Weinig verandering in nieuw akkoord Kissinger: weldra vrede in Laos en Cambodja HUIS Chinees eethuis in Bergen op Zoom brandt af: 5 doden Le Doec Tho en Tran Van Lam tevreden rachtwagen- ombinatie alt van ■eelandbrug Bombardementen op N- Vietnam haalden weinig uil onfessioneel abinet lijkt 4atste kans Nationale Vietnam-aetie In deze krant Geringe kans op metaal-cao Nieuwe Leiclse Courant ■0 riste lij k dagblad voor leiden en omgeving enstraat 37 DONDERDAG 25 JANUARI 1973 52ste jaargang no. 300 SFEERVOL Postbus-76- Telefoon 31441 Meubelshowroom W. J. Zirkzee B.V. ZEEMANLAAN 22 LEIDEN TELEFOON 01710-42627 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" lijk 5RIKZEE Gistermiddag is een chtwagencombinatie van de Zec- dbrug gestort en in de Oosterschel- terecht gekomen. Het water is ter atse 15 meter diep en de wagen is st nog 18 meter naar beneden ge len. Over de toedracht van het on- uk heeft de bestuurder van een emoetkomende auto gezegd dat de nbinatie een andere vrachtwagen de inhalen en remde toen bleek dat de linkerweghelft een tegenligger lerde. irbij is de combinatie gaan scha- waardoor de vrachtwagen met de is frontaal tegen de vangrail terecht am, er een gat ip sloeg en daar irheen verdween. automobilist heeft onmiddellijk een praatpaal de ANWB gewaar- uwd. Een duiker heeft tot twee al toe een poging gedaan bij de chtwagen, die hij wel wist te locali- en, te komen, maar hij moest beide len zijn pogingen, die bij dood tij aan werden, staken wegens de rke vloedstroom, zodat niet bekend >thyloeveel mensen er in de vrachtwa- 'looif «ten. hal WASHINGTON, SAIGON (Reuter, UPI, AP, AFP) Het nu tussen Washington en Hanoi bereikte be standsakkoord wijkt slechts in beperkte mate af van het principe-akkoord, dat Kissinger en Tho in oktober bereikten, maar destijds Nixons goedkeuring niet kon wegdragen. De massale Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam van december hebben dus blijkbaar weinig uitgehaald. Het in twee panden aan ,de Grote Markt in Bergen op Zoom geves tigde Chinees restaurant Kota Radja brandde geheel uit. Nog geruime tijd na het blussen-rookten de verwoeste huizen. N HAAG De vorming van een off<raparlementair kabinet bestaande I 98 confessionelen en enige niet partij- iha{ onden figuren lijkt de enige mo- jkheid die informateur Ruppert rest. De informateur heeft de ont- •ech keling gisteravond toegespitst door nftelijke vragen aan de fracties h°e\ de confessionelen en progressieve ned tijen- zodat men in politiek Den tot geen andere conclusie meer komen. En zowel de progressieven (Au de confessionelen vraagt hij wat a houding zal zijn tegenover een rdairaparlementair kabinet, samenge- d uit personen uit beider kring, erwachten is dat de progressieven r niet aan mee zullen werken om kijk ze zo'n kabinet alleen maar aan- [ndi rdbaar vinden als zo'n kabinet de Hi latuur draagt van het progressieve Pr lkabinet. De confessionele partijen en die signatuur niet accepteren sser T willen slechts praten op basis van ijkwaardigheid. de confessionele partijen wil hij en wat ze zullen doen als er een jressief minderheidskabinet zal op- fen. Daarvan is echter al bekend de KVP-fractieleider Andriessen bereid is dit kabinet de zeker- d te geven dat het niet onmiddel- naar huis zal worden gestuurd, dit alles blijft alleen nog maar een .fessioneel minderheidskabinet over, ikke gelijk in een extraparlementaire Daarin zouden dan figuren zit- kunnen nemen die niet of slechts elings politiek gebonden zijn. ned ibur ewe ;traa ;twe ngei 9gczegd het verkeer geven ouders re- Imatig het slechte in plaats van goede voorbeeld. Veilig Verkeer Nederland. Droog ihag Van onze correspondente BERGEN OP ZOOM Een brand in een Chinees restaurant in Bergen op Zoom heeft gisterochtend het leven gekost aan vijf mensen. Vier ervan hadden de Chinese nationaliteit, één was Indonesiër. Het restaurant zou zaterdag worden geopend. De slachtoffers hadden de avond tevoren een feest gehad ter gelegenheid van de opening. Aangenomen wordt, dat de slachtoffers de weg in het gebouw niet kenden. De brand brak door onbekende oorzaak tegen half zes in de morgen uit in het benedengedeelte van het pand. Een voorbijganger alarmeerde de brandweer. De stoffelijke resten van vier van de omgekomenen waren tot gisteravond nog niet gevonden in het puin. Eén man overleed in het ziekenhuis aan zijn ver wondingen, nadat hij uit het brandende pand was gesprongen. PARIJS (Reuter, AFP, DPA) Er zijn geen fundamentele ver schillen tussen het ontwerp-akkoord, dat in oktober is gepubliceerd en de huidige overeenkomst, die dinsdag is geparafeerd door de Noordvietnamese onderhandelaar Le Doec Tho en Nixons adviseur Henry Kissinger. Dit heeft Le Doec Tho gisteren op een persconfe rentie in Parijs gezegd. Het akkoord, dat gistermorgen vroeg door Nixon wereldkundig werd ge maakt en waarvan de inhoud gister middag werd gepubliceerd, staat de Noordvietnamese militairen onder meer toe in Zuid-Vietnam te blijven. Wat een belangrijke concessie is van de zijde van de Zuidvietnamese presi dent Thieu, die tot nu toe heeft geëist, dat de naar schatting 150.000 Noordvietnamezen het Zuiden eerst dienden te verlaten, alvorens een be standsakkoord zou kunnen worden be reikt. Volgens het akkoord zal de internatio nale controle-commissie, die moet toe zien op handhaving van het bestand, dat zaterdagnacht moet ingaan bestaan uit 1160 man. De Amerikanen hadden aanvankelijk een bezetting van 5000 man geëist en Hanoi van 250. Canada, Hongarije, Indonesië en Polen zullen elk een vierde deel van het totale personeel van de bestands commissie leveren. Deze gemengde eenheden zullen over heel Vietnam verspreid speuren naar eventuele in breuken op het bestandsakkoord. Een belangrijk succes voor Hanoi is, dat de demarcatielijn tussen Noord en Zuid-Vietnam slechts een voorlopig karakter heeft en niet moet worden gezien als een politieke of territoriale grens. Het bestandsakkoord dat bestaat uit 23 artikelen en 4 protocollen voorziet niet in een wapenstilstand in Laos en Cambodja, maar roept slechts op tot respect voor hun neutraliteit. Maar belanghebbende buitenlandse partijen verplichten zich, volgens het akkoord, wel hun troepen uit Laós en Cambodja terug te trekken en alle militaire activiteiten in die landen stop te zetten. Over de situatie in Laos en Cambodja zal uitvoerig worden gesproken op de internationale conferentie, die volgens het bestandsakkoord een maand na de ondertekening van het akkoord zaterdag moet worden gehouden. Aan deze conferentie dienen deel te nemen Amerika. Noord- en Zuid-Viet nam, de Voorlopige Revolutionaire Regering, de Sowjet-Unie, de Volksre publiek China. Frankrijk, Engeland, Polen, Hongarije. Canada en Indone sië. Op deze foto, die gisteren door het Witte Huis wer d vrijgegeven, is te zien hoe Kissinger (boven) en Le Due Tho (onder, op de rug gezien) de overeenkomst parafeerden. WASHINGTON (Reuter, UPI) Amerika rekent er op, dat binnenkort in Laos eveneens een be stand zal worden gesloten, waarna er ook in Cambodja 'na een zekere periode' een feitelijke wapen stilstand van kracht zal worden. Dit heeft Nixons toponderhandelaar Henry Kissinger gisteravond op zijn persconferentie in Washington duidelijk gemaakt. De weersverwachting tot van avond: in liet algemeen veel bewolking maar op de meeste plaatsen droog. In de kuststre ken plaatselijk mist, zwakke tot matige zuidelijke wind, ma xima ongeveer 5 in het oosten tot 8 graden in het westen van het land. De vooruitzichten voor morgen en overmorgen: vrij zacht met aanvankelijk regen Zon op: 08.28 Zon onder: 17.19 Maan op: 03.04 ycotters weren 't collegezalen zo kom je in 't kot, boy Hij ontweek vragen1 over mogelijke verschillen op enkele punten van de overeenkomst, maar verklaarde wel, dat de zware bombardementen, die Nixon in december boven Noord-Viet nam liet uitvoeren, geen enkel resul taat hebben gehad. "Uiteraard hebben de bombardementen de onderhande lingen niet bevorderd, maar is ons werk voor de vrede er juist door vertraagd', aldus Tho. Tho, lid van het Noordvietnamese Politburo, zei ook dat er buiten de gepubliceerde overeenkomst en proto collen geen geheime afspraken of mondelinge overeenkomsten bestaan. Er zijn ge<?n kwesties overgebleven, waarover de Verenigde Staten of Noord-Vietnam nog verdere ophelde ring wensen. Alleen moet er nog een plaats over eengekomen worden waar de interna tionale ennferentie over Vietnam zal worden gehouden, aldus Tho. Een Noordvietnamese woordvoerder liet al voor Tho's persconferentie weten, dat Hanoi die conferentie in Parijs wil houden, maar Washington zou de voorkeur geven aan Wenen. Maar we hebben nog een maand tijd om het daarover eens te worden, zo zei Tho. TRAN VAN LAM De Zuidvietnamese minister van bui tenlandse zaken Tran van Lam heeft gisteren verklaard te hopen, dat bin nen drie maanden in zijn land verkie zingen zouden kunnen worden gehou den, maar hij liet tevens duidelijk uitkomen, dat het bereikte vredesak koord geen voorzieningen bevat voor een politieke regeling tussen de rege ring in Saigon en de Viet Cong. Lam zei, dat de oplossing van het politieke conflict in Vietnam een zaak was die afhangt van de goede wil van beide zijden, en dat nog moet blijken of de communisten deze goede wil zullen tonen. DEN HAAG De nationale actie 'Heel Vietnam' zal zich morgen tot de Nederlandse bevolking richten. De NOS-telcvisie zal avonds op beide net ten van 20.20 tot 20.30 uur aandacht aan de actie besteden, waarna alle kerken, gemeentehuizen en gebouwen van het Leger des Heils open zullen zijn om bijdragen in ontvangst te ne men. Ook op giro 777 Den Haag kun nen giften worden gestort. Lam noemde het akkoord 'een staakt- Eervol het-vuren en niet meer', dat de weg vrijmaakt voor onderhandelingen over een politieke regeling. Lam gaf toe, dat over de onderwerpen waarmee met de Viet Cong moet worden gesproken nog niets vaststaat. De komende verkiezingen, zo stelde hij, zullen in heel Vietnam, ook daar waar de Ciet Cong de baas is, moeten worden gehouden. MEVROUW BINII Mevrouw Thi Binh, de minister van buitenlandse zaken van de Voorlopige Revolutionaire Regering van Zuid- Vietnam (Viet Cong), heeft gisteren tegenover de pers in Parijs verklaard, dat er minstens drie vraagstukken zijn, die de vredesovereenkomst onop gelost heeft gelaten. De overeenkomst was moeilijk, maar de toepassing er van nog meer, aldus mevrouw Binh. Zij sprak tot de pers na een onder houd van drie kwartier met de Franse minister van buitenlandse zaken, Mau rice Schumann. De Viet Copg, zo verzekerde de minis ter, is bereid de overeenkomst strikt na te leven, maar uit de uitlatingen van president Thieu van Zuid-Viet nam blijkt niet dezelfde bereidheid. Volgens Mevrouw Binh is er nog veel te doen en is de strijd nog niet voorbij. Tussen Saigon en de Voorlopige Revolutionaire Regering zijn nog een aantal zaken te regelen, waaronder de vorming van de Raad van Nationale Eendracht en Verzoe ning, het waarborgen van democrati sche vrijhed n en de bevrijding van de door Saigon vastgehouden politieke gevangenen. President Nixon liet gistermorgen om vier uur via radio en televisie weten, dat aan alle voorwaarden voor een eervolle vrede is voldaan. Nixon zei onder meer. dat het akkoord voorziet in een internationaal gecontroleerd bestand, de vrijlating van alle Ameri kaanse krijgsgevangenen binnen zestig dagen, uitsluitsel over het lot van alle vermisten, en binnen dezelfde peri ode van zestig dagen de terugtrek king van alle Amerikaanse troepen uit Zuid-Vietnam. De aankondiging van het bestand is bijna overal ter wereld op jubeltoon ontvangen. De Zuidvietnamese delegatie maakte gisteren in Parijs bekend, dat de ondertekening van het bestandsak koord door Saigon zal gebeuren op basis van de 'twee-partijen-formule'. Een en ander betekent, dat Amerika en Saigon worden beschouwd als één partij en Hanoi en de Viet Cong als de andere partij. De Zuidvietnamese regering heeft er altijd tegen gea geerd. dat een eventueel akkoord me de zou worden ondertekend door de Viet Cong, omdat dit op een officiële erkenning van de Voorlopige Revolu tionaire Regering zou kunnen lijken. De vertegenwoordigers van de Viet Cong hebben er steeds de nadruk op gelegd, dat er in Zuid-Vietnam 'twee legers en twee regeringen' bestaan, die ten aanzien van een akkoord als gelijken moeten worden behandeld. De Viet Cong zal het nu bereikte akkoord dan ook tekenen op basis van de 'vier-partijen-formule'. Hij zei, dat de problemen in Laos en Cambodja het moeilijker maken daar tot een staken van het vuren te komen dan in Vietnam. In Laos staan twee nationele groeperingen tegeno ver elkaar, terwijl in Cambodja nog veel meer partijen met elkaar in con flict zijn. Als al deze partijen het onderling niet eens zijn, is het moei lijk voor de VS, Saigon, de Viet Cong en Hanoi tot een akkoord te komen over beëindiging van de strijd in deze twee landen, aldus Kissinger. Hij voegde daaraan toe, dat de bestando vereenkomst voor Vietnam al nadruk kelijk het gebruik van Laos en Cam bodja verbiedt voor alle operaties te gen de landen, die betrokken zijn bij het dinsdag geparafeerde akkoord. Gevangenen De amerikaanse krijgsgevangenen (589), die in Noord-Vietnam en Laos gevangen worden gehouden, zullen, volgens Kissinger, in de twee maan den na de ondertekening van de be standsovereenkomst voor Vietnam (za terdag) groepsgewijze met tussenpo zen van twee weken worden vrijgela ten. Kissinger zei te verwachten, dat deze krijgsgevangenen in gelijke con tingenten zullen worden overgedra gen. Dit zal in Hanoi gebeuren, waar heen Amerikaanse medische ploegen zullen gaan. Met Amerikaanse vlieg tuigen zullen de gevangenen worden opgehaald. Vandaar zullen ze waar schijnlijk naar de Laotiaanse hoofd stad Vientiane worden gebracht. Vol gens Kissinger zullen de regeringen in Hanoi en Saigon gaan onderhande len over de kwestie van de burgers, die in Zuid-Vietnam gevangen zitten. Men schat hun aantal op zeker 200.000. Mijnen Verder wqrd bekendgemaakt, dat Amerikaanse militairen in Noord- Vietnam mogen komen om de duizen den Amerikaanse mijnen op te ruimen, die voor de Noordvietnamese kust en in de waterwegen zijn afgeworpen. Met het vegen van mijnen zal worden begonnen, wanneer het bestand zon dagmorgen vroeg ingaat. De VS en Noord-Vietnam zullen bij het oprui men van c(e mijnen samenwerken, maar de Amerikanen zijn verantwoor delijk voor het verwijderen van de mijnen uit de Noordvietnamese bin nenwateren. De bestandsakkoórden voor Vietnam leggen, volgens Nixons topadviseur, geen enkele beperking op aan de bewegingen van de strijdkrachten van de Amerikaanse Zevende vloot of aan de Amerikaanse luchtmacht in Thai land. Volgens Kissinger mag echter wel worden verwacht, dat deze strijd krachten zullen worden verminderd 'naarmate het gevaar in Vietnam af neemt'. Kissinger noemde de Noordvietname se onderhandelaars de moeilijkste die hij ooit heeft ontmoet. Hij prees ze als 'zeer doeltreffend'. 'Wij zijn bij onze buitengewoon intensieve onder handelingen over bergtoppen en door diepe dalen gegaan', vervolgde hij. Kissinger vond speculaties over wie wat gedaan heeft in de loop van het overleg 'buitengewoon misplaatst'. Zonder de medewerking van alle par tijen zou een akkoord nooit mogelijk zijn geweest', aldus de Amerikaanse hoofdonderhandelaar, i Elders in dit blad over Vietnam: Commentaar pag. 7 'Overwinning', zegt Hanoi pag. 9 Tekst van het verdrag pag. 9 Nixons rede pag. 11 Chronologie van de oorlog en de besprekingen pag. 11 Voorspelling RITA 'Hoeveel moet u nog winnen, voordat we gaan eten?' President Lon Nol van Cambodja heeft gisteren zijn landgenoten verze kerd. dat het bestand in Vietnam 'laat voorspellen'; dat de vrede eveneens in Cambodja zal terugkeren. De Cambod jaanse premier Thoenak liet weten, dat zijn regering van plan is na het ingaan van het Vietnamese bestand 'offensieve operaties van de strijd krachten op te schorten'. De Laotiaanse minister van defensie, Champassack. verklaarde gisteren in Vientiane, dat 'waarschijnlijk twee weken na het bestand in Vietnam' ook in Laos het vuren zal worden gestaakt. 'Ondanks het komende bestand nam gisteren de strijd in Vietnam nog in hevigheid toe. Vooral nabij Saigon en in de Mekongdelta werd fel gestreden om bij het ingaan van het bestand een zo gunstig mogelijke positie in te nemen. Nixon heeft gisteren ten overstaan van de leiders van het Congres ver klaard, dat de vrede in Vietnam voor lopig 'broos' is. Binnenland 'Ouders falen bij verkeers- opvoeding' 3 Kerk Nieuw experiment r.k. kerk 2 Genationaliseerd christen dom 2 Sport Opnieuw rel bij ijshockey... 15 Economie kan geld in vee Belegger kwijt 17 Hans Ree, schaker in Wijk aan Zee Boekenctnlagc Men schrijft ons Radio qn Iv Strips, feuilleton Recept Dichtbij en verder Weekbladen Beurs Puzzel Van ónze sociaal economische redactie DEN HAAG De kans dat er vrij dag een nieuwe metaal-CAO zal wor den afgesloten is zeer gering. Zowel werknemers- als werkgeversvertegen woordigers lieten zich gisteren na af loop van het overleg weinig optimis tisch uit. De voorzitter van de onder handelingsdelegatie van de vakbon den, de heer W. Wamsteeker van de Industriebond NVV, verklaarde dat de weigering van de werkgevers een loonsverhoging in een voor ieder ge lijk bedrag te geven voor de bonden onaanvaardbaar is. Ook de heer H. van der Meulen van de Industriebond CNV noemde de situatie kritiek. Hij wees erop dat de onderhandelingsdele gatie nader overleg met bondsraden en achterban zal plegen, indien er vrijdag geen akkoord uit de bus komt. 'Wij houden vast aan ons sstandpunt dat er een loonsverhoging in centen in plaats van procenten moet worden gegeven, dat alle werknemers inclu sief het hoger personeel in één CAO moeten worden ondergebracht en dat de looncompensatie voor de prijsstij gingen zowel een minimum als een maximum (van 250 gulden per pro cent) moet worden gebonden', aldus de heer Van der Meulen. De bonden hebben zoals bekend om de totale loonsom gevraagd, zodat die gedeeld kan worden door het aantal werknemers. Deze berekening is nodig om de voor iedereen gelijke loonsver hoging te kunnen berekenen. De heer A. Prins, voorzitter van de werkgevers delegatie, herhaalde dat hij geen mandaat heeft om de totale loonsom te betrekken bij het bepalen van de loonsverhoging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1