een 700754 Lon Nol bestand van kracht is geworden. Dit gebaar dient om de goede wil te tonen van de Cambodjaanse regering en om de Noordvietnamezen in staat te stellen, zich vreedzaam terug te trekken. Pakistan heeft de regering van Cambodja officieel erkend. In Laos verklaarde premier Soevanna Phoema in het parlement, dat een politieke oplossing van het Laotiaanse vraagstuk kan worden gevonden door onderhandelingen tussen zijn regering en de communistische Pathet Lao. Als overeenstemming zou worden bereikt kan nog halverwege dit jaar tot het uitschrijven van verkiezingen worden overgegaan, aldus de premier. Soevanna Phoema zei naar aanleiding van het akkoord over Vietnam zeer gelukkig te zijn, zoals alle mensen die naar vrede streven. 'Wij zijn uiter aard verheugd, dat eindelijk de vrede wordt hersteld, in Indo-China, na meer dan 20 jaar oorlog'. De premier meent dat in principe in Laos een bestand verwezenlijkt kan worden binnen 15 dagen. Alles hangt af van onderhandelingen met de Pathet Lao. Minister van defensie en financiën Sisoek houdt er echter een andere mening op na: 'Wij zijn de eerste slachtoffers van de confrontatie in Vietnam. We zijn er al tien jaar het slachtoffer van, maar we staan met lege handen. Er is geen waarborg voor onze veiligheid. De Noordvietna mezen zijn de aanvallers, maar wij hebben geen stem. Hongarije, Indone sië, Polen en Canada zullen vertegen woordigd zijn. Er heerst bij ons geen werkelijke vreugde', aldus Sisoek. Alles op alles De minister zei dat, hoe langer een bestand in Laos uitblijft, hoe krachti ger de positie van de Noordvietname zen en de Pathet Lao zal worden, aangezien deze alles op alles zetten om zoveel mogelijk gebied onder hun controle te brengen. Sisoek oefende ook kritiek uit op de Internationale controle-commissie in Laos, bestaande uit vertegenwoordigers van India, Po len en Canada. Deze kon naar zijn mening niets uitrichten omdat de communistische vertegenwoordigers in de commissie geen inspectie toelie ten in de door de Noordvietnamezen en de Pathet Lao beheerste gebieden. Bij zijn aankomst op het Parijse vliegveld Le Bourget werd de Noordvietnamese minister van buiten landse zaken, Ngoejen Doej Trinh, (tweede van rechts) gisteren begroet door (vanaf links) de chef van de Noordvietnamese delegatie in Parijs Xoean Thoej, de minister van buitenlandse zaken van het Bevrij dingsfront, mevrouw Thi Binh en Hanoi's toponderhandelaar Le Doec Tho. Op de achtergrond met pet de Chinese ambassadeur Hoeang Tsjen. Minister Trinh is naar Parijs gekomen om zaterdag het bestands akkoord mede te ondertekenen. PARIJS (AP, Reuter) Experts van de vier partijen, die deelnemen aan de Parijse vredesbesprekingen inzake Vietnam hebben elkaar gisteren ontmoet om bijzondereheden over de uitvoering van het door Henry Kissinger en Le Doec Tho overeengekomen bestandsak koord te bespreken. Dit was de eerste keer, dat vertegen woordigers van de Verenigde Staten, Noord-Vietnam, Zuid-Vietnam en de Viet Cong gezamenlijk vergaderden over het bestandsakkoord. Tran Van Lam. de Zuidvietnamese minister van buitenlandse zaken, ver telde verslaggevers na een bezoek aan zijn Franse ambtgenoot Maurice Schu mann, dat vertegenwoordigers van het Bevrijdingsfront waarschijnlijk een bezoek zullen brengen aan Sai gon, zodra het staakt-het-vuren in werking is getreden, als begin van bi laterale besprekingen over de vredeso vereenkomst met het regime-Thieu. Lam heeft 50 minuten met Schumann sresproken en verklaarde na afloop, dat er nog geen plaats is vastgesteld voor de 12-landen-conferentie over Vietnam, die binnen 30 dagen na tekening van de overeenkomst moet plaatsvinden. Noord-Vietnam geeft de voorkeur aan Parijs, maar volgens berichten zouden de Verenigde Staten als conferentie-oord Wenen hebhen voorgesteld. LIEFDE Gevraagd naar de aanwezigheid van Noordvietnamese troepen in Zuid- Vietnam, antwoordde Lam: 'Wij heb ben het denkbeeld van blijvende aan wezigheid van noordelijke troepen in Zuid-Vietnam nooit aanvaard, maar uit liefde voor de vrede en een staakt- het-vuren, zeggen wij niets over hen, die reeds in het Zuiden aanwezig zijn. Ik wil echter onderstrepen, dat zij geen recht hebben om te blijven. De minister -ei te verwachten, dat de gesprekken met het Bevrijdingsfront moeilijk zullen zijn, maar 'wij moeten trachten met onze broeders te leven'. Een groep Zuidvietnamese neutralis ten, die in Parijs in ballingschap leeft, heeft een verklaring uitgegeven: 'Uit wat er bekend is van de overeen komst tussen Washington en Hanoi kan niet worden geconcludeerd, dat de vrede verzekerd is, vooral niet als de regering in Saigon de door haar aangekondigde maatregelen gaat uit voeren'. De Zuidvietnamese neutralisten roe pen op tot de vrijlating van alle politieke gevangenen en in het bijzon der van de politieke leiders, activisten en sympathisanten, die door het regi me-Thieu naar willekeur zijn gearres teerd en gevangen worden gehouden. Leden van deze groep zijn onder meer Ho Tong Minh, voormalig minister van defensie van Zuid-Vietnam en Ngoejen Hoe Chau, voormalig minis ter van buitenlandse zaken. TRINH De Noordvietnamese minister van buitenlandse zaken, Ngoejen Doej Trinh is gisteren in Parijs aangeko men voor de officiële ondertekening van het Vietnamese vredesverdrag. Trinh, die tevens vice-premier is, kreeg een ovationeel welkom van hon derden Vietnamese en Franse suppor ters, die zich op het vliegveld van Le Bourget hadden verzameld en zwaai den met Noordvietnarhese en Viet Congvlaggen. Onder de autoriteiten en diplomaten, die Trinh op het vliegveld verwelkom- ABIDJAN (Reuter) President Se kou Touré van Guinee heeft aange kondigd dat de PAICG de Afri kaanse onafhankelijkheidsbeweging van Guinee-Bissau en de Kaap Verdï- sche eilanden gezuiverd zal worden. Deze aankondiging volgt op Touré's mededeling dat Amilcar Cabral, de leider van de PAICG, door mensen uit zijn eigen beweging vermoord werd. Deze zouden zich aan de Portu gezen hebben verkocht. den was ook top-onderhandelaar Le Doec Tho. Trinh zal zaterdag de overeenkomst tekenen samen met zijn Amerikaanse ambtgenoot William Rogers. Vandaag zal hij een ontmoeting hebben met de Franse minister van buitenlandse za ken, Maurice Schumann. SALISBURY (Reuter) Rhodesische veiligheidstroepen hebben in een dis trict nabij de grens met Mozambique en Zambia drie infiltranten doodge schoten en enige gewonden gevangen genomen, zo is gisteravond i Salis bury bekedgemaakt. Volgens het communiqué waren de militairen op zoek naa- de guerrillastrijders, die de dag tevoren een overval hadden ge daan op een door blanken bewoonde boerderij, waarbij de vrouw van de boer door een explosie om het leven kwam. Er werd niet gezegd of de gedode guerrillastrijders behoorden tot de groep overvallers. Naar het hoofdkwartier van de veilig heidstroepen meedeelde, zijn deze week tot dusver 14 guerrillastrijders gedood. De overval op de boerderij waarvan in het communiqué werd gesproken, was de derde in ruim een maand in het betrokken gebied op 250 km ten noorden van Salisbury. DJAKARTA (AFP) De Ameri kaanse antropologe Wyn Sargent, die een uitvoerige studie maakte van het seksuele gedrag van de primitieve stammen in West-Irian, heeft besloten volgens aloude traditie aldaar te hu wen met een stamhoofd, dat er al verscheidene vrouwen op na houdt. Volgenshet dagblad Berita Buana bood het stamhoofd haar daarvoor elf varkens en enkele lappen stof aan. WASHINGTON (AP) Senator Pe ter Dominick, een Republikein uit Colorado, heeft gisteren meegedeeld, dat hij president Nixon heeft voorge dragen bij het Noorse Nobel-comité als kandidaat voor de vredesprijs 1973. De redenen, aldus Dominick, waren: De reizen van president Nixon naar Peking en Moskou en wat hij daar had bereikt; het sluiten van een ak koord na de eerste serie besprekingen in het SALT-overleg; het initiatief nemen tot het overleg tot verminde ring van de in Europa gelegerde troe pen en het regelen van het conflict in Vietnam. MEXICO-STAD (AP) —Een groep Haitianen, die een vrijgeleide naar Mexico kreeg als deel van een losgeld voor twee ontvoerde Amerikaanse di plomaten in Port-au-Prince zijn woensdagavond in Mexico-Stad aange komen. De groep bestond uit de drie ontvoer ders van de Amerikaanse ambassadeur in Haiti, Clinton Knox, en zijn con sul-generaal, Ward Christianson, als mede uit de twaalf politieke gevange nen wier vrijlating was geëist in ruil voor de vrijlating van beide Amerika nen. WASHINGTON (AP, UPI) Heeft de speciale adviseur van president Nixon, Henry Kissin ger, zich in Parijs werkeloos gepraat? Als deze vraag hem wordt gesteld, antwoordt hij slechts met een glimlach. Maar wat blijft er voor hem te doen nu Vietnam voor Amerika 'rond' is? 'Wat kan 'Parijs' nog overtreffen'? mijmerde hij onlangs. Enkele we ken geleden zei hij te hopen dat hij na een akkoord in Vietnam zou kunnen genieten van een ontspan nende vakantie in Mexico. Verder is er weinig bekend over zijn plan nen voor de toekomst. In elk geval verwacht men in Washington niet, dat hij zijn rol als belangrijkste adviseur van Nioxn onmiddellijk zal opgevenj Toch heeft Kissinger in gesprek ken met vrienden aangegeven dat de continuïteit van de Nationale veiligheidsraad (waarvan hij de leiding heeft) in de toekomst er mee gediend zal zijn, als iemand anders het roer zou overnemen voordat de ambtstermijn van Nixon afloopt. Hieruit mag men concluderen, dat de uit Duitsland afkomstige vroegere Harvard-hoog- leraar eerder dan Nixon het Witte Huis wil verlaten. Er zijn aanwijzingen dat Kissinger elke gelegenheid zal aangrijpen om zijn energie te wijden aan andere wereldproblemen. En er is keus genoeg: de betrekkingen tussen Amerika en Europa, een nieuw tijdperk in de Oost-West-verhou- dingen en misschien ook het Mid den-Oosten, dat hij aan anderen moest overlaten, misschien omdat hij' "Zelf jood is. In Arabische krin gen zou men echter niet bij voor baat afwijzend staan tegenover een eventuele inbreng van Kissinger. Het tijdstip waarop hij het Witte Huis vaarwel zal zeggen, kan mede worden bepaald door wat algemeen wordt gezien als een reeks veron achtzamingen van de kant van Nixon. In zijn rede van dinsdag nacht noemde de president zijn adviseur slechts eenmaal. Nergens zwaaide hij Kissinger lof toe voor de duizenden uren, die deze met onderhandelen heeft doorgebracht om een akkoord te bereiken. Nadat Kissinger dinsdag uit Parijs was teruggekeerd, bracht hij Nixon en zes vooraanstaande con gresleden verslag uit. Toen de foto grafen bij het begin van de verga dering het presidentiële vertrek werden binnengeleid moesten zij een positie achter Kissinger inne men. Op de foto's kan men dan ook alleen de gezichten van Nixon en de congresleden onderscheiden, maar niet dat van Kissinger. Een half uur later, toen Nixon zijn voltallige kabinet bijeenriep, kreeg hij geen plaats aan de grote ronde tafel. Kissinger moest zich tevreden stellen met een stoel, die tegen de muur was geplaatst. Nixon gaf Kissinger opdracht de details van het Vietnamakkoord voor de tv aan het volk uit te leggen. Het resultaat was een vir tuoze mengeling van feiten en hu mor, die verslaggevers zich deed afvragen, of Kissngers lezing soms zou worden gevolgd door een quiz. Op een gegeven ogenblik zei hij over het akkoord: 'Het document zal worden getekend door de par tijen, die deelnemen aan de Parij se conferentie, die vanzelfsprekend bekend zijn aah de partijen, die deelnemen aan de Parijse confe rentie...' En toen iedereen uitge- grinnikt was voegde hij er met een zucht aan toe: 'Deze procedure heeft ons allemaal jaren ouder ge maakt..'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7