Hogepriesters en prutsers bijeen in Wijk aan Zee dichtbij 'ietnam (2) oformatiecentrum over «uwen en verbouwen In de ban van het Hoogovenschaaktoernooi kbladen+weekbladen weekbladen w Gezinnen worden kleiner Wij ontvingen r4; )UW/KWARTET DONDERDAG 25 JANUARI 1973 BINNENLAND T5/K7 jgi oniiHcii (aar ietnam (1) u president Nixon zelf geloven, dat zoa's gisternacht heeft gezegd, ïeeft Vietnam nu 'vrede met ere mogelijk je; jtmaakt'? Over zijn gebruik van de m 'ere' vallen wc maar niet meer; is al geruime tijd bekend, dat zelfs am distributie van 7,5 miljoen ton met nmen en granaten en van 75 mil- i liter ontbladcringsmiddelen in StJ °°cn n0^ mct cen eerv0' resultaat is in i worden bekroond. Maar is omt ions gebruik van het woord 'vrede' even merkwaardig? risjcr' Amerikanen krijgen hun éle gsgevangenen en nog in Vietnam is 1 blijvende troepen thuis. En de ge- tie hten in Vietnam worden zeer bin- ikort (nadat beide partijen nog een ■stel!ir dagen gelegenheid zullen hebben mij lad om elkaar een aframmeling te ai* 1 en) gestaakt. Zondag gaat een be nd in. Maar cen bestand is nog vrede nog lang niet, helaas, dit geval. Te vrezen valt, dat de van het Pentagon die dit id gisteren 'een pauze in een gdurige oorlog' noemde, van meer ;elijkheidszin blijk gaf dan zijn prc- it. De betrekkingen tussen de ringen in Zuid-Vietnam die het ind in acht moeten nemen, zijn Kninabcl. Hun politieke doelstellin- blijven, ondanks de lippendienst in de bestandsovereenkomst aan ideaal van verzoening wordt bewe- onverzoenlijk. En dat ze in de G"j j van de middelen waarmee ze die •Icindcn nastreven, ook in het ver niet door humanitaire overwegin- zullcn worden geremd, is een (rspelling waarvoor de geschiedenis !C^ihet Vietnamese conflict voldoende ind verschaft. Over de taktische van de Viet Cong en hun H idgcnotcn is de laatste tijd weinig tend geworden; president Thieu £U i aren tegen heeft er geen geheim van naakt, dat er voor hem maar één naar een oplossing van de politie- conflicten in Zuid-Vietnam is weg die over de lijken van zijn mstanders voert. Hij heeft aan de ook l ik ogn MC tei m itic lijsten laten uitreiken van 'ver- chten' die gearresteerd moesten rden, zodra een bestandsovereen- "ga nst zou zijn bereikt. Kennelijk twij- 'en end aan de volledigheid van deze ;-32' -aven heeft hij politie en leger aai fendicn bevolen, te schieten op ic- jje een die aanzet tot rebellie tegen ,£h{ i bewind of tot steun aan het i 1 Tijdingsfront. Zulke maatregelen 00 ttigen niet het vermoeden, dat de .jWpdc van louter politieke strijd die irfc komende bestand beoogt in te van lange duur zal zijn. ^jfefat Nixon gisternacht ook gezegd 'm hebben, sommige van zijn daden ode laatste tijd wekten dat vermoe- n evenmin. Waarom zou hij, bij orbeeld, de luchtmacht van Saigon record-tempo tot de op twee na rkste ter wereld laten maken, als geloofde, dat er werkelijk vrede op i tden was? bat inhoud van het akkoord dat giste- 1 G! i is onthuld, zal Thieu's bereidheid naar een harmonieuze oplossing de gigantische politieke crisis in Li, n land te streven, niet hebben ver- 'M rkt. Het moet voor hem een bittere ,a! zijn, dat de Noordvietnamezen hun 'f iepen niet uit Zuid-Vietnam behoe- teri n terug te trekken en dat de grens sen de twee Vietnams ook krach- is dit akkoord slechts de status eft van een voorlopige dcmarcatie- ce I. Het zou niet verwonderlijk zijn, Thieu zich de laatste dagen had ;evraagd, waarom Nixon in decem- eigénlijk die zware bombardemen- op Noord-Vietnam heeft laten voeren. Alleen om hem, Thieu, de d te geven zijn positie nog wat te irt sterken en om die van Noord- cinam te verzwakken? Helaas heeft Amerikaanse president ook deze iag gisternacht niet beantwoord. ie het bovenstaande niet onjuist j idt, maar er toch een zekere eenzij- j Bheid in bespeurt, heeft gelijk. Al is waar. dat het komende bestand lang geen vrede betekent, de arde ervan mag niet alleen daaraan ihei Orden afgemeten. Zij ligt vooral lbe|erin, dat het Vietnamese conflict lelijk tot zijn juiste Vietnamese proporties kan worden terugge dacht; dat de Amerikaanse regering, 7 i het veel te laat. terugkeert van een u illoze weg; en dat de bevolking van Pjj&m, zowel in het noorden als in ruiden, eindelijk verlost wordt van martelingen van de Amerikaanse ilitairc technologie. Vietnam blijft •orlopig een open wond in het li- iaam van Azic, maar de kansen op iczing zullen ongetwijfeld stijgen, o dokter Nixon zijn personeel terug- «kt, ook al zal het hclingsproces ttrna nog stellig jaren vergen. REDA Op maandag 5 februari 5 0fdt in Breda begonnen met een fchitecten-Informatie-Centrum. Het "JV\ opgericht door de kring Breda »n BNA-architecten. wil iedereen :l «steloos informatie of adviezen ge en over 'bouwen en verbouwen'. Hel gebleken dat hieraan een grote ttoefte bestaat. et AIC krijgt cen vaste stand in het *nieentelijk informatiecentrum aan fhotemarkt in Breda. door Leo Kleyn WIJK AAN ZEE Ondanks de aanwezigheid van een bar, hangt er in het vertrek op de eerste verdieping van het vakantie- en conferentie-oord Kennemerduin een gewijde sfeer. De bestellingen worden fluisterend geplaatst, de glaasjes zwijgend geledigd. Een kinder stem die de stilte verbreekt, wordt haastig gesmoord. Het ritueel dat zich in deze ruimte voltrêkt, verdraagt geen luidruchtigheid. De hogepriesters hebben 'stilte' en zelfs 'abso lute stilte' van node, zoals de in het oog springende rode bordjes met witte letters gebieden. Paarsgewijze aan met groene kleedjes gedekte tafeltjes gezeten, verichten ze voor de niet-ingewijde onbegrijpelijke handelingen. Op zichzelf stellen die handelingen nauwelijks iets voor, maar zo te zien gaat er keer op keer een onpeilbare gewetensstrijd aan vooraf. Wie daarvan getuige mag zijn, wordt met ontzag vervuld. Die bordjes kunnen wel weg: niet slechts het lachen, ook het praten vergaat de toeschouwer wel. Pas uren later moet hef tot zelfs de meest argeloze buitenstaander doordringen da"t van een bizarre eredienst geen sprake is en dat het iets anders is dan een zelfonderzoek waaraan hij zich vergaapt. Her en der worden de tafeltjes verlaten en verschijnen er stroken papier waarop 'Vi-Vi' of '1-0' te lezen staat. De buitenstaander waant zich plotseling op het voetbalveld. De ontgoocheling is van korte duur, en niet ernstig. Het m een stadion gebruikelijke rumoer blijft ook op dit uur van de waarheid achterwege; niemand die, luidkeels nu, een blikje bier bestelt, laat staan het lege blikje in het strijdperk werpt. De ontnuchterende werking van de uitslagen ten spijt, blijft het vertrek doortrokken van een geur van heiligheid. Waarom zou ook het schaakspel, anders dan het tweede deel van dat woord suggereert, niet een soort rite zijn? Barricade Twee deuren geven toegang tot de ruimte waarin zelfs de meest verstokte trappist zich op zijn gemak zou voelen. Bezoekers mogen slechts uoor een van die deuren het heilige der heiligen betreden en kunnen dan plaatsnemen achter een met behulp Hans Ree, een vleesgeworden denker van Rodin van tafels opgeworpen barricade. Aan gene zijde van die versperring zitten, de handen veelal in het haar. de vleesgeworden denkers van Rodin. Een aantal van hen draagt bizarre namen, zoals uit de op hun tafeltjes geplaatste bordjes blijkt: Wasjoekow, Ljubojevic, Bednarski, Quinteros. Maar er zijn ook vertrouwdere, gemakkelijker uitspreekbare namen; Langeweg, Van Scheltinga, Enklaar, Nijdam, Donner. Üiterlijk is er nauwelijks enig onderscheid tussen de Quinterossen en de Nijdammen; de verschillen moeten, behalve in de namen, dan ook gedocht worden in hun kracht, geconcentreerd in de hersenen en na wel zeer ampele overweging een uitweg vindend in de hand die de beslissende zet doet. Eerbiedige stilte is geboden, maar wellicht minder om wat er gedaan wordt dan om wie het doen. Op gepaste afstand van het bij nader inzien toch slechts op brood en spelen beluste volk. is het denkende deel van de mensheid bezig met een ceremonie die, hoe blasfemisch dat ook mag klinken, in circustermen vertaald uitsluitend in de categorie hogeschoolrijden valt in te delen. De zwijgende celebranten dragen dan ook Oorlogspad 'Woensdag 6 december recipieert oud- Kamervoorzitter Van Thiel ten af scheid in de Ridderzaal. Belangrijkste onderwerp bij de Haagse sherry: wie gaat Mansholt opvolgen, Biesheuvel of Boersma? Het'antwoord is 2 dagen later: Lardinois. Boersma wil niet naar Brussel, Biesheuvel wel maar mag niet van zijn vrouw. Noodge dwongen blijven ze in eikaars buurt'. Een leerzaam citaat uit de aagse Post, waarin 'Kees Tamboer onder de titel Hlannenbroeders op het oorlogs pad' uit de doeken doet hoe slecht het botert tussen de partijgenoten Barend Willem Biesheuvel en Jaap Boersma. Oud-minister De Brauw, die ook iets met die controverse heeft te maken, speelt de hoofdrol in een ander HP-verhaal, handelend over de Nota gespreksgroep universitair on derwijs, 'het laatste breiwerk van De Braauw'. Conclusie van het verhaal: De Brauw heeft niet een voortva rend, maar een 'achteruitvarend be leid' gevoerd. Nog meer ellende komt aan bod in de belichting van het door de metro geslagen 'gat van Amster dam'. Ook de krijgsmacht biedt nog steeds weinig stof tot vrolijkheid, al is er tenminste één officier, G. Miog, die, ondanks berispingen van gene raals. onversaagd de vinger op de wonden blijft leggen. Lezing van zijn artikel wordt ditmaal in het bijzonder generaal Walthuis aanbevolen. In de luchtige uitsmijter figureert de musi cus Chuck Berry, 'hofdichter van de rock 'n roll'. Van een liefhebber voor de liefhebbers. Zalm De milieuverontreiniging heeft ook invloed op de inkomensverdeling. Dat openbaart de rebel Karei Nagel, voor de PvdA lid van de provinciale staten van Noord-Holland, in een interview in De Groene Amsterdammer. 'Een AOW-er in de Dapperbuurt, die vroe ger zijn hengeltje kon uitgooien in de Mauritskade en daar een dagje lekker kon gaan vissen, vangt nu niets meer en heeft achter zijn rug al die auto's. Geld om elke dag de bus naar Vinke- veen te nemen, is er niet. Maar een 'beter gesitueerde' neemt op vrijdag het vliegtuig naar Ierland en gaat een weekendje zalm vangen. Hij heeft de kans de verontreiniging te ontsnap pen'. Over zalm gesproken: de chemi cus Nagel leert ons ook dat in Zwe den de regen zo verzuurd is dat de zalm en de forel op het punt staan te verdwijnen, en dat die zure regen onder andere uit Nederland wordt aangevoerd. In een commentaar wor den aan de inauguratie van Nixon weinig vleiende woorden gewijd. De Amerikaanse president, meent het blad, begint alweer 'aan de afbraak van het weinige dat tot nu toe werd bereikt'. Nixon komt ook ter sprake in het interview dat Wouter Gortzak in Amsterdam met de Noorse polemo loog Johan Galtung had. 'Ik heb het rare gevoel', zegt Galtung, 'dat als in de kranten zou staan dat Nixon een kannibaal was die zijn vrouw had opgegeten de Westeuropese mogend heden uit de NAVO zouden stappen. Maar van- de moord op tienduizenden mensen in Vietnam gaat zo'n invloed klaarblijkelijk niet uit'. Het interview IncidSlltGn dient ter introduktie van de column die Galtung voor De Groene gaat schrijven. om wat vernield is op te bouwen'. Dr. J. Lever, hoogleraar in de dierkunde aan de VU. schreef een beschouwing naar aanleiding van Bert Haanstra's film 'Bij de beesten af': 'Elkaar doden is typisch menselijk'. Terreur Wat voor vrede komt er in Vietnam? Die vraag is volgens Elscviers Magazi ne deze week naar de achtergrond geschoven en daarom heeft het blad er een paar artikelen tegenaan ge gooid, onder meer van dr. M. W. J. M. Broekmeijer. Linkse commentato ren hebben er al aan getwijfeld of er wel van vrede in Vietnam gesproken kan worden en Broekmeijer blijkt die scepsis te delen. Maar daarmee houdt de overeenkomst ook op. Broekmeijer ziet nog niet de vrede met Noord- Vietnam getekend, blijkens zijn voor spelling dat 'de basis is gelegd, niet voor vrede, doch voor een geraffineer de voortzetting van de terreur tegen de Zuidvietnamese bevolking en van de militaire agressie tegen dit land'. De binnenlandse troebelen worden, zoals gebruikelijk, begeleid door hoofdredacteur dr. F. A. Hoogendijk. Hij maakt er weer heel wat grote woorden aan vuil. Ruppert deugt niet en Boersma is zelfs onbetrouwbaar, nu deze zich voor samenwerking met de PvdA heeft uitgesproken. 'Het woord onbetrouwbaar is een zwaar woord', geeft de hoofdredacteur in kromme bewoordingen toe, 'maar wij gebruiken het bewust omdat Boersma kiezersbedrog pleegt van de eerste orde'. Enfin, Ferry vindt dat de VVD de confessionelen Verder maar moet laten barsten. Elders in het blad bak keleien nr. L. Einthoven, mede-op richter van De Nederlandsche Unie, en geschiedschrijver Lou de Jong met elkaar over de rol die de Unie in de oorlog heeft gespeeld. Einthoven is woedend over de beschuldigingen van De Jong. die, meldt Elsevier, 'nogal laconiek' reageert op de 'ongehoord felle kritiek'. Geen vrede 'Reken maar op twee tot drie jaar van grote chaos in Zuid-Vietnam na het tekenen van een bestand. Het vertrek van de Amerikanen zal nog geen vrede betekenen'. Bert van Duijn te kende. voor Hervormd Nederland, die uitspraakop uit de mond van Canh Nguven-Tang uit Saigon, secretaris van de interkerkelijke hulporganisatie van de Wereldraad van kerken in IndoChina. Op de vraag of er reke ning is gehouden met de grote geld stroom die nu zal loskomen, ant woordt de volgen-s HN invloedrijke Vietnamees: 'Het land is zodanig ver woest en het leed is zo omvangrijk, dal het nog maar de vraag is of er wel voldoende bijdragen zullen komen 'Over het stopzetten van de migratie hoeft men met mij niet te beginnen', zegt premier Sedney van Suriname in Vrij Nederland. Ik houd niet van paniek vanwege een paar incidenten. Met stopzetten van migratie los je niets op. Als ze dat hier zouden proberen, zouden we daar wel een rel over schoppen'. In een uitvoerig in terview vindt premier Sedney dat 50.000 Surinamers op 13 miljoen Ne derlanders niet iets is om zoveel drukte over te maken. 'Men praat over misdaad onder de Surinamers. Die komt inderdaad voor, maar onder de Nederlanders ook'. Over de status van Suriname zegt de Premier: 'Zelf standigheid is niet alleen een kwestie van een statuut. Die zelfstandigheid is niets waard als je economisch afhan kelijk blijft en met de bedelnap moet rondgaan'. Overigens geeft Suriname Nederland óók technische bijstand, zo meent Sedney, die wijst op het aantal tandartsen en andere academici die in &iriname zijn opgeleid en die Neder land cadeau zijn gedaan. Onderwijs- specialiste Tessel Pollmann schrijft over een nieuwe schoolstrijd, die niet alleen een geloofskwestie is maar ook om zeer moderne bestuursproblemen gaat. Jan Rogier belicht een zwarte bladzijde uit de geschiedenis door over de hysterie van de homosexue- lenvervolging te schrijven in de jaren 1730-1731. Criminatie In De Nieuwe Linie publiceert dr. E. Brongersma deel 2 van zijn artikel over de criminaliteit.. Daarin schrijft hij ondermeer dat er richtlijnen moe ten komen voor de prioriteiten bij opsporing en vervolging. 'De politie zal moeten leren dat haar werk op zichzelf al hoogst nuttig is en de misdadigheid actief kan beteugelen, ook al belandt maar een deel van het aantal verdachten op het strafbankje of in de cel. Het strafproces zou daarbij meer gericht moeten zijn op herstel, waar mogelijk, van het aange richte kwaad dan op het toebrengen van nieuw kwaad aan dc dader'. Topturnen Accent vraagt zich af of topturnen niet al te grote risico's met zich meebrengt. In een commentaar wordt Johnson niet alleen een moedig maar ook een sociaal bewogen mens ge noemd. In een herdenkingsverhaal van de watersnoodramp van 1 februa ri 1953 wordt geschreven dat als het stormt nog steeds in Zeeland de lich ten aanblijven. Willy Alberti zegt: Ik zong altijd met m'n rente, nooit met m'n kapitaal. Synagoge Biljart Dat er zelfs op het Hoogovenschaaktoernooi ook in geseculariseerde vorm geschaakt kan worden, blijkt in het op een steenworp afstand van Kennemerduin gelegen clubhuis De Moriaan, kortgeleden neergezet met geld van de Hoogovens. Daar zitten, in betrekkelijke stilte, de zogenaamde vierkampers, naar de woorden van toernooidirecteur Piet Zwart, geciteerd in NRC Handelsblad 'prutsers, knoeiers, beginnelingen, gevorderden en hoofdklassers'. Zo'n 300 van die mindere goden hebben zich aangemeld. Valt er voor de winnende grootmeester 4000 gulden in de wacht te slepen, de vierkampers kunnen prijzen ter waarde van een grammofoonplaat winnen. Er wordt door de prutsers en de toekomstige meesters niet minder hartstochtelijk om geschaakt. Tenminste een aantal van hen moet ervan dromen ooit op de eerste verdieping van Kennemerduin terecht te komen en op te gaan in de daar ondanks het rookverbod hangende wierookwalm. Dc in Dc Moriaan schakenden moeten zich vooralsnog tevreden stellen met de sigarettenrook in de aan de toernooizaal grenzende Hobbybar. 's Avonds wordt daar, blijkens een bordje aan de deur, 'stemmingsmuziek' ten gehore gebracht, 's Middags wordt er gedronken, gegeten, gerookt, gepraat en, door een enkeling die het nooit kan afleren, geschaakt. Van de-twee mannen die zich aan het biljart vermeien, moet gevreesd worden dat de betovering hen niet heeft aangeraakt. zonder uitzondering adellijke titels als 'meester' en 'grootmeester'. De keizer zelf. Fischer, is er niet, en ook Spasski heeft het, hoewel genood, laten afweten. Maar andere coryfeeën ziin wel komen opdagen: Tal bijvoorbeeld, een kleine, donkere Rus, van wie wordt gezegd dat hij het tegen Fischer zou kunnen opnemen en van wie velen verwachten dat hij in Kennemerduin alle andere spelers schaakmat zal zetten, of Planinc, een paar jaar geleden nog een onopvallend machinebankwerker in zijn geboorteland Joegoslavië, nu in aanmerking komend voor het overgrootmeesterschap, als zoiets zou bestaan. De 'wedstrijd van de eeuw' is al gespeeld, maar de 'wedstrijd van het jaar' mag de meesterlijke en grootmeesterlijke krachtmeting op het 35e Hoogovenschaaktoernooi wel worden genoemd Wie zich de kleine moeite van een reis naar de Noordhollandse badplaats Wijk aan Zee getroost, kan met eigen ogen zien hoe het in kringen van de internationale schaakadel toegaat, en bijvoorbeeld getuige zijn van het lijden van de weldoorvoede Poolse meester Bednarski, die onder hevige aanvallen van indigestie gebukt lijkt te gaan, daarbij gadegeslagen door zijn onmiskenbaar meewarig kijkende Roemeense tegenstander Ghitescu. Zelfs meesterschap is niet alleen een kwestie van vakmanschap. De klassieke gedachte dat grote gezin nen vooral in rooms-katliolieke kring gezocht moeten worden, gaat niet meer op. Het grote gezin is een ver dwijnend verschijnsel. Dit blijkt uit een steekproef van het Nederlands Instituut voor de Publie ke Opinie onder mannen en vrouwen van 18 jaar en ouder. Uit de verzamelde gegevens blijkt dat het ideale gezin overwegend icordt gezien als cen gezin met twee kinde ren Van de ondervraagde mensen die niet tot een kerk behoren ziet ongeveer driekwart een gezin met twee kinde ren als het meest ideaal. Voor gere formeerden, rooms-katholieken en her vormden liggen deze percentages op resp. 44, 51 en 55. Merkwaardig is in dit verband dat er aanzienlijk meer katholieken voor een gezin met twee kinderen zijn dan gereformeerden Daarbij moet wel gezegd worden dat onder de naam 'gereformeerd' alle rien van nunen uit de brand De actie van de NCRV voor de door reuma getroffen acteur Rien van Nu nen, heeft tot dusver anderhalve ton opgebracht. Dit betekent dat het fail lissement dat Van Nunen was aange zegd kan worden opgeheven. Het overblijvende bedrag is bestemd voor de aankoop van een aangepaste auto, een studiefonds voor de kinderen en een vakantiereis voor het gezin. De inschrijvingen op het gironummer van dc stichting vrienden van Rien van Nunen, kwamen na de televisie uitzending langzaam op gang. De meeste bedragen zijn in de tweede en derde week van januari binnengeko men. bekende denominaties schuilgaan. In de gereformeerde bevolkingsgroep vindt men de meeste 'supporters' voor het gezin met drie kinderen (35 pro cent). Voor mensen die niet tot een kerk behoren ligt dit percentage op 11, voor rooms-katholieken en her vormden beide op 26. De belangstelling voor grotere gezin nen (vier, vijf of meer kinderen) is zeer klein geworden. Voor deze gezins omvang registreert het NIPO voor de gereformeerden vijf procent, voor ka tholieken vier procent, hervormden twee procent, geen kerk: nul. Ook bij deze laatste (zij het kleine) percenta ges valt het op dat de gereformeerden de katholieken 'verslaan'. vruchtbaarheid Niet het hele vakantieoord staat tijdens het toernooi in hot teken van in stilte gedragen leed. Recht onder de aan de schaakhemelbestormers toegewezen kapel bevindt zich, gelijkvloers, de als demonstratiezaal ingerichte eetzaal, die veel weg heeft van een synagoge. Een talrijk en aandachtig, maar allerminst zwijgend gehoor volgt daar de verrichtingen van de grootmeesters, met behulp van grote, aan de wand bevestigde schaakborden. De sterk kalende schaakjournalist mr. Lex Jongsma treedt op als uitlegger. Begiftigd met een hoge. enigszins schelle stem, springt hij langs de borden heen en weer, teneinde duidelijk te maken welk listig plan nu weer achter de zet van de onderhavige grootmeester schuil gaat. Overigens vat hij zijn taak ruimer op. Hij legt niet alleen uit, maar hij waagt zich ook aan prognoses en zelfs schrikt hij er niet voor terug een meester die een zijns inziens verkeerde zet doet, te beknorren. Wie de nog niet ontdekte meester Jongsma aan de gang ziet. heeft alle reden zich lichtelijk te verbazen over de lange duur van de strijd die zich op de bovenverdieping afspeelt. Gaat daar geruime tijd heen met de afweging van de krijgskansen, hier wordt al springend eventjes vastgesteld dat nu het beste met dit paard of die loper geschoven kan worden. Het valt te betreuren dat de adviseur zich op de verkeerde etage bevindt. Aan de andere kant zouden dan de driftig mee adviserendp schaakgekken onder het publiek het zonder klankbord moeten stellen, en zou de niet-gek een fascinerende, want geheimtalige dialoog missen. Opnieuw dringt de gelijkenis met een mystiek gebeuren zich op. Jongsma en zijn parochianen drukken zich uit in een sterk door de wiskunde beïnvloed soort Latijn. Onbekommerd wordt gezegd dat Hartoch wel E2 E4 moet spelen, dat paard G3 dit en loper G6 dat, en dat iedereen weet dat de centrale stand in zo'n veld D5 of D4, maar vooral D4 ir Wie het niet weet, voelt zich als degene die voor het eerst een mis bijwoont. Naarmate de wedstrijd vordert, wordt de belangstelling voor deze orakeltaal groter. Het wordt op deze zondagmiddag zelfs dringen in de demonstratiezaal, waar sommigen toch kans blijven zien het nuttige van een schaakles te verenigen met het aangename van een biefstuk-brood. Bij E2 E4 alleen kan een mens ten slotte niet leven. vara 'stal' zendtijd De NOS is erg verbaasd over het feit, dat de VARA gistermorgen zonder enige vorm van voorafgaand overleg twintig minuten radiozendtijd van de NOS heeft 'gestolen' voor een extra uitzending van de actualiteitenrubriek 'Dingen van de Dag'. De uitzending was gewijd aan Vietnam. Tot grote verbazing van de NOS werd gistermorgen de aangekondigde och tendgymnastiek op Hilversum I niet uitgezonden. De VARA liet via de microfoon ook niet weten, dat de ochtendgymnastiek, die in NOS-zend- tijd wordt uitgezonden, kwam te ver vallen. De NOS vindt het een vreem de gang van zaken, die nooit eerder is voorgevallen. Men heeft de leiding van de VARA om opheldering ge vraagd. Van VARA-zijde heeft men inmiddels gezegd 'dat de NOS waarschijnlijk het grootste gelijk van de wereld heeft. We kunnen ons wel voorstellen, dat de NOS nijdig is. Het is allemaal gebeurd in de emotie van het ogen blik. We hebben de belangrijkheid van de actualiteit even laten prevale ren boven de ochtendgymnastiek. We vragen daar alleen maar even begrip voor', aldus de VARA. De VARA zal de NOS haar veront schuldigingen aanbieden. gaaikema voor duitse televisie De conferencier Seth Gaaikema stu deert Duits. In hoog tempo mogen we wel veronderstellen. Seth zal namelijk begin juni zijn debuut maken voor de Westduitse televisie. In de Bavaria studio's te Milnchen worden 21 maart al de eer ste opnamen gemaakt. Gaaikema is trouwens al een hele tijd bezig met de voorbereidingen voor zijn Duitse televisie-optreden. Daar voor maakt hij rijkelijk gebruik van zijn bestaande repertoire. Dc 33-jarige Gaaikema reist intussen met zijn nieuwe show 'Elf verdwazin gen' door het zuiden van Nederland. Gedurende februari zal hij optreden in het Rotterdamse Hofpleintheater. 1 aBPl I Dc Australische mevrouw Janette Prouse heeft haar negende kind ter wereld gebracht, ondanks het feit dat ze alle beschikbare pillen heeft gepro beerd. Na de geboorte van het tweede kind, vond zc haar gezin voltooid. Ze begon de pil te slikken, maar zonder resultaat. Ze kreeg het ene kind na het andere. Tenslotte liet zc zich na de achtste baby steriliseren, maar de operatic had blijkbaar niet het gewen ste gevolg. Ze kreeg daarna haar ne gende kind. Ze overweegt nu een tweede operatie. Als deze ook geen resultaat zal opleveren geeft do arts haar man de raad zich te laten stcrili' seren. Rijkelijk laat, om op zo'n idea te komen, zou men zeggen. De vijfjarige Duitse dog 'Pascale' van mevrouw Griekspoor-Van Vliet uit Abbenes, heeft in óén worp zeventien jongen gekregen. Het is niet gelukt ze alle zeventien in leven te houden, maar met dertien levende jongen is toch ook al een prestatie geleverd die er zijn mag. De fles moet natuurlijk voor aanvullende voeding zorgen. 'Een bananenritssluiting? Misschien zit er iets in.' BURGERLIJK ONGEHOORZAAM 'Recht, orde en burgerlijke onge hoorzaamheid', proefschrift van dr. C. J. M. Schuyt, uitgave van Universitai re Pers Rotterdam. Een voortreffelijk boek over de burgerlijke ongehoor zaamheid in met name de Verenigde Staten (rassenstrijd, Vietnamprotest, studentenbeweging). Het bock is ter .sprake geweest in Trouw/Kwartet van 29 dee. j.l. (in een artikel over vrij spraak voor bezetters) en, vrij uitvoe rig. in de krant van 6 januari (in een artikel over het studentenprotest). Uitgeverij Spectrum te Utrecht stuur de ons de Aula-pockets nrs. 486 en 491: Religieuze extase, door I. M. Lewis (sociologische studie over beze tenheid en sjamanisme. Vergelijkende studie over cultureel variërende vor men van religieuze extase (224 blz 6.50) en Dc sociologische visie, door C. Wright Mills (structuur van onze samenleving als geheel. Plaats van onze samenleving in de wereldgeschie denis. Het mensentype in deze samen leving en in deze tijd (256 blz 6.50 2e druk)) en het Prisma woonboek door Hans Uylenburg. Een boekje met nieuwe woonideeën. Tips voor kleinbehuisden, flatbewonders, doe- het-zelvers (170 blz - 3.50).

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7