lanoi rrote noemt akkoord overwinning' Het hele gezin gezond de winter door met Halitran A+D Kelly Bestandakkoord Vietnam gaat zaterdagnacht in 'Milton Obote liquideerde Oegandezen' halvaret Laag in nicotine. Fijn van smaak. Je ziet steeds meer mensen Kelly roken. 'Verrader pleegde moord op Cabral' vs Bstand alleen lar pauze in ïge oorlog' [ïy KAVARTET DONDERDAG 25 JANUARI 1973 BUITENLAM) Ï7/K9 WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) De bestandsovereeixkomst tussen Amerika en Noord-Viet nam omvat 23 artikelen en vier protocollen. De belangrijkste punten van dc overeenkomst zijn: 1. De Verenigde Staten en alle ande re landen respecteren de onafhanke lijkheid, soevereiniteit, eenheid en territoriale onschendbaarheid van Vietnam, zoals die erkend werden in de overeenkomsten van 1954 in Ge- nève. 2. Het bestand, dat permanent is, gaat in op zondag 28 januari om 0100 uur Ned. tijd. 3. Alle Amerikaanse gevangenen in Indo-China zuilen binnen zestig da gen na het van kracht worden van het bestand worden vrijgelaten. 4. Al het Amerikaase militaire per soneel zal binnen hetzelfde tijdsbe stek uit Zuid-Vietnam worden terug getrokken. 5. De strijdkrachten van de Zuid- Vietnamese regering en de Viet Cong zullen daar blijven, waar zij zich nü bevinden. 6. Binnen 30 dagen na de tekening van het akkoord op zaterdag in Parijs zal er een internationale con ferentie worden gehouden, waarop waarborgen moeten worden gegeven voor de handhaving van de vrede. De VS en Noord-Vietnam hebben voor deze conferentie uitgenodigd: China, Frankrijk, de Sowjet-Unde, Engeland, de vier leden-landen van de internationale commissie van toe zicht Canada, Indonesië, Honga rije en Polen en secretaris-gene raal Kurt Waldheim van de VN. Ook vertegenwoordigers van Zuid- Vietnam en het Zuidvietnamese Be vrijdingsfront zullen aan deze confe rentie deelnemen. 7. De VS hebben toegezegd dat zij zich in militair opzicht niet meer met Zuid-Vietnam zullen bemoeien en zich niet zullen mengen in de binnenlandse aangelegenheden van Zuid-Vietnam. 8. De VS en alle buitenlandse mo gendheden die bij de oorlog betrok ken zijn, zullen binnen 60 dagen na de ondertekening van de overeen komst hun militaire bases in Zuid- Vietnam ontmantelen. 9. De Zuidvietnamese regering en het Zuidvietnamese Bevrijdingsfront zullen zich verzetten tegen de komst naar Zuid-Vietnam van troepen, mi litaire adviseurs of ander militair personeel en er ook niet mee ak koord gaan als er wapens, munitie of ander oorlogsmaterieel naar het zuiden worden gebracht. De Zuid vietnamese regering en het Zuidviet namese bevrijdingsfront mogen ech ter hun wapens, munitie en andere uitrustingsstukken die na het be stand vernield, beschadigd, versleten of verbruikt zijn, periodiek vervan gen. 10. De regering in Saigon en het Bevrijdingsfront zullen al het moge lijke doen om binnen negentig da gen na het ingaan van het bestand de vrijlating te bewerkstelligen van het Vietnamese burgerpersoneel, dat in Zuid-Vietnam gevangen is geno men en wordt vastgehouden. 11. De VS en Noord-Vietnam erken nen dat het recht op zelfbeschikking van het Zuidvietnamese volk heilig en onvervreemdbaar is en menen dat alle landen dit recht moeten eerbiedigen. Zij zijn het erover eens dat de Zuidvietnamezen hun eigen politieke toekomst moeten bepalen via echte, vrije en democratische, algemene verkiezingen onder inter nationaal toezicht. 12. De regering in Saigon en het Bevrijdongsfront hebben zich ver bonden dat zij naar nationale ver zoening en eendracht zullen 6treven, alle vergeldingsmaatregelen zuilen verbieden en de democratische vrij heden zullen waarborgen, zoals de vrijheid van meningsuiting, een vrije pers en de vrijheid om politie ke activiteit te bedrijven. 13. De regering in Saigon en het Bevrijdingsfront hebben besloten een raad voor nationale verzoening en eendracht te vormen, waarin drie gelijkwaardige geledingen vertegen woordigd zullen zijn, vertegenwoor digers van president Thiieu, het Zuidvietnamese Bevrijdingsfront en de neutralisten. Deze Nationale Raad, die zal werken op basis van een unanieme besluitvorming, moet vrije en democratische, algemene verkiezingen organiseren en de pro cedure voor deze verkiezingen vast stellen. 14. De kwestie van de Vietnamese strijdkrachten waarmee zowel de troepen van Hanoi als die van presi dent Thieu en de Vietcong worden bedoeld zal door de Zuidvietna mese regering en het Zuidvietname se Bevrijdingsfront geregeld worden 'in een geest van nationale verzoe ning, eendracht, gelijkheid en we derzijds respect, zonder inmenging van buitenaf en in overeenstemming met de na-oorlogse situatie'. De re- gering-Thieu en het Bevrijdings front zullen van gedachten wisselen over de inkrimping van hun strijd machten en de demobilisatie van hun troepen, die zo spoedigmoge lijk in omvang verminderd zullen worden. 15. In het akkoord wordt aangedron gen op een stapsgewijze hereniging van Noord- en Zuid-Vietnam via vreedzame middelen, discussies en overeenkomsten tussen Noord- en Zuid-Vietnam. Beide partijen zullen in dit verband geen dwang uitoefe nen of grondgebied annexeren en er zal geen inmenging van buitenaf zijn. 16. De militaire demarcatielijn op de zeventiende breedtegraad is zoals vastgelegd op de Geneefse con ferentie van 1954 'slechts een voorlopige en geen politieke of ter ritoriale grens'. 17. In het akkoord wordt niet ge vraagd om een bestand in Cambodja en Laos, maar wel om eerbiediging van de neurtaliteit van deze landen. 18. In het akkoord wordt wel gezegd dat buitenlandse mogendheden een eind moeten maken aan alle militai re activiteiten in Cambodja en Laos en hun troepen, militaire adviseurs, wapens en munitie uit deze landen moeten terugtrekken. De binnen landse aangelegenheden van Cam bodja en Laos moeten, zonder bui tenlandse inmenging, door de volke ren van deze landen worden gere geld. 19. De VS hebben beloofd 'de oor logswonden te helpen helen' en bij te dragen aan de wederopbouw van Noord-Vietnam, dat zo zwaar door de Amerikanen is gebombardeerd, en van heel Indo-China. 20. De VS, Noord- en Zuid-Vietnam en het Zuidvietnamese Bevrijdings front zullen een gemeenschappelijke militaire commissie vormen die moet zorgen voor de uitvoering van het bestand, de terugkeer van de gevangenen, de terugtrekking van de Amerikaanse troepen en de ont manteling van Amerikaanse en an dere buitenlandse militaire bases in Zuid-Vietnam. Deze commissie zal hoogstens 60 dagen na de onderteke ning van het vredesakkoord blijven bestaan. 21. Noord- en Zuid-Vietnam zullen op korte termijn onderhandelingen beginnen om weer tot normale be trekkingen op verscheidene terrei nen te komen, het verkeer van bur gers over de militaire demarcatielijn inbegrepen. 22. Noord- en Zuid-Vietnam zijn ook overeengekomen dat zij zich bij geen enkel militair bondgenootschap of blok zullen aansluiten en buiten landse mogendheden niet zullen toestaan bases, troepen of militaire adviseurs op hun grondgebied te hebben. 23. Het akkoord zal zaterdag worden getekend door de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Willi am Rogers, de Zuidvietnamese mi nister van buitenlandse zaken, Tran Van Lam, diens Noordvietnamese collega Nguyen Puy Trinh en me vrouw Nguyen Thi Binh als verte genwoordigster van de voorlopige revolutionaire regering van Zuid- Vietnam. De protocollen zullen slechts worden getekend door Ro gers en de Noordvietnamese minis ter van buitenlandse zaken.PROTO- COLLEN E )én van de protocollen gaat over de verwijdering of vernietiging van de mijnen voor de kust van Noord- Vietnam en in de rivieren en kana len in Noord-Vietnam, die door de Amerikanen zijn gelegd. In het tweede protocol wordt ge sproken over de terugkeer van de gevangen genomen militairen, zowel Amerikanen als Vietnamezen, en over de terugkeer van burgers die door beide partijen worden vastge houden. Het derde protocol betreft de inter nationale controle-commissie, die toezicht op de bestandsovereenkomst zal houden. Het vierde protocol gaat over de werking van de militaire commissie, bestaande uit Amerika, Noord-Viet nam, Zuid-Vietnam en de Voorlopi ge Revolutionaire Regering. Deze commissie zal zestig dagen over een aantal onderdelen van het akkoord toezicht houden, zoals over de vrijla ting van de militaire en burgerge vangenen en de terugtrekking van de Amerikaanse troepen. 5de eerste foto van de geheime onderhandelingen in Parijs tussen Amerika en Noord-Vietnam. Een Noordvietnamees bureau verspreid- ze foto van de onderhandelingen die 13 januari plaats vonden in de villa St. Nom-la-Breteche. Foto: (rij links, derde van links) Le Due (rij rechts, derde van links) Kissinger. ADVERTENTIE ABIDJAN (Reuter, UPI) Amilcar Cabral, de leider van de Afrikaanse onafhankelijkheidsbeweging van Gui- nee-Bissau en dc Kaap Verdische ei landen (PAIGC), werd zaterdag ver moord door de kapitein van één van de transportschepen van het PAIGC, de 37-jarige Inocentio Camilo. Dit heeft de president Sekou Touré van Guinee in een interview voor radio- Conakry bekend gemaakt. Volgens de lezing van Sekou Touré hebben Camilo en enkele anderen geprobeerd om een aantal leiders van het PAIGC per boot naar Guinee- Bissau te ontvoeren en aan de Portu gezen uit te leveren. Tot de ontvoer den behoorde Aristide Pereira, niet- officieel de tweede man van de PAIGC na Cabral. Maar de marine van Guinee achterhaalde de boot van de ontvoerders, veroverde het schip op volle zee en bracht het vervolgens naar Conakry terug. De ontvoerden waren na hun gevangenname gemar teld, aldus Touré. Cabral zelf was voor zijn woning in Conakry door de aanvallers doodgeschoten. Camilo zou een bekentenis hebben afgelegd. Hij en zijn kameraden zul len aan de PAIGC ter berechting worden overgedragen. Volgens militaire Purtugese functio narissen in Portugees Guinee zou Ca bral vermoord zijn door militieleden en politiemannen van de republiek Guinee (waarvan Touré de president is). Volgens de Portugese zegslieden hadden mensen, die over de grens waren gekomen, meegedeeld, dat er zaterdagavond geschoten werd tussen leden van de Guinese militia en PAIGC-mannen. De militie zou het hoofdkwartier van de PAIGC hebben aangevallen. Cabral vermoord en een aantal van zijn aanhangers gevangen genomen. NOI, PARIJS, WASHINGTON (AP, Reuter, UPI) De totstandkoming van een Vietnam-akkoord i vrijwel de gehele wereld met grote opluchting begroet. Dat met het bestand de vrede in Vietnam ipoedig een feit zal zijn werd echter hier en daar betwijfeld. In tegenstelling tot Nixon die van een de met ere' sprak heeft de Noordvietnamese premier Pham Van Dong het akkoord een 'grote over- tiing' voor het Vietnamese volk genoemd. ■000 man in bijna 500 Amerikaanse bom- erpers, jagers en kanonneerbo- n Thailand. Aan boord van een lekschip dat in de omgeving staan nog eens 250 aanvals- luigen. De luchtmacht handhaaft ongeveer 150 B-52's op Goeam. de Amerikaanse troepen die nog in Zuid-Vietnam bevinden, ingeveer 100.000 man luchtmacht •arine in Thailand, op Goeam en •oord van de zevende vloot bij de g betrokken. Voor peuter en kleuter zijn er druppels. Gemakkelijk in te nemen. zijn opgetreden. De vijf zullen in hun woongebieden in het openbaar wor den doodgeschoten. De commandant van de Oegandese luchtmacht, kolonel Toko heeft de veroordeelden ervan beschuldigd de hand te hebben gehad in de politieke 'verdwijningen', die de laatste tijd in Oeganda bij tientallen zijn voorgeko men. Vele vooraanstaande mensen verdwenen spoorloos. Sommigen wer den na enige tijd vermoord aangetrof fen, van anderen heeft men nooit meer iets gezien of gehoord. Buiten landse politieke waarnemers menen, dat Amins militaire politie voor deze serie liquidaties verantwoordelijk is. Maar volgens kolonel Toko waren de veroordeelden 'het brein achter deze incidenten'. Hun bedoeling zou zijn geweest 'vrees te veroorzaken en het publiek zodanig in verwarring te brengen dat men de regering de schuld ervan zou geven'. Volgens radio-Kampala werden vier van de mannen gevangen genomen na de ontdekking en vernietiging van een guerrilla-opleidingskamp in zuid- oost-Oeganda op maandag, en werd de vijfde, een ex-politieman in het bezit van niet geregistreerde wapens aange troffen. De waarnemende commandant van het Oegandese leger, kolonel Nyang- weso heeft de bevolking van oost- Nigeria gewaarschuwd dat hun dor pen vernietigd zullen worden, als zij de guerrillastrijders van Obote hulp zullen verlenen. Op de massa-bijeen komst kondigde de kolonel aan, dat hij 'het district Bugisu in een slag veld zal veranderen', als men de guer rilla-strijders onderdak verleent 'Als in één dorp guerrilla-strijders onder dak blijken te hebben gekregen, dan zal dat dorp met de grond gelijk worden gemaakt, omdat er geen tijd verloren kan worden met het bestrij den van de guerrilla-strijders', zo zei hij. KAMPALA (Reuter, AP) Een mili taire rechtbank in de Oegandese hoofdstad Kampala heeft gisteravond vijf maannen ter dood veroordeeld, die als guerrillastrijders voor de afge zette president Milton Obote zouden HaHfran geeft meer weerstand tegen griep en verkoudheid Halitran kweekt sterke beenderen Halitran zorgt voor gave tanden Halitran voorkomt en bestrijdt rachitis noemd. In een verklaring van me vrouw Ngoejen Thi Binh werd gezegd dat de bepalingen van de overeen komst zorgvuldig zullen worden nage leefd. In Washington en andere Amerikaan se steden is het nieuws over het komende Vietnam-bestand tamelijk kalm ontvangen. Op het Times Squa re, een plein in New York. waar na bekendwording van de vrede in 1945 door duizenden geestdriftig werd feestgevierd, waren nu slechts enkele honderden mensen bijeen. Hun en thousiasme werd overstemd door luid rumoer van voorbijrazend verkeer. Amerikaanse Congresleden hebben op gelucht, maar hier en daar terughou dend op de Vietnam-regeling gere ageerd. Senator Edward Kennedy zei dankbaar en opgelucht te zijn, maar te hopen dat de vrede een ware vrede zal zijn voor zowel de VS als ook de bevolking van Noord- en Zuid-Viet nam. Volgens de Republikeinse sena tor George Aiken is de overeenkomst 'de beste die onder deze omstandighe den kon worden bereikt'. Mike Mans- field, leider van de Demoeraten in de Senaat, meende dat het akkoord iets zou wegnemen van het 'vitriool' in de betrekkingen tussen het Witte Huis en het Congres. De Democratische senator Frank Church waarschuwde tegen overdre ven optimisme. 'Wij hebben de oorlog met zovele illusies gestreden. Laten wij ons geen illusies maken over de vrede', zei hij. Daniël Ellsberg, de man die terecht staat omdat hij geheime Pentagon-documenten over Vietnam publiceerde, verklaarde nu met een veel lichter hart bezig te kunnen zijn met dc verwikkelingen rond zijn rechtzaak. Senator George McGovern zei 'ver rukt' te zijn over het akkoord, maar vroeg zich af waarom het zo lang had moeten duren. President Park Tsjoeng-Hia van Zuid- Korea heeft bekendgemaakt dat on middellijk zal worden begonnen met het terugtrekken van de 38.000 Zuid- koreaanse militairen uit Zuid-Viet- niam. Australië, die destijds ook met de Amerikanen in Vietnam meevocht, heeft toegezegd hulp te geven aan de wederopbouw in Indo-China. De nieu we premier Gough Whitlam zei zeer verheugd te zijn met het akkoord. Ook Thailand heeft hulp aan Vietnam beloofd. Een woordvoerder zei te ho pen dat het bestand binnenkort ook tot Laos en Cambodja zal worden uitgebreid. De Cambodjaanse regering zei dat het Vietnam-akkoord een nieuwe kans biedt op vrede in Cambodja en der halve het bestand te verwelkomen. Moskou-Peking In de Sowjet-Unie is het bereiken van een Vietnam-akkoord gisteren zonder commentaar bekendgemaakt door het persbureau TASS. Een eerste reactie van het Kremlin kwam van Andrej Kirilenko, een lid van het politburo. Hij noemde het akkoord een grote overwinning voor het Vietnamese volk en zijn bondgenoten in het socia listische kamp. De procedure van het sluiten van een vredesregeling is nog niet afgerond, maar er is aanleiding voor hoop, zo verklaarde Kirilenko. Het Chinese ministerie van buiten landse zaken heeft in een kort com mentaar gezegd het tekenen van een Vietnam-akkoord te verwelkomen. 'Dit is niet alleen in overeenstemming met de belangen van het Vietnamese en van het Amerikaanse volk maar zal ook bijdragen tot ontspanning in het Verre Oosten en Azië'. De Japanse regering heeft het bereik te akkoord geprezen en actieve deelneming beloofd aan de wederop bouw van Indo-China. Hulp zal eerst worden gegeven in de vorm van voed sel en medicijnen. Daarna zal een missie de behoefte aan economische hulp onderzoeken. Japan schat dat beide Vietnams 'over een periode van tien jaar. tussen de 12 en 15 miljard dollar nodig zal hebben. Japan zou 3 miljard kunnen bijdragen. W-Europa De Zweede regering, die bij monde van premier Olof Palme felle kritiek heeft geleverd op de Amerikaanse Vietnampolitiek, heeft grote opluch ting uitgesproken over het bereiken van het akkoord. Olof Palme sprak van 'grote opluchting en tevreden heid'. Zijn minister van buitenlandse zaken Krister Wickman zei echter aan duurzame vrede te twijfelen, gezien 'de agressieve rede van president Thieu'. Wickman zei dat Zweden voornamelijk hulp zal verschaffen aan Noord-Vietnam en gebieden in Zuid- Vietnam die in handen zijn van de Viet Cong. Ook de Deense premier Anker Jörgen- sen zei dat het akkoord slechts een begin is van een langdurig proces, maar toch zeer opgelucht te zijn dat het akkoord er nu is gekomen. De Finse minister van buitenlandse za ken Ahti Karjalainen zei dat met het bestand een eerste concrete stap naar vrede in Zuidoost-Azië is gezet. De Noorse premier Lars Korvald merkte op te hopen dat beide Vietnams de kans krijgen hun eigen politieke toe komst te bepalen. Ook door de andere Westeuropese regeringen is vrijwel eenstemmig met opluchting op het Vietnam-akkoord gereageerd. Bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland zei te ho pen dat het bestand tot waarachtige vrede zal leiden. Een soortgelijke re actie kwam van de Britse regering, van de Belgische regering, terwijl door Zwitserland hulp aan Vietnam werd toegezegd. Controlecommissie Canada heeft verklaard dat 400 mili taire experts klaar staan om dienst te doen als leden van de internationale controlecommissie in Vietnam. Er was echter nog geen definitief besluit ge nomen het contingent op reis te stu ren. Minister van buitenlandse zaken Mitchell Sharp zei het Vietnam-ak koord te verwelkomen. De Indonesische minister van buiten landse zaken Adam Malik heeft giste ren verklaard dat de Indonesische troepen die deel zullen uitmaken van de controle commissie voor vertrek klaar staan en zullen afreizen zodra het akkoord dit weekeinde is gete kend. Ook Polen en Hongarije zullen militairen sturen voor de internatio nale controlecommissie in Vietnam. ADVERTENTIE i toespraak in Hanoi zei premier dat zijn volk 'vol geestdrift en gelukkig is met het behaalde i, Het is een overwinning op het ire, politieke en diplomatieke aldus de premier. 'Wij zullen strijd voortzetten, ons baserend overeenkomst en andere nog te en documenten, om het revoluti- werk van het Vietnamese volk tooien. Wij zullen de banier van vriendschap en democratie fier dragen om voort te gaan op tg naar de bevrijding van Zuid- im en de hereniging van het and'. emier was zichtbaar ontroerd, jordvietnamese leiders glimlach- ensten elkaar geluk en brachten n zeer ontspannen sfeer een uit op het bereikte resultaat, noi werden geen uitbarstingen eugde waargenomen. Wel bleek nvezigheid van een gevoel van iting toen de inwoners zich ver en rond de luidsprekers om het ivan het akkoord te horen, s de Zweedse ambassadeur in Jean-Christophe Oberg, werd ilmte en reserve gereageerd, i een normale werkdag in Ha- jöus Oberg. Jor de Voorlopige Revolutionai- jering van Zuid-Vietnam is het ifd een grote overwinning ge- HINGTON (AP) In mili- kringen in de VS heerst de lig, dat het bestand in Viet- slechts een pauze zal bete- n in de langdurige oorlog van lunistische tegen anti-com- stische Vietnamezen. et bestand zaterdag ingaat, zul- Amerikaanse vliegtuigen de Vietnamese aanvoerlijnen in iaos blijven bombarderen en uchtsteun blijven geven aan de ietnamese troepen, zo zeggen merkers van het Pentagon. Daar in deze troepen aangewezen op igen luchtmacht (die dan ook in atste maanden door de VS is louwd tot 2400 vliegtuigen en pters). et Amerikaanse ministerie van sie verwacht men geen moeilijk- i bij de terugtrekking van de e 23.700 man Amerikaanse troe- ijdens de daarvoor uitgetrokken dagen. Na het bestand zal het kwartier van de Amerikaanse ■lacht in Indo-China worden ver- t naar Thailand. Met de vermin- g van de luchtmacht daar zullen merikanen wachten tot al hun en veilig uit Zuid-Vietnam terug- kken zullen zijn en alle Ameri- e krijgsgevangenen zullen zijn laten. Maar ook daarna zal een grijk contingent luchtmacht en |e in Thailand en de wateren O.-Azië gehandhaafd blijven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9