Vlinders zijn vrij' een onwaarachtige film M I Duitse minister wil autobaanbelasting autobiografie- Opel komt met Diesel Autokeus FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK -lives of Ineo and Juliet The mechanic Filmbeeldjes v probleem H j ik het onze mr DAF 66 SL OUW/KWARTET VRIJDAG 26 JANUARI 1973 AUTO/FILM T15/K15 door Sicco de Jong utterflies are free' is zijn car ré begonnen als toneelstuk, dat k in Nederland is vertoond met s van Delden en Trudy Labij de hoofdrollen. of bal jr de film breide de schrijver Leo- :1 hi d Gershe er een rooskleurig einde :n (filmpubliek wordt geacht meer zot te zijn op happy endings dan lagb selpubliek) en naar dit scenario an n a^te Milton Katselas een film. Nu w een film. Men kan geen ogenblik nen geten dat zijn oorsprong in plan- erdi ïanci ligt. De dialogen zijn zo tr vc isch van het toneel, dat ze in de imisl wijdere wereld van het witte doek irriteren door onwaarachtigheid. Het gaat over een blinde jongen (Edward Albert), die wil ontsnappen aan de heerszucht van zijn moeder. Te dien einde huurt hij een eigen kamer en krijgt daar alras kennis aan een malle meid (Goldie Hawn), die nooit wars is van een goedmoedig avontuur, doch emotionele banden schuwt als de pest. Ze gaat met hem op de grond picknic ken en hippe kleren voor hem kopen en zoal meer. De moeder verschijnt en zorgt voor de nodige deining, het meisje wil gaan hokken met een regis seur. maar kijk aan! Leonard Gershe en Milton Katselas bewijzen dat men sen. zelfs op rijpere leeftijd, geheel en al ten goede kunnen veranderen en dan nog wel op slag. De moeder ziet in dat zij haar zoon vrij moet laten, het meisje is opeens wel rijp voor de grote liefde en de tophit 'Butterflies are free' wordt eens te meer gezongen. Goldie Hawn speelt erg aardig. Dat is dan ook wel het grootste pluspunt van 'Vlinders zijn vrij'. W.W.-B. Amsterdam-Calypso. 14 jr. len'. fi juni sch al 2 Piet ove dwijk so en Julia zijn er maar bijge- oren,en de sex-epidemie blijft niet no|lm- zoals de titel belooft, maar k z0 onthuld voor de gluurders. Ju- *eno( 'jft Seen maagd voor Romeo. Zij 3 'met de prins, met de kamenier- en met wie er in haar buurt Romeo gaat met haar moeder, word Capulet, naar bed, en wordt daar Visseld door broeder Lawrence ledicndcn van de Montagues en Iets vergeten alle vijandschap als et elkaar over de grond rollen, ordt vervelend veel, kunstmatig steunend en kreunend, ge- en gedold door blote vrouwen en en die hun broek aanhouden. De gen om al die pornografie een satirisch Shakespeare-kadertje te en met grapjes te versieren zijn ndeels mislukt. Behalve mis- voor wie anderhalf uur lang schuine moppen houdt. A. P. sberry, de regisseur, die wel an- zal heten, is uiteraard geen fijn estig filmer. En de mensen die oor dit werk kreeg zijn geen goede spelers. Dus daarvoor hoeft nie mand er heen te gaan. En voor de rest hoeft niemand er heen, tenzij hij zelf wil. Allerlei stukjes van de film liepen trouwens al in de 8-mm-sexbio- scoopjes op de Walletjes. Goedge keurd. Zodat de verhuurder, Express film, met al die toegelaten stukjes bijeen de hele film tenslotte ook goedgekeurd kreeg, na drie afwijzin gen. (Amsterdam-Cinetol, 18 j. B. H. Het handwerk van deze 'mechanic' is beroepsmoord. Charles Bronson, die hem duister, kil en ook nog een beetje romantisch speelt, zien wij eerst geduldig en technisch werken aan een moordende ontploffing, door middel van een lekkend gasfornuis, explosieven en een goed gemikt schot. Dan lokt hij een oude heer (nou heer?) Keenan Wynn in een onbe nullige rol naar een verlaten kust om hem even neer te schieten. De zoon van die man, Jan Michel Vin cent, wil ook in het vak. Als die een zelfmoordend meisje bijna rustig laat doodbloeden (een brokje melodrama) blijkt hij koelbloedig genoeg te zijn. Hij komt bij Bronson in de leer. Tot zo ver lijkt het of regisseur Michael Winner, naar het scenario van Lewis John Carlino, een onbewogen portret wil maken van zulke keiharde, ge heimzinnige, eenzame, moordenaars, die in Amerika inderdaad te huur zijn. En dat hij daarom niet eens laat weten waarom de slachtoffers worden gedood, of voor wie. Dat doet er in dat vak ook niet toe. Maar als Bron son en Vincent, in een vreemde sa menhang, met zijn beiden op karwei gaan, verloopt de film al gauw tot het minderwaardige geweld om de sensa tie. Met ontploffingen, brandende en botsende auto's, stuntlieden die als gekken op motoren razen, zonder dat je weet waarom, met vuurgevechten, en de twee helden die een onaangena me James-Bond-allure krijgen. Onaan genaam, om het zacht uit te drukken, doordat deze twee als echte misdadi gers zijn geschetst, en worden ver heerlijkt. terwijl James Bond een schertsfiguur was. Bij deze verzieking past het ook, dat de twee tenslotte elkaar afmaken op een gemene ma nier. (Amsterdam-Tuschinski. Den Haag- Passage, 18 j.) B.H. Skrien FiFlmschrift, stichting ge worden, met de redactieraad als be stuur, richt zich op theoretische bena dering en analyses van films, en op de ideologische en esthetische proble men, uitgaande van Eisenstein en tijdgenoten. Skrien 32 jan. febr.) bevat dan ook een artikel van Tretjakov, over vorm en inhoud, sociale opdracht, feiten, agitatie, intellect, emotie en theoretici uit de jaren twintig, dertig, plus artikelen over Polanski en over de Nederlandse film en de markt. Filmmuseum wijdt de maand fe bruari aan de jonge Duitse film(s) van Herzog, Fassbinder, Eisholz, Ko- tulla, Lemke, Schroeter, Urchs en Wenders. Cineclub brengt de komende week in zestien voorstellingen weer ver schillende films op vele plaatsen. Ernest Borgnine (te zien in The Poseidon Adventure) komt vrijdag 26 januari een dagje, en nachtje, in Amsterdam. mb nai BH Te>pn dlc ons por briefkaart bereiken i terzijde gelegd. Het Is voorts zinloos Postzegels öp de enveloppe te plakken, In welk verband staat de Pro- itenbond met de Herv. Kerk? d er buiten de Protestantenbond iphen og vrijzinnigen die invloed heb- op de gang van zaken in de >rmde Kerk? •ord: De Protestantenbond is Eibi h geen kerk, maar een open -swif sgemeenschap. Zonder doop of enis heeft ieder als lid dezelfde A:n- Wie wil, kan zich van de uit voorbereiden om lid te van een bepaald kerkgenoot- Uit alle kerken, dus ook uit -ztC iredikantsopleidingen. kan men ogeisi Ke geloofsgemeenschap komen. 'nd is selfsupporting in financië- vanzelfsprekend ook in andere ïn PT nd b de hervormde kerk zijn verschil- öiodaliteiten. Al naar mate een groep sterker vertegenwoor- s. heeft deze groep meer invloed gang van zaken. Dit betreft de nige lidmaten, maar ook die lerk orthodoxe modaliteiten. Wat is het wettelijk minimum- ,-susj: van een vertegenwoordiger in eubelindustne, die naast zijn ,.-JB nog provisie geniet? Waar kan :usva lagaan op welke data de verho en i zijn ingegaan? k-°nt °r(,: ^et wettelijk minimumsa- akanT0or vertegenwoordigers, waarbij de verschillende cao's gelijke regels behelzen, is vastgesteld op 940. waarbij de provisie mag worden mee geteld. Uw vakvereniging kan u regel matig op de hoogte houden. Mocht u niet georganiseerd zijn, wat wij te allen tijde beschouwen als een groot gemis, dan kunt u nadere gegevens Omtrent de verhogingen aanvragen bij de Landsdrukkerij in Den Haag. De Staatscourant geeft nl. bij het blad bijlagen uit. waarin verhogingen voor komen. Vraag: Hoe plaats ik mijn windwij zer. Moet deze gericht zijn op 't kaart- noorden of op het magnetische noor den. Richten op de Poolster werd me ook aangeraden. Is dat hetzelfde als kaart-noorden? Hoeveel graden is het verschil tussen kaart- en magnetisch noorden? Welk verschil is er tussen kaart-noorden en geografisch noor den? Antwoord: Magnetisch noorden (MN) ligt momenteel ca 5V6 graden ten W van het Geografisch noorden (GN) in Nederland. Dit GN is hetzelfde als Kaart-noorden (KN). Daar het MN zich in de loop der jaren verplaatst is het aanhouden van het GN het meest logisch. De Poolster wijkt ongeveer 1 gr. per etmaal af (dus totaal 2 gr). Het heeft daarom geen zin hiermee rekening te houden. Als u het goed wilde doen, zou u uw windwijzer met een theodoliet moeten laten plaatsen. Immers een magneet vertoont afwij kingen in de buurt van het ijzer. In het eenvoudigste geval eerst met een magneet precies de plaats bepalen en aantekenen en op deze tekens de windwijzer plaatsen. De plaats in de omgeving is ook belangrijk. Hoge bo men en omringende daken hebben invloed op de luchtstroming. Dit voorkomt men door een zo hoog mo gelijke plaats te kiezen, maar u kunt moeilijk op uw huis een toren bou wen. Een bijv. 20 m. hoge mast zou betrouwbaar kunnen zijn. Kunnen, want in dat geval hebt u weer het bezwaar van de zwiep, bij nog niet eens zo harde wind. Vraag: Hoe kan ik geoliede houten bakjes voor dipsausjes e.d. gebruiken zonder dat ze lelijk worden? Antwoord: Gladbewerkte en geoliede houten schaaltjes kunt u voor slaatjes en sausjes gebruiken. Maar u moet ze niet een nacht half gevuld met een zure saus of met water laten staan. Na gebruik met keukenpapier uitve gen, eventueel met water (niet warm) naspoelen. Met een geoliede lap na- wrijven. Verder onderhouden als een houten slabak. Vraag: Bij Wolff in de Zwart janstraat te Rotterdam kon men jaren geleden bruine trekpleisterzalf of Schavone kopen. De man is nu dood en heeft geen opvolger. Wat zal dit voor zalf geweest kunnen zijn? Antwoord: De heer Wolff heeft voor zijn overlijden het recept aan nie mand doorgegeven en wat nu precies Schavonen zijn. kon geen reformhuis, geen apotheker en geen drogist ons mededelen. Wel kwamen we tezamen tot de conclusie, dat de trekkende kracht en de kleur van de zalf wijst in de richting van de Ichtyolzalf. volgens het oeroude Chinese recept uit fossiele vis bereid, die men overal bij drogisten en apothekers kan krij gen en die zoals u zult weten, ge bruikt wordt bij steenpuisten en der gelijke infecties. Of het nu zo wijs zou zijn, elke dragende wond potdicht af te sluiten met een Ichtyoipleister In de veronderstelling na een paar weken een gaaf huidje er onderuit te zien verschijnen, moeten artsen beoor delen. Vraag: In 1960 heb ik naast mijn (eigen) huis een garage laten bou wen. De deuren moesten vernieuwd worden. De kosten bedragen 1400,-. Valt dit bedrag onder groot onder houd en is het aftrekbaar voor IB? antwoord: Als waarde van woning en garage in het economisch verkeer 40.000,- is, of als de woning (zoals bij u) ouder is dan vijf jaar en uw hoofdverblijf is, wordt groot onder- General Motors heeft het model Re- kord Diesel 2100 D, dat eind vorig jaar door de Opel-fabriek is uitge bracht, in Nederland geïntroduceerd. Het is een model met 60 DIN-pk 2.1 liter dieselmotor, dat zich uiterlijk slechts van de Opel Rekord II die begin vorig jaar verscheen —onder scheidt door een in het midden ver hoogde motorkap. Die was nodig ten- ejnde krachtbron ruimte te geven. De Opel Rekord Diesel trekt voor een wagen met dieselmotor behoorlijk snel op en bereikt 135 km. per uur. Voor de Rekord II in 1700 cc 66 DIN- pk uitvoering staat een topsnelheid van 143 km. per uur. Het verbruik aan dieselolie is bij de Opel Diesel zeer gunstig, namelijk 1 op 11 terwijl de Rekord II 1700 ongeveer op 1 op 10 komt. Dieselolie kost aan de pomp thans de helft van wat benzine kost: circa 37>4 cent tegen 75 cent. De aanschaffingsprijs van de tweedeurs standaard Rekord 2100 D is 14 993, incl. BTW, tegen 12.186 voor de niet vereenvoudigde tweedeurs standaard versie van de Rekord II. De Opel Rekord 2100 Diesel, waaraan acht jaar gewerkt is. De Duitse minster van Verkeer, dr. Lauritz Lauritzen, heeft een speciale autobaan-belasting voorge steld, die neerkomt op een jaarlijks te betalen tol. Hoewel hij dit voorstel als een proef ballonnetje lanceerde, heeft dr. Lau ritzen eind vorig jaar al gepleit voor een betere planning op lange termijn bij de aanleg van autobanen. Het afgelopen jaar is de Duitse wegen bouw tengevolge van de anti-inflatie- politiek van de bondsregering enigs zins vertraagd. Volgens dr. Lauritzen zou een jaar lijkse autobaanbelasting van twintig mark per auto een half miljard mark aan de bondsrepubliek opbrengen, waarvan ongeveer twee-vijfde betaald zou worden door buitenlanders. Voor het bedrag van twintig mark zou de automobilist een vignet krijgen, dat hem toegang tot de Duitse snelwegen verschaft. Ten opzichte van buitenlan ders is dit niet onredelijk, aangezien twee grote EEG-landen, Frankrijk en Italië, ook reeds tol heffen voor het rijden op hun snelwegen, die naar het aantal kilometers berekend wordt. Het voorstel is in Duitsland sterk bekritiseerd, vooral door de zusteror ganisatie van de ANWB, de ADAC, die elke tol 'een overblijfsel uit de Middeleeuwen' noemt. In Duitsland wordt de wegenbelasting, die ook al voor wegenaanleg geheven wordt, her zien en de ambitieuze bouwplannen voor autobanen, aangekondigd door Lauritzen's voorganger, dr. Georg Le ber, zouden grotendeels gefinancierd worden uit de benzine-accijnsheffing. Een extra belasting daarbij maakt de zaak nodeloos ingewikkeld, aldus de kritiek. Men zou zich trouwens kun nen voorstellen, gesteld dat Duitsland belasting gaat vragen aan buitenlan ders om op snelwegen te mogen rij den, dat dan België, Denemarken, En geland en Nederland geneigd zouden zijn dit principe te volgen. houd voor zover meer dan 10 pet van de waarde van het huis. aftrekbaar van de IB. Wel wordt in de handboe ken hieraan toegevoegd: wat groot onderhoud is, zal de praktijk moeten leren. In uw geval zou deze praktijk uitwijzen dat een benaming als groot onderhoud op zijn plaats was. maar het onderhoud bedraagt nog bij lange na niet 10 pet van de waarde van het pand. Vraag: Er bestaat een methode, dui ven ervan te weerhouden neer te strijken op allerlei ongewenste plaat sen. Kan een particulier deze methode toepassen? Antwoord: De firma Rentokil Chemie NV, Vnlmerlaan 9 Rijswijk, behandelt o.a. door vogels bevuilde puien en gevels. Deze firma moet het systeem zélf toepassen en doet dit op een verantwoorde manier, waarbij reke ning wordt gehouden met de opvattin gen van de dierenbescherming. Vragen van scholieren: Het gebeurt dikwijls dat scholieren onze hulp vra gen bij h?t opzetten van werkstukken en het verzamelen van gegevens. Hoe wel het voor ons een kleine moeite is de jonge mensen te helpen en de nodige gegevens uit ons archief en uit de ervaring van onze medewerkers op te duiken, achten we, en daar zullen de begeleiders van deze jonge mensen het wel mee eens zijn, dit een te gemakkelijke methode. Wél geven we desgewenst aanwijzingen in bepaalde richtingen, maar verdere service me nen we onze jeugdige lezers om didac tische en pedagogische redenen niet te kunnen verlenen. Wij verwijzen hen in dat geval naar klasse- of vakleraren. Utrecht heeft er met Select, boven Scala, weer een gezellig bijzonder filmkijkdoosje bij, voor zo'n 94 be langstellenden naar aparte films als Liza, Antonio das Mortes, Joao, Tar gets, Johnny got his gun, die er allemaal komen. De Daf 66, die het model 55 is opgevolgd. De DAF's blijven als automatische auto's in hun prijsklasse nog altijd uniek. De automatiek wordt immers in standaarduitvoering geleverd en wel volgens de originele conceptie van de Variomatic, nu bij de 66 mét differentieel. Voor die 66 heeft de carrosserie enige verandering onder gaan, is ook een aantal veranderingen ten gunste aan de motor aangebracht en bemerkt men bovenal het goede resultaat van de De Dion-achteras. Maar intussen is ook de prijs aan de stevige kant: 9.210 incl. BTW voor de Super Luxe uitvoering, die nu ook weer niet zo super-de-luxe is dat er voor dat bedrag een achterruitverwar ming af kon. Je kunt natuurlijk ver gaan met een auto te verbeteren en zelfs een zeer comfortabele en veilige constructie toepassen als de De Dion-achteras tot nu toe voorbehouden aan bijv. Alfa Romeo en de dure Opeis maar de vraag blijft: wat gaat dat allemaal kosten? De DAF 66 mag dan een goedkope automatische transmissie hebben, naar rato van interieur- en bagageruimte zit ons vaderlandse au tomerk hoog in de boom met zijn prijs. Van DAF-zijde zal men daaraan toevoegen, dat DAF's ook niet om hun prijs gekocht worden, maar op hun kwaliteiten. Dat moet dan ook wel, doch niet alle kwaliteiten scoren de hoogste waardering. Het vccrcomfort van dc DAF 66 is ontegenzeggelijk verbeterd, vergele ken met de 55. Maar de stoelen ble ven eenvoudig: wat hard en met wei nig zijdelingse steun. Nog altijd merkt de berijder van de DAF-top- klasser iets van zijwindgevoeligheid. In de carosserie dringt nogal wat motorgeruis door. Ronduit hinderlijk is het starten in de vooruit of achter- iuit. waarbij de DAF meteen gaat rijden. In het verkeer is de DAF 66 een wagen, die er qua rijgedrag mag zijn. Een goede acceleratie dankzij de Vari omatic. een prettige, gemakkelijk te bedienen besturing en een wegligging, welke ook bij plotseling hard remmen gunstig blijkt, getuige het feit dat de auto dan kaarsrecht in het spoor blijft. Deze wegligging is vooral te danken aan de De Dion-achteras, die wielstand en spoorbreedte gelijkhoudt en die bij ons exemplaar een voortref felijke combinatie vormde met de Ml- chelin-ZX-banden. Men trekt de wagen op welhaast ideale wijze door de bochten. Stadsritten en parkeermanoeuvres zijn zeer gemakkelijk uitvoerbaar. Op de buitenweg mag de topsnelheid van 135 km. per uur er zijn. Die snelheid wordt bereikt met de door Renault geleverde 1100 cc-motor, welke 47 DIN-pk-vermogen heeft, 2 pk meer dan bij de 55 het geval was. Er is ook weer een Marathon-versie met diezelfde motor, maar dan van 55 DIN-pk vermogen. Deze rally-achtige uitvoering heeft voorts bredere wie len, bredere banden en een sportuit laat. De Marathon komt in prijs goed 300 hoger uit. Er is ook nog een lager geprijsde luxe-versie, de 66 L, die een wel zeer summiere uitvoering kreeg, bijna 500 goedkoper is en rondom trom- melremmen heeft. De SL en Mara thon hebben daarentegen schijfrem men voor en een vacuum rembekrach- tiging. De L-versie mist aan de bui- tenlant een sierstrip, terwijl dit bij de Marathon juist een extra brede strip is. Verdere varianten zijn de Coupé en Stationcar. Het benzineverbruik van de DAF SL as 1 op 11 a 12, ook weer een gewoon gemiddelde voor een wagen in deze prijsklasse. Een wagen waar van men, inclusief automatische trans missie gerekend, de prijs alleszins acceptabel mag achten, maar die niet zonder meer te vergelijken valt met andere auto's tussen 9 en 9% mille, omdat die wagens in andere opzichten doorgaans meer te bieden hebben, met name aan ruimte en zitcomfort In het kort: aantal cilinders: 4, cilin derinhoud: 1108 cc., maximum-vermo gen: 47 DIN-pk per 100 kg: 5.7, top snelheid:- 135 km per uur, benzinever bruik: 1 op 11 a 1 op 12, Inhoud benzinetank: 42 liter, remmen: schijf remmen voor en trommel remmen ach ter met servo-bekrachtiging, gordels: driepuntsgordels met éénhandsbedie- ning, leeg gewicht: 820 kg., lengte: 3.88 meter, breedte: 1.54 meter, hoog te: 1.38 meter, prijs incl. 16 pet BTW: 9.210.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 15