Onderscheiden: Tivoli menthol onsument betaalt fïkeuringen die fïïnkelier ontloopt Raad Woubrugge bezorgd over bouw Hoogmade giro 34 36 00 Kort nieuws uit de regio Beplanting rondom Voorhoutse vijver opvallers - meevallers - afvallers - tegenvallers - uitvallers - aanvalle! giro 34 36 OO redactie: Willem schrama Voor meer nieuws uit Leiden e.o. zie ook pag. 14 UW/ KWARTET DONDERDAG 25 JANUARI 1973 REGIO L5 comité Pieterswijk: ig aan ien en onzer verslaggevers ïissi EN 'Op dit ogenblik is bet zo, dat de consument de be- [indingen betaalt, omdat de middenstand zo gewiekst is deze te concludeert het actiecomité swijk, 'dat met lede ogen aanaiet torische stadswijk rond de Pie- rk meer en meer een verzamel- erbo Wordt van 'blik'. Het comité lerijj geconstateerd dat in de wijk >a"ïatig parkeerschijven worden gelif met name op de Langebrug, angjterskerkgracht, het Gerecht, de jetetjracht, het Pieterskerkhof en in [neveldstraat De Breestraat- t 7iiers worden nu nog steeds in fjjlegenheid gesteld hun auto's k je winkel te parkeren en elke flur de schijf te verzetten, aldus Jmité. 'Voor deze mensen is de drjjrpas niet interessant. Zij verge elt zij parkeerplaatsen innemen [fs Santen, waar ze om Zitten te deel geil jagen naitiecomité meent dat de Pieters- >r zqiiet de juiste parkeerplaats is lersonen, die niet bereid zijn delikje te lopen of om een andere loor |rsmogelijkheid te kiezen. 'Wij het jammer dat winkeliers op anier hun klanten de stad Ook is heit het comité een at slin het oog, dat er op het Pieters- de rin wordt geparkeerd. Maar zo- gingjx voor de kerk en het plein "uidelijke bestemming is, moet ar, stelt men. voor de toevoer van blik, dat de stadswijk lijkt te overdonderen. Een greep uit de talrijke suggesties: Lan gebrug; eenrichtingverkeer vanaf de Zonneveldstraat tot het Rapenburg, parkeerverbod, trottoirs verbreden. Zonneveldstraat: parkeerverbod aan huizenkant, groenvoorziendiigen. He- rensüeeg; inrijverbod voor beide rich tingen, paaltjes voor huizen plaatsen, groen aanbrengen. Salomonsteeg: af sluiten, groen aanbrengen. Nieuw- steeg: verkeer in beide richtingen vanaf Kloksteeg tot Zonneveldstraat, trottoirs herstellen, parkeerverbod. Pieterskerkhof: parkeerverbod langs de huizenkant. Pieterskerkstraat: ver smallen. Lokhorstraat: stopverbod. Muskadelsteeg: afsluiten. Houtstraat: eenrichtingverkeer vanaf het Rapen burg, parkeerverbod. Het 'bussenplan' van brandweercommandant Broeshart wordt niet haalbaar geacht, omdat de Doelenbrug te smal is. KATWIJK De 60-jarige lieer L. T. de Best liep dinsdag ernstig hoofdlet sel op toen hij op de kruising Nachte- gaailaan/Kon. JuiLi anail aan op zijn bromfiets geen voorrang verleende aan een automobiliste uiit Katwijk. Hij werd door de EHD naar het Diaconessenhuiis te Leiden gebracht. ALPHEN Reeds geruime tijd vraagt de huisvesting van de jonge rengroep 'Madonna' van de Stichting .Teugdhaven de aandacht. Deze jonge rengroep zal namelijk het pand aan de Emmalaan 149a (voormalige Oost hoekcomplex) moeten verlaten. B. en W. menen dat de boerderij, voorheen eigendom van de heer Streefkerk, Prins Hendrikstraat 1, daartoe kan worden bestemd. Het overleg heeft geleid tot een verbouwingsplan, dat voorziet in een sociëteitsruimte met een balkon, een kleine activiteiten ruimte, een stafkamer, een vormings ruimte en een 'doe-' ruimte voor creatieve activiteiten. Met de carna valsvereniging 'De Cascarvieten' zijn B. en W. nog in onderhandeling over de verhuur van een ten oosten van genoemde boerderij staande schuur. VOORHOUT De hoorzitting die burgemeester en wethouders organi seerden naar aanleiding van een re quest met 250 handfcekeniimgen van ouders in verband met een verdrin king in een met-beveiligde vijver in wijk Boekhorst, werd door ruim vijf tig belangstellenden bezocht. Burgemeester Stolwijk stelde een aan tal vragen aan de aanwezigen, om te proberen deze avond nog tot een oplossing te komen. Het voorstel de vijvers te beveiligen door het aan brengen van struikgewas of rozen struiken kreeg 25 voorstanders. Een zelfde aantal was voor het dempen van alleen de Mauritsvijver. Burge meester Stolwijk meende dat een opti male veiligheid moeilijk kan worden gegarandeerd. LEIDEN Aan de Leidse Universi teit zullen in februari elf promoties plaatsvinden, te weten twee in de faculteit der geneeskunde, drie in de faculteit der wiskunde en natuurwe tenschappen, een in de faculteit der letteren, vier in de faculteit der socia le wetenschappen en een in de centra le interfaculteit. Hoog en laag water KATWIJK AAN ZEE Vrijdag 26 januari: hoog water 8.14 en 20.41 uur, laag water 3.56 en 16.24 uur. LEIDEN Uit het gebouw van de NBBS aan het Rapenburg iseen re kenmachine van ruim 2500 gulden ontvreemd. Vermoedelijk is de machi ne dn 'het afgelopen weekeinde wegge nomen. ftiecomité ziet overigens weinig het plan van wethouder Kret Muskadelsteeg en de Pieters- raat voor het verkeer af te De wethouder heeft dit plan "boM tijdens een hearing over de istige verkeerssituatie in de "oorgaand verkeer weren mid- fsluiting van de Muskadelsteeg Pieterskerkstraat vindt niet bij in weerklank, constateert het imité. Het afsluiten van de Pie rstraat betekent, dat het bedie- verkeer voor de Pieterskerk en omgeving alleen via de Brug in dit gedeelte van de an komen. Bij het verlaten van k zou men dan gebruik moeten van de Lokhorststraat en het it 'Wij zijn vóór gedeeltelijke ing, maar dit moet wel verant- gebeuren'. aldus het comité. mité draagt nu zelf een aantal |r ties aan, die naar zijn mening plossing zouden kunnen zijn WOUBRUGGE Problemen rond het afremmen van de nieuwbouw te Hoogmade en een breedvoerig investe ringsprogramma hielden de Woubrug- se raad dinsdagavond bezig. Ook over een reeds eerder ingediende belasting nota met dekkingsplan werd van ge dachten gewisseld. In zijn nieuwjaarsrede zei burgemees ter Brouwer de Koning dat de bevol king in 1972 met 2,5 pet was toegeno men, terwijl het ontwerpplan Piassen- gebied hoogstend 1.5 pet voorschreef. Zo was het woningbestand toegeno men tot 1150; tot 1980 wordt door dezelfde instantie maximaal 1200 voor geschreven. In totaal zijn 92 huizen in aanbouw. Voor dit jaar staat de reali sering van Cultureel Centrum in Hoogmade op het programma en de afbouw van een kantine voor de sportvereniging MMO. De voorzitter moesrt constateren, dat niieuwe be- sprekeingen in Den Haag de plannen voor modernisering van de ambtswo ning op losse schroeven zijn komen te staan, gezien de hoge kosten. ADVERTENTIE leprajaar 1973 "het jubileum van een schandvlek" 100 laar geleden werd de leprabacterie ontdekt 25 laar geleden vond men hèt geneesmiddel ertegen: dds en toch: de wereld kent nog zeker ruim «miljoen leprapatiënten (zaterdag 27 januari 1973 nerv-tv) wereldlepradag 1973 kan men met recht "het jubileum van een schandvlek" noemen. daarom: giro 34 36 OO t.n.v. stichting wereldlepradag nederland. voor 2,50 redt u een kind. voor ƒ11,geneest u een slachtoffer. wereldlepradag den haag stop lepral bij het „jubileum". en via de banken De voorzitter werd gekozen tot ge meentelijke vertegenwoordiger in de streekmuziekschool Rijnakkkoord. Eerst in mei is van deze stichting een beleidsnota te verwachten. Hiervan is mede afhankelijk, of de raad verdere subsidies zal verlenen. Met 6-5 stemmen ging de raad ak koord met het voorstel de Kerkstraat te Hoogmade als voorrangsweg aan te wijzen. De raad was zeer teleurgesteld over het besluit van GS, geen toestemming te verlenen voor de bouw van vrije- sectorwoningen te Hoogmade. Maar de bouw van 22 woningwet- en 16 pre miewoningen aldaar is financieel van deze bouw afhankelijk. Ook komt met deze weigering de bouw van enkele kleine eengezinswoningen en een zes tal bejaardenwoningen in Hoogmade te vervallen. 'Moeten we dan terug naar het oude bestemmingsplan'? Ook zullen de huren van de woningen in de sociale sector door deze maatregel met 10 per maand verhoogd dienen te worden. De raad stond dan ook ten volle achter het college, om alle po gingen in het werk te stellen bij GS dit standpunt te veranderen. Wethouder Van der Laan werd geko zen tot gemeentelijk vertegenwoordi ger in het bestuur van de stichting cultureel centrum Hoogmade. Het investeringsprogramma van de ge meente loopt tot 1977. Uiteraard lie pen de meningen over de prioriteiten nogal uiteen. Mevrouw Sijse wenste voorgelicht te worden over de behoef te aan nieuwe schoollokalen te Wou brugge in de komende jaren. Een scholencomplex is de eerste zeven ja ren niet te realiseren, aldus de voor zitter. Bij de behandeling van de belasting nota merkte de voorzitter op, dat de gemeentelijke belastingen vergeleken met naburige gemeenten beslist niet aan de hoge kant zijn. Ook de straat belasting is nog beneden de door de minister gestelde normen. 'Het colle ge staan direct geen nieuwe of hogere belasting voor ogen, maar voor de realisering van bepaalde prioriteiten kunnen we er niet aan ontkomen'. Hierbij is eerst gedacht aan een riole ringsbelasting. Verder vernam de raad nog, dat bin nen drie jaar de vuilnisstortplaats vol is, en volgens de hinderwet mag bij Ofwegen verder geen vuil worden ge stort: Mevrouw Sijses drong aan op verlich ting langs de Van Klaverweijdenweg te Hoogmade. De Leidse nood Het grootste gedeelte van deze ru briek behandelt vandaag de armoe van Leiden,, waarover maar niet ge noeg gepraat kan worden. Met name omdat een oplossing voor het lenigen van de nood nog lang niet in zicht is, is het goed dat meer en meer mensen zich in deze problematiek gaan verdie pen. Hedenavond kan men daarvoor terecht in het studentenbastion 'Mi nerva' aan de Breestraat, waar een vijftal gespreksgroepen zullen worden gevormd die elk over een bepaald facet van de Leidse problematiek gaan praten; aanvang 9 uur. De avond belooft in eerste instantie weinig stu dentikoos te worden; in het uitnodi gingsstencil wordt de hoop gekoesterd dat er 'vooral veel niet-studenten ko men, omdat we anders weer in een vrijblijvend, redelijk eenzijdig gekeu vel verzeild raken'. Niettemin wordt de studenten nog een tip meegegeven: laat je overschrijven als inwoner van Leiden, de uitkering van het gemeen tefonds is afhankelijk van het aantal inwoners. Dé armoe staat dus vanavond cen traal, en ook de tekortkomingen waar mee we kampen. Een opfrissertje voor vanavond: 50 procent van de Leidse bevolking heeft alleen basison derwijs. Eén op de tien mensen leeft van de bijstand. Het gemiddelde IQ is het laagst in Nederland en daar komt het met de studenten meege rekend het één na laagste (valt ook tegen voor wie bedenkt dat er maar liefst 12.000 in leiden rondlopen!). Nog even enkele namen van de des kundigen. onder wier leiding de ge spreksgroepen zich zullen formeren: dr. J. H. Kamphuis (directeur Wel- zijnsraad), mevrouw Kerling (raads lid), Frits Kleinhans (Release), L. J. Menges (docent psychologie), P. van Westbroek (samenlevingsopbouw), de heer De Loor (adj. directeur finan ciën) en de heer Van Dam (raadslid). Men hoopt vanavond leden te werven voor bestaande of nieuw te vormen werk- en actiegroepen. denwisseling een beetje weggeëbd, en het pand is een krot geworden. Een 'blind' pand overigens, want het heeft niet eens een huisnummer. Het zweeft ergens tussen de nummers 32 en 34. De achtergevel staat op instor ten. Een oude dame. die aan de achterzijde woont, houdt in ieder ge val elke ochtend haar hart vast als ze constateert dat de muur er nog staat. In dit verband nóg een opfrissertje voor vanavond in Minerva: in de binnenstad is 32 procent van de be woonde huizen rijp voor de sloop, 27 procent verkeert in zeer slechte staat. In één ding zijn we goed: het bereke nen van grondprijzen. Die bedragen in de binnenstad 100 tot 180 per meter. Waar moet dat heen. Koffie-automaat Tets positiefs nog. Binnenkort zal op de publieke tribune in de Leidse raadszaal een koffie-automaat worden geplaatst. De commissie ABA (uiter aard eadabra voor een nuchter denkend mens) is hiermee onlangs akkoord gegaan. Een hangijzer bleek nog even de prijs te zijn (een kwartje per bekertje). Het raadslid Van Aken maakte hiertegen bezwaar, omdat het publiek 'onze gast' is. Burgemeester Vis vond dat ook. maar dan 'twee bakkies per persoon'. Het raadslid Driessen altijd zeer attent vond wel dat men bij de aankoop van de automaat erop moet letten, dat het ding ook chocolademelk levert. Voor de broodnodige variatie in het raads- gebeuren. Ontslag 35 jaar leeg Geheel in het licht van de Leidse ellende past ook het krot aan de Langebrug, dat wij deze week eens aan een nader onderzoek onderwier pen. Waarom niet? Het huis staat al 35 jaar leeg, moet oorspronkelijk (vermoedelijk 16e eeuw) een zeer fraai pand geweest zijn, maar is nu een bouwvallig monument geworden. Eigenaar is de heer G. van Spaandonk uit Voorhout, die vroeger loodrecht achter het pand een schilderijenzaak heeft gedreven. Vijfendertig jaar leeg. Van Spaandonk: 'Ik weet het. ik vind het ook een doorn in het oog. Maar wat moet ik nou! Ik heb jarenlang geprobeerd het pand weer in zijn 'Nummerloas' krot aan Langebrug: 35 jaar leeg. oude staat te herstellen, maar de gemeente Leiden heeft me geen kans gegeven. Het huis staat onder monu mentenzorg en aan de eisen, die de gemeente in zo'n geval stelt, kan ik ni-et voldoen. Begrijp me goed, i'k hoef geen winst te hebben, maar ik wil er wel uitspringen. Ik vind het ook doodzonde dat het een krot is geworden, maar ze hebben het mij onmogelijk gemaakt'. Makelaar Keij. zakenbehartiger: 'Met de gemeente valt hier niet te praten. Je raakt het pand gewoon niet kwijt, want als je het zou moeten opknap pen ben je veel duurder uit dan dat je een nieuw huis laat bouwen. Je krijgt van monumentenzorg de goed keuringen niet'. Van Spaandonk weer: 'Ik heb de gemeente al diverse malen het aanbod gedaan om het op te knappen, met dien verstande dat ik er niet bij inschiet. Ik heb ze gevraagd om een offerte. Zelfs die heb ik niet gekregen. Stel dat ik alle subsidies zou krijgen, en ik zou er 60.000 tegenaan-gooien dat wil ik wel dan zou ik er bij monumentenzorg nog niet komen'. Na 35 jaar is deze wederzijdse woor- We kunnen er niet omheen. De afge lopen weken heeft u op de voorpagina van onze krant dagelijks in een op wekkend woord van de directie kun nen lezen dat Trouw/Kwartet groeit. Helaas komt het ook nog wel eens voor, dat een abonnee om de een of andere reden genoodzaakt is de krant op te zeggen. Dat is nu eenmaal zo: wie twintig jaar biefstuk eet, wil wel eens een tartaartje. De abonnee waar wij op doelen, voelde zich kennelijk met de krant getrouwd en liet met lede ogen de scheiding voltrekken. De brief luidde aldus: 'Wegens omstan digheden doe ik afstand van de Nieu we Leidse Courant. Hiermede zeg ik dit blad op, en dien hiermede mijn ontslag in als abonnee. De maand januari is betaald'. Hartverwarmend. De heren H. G. Zuurendonk en J. J. van der Loo (van Ed. Laurens, fabrikant van Tivoli) bekijken vol trots de gewonnen medailles en bijbehorende oorkonden. zilveren medaille Uit de hele wereld brengt'Monde Sélection'jaarlijks consumptie-artikelen bij elkaar, laat ze door onafhankelijke laboratoria chemisch en bacteriologisch onderzoeken en door een jury van experts aan een smaaktest onderwerpen. Dit jaar ging de zilveren medaille in de categorie 'lichte mentholsigaretten' naar Tivoli menthol.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5