Nieuw experiment van rooms-katholieke kerk Genationaliseerd christendom Kwestie euthanasie behoedzaam in gesprek brengen Komend weekend landelijk pastoraal overleg Trouw K wartet Spoorwegen gaan proef nemen met zaterdagretour Auschwitz-herdenking in Amsterdam vandaag BerocpimgS" werk Simonis accentueer offerkarakter mis Boekenetalage TROUW/KWARTET DONDERDAG 25 JANUARI 1973 KERK/BINNENLAND T2/] [J¥ Van een onzer redacteuren AMSTERDAM De aandacht zal het komende weekend weer sterk gericht zijn op Noordwijkerhout, als de Nederlandse r.k. kerk een nieuw experiment uitvoert. Van vrijdag tot zondag wordt daar namelijk het eerste Landelijk Pastoraal Overleg (LPO) gehou den. Gelijk bekend is dit 'over leg' in de plaats gekomen van de oorspronkelijk bedoelde lande lijke pastorale 'raad', waarover Rome vorig jaar te elfder ure zijn veto uitsprak. Wie Noordwijkerhout zegt, zegt 'pas toraal coneiilie'. Immers, hier had in de jaren 1968-70 deze voor de r.k. kerk in de wereld nog altijd unieke gebeurtenis plaats: bisschoppen riepen hun gelovigen samen, om zich geza menlijk te beraden over de geloofsbe leving in de Nederlandse situatie van nu. Formeel had dat concilie eigen lijk geen been om op te staan. Kardinaal Alfrink liet er geen twijfel over bestaan 'dat de bis schoppen in alle omstandigheden de ruimte moeten hebben, om met de eigen verantwoordelijkheid krachtens het ambt, dat hun is toevertrouwd en naar hun eigen geweten, beslissingen te nemen. Zelfs geen besluit van een meerderheid kan hun die eigen ver antwoordelijkheid afnemen'. Het con cilie had alleen Alfrimks toezegging dat de bisschoppen de aanbevelingen van het concilie serieus zouden ne men. Dat zij hun toezegging echter zwaar lieten wegen, bleek toen tijdens de dramatische vijfde zitting (januari 1970) de celibaatsplicht werd ver worpen. De bisschoppen volgden enke le dagen later met een verklaring, waarin zij beloofden, er voortaan in hun beleid van uit te zullen gaan, dat priesterschap en celibaatsplicht ont koppeld dienden te worden. Het concilie was bedoeld als een tijde lijke zaak. Maar duidelijk was de wens naar de een of andere perma nente voortzetting. In de slotzitting, op 8 april 1970, kondigde kardinaal Alfrink dan ook aan, dat een commis sie onder leiding van prof. Steenkamp plannen zou ontwerpen, 'hoe het gelo vig beraad en de pastorale beleidsvor ming in de kerkprovincie het best duurzaam gestalte zouden kunnen krijgen'. Het voorstel van deze commissie, om de gezamenlijke Verantwoordelijkheid van bisschoppen en gelovigen in te bouwen in de structuur van de kerk provincie, ging de bissohoppen echter te ver, ook al werd hun eigen verant woordelijkheid er nadrukkelijk in ge handhaafd. Beleidvormend Op 31 augustus 1971 maakte kardinaal Alfrink de instelling van een landelij ke pastorale raad bekend als 'beleids vormend orgaan, dat samen met de bisschoppen verantwoordelijk is voor het pastoraal beleid'. Deze raad zou bestaan uit a. de zeven bisschoppen: b. acht vertegenwoordigers uit elk bisdom, te kiezen door de diocesane Een beeld van het 'unieke' pastoraal concilie dat enkele jaren geleden in Noordwijkerhout werd gehou den. Derde van links kardinaal Alfrink. pastorale raden (totaal dus 56); aange vuld door c. 25 personen, aangewezen door een bisschoppelijk kiescollege om de representativiteit van het ge heel te bevorderen. Totaal dus 88 leden. En zo geschiedde. In april 1972 werd aangekondigd, dat de raad van 6 tot 8 oktober 1972 het eerst zou bijeenko men en dan zou praten over het thema 'De gerechtigheid in de wereld' (het thema van de bisschoppensynode in Rome in 1971). In mei en juni hadden in de bisdommen de verkie zingen plaats door de pastorale raden en werden de 25 laatste leden aange wezen. Maar toen kwam 13 juli de brief van drie curiekardinalen uit Ro me aan kardinaal Alfrink, met het dringend verzoek, de raad op te schor ten. Vier argumenten stonden in deze brief: a. Rome werkt aan een document over de raden, die sinds Vaticanum II in de kerk tot ontwikkeling zijn geko men; b. Zo'n landelijke raad als Nederland wil is er nog nergens; c. De leden behoren niet vanuit het grondvlak gekozen, maar door de bis schoppen aangewezen te worden; d. De positie van de bisschoppen wordt binnen de raad ondermijnd. Men bleek er in Rome vooral zwaar aan te tillen, dat de bisschoppen ge woon op gelijke voet mee zouden stemmen in de raad met de andere leden. Op 13 augustus 1972 maakten de bis schoppen bekend, dat zij ingevolge de De redacüe behnudt rich het recht voor om :er opname In deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort «eer te geven. BIJ pubiikatic wordt met de naam van dn inzender ondertekend. Brieven kunnen wor- Ds. B. van Ginkel (1) Vermoedelijk leest de heer Klei niet wekelijks de preekbeurten vermeld De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: Drs. J. Tamminga. Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500. in verscheidene kranten. Anders moet de naam Barthold van Ginkel hem wel degelijk onder ogen zijn gekomen als spreker in Amsterdam. Vorig jaar sprak hij p.a. in De Uitweg, Nieuwe- zijds Kapel, Schellingwouder Kerk en de Vrije Gemeente. Ook nog steeds een zeer grote belangstelling, bleek uit de opkomst. Ook sprak hij elders in het land voor volle kerken. Dat is tegenwoordig uniek. Dat Van Ginkel vrijzinnig is geworden is een evolutie die ieder weldenkend christen toe te wensen is. Veel zich vrijzinnig noe menden kunnen van hem veel leren. Amsterdam Nico van Noordcnne Ds. B. van Ginkel (2) De heer Klei permitteerde zich in een zogenaamde boekbespreking ('In het uur van bezinning" door ds. Linde boom) ook enige opmerkingen aan mijn adres. Ik beperk mij tot de mededeling dat ik de kwalificaties, die hij geeft, afwijs en dat zijn schets je over de gang van zaken in Her vormd Amsterdam niet alleen onvolle dig is maar (daardoor) ook niet met de gang van zaken overeenstemt. Amsterdam B. van Ginkel Demonstrerende ARP Op 6 januari heeft de ARP deelgeno men aan de Vietnam-demonstratie in Utrecht. Dit optreden heeft instem ming en kritiek opgeleverd. In het partij-orgaan is tot tweemaal toe een soort verantwoording van drs. J. de Koning geplaatst. Drs. De Koning moet toegeven, dat de slotbijeenkomst in de Irenehal een onwaardige verto ning is peworden met fanatisme en onzindelijkheid, die wij verwerpen. Naar mijn mening was er echt niet veel fantasie voor nodig geweest om deze ontwikkeling tevoren te onder kennen. Nu zou men denken, dat iedereen door ervaring leert. Helaas bij de ARP niet. Op 20 januari j.l. is in Den Haag een demonstratie gehou den, die nog met heel andere woor den dan 'onwaardig' moet worden ge kwalificeerd. Volgens uw blad van die dag, zou de AR 'van harte' meedoen en was de heer Rose, voorzitter van de AR in Zuid-Holland, zeer teleurge steld, dat de andere confessionele par tijen er anders over dachten. Na 'U- trecht' kan men een dergelijk stand punt niet eens meer naïef noemen, maar gewoon 'dom'. Ridderkerk H. J. E nun ink wens van Rome de raad opschortten. Tevens lieten zij weten, dat zij ernaar bleven streven, 'dat de eigen verant woordelijkheid van alle gelovigen voor het leven van de kerk volgens het tweede Vaticaans concilie gestalte krijgt in een of andere vorm van landelijk overleg'. Koortsachtig werd gezocht naar een oplossing. Er waren twee alternatie ven: óf de gedelegeerden van de afge laste landelijke pastorale raad roepen zelf een landelijk overleg bijeen en nodigen de bisschoppen daarbij uit; óf de bisschoppen roepen de gelovige gemeenschap bijeen voor zo'n lande lijk overleg. Het laatste verdiende natuurlijk de voorkeur, mits het nog mogelijk zou zijn, dit in een acceptabele vorm te gieten. En inderdaad lukte het na contacten met Rome en het bestude ren van de resterende mogelijkheden, om met een aanvaardbare formule te komen. Op 30 oktober 1972 deelde kardinaal Alfrink mee, dat het zou gaan om 'een vorm van vrij overleg tussen bisschoppen en gedovigen'. Het karakter van het overleg is daar door zuiver adviserend geworden. De aanbevelingen worden aan de bis schoppen ter goedkeuring voorgelegd. Hoewel de bisschoppen wel actief aan de discussie zuilen kunnen deelne men, zullen zij niet meedoen bij stem mingen. De samenstelling ds gelijk gebleven, maar formeel zijn de leden nu benoemd door de bisschoppen. Beleidvoorbereidend De 'raad' is 'overleg' geworden zonder bindend karakter. Het overleg is niet meer 'beleidvormend', zoals de raad bedoeld was, maar 'beleidvoorberei dend'. Daardoor is men weer op het niveau van het pastoraal concilie te ruggekeerd. Het is de vraag of men niet verder teruggezakt is. Want wel heeft kardi naal Alfrink verzekerd, dat de stap terug naar 'overleg' niet betekent, dat de zaak nu vrijblijvend zou worden. En hij heeft, net als bij het concilie, beloofd, dat de bisschoppen de aanbe velingen die uit het overleg zouden voortkomen 'vanzelfsprekend ernstig in hun overwegingen en beleid zullen betrekken'. Maar in het bisschoppen- gezelschap is inmiddels duidelijk ver andering opgetreden door de komst van Simonis en Gijsen. Men kan daar om zonder meer verwachten, dat de discussie het komend weekend in Noordwijkerhout feller zal zijn, dan in de jaren '68-70. Het onderwerp 'De rechtvaardigheid in de wereld' is eigenlijk zo veelom vattend, onuitputtelijk en ingrijpend, dat het kwalijk geschikt kan worden geacht voor een eerste bijeenkomst van dit soort. Bij nader inzien zijn er daarom vier deel-omder werpen uit ge selecteerd als het meest urgent, te weten de vrouw in de kerk, onze prestatie-maatschappij,- de onmondig heid in kerk en samenleving en de verhouding rijk-arm in wereldver- band. Te elfder ure is nog een tweede onderwerp op het agendum gezet. Op de zaterdagmiddag zullen namelijk 'Dringende pastorale problemen' aan de orde komen. Van de vier punten, die hiervoor geprogrammeerd zijn, zal vermoedelijk gezien de beperkte tijd alleen het eerst ('tegenstellingen in de kerkprovincie'echt ter sprake komen. De kernvraag, die hier aan de orde is gesteld, luidt: is een pluriforme kerk visie een rechtmatig en doelmatig uit gangspunt voor het in de Nederlandse kerkprovincie te voeren beleid, inzake geloofsverwoording, geloofsbeleving en pastorale ethiek? Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De dinsdag opgerichte Stichting vrijwillige euthanasie zal vooralsnog niet streven naar een wijziging van de artikelen 293 en 294 van het wetboek van strafrecht, die euthanasie strafbaar stellen. Eensdeels heeft het voorlopig be stuur daartoe besloten om praktische redenen, anderdeels om dat het van mening is dat de bestaande wetgeving veel speel ruimte biedt. Het bestuur meent dat het uiterst moeilijk, zo niet onmogelijk is, op het ogenblik de over euthanasie handelende wetsartikelen zonadig te wijzigen, dat de nieuwe formu lering in brede lagen van de bevol king voldoening zou vinden. Daar naast is overwogen dat een wets wijziging ook veel tijd zou kosten. De stichting verschilt in dat op zicht van mening met de vorige week in het Friese Vinkega opge richte Nederlandse werkgroep vrij willige euthanasie, die door wijzi ging van de desbetreffende wetsar tikelen de vrijwillige euthanasie wil legaliseren. De werkgroep heeft contact opgenomen met het stichtingsbestuur, maar de kans op een hartelijke samenwerking kan niet hoog worden aangeslagen van wege de verschillen in strategie tussen beide groeperingen. De stichting, die na een lange tijd van voorbereiding is opgericht, wil behoedzaam opereren en meent dat de hardere lijn die de werkgroep wil volgen de zaak zal schaden. Zoals de voorzitter van het be stuur, de Delftse hoogleraar ir. A. J .Pekelhering, gisteren opmerkte, wil de stichting opereren onder het motto dat haastige spoed zel den goed is. VERKLARING Als een van haar eerste taken ziet de stichting de opstelling van een standaardverklaring waarin een pa tiënt de arts uitdrukkelijk verzoekt in bepaalde omstandigheden actie ve of passieve euthanasie te ple gen. In Engeland en Amerika be staat al zo'n verklaring. De Friese werkgroep heeft er al een opge steld naar het Amerikaanse model. De stichting meent dat de werk groep daarmee te hard van stapel is gelopen. Mevrouw mr. dr. H. A. H. barones se van Till-d'Aulnis de Bourouill, in 1970 gepromoveerd op het proefschrift 'Medisch-juridische as pecten van het einde van het men selijk leven' en lid van het stich tingsbestuur, merkte gisteren op dat bij de formulering van zo'n verklaring de uiterste zorgvuldig heid moet worden betracht. Zij wees erop dat in de Amerikaanse verklaring, andere dan in de En gelse, niet de bepaling is opgeno men dat familieleden geen getui gen kunnen zijn. Zo'n bepaling is essentieel, omdat familieleden als erfgenamen belang kunnen hebben bij de dood van een patiënt. GESPREKSCENTRUM De Stichting vrijwillige euthanasie wil vooral fungeren als gespreks- centrum. Bij de besprekingen die aan de oprichting zijn voorafge gaan, is gebleken dat er binnen de kring van artsen nog verschillend wordt gedacht over de toelaatbaar heid van euthanasie. De stichting wil de mogelijkheid bieden de me ningen aan elkaar te toetsen. Bij de gedachtenwisseling zullen niet alleen medici, maar ook ver pleegkundigen en patiënten betrok ken moeten worden. De stichting wil het bestuur ook uitbreiden met vertegenwoordigers uit deze categorieën. Bij voldoende belang- steling voor de doelstellingen van de stichting, zal de omzetting in een vereniging worden o erwogen. De stichting is tot stand gekomen op initiatief van de 82-jarige Arn hemmer C. J. Kluwers, die in augustus vorig jaar de wens te kennen gaf dat het gesprek over euthanasie wordt bevorderd. Hij had gemerkt, dat jn het bejaarden tehuis waarin hij verblijft, bijna niemand openlijk over dat onder werp durfde te praten. Behalve de al genoemden hebben in het voorlopig besttur zitting de neurochirurg dr. R. Braakman, lec tor aan de medische faculteit in Rotterdam, de Haagse kinderarts dr. W. van Zeben, de Haagse advo caat mr. J. Ekelmans en de public- relationsadviseur mr. A. Seret. Van een verslaggever UTRECHT Volgende maand gaan de spoorwegen bij wijze van proef beginnen met de verkoop van 'zater dagretours'. In februari, maart en april zullen die te koop zijn voor de prijs van een enkele reis plus één gulden. Het zaterdagretour is volgens de NS voordeliger voor mensen die langere afstanden moeten reizen; op afstanden beneden de zeventien kilometer voor de tweede en beneden de elf kilome ter voor de eerste klas is een gewoon dagretour voordeliger. Als het zaterdagretour 'aanslaat' zal het waarschijnlijk definitief ingevoerd worden. Naast de zaterdagretours blij ven de weekend-retours bestaan (prijs een gewoon retour plus een gulden) waarmee zaterdag en zondag terugge reisd mag worden. Voor kinderen van vier tot negen kost een zaterdagretour de halve enkele reisprijs plus een gulden. Van een verslaggever AMSTERDAM Op zondagmiddag 28 januari heeft de Auschwitz-herden king plaats, georganiseerd door het Nederlands Auschwitz-comité. Om 12 uur 30 worden bloemen ge legd bij de urn met as uit Ausch witz op de Nieuwe Oosterbegraaf plaats, Kruis!aan. Deze urn is in Ne derland het enige gedenkteken voor de 100.000 Nederlandse slachtoffers van de vernietigingskampen. Vanaf de Kruislaan is er extra vervoer naar het Joodse Cultureel Centrum, Paviljoen Buitenveldert, v.d. Boechorststraat 26, ook te bereiken met de buslijnen 8, 26, 49 en 66. Om 15 uur begint hier de herdenking met artistieke omlijsting; medewer kenden zijn Paul Godwin, Nap de Klijn, Paolo Görin en Joppe Poolman van Beusekom. Spreker: Joop van Baarsen, hoofdbestuurslid Expogé. De zaal wordt om 13 uur 30 geopend. Inlichtingen bij mevr. Furth. tel. 020—358842. door Henk Biersteker Het 'Reformed Journal', maandblad van theologen der christian reformed church in de VS, begint steeds krachtiger te waar schuwen tegen de groei van een 'burgerlijke religie' waarin de verheerlijking van de na tie wordt vereenzelvigd met het christelijk geloof. Een aantal gebeurtenissen hebben deze theologen wakker geschud vooral de grote evangelisatie-manifestatie EXPLO '72, die in juni van het vorig jaar in Dallas werd gehouden. Al eerder heb ik daar vreemde dingen over gelezen, zoals de uitspraak van een gedemobili seerde straaljager-piloot: 'Het is geweldig om Migs achterna te zitten boven Vietnam maar het is nóg geweldiger om zielen te winnen voor Christus'. Maar Richard Pierard, hoogleraar aan de staatsu niversiteit van Indiana, is vooral geschrokken van de viering van 14 juni, de Dag van de Vlag, tijdens de EXPLO. Namens alle militaire onderde len werden vlaggen in de bijeenkomst binnenge- Kerk in ill- wi'n'ld dragen en aan de gedelegeerden werd gevraagd de eed op de vlag af te leggen. De hoofdvlootaalmoe- zenier zou het openingsgebed voor deze plechtig heid verrichten toen een groepje jongeren ineens spandoeken ontvouwde met de woorden 'Vlag of Kruis?' en 'Christus of Vaderland?' De jongeren werden ernstig berispt omdat zij.de politiek in dè EXPLO gehaald hadden! 'EXPLO had dus niets met politiek te maken', schrijft Pierard. 'Dat betekent dan, dat deze bijeenkomst met zijn militaire vertoning en zijn vlagritueel een religieuze gebeurtenis was.' In zijn artikel in het Reformed Journal vergelijkt Pie rard deze jongeren met Sadrach, Mesach en Abed- nego, die volgens het boek Daniel weigerden te buigen voor het gouden beeld dat Nebukadnezar had laten oprichten. Hij herinnert ook aan de motieven waarom Nixon in het Witte Huis een zaal liet inrichten voor kerkdiensten: 'Het dient als een herinnering dat wij hier Gods aanwezigheid voelen, dat wij Zijn leiding hier zoeken en dat wij één natie onder God zijn.' In de eerste reeks inmiddels gebundel- Frederick Brown Harris, van 1961 tot 1964 predikant van de Amerikaanse Senaat. de preken die er gehouden zijn ontbreekt elke profetische notie. Norman Vincent Peale vertelde op Vaderdag hoe goed het is om op deze dag te preken 'in tegenwoordigheid van de eerste vader van de natie.' En rabbi Louis Finklestein bad 'dat de historicus van de toekomst, terugziende op onze generatie zal mogen zeggen dat in een periode van grote verwarringen de vinger Gods Richard Milhouse Nixon aanwees, hem de visie en de wijsheid gevende om de wereld en de bescha ving te redden.' UITVERKIEZING Ofschoon ik het zo bont nog niet had gelezen zijn de betuigingen van Amerika's uitverkiezing onder de volken mij ook bekend uit de gepubliceerde bundels met gebeden van de Senaatspredikant STRIKT PERSOONLIJK >b BS ten Onlangs kregen negenhonderdduize rai Nederlanders 'een strikt persoonli, )Je startnummer in de nieuwste pr' vraag van Reader's Digest! Ze hebl die ontvangen van één van de vertalingen van dit blad, nl. Het te. De directie van Het Beste (J Heijn, voorheen van De Telegrai tracht hiermee, ter gelegenheid n het vijftigjarig bestaan van dit int< nationaal bedrijf, de Nederlandse c laag een flinke kick te bezorgen. All volgens de uitentreure bekende thoden van 'stuur geen geld' en kans van uw leven'. Intussen liep R Beste met deze campagne een fik schrobbering van de Codecommis- voor het Reclamewezen op. Zou door de gekozen vorm als door bewoordingen oordeelde de commis: de campagne verwarrend, misleide en schadelijk voor het vertrouwen de reclame. Belangrijker is echter ie meer te weten van de inhoud van Beste. Wie deze snel op allerlei ma ten en papierdestructiebedrijven rechtkomende boekjes kent zal typering gemakkelijk herkenm Reeds vijf en twintig jaar geleden het waanblad Wending een uitst kend artikel van dr. J. M. van Ve< dat mij sedertdien als een goede we wijzer gediend heeft om er in wijde boog omheen te lopen, om leen zo af en toe bij kapper of dok nog eens bevestigd te worden in oordeel. Het komt hierop neer Het Beste nog altijd een aptimistiisi (nergens op steunend) simplistiso dogmatisch en uiterst partijdig blai je is. De voorbeelden die Marker Bainbridge indertijd in het Frai blad 'Esprit' verzameld hebben, lieg er niet om. Martin Ruyter komt in Volkskrant van de vorige week zat dag tot een geheel eensluidende wa dering. In wezen is de filosofie, formule, van het blad een heiden Het leven is goed, d.w.z. in dit w ten, uiteraard niet onder de comi nisten waar dan ook ter wereld, het wordt steeds beter, dankzij menselijk vermogen om alles beter maken. Wie nooit ziek was heeft gemist, want ook dat is goed. Arm dige huizen hebben een grote bel ring. Zonde is wat nog niet helem;gls goed is en bekering is verbeterii Óver omstreden onderwerpen beroe men er zich op evenveel artikel^ voor als tegen geplaatst te hebben past dit onbeschaamd ook toe op den en negers. De Nederlandse red tie kan daar weinig aan doen w< hun taak is alleen maar toe te zien P< vertalingen uit Amerika. Eén advit 'stuur geen geld'! Want dat is zondi H la, rt ■ai '1 !en ga ils is ste ezc Sis g erl en VC NED HERVORMDE KERK Beroepen te Ede en te Woerden: van Brummelen (toez.) te Hierden; Bleskensgraaf: J. C. Stelwagen Delft. Aangenomen naar Akkrum: T. J. Heer, kand. te Utrecht. :gc Overleden C. A. van der Straatjrs, (58), em. pred. te Bakel. Hij predikant in Nes en Wierum en Aalburg v t i scl CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Dordrecht-C: M. Vliets rer te Werkendam. Bedankt voor Leeuwarden: D. Koetsee te Bonola (als mission pred. voor de arbeid in Vendaland) eze ds GEREF. GEMEENTEN ela Beroepen te Berkenwoude: J. C. We jie( strate te Miliskerke. Frederick Brown Harris, uitgesproken in 1961 tot 1964. Daaruit citeer ik: 'Het doel van onze glorievolle bestemming onder de volken is om als instrument van Uw voorzienigheid de wereld van tyrannie te bevrijden.' En 'wij danken u dat met de vrijheden die Amerika tot een fakkel voor de wereld gemaakt hebben de mensheid een laatste kans is gegeven om van deze aarde een bewoonbare woonplaats voor al uw kinderen te maken.' Of, nog militanter, 'Geef ons te zien, dat de kruisi ging van de vrijheid waar ook ter wereld uitein delijk ook onze eigen vrijheden aan hetzelfde kruis zal slaan.' Kortom, het zit er al heel lang in. Maar wat de schrijver in het Reformed Journal vooral veront rust is dat de kerkelijke gemeenten zo gemakke lijk meelopen in dit 'grootste-gemene-deler-geloof' dat samenvalt met het Amerikanisme. Die burger lijke religie is.volgens hem al goed weergegeven door Rousseau' in zijn Contrat Social: 'een strikt civiele geloofsbelijdenis, waarvan de artikelen door de soeverein worden opgesteld, niet zozeer als godsdienstige dogmata maar als sociale gevoe lens zonder welke het onmogelijk is een goed burger of een gelovig onderdaun te zijn.' Zo ziet men ook dat Nixon stelselmatig woorden uit het kerkelijke woordenboek zoals 'geloof', 'vertrouwen', 'hoop' en 'geest' gebruikt en ze niet toepast op een transcendente God, maar op zijn eigen natie en, erger, op zijn persoonlijke visie van wat die natie zou moeten zijn. 'Een transcen dente God missend schijnt hij van het patriotisme zijn religie en van de Amerikaanse droom zijn godheid te maken.' SUBVERSIEF Op deze manier wordt het Amerikaanse stelsel volgens Pierard met Gods wil verward en eist het de loyaliteit op die alleen aan God toekomt. Door christendom en Amerikaanse nationalisme te ver binden wordt de functie van het geloof in de samenleving ontkracht. De werkelijk nationale zonden rasvooroordeel, sociale ongerechtigheid, immorele zakenpraktijken, milieuvervuiling en militarisme blijven vrijuit gaan. De christen die daar tegenin gaat wordt als subversief en on Amerikaans afgeschilderd. De schrijver in het Reformed Journal maakt zich er bezorgd over dat juist de 'evangelicals', die niet nalaten hun bijbelgetrouwheid te betuigen, hier zo makkelijk intrappen. Die bezorgdheid is terecht. Hier voegen zich verklaarde 'verticalisten' in een 'horizontalisme' van de meest bedenkelijke soort. 'rï AMSTERDAM (KNP) Bisschop monis vindt, dat vele rooms-kathol M ken zich, eenzijdig horizontalistis richten op het maaltijd-karakter de eucharistie, ten koste van het heim van Christus' voortdurende ferhouding en het aspect van de hu aan God. Hij zei dit in een toespraak op l- jaarvergadering van het genootscli van de stille omgang. De Rotterdan bisschop zag de zijns inziens laakbi houding in 'de gemakkelijke over gingen, waarmee de knielbanken onze kerkgebouwen worden ven derd of geweerd.' We H Valeric Conway: Leer Emailleren (o spronkelijke titel: 'Introducing e melling'). Ned. vertaling W. Polhuae N.V. Uitgeversmij Kosmos, AmstGei dam. 89 pag. prijs f 17.50. Hoewel het vervaardigen van geëm leerde voorwerpen meer invest© vereist dan het thans zo populaire w gei ken met papier, lapjes, draden en gel lerlei waardeloos materiaal, kan n on: na een eerste noodzakelijke a nai schaf van basismateriaal in dr techniek veel, zo niet meer, bijzon< mooi en verrassend resultaat bereik In 'Leer emailleren' wordt uitvoe alle basis-materiaal geïntroduceerd besproken (oventje, gereedschapp ingrediënten), allerlei werkwijzen handeld en als mogelijke idee bron meerdere zeer kunstzinn werkstukken getoond met korte do matige tekst. Dit alles met vele dui lijke foto's, waarvan enkele in kleu De beginnend emailleur kan aan hand van deze uitstekende wegwij op emailleer-gebied mèt eigen hand U" heid en artistiek inzicht stap voor st °F veel van deze niet zo algemene hol maken. R. \vt iel te or, BO- er »n rui Ve KOI »e Ar

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2