MERIKAANSE KRIJGSGEVANGENEN TAAT NOG HEEL WAT TE WACHTEN P ING"\ nylontapijt 118r 158r 88.- 50% KS Buitenlandse bladen over Vietnam-akkoord m HH DE KLERK NE passingsproblemen zullen niet gering zijn Let ook op de aanbiedingen op de meubelafdelingen! Onassis ontkent euthanasie zoon Staking bij CIA Geen geweld meer y/ICWARTET VRIJDAG 26 JANUARI 1973 BUITENLAND Tll/Kll km '0,09 '0,11 H. J. Neuman lensdag 5 augustus 1964 voerden Amerikaanse vliegtuigen et eerst bombardementen uit op doelen in Noord-Vietnam. len dat op last van president Jolmson, die zei dat oorlogs an de Verenigde Staten onverhoeds waren aangevallen Jolf van Tonkin en dat er nu vergeldingsacties nodig waren, schenen tegen half drie in de middag 20 Amerikaanse toe hoven de schilderachtige baai van Haiphong, in de provincie iinh. Ze hadden het gemunt op de kolenmijnen, de havens teigers van de stad Hongay. jrdvietnamezen begonnen te met alle wapens die ze had- van de toestellen vatte vlam iloot maakte gebruik van zijn Toen hij de grond had renden vele verontwaardigde t met stokken en bamboe-vle- hem af. De plaatselijke autori- laagden erin de Amerikaan te nen. Eerst bond men zijn han- aar die werden later losge- oen men hem koffie aanbood De man was doodsbang; hij lij ieder geluid. Het was tweede t Everett Alvarez Jr. uit San Californië, de eerste Ameri- krijgsgevangene, die ooit in etnamese handen viel. dop van de jaren zijn honder- ide-Amerikanen het lot van komen delen. Volgens de ge- die het Pentagon vóór de ng van de luchtoorlog tegen ZEE rden op 15 januari 1973 be- akte, zijn in heel Indo China te 1.809 Amerikaanse militai- list of door strijdkrachten egenpartij gevangen genomen, .worden 1.266 als vermist op- (473 in Noord-Vietnam. 496 p-Vietnam en 297 in Laos), ran 543 wordt aangenomen dat .igevangen zijn gemaakt (429 rd-Vietnam, 108 in Zuid-Viet- 6 in Laos). •dvietnamezen hebben herhaal- laten blijken, dat zij zoveel jvangenen niet hebben. Het tussen de Amerikaanse en |etnamese lijsten is derhalve de vele problemen, die nog [worden opgelost. In de laatste i de strijd is de vrijlating van jijgsgevangenen wel het enige laanse oorlogsdoel genoemd, j enig respect kon inboezemen, poeilijk worden bestreden, dat krijgsgevangenen de nei- |toont toe te nemen, naarmate voortduurt. jer JERC 31 07 dal en -iiH&dei I Hfvra Kruis slin idigers? hetnam trad 28 juni 1957 toe Verdrag van Genevè van 12 s 1949, waarin opnieuw de j i en de plichten van krijgsgevan- werden geregeld. In navolging Aj Rndere socialistische landen Hanoi terstond een voorbe dongen art»kel 85, dat de status jj ijgsgevangenen handhaaft óók Uitairen, die door het gastland j een oorlogsmisdrijf of voor sdrijf tegen de mensheid zijn veroordeeld; 'Krijgsgevangenen die worden ver volgd op grond van de wetten van de gevangenhoudende Mogendheid voor handelingen, begaan vóór hun gevan genneming, blijven zelfs indien zij zijn veroordeeld onder de bescher ming van dit Verdrag.' De Noordvietnamese regering legde als haar opinie vast, dat 'krijgsgevan genen, die zijn vervolgd en veroor deeld wegens oorlogsmidsaden of mis daden tegen de mensheid in overeen stemming met de beginselen die zijn neergelegd door het Tribunaal van Neurenberg, niet onder de bescher ming van deze verdragen zullen val len.' In dit licht moeten de gebeurtenissen van 1966 en 1967 worden gezien, toen gevangen genomen Amerikaanse pilo ten in optocht door de straten van Hanoi werden gevoerd en toen berich ten in omloop werden gebracht, dat de mannen vervolgd en berecht zou den worden. Het laten paraderen van de Amerikanen was in strijd met artikel 13 van het Verdrag van Genève van 1949, dat uitdrukkelijk stelt dat krijgsgevangenen beschermd moeten worden 'tegen beledigingen en de nieuwsgierigheid van het publiek'. Maar de vraag, of de piloten zich wellicht schuldig hadden gemaakt aan oorlogsmisdaden was een zeer wezen lijke. De Noordvietnamezen hebben hun dreigementen echter niet uitgevoerd en van processen tegen Amerikaanse krijgsgevangenen is nooit iets geko men. Milde straffen omer van 1965 toen de hevig- n de Amerikaans-Vietnamese j belangrijk was toegenomen, )UQhet Internationale Comité van e Kruis zich tot de regeringen lington, Hanoi en Saigon, als- at het Nationale Bevrijdings iet N.L.F.). Het comité wees r meer op, dat elke tegenstan- leis: op het moment van zijn nneming een uniform droeg distinctief waaruit bleek dat uitmaakte van de strijdkrach- nde te worden beschouwd als jgsgevangene. de o.m. zeggen, dat hij recht een correcte behandeling, dat ven mocht ontvangen en ver- 'dat hij in een kamp moest ,'eplaatst, waar het Internatio- le Kruis inspecties mocht uit jen dat van hem niet gevergd len, dat hij antwoord gaf op 'ragen dan naar zijn naam, Jgistratietienummer, geboorte- jf^en geboorteplaats. uari 1966 gaf het Nationale F! ogsfront een verklaring uit, 'agJ5 het de onpartijdigheid van het ionale Rode Kruis in twijfel verbrak alle betrekkingen r in Genève gevestigde organisa- f sedert dat tijdstip heeft het (V Dl ionale Comité zijn bezoeken bil tnam moeten beperken tot de •kaarianse en Zuidvietnamese kant. v gevangenen die in handen zijn ai Nationale Bevrijdingsfront en edieie Amerikaanse piloten in Halrietnam heeft het geen enkel 64, meer gehad. ekha'er Casella, die zich vrij inten- et deze kwestie heeft bezig n, is van oordeel, dat de stap -1 Nationale Bevrijdingsfront Q9e wel te billijken viel. Waarom Tim akkoorden erkennen, die wel T» liformeerde strijdkrachten van ad beschermden doch zijn ei- rrilla-strijders niet? Om toch :°men, dat deze guerrilla-strij- 267. gevangenneming als 'francti- of als 'terroristen' werden i, choten, heeft het Front an :ces zijn toevlucht genomen ?xtreem en algemeen veroor- dkoo^ddel: het doden van Ameri- gijzelaars. De (openbare) exe- 1 lielden op. het z.g. Tet-offensief van 1968 Zuidvietnamese regering nog ecutiepalen laten oprichten na- centrale markt van Saigon, en enkele toespeling van het 'P mogelijke vergelding tegen aanse gevangenen was voldoen de palen weer haastig te doen nen. Vrijlatingen Kregen de familieleden van Ameri kaanse krijgsgevangenen in 1968 nog het verzoek van de regering-Johnson zich geduldig en stil te gedragen, onder president Nixon werd dat an ders. In mei 1969 sprak de minister van defensie, Meivin R. Laird, zich openlijk uit over de behandeling van de Amerikaanse vliegers in Noord- Vietnam. Hij zei, dat Hanoi had ge weigerd zich aan het Geneefse Ver drag van 1949 te houden. Met name had het zieken en gewonde gevangenen niet vrijgelaten, de kam pen niet opengesteld voor inspectie, geen geregelde briefwisseling toege staan en ook geen lijsten met namen gepubliceerd, zodat de vrouwen van vermiste piloten niet eens wisten, of ze weduwen waren of niet (de Noord vietnamese autoriteiten kwamen pas in november 1970 met hun eerste lijsten). De regering van de VS heeft één bewuste poging gedaan reeds voor het einde van de oorlog een aantal van haar gevangen vliegers in vrijheid te krijgen. In november 1970 voerden Amerikaanse commando's een overval uit te Sontay, een kleine 40 km ten noordwesten van Hanoi. De hoop was, dat men op die manier een aantal krijgsgevangenen, buiten de conferen tietafel om, zou kunnen bevrijden. Een groepje Amerikaanse vliegers die eind vorig jaar door de Noordvietnamezen gevangen zijn geno men, gefotografeerd in het krijgsgevangenenkamp in de Noordvietnamese hoofdstad dat bekend staat als 'Hilton Hanoi'. Uit een paar voorbeelden blijkt, dat de behandeling, die de Amerikanen hun gevangenen hebben laten onder gaan, niet altijd vlekkeloos is geweest. Een sergeant van het Amerikaanse leger werd op 25 februari 1969 veroor deeld wegens het doden van drie gevangenen. Zijn vonnis bestond uit een verlaging in rang en uit de verplichting twee jaar lang elke maand een bedrag van 97 te betalen. In het voorjaar van 1970 verscheen luitenant James B. Duffy voor een Amerikaanse krijgsraad in Long Binh. De beschuldiging luidde, dat hij in september van het jaar tevoren aan een van zijn sergeants opdracht had gegeven een gevangenen, die al de hele nacht aan een paal gekluisterd had gezeten, dood te schieten. Duffy verdedigde zich door te zeggen, dat het Amerikaanse leger de 'body count' (het tellen van gesneuvelden) had verheven tot graadmeter voor het militaire succes en dat hem derhalve niets te verwijten viel. De krijgsraad veroordeelde hem eerst wegens moord, herzag toen het vonnis en achtte hem vervolgens schuldig aan doodslag. De straf: zes maanden ge vangenis. Alexander Casella, vermeldt het geval van een Amerikaanse luitenant, die had gediend bij de 25ste Divisie in Vietnam en die voor de Commissie voor Buitenlandse Zaken van het Huls van Afgevaardigden diverse me thoden beschreef oni gevangenen te pressen tot het geven van inlichtin gen. Een daarvan werd aangeduid als 'half a chopper ride.' Een van de gevangenen 'ging omhoog in de heli kopter, maar kwam neer zonder heli kopter.' Het was dan vooral begonnen om het effect op de andere gevange nen, die gedwongen werden het schouwspel gade te slaan. Een delicate zaak was verder, in hoe verre de Amerikaanse militaire auto riteiten verantwoordelijk waren voor de behandeling, waaraan het Zuidviet namese leger zijn (naar schatting 35.000) krijgsgevangenen onderwierp. !n de tijd, dat Amerikaanse grond troepen nog aan de strijd in Indochi na deelnamen, droegen zij de krijgsge vangenen, die zij maakten, vrijwel onmiddellijk over aan het Zuidvietna mese leger. De commando's troffen wel iets aan, dat op een kamp leek, maar Ameri kaanse gevangenen waren in geen vel den of wegen te bekennen. En de enige vliegers die tot dusver op vrij* voeten zijn gekomen, hebben dat te danken aan een incidenteel vrijla- tingsbeleid van de Noordvietnamese regering. Het meest recent is de vrijlating van drie piloten, die in september 1972 te Hanoi werden overgedragen aan Da vid Dellinger en Cora Weiss, be stuursleden van een Amerikaanse vre desgroep, het z.g. 'Committee of Liai son with the Families of Servicemen Detained in North Vietnam.' Verbazing Toen tijdens de zware Amerikaanse bombardementen op Hanoi en Hai phong, van 18 tot 29 december de mededeling kwam, dat daarbij ook Amerikaanse krijgsgevangenen letsel hadden opgelopen, reageerde Was hington tot veler verbazing met de beschuldiging, dat Noord-Vietnam dan blijkbaar niet de hand gehouden had aan artikel 23 van het Verdrag van Genève, waar bepaald is dat krijgsge vangenen niet vastgehouden mogen worden in een streek, waar zij zouden zijn blootgesteld aan het vuur van de gevechtszone, en dat zij, in dezelfde mate als de burgerbevolking, moeten kunnen beschikken over schuilplaat sen tegen luchtbombardementen. Seymour M. Hersh meent te weten, dat in de meeste kampen het moreel voornamelijk is geschraagd door een systeem van hechte discipline, dat is gevormd in overeenstemming met de 'U.S. Code of Conduct for Captured Officers.' Er zijn twee kriteria voor het bepalen van de anciënniteit: de rang van de gevangene op het mo ment dat hij werd aangehouden, en de duur van zijn gevangenschap. Een van de belangrijkste leiders is luitenant Everett Alvarez, wiens lage rang meer dan gecompenseerd wordt door het feit, dat hij verreweg het langste vastzit. Hij behoort tot dege nen, die standvastig weigeren verkla ringen tegen de oorlog of tegen de Amerikaanse politiek af te leggen en ook wenst hij geen bezoek te ontvan gen van Amerikanen of van andere buitenlanders, die van de regering in Hanoi een visum hebben gekregen. Tot dezelfde categorie behoort Lieute nant Commander John S. McCain 3rd, zoon van admiraal John S. McCain Jr, tot voor kort Amerikaans opperbevel hebber in het gebied van de Stille Oceaan. Commander McCains toestel werd in oktober 1967 neergeschoten; zelf liep hij daarbij ernstige verwon dingen op. vertellen, welke promotie ze intussen hebben gemaakt en hoe hoog hun bankrekening is; kleermakers zullen in ijltempo zorgen voor passende uni- foijmen. Alle vrijgelaten gevangenen zullen door specialisten worden on dervraagd over het lot van hun ver miste kameraden. Er zullen geen gerechtelijke stappen worden ondernomen tegen allen, die hebben deelgenomen aan radio- en filmopnamen tegen de oorlog of die anti-oorlogsmanifesten hebben onderte kend. De officieren van de Inlichtin gendienst hebben zelfs opdracht de betrokkenen van hun eventuele schuldgevoelens op dit punt te bevrij den. Aangenomen wordt, dat tevens pogin gen in het werk gesteld zullen wor den de repatrianten zo nodig weer enigermate ideologisch in het gareel te krijgen. Tangee begin vorig jaar van hem is gescheiden. De brieven, die zijn ou ders hem daarover hebben geschre ven, hebben hem kennelijk niet be reikt. Aan de omstandigheid, dat tussen de VS en Noord-Vietnam op het punt van de krijgsgevangenen een regeling is bereikt, kan men de conclusie ver binden, dat de regering te Hanoi ook in de laatste fase niet van plan is inhoud te verlenen aan het voorbe houd dat zij in juni 1957 heeft gefor muleerd ten aanzien van krijgsgevan genen die schuldig zouden zijn aan oorlogsmisdaden. (De heer H. J. Neuman is directeur van het Nederlands Instituut voor Vredesvraagstukken in Den Haag). New York Times: 'Er is reden genoeg om sceptisch te staan tegenover presi dent Nixons bewering, dat dit ak koord vrede met ere betekent, in tegenstelling tot ieder ander soort vrede dat in de afgelopen vier jaar, of in de afgelopen maanden, bereikt had kunnen worden. Maar iedereen zal toestemmen, dat het eervoller is de strijd te beëindigen dan een conflict voort te zetten dat zoveel lijden heeft gebracht over het volk van Indochina, en dat terwille van slecht doordachte doelstellingen die weinig of niets te maken hadden met Amerika's belan gen in de wereld van vandaag. In zoverre is het een vrede van de goede soort, die steun verdient in de hoop, dat haar weloverwogen dubbelzinnig heden mettertijd veranderd kunnen worden in de realiteit van een duur zame regeling'. The Guardian: 'De gruwelijkheid van de oorlog kan maar ten dele ongedaan worden gemaakt door president Nixons mededeling, dat de VS bereid waren tot belangrijke inspanningen om 'een vrede der verzoening tot stand te brengen'. Daarmee worden de twee en een half miljoen doden en gewonde Vietnamezen niet tot leven gebracht of genezen en daarmee krij gen de miljoenen vluchtelingen hun huizen niet terug. Het is een oorlog geweest waarin de verkeerde taktiek is toegepast op de verkeerde momen ten. met afschuwelijke gevolgen voor Vietnam, het zuiden zowel als het noorden. Dr. Kissinger mag dan de Amerikaanse vrede hebben gebracht, heeft hij hetzelfde gedaan voor de Vietnamezen?De vage aard van de overeenkomst lijkt in feite een rook gordijn te hebben opgetrokken, waar achter de VS met een minimaal ver lies van waardigheid kunnen verdwij nen'. Le Figaro (Parijs): 'Men kan niet ontkennen, dat de Noordvietnamezen en de Viet .Cong in de verleiding zullen komen, alles te proberen om in Saigon aan de macht te komen en het land ten bate van zichzelf te hereni gen. Deze pessimistische analyse laat echter het formidabele Vietnamese nationalisme buiten beschouwing, dat, op het ogenblik waarop de buiten landse elementen verdwenen zullen zijn, volstrekt onvoorspelbare reacties kan uitlokken'. The Times (Engeland): 'De politieke grondslag waarop president Thieu staat, is militair gezien sterk, maar in politiek opzicht zwak. Met zelfbeschik king voor Zuid-Vietnam zal geen voortgang worden gemaakt, zolang zo vele opvattingen die leven in de ge bieden waarover hij (Thieu) regeert, niet tot uitdrukking kunnen worden gebracht, omdat in Saigon zulke dras tische beperkende maatregelen op po litiek gebied zijn genomen. Dit maakt het voor het noorden gemakkelijker om te denken, dat de onderdrukte opinies, als ze vrijelijk konden wor den geuit, gunstig voor het noorden zouden zijn terwijl in de meeste gevallen wellicht het omgekeerde het geval zou zijn'. Le Monde (Parijs): 'De wereldopinie is, behalve aan de uiterste linkerzijde, meestal medeplichtig of onverschillig ADVERTENTIE Aanpassing Opvang-plannen In de laatste jaren van haar bestaan is de regering-Johnson al begonnen plannen op te stellen voor het repa triëren en opvangen van de Ameri kaanse krijgsgevangenen uit Noord- Vietnam. Men wilde alles zodanig plannen en voorbereiden, dat de terug keer van de vliegers 'waardig, soepel en met begrip' zou verlopen. Sinds dien is aan deze plannen verder ge werkt, na maart 1972 vooral door het 'Center for Prisoner of War Studies' van het Pentagon. In 1970 kregen al deze plannen een codenaam: 'Operati on Egress Recap.' De betekenis van het woord 'Recap' staat niet vast; 'Egress* wil zeggen: uitgang of recht van vertrek. Aanvankelijk wilde de marine, dat de hele repatriëring zom geschieden met schepen; nu wordt ook gerekend op het inzetten van vliegtuigen. Volgens de bestaande plannen zullen alle repa trianten eerst worden overgebracht naar Amerikaanse militaire hospitalen in de buurt van Vietnam: op de Philippijnen, Guam en Hawaii. Daar worden ze onderzocht en zo nodig aan een eerste behandeling onderworpen. Officieren van de personeelsdienst zullen klaar staan om de mannen te De laatste tijd zijn er, onder supervi sie van dr. John Plag, verscheidene medische en psychiatrische studies verricht, waarin aandacht wordt be steed aan de aanpassingsproblemen, waar niet alleen zij, die langdurig gevangen hebben gezeten, maar ook hun familieleden voor kunnen komen te staan. Vele vrouwen hebben de vrees uitgesproken, dat na zoveel ja ren van scheiding de communicatie met hun mannen moeilijkheden zal opleveren. Daar hebben de psychiaters van het studiecentrum tegenover gesteld, dat 'uw man precies zal zijn wat u van hem verwacht. Als u gelooft, dat hij als een kasplantje zal terugkeren, en u laat hem dat merken, dan maakt hij een goede kans er inderdaad een te worden.' Uit zo'n enkele uitspraak als de hier geciteerde mag men overigens niet afleiden, dat de aanpassingsproblemen gering zullen zijn. In de eerste plaats komen zij al voort uit drie verschil lende ervaringen: de krijgsgevangene is vaak lange tijd van huis geweest (hij moet zich aan het leven thuis dus weer aanpassen), hij heeft lange tijd in een uitsluitend militaire omge ving vertoefd (en moet zich dus aan de gedragspatronen, gedragsregels en omgangsvormen van de burgermaat schappij weer aanpassen) en verder heeft hij een gevangenschap doorge maakt. Na de Tweede Wereldoorlog heeft men in de VS een programma opgezet om de oorlogsveteranen weer in de maatschappij op te nemen. Onder de z.g. 'Veterans' Administration' is toen o.m. een aantal psychologische klinie ken in het leven geroepen. Voor een deel kan men thans naar de ervaring, die toen is opgedaan, teruggrijpen. De problemen van de krijgsgevangene kunnen echter nóg wat ingewikkelder zijn. De extreme ervaringen 'n oorlog en gevangenschap hebben tot gevolg, dat mensen in veel opzichten vèrande- ren. Een zeer geleidelijk verlopend aanpassingsproces is nodig. Geen feesten Vandaar, dat er in het kader, van de 'Operation Egress Recap' op wordt aangedrongen grote welkomstfeesten te vermijden, omdat in de studies is aangetoond, dat teruggekeerde krijgs gevangenen de eerste tijd emotioneel niet zijn opgewassen tegen uitbundige fanfares. Men streeft m.a.w. naar een 'langzame lecompressie'. Sommige vliegers zullen sporen vertonen van het concentratiekampsyndroom (moe heid, slapeloosheid, gebrek aan initia tief, prikkelbaarheid, achterdocht, ver minderd zelfrespect, geheugenstoornis sen). Vaak zal de krijgsgevangene zijn ei gen omgeving en met name zijn vrouw hebben geïdealiseerd, hetgeen teleurstellingen onvermijdelijk maakt. Luitenant Everett Alvarez weet ver moedelijk nog niet, dat zijn vrouw Nylon huiskamertapijt Zeer geschikt voor intensief gebruik door de verwerkte extra zware garens en de dikke schuimlatex rug. 400 cm breed. Kies uit de kleuren: capri-sand, goud en groen. Van 135^ voor Hoogpolig shaggy tapijt De naturelkleur incombinatie met bruine stippen geeft dit tapijt een Berber-achtig uiterlijk. Metzware schuimlatex rug. 400 cm breed. Van voor Tapijt in bijzonder mooie kleuren Bijzonder slijtvast 100% nylontapijt met extra zware schuimlatex rug. Kies uit drie prachtige kleuren: groen, bruin, sahara. 400 cm breed. Van 109^ voor Enorme voorraad tapijt coupons Diverse kwaliteiten, formaten en kleuren. Kortingen tot smetbruina rbcr-achtig i pijtmet suit drie Rotterdam: WoonWaranHul», BInnenwegplaln/LIjnbaan, tal. (010) 117700 2 Winkelcentrum Beljerlandeelaen, tel. (010) 193500 Winkelcentrum Groot IJstelmonde, lel. (010) 820502 De Lier, Hoofditraat 78, tal. Da Lier, Hooldetraat 78, lel. (01745) 2272 Den Haag, Groenmarkt 29 (t/o 'I Gouda Hoof!), tol. (070) 118305 geweest (ten opzichte van het Ameri kaanse optreden in Vietnam). Haar belangstelling voor wereldproblemen is dan ook omgekeerd evenredig aan de afstand (en ook aan de kleur van de betrokkenen): een lichtgewonde hier telt even zwaar als duizend do den daar. Afgezien van Frankrijk heeft de Eu ropese gemeenschap alleen maar een politiek gevoerd van blinde goedkeu ring van wat de Verenigde Staten deden. Ongetwijfeld zal ze zich voor Indochina gaan interesseren wanneer dat een veelbelovende markt wordt'. Frakfurter Allgemeine: 'De zinloos heid die iedere oorlog vertoont, heeft zich (in Vietnam) tot reusachtige pro porties ontwikkeld. Maar nu het, enerzijds krachtens moeizaam en pijn lijk verworven Amerikaanse inzicht en anderzijds door Hanoi's bereidheid om tot zelfvernietigens toe door te vechten, eindelijk tot een bestand is gekomen, moet men vaststellen, dat niet inzicht in de onmogelijkheid van een militaire oplossing bepalend is geweest voor dit compromis. Veeleer zijn tot het laatst toe de machtsmid delen tegenover elkaar gesteld en te gen elkaar afgewogen: aan de ene kant de luchtaanvallen die na de voorlaatste gespreksronde op volle kracht werden uitgevoerd, en aan de andere het veelzijdige arsenaal van de 'Volksoorlog'. Daar kan men ook met de modernste hoogst ontwikkelde wa pens, zoals gebleken is, niet tegenop'. De Prawda: de krant van de Russische communistische partij, noemde het bestand gisteren 'een serieuze stap' op weg naar de vrede en 'een belangrijk bewijs van werkelijkheidszin'. De Prawda herinnert ook aan de 'belang rijke politieke en militaire hulp' van dö Sowjet-Unie aan 'het Vietnamese volk'. Rusland aanvaardt enthousiast het opmerkelijke succes van het Viet namese volk'. Rabotnitsjesko Delo, het blad van de Bulgaarse communistische partij: 'De afloop van de Vietnamese oorlog heeft bevestigd, dat het imperialisme niet langer in staat is het lot te bepalen van zelfs kleine landen die het juk van de kolonisatie hebben afgeworpen'. Roede Prawo, het dagblad van de Tsjechoslowaakse CP: 'De uitslag van de klassenstrijd die plaatsvond op Vietnamese bodem is een degelijk bewijs van de verandering in het machtsevenwicht in de wereld'. ATHENE (Reuter. UPI. AP) De Griekse scheep- en luchtvaartmagnaat Aristoteles Onassis heeft verklaard, dat hij niet wilde dat het leven van zijn zoon onnodig door de chirurgen gerekt zou worden. Deze medici had tien verklaard dat zij Alexandros, die 'klinisch dood' was, op zijn hoogste drie tot vier dagen in leven konden houden. Alexandros Onassis werd dodelijk ge wond, toen het vliegtuigje waarin hij zat enkele minuten na het opstijgen neerstortte. Zijn vader zei: 'Wij hebben besloten hem te laten sterven. Met euthanasie heeft dat niets t e maken. Zelfs als A'exandros was blijven leven, zou hij als levend wezen dood zijn geweest. Ziin hersens waren verwoest en zijn lichaam geheel verminkt. Er kon niets meer voor hem worden gedaan'. De Griekse dictator Papadopoulos heeft van zijn kant ook alles in het werk gesteld om de erfgenaam van het enorme Onassis-imperium te laten genezen. Zo liet hij een helikopter een beroemde, geneeskrachtig geachte ikoon van een eiland in de Aegeïsche Zee naar het ziekenhuis in Athene overvliegen. SAIGON (AP) Ongeveer 300 pilo ten van Air America hebben gedreigd in staking te gaan. Air America voert vluchten uit voor de CIA (De Ameri kaanse centrale inlichtingendienst) en andere instanties in Indo-China en Thailand. De moeilijkheden zijn het gevolg van onenigheid over een nieu we arbeidsovereenkomst. Van de pilo ten zijn er 67 in Vietnam, meer dan 100 in Laos en ongeveer 100 op de luchtmachtbasis Udorn in het noor den van Thailand ingezet. ATHENE (UPI, Reuter) Voormali ge ministers en parlementsleden in Griekenland, ex-diplomaten en toneel spelers hebben gisteren als getuigen k décharge in het Atheense proces te gen 17 Griekse communisten gezegd, dat de Griekse communisten niet lan ger in geweld geloven. 'De omstandig heden zijn veranderd. Er zijn nieuwe methoden en voorbeelden. Kijk maar wat er in Chili gebeurd is en wat er vermoedelijk in Frankrijk door de verkiezingen zal gebeuren', zo zei één getuige. De beklaagden worden ervan beschuldigd het huidige regime met geweld omver te hebben willen gooi-

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11