GRENOBLE: EEN AANFLUITING Schottingsucces met eigen aanpak Donner verliest opnieuw van Ree li 'BO discussieert Iver voetbal op tv Gedupeerde equipes mogen volgend jaar gratis starten Feesttrein voor fans Nederlander begeleidt Amerikanen en Canadezen iurt Linder naar oung Boys Cees Krijgh geschorst 'ROUW/KWARTET VRIJDAG 26 JANUARI 1973 SPORT T17/K19 LONDEN Engelse supporters zijn de afgelopen Jaren herhaaldelijk in het nieuws gekomen, omdat zij na een nederlaag van hun favoriete club hun misnoegen afreageerden in de treinen. Het gevolg was. dat de normale dienstregeling veelvuldig in de war raakte, terwijl zelfs het meest oude en solide materiaal door de vernielzuchtige supporters in elkaar werd geslagen. De Engelse Voetbalbond heeft nadat harde akties niet bleken te helpen nu een vriendelijkheidsoffensief ingezet. Er is een speciale trein gechar terd voor supportersvervoer. De trein is voorzien van een 'dansvloer', een discobar en een bioscoop. Twee 'muziekrijtuigen' hebben speciale oortele foons waar de supporters over drie muziekkanalen kunnen beschikken. leen Pfrommer over de plaats van handeling bij Europees kampioenschap amateurs: Russen blijven boventoon voeren ran onze speciale verslaggever ZlAVOS Peter Schotting beleefde de afgelopen week in Davos en Assen een drietal hoogtepun- 32 inop 13 en 14 januari verbeterde de Canadese Sylvia Burka liet wereldrecord over de vier sprint afstanden; nauwelijks een week later deed de Amerikaanse Sbeila Young eveneens op het snelle na tuurijs van Davos hetzelfde met als basis voor haar prestatie het fabelachtige wereldecord van 41,8 24ver de 500 meter en twee dagen later in Assen tenslotte greep Sylvia Burka de ISU-jeugdcup bij de ïeisjes en drongen nog vijf Canadese meisjes en jongens tot de laatste zestien van de eindklassemen ten door. "}eter Schotting begeleidde trainer- 4jjach kun jc hem eigenlijk niet noe- 26 en in Davos beide meisjes. Schot- - Ig, geboren Deventenaar, in bezit n het ClOS-diploma en het diploma - siotherapie, is de laatste jaren een .jj (merkelijke verschijning op de inter- 54itionale ijspistes. Schotting trainde li Deventer de Amerikaanse meisjes, ®erd vervolgens trainer-coach van een mwelijks bestaande Oostenrijkse ocg en ging als zodanig ook naar de interspelen van Sapporo, vooral om- 4i it de voorzitter van de Oostenrijkse ind daar ook zo graag wilde zijn en ihotting dus maar zijn minst slechte 4 jder mee moest nemen, kreeg in in Oostenrijkse periode een baan in de universiteit van Innsbrilck en 2 seft op het ogenblik van dat insti- ÏRN Oud-PSV-trainer Kurt Lin- !r heeft gisteren een driejarig con- !t bij de Zwitserse eerste divisieclub ng Boys getekend. Het contact it in op 1 juli 1973. Momenteel is ider die bij Young Boys opvolger rdt van speler-trainer Hans-Otto ..Jters, nog oefenmeeste rbij de Fran- club Olympique Marseille. tuut voor de periode van een half jaar vrij gekregen om naar Toronto te gaan. Schotting is door Workman, een schaatsenthousiast met veel relaties, naar Canada gehaald. Schotting zegt: 'Officieel heb ik in Toronto tot taak de revalidatie van hartpatiënten en te zware, te dik geworden mensen te verzorgen. Interessant werk, maar veel heeft men mij er niet gezien, omdat er tevens door Workman de afspraak is gemaakt dat ik binnen het kader van het programma tijd vrij mag maken voor schaatszaken. Ik werk daar in eerste instantie als tech nisch adviseur. Mijn optreden is gean nonceerd als coaching coaches' De eerste ervaringen van Peter Schot ting zijn ondanks de successen weinig bemoedigend. In april reisde hij de eeiste keer naar Canada, in juni en Juli volgde een tweede reis en begin november ging hij er voor de derde keer naar toe, om vervolgens begin dit jaar met enkele rijders en rijd sters naar Europa te trekken. In de maanden dat hij in Canada verbleef 'beperkte' zijn werkterrein zich tot het oostelijk gedeelte van het land. Schotting: 'Toch altijd nog wel 5 keer zo groot als West-Europa'. Zijn erva ringen: 'Van coördinatie en organisa tie is geen sprake. Niet alleen overi gens wat het hardrijden op de schaats betreft, maar gezien het hele sportbe- stel. Er wordt veel gescholden op Nederland en ik heb dat ook gedaan, maar in Nederland zijn er nog de bondsbureaus, heb je een redelijk (vrijwillig) kader. Wat het schaatsen bijvoorbeeld betreft: er is geen zomer- training (Canada bezit alleen natuur- ijsbanen van 400 m; Amerika is alleen een kunstijsbaan in West-Allis rijk, red.), er is geen enkele georganiseer de wintertraining en een opleiding van coaches is iets waarvan men nog nooit heeft gehoord. Slechts bij sommige clubs bestaat een goede organisatie, omdat er enkele mensen zijn die er enthousiast mee bezig zijn. De aanwezigheid van het vrijwillige 'amateur' kader is een van de sterkste punten van de sportbewe- ging in Nederland. Mensen die sociaal of cultureel voor niets of voor een schijntje iets doen, ken je daar nau welijks. Daar vragen ze gewoon: Waarom moeten we dat doen? Een IN HAAG De organisatie van voetbal werkgevers, de FBO, heeft in een steravond gehouden bestuursvergadering ruime aandacht aan het onder- 1863 erp 'voetbal op T.V.' besteed. Voorzitter Choufoer wilde vooruitlopend op ie bespreking zijn privé mening nog niet prijs geven, maar merkte wel op i°70 it er van een verontrustende ontregeling sprake is. bekend stond de KNVB toe, dat onlangs het zogenaamde EEG-duel ge- 1300 £cl en een half uur Ajax-Glasgow Rangers werd uitgezonden. Beide duels had- n een vriendschappelijk karakter. J* KNVB nam die beslissingen bovendien in een periode waarin vrijwel alle dedingen van het betaalde voetbal de overheid van voetbal op de T.V. als n voorname factor schetsten ten aanzien van de teruglopende publieke be- ngstelling. De heer Choufoer signaleerde verder, dat zelfs een Tcleac cursus Bk op sport' het publiek talrijke beelden van eerder gespeelde wedstrijden resenteert. nadeel van de gebrekkige organisatie: voordat ik met de Canadese ploeg naar Europa afreisde was er een tiendaags trainingskamp geprogram meerd. Er is niets van terecht geko men omdat men er niet in was ge slaagd een behoorlijke ijsvloer te ma ken. En dat, terwijl het flink koud was met vorst tot 20 graden. De basiskennis om zoiets goed te laten verlopen ontbreekt nog'. TALENT Desondanks: Canada, en vooral ook Amerika, brengt veel sprinttalenten voort. Talenten, die na enkele 'echte trainingen' in staat zijn de gevestigde wereldtop, te bedreigen en zelfs te verslaan. Schotting: 'Het merendeel van het schaatspotentieel in die landen is 8 tot 13 jaar oud. Tussen Canada en Amerika is wezenlijk maar weinig verschil. Er wordt door de jeugd op kleine baantjes gereden, de ijshockey- banen. Op die banen worden vier merktekens uitgezet, waaromheen ge reden dient te worden. Meestal in de vorm van een paralel. Er worden zg. massa-start wedstrijden gehouden. Een competitievorm, waarin de hele handel tegelijk van start gaat. Op die kleinere baantjes moet een hoger be wegingstempo worden ontwikkeld, waardoor men typische sprintbewegin gen gaat krijgen. In Nederland zou dit systeem van schoolwedstrijden met massa-starts ook in te voeren zijn. Je krijgt er dan een nog bredere basis, hoewel er waarschijnlijk geen land ter wereld is dat zoveel talent heeft rondlopen als Nederland nu al'. De opvang van het Canadese (en Amerikaanse) talent is het grote knel punt. Schotting: 'Er moeten mensen komen die ook 's zomers wat kunnen doen. Die de mensen dan verantwoord bezig houden. Maar er is ook geen geld voor. Amerika b.v., waar de US- SA, een onderafdeling van de Ameri can Skating Union, het hardrijden behartigd, wordt met een budget van 18.000,- gewerkt. De ploeg die na de selectiewedstrijden is uitgezonden wie aan die wedstrijden niet meedoet maakt geen enkele kans, ook al rijdt hij dagelijks wereldrecords; hetzelfde systeem als ook de atletiek- en zwem- bond kennen moet van 15,- per dag zien rond tc komen. In Davos is men dat geld al bijna per dag aan hotel en eten kwijt'. Faciliteiten zijn •>r in eigen land bijna niet. Aan begeleiding wordt nauwelijks iets gedaan'. UNIVERSITEITEN Het zijn problemen, die niet alleen bij het schaatsen spelen. Met uitzon dering van de professional- en typi sche universiteitssporten als atletiek, zwemmen, basketbal, honkbal en Amerikaans football, is de situatie in andere takken van sport al niet veel anders. Zowel in Amerika als Canada. Schotting: 'In samenwerking met de universiteiten zal er ontzettend veel te doen zijn. Ik werk vaak samen met de plaatselijke afdelingen lichamelijke opvoeding van de diverse universitei ten. De accommodaties zijn er gewel dig, er staat een testapparatuur waarvan je soms achterover slaat. Maar vaak ook staat die apparatuur ongebruikt in een hoek. Er wordt dan niet mee gewerkt, maar men heeft deze apparaten toch aangeschaft om dat een andere universiteit die spul len ook heeft. Er is echter ook bij de bonden geen kader om gebruik van die apparatuur te maken'. Buiten de universiteiten wordt er weinig geld voor sport uit gegeven. Organisatoren Rallyvan Monte Carlo geren iets toe MONTE CARLO (Reuter) De orga nisatoren van de Rally van Monte Carlo zijn gisteren enigszins tegemoet gekomen aan de eisen van de deelne mers die door een geblokkeerde weg eerder deze week uit de strijd werden genomen. De organisatoren hebben hen voorgesteld om volgend jaar weer mee te doen, zonder dan echter in schrijfgeld te betalen. Met dat voor stel heeft een afvaardiging van de uitgeschakelde equipes zich akkoord verklaard. Op het moment dat dit bericht kwam, waren echter al weer auto's op weg om de route van de laatste klassementsproeven te gaan blokkeren. Hun doel was de Col de Turrini. Via de radio hebben de woordvoerders geprobeerd hen terug te roepen. In hoeverre dit succes heeft, moet in de loop van de nacht blijken. De 144 coureurs die uit de strijd werden genomen, hebben bij de FIA internationale automobielfederatie negen officiële protesten (voor ieder land mot gedupeerde deelnemers een) ingediend tegen de handelswijze van de organisatoren bij de derde klasse mentsproef. In de protesten die wer den ingediend voor de organisatie met het aanbod kwam om volgend jaar gratis deel te nemen, werd geëist dat het inschrijfgeld tenminste ge deeltelijk wordt terugbetaald en dat een schadevergoeding van tenminste 1000 francs (700 gulden) of vergoe ding var benzinekosten per equipe wordt even. Het aanbod om vol gend ja; :een inschrijfgeld te behoe ven te b<. len, gaat de organisatoren zo'n 150.000 gulden kosten. Het is nog niet bekend of de coureurs hun ver dere eisen nu hebben laten vallen. Als sanctie werd gésteld, dat Monte Carlo 1973 ongeldig moet worden verklaard, of anders moet het evene ment voor twee jaar van de internati onale kalender worden geschrapt. In Monte Carlo deden zich woensdag nacht nog zee.- verhitte taferelen voor in het hoofdkwartier van de organisa tie. Er dreigden herhaaldelijk hand tastelijkheden terwijl opgeroepen werd aan de nieuwe blokkade van de weg deel te nemen. Enkele rijders probeerden hun collega's te kalmeren en hen in ieder geval zo ver te krijgen dat de rally ongestoord uit gereden kon worden door de 51 over gebleven equipes. DEN HAAG (ANP) Cees Krijgh van PSV is door de tuchtcommissie betaald voetbal van de KNVB ge schorst voor een bindende wedstrijd en heeft een boete gekregen van 250 gulden. Dit, omdat hij in de wedstrijd NAC-PSV van de afgelopen zondag een trappende beweging maakte naar een tegenspeler, terwijl hij de bal niet binnen speelbereik had. Rinus Bosgieter van Feyenoord is eveneens voor een wedstrijd uitgeslo ten. Daarnaast moet hij een boete betalen van 200 gulden. Bosgieter had in de wedstrijd Cambuur B-Feyenoord B een tegenstander geblokkeerd. Jo Bonfrère, die tijdens FC Den Haag - MVV opzettelijk tegen een Hagenaar was aangelopen terwijl het spel dood was. werd gestraft met een voorwaar delijke schorsing en een geldboete van 150,- Voorts strafte de tuchtcommissie: D. de Boer (Volendam): een bindende wedstrijd geschorst en 100 gulden boete. J. van Belzen (FC Utrecht): twee bindende wedstrijden geschorst en 150 gulden boete. F. Buma (Ajax): twee bindende wedstrijden geschorst. G. Flaes (FC Dordrecht): een binden de wedstrijd geschorst en 100 gulden boete. E. Seves (Wageningen): twee bindende wedstrijden geschorst. M. Rubech (Vitesse): een bindende wed strijd voorwaardelijk geschorst en 100 gulden boete. Van onze speciale verslaggever GRENOBLE Ook rond het kunstijs van Grenoble zullen het komen de weekeinde geen duizenden enthousiasten staan. Het zevenenzestig- ;te Europese schaatskampioenschap van de heren zal in de Franse jlaats aan de voet van de Alpen een sfeerloos geheel opleveren, dat ïieuwe vraagtekens zal zetten achter de toekomst van het hardrijden ip de schaats als topsportgebeuren. De aanwijzing van Grenoble is - het staat nu reeds vast een fout van de eerste orde geweest. Jaar tegelijk ook een fout, die gemaakt moest worden, omdat in de leslissende kringen van de internationale schaatsunie tot nog toe de ligen belangen voor gaan. schouwers zijn. Het belang van de hoge mensen in de ISU weegt echter blijkbaar zwaarder dan het belang van de schaatssport. Waarom trouwens is er na 1955 nooit meer een grote wedstrijd in Moskou gehouden? Er waren toen toch nog 60.000 toeschou wers. Nu met de nieuwe opkomst van het Russische schaatsenrijden zou er beslist belangstelling voor zijn. Ivanov, Tsigankov en Lavroesjkin zijn se rieuze belagers voor Stensen en Clae- son. Je moet de kampioenschappen houden in de landen, waar ook de rijders vandaan komen. Probeer ook eens het Poolse Zakopane.' ESTABLISHMENT Het establishment, dat ook in de schaatssport een belangrijke rol speelt, is een doorn in het oog van Pfrommer. 'Neem technische zaken als het starten of de mogelijke wijze van het sprintkampioenschap. Het commando 'ready' werd zonder enig overleg met de trainers en de rijders uit de startprocedure geschrapt. Het jrenoble is (opnieuw, want behalve le Winterspelen van 1968 zijn er op e Olympische baan in 1969 ook de ■ereldkampioenschappen dames ge- ouden) aangewezen om het simpele eit, dat Frankrijk in het ISU-bestuur vertegenwoordigd. Publieke be- ingstelling bestaat er nauwelijks en e kans. dat een Fransman op het ijs erschijnt is daarnaast ook gering, looguit Richard Tourne komt er voor aanmerking. Leen Pfrommer, de oach van de Nederlandse kernploeg: Grenoble is een aanfluiting. Het kan auwelijks ongelukkiger op dit no- lent, vooral met het oog op de ntwikkelingen met profs had men et kampioenschap nooit in Grenoble logen houden. Desnoods was men Insbrück of Inzeil gegaan, of eel beter naar Scandinavië. In ieder eval naar een land, dat enig belang ij zo'n toernooi heeft en waardoor et schaatsenrijden niet opnieuw een 34.ilap krijgt. Ik kan me niet voorstel- :n, dat er enige propaganda uitgaat an een toernooi, waarbij geen toe- Olympische Spelen 1968 in Grenoble. Meer nog voor de fotografen dan voor het publiek dat het toen ook liet afweten steekt Kees Verkerk zijn handen op na het winnen van de 1500 meter. Dit week einde wordt er weer een minimale belangstelling verwacht, als de schaatsers (amateurs) strijden om de Europese titel. is er met die start niet beter op geworden. Neem geen beslissingen, die niet iets verbeteren. Tijdens de nieuwjaarswedstrijden in Oslo had men op de startlijn een electronisch oog geplaatst. Bij overschrijding er van voordat het startschot had geklon ken, hoorde je een sireneachtig ge luid. Er waren in Oslo maar enkele valse starten. De rijders willen best goed starten, maar zijn bang, dat de tegenstander bij die start wat steelt. Is die mogelijkheid er niet meer. dan zal het ongetwijfeld beter gaan.' En over de denkbeelden het sprintkampi oenschap over vier keer vijfhonderd meter te houden in plaats van de huidige twee keer vijfhonderd en twee keer duizend meter, zegt Pfrom mer: 'Als je het aan de trainers en de rijders vraagt, hoor je dat die dit niet willen. De duizend meter is een te mooie afstand in het kampioenschap. Maar nog nooit zijn trainers en rij ders hierover gevraagd. Een belache lijke zaak. Je vraagt je bij al dit soort zaken af: wie beoefent die sport nu, de man in het ISU-congres. dat nau welijks slagvaardig is en zelfs voor de ontwikkelingen met het profschaatsen niet extra bijeenkwam, of de trainers en rijders?' Ook de sponsoring en het voeren van reclame wordt door het congres in do ogen van Pfrommer onvoldoende be handeld. Pfrommer: 'Kijk naar wiel rennen, skiën en volleybal, om maar enkele eveneens Olympische sporten te noemen. Wat gebeurt daar niet allemaal wat iedereen weet. Het IOC zegt van deze zogenaamde amateurs ook niets, laat de zaak lopen. De ISU is dan zo behoudend om star op het oude standpunt te staan. En in Neder land doen we mee, ook al moeten we er verstoppertje voor spelen.' PETER ONVLEE Peter Schotting (rechts) op bezoek op de Medeo-baan in Alma Ata. Naast hem de bekende Russische ex-schaatser Evgeni Grisjin. Schotting: 'De budgetten voor bijvoor beeld de als preventieve gezondheids zorg te beschouwen sportvoorzienin- gen zijn minimaal. Wel worden han den vol geld uitgegeven voor een andere kant van deze zaak: voor het genezingsproces. Voor hartrevalidatie- afdelingen voor de behandeling van te zware personen. Er komt in Canada de laatste tijd een bepaalde ontwikke ling op gang, die te vergelijken is met de situatie in Nederland 10 jaar geleden. Toen waren er bijvoorbeeld nauwelijks voldoende overdekte 50 meter-zwembaden, nauwelijks voldoen de sporthallen. Die zijn er nu wel en beginnen in Canada ook te komen. In Ottawa ook is een gebouw gekomen, waarin iedere Olympische sportbond een coördinator mag neerzetten. Die man, meer een administrateur-organi sator, moet voor zijn tak van sport de nodige zaken gaan regelen. De kosten worden bestreden uit het nationale budget waarin een bepaald bedrag voor deze activiteit is opgenomen'. Peter Schotting heeft voorlopig een half jaar voor het Canadese avontuur uitgetrokken. 'Ik heb de mogelijkheid van Innsbrück nog een half jaar lan ger te blijven. Volgende maand beslis ik daar waarschijnlijk over. Veel re sultaten kan ik niet verwachten. Zo lang er geen goed kader is, de regio nale centra ontbreken, kan ik daar wel rond reizen, maar die ene keer in de drie weken dat ik eens ergens kom, zet dat geen zoden aan de dijk. De ervaring die ik echter in de afge lopen twee jaar in Oostenrijk heb opgedaan en nu in Canada en Amerika weer een ander taalgebied met weer eer. nieuwe mentaliteit zijn voor mij echter zaken die ik moeilijk op een andere manier krijg'. PETER ONVLEE WIJK AAN ZEE Ree-Donner, oftewel Feyenoord-Ajax in natio nale schaakkringen, opnieuw 1-0. Dat 'opnieuw' doet geen afbreuk aan de grootheid van Donner, doch onderlijnt wel de traditie. De achtste ronde van het Hoogoventoernooi werd overheerst door dit duel, dat voor de ranglijst maar matig van belang is. Het half dozijn Nederlanders staat redelijk tot slecht. Donner en Ree behoorden tot de laatste categorie. Evenwel, de glans die van hen af straalt althans nationaal is dus danig groot, dat elke krachtmetering de intense aandacht vab de schakers vraagt. Samengevat: Donner ging in bloed en tranen ten onder, en hij werd aldus bovendien laatste op de lijst van 16 spelers. In de demonstra tiezaal van het toernooi hangt een oneindig grote foto van het 25ste toernooi. Die krachtmeting telde 18 deelnemers, Donner werd winnaar, anno 1963. Pijnlijk voor de traditione le Hongaarse schaakhegemonie is de uitslag Andersson-Szabo 1-0, gekop peld aan Wasjoekow - Ribli 0-1. An- dersson won min of meer terecht dat is pas erg terwijl Ribli, een jonge Hongaar ten onrechte de Russische kanshebber Wasjoekow op de knieën kreeg. Natuurlijk behoort dit alles tot de lotgevallen van de schaker, doch juist voor de oudere Szabo mede op weg naar toernooi winst moet deze gril van vrouwe Fortuna pijnlijk zijn. Misschien win tde sterke Ljubojevic alsnog van Planinc, maar dat zal niet gemakkelijk zijn en misschien wint Langeweg tegen Enklaar, overigens evenmin een walk over. Voor Ljubo jevic, de zo succesvolle jonge Jogoes- lavische grootmeester, zou een eventu ele zege nog een kans betekenen op de eerste plaats. Dat de Russen het veld blijven beheersen staat overigens buiten kijf. In de meesterafdeling blijft de meer voudige kamoioen van Roemenië Ghite- scu leiden. Of hij zich zal handhaven? Hij is zeer nerveus, hetgeen veelal een storing aankondigt. Als hij even wel deze moeilijke wedstrijd zou win nen, behoeft men geen verbazing te tonen. Hij is er sterk genoeg voor. In het Westeuropese dames-zone-toer- nooi is de toestand opnieuw mistiger. Het te veelvuldige afbreken maakt elke prognose illusoir. Interessant is natuurlijk, dat mevrouw Zivkovic zich probleemlno- weet te handhaven. En kele jaren geleden faalde ze compleet in een Danlon-toernooi. 8e ronde Krooimeetlergrorp: ReeDonner 1—0. Najdorf—Tal Langeweg—Knklaar afgebr.. Wasjoekow—llibli 0—1. Andersson— Szabo 1—0. Hort—Balnsjow Ljubojevic —Planinc afgebr.. Hartoch—Zuidcma Stand na 8 ronden: 1 4: Andersson. Hort. Balashoiv. Tal 5. 3.0: Szabo, Wasjoekow 4'^. 7: Ljubojevic 4 - 1 nfgebr s io Zuidcma. Ribli. Najdorf 4. 11. Enklaar 3'.a 1 afgebr 12: Ree 3'4. 13: Planinc 3 1 afgebr.. 14: Langeweg 2'j 1 afgebr.. 13: Hartoch 2Vt. 16: Donner 2. Mccstergroep, 8c ronde: RcichcrBcdnarski 10. MarklandVan Scholtlnga >,iVi. Quin- tersoNijdatn 10. PortischGhitcscu H— AntunacSax 'i'4. AdorjanVan der Weide 10, KurajleaHecht afgebr.. Gerusel Kushnlr Vi. Stand nn 8 ronden: 1: Ghitcscu 6, 2/3 qulnteros. Portisch 5, 4: Hecht 4Vj - 1 afgebr 5/7: Antunac. Sax. Van Schelttnga AVt. 8: Kurajlea 4 1 afgebr.. 9/11. Ador jan. Gcruscl, Relcher 4. 12: Bednarski 3>i, 13/14: Kushnlr. Van der Weide 3, 15: Mark land 2. 16: Nljdam 1%. Dames-zonctocrnooi 8e ronde: Zivkovic— Ivanka aJgebr, Wasnetsky—Tcodorescu afg., HartstonPihajlic 'A, Wettstein—Laak- man afgebr.. Vreeken—Polihroniade afgebr Merllnl—Jovanovic afgebr.. Borisova—Tim mer afgebr.. FerrerO'Siouchu afgebr., Radz-ikowskaKattinger 10. 1/2: Borislava Borisova. LJubica Zivkovic 5'i 1 afgebr. 3:Jane Hartston 51/., 4: Elisabeth Polihroniade 5 1 afgebr.. 5/6: Kat ja Jovanovic. Corry Vreeken 41 1 afgebr.. 7: Kristina Radzikowska 4%. Maria Ivanka 4 1 afgebr.. 9/11: Pepita Ferrer. Rle Timmer. Maria Teodoreseu 3',4 1 afgebr.. 12/13: Ursula Wasnetsky. Ml- lunka Mcrlini 3 1 afgebr.. 14- Anna Laak- rnann 2V4 1 afgebr., 13: Amalia Pihajlic 21/-, 16: Inge Kaltlnger 2, 17: Carla Wctt stein I1/, 1 afgebr 13- Doran O'Siochru l+ 'l afgebr Wit: IIRee (Ned) Zwart: J H. Donner (Ned) Konings-Indisch Grootmeestergroep, 8e ronde. I. c2-c4 Pg8-f6; 2. d2-d4 g7-g6; 3. Pbl- c3 Lf8-g74. e2-e4 0-0; 5. Pgl-f3 d7-d6; 6. Lfl-e2 e7-e5; 7. D4-d5 Pb8-d7; 8. Lcl-g5 h7-h6; 9. Lg5-h4 g6-g5; 10. Lh4- g3 Pf6-h5. Alles overbekende theorie. II. h2-h4 Ph5xg3; 12. f2xg3, g5-g4; 13. Pf3-d2 h6-h5. Tot nog toe is deze positie vooral door de Finse meester Westerinen aan de orde gesteld. Een en ander in het bijzonder wegens het vervolg. 14. Le2-d3 Pd7-c5. Aanvechtbaar. Soli der is 14Lh6, met bekende schema's. De tekstzet stamt vooral dus van Westerinen. Er ontstaan thans on overzichtelijke situaties. 15. Ld3-c2 f7-f5 ;16. e4xf5 e5-e4. Dit is ongeveer wat Westerinen beoogt. 17. Pd2xe4 Pc5xe4; 18. Pc3xe4 Lc8xf5; 19. 0-0 Dd8-e7? Vrijwel zeker is deze zet te ambitieus. De toevallig in Wijk aan Zee aanwezige meester-analyticus Jan Timman stelde nadrukkelijk 19. De8 voor. Zwart heeft dan name lijk altijd de uitwijk dg6 bij de hand. 20. Tfl-el Lg7xb2; 21. Pe4-g5 De7-g7; 22. Lc2xf5 Dg7-d4t. Wegens de tus- senzet Le6t, heeft zwart geen tijd op al te nemen. 23. Kgl-h2 Tf8xf5; 24. Ddl-c2. De zwakte van zwarts koningsvleugel is evident Dit verklaart de nu volgende manoeuvre. 26. Dd4-h8. Een verschrikkelijke terugtocht. Doch hoe anders het drei gende matspel te verhinderen? 27. Dc2-g6t Lal-g7; 28. Dg6-f7t KgS-h7; 29. Te7-e6. Thans dreigt win nend 30. Th6, mat. Tegen een en ander is geen kruid gewassen. Zwart geeft op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 19