'Behandeling is niet af als opname voorbij is' dichtbij leel Vietnam -Judereommissies erplicht voor jzondere school rts verongelukt Ook publiek treft verwijt inzake geestelijke gezondheidszorg op de plaat - pop op de plaat-pop op de p 1973 wordt een goed Byrds-jaar Jonkheer wordt bediende aanstootgevend bevel is bevel Lijken gevonden na brand restaurant dure metro Dagblad organiseert een congres partijvernieuwing Dertig procent van bejaardentehuizen voldoet niet meer DOUW/KWARTET VRIJDAG 26 JANUARI 1973 BINNENLAND T5/K5 Commentaar elden is een nationale inzameling nder zulke onzekere omstandigheden a]s in start gegaan als vandaag de actie 2 trot eel Vietnam. Het enige dat de sa- ggem tnwerkende instellingen voorlopig Szow kcn te kunnen doen is fondsvor- rkoo[ 'n8' wa°t niet name in Zuidelijk jaken ietnam staat van alles te gebeuren eeds cen heel andere besteding nodig in maken dan men zich nu voor- prak temt traa» j J m,leen rceds dc vraag wat de zes an. 1 iljoen vluchtelingen gaan doen of niet i zich door Thieu laten intimideren ontsl n in de concentraties te blijven of n zoi '"en uitzwervcn naar hun veelal ver en t< oestc woongebieden zet alles op sohi ssc schroeven. ülpvcrlcning in dc bestaande kam- won n cn centra zal voor de anderhalf log iljoen gewonde en invalide vluchte- »nder igen hard nodig zijn, maar diè hulp eig« 00'i een 'nstrument worden in de leel Men van bet huidige Zuidvietname- t ma bewind om de mensen onder zijn een ggenschap te houden en hun terug- verhicr naar strcken waar bet Bevrij- 'gsfront zit te verhinderen, in ja e kunnen wel suggereren dat er en politiek bij deze actie te pas Stü' maar men moet wel erg naief lubben om de pobtieke neveneffecten te won tkennen die hulp op zo'n schaal en zo'n situatie onvermijdelijk heeft. nindog cen vraa8: wat gebeurt er met 't wijdvertakte net van boeddhisti- :eled he hulpteams die via de Asian ^r. iristian Service van middelen wor- n voorzien door de kerken? Komen schoi5 boeddhistische helpers nu tussen torsc ee vuren te zitten? Tot nu toe zijn i ook door het Bevrijdingsfront "heel met rust 8e'aten- ee, Is er nog zó weinig te zeggen is over en k uiteindelijke besteding waarom zak oest de actie dan toch hals over kop n' n het bestand worden gestart? Wij rage innen ons voorstellen dat de organi- in loren bezorgd zijn dat de slachtof- d"rs spoedig in de vergetelheid zullen 'gtp'r:kcn als het conflict geen dagelijks >nke orpaginanieuws meer is. Misschien »Vij eft dat hen ingegeven zo vroeg te 'eS ginnen. Maar het tijdstip van de imeling kort na Kom over de ig, tijdens dc actie Kerk Appèl en voor de zondag voor het wereld- onaat is althans voor de leden kerken niet al te gelukkig. Wat betreft zou een later tijdstip veel Iter zijn geweest. vraag is dan ook of nu meteen de volle mep moet worden ingehaald. Wij kunnen ons nau- :s anders voorstellen dan dat de leling na verloop van tijd zal len worden herhaald. En waarom niet? Als er meer tekening zal bom n gekomen in de chaos wordt ook k vi t wat, waar en hoe van de hulp idel ijker. is te hopen dat de deelnemende tellingen haar krachten niet geheel nlputten met de polemiek over het tsluiten van het Medisch Comité cderland-Vietnam dat er in de itijk gelukkig door verschillende ganisaties toch bij betrokken wordt maar dat zij ons van de eerste esentatie af duidelijker voorlichten. onze onderwijsredactie |N HAAG Staatssecretaris gifhout (ondenvijs) wil alle bij tere scholen verplichten tot de elling van een oudercommissie, blijkt uit de nota van wijzigingen is toegevoegd aan de voorstellen wijzigingen van de wetgeving op kleuter- en basisonderwijs. Ügens mr. Schelfhout is de tijd ervoor rijp, daarbij wil hij het aan scholen zelf overlaten hoe zij die dercommissie samenstellen. De vrij- leid van onderwijs brengt dit mee. |VI lals bekend gaat het bijzonder on- A, rwijs uit van stichtingen of vereni- igen. Wanneer een vereniging echts één of twee scholen beheert, 'ii ingeert het bestuur al min of meer oudercommissie, maar wanneer er ir concentratie veel scholen onder n bestuur vallen, kan de afstqnd .isen bestuur en leden van de vere- 11 ling nogal groot zijn. De laatste Wpen was er al een tendens in het zondere onderwijs tot instelling oudercommissies. Dergelijke com- zijn in het openbaar onder- langer verplicht. Jt de mededeling blijkt niet of de nel latssecretaris de instelling van ou- za' ercommissie wil opnemen als voor at 2 iarde tot subsidiëring. Het is niet e' tgesloten dat het bijzonder onder- n i js daar bezwaar tegen zal maken, aatssecretaris Schelfhout stelt ver- 0 r voor de stichtingsnormen voor oo euwe kleuterscholen te bepalen 30 als minimum voor kleine voor grote gemeenten. Zijn ituuuei kC fss.ef "C JS al 1 de rder voorstel bepaalde voor een gro- gemeente met méér dan 50.000 'oners een zo hoge stichtingsnorm, een kleuterschool bijna drie klas- te1" n moest hebben. Nu wordt uitge- V. fan van een tweeklassige kleuter- lool als minimum. "n 'HERPENISSE De gemeente-arts jt j n Scherpenisse, dc heer I. Helle- lan. is gistermiddag bij een verkeer- ooi Dn80luk m zijn woonplaats om het ,°j von gekomen. De 62-jarige arts was p weS van Tholen naar Scherpenisse. de provinciale weg raakte hij met 'Jn auto in een slip en kwam in een W terecht. Hij overleed ter plaatse. 'We verwijten de geestelijke ge zondheidszorg in ons land veel. Vaak terecht. Maar het publiek treft óók verwijt. Het is verdraaid belangrijk hoe dat aankijkt tegen de mensen die psychiatrisch be handeld zijn. We zouden een heel stuk verder zijn als de maatschap pij zou durven zeggen: Het is alle maal niets bijzonders, het kan iedereen overkomen'. Aan het woord is dr. E. C. de Graaf, een van de sociaal-psychia ters die in Gelderland werken. We praten over de heftige kritiek die de geestelijke volksgezondheid ont moet. In eerdere verhalen is die al ter sprake gekomen, aan de hand van een aantal treurige en mislukte gevallen. Er zijn verwijten dat psychiaters on voldoende aandacht aan patiënten ge ven en soms autoritair optreden. In psychiatrische ziekenhuizen worden mensen vaak onjuist en onder dwang behandeld, met therapieën die ze niet wensen. Patiënten die uit psychiatri sche ziekenhuizen worden ontslagen, keren soms moederziel alleen in de maatschappij terug. Zonder baan, zon der huis en zonder enige nazorg of begeleiding van een instantie. Dr. De Graaf wil over deze zaken liever niet oordelen. Hij kent ze, uit de kranten of uit discussiesbinnen de psychiatrie. Hij gelooft wel dat het problemen zijn di& heel duidelijk in de grote steden spelen. In Arnhem wordt hij soms geconfronteerd met een situatie die op een 'grote-stads- problematiek' gaat lijken. Op het Gelderse platteland is de toestand veel gezonder, meent hij. Over de uitwassen, zoals de 'vijf minuten-consulten' die sommige psychiaters weggeven, zegt dr. De Graaf: 'Dat is juist. Er zijn psychia ters waarbij de patiënten na vijf mi nuten weer op straat staan. Dat kan je met een doodoener afdoen. Je kan ook zeggen, er zijn goede en slechte psychiater. Dat is een deel van het probleem, net zoals er een opleiding sprobleem is en een tekort aan man kracht'. 'Er bestaat ook de moeilijkheid dat mensen bij je komen met een bepaald verwachtingspatroon. Ze willen in een of twee keer de oplossing hebben. Ze maken al een dokter van je, terwijl je dat nog lang niet kunt zijn. Dat is óók een stukje van het probleem: wat verwacht de patiënt van de psychia ter. Een stap verder zijn we als de patiënt zich gaat afvragen, wat kan ik zélf doeri: Nog 'beter wordt het wan neer men zich gaat afvragen: wat kan de ander doen'. 'Nazorg' Op die vraag concentreert zich ten slotte het gesprek met dr. De Graaf. Tot zijn werk behoort vooral de 'na zorg' voor de mensen in Gelderland die opgenomen zijn geweest in een psychiatrische inrichting of in de psychiatrische afdeling van een alge meen ziekenhuis. Hij vindt 'nazorg' een 'rot begrip' en spreekt liever over het sociaal-psychiatrisch werk of de geestelijke gezondheidszorg. Waarom? 'Omdat bij dat woord zo centraal staat de opname. De ex-patienten wordt daarmee een stigma opgedrukt. De indruk ontstaat dat, als je niet bent opgenomen geweest, er niks met je aan de hand zou zijn. Alsof binnen de geestelijke volksgezondheid het al dan niet opgenomen zijn het centrale punt is'. 'Trimbos heeft eens uitgerekend dat 25 tot 50 procent van de mensen in ons land zich niet gelukkig voelt. Waarom zou je dan nog de opname tot het belangrijkste punt verheffen?' Dr Dc Graaf zegt dat veel bevolkings groepen vooral ten aanzien van de man of dc vrouw die psychiatrische hulp heeft gehad, 'barsten van voor oordelen'. Zoiets kan fnuikend ziin. 'Als iemand 'n een debacle verzeild raakt, dan komt dat vooral voort uit een stuk angst voor de andere mens. Hij durft n;et meer voor zichzelf op te komen. H»j is bang voor vooroordelen. Door z'n gedrag roept hij tegelijkertijd vooroordelen op. Hij heeft contact- moeilijkheden'. 'Het is hoe' funest als het publiek (de maatschappij) de man die in de ver nieling is geraakt, eert kapstok aan reikt om z'n eigen angst aan op te hangen. Daarmee zegt die maatschap pij: wij vinden je niet volwaardig'. Dr. De Graaf herhaalt: 'Die reactie veroorzaakt verschijnselen bij de pa tiënt die funest kunnen uitpakken'. Tussenweg Uitzondering Nadat in onze artikelenreeks over de geestelijke volksgezondheid in Nederland, maandag een ex-patiënt vertelde over zijn speciale moeilijkheden,. bekijkt Kudic van Meurs nu hetzelfde probleem van de andere kant. De kant van de psychiater die in de 'nazorg' zit, en i^at overigens geen goed woord vindt. Dr. De Graaf herhaalt: 'Die reactie veroorzaakt verschijnselen bij de pa tent die funest kunnen uitpakken' Al in 1962 is door de Wereldgezond heidsorganisatie het inzicht aanvaard, dat in principe de geesteszieke géén andere problemen oplevert dan de lichamelijke zieke. Die visie is niet overgenomen in het nieuwe wetsont werp 'Bijzondere opneming en in psychiatrische ziekenhuizen', dat de Krankzinnigenwet uit '884 moet gaan vervangen. De geestelijk gestoorde pa tiënten blijven op deze manier een door icillem-jan martin Natuurlijk zal ook dit jaar weer het- jaar-van-alles-en-nog-wat worden. Ik noet maar wat. 1973, het jaar waarin mijn pasverworven cyperse poes van een afschuwelijke ontsteking herstelde of: het jaar waarin Feyenoord/Ajax voor de zoveelste keer sinds de uitvinding van de leren knikker het landskampioenschap bemachtigt; het zal zoals elke keer het jaar worden van al datgene dat door wie dan ook in enige mate belangrijk wordt geacht. Zo werkt dat nu eenmaal.Wat het popwezen aangaat - en daarvoor zitten we hier tenslotte - zou het, voorzover ik dat momenteel kan overzien, best wel eens in zeer voorname mate Het Jaar Van De Byrds En Aanverwanten kunnen worden, (vooral die aanverwanten, want de Byrds in laatste samenstelling bestaan al geruime tijd niet meer). Er zijn althans nogal wat zaken die een dergelijke theorie zo niet ondersteunen, maar haar dan toch in ieder geval ook niet gelijk op een schrijnende wijze te kijk zetten. Nu mag dat ook wel weer eens een keer. Zo'n jaar van het Byrds- syndikaat, zo'n opleving van de kwaliteit van dit uitgebreide gezelschap muzikanten. Want: hoe ver moeten we niet terug gaan alvorens aan te landen bij een ruime portie genietbare muziek uit die hoek? Het vorig jaar moesten we het doen met zegge en schrijve één vrolijke plaat van The Flying Burrito Brothers, terwijl het jaar daarvoor ondanks een schitterende en zeer terecht in de prijzen gevallen langspeler van Gene Clark voornamelijk getekend werd door het geneuzel-van David Crosby, twee geheide missers van de laatste Byrds-samenstelling (de elpees Byrdmaniax en Farther Along) en de 'degradatie' van de Burrito Bros tot de begeleidingsgroep van de nieuwe man Rick Roberts. Die andere hartverscheurende formatie, de onvergetelijke tandem gevormd door Doug Dillard en Gene Clark was toen alweer enige tijd ter ziele. De jaren acht-en negenzest;ig. Daar wordt de afdeling Kommef Kwel voor het eerst een massaal halt toegeroepen en vinden we zo'n beetje het artistieke hoogtepunt van het syndikaat: de Byrds beleven een soort come-back met Ballad Of Easy Rider. Ettelijke miljoenen kunnen de tranen ternauwernood bedwingen bij het beluisteren van The Gilded Palace Of Sin (Burrito's) en Dillard &Clark met hun Fantastic Expedition cq. Through The Morning Through The Night. Wat een muziek.... In het begin had ik het over een opleving van de kwaliteit, het te boven komen van een bijna vier jaar lange inzinking, Of dat er over de hele linie in zit, valt natuurlijk niet met de zekerheid van de uitkomst van een lager-onderwijs-rekensommetje te voorspellen. Maar vast staat dat het gaat (of reeds bezig is te) gonzen van de aktiviteiten binnen de gelederen van het Byrds-syndikaat, en het moet al gek gaan als daar niet een zekere portie uitstekende muziek uit te voorschijn komt. De meest veelbelovende projekten wat dat betreft lijken mij de binnen afzienbare tijd te verschijnen soloplaat van het genie Gram Parsons (oprichter en steunpilaar van de allereerste Burrito-formatie) en een werkstuk van de Byrds in hun samenstelling van 1964 (Roger - toen nog Jim - Mc Guinn, Chris Hillman, David Crosby, Michael Clarke en Gene Clark). En ook mogen we best uiterst benieuwd zijn naar een nog dit jaar te vormen ploegje rond de begenadigde snaarvirtuozen Clarence White (de door het leven getekende rechtsbuiten van de laatste Byrds) en Sneaky Pete, die dacht ik geen nadere introduktie meer behoeft. Als we dan het verwachtingsniveau een streepje lager schroeven ontwaren we in de kijker op handen zijnde soloplaten van Rick Roberts (Windmills) en basgitarist Skip Battin. En in de afdeling Levende Muziek een toerneetje van de Flying Burrito's (van 11 tot en met 25 februari), waarin zowaar genoemde Sneaky Pete de kleine Don Beek op steelgitaar vervangt; de rest ziet er hetzelfde uit als begin vorig jaar, dus het gezelschap Country Gazette plus Eric Dalton (drums) en Rick Roberts. Zeer dichtbij huis tenslotte kan nog melding worden gemaakt van het verschijnen van Live In Amsterdam, een in twee platen geperste registratie van het hoofdstedelijk concert van de Burrito's half januari van het vorig jaar en een re-release van de elpee Preflyte met uit 1964 daterende jeugdopnamen van de Byrds. De dubbel-elpee kon helaas om redenen van distributieve aard niet tijdig genoeg (voor deze aflevering) in Trouws recensie-burelen aanwezig zijn. Wellicht een volgende keer. PREFLYTE is zoals gezegd voor de tweede maal hier verkrijgbaar. Toch wil ik er nog wel wat over zeggen, omdat door de kleine oplage (vooral importen) de vorige maal vast niet iedereen, althans iedere liefhebber, de kans heeft gehad de plaat te bemachtigen. Goed dan. Vooruit met de geit. Preflyte laat de Byrds horen vóór de doorbraak met de single Mr. Tambourineman: een aandoenlijk krukkig gezelschapje, dat zeer zwaar leunt op de dan net op gang komende Mersey-beat (nummers als You Showed Me of You Won't Have To Cry zijn kwa 'sound' gave Beatle- imitaties), het geluid van de Everly Bros en dat van Chuck Berry (Boston). Toch zijn de typische Byrds-elementen in voldoende mate aanwezig om dit werkstuk niet volledig in het kistje met het opschrift Plagiaat onder te hoeven brengen. De invloeden van buiten zitten voornamelijk in de ritmiek en de opbouw van de songs; de elektrieke twelve-string van McGuinn, de afgewerkte vokalen en de schrijnende melancholie getuigen van het Byrds-geluid in-staat-van wording. Het begin van een serie ontwikkelingen, waarvan dit verhaal getracht heeft de meest recente lijnen te beschrijven. Jawel. Het is een tussenvoorziening voor een groep van hoogstens 25 mensen die het ambulant alleen 'niet helemaal aankunnen, maar aan de andere kant ook niet 24 UUR PER DAG BEHOE VEN TE WORDEN OPGEVANGEN. De vrouwen die in De Zwanertpol verblijven komen soms uit een psychiatrische inrichting of uit de psychiatrische afdeling van een zie kenhuis. soms zo uit de maatschappij, waar hun moeilijkheden te groot wer den. Maximaal verblijven de gasten hier twee jaar. In die periode komen ze zo ver dat ze weer de maatschappij in kunnen. Daarna wordt, als zij dat willen (alles in De Zwanepol gebeurt trouwens op vrijwillige basis) nog contact onderhouden. Het begrip sluis-internaat werd geïntroduceerd door dr. B. Hamer In Gelderland werd het uitgewerkt door onder anderen dr. De Graaf, die deel uitmaakt van de sociaal-psychia trische dienst (SPD) in Gelderland. Naast het sluisinternaat zijn cr nog veel andere vormen van opvang in de provincie. Zodra een patiënt op het punt staat een psychiatrisch zieken huis te verlaten, wordt zijn ontslag op alle manieren doorgepraat en voor bereid. 'De behandeling is niet afgelopen als dc opname voorbij is. In bepaalde situaties begint het dan pas. Het is een oud idee dat, als de deur van het ziekenhuis dichtslaat, de patiënt beter zou zijn. De maatschappij zegt: je bent nu toch uit het ziekenhuis, dus alles is in orde. Met dat begrip moe ten we afrekenen'. De situatie op het Gelderse platteland is overigens - het werd al eerder geconstateerd - een stuk gunstiger dan in de grote bevolkingscentra. Zo zegt dr. De Graaf dat hij, in de afgelopen elf jaar dat hij als sociaal psychiater in Gelderland werkte, een tien tot vijftien keer meemaakte dat een patiënt gedwongen moest worden opgenomen. Dat gebeurt met behulp van een machtiging, een zogenaamde KZ- f krankzinnigheidsverklaring. On danks het betrekkelijk geringe ge bruik dat er in het Gelderse gebied van werd gemaakt, vindt dr. De Graaf die methode achterhaald. uitzonderingspositie innemen. Voor dr. De Graaf betekent het dat een scheve situatie blijft voortduren. 'De maatschappij aanvaardt het zonder meer als iemand na een verkeersonge val compleet overstuur een paar we ken in een ziekenhuis verdwijnt. Ze doet dat niet als iemand in een virtuele botsing geraakt: met zichzelf in de knoop komt of met anderen. Waarom? Het maakt mij niet uit of iemand in moeilijkheden komt met z'n maag of met z'n hoofd. Hij blijft in beide gevallen een volwaardig lid van de maatschappij.' Het gesprek met dr. De Graaf vindt plaats in het sluis-internaat 'De Zwa nepol' in Zevenaar. Met dit tehuis - dr De Graaf, die regelmatig in dit centrum te vinden is. heeft voorkeur voor de naam 'gasthuis' - begon de provincie Gelderland tien jaar gele den met een vorm van sociale psychi atrie ('nazorg)' die toen nog uniek voor Nederland was. Op 19 februari vertrekt jhr. H. H. A. Roëll (38), public relations officer bij Vredestein in Enschede, met zijn vrouw, zijn dochtertje van vier en zijn zoontje van één naar Australië. De jonker wordt er magazijnbediende. Qua status en inkomen is dat een hele duik, maar zijn onbehagen over de ontwikkelingen in Nederland en zijn zorg over de toekomst van zijn kinderen zijn zo groot, dat hij er dat voor over heeft. Hij verheimelijkt niet, dat 'dit alles bovendien overgo ten is met een sausje van avontuur'. Adellijke personen emigreren niet ie dere dag, daarom blijft het vertrek van de Roëlls een opmerkelijk feit. Een groot aantal jaren geleden emi greerde eens een Apeldoornse jonk heer naar Amerika, een chirurg met vrouw en een aantal jongens. De man vond dat hij te veel belasting moest betalen in Nederland, en verder stond hij op het toen nog volop geldende, en inmiddels nog niet geheel achter haalde standpunt, dat zijn kinderen, die niet konden leren, in Nederland geen timmerman, metselaar of stuka door konden worden; in Amerika wel. Van dat laatste maakt de heer Roëll geen probleem; het is er ook nog te vroeg voor. Wel vindt hij dat in ons lend de belastingen tot het absurde zijn opgeschroefd. En de sociale voor zieningen eveneens. Hij erkent de betekenis van goede sociale voorzie ningen ('Van het goede kun je ooic teveel hebben'). Maar de verhalen die van tijd tot tijd opduiken over het misbruik maken van sociale voorzie ningen zitten hem niet lekker. 'Moet bv iemand die twee ton op de bank heeft staan ook AOW hebben, of een aangepaste AOW?' Iets anders: 'Ik ken een fabrikant die zo weinig salaris opgeeft dat hij in het ziekenfonds kan blijven, maar intussen incasseert lui jaarlijks een astronomische tan tième'. Het park Sonsbeek heeft het pro bleem van de door de novemberstorm gevelde bomen handig opgelost: arbei ders zagen de gigantische eiken en beuken eenvoudig in mootjes en ma ken er speelobjekten van voor de kinderen. Op vijf plaatsen komen er zulke spring op-spring af toestanden in het park, waar men zich over die vondst voldaan in de handen wrijft. 'Het is lekker goedkoop we hóeven ze niet to vervoeren en het is nog leuk ook.' Op last van b. en w. van Hengelo is het kunstwerk van de .maand twee aquarellen met vrouwelijk naakt uit de hal van het stadhuis verwij derd, omdat het door bezoekers en medewerkers als kwetsend werd erva ren. Het is de eerste maal in drie jaar dat het gemeentebestuur cen kunst werk van de maand heeft laten ver wijderen. Met de werken heeft de kunstenaar. David in 'tVeen. harde tegenstellin gen willen weergeven. De ene aquarel toont een onder het middel naakte vrouw, met op de achtergrond een Arabier met machinegeweer. Op het andere komen tweë boven het middel naakte vrouwen voor. met een op de grond liggende soldaat. Het betreffen de rapport van de kulturele ambte naar omschreef de stukken als 'tech nisch waanzinnig knap. ware meester stukjes van artisticiteit" en vakman schap'. Het légerbevel luidde: 'Laat je niet door de vijand verschalken'. Soldaat Daniel Barbour slaagde erin tijdens een militaire oefening in de be sneeuwde bergen van Wales 100 mili tairen en politiemannen, geholpen door speurhonden, van zich af te houden. Toen hij vond dat het te lang ging duren kwam hij uit zijn schuil plaats tevoorschijn. Tot zijn verbazing hoorde hij dat hij de avond tevoren officieel als vermist was opgegeven. De 'vijand', die hij zo bekwaam uit handen had weten te blijven, was een grote reddingsploeg. Barbours offi cier-van-piket wijt alles aan een teveel aan enthousiasme. Van onze correspondente BERGEN OP ZOOM De stoffelijke resten van de vier personen die ver mist werden na de brand in een Chinees restaurant in Bergen op Zoom zijn tussen het puin gevonden. De lichamen konden niet meer wor den geïdentificeerd. Volgens de gege vens van de overlevenden waren het de 43-jarige mede-eigenaar Ping Chow Ling, gehuwd (vrouw en vijf kinde ren wonen in China), Wee Ling (21), /Ongehuwde neef uit Tilburg. Je Haje- mij (26), Indonesiër uit Eindhoven en de heer Tjong, van wie verdere gegevens ontbreken. Jonkheer Roëll ('Ik ben geen man van kapitaal, ik heb wel een huis maar met een flinke hypotheek') ver heelt niet dat hij de sfeer in Neder land té links vindt. 'Het universiteits- beleid komt op mij af als een instel ling die steeds meer in een richting dreigt te groeien, xvaarbij de student de hoogleraar voorschrijft wat deze doceren moet. En dan de manier waarop men hier met gemeenschaps gelden omspringt; Eerst wordt een dikke CRM-subsidie gegeven voor het maken van een film, en dan mag die niet vertoond worden'. Vier jaar geleden maakte de heer Roëll voor het eerst met Australië kennis, op een zakenreis. 'Het maakte diepe indruk op me, het klimaat, de ruimte, het ongecompliceerde, het he le leven'. Tenslotte kozen zij welbe wust voor Australië. En naarmate ze zich meer op Australië gingen oriënte ren, lieten ze de voordelen ervan zwaarder wegen, misschien wel wat ten koste van het goede, dat ook Nederland - ondanks een reeks nade-- len - nog altijd biedt. Een normale menselijke reactie, die wellicht enige correctie behoeft om de dingen in redelijke proporties te blijven zien. Jonkheer Roëll is zich dat bewust. Relativerend zegt hij: 'Aan de andere kant van het hek is het gras natuur lijk altijd groener' Hij zal hard moe ten xoerken wil hij het verder bren gen dan van magazijnbediende tweede klas tot magazijnbediende eerste klas. 'Maar we zullen elke week wel een boterham op de plank hebben. En als het nodig is gaat mijn vrouw - zij is verpleegster geweest - misschien halve dagen werken'. Primair gaat het om de kinderen. 'Wij zouden het hier nog wel 30 jaar uitzingen, maar we denken vooral aan hen. Ik verwacht voor hen in Australië een betere toekomst Meer armslag. Meer hori- De oostlijn van de metro in Amster dam kost met onteigeningen, verkeers- somleggingen, enz. mee zo'n tweeë- eenhalf miliard gulden. De redactie van het Amsterdams Weekblad heeft eens uitgerekend wat je voor dat geld kunt kopen. Hier volgt het sommetje, dat overigens voor uitbreiding of variatie vatbaar is. Voor het metro-geld kunnen we kopen: tien miljoen franse racefietsen, of tien miljard ijsjes van een kwartje of 250 miljoen flessen jenever, of 500 starfighters. of alle Amsterdamse ge zinnen 10.000 gulden geven. Een week gratis openbaar vervoer kost een mil joen. Voor de prijs van de oostlijn kunnen we 48 jaar met de nu rijden de tram of bus mee. Voor dat bedrag kunnen 42.000 woningen gebouwd worden die gratis te bewonen zijn. Iedere Amsterdammer kan er voor zijn gezin gratis een koelkast een kleurentelevisie, een wasautomaat en een kleine auto voor kopen. Aldus het Amsterdams Weekblad. AMSTERDAM Zaterdag 3 februari wordt in Krasnapolsky onder auspi ciën van het dagblad De Tijd een congres gehouden over de politieke situatie in Nederland en over de mo gelijkheden daarin verbetering te brengen. Dit alles onder het thema: 'Tijd voor vernieuwing'. Hoofdonder werp van bespreking is de partpijoli- tieke vernieuwing. Aan de hand van stellingen zullen mr. A. M. M. van Agt, W. L. Brugs- ma. prof. dr. C. de Galan en mr. H. C. G. L. Polak korte inleidingen hou den, waarna een algemene discussie kan volgen. Verder zijn bekende poli tici uitgenodigd om aan dit congres deel te nemen. UTRECHT Van het totaal aantal bejaardenhuizen in Nederland moet ongeveer dertig procent vervangen worden door nieuwe tehuizen omdat ze niet meer voldoen. Pas wanneer deze huizen allemaal vervangen zijn zal de wet op de bejaardenoorden, die deze maand tien jaar bestaat, optima le resultaten kunnen opleveren. Dit zei drs. A. M. A. J. Janssen, directeur van de stichting landelijke samenwerking bejaardentehuisorgani saties gistermiddag op de algemene vergadering van de NEVEB (De Ne derlandse Vereniging van Bejaarde noorden). Over het inkomen van de bejaarden zei de heer Janssen: is het geen overwonnen gedachte het bereiken van het minimuminkome nals beleids doel te stellen, nu de stichting van de arbeid cn de SER een pensioeninko men van zeventig procent van het laatstgenoten loon reeël achten. Ingrijpen 'De KZ-verklaring stamt uit 1884. Voor die tijd was het systeem nog niet zo beroerd. Er zijn tegenwoordig nog steeds wel eens situaties waarin je iemand zijn vrijheid moet afnemen, om gedurende een korte tijd te kun nen bekijken wat er aan de hand is. Maar dan niet via een KZ-verklaring, die de mensen die het aangaat soms hevig onthutst en beroerd maakt. De meest ideale wettelijke regeling zou zijn als je iemand zeer kort, voor een noodzakelijke observatieperiode, zou kunnen opnemen. Zonder dat op zo'n moment het stemrecht vervalt, de pa tiënt zijn geld niet meer mag beheren en meer van zulke consequenties'. 'Er zijn soms momenten dat iemand zó in de vernieling draait dat hij er onderdoor gaat. Dan móét je kunnen ingrijpen. Maar het zou niet fair zijn. zi iemand te stigmatiseren, hem op te dringen dat hij fout is en dat er niet de rest niets aan de hand is. Je moet je steeds afvragen, wat richt je aan hij iemand die onvoorbereid opgeno men wordt?' 'Jc vroeg toch om een grotere betaalcheque. Dus wat is ér mis?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5