lelegger ok in vee kan geld kwijt Valutamarkten weer rustiger Meningsverschil in cruisebedrijf HAL Perzië hernieuwt olieakkoord niet TrAlom tekorten pij tante Pos gesproduktie beent vraag niet bij Compromis-akkoord EEG-landbouw Directie van Peiger: geen miljoenen schuld Makelaars sturen aanbodgegevens naar centrale computer Ned fondsen in New York DOW JONES INDEX zig bedrijf bezig bedrijf bezig bedrijf WALL STREET ZEER FLAUW esteringsaftrek Derde wereld wil band tussen sdr's en hulp -16 puff/KWARTET DONDERDAG 25 JANUARI 1973 FINANCIëN/ECONOMIE T15/L17 een onzer verslaggevers iTERDAM - Wat doe je als de vleesconsumptie voortdurend toeneemt en oeien maar heel matige vleesproducenten zijn? Met dit probleem kampen Imerikanen en Canadezen. Het meest voorkomende ras in Noord-Amerika, tereford, groeit als kalf te langzaam om voor de boeren rendabel te zijn 10k het volwassen beest levert minder vlees dan andere soorten. De Chianina stier kan een gewicht bereiken van 2.000 kilo en is. bij de schoften gemeten, 1.80 meter hoog. ilossing ligt in het kruisen van ikte rassen met vlezige soorten, oor na enige generaties aanzien- waardere beesten geboren wor- lie in de eerste plaats als fok- ïoge prijzen kunnen opbrengen, die combinatie van een te ge- vleesaanbod enerzijds en een aantal vleesrijke fokdieren aan dere kant, kan geld opleveren. is het misschien ook niet zo nderlijk, dat na het beleggen in en, onroerend goed, antiek, post en wijn ook investeringen in u de aandacht vraagt, lanadese onderneming Capital ilan Investment zag wel wat in eleggen in fokdieren. Tot dan id CMI zich alleen bezig gehou- let het adviseren van beleggings in en verzekeringsmaatschappij oor wie men o.m. verkooppro- na's opzette. Een wat vage be ring wellicht, maar de Neder- vertegenwoordiger, de heer H. lbag, haast zich te zeggen, dat 'leggingsfondsen niet in de Ba- hama's, Liechtenstein of soortgelijke belastingparadijzen geregistreerd zijn en dat men zich verre houdt van maatschappijen met IOS-achtige prak tijken. Hoe dit ook zij, vorig najaar stichtte CMI een dochter, Farmex, die ten doel heeft het beleggen in al bestaande veeveredelingsbedrijven. HALFBLOED De belegger, die deelneemt in het fokprogramma koopt voor ruim 10.000 gulden een halfbloedkoe, dat wil zeg gen, dat het beest voor de helft van het Friese ras is en voor de andere helft Maine Anjou (een Frans ras), Limousin (ook Frans) of Chianina (Italiaans). Vooral de Chianina is voor de vleesproduktie een aantrekke lijk soort; de stieren bijv. kunnen wel een gewicht bereiken van 2.000 kilo en in het algemeen is dit ras het zwaarste in de wereld. De halfbloedkoe wordt of is- bevrucht met zaad van een volbloedstier, zodat de halfbloedmoeder een driekwart volbloedkalf krijgt. Is dit dier volwas sen, dan volgt opnieuw bevruchting door een volbloedstier met als resul taat een zevenachtste volbloedkalf. Deze procedure volgt nog eenmaal, zodat uiteindelijk een 15/16 vrouwe lijk volbloedkalf geboren wordt, dat volgens de Canadese regels als vol bloed geldt. Rekening houdende met de tijd, die het dier nodig heeft om volwassen te worden, duurt het minimaal zes jaar eer een 15/16 volbloed rondloopt. In dat geval moet alles meezitten, wat wil zeggen, dat ieder dier bij haar eerste bevalling meteen een vrouwe lijk kalf voortbrengt. Bij iedere ge boorte van een stiertje treedt een jaar vertraging op. Ook een doodgeboren kalf houdt het programma op of een steriel dier, maar in het laatste geval zorgt Farmex zonder kosten voor de belegger voor een gelijkwaardig vruchtbare koe. Het programma eindigt, wanneer een vrouwelijke 15/16 volbloed wordt af geleverd of anders na uiterlijk 12 jaar. Tegen die tijd zal het program ma in de praktijk wel voltooid zijn en mocht dat niet zo zijn, dan krijgt de belegger de opbrengst van zijn drie kwart of 7/8 volbloed, die dan op de farm rondloopt. Bij iedere geboorte van vrouwelijk nageslacht, wordt de belegger automa tisch eigenaar van de 3/4, respectieve lijk 7/8 of 15/16 volbloed en valt het moederdier terug aan Farmex. De moeder kan uiteraard voor verdere fokkerij gebruikt worden en de op brengsten daarvan wendt Farmex aan ter dekking van de kosten van het programma. De belegger is overigens niet verplicht zijn 15/16 volbloed te verkopen. Hij kan er mee verder fokken en zal dan tien jaar later toch minstens twintig van deze waardevol le dieren in eigendom hebben. WAARDE GROEI Wie tienduizend gulden in een half bloed steekt, mag er volgens Merkel- bag, op rekenen, dat Int 15/16 dier aan het eind van het programma het drie- tot viervoudige opbrengt. Bij een verdrievoudiging na twaalf jaar is de jaarlijkse belastingvrije waardever meerdering circa 10 procent, bij een hogere prijs of een eerder bereiken van het einddoel uiteraard hoger. Daar staat natuurlijk wel tegenover, dat de belegger geen jaarlijks divi dend ontvangt. De vraag is of de spoeling voor de belegger niet dun wordt, wanneer ve len op het idee komen vee te gaan veredelen. De heer Merkelbag is daar niet bang voor. Ten eerste, zo zegt hij, moeten Chianinastieren, voordat zij in Canada geïmporteerd worden, vijf jaar in quarantaine staan, zodat het aantal stieren maar zeer langzaam kan stijgen. Verder is het aantal farms, dat zich met de veredeling bezig houdt, erg beperkt en komen nieuwe niet één. twee, drie van de grond. De gehele rundveestapel van Noord-Amerika omvat 130 miljoen stuks en door de huidige programma's zullen er over zes jaar maar 25.000 15/16 Chianina's of Maine Anjous rondlopen. Prijzen van 50.000 dollar per stuk, die thans opgeld doen zullen over vijf of zes jaar wel niet meer bereikt wor den, maar voor een prijsdaling tot een voor Farmex onaantrekkelijk ni veau is Farmex niet bang. En mocht de belegger niet tevreden zijn. dan kan hij zijn halve, driekwart of 7/8 volbloed al vóór beëindiging van het programma verkopen. ISTERDAM Ook in 1972 mmSÊÊBBSmm bbcn de posterijen weer aan- nlijke verliezen geleden, rtelde drs. Ph. Leenman, di ll cteur-generaal van de PTT langs in zijn nieuwjaarsrede. t is een al jaren bestaand iUtroon: de PTT in zijn totali- boekt een behoorlijke ;t, maar de post zit dik in de cijfers. ijl de PTT in 1970, 1971 en respectievelijk 153,75 en 297 joen gulden won, werd op de in diezelfde jaren 121,156 en miljoen gulden verloren. Een rale troost is, dat er maar wei landen zijn, waar de posterijen I winstgevend zijn. Zweden is van die witte raven: in 1970/71 de inkomsten de kos- met 0,6 pet. „•evaoverzicht van de resultaten in scliea landen leert, dat in Nederland "kosten maar voor 85,2 pet door inkomsten werden gedekt: met lere woorden, er was een tekort 14,8 pet. Vier in het overzicht ,t c ïoernde landen kampten met een dero[ groter tekort: Engeland (16.5 n pi), Canada (18,8 pet), Zuid-Afri- (19,4 pet) en de Verenigde ten, dat de kroon spande met itpii tekort van 25,2 pet. In de VS ven in 1970 de inkomsten onge- :r 6,5 miljard gulden achter bij postale uitgaven. halve Zweden deden ook Noor gen met een tekort van 2 pet. >an met een deficit van 1,3 pet, :uw Zeeland met een negatief ultaat van 9,5 pet en Australië t een tekort van 12 pet het Ier dan Nederland, n van de redenen, dat in bijna Ier land de post in de zorgen zit, het zeer arbeidsintensieve karak- van het bedrijf. Natuurlijk is or automatisering wel het een ander verbeterd, maar men kan it aan h'et automatiseren blijven daarom zijn de posterijen zeer foelig voor de sterke loonstijgin- ii. Kostenbesparing kan op een paald moment alleen nog wor- n gevonden door vermindering Drs. Ph. Leenman van de service, zoals het terug brengen van het aantal bestellin gen van twee tot één. Ook in Engeland kampt de post met een fors tekort, zo blijkt uit bovenstaande cijfers. Toch hoopt men daar binnenkort weer een po sitief resultaat te bereiken. Om dan aan de goede kant van de streep te blijven, wil de postmas ter-general (de directeur-generaal) tot 1978 het personeelsbestand nog met 25.000 man verminderen, voor namelijk door verdere automatise ring. Verder hoopt men een aantal gebouwen in stadscentra, die door automatisering overbodig zijn ge worden, te gelde maken of een andere bestemming geven. Aan verhogen van de posttarieven ontkomen ook de Britten niet maar toch is men op dat punt voorzichtig. Twee snel opeenvol gende verhogingen veroorzaakten een achteruitgang in het postale verkeer van 8 pet. brussel De ministers van land bouw van de Europese Gemeenschap hebben woensdagochtend een compro misoplossing bereikt over een aantal landbouw-aanpassingsmaatregelen van bijzonder technische aard. Deze moe ten op 1 februari de gemeenschappe lijke landbouwmarkt van de op 1 januari tot negen staten uitgebreide Europese gemeenschap mogelijk ma ken. Die maatregelen hingen samen met de feitelijke devaluatie van het Britse pond sterling (10 procent) en met de spectaculaire stijging van de graan prijzen op de wereldmarkt sinds me dio vorig jaar. Die stijging werd voornamelijk ver oorzaakt door slechte graanoogsten in de Oostbloklanden en in Chin^ Sinds vorig jaar juli zijn de graanprijzen op de wereldmarkt, als gevolg van een veel grotere vraag, bijna verdubbeld. Tegelijkertijd heeft de raad van land bouwministers van de EEG een aantal maatregelen vastgesteld die effectief gaan worden zodra de wereldmarkt prijs voor granen terugkeert tot het niveau van de Europese garantieprijs die geldt voor de boeren. Drie stafleden nemen ontslag ROTTERDAM Een drietal stafleden van het Amerikaanse cruise- bedrijf van de Holland Amerika Lijn heeft ontslag genomen. Zij zou den, aldus de HAL, van mening verschillen met de leiding van het bedrijf op het gebied van de marketing. Dit verschil van inzicht, dat al gerui me tijd bestond, werd de laatste tijd steeds meer voelbaar. Toen het niet te overbruggen bleek hebben de be trokkenen verzocht hun dienstverband bij de HAL te mogen beëindigen. Samen met de Nederlander Jos Vos, hoofd van de afdeling planning, en de amerikaan John C. Bravo, hoofd van de afdeling reserving, heeft de vice- president voor de verkoop van HAL- cruises de heer J. Tuinman, het be drijf verlaten. De heer Tuinman wordt niet vervangen. De werkzaam heden van de heer Vos worden door enkele andere HAL-mensen in New York overgenomen. De heer H. van TEHERAN Perzië wil in 1979 de olie-industrie in het zuiden van het land overnemen en haar zelf exploiteren. De overeenkomst met de groep westerse oliemaatschappijen, die dat jaar afloopt, zal niet worden hernieuwd. Dat heeft de Sjah dinsdag medegedeeld in de volksvertegenwoordiging. De oliemaatschappijen zullen dan als 'klan ten' worden behandeld, die 'in de rij moeten staan en zoals iedere klant hun beurt voor de levering van olie zullen moeten afwachten'. De Sjah zei dat Perzië de huidige overeenkomst zal nakomen totdat zij in 1979 afloopt, vooropgesteld dat het consortium zijn olieproduk- tie in Iran vergroot tot acht miljoen barrel (een barrel komt over een met 159 liter) per dag en de inkomsten per barrel voor Iran niet lager zijn dan die voor andere landen in het olicgebied. Anders na tionaliseert Perzië de olie-industrie onmiddellijk. Deursen, die reeds Ln New York werkzaam is, volgt de heer Bravo op. Volgens de HAL bestaat er geen ver band tussen cle ontslagen en het feit, dat de resultaten van de cruises naar het Caraïbische gebied bij de ver wachtingen achterblijven. Ook andere rederijen, die cruises uitvoeren naar de Caribbean, zouden met dit ver schijnsel worden geconfronteerd. Om trent de oorzaak van het achterblijven van de cruise-boekingen bij die van dezelfde periode van het vorige jaar stelt de HAL-leiding momenteel een onderzoek in. Wat de overige cruises betreft is de directie van de HAL niet ontevreden. De wereldcruise van de 'Rotterdam', die thans aan de gang is, was prak tisch volgeboekt. Ook over de boekin gen voor de medio van dit jaar aan vangende cruises in de Indonesische archipel met het nieuwe schip de 'Prinsendam' heeft de HAL geen zor gen. Meubelfabrieken samen CUYK De meubelfabrieken E. Werten en Sprij die beiden te Cuyk gevestigd zijn, gaan nauw samenwer ken. Deze samenwerking zal tot stand komen door een overneming van Sprij Cuijk door Werten, aldus een geza menlijke bekendmaking. Het bedrijf van Sprij in Vlaardingen zal buiten de overneming blijven. De twee bedrijven in Cuyk zullen onder eigen naam worden voortgezet. Verwacht wordt wordt, dat door deze samenwerking de werkgelegenheid voor de in totaal ca. 325 personeelsle den beter verzekerd is. Alle betrokke nen hebben, aldus de bekendmaking, op de mededelingen positief gerea geerd. Herstel voor dollar op vrede in Vietnam AMSTERDAM De toestand op de internationale valutamarkten, die zich dinsdagmorgen leek toe te spitsen als gevolg van een groot aanbod van Amerikaanse dollars was woensdag weer wat rustiger. Over de gehele linie trad een herstel op voor de dollar, dat echter niet helemaal behouden kon worden. In Frankfort opende de dollar in de handel tussen de banken onderling op DM 3,1940, tegen een slot van dinsdag van DM 3,1885. Gewezen werd in dit verband op de vrede in Vietnam. Aan de andere kant echter, zo meenden handelaren is het vertrouwen in de dollar en trouwens in het gehele internationale monetaire systeem niet bijster groot. Tegen het slot zakte de dollar iets in. De officiële notering beliep DM 3,1892. Ook in Amsterdam kon de dollar weer wat van het eerder verloren gegane terrein terugwinnen. In Zwit serland, waar het besluit tot het tijde lijk laten 'zweven' van de frank in belangrijke mate bijdroeg tot de on rust van dinsdag op de valutamark ten, bewoog de handel zich eveneens in een wat kalmer vaarwater. Dit mede op grond van het besluit van de centrale bank, dat de banken in Zwitserland met ingang van 29 januari weer dagelijks aan het einde van de dag even grote vorderingen als verplichtingen in buitenlandse valu ta's dienen te hebben. De grote ban ken gingen hierna weer dollars ko pen. De evenwichtsbepaling werd vo rig jaar 16 oktober ingetrokken. De dollarkoers trok aan tot Zwfrs 3,715/3,7225,- tegen een slot van 3.70/3,71 dinsdag. Van onze soc.- economische redactie EMMEN De directie van Peiger heeft gisteren de uitspraak van enkele vakbondsfunctionarissen, dat er op het bedrijf een schuldenlast van enke le' miljoenen zou rusen, van de hand gewezen. De heer L. Bood, directeur van Peiger zegt in een verklaring dat het normaal voortbestaan van Peiger mogelijk is 'wanneer geen overdreven aandacht wordt geschonken aan desbe treffende wensgedachten van sommige' derden.' Ook wijst hij erop, dat de aandeel houders van Peiger uitsluitend be staan uit leden van de families Peiger en Bood alsmede het bedrijf Bood en Co. De ontslagaanvragen van de twin tig ex-stakers heeft volgens de heer Bood uitsluitend ten doel de werkge legenheid van het actieve personeel niet langer in gevaar te brengen. Zoals bekend, menen de vakbonden dat de enige kans om de werkgelegen heid te handhaven het aanvragen van uitstel van betaling is. Volgens de vakbonden dienen eventuele kopers van de onderneming rekening te hou den met een reeks verplichtingen als: handhaven van de werkgelegenheid, het verwijderen van de huidige directie en bij een mogelijke reorganisatie naleving van de bepalingen van de CAO. Publikatie onderhandse plaatsing van effecten AMSTERDAM Het is de laatste tijd verscheidene malen voorgekomen, dat onderhands effc'cten zijn geplaatst welke converteerbaar zijn in ter beur ze genoteerde fondsen. Hoewel bij dergelijke onderhandse plaatsingen de verplichting tot het indienen van een noteringsaanvaag voor ter beurze ge noteerde fondsen niet geldt, acht de Vereniging voor den Effectenhandel het niettemin gewénst dat ook in deze gevallen de nodige publietieit wordt betracht. De gegevens kunnen van geval tot geval verschillen. Tenzij bijzondere omstandigheden zich ertegen verzet ten, zullen mededelingen moeten wor den gedaan over het doel der plaat sing, de motieven Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Nederlandse bond van makelaars in onroerend goed (NBM) werkt een project uit tot het verzamelen, vastleggen en verspreiden van gegevens over aanbiedingen van onroerend goed. Daartoe wordt in Bilt- hoven geïnstalleerd. In de loop van dit jaar nog zullen de beide NBM aangesloten makelaars (ongeveer 1.300) de gegevens van de aanbiedin gen, waarvoor zij opdracht tot ver koop of huurbemiddeling hebben gekregen naar het computercen trum sturen. Aldaar worden de gege vens opgeslagen, bewerkt en verspreid onder de NBM-makelaars. Op deze wijze hoopt de NBM de Nederlandse markt van onroerend goed wat door zichtiger te maken, waardoor make laars in staat zijn een betere service aan hun cliënten te bieden. Boven dien wordt verwacht, dat gezien het meer duidelijke beeld van vraag en aanbod de doorstromingssnel heid van huizen en andere vormen van onroerend goed wordt vergroot. Aan het project, dat in deze. landelij ke. opzet uniek in de wereld is. kunnen slechts NBM-makelaars deel nemen. Dit betekent o.m.. dat de Amsterdamse makelaars, die een ei gen organisatie hebben met een eigen, regionaal, doorgavesysteem, niet op het landelijk netwerk zijn aangeslo ten, hoewel de mogelijkheid daartoe wel open blijft, aldus de heer R. J. Schurink, voorzitter van de NBM. De kosten van het project, die worden geraamd op rond ƒ500.000.-. worden bestreden uit bijdragen van de deel nemende makelaars. De gebruikelijke courtage, die de makelaar voor zijn diensten berekent, zal door deze bij drage niet woiVlen beïnvloed. Kon Olie noteerde op 24 januari S 41% 41s* '41s.Philips S 17s;18 ii"7, IS'.). Unilever S 4S%— 49 <4R%— 49) en KLM s 34 (34%). Opgave duPont, Clore en Fargan. Koersen in Montreal Horn Tar Chei Husky Nat. Gas Mass Ferguson om deze onders- J)'®';. K,?®""'!ces Shell Canada hands te doen geschieden, de uitgif- tekoers. de lenings- en conversievoor- waarden, alsmede over eventuele blok keringsmaatregelen ten aanzien van de verkoop van de ondershands ge plaatste effecten en/of de uit conver sie voortgekomen waarden. Voor zo ver uit conversie een substantieel ge deelte van het aandelenkapitaal kan wordc'.i verworven, is ook de vermel ding van de naam van de verkrijger van belang, aldus de Vereniging. ntii«Ni sporen utii nut. Mon« 22 jan. 1018.81 211.39 116.72 75.11 485.3 23 jan. 1018.66 209.96 115.67 75.16 485.2 24 jan. 1004.59 207.02 115.00 75.7.5 486.0 *>""1 "h' lm. H. L. 22 jan. 15.570 18.840 1.812 513 959 23 jan. 19.060 21.430 1.801 507 950 24 jan. 20.870 21.150 1.543 323 1.191 HAAG De Tweede Kamer gisteren het wetsontwerp de leringsaftrek voor zeeschepen 0 naar 25 pet te verhogen aan- De regering hoopt met deze regel te voorkomen, dat niet nog Nederlandse schepen onder ide vlag gaan varen, imendement van Drees van DS'70 ruyters van D'66 de investerings- k te verhogen tot 40 pet. werd •rpen. Voor dit voorstel stemden D'66. CPN. SGP, GPV. RKPN heer Van Dijk van de VVD. M fo'IJK NBM-bedriJven in RUs- heeft van Kijlstra Beton in 'ten de Leeuwarder bedrijven, ra Vermeulen en Leeuwarder handel overgenomen. De betaling iedde in contanten. Zowel Kljl- Vermeule» (nieuwe naam Ver- sn) ais de Leeuwarder Houthan- ian deel uitmaken van de NBM- ilsdivisie. De leidng wordt niet rigd en voor de 80 personeelsle- 'eeft de overneming geen nadcli- tvolgen. de NBM betekent deze overna- ion vergroting van haar liandcls- 'o met een belangrijk bedrijf in noorden van het land met veesti- n in Leeuwarden. Drachten en um. Met de toetreding van 'lelde ven zal de omzet van de han- ivlsic plusminus 100 min in bedragen. PARIJS Monetaire deskundigen van minder ontwikkelde landen, vere nigd in de 'Groep van 24', zullen blijven aandringen op een recht streekse band tussen bijzondere trek kingsrechten (sdr's) op het Internati onale Monetaire Fonds ook wel papiergoud genoemd en ontwikke lingshulp, zo is in Parijs bekendge maakt. De 'Groep van 24' zal haar voorstellen verdedigen in de conferen tie van ministers van financiën over hervorming van het monetaire stelsel in maart a.s. In een communiqué van de groep wordt gezegd, dat 'een der gelijke band wordt beschouwd als een essentieel element in het proces van overdracht van reële middelen aan ontwikkelingslanden.' EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER In het telefonisch avondverkeer kwa men woensdagavond de volgende koer sen tot stand (tussen haakjes de offi ciële slotkoers van dezelfde dag). AKZO 79.00-79.30 80.00), Hoogovens (90.00). Kon. Olie 123.30gb-124.00 (124.80). Philips 57.10-57.50 (57.90). Unilever 152.20-153.00 (153.90). KLM 110.50 (110.50). Ongunstig jaar voor Amsterdam Rubber AMSTERDAM Op grond van dé ongunstige resultaten over 1972 van de Rubber Cultuur Maatschappij Am sterdam zal hervatting van het divi dend niet mogelijk zijn, zo heeft de maatschappij meegedeeld. Amsterdam Rubber zag het netto resultaat dalen van ƒ901.000 tot ƒ732.000. Voor het laatst werd dividend uitgekeerd 'over 1968 (5 pet). De resultaten van de handelsactivitei ten zijn in 1972 belangrijk bij de verwachtingen achtergebleken en heb ben een verlies opgeleverd. In de landbouwsector waren de resultaten eveneens ongunstig, onder andere als gevolg van een regeling voer de Suri naamse suikeronderneming Mariën- burg. Een fundamentele oplossing voor de toekomst van dit bedrijf zal aldus de directie pas bereikt kunnen worden door een aanpassing van de suikerprijs aan de gestegen exploita tiekosten. Ondanks gunstiger prijzen voor enke le produkten (sisal en rubber) zal de waardering van de landbouwonderne mingen per eind 1972 onder andere als gevolg van het voortduren van de ziekte in de oliepalm-aanplant in Co lumbia. opnieuw kritisch moeten wor den beoordeeld. Spar en Vivo een omzet die de 1 miljard zal overschrijden, aldus de voorzitter van de spar-vereniging. de De Spar-Vivo organisaties in Groot-Brittannië, de Bondsrepubliek en Nederland starten op 1 maart as. een nieuwe onderne- i.iing, die zal werken onder de naam Intergroup Trading. De nieuwe onder neming stelt zich ten doel in alle delen van Europa kruidenierswaren te leveren tegen concurrende prijzen. De groep, waarin genoemde drie Spar- Vivo organisaties de belangrijkste aandeelhouders zijn met elk een be lang van 17 procent, heeft een kapi taal van 2 miljoen. De minderheids belangen komen in handen van Spar- bedrijven in Denemarken, Oostenrijk, Spanje, Ierland, Frankrijk en Finland. IBM Nederland AMSTERDAM De omzet van IBM Nederland (dochter van het ameri- kaanse IBM-concern) is in 1972 geste gen van 517,8 min tot 596,5 min. Het nettoresultaat na belastingen ging omhoog van 59,7 min naar 71,1 min, aldus het bedrijf. Omzet en nettoresultaat werden gun stig beïnvloed door het aandeel van de informatieverwerkende appratuur dat contant werd verkocht en dat aanzienlijk hoger was dan het jaar daarvoor. Het personeelsbestand van IBM Nederland daalde in 1972 van 5299 naar 5081, wat werd bereikt door normaal verloop. \K\V York AC F Industries Airco Allied Chemical Alum Co ut Am American Bi American CL.. Am Cvanamid inds UTRECHT De Spar-organisatie in Nederland heeft in 1972 een omzet behaald van 880 min. Deze omzet, een record, is behaald in bijna 1200 spar-lcvensmiddelcn bedrijven. De stijging ten opzichte van 1971 is bijna 13 pet. Voor dit jaar rekent men op Amfas ROTTERDAM Hoewel de financië le resultaten over 1972 nog niet ge heel vaststaan, spreekt de Anifas- groep (verzekeringen) de verwachting uit. dat de winst tenminste gelijk zal zijn aan die over 1971 (ƒ15.2 min). De gang van zaken is in 1972 gunstig Am Eiectr Puwer geweest. Het premie-inkmen levens- Ku!'!r»' w"s verzekering zal vermoedelijk met 8.5 Am c Rei pet toenemen tot 230 min en dat Am rei i ei van de schadeverzekering met 19 pet tot 179 min. Hiermee komt het tota- Artnco steel le premie-inkomen op ongeveer ƒ409 Atiani Richneid min, een toeneming met 13 pet. Ook de netto-opbrengsten van de beleggin- U"''0.1* gen namen met 13 pet toe, waardoor ee de totale omzet uitkomt op ongeveer Buriingtun ind ƒ518 min. u De novemberstorm zal aan uitkerin- ceianeae gen ongeveer 2,5 min vergen. Als chase Manhattan gevolg van herverzekering zal dit op (i!}Wia,p 4 uhl° R de financiële resultaten geen merkba- cute* ödrviu» re invloed hebben. «.ideaie-paimoiive uil Industrie» Renault Coiis Edison PARIJS Renault, de Franse staats- o*" automobielindustrie, heeft in het af- curtiu Wright gelopen jaar een winst van 14.206 Curtis» wmkm a miljoen frank voor aftrek van belas- '"JJ, ting gemaakt. In 1971 leverde de ex- guw chïiieSi ploitatie een batig saldo van 11.848 Ou Font <ED miljoen op. Renault heeft verleden jaar 1.318.327 voertuigen gemaakt, 12.3 procent meer dan in het vooraf gaande jaar. Schoenfabriek sluit Van onze correspondent GILZE C. de Jong's schoenfabrie ken n.v. in Gilze (NB) moet gaan sluiten. De directie deelt mee, dat een rendabele voortzetting onmogelijk is door de stijgende kosten en concurren tie van buitenlandse produkten. De 60 personeelsleden is ontslag aangezegd. Met de vakbonden is overeenstem ming bereikt over een afvloeiingsrege ling. In november 1971 werd de perso neelsbezetting reeds met 20 man ver minderd. 2«H 30". 8% 2IV, 23", 77»* 27% 23% 34% Ï8% sol; Eastman Kodak Kitst Nat City Admiral Corp Allviigtmny Pu» S Ak/uiia Am Standard Am*ted Ind Can Bteweria» Carro Lh ad buut it Uuih Cha»e Select Pd Columbia Gas Comlnco Lutll lalrphuue 61 40»/, 60'A I R 92% «2% 21% 20% 34% 34% 23% *5% 27% 27% 42% 41% 29% 27% 37% - 40% 43% 43% 43% 101 99% 178% 174% 143% 144% 78% 78% 15% 14% 22% 22% 30 29% 11% 11% 41% 41% 15% 15»* - 6% 2% 11.80 11.53 30% 30% 28% 28% 24 23% 33% 33% Gen Motor» Gen Publ llill Gen lel El Geity Oil Gitelte G.mbcl Brothers Goodyear I and R Gull uil Illinois Centr Insllco Ini busin Mach Intern Harvester Int Nick of Can int Paper lm lel Tel 68% 27% 76». 21% 29 U 13% 444'1 34% a Huui Curp 19% 1» Ling-'lemco Vougi LU Ion Ind Lockheed Atrcrali Marcor 25% Martin Marietta 18% May Uep Store» 45% McDonnell Üougla 33s* Mobil UI» Corp 73% Nai Biscuit 57% Nabisco Nal Olellllera Nat L.vpBuro Nal Sleel Nat. Lead Ind. North Am Rockw lm Pa pet tl 29% 15% 16% 40% 15% .11% Pac Gas and El. 30»l 29% Penn. Central 2% 2% Papalen 87 86 l'helps Uudit* 41% 40s* Phillip Morris 136% 134»; Phillips Pelr 43% 43»/, Procter Gamhi ns% 116% Republic Meel Reynolds Ind Royal Dutch ivu Santa Fe Ind. Sears Roebuck Shell Uil Southern Southern Pacific Railway sperry Rand Stand Uil Calif Stand Uil Indiana Exxon Corp Sludebakcr-Wurini sun Uil lexas Gulf lexax lust i I reusamerica Unilever Union Carbide Um Royal United Aircraft Drilled Brands US Sleel Nai Can NY LHHir a \nt1h We-i N Am Phil11 Naii*a> i ut I rid I'owel K'ogei 38% 27 34', 23% 38»; a7li 23% Maiolaid Blend» 1 and» 33% 41 33% 40 l.ea>c«> Lone Stat Lenient Chilian 13% 23% 17% 14% 22", 17% Kiuuli Elavil United Coipa ni'ed Qa> 18% 9% 19«* 18 9% 19% llailiMin fund 12% 12% Western Bancorp 30% 35s*

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 17