over van Onzekerheid een kabinet confessionelen Thieu: politieke oorlog op komst 'Schmelzer leidt Kamer om de tuin' UW r België heeft bijna een nieuwe regering 1 BOOT krant Het Kwartet Verwacht tekort 1974: drie miljard lohnsons kleinzoon groet 1 arte lof >or Johnson Kind aangereden Bestuurder van in Schelde gestorte vrachtauto bekend In deze krant Basken veroordeeld Belinfante onderzoekt bijzondere rechtspleging ORGELS-PIANO'S Leidse Coeramnt VRIJDAG 26 JANUARI 1973 52ste jaargang no. 301 RISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Zowel in het progressieve als in het confessionele kamp heerst grote verdeeldheid over de mogelijkheid van het confessionele minderheidskabinet. De complicaties over de vorming van zo'n kabinet, praktisch de enige reële mogelijkheid, spitste zich gisteren zo toe: Schmelzer Bosgra I ijlen president Johnsons kleinzoon Patrick groette tijdens een eehtigheid in Washington de kist van zijn beroemde grootvader, e gisteren in Texas werd begraven. Naast hem mevrouw Johnson. De confessionele partijen hebben zich in hun antwoord aan informateur Ruppert volgens de Partij van de Arbeid te veel op de vlakte gehouden over taak en beleid van zo'n kabinet. De confessionelen verwijzen naar hun verkiezingsmanifest, maar de progres sieve partijen vinden een dergelijke aanduiding voor een confessioneel ka binetsbeleid te vaag. Belangrijk voor PvdA. PPR en D'66 is de personele bezetting. De confessionele fracties hebben gisteren nog niet beraadslaagt over de bezetting van ministersposten. Op grond van de gegevens die nu beschikbaar zijn, willen de progressie ven nog niet toezeggen, dat zij een kabinet van confessionelen en niet politiek gebonden figuren n iet bij zijn eerste optreden naar huis zullen sturen. Bovendien blijft voor de pro gressieven nog overeind, dat het con fessionele blok sterk heeft verloren tijdens de laatste verkiezingen. Ze vinden het daarom logischer, dat de grootste minderheid (de progressie ven) gaat regeren. Niettemin hebben de progressieve fracties een confessio neel minderheidskabinet, al dan niet in extraparlementaire vorm, niet van te voren willen uitsluiten. Aarzeling Bij de confessionele fracties bestaat grote aarzeling over de vraag of een confessioneel minderheidskabinet wel aanvaardbaar is. Binnen de KVP-frac- \SHINGTON (AFP) Roy Wil is, de directeur van de Amerikaan- bond ter behartiging van de ge urde bevolking (NAACP) heeft de 'rieden president Lyndon Johnson prezen, als de man onder wiens stuur 'stappen zonder weerga, ter heffing van de rassenscheiding' rden gezet. Wilkins prees met na- Johnsons wetten van 1964 over de chaffing van het rassenverschil in enbare plaatsen, van 1965 over het mrecht van de zwarte bevolking en 1968 over de vrijheid van woon- lats voor zwarten. ogezegd ijwillig aanvaarde innerlijke scipline is voor een ieder beter n opgelegde uiterlijke discipli- Minister De Koster Bewolkt In het algemeen veel bewolking met plaatselijk wat regen of motregen. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidwest. Maximum temperaturen rond zes graden. Morgen en overmorgen: Vrij zacht met af en toe regen. Later opklaringen. Zon op: 08.26 Zon onder: 17.20 Maan op: 04.10 Maan onder: 11.46 Jrcmje in melk ibehang kijk een beetje uit voor mijn b t« hangetje SAIGON (Reuter, AP. UPI) President Ngoejen Van Thieu heeft gisteren zijn politie- en pro- pagandachefs bezworen voorbe reid te zijn op een felle politieke oorlog na het ingaan van het be stand zondagmorgen. De president verzekerde vijfhonderd politie-officieren tijdens een nationale conventie in Saigon, dat zij geweld met krachtiger geweld moeten beant woorden en hij waarschuwde: 'Wij kunnen niet erg vertrouwen op inter nationale verdragen, want de commu nisten respecteren ze niet. Evenmin kunnen we veel vertrouwen stellen in de internationale controlecommis sie. die een nutteloze en hulpeloze organisatie is'. Verwijzend naar de vorige commissie voor toezicht op naleving van de Ge- neefse akkoorden van 1954, zei Thieu: 'Wij hebben stapels en stapels klach ten gezonden in zovele jaren, maar er is niets gedaan. Na de wapenstilstand zullen wij ons land, onze veiligheid, de eigendommen van de bevolking en de instellingen moeten beschermen'. Hij achtte daartoe een sterk leger het best in staat. Een eerste aanwijzing voor de moei lijkheden die binnenkort zullen ko men, kon gisteren worden afgeleid uit een verklaring van Thieus neef en perschef Doec Nha, die op een pers conferentie opmerkte: 'Zolang er ook maar één Noordvietnamese militair in Zuid-Vietnam is, kan de bevolking niet haar rechten in vrijheid uitoefe nen'. Maar het bestandsakkoord staat de Noordvietnamezen toe in Zuid-Viet nam te blijven en roept tevens op tot het organiseren van algemene verkie zingen. Controle Intussen schijnt de instelling van een internationale controlecommissie van 1160 man niet erg vlot te verlopen. Een zegsman in Saigon schatte, dat de vier-landencommissie wellicht pas na drie of zelfs zes weken na de onderte kening van de bestandsakkoorden vol ledig zal functioneren. In Djakarta werd gisteren bekendgemaakt, dat zo mogelijk dit weekeinde al 260 waarne mers naar Zuid-Vietnam zullen wor den gestuurd. Ook de andere drie landen, die waarnemers zullen leveren Canada, Hongarije en Polen hebben toegezegd, dat zij daartoe be reid zijn. Thieus perschef Doec Nha zei gisteren ook, dat na het ingaan van het be stand zes belangrijke punten overblij ven om te bespreken met het Bevrij dingsfront. Dit overleg zal maandag in Parijs beginnen. De punten zijn: Controle op het bestand. Saigon meent, dat de internationale commis sie zich in Saigon moet vestigen. De bewegingsvrijheid van de bevol king na het ingaan van het bestand Thieu tussen de door Saigon en het Bevrij dingsfront beheerste zones. De samenstelling van de Raad van nationale verzoening en eendracht. Volgens Nha is de Raad slechts een verkiezingsorgaan over de vestiging waarvan op het laagste niveau (dor pen) moet worden gediscussieerd. De demobilisatie van Noordvietna mese troepen in het Zuiden. Volgens Saigon is het recht op zelfbeschikking niet gegarandeerd zolang er Noord vietnamezen in het Zuiden zijn. De invrijheidstelling van gevange nen over en weer. De verkiezingen. De minister van buitenlandse zaken van de Voorlopige Revolutionaire re gering, mevrouw Thi Bihn, heeft gis teren op een persconferentie in Parijs gezegd, dat president Nixon afweek van het zaterdag te ondertekenen Vietnamakkoord, toen hij zei, dat de Verenigde Staten de regering in Sai gon als de enige regering van Zuid- Vietnam beschouwen. Volgens mevrouw Binh stipuleert het akkoord, dat er twee regeringen in Zuid-Vietnam zijn, die in Saigon en die van de Viet Cong, waarvan zij exponente is. Mevrouw Binh verklaarde, dat de re gering in Saigon en de Voorlopige Revolutionaire Regering zo spoedig mogelijk, misschien al komende week, besprekingen beginnen over een reger ling van hun conflict. Het contact daartoe kan, volgens haar, gelegd wor den in Saigon of Parijs. TILBURG Op de Dongenseweg in Tilburg is gistermorgen de twaalfjari ge Kennedy Jonkers om het leven gekomen toen hij hardlopend de weg wilde oversteken. Hij werd door een auto aangereden. tie zijn er, die een confessioneel minderheidskabinet beschouwen als een mogelijk overgang naar een pro- gressief-confessioneel meerderheidska binet, maar andere confessionelen,, vooral uit AR- en CHU-kring, staan huiverig tegenover deze oplossing, vooral omdat de begroting 1974 een bijzonder moeilijke operatie dreigt te worden. Er wordt nu al gesproken over tekorten in de orde van grootte van 3 miljard gulden. Er zou opnieuw op grote schaal bezui nigd moeten worden en onder die omstandigheden voorzien vele confes sionelen grote moeilijkheden, die zij niet alleen kunnen oplossen. De confessionele fracties geven blij kens hun gisteravond laat bij infor mateur Ruppert ingediende brieven veruit de voorkeur aan de vorming van een extraparlementair kabinet van de zes (progressieven en confessi onelen). De KVP-fractie laat echter aan de informateur over te beoorde- ZIERIKZEE De vrachtwagen met aanhanger, die gisteren van de Zee- landbrug af stortte, blijkt eigendom te zijn van Van Gend en Loos. De wagen werd bestuurd door de 43- jarige Th. W. van der Stap uit Delft, die al tien jaaf bij het bedrijf in dienst was. De wagen was ingericht voor vervoer ten behoeve van de Gist en Spiritusfabriek in Delft. Door de sterke stroom is het de duikploeg, die aanwezig is bij het wrak van de auto, nog niet mogelijk geweest iets uit te richten. St?eds wordt bij dood tij geprobeerd het wrak te naderen. Gis teravond zou een bergingsvaartuig proberen de combinatie boven water te krijgen. Binnenland 'Ook publiek treft verwijt inzake geestelijke gezond heidszorg 5 Bartje in de commercie 6 Moeilijkbeden in Zandvoort 8 CHU distantieert zicli van Vietnamactie 13 Buitenland VS ontmantelen apparaten in Vietnam 7 Cambodja en Laos bleven erbuiten 7 Amerikaanse krijgsgevange nen staat veel te wachten... 11 Kerk Küng vraagt: wie is Jezus?' 2 Sport Grenoble is aanfluiting 19 Boekcucialage 2 Men schrijft ons 2 Commentaar 5 Pop-op-de-plaat g Dichtbij en verder 5 Radio en tv r, Recept 6 Strips, feuilleton a Mode s Puzzel 9 Familieberichten 14 Auto's, films 15 Probleem 15 Beurs is len of een confesioneel minderheids kabinet moet worden gevormd. De grootst mogelijke meerderheid van de anti-revolutionaire fractie beschouwd een confessioneel kabinet als een laat ste mogelijkheid voor een extraparle mentair kabinet. Beide fracties zullen geestverwanten echter niet ontraden in het confessionele minderheidskabi net zitting te nemen, wanneer dit nodig zou blijken. De fractie van de PPR voorziet een negatieve opstelling tegenover een confessioneel minder heidskabinet, omdat dit niet in over eenstemming zou zijn met de 'negatie ve uitslag, die het confessionele blok van de kiezers heeft gekregen'. D'66 stelt twee voorwaarden aan elke op lossing en dus ook aan het confessio nele minderheidskabinet, namelijk dat het een overgangsoplossing moet zijn en dat de voorstellen van de staats commissie Cals-Donner uitgevoerd moeten worden. De Partij van de Arbeid heeft van de confesiionelen duidelijkheid gevraagd over program matische punten als inkomensverde ling, ontwikkelingssamenwerking, grondspeculatie, defensie en medezeg genschap in ondernemingen. Interessant is dat er binnen de Partij van de Arbeid zelf een initiatief is genomen een confessioneel minder heidskabinet ruimte te bieden. De heer Pelle Mug, de bekende Amster damse afgevaardigde naar de partij raad, die zaterdag in Utrecht bijeen komt, bereidt een motie voor, waarin staat dat de progressieven en confessi onelen een confessioneel minderheids- beleid zakelijk zouden moeten beoor delen. Vanavond neemt hij de motie door met andere afgevaardigden uit het gehele land. Angola-comité meent: Van een onzer verslaggevers DEN HAAG 'De twee Fokker Friendships, die in november vorig jaar aan de Angolese luchtvaartmaatschappij DAT zijn geleverd wor den niet voor militaire doeleinden gebruikt'. Dit heeft minister Schmelzer van buitenlandse zaken geantwoord op schriftelijke vra gen van het PvdA-Tweede-Kamerlid Wierenga. De minister zegt een grondig onderzoek daarnaar te hebben ingesteld. Bovendien leent de constructie van deze vliegtuigen zich slecht voor militair gebruik, in clusief troepenvervoer. Het Angola-comité verklaarde gistera vond bij monde van Sietse Bosgra geen genoegen te nemen met het antwoord van minister Schmelzer. 'Het is zeer verdacht, dat de minister op de vraag van Wierenga wat dat grondig onderzoek dan wel behelst niet ingaat. Dit bevestigt een beetje onze veronderstelling, dat dit grondi ge onderzoek niets om het lijf heeft. Misschien dat de Nederlandse ambas sadeur in Portugal de autoriteiten daar een vraag heeft gesteld, maar het feit dat minister Schmelzer wei gert inlichtingen over dit grondige onderzoek te geven, geeft ons wel te denken'. *Verder beweert minister Schmelzer, dat er een brief bestaat van de Ango lese luchtvaartmaatschappij DAT, waarin staat, dat de toestellen alleen voor civiele doeleinden zijn bestemd. Bij het ministerie echter wordt ge zegd, dat Fokker deze brief heeft, Staking olie-arbeiders duurt roort BRUSSEL (ANP) België heeft bijna een nieuwe regering. Giste ren heeft de socialistische formateur Leburton al overeenstemming bereikt over de structuur van zijn nieuwe kabinet. De nieuwe rege ring zal 22 ministers en 14 staatssecretarissen tellen. De regering-Leburton krijgt negen so cialistische ministers, negen christen democraten en vier liberalen. De christen-democraten gaan in de nieu we regering zes staatssecretariaten be zetten. terwijl de socialisten en de liberalen elk vier staatssecretarissen zullen leveren. De namen, van de ministers en staats secretarissen in de drie-partijenrege ring van Leburton zijn nog niet be kend. Volgens politieke insiders zou snel overeenstemming over bereikt, worden en zou formateur Leburton die lijst op zeer korte termijn aan de koning kunnen voorleggen. De nieuwe Belgische regering zou dan vandaag beëdigd kunnen worden. Een van de meest dringende proble men, waarmee de regering-Leburton geconfronteerd wordt, is dat van de staking der arbeiders in de Belgische petroleumindustrie. Die staking die gisteren haar elfde dag inging, dreigt het land ernstig economisch te ont wrichten. Een aantal ministers van het demissionaire kabinet heeft zich woensdagavond over dit probleem ge bogen. Minister van arbeid, Major, verklaar de na die bijeenkomst, dat de moge lijkheid bestaat, dat er personeel ge vorderd zal worden om de produktie in de petroleumindustrie weer op gang te brengen. Ik hoop echter, dat die maatregel niet noodzakelijk zal wor den, aldus Major. MADRID (EFE) In Bilbao zijn gisteren vier leden van de Baskische verzetsbeweging ETA tot gevangenis straffen van 12 tot 17 jaar veroor deeld wegens hun aandeel in de ont voering van de industrieel Lorenzo Zabala vorig jaar januari. Zeven ande re beschuldigden zijn vrijgesproken. maar bij Fokker weet men niets van een brief af. Dit bevestigt het ver moeden, dat die brief helemaal niet bestaat', aldus het Angola-comité. Ook gaat de minister niet in op een be richt, afkomstig uit de Süddeutsche Zeitung, waarin gemeld wordt, dat gecharterde Fokker Friendships van de burgerluchtvaartmaatschappij on derdeel zijn van het militair tran sportsysteem. De Fokker Friendships zijn namelijk wel degelijk geschikt voor militair transport. Het verschil tussen de Friendship en de Troopship, de mili taire versie, is vrij miniem. In de Troopship zit een andere deur, zodat parachutisten uit het toestel kunnen springen en is de vloer verstevigd, zodat zeer zwaar materiaal kan wor den vervoerd. Echter bij de Friend ship kan volgens deskundigen de op stelling van de stoelen in een uur tijd zo worden veranderd, dat het toestel zowel geschikt is voor troepenvervoer als voor licht militair materieel, aldus het Angola-comité, dat het antwoord van de minister op de vragen van Wierenga betitelt als zeer zwak en hoopt, dat de Kamer het hierbij niet zal laten. Sietse Bosgra: 'de minister moet behoorlijk antwoorden. Nu üjkt het er meer op, dat hij de Kamer om de tuin wil leiden' AMSTERDAM Prof. mr. A. D. Be linfante gaat de geschiedenis schrij ven van de 'bijzondere rechtspleging', de berechting na de tweede werel doorlog van politieke delinquenten. Hij doet dit in opdracht van de stichting voor zuiver wetenschappelijk onderzoek. In verband hiermee heeft hij eervol ontslag gekregen als hoog leraar aan de universiteit van Amster dam met ingang van 1 januari. ADVERTENTIEJ Grote keuze bij: M RnnFRRAVFN BODEGRAVEN TEL. 01726-2541 KERKSTRAAT 2-28 BEZOEKT ONZE TOONZALEN OF VRAAGT BROCHURE een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! RITA 'Main, hebt u pap ergens voor nodig, of kan ik hem lenen om een eindje te gaan rijden?' bon maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. noteer als nieuwe abonnee goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. Naam: Adres: Plaats: betaalt per: maand kwartaal Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) handige paraatmap met brief papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1