floop Enka-woningen in Jreda voorlopig stopgezet x>eo Maassluis heeft Rijnmond niet nodig Binnenvaart vraagt om investeringen Vakcentrales vierkant achter industriebonden Schmelzer: vertrouwen in VS niet beschaamd Conflict ambtenaren opgelost In twintig jaar: aantal geestelijk gehandicapten zal met 20.000 stijgen Co-op plant bomen met spaarzegels Vethouder gaat vandaag met bezetters praten 'ersonalia Gevangenisstraf voor majesteitsschennis Pomphouders aan Belgische grens doen flink zaken GS keuren subsidie ontwikkelingshulp van Zevenaar goed Geen geld voor herstel van de Eusehiuskerk Celstraf voor Italiaanse rovers Windmillfabriek verantwoordelijk voor grauwsluier Brand in magazijn en werkplaats Acht jaar voor doodslag Per 1 februari Erasmus Universiteit Extra verkeers lichten op Hoofdweg Huisvlijt door en voor bejaarden Hoorzitting over kunstobject in Zuidwijk 12 "i [OUW/KWARTET DONDERDAG 25 JANUARI 1973 BINNENLAND K13 an onze correspondent REDA De sloop van zeventig ika-woningen in Breda is voor- Ptë stopgezet. Dit deelde de En- i-directeur, ir. H. de Boer, de be tters van de Gildewijk in Breda steravond mee. De Bredase wet- uder Van der Dun zal vanmor in een bespreking met een de- ;atie van de bezetters hebben, it college van B. en W. heeft arna een onderhoud met de di ctie van Enka-Glanzstoff. panden zijn door een aantal Bre- zijn Le actiegroepen, waaronder het JAC itei- dé Stichting Buitenlandse Werkne- spo- ers, bezet. De woningen, die volgens val- (bezetters nog redelijk te bewonen het jn en zeer goed op te knappen, res- uden worden gesloopt. *de" i Gildewijk werd vijftig jaar gele- leze a op het terrein van de Hollandse unstzijde Industrie, een bedrijf dat er Enka zou gaan heten, gebouwd. wijk ligt vrij geïsoleerd. De sloop- rgunning werd ruim twee jaar gele door de gemeente Breda afgege- omdat de Enka uitbreidingsplan- 2™in op het desbetreffende terrein teft. Vorige week werd met de sloop 347 gonnen. Tien huizen zijn inmiddels gebroken. leen bestemming' Enka heeft op dit moment geen Ekele bestemming meer voor het i8.2|ük grond. Dat de huizen toch afge- oken worden verdedigde de direc- ur van de Enka, ir. De Boer, met !t feit, dat de wijk te geisoleerd ligt, 5 2 n argument dat volgens de bezetters j et opgaat, omdat er op dit moment - lede verbindingen met het stadscen- - um zijn. 5 heer De Boer noemde de huizen zeer verouderd maar volgens de ac- egroep is de woningnood in Breda groot om de huizen zonder meer te 30.2 ten slopen. 'Elders in Breda maakt -> gemeente huizen, die even oud 5 n, weer goed bewoonbaar. Boven- - en wonen in de te slopen woningen ig elf gezinnen, die gedwongen wor- i elders in de stad tweehonderd ilden meer te gaan betalen', menen i bezetters. een gisteren uitgegeven verklaring t de Enka-directie in Breda, dat de kraakactie door de krakers de 32Jdruk is gewekt, dat dit gebeurt is bate van de laatste bewoners van wijk. De werkelijkheid is echter, t geen van de huurders aandeel :ft in deze actie', de verklaring noemt de directie i het goede overleg met de bewo- jn en de positieve samenwerking in saneringscommissie. Reeds eind 1970 is in overleg met alle bewoners besloten tot sanering van de vervallen wijk op langere termijn, aldus Enka- Breda. De bezetters menen, dat de Enka- directie het doel van de actie slecht begrepen heeft. 'Allereerst willen wij er op wijzen, dat het in deze tijd niet mogelijk mag zijn, dat goed bewoon bare woningen en masse tegen de vlakte gaan. In de tweede plaats heb ben de bewoners door de bezettingsac tie ingezien, dat ze wel met inspraak orizontaal invullen: 1. edel, 2. op- icht, 3. geurigheid, 4. platte steen, 5. oogoven (Z.N.), 6. medeklinker, 7. edeklinker, 8. ondergevel, 9. houten epper, 10. noodlot. 11. gevolg, 12. lofddeksel. juiste invulling leest men verti- ,5 al 13 de naam van een teken in de erenriem. 80 11 Zandloper 11 13 2 j3 5 6 7 8 9 IU II 12 een ander huis ter beschikking kre gen, maar daarvoor tweehonderd gul den of meer moesten neertellen. Wat "betreft de saneringscommissie: die is de laatste drie maanden niet meer bij elkaar gekomen'. De bezetters hopen vandaag een vruchtbaar overleg met het Bredase stadsbestuur te hebben, dat in een aanvaardbare oplossing zal uitmonden, waardoor de huizen behouden blijven een met enkel voorzieningen weer bewoonbaar gemaakt kunnen worden. Volstrekt oneens niet werkgevers Van onze sociaal-ecnomische redactie UTRECHT Het overlegorgaan van de drie vakcentrales is het vol strekt oneens met de werkgevers, die menen dat de CAO-voorstellen van de industriebonden in strijd zouden zijn met het centraal ak koord. Het verschil van inzicht gaat over de extra aandacht voor de laagstbetaal den en de gewenste matiging van de hoger gesalarieerden. NVV, NKV en CNV steunen het uit gangspunt van de industriebonden en zij zeggen met nadruk dat het nim mer de bedoeling is geweest de mati ging te beperken tot de onder een CAO vallende werknemers. De vakcentrales wijzen er op dat in het centraal akkoord staat 'dat bijzon dere aandacht dient te worden ge schonken aan de laagst betaalden, ter wijl het van belang wordt geacht dat de hoogst gesalarieerden relatief meer tot de matiging bijdragen'. De industriebonden gaan ervan uit, dat bij de herverdeling van de 3,5 pet. arbeidsvoorwaardenverbetering mag worden uitgegaan van het gemiddeld inkomen van alle bij de onderneming of bedrijfstak werkzame werknemers. De werkgevers in de betrokken sector daarentegen willen deze herverdeling beperken tot die werknemers die on der een CAO vallen. De visie van de werkgevers dat de voorstellen van de industriebonden in strijd zouden zijn met het centraal akkoord is naar de mening van het overlegorgaan vol strekt onjuist. Het overlegorgaan steunt dan ook met kracht de stelling van de industriebonden, dat ten be hoeve van de inflatiebestrijding de arbeidsvoorwaardenverbetering voor alle werknemers beperkt dient te blij ven tot 3,5 pet., waarbij de laagst betaalden bijzondere aandacht verdie nen en de hoogstbetaalden relatief meer tot de matiging moeten bijdra gen. DEN HAAG, BRUSSEL (ANP, Reuter, UPI) 'Het einde van een oorlog, van een tragisch conflict dat zo immens veel dood, verwoes ting, menselijk leed voor alle betrokkenen, heeft veroorzaakt en nog had kunnen veroorzaken, moet voor heel de wereld reden zijn tot intense verheugenis en is dat ook voor de Nederlandse regering en voor mij persoonlijk'. Dit heeft minister van buitenlandse zaken Norbert Schmelzer verklaard in een reactie op het bereiken van een Vietnam-akkoord. Volgens Schmelzer heeft de Neder landse regering steeds vertrouwen ge had, en dat uitgesproken, dat de VS de bedoeling hadden te komen tot een voor alle partijen redelijke en vreed zame oplossing. 'Dit vertrouwen is nu gerechtvaardigd gebleken', aldus de minister. 'Maar vooral door de bombardemen ten op doelen in bevolkingscentra heeft de Amerikaaase politiek, de po litiek van onze bondgenoot in de Atlantische Alliantie (NAVO), in de wereld in de VS zelf en in ons land onder grote spanning gestaan. Ook in dat licht ben ik bijzonder verheugd dat nu een akkoord is bereikt', zo Van een verslaggever AMSTERDAM De rechtbank heeft de 20-jarige Andries van H. uit de hoofdstad wegens majesteitsschennis, inbraak en heling veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk en af trek van voorlopige hechtenis. De 21- jarige Gerard P. die samen met An dries een van de inbraken in de hoofdstad had gepleegd, kreeg vier maanden met aftrek van voorarrest. De officier van justitie had een jaar waarvan twee maanden voorwaarde lijk resp. zeven maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk geëist. Uit protest tegen het weghalen door de politie van een door hem uitgehan gen 'vredesvlag' had Van H. op 5 oktober een pamflet aan de gevel van zijn woning gehangen met daarop de tekst: 'Juliana, koningin der misdaad, koningin van de moordenaars, dieven, armen en van u.' vervolgde Schmelzer. Hij zei dat de weg nu open ligt naar een 'nieuwe en vreemdzame toekomst in geheel Viet nam, waarbij het volk een kans krijgt zelf over eigen lot te beschikken. Er is een basis gelegd. De verantwoorde lijkheid zal nu voornamelijk bij de Vietnamese partijen berusten'. De mi nister zei voorts dat de regering hoopt dat nu 'de voorwaarden worden geschapen om te kunnen beginnen aan economisch en 'sociaal herstel en ontwikkeling voor het volk van heel Vietnam, Zuid- en Noord, en zij zal hiertoe naar vermogen meewerken'. L UNS Oud-minister van buitenlandse zaken Jospih Luns, thans secretaris-generaal van de NAVO, heeft in Brussel ge zegd het nieuws van het bestand met 'grote voldoening' te hebben ontvan gen. De Kamerleden de Gaay Fortman (PPR) en Van der Lek (PSP) zijn er intussen niet zo van overtuigd dat Vietnam een periode van vrede en wederopbouw tegemoet gaat. In vra gen aan minister Schmelzer spreken zij de vrees uit dat de Zuidvietnamese president een 'bijltjesdag van onge hoorde omvang' zal gaan houden, nu de Zuidvietnamese regering de staat van alarm heeft afgekondigd. Zij noe men dit strijdig met de suggestie dat het onderteeknen van het bestand een werkelijke vredessituatie ten gevolge zal hebben. Zij vragen de minister welke gevolgen hij zal verbinden ten aanzien van de betrekkingen met Z.uid-Vietnam aan de daadwerkelijke uitvoering van 'onmenselijke maatre gelen, die uit de staat van alarm voortvloeien'. Van onze correspondente PUTTE Alle pomphouders langs de Belgische grens hebben een over- stelpxde drukte te verwerken van Bel gische automobilisten, nadat dinsdag nacht alle benzinepompen in België gesloten zijn. Er wordt druk gebruik gemaakt van jerrycans, ook om diesel olie te gaan halen die als huisbrand olie moet dienen. Een oliekachel kan ook gestookt wor den met dieselolie, de kosten zijn echter zeventien cent per liter méér. De Belgen hebben dat er blijkbaar graag voor over om niet in de kou te zitten. Bij de meeste grensposten wordt nauwelijks controle uitgeoe fend, hoewel het verboden is om los meer dan vijf liter benzine mee te nemen in een auto. Er zijn ook Nederlanders die over de grens heen en weer rijden met volle tanks benzi ne. Een pomphouder in Putte heeft zelfs een aanbod om benzine te leve ren voor de lege pompen van een garagehouder in het Belgische Bras- schaat. 'Er zou goud te verdienen zijn met zwarte handel maar het is nu al niet bij te slepen', aldus de pomphou der die het aanbod niét heeft geaccep teerd. Vanuit Zeeuws-Vlaanderen zijn giste ren tientallen tankwagens België bin nengereden; alleen in Sas van Gent werden al een zestigtal grote tankau to's en een aantal tankschepen 'uit geklaard'. Van een onzer verslaggevers ARNHEM Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben goedkeuring gehecht aan het besluit van de ge meenteraad van Zevenaar om een be drag van 7.000 gulden beschikbaar te stellen ter ondersteuning van de akti- viteiten van Zevenaarse organisaties in het kader van de ontwikkelingssa menwerking. De aktiviteiten richten zich op ont wikkelingsprojecten in het district Baroku in Ghana, waar onder anderen werkzaam is de uit Zevenaar afkomsti ge arts, J, Oosterink. De bevolking van Zevenaar zelf heeft reeds een bedrag van meer dan 100.000 gulden bijeengebracht. Er kan derhalve, aldus G.S., die enige tijd geleden hun standpunt ten aan zien van het steunen van ontwikke lingswerk uit de gemeentepot hebben herzien, gesproken worden van een duurzame band tussen Zevenaar en Baroku. Tevens kan vindt het provinciaal bestuur de gemeentelij ke uitgave beschouwt worden als een 'dienst aan de geestelijke belangen der ingezetenen'. Van een correspondent ARNHEM Volgens het kerkelijk bureau van de hervormde gemeente in Arnhem zal het herstel van de historische Grote- of Eusebiuskerk, die tijdens de storm van 13 november vorig jaar flink werd beschadigd, nog geruime tijd op zich laten wachten, omdat er geen geld is. De Eusebiuskerk werd tijdens de oor logsjaren totaal verwoest, maar na de bevrijding herbouwd. De storm sloeg een kostbaar stenen gebeeldhouwd ornament van de toren, alsmede een aantal kleinere stukken. Bij nader onderzoek door de rayon architect van monumentenzorg bleek, dat er nog meer steenwerk les zit. t ^lossing van gisteren lorizontaal: 1. doedelzak, 2. opper, Ida; 3. leer, fatum; 4. dreef, raap; 5. al, nier, re; 6. Ida, Etna, dm; 7. eind, 't, ore; 8. snede, eden; 9. talaar, Est. to J verticaal: 1. doldriest, 2. opera, Dina; ;Epe, elan, el; 4. deren, Edda; 5. erf. 't, Lea; 6. laar, enter; 7. Zita, ra, ode; Aduard, res: 9. kampement. olkshuisvesting Binnenkort is de enoeming te verwachten van ir. B. J. "ji Hop tot hoofdingenieur-directeur van li volkshuisvesting en de bouwnijver- 70 leid in Gelderland. Ir. Klop is direc- leur van gemeentewerken en bouw- 2 woningtoezicht te Almelo. Hij 'ordt de opvolger van ir. K. J. Mac- enzie die per 1 oktober jl. belast 'Wd met de functie van coordinator oningvoorziening bij de centrale di- ffietie van de volkshuisvesting en 2j 'ouwnijverheid in Den Haag. AMSTERDAM De 23-jarige Itali aanse mecaniciën G. L. uit de hoofd stad is door de rechtbank wegens het plegen van twee berovingen en een autodiefstal conform de eis veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met af trek van voorlopige hechtenis. De 28- jarige Italiaanse typograaf C. de M. die aan van de berovingen had deelge nomen en bovendien tweemaal bij een café had ingebroken, kreeg een jaar met aftrek opgelegd. Het tweetal maakte op 2 oktober in Amsterdam een Chinese kelner onder bedreiging met imitatiepistolen zijn auto en por tefeuille net ƒ300 afhandig. L. over viel op 26 september met twee andere Italianen en oen Fransman een benzi nestation in Amsterdam-Buitenvel- dert. Hij fungeerde als chauffeur van een voor die gelegenheid gestolen au to. Burgemeester W. van Dijk: MAASSLUIS Het voorontwerp streekplan Rijnmond zoals dat deze maand is gepresenteerd is ook in Maassluis in het verkeerde keelgat geschoten. In zijn nieuwjaarsrede merkte burgemeester J. van Dijk op dat Maassluis nog wel in staat is om zichzelf te besturen en te beoordelen wat wel en niet wenselijk is. Volgens de heer Van Dijk wordt de zo gewen ste afstand tussen bestuurders en be stuurder bepaald niet bevorderd door het ontnemen van bevoegdheden aan gemeentelijke bestuursorganen. Voor Maassluis behelst het vooront werp streekplan dat het gebied van de Steendijkpolder eerst tot het aangege ven stads- en dorpsgebied mag worden bestemd als de Rijnmondraad heeft vastgesteld dat de milieubelasting be neden bepaalde waarden is gedaald. In dit verband vroeg de heer Van Dijk zich af of wij in de ogen van VLAARDINGEN De kunstmestfa- briek Windmill Holland heeft zich verantwoordelijk gesteld voor de laag witte stof die in de afgelopen weken het westelijk stadsdeel van Vlaardin- gen bedekte. Uitvoerige analyses heb ben aan het licht gebracht dat de grijswitte poeder die zich vastzette op takken van bomen en heesters afkom stig was uit de Deltafabriek op het Windmill-terrein. Gebleken is dat de stof is vrijgeko men bij de produktie van een speciaal soort kunstmest dat nog nooit eerder werd geproduceerd. Zeer fijne stof deeltjes ontsnapten uit de mengmes- tinstallatie. Bij de traditionele kunst- mestproduktie komt de poeder terecht in speciale stofvanginstallaties maar in dit geval ging het om een zodanig fijne stof dat een groot deel ontsnapte en in de lucht verspreid werd. Bij stabiel en mistig weer legde de stof een ware grauwsluier over de West- wijk en een deel van de Indische buurt. Er wordt nu onderzocht gf de stof een schadelijke uitwerking heeft op de bomen en planten. Volgens de directie van Windmills staat vast dat de gezondheid van mensen en dieren niet kan zijn aangetast. In korrelvorm dient de kunstmest als voedsel voor bomen en planten. Niettemin is de produktie van deze soort kunstmest inmiddels gestaakt. Windmills acht de stofuitworp zoals die in de afgelopen weken heeft plaatsgevonden niet aan vaardbaar, zo blijkt uit een verklaring van de directie. Om de produktie te kunnen voortzetten heeft de directie besloten achter de reeds bestaande stofvanginstallatie een extra installa tie te bouwen. Hierdoor is een herha ling van de overmatige stofuitworp afgesloten. SCHIEDAM Een brand in het pand van de firma Van Suylekom, een bedrijf in plaatwerk etc. op de Boter straat-hoek Herenstraat in een van de oudste gedeelten van Schiedam, heeft woensdagavond laat zo'n 30.000 schade tot gevolg gehad. De brand ontstond door onbekende oorzaak in het magazijn en de werkplaats. De brandweer, die in oude wijken geen enkel risico neemt, gaf middelalarm en had de brand in een kwartier onder bedwang. Het magazijn en de werkplaats liep een vrij aanzienlijke schade op. Het winkelpand, dat voor deze ruimte ligt, liep geen schade op. Rijnmond al zover gekomen zijn met de bestuurlijke waarde van een ge meenteraad, dat de Rijnmondraad di recte bestuursbevoegdheden in Maas sluis moet gaan uitoefenen. Het gewestelijk bestuur moet, volgens de heer Van Dijk, tot taak hebben het beleid van de gemeenten te coördine ren. Rijnmond heeft de kansen op deze coördinatie voorbij laten gaan, aldus de burgemeester. Als voorbeeld van negatief beleid van Rijnmond memoreerde de heer Van Dijk de uitlating van gecommitteerde De Jong dat er tendenties aanwezig zijn dat de stankhinder in Vlaardin- gen zal verminderen en mogelijk in Maassluis zal toenemen, een uitlating die volgens de heer Van Dijk getuigt van bijzonder weinig bestuurskracht omdat de opmerking niet steunt op cijfers of andere gegevens. Voor wat betreft de functie en toekom stige conceptie van de gebieden waar van Maassluis deel uitmaakt niet alleen Rijnmond maar ook het West- land is de overheid in gebreke ge bleven als het gaat om een beleidsvisie te geven. De heer Van Dijk drong aan op een onderhoud met Gedeputeerde Staten, waarom vorig jaar is gevraagd, om de toekomstige positie van Maassluis te bespreken. ROTTERDAM Het conflict tussen de gemeente en de bonden van over heidspersoneel over de salarissen van ongeveer 2500 ambtenaren bij enkele gemeentelijke bedrijven is opgelost. Tijdens een op verzoek van de PvdA- fractie bijeengeroepen spoedvergade ring van de raadscommissie voor per soneelszaken deelde wethouder J. Worst woensdagavond mee dat er met de bonden overeenstemming is be reikt over het probleem van de ge meenten tarieven. Bij het gemeente lijk energiebedrijf en de RET was grote onrust ontstaan over het ver schil in beloning tussen ambtenaren die wel of niet op tarief werken. Woensdagmorgen werd bekend dat het beginselakkoord, maandag bereikt tussen wethouder Worst en de vak bonden van overheidspersoneel door b. en w. is goed gekeurd. De afbouw van de inkomensverschillen zal in fasen geschieden. Dit jaar nog zal er een begin mee worden gemaakt. De vakorganisaties van overheidsper soneel zijn tevreden over de toezeg gingen, de voorgenomen prikacties, die voor 5 februari waren aangekon digd gaan niet door. De fractie van de PvdA in de gemeenteraad had om een spoedbijeenkomst van de raadscom missie personeelszaken gevraagd om dat men bij het doorgaan van de prikacties moeilijkheden verwachtte bij de elektriciteitvoorziening. Drs. D. F. van cler Mei: ROTTERDAM Wil de binnenvaart de concurrentiepositie hand haven dan zijn investeringen hard nodig. Met afschaffing van de evenredige vrachtverdeling en de invoering van een algemene sloop- regeling alléén komt de binnenvaart er niet. Dit zei woensdag drs. D. F. van der Mei, voorzitter van de Christelijke oZnd van Onder nemers in de Binnenvaart. DEN BOSCH Het gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren de 31-jarige J. L. uit Uden wegens doodslag, tweemaal gepleegd, ver oordeeld tot acht jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. De rechtbank in Den Bosch had hem na een eis van twaalf jaar met aftrek veroordeeld tot zes jaar met aftrek. Toen hij op 10 januari in hoger beroep terecht stond, eiste de advo caat-generaal tegen hem negen jaar met aftrek. Verdachte zou in de nacht van 18 op 19 december 1971 in de woning van P. S. in Uden met een revolver drie kogels afgevuurd hebben op de 28- jarige Driekus Reuvers en vijf kogels op de 24-jarige Marinus Reuvers, die beiden aan hun verwondingen zijn overleden. Evenals destijds de officier van justi tie nam ook de advokaat-generaal op 10 januari onomstotelijk aan dat die schoten door L. moeten zijn gelost. Hij grondde die overtuiging vooral op de getuigenverklaringen', die in over eenstemming zijn met de aanvankelij ke spontane bekentenissen van ver dachte, zowel tegenover de politie en de officier van justitie als tegenover enkele kennissen van hem. Van een onzer verslaggevers TILBURG Het aantal zwaar geestelijk gehandicapten zal in 1990 waarschijnlijk ongeveer 65.000 zijn. Dat is 20.000 meer dan in 1970. tekort aan plaatsen voor dieper ge handicapten. Er was behoefte aan 22.500 plaatsen, er waren er 20.000 beschikbaar in inrichtingen en tehui zen. Telt men de behoefte aan plaat sen voor lichter gehandicapten er bij, dan komt men 5000 plaatsen te kort. Daarbij is er dan geen rekening mee- gehouden, dat een aantal plaatsen ver ouderd of ongeschikt is en vervangen moet worden. De schatting is, dat in 1990 44.000 plaatsen voor zwaar gees telijk gehandicapten nodig zullen zijn. ROTTERDAM De hogeschoolraad van de Nederlandse Economische Ho geschool heeft woensdagochtend over eenkomstig het advies van het college van bestuur het besluit genomen de Stichting Nederlandse Economische Hogeschool op te heffen. Daarmee is het laatste beletsel weggenomen om tezamen met de Medische Faculteit Rotterdam te komen tot de Rotter damse rijksuniversiteit. Nu het wetsontwerp de beide Kamers heeft gepasseerd kan worden verwacht dat de Rijksuniversiteit Rotterdam per 1 februari een feit zal zijn. Zoals bekend heeft Rotterdam deze universiteit de naam 'Erasinus-Univer siteit' gegeven. Na discussie in de Kamers is deze naam niet in het wetsontwerp gebracht. Wat niet weg neemt, dat die, zij het onofficieel, vanzelfsprekend tóch mag worden ge bruikt. Deze voorspelling staat in een rapport van het instituut voor arbeidsvraag stukken van de katholieke hogeschool in Tilburg. De schrijver van het rap port drs. P. verbraak, is tot de conclu sie gekomen, dat het aantal dieper gehandicapten niet alleen zal stijgen door de algemene bevolkingsgroei, De stijging heeft ook te maken met het feit. dat de zwakzinnigen op een steeds langere levensduur kunnen re kenen. Het aantal debielen, dus mensen met een minder ernstige geestelij ke handicap, zal in 1990 ongeveer 106.000 bedragen. Dat is zo'n 16.000 meer dan nu. Daaruit blijkt dat de stijging van het aantal dieper gehan dicapten de komende jaren sterker zal zijn. De verklaring hiervoor schuilt in de afname van de sterftekansen van deze groep. Het rapport waarin deze voorspellin gen voorkomen, is gebaseerd op gege vens, die zijn verzameld bij het groot opgezette landelijk opsoringsonder- zoek van geestelijk gehandicapten in 1969 en 1970. Daaruit is ook gebleken, dat één procent van de Nederlandse bevolking (130.000 mensen) als geeste lijk gehandicapt is te beschouwen. De cijfers zijn vooral van belang, omdat ze leren hoeveel voorzieningen voor gehandicapten in de toekomst nodig zijn. Er was in 1970 al een BERGSCHENHOEX De gemeente raad komt maandagavond om half acht in openbare vergadering bijeen. In deze vergadering zal de behande ling van de begroting 1973 worden voortgezet. Op 15 januari werd een begin gemaakt met de bespreking van de begroting. Ook de verhoging van enkele plaatselijke belastingen zullen aan de orde komen. Evenals in de zeevaart is het fiscale klimaat voor de binnenvaart van enorm belang, aldus de heer Van der Mei, die vurig pleitte voor een inves teringsaftrek als stimulans voor de zo gewenste structuurverbetering. Als tekenen aan de wand noemde de CBOB-voorzitter het feit dat sinds 1 januari 1968 al 268 binnenschepen met een totaal tonnage van 209.000 ton onder vreemde lees goedkope vlag gaan varen. De technologische ontwikkelingen hebben de nieuwprijs van een schip van 1000 ton opgedre ven tot zo'n één miljoen gulden. Vanzelfsprekend stond de VBOB- woordvoerder uitvoerig stil bij de problemen die de binnenvaart bezig houden. Over de oplegregeling, waar aan binnen EEG-verband wordt ge werkt, toonde hij zich somber. Zoals bekend weigeren België en Frankrijk aan deze regeling mee te doen waar door een scheve situatie kan ontstaan. Door deze ontwikkeling wordt de ge lijke verdeling van lasten, één van de voorwaarden van Nederland bij het wel accepteren van de oplegregeling, in gevaar gebracht, hetgeen volgens de heer Van der Mei een teleurstel lende zaak is. Evenredige vrachtvei'deling en invoe ring van een algemene sloopregeling liggen te wachten op behandeling in de tweede kamer. Van der Mei teken de hierbij aan dat er haast gemaakt zal moeten worden met de evenredige vrachtverdeling en dat bij een sloop regeling de herinvesteringsmogelijk heden ruime aandacht zullen moeten krijgen. Een ander probleem waarmee de bin nenvaart straks te maken krijgt is het varen van Oost-Europese schepen in West-Europees vaarwater. Met de ope ning van het Rijn-Main-Donau kanaal in 1981 zal dit vraagstuk in volle omvang op ons afkomen, aldus de ROTTERDAM Met ingang van van daag zal buslijn 37 van de RET in de richting van het Centraal Station tij dens de ochtendspdtsuren gaan rijden via de secundaire Hoofdweg, om zo het file-verkeer op dit gedeelte enigs zins te ontlopen. Via de secundaire Hoofdweg kan het busverkeer zich weer op de Hoofdweg zelf invoegen door middel van een slagboom en daarmee in verbinding staande stop lichten. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de 'slagboombaan' eerder deze maand in gebruik te nemen maar in verband met de weersomstandigheden werd de start op verzoek van de politie uitge steld. De stoplichten op de Hoofdweg werken buiten de spitsuren met oran je-knipperlicht om zo het verkeer at tent te maken op de aanwezigheid van de nieuwe verkeerslichten. Ook het verkeer komende van Dor drecht richting Rotterdam moet reke ning houden met verkeerslichten die aan het eind van de afslag geplaatst zijn. VLAARDINGEN De bejaarden- bond gaat in samenwerking met het afdelingsbestuur van de Volks bond tegen Drankmisbruik op vrij dag 1 en zaterdag 2 juni een huisvlijt- tentoonstelling organiseren in zaal 'Excelsior* aan de Oosthavenkade. De maand juni is met opzet gekozen, omdat in deze maand de festiviteiten rond het 700-jarig bestaan van de stad Vlaardingen worden gehouden. Een aantal bejaarden heeft zich reeds gangemeid. Het aantal is echter nog te gering'óm de zaal van 'Excelsior' te vullen. De secretaris van de bejaar den, de heer N. Molenkamp, Kievit laan 45, telef. 345427, zou graag nog een aantal namen van bejaarden wil len noteren. heer Van der Mei. Hij waarschuwde voor een Oost-Europese penetratie door middel van concurrentieverval sing. Inhakend op de vraag wie vaart er op de vloot van morgen het thema van de jaarvergadering stelde de heer Van der Mei dat deze vraag niet uitsluitend een economisch en techni sche kant heeft Het gaat bovenal om de vraag: Welke mens zal dat zijn. Tenslotte merkte de heer Van der Mei op dat gestreefd zal worden naar een zo groot mogelijke eenheid tussen de CBOB en de twee zusterorganisaties NPRC en SWT. De positie van de particuliere ondernemers in de bin nenvaart zal daardoor ongetwijfeld versterken. ROTTERDAM De Coöperatieve Vereniging UA Co-op Nederland start op 1 februari in samenwerking met de Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten een spaarzegelactie. waarmee zij een bijdrage wil leveren aan het herstel van het door de storm van vorig jaar gehavende Nederlandse bosbezit. De consumenten kunnen bij de Co-op- winkels bij elke gulden boodschappen een spaarzegel van 10 cent ko pen. Tien van deze zegels kunnen op 'n boomspaarkaart worden geplakt en bij de Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten in Amsterdam wor den ingeleverd. Iedere kaart is een boom waard. Co-op verdubbelt de waarde van de eerste 10.000 kaarten, zodat geld beschikbaar zal komen voor de aanplant van 20.000 jonge bomen. Het grootste deel van de jonge aan plant komt ten goede aan het Natio naal park 'Veluwezoom', waarin het 5000 ha grote bos ongeveer 30.000 kubieke meter hout tegen de vlakte ligt. ROTTERDAM Vrijdag 26 januari wordt 's avonds om 20.00 uur in het noodwijkgebouw aan de Hierkamp een openbare hoorzitting gehouden voor inwoners van Zuidwijk, die mee willen denken dn het kunstobject dat geplaatst wordt in het nieuwe wijk centrum aan de Larenkamp dat begin oktober in gebruik wordt genomen. Op verzoek van de architect van het gebouw, de heer J. Bister, en de zogenaamde percentage-commissie van de gemeente Rotterdam hebben tach tig kunstenaars toegezegd vóór 1 fe bruari een schetsontwerp in te die nen. Daarna wordt beslist welk ont werp het uiteindelijk gaat worden. Tegen deze regeling keert zich een aantal Zuidwijkse inwoners die het met de procedure niet eens is en vanaf het begin betrokken wil worden bij de keuze van bet ontwerp. De inwoners hebben zich verenigd in een werkgroep en worden gesteund door de Culturele Commissie van de Stich ting Wijkopbouw Zuidwijk, die zich achter het initiatief van de bewoners heeft geschaard. MAASSLUIS Met ingang van don derdag 1 februari zal het voltrekken van huwelijken weer gebeuren in het oude raadhuis aan de Hoogstraat. De werkzaamheden in dit gebouw zijn thans zover gevorderd dat dit moge lijk is. Sinds 1 juni 1971 zijn de huwelijken in Maassluis voltrokken in het ge- meenlandshuis van het Hoogheem raadschap van Delfland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13