Weer zuiveringsacties in Tsjechoslowakije Amilcar Cabral: onafhankelijk leider van Afrikaans verzet Alarmtoestand Z.-Vietnam Parijse overleg groeiL vandaag naar climaf Brandt en Pompido bespraken 'Helsinki? Moskou deed 'positief' voorstel in Helsinki President Amin ontspant zich 'Portugal weet niets van moord op Cabral' Amin gaat weer op jacht naar Aziaten Olieleiding gesaboteerd in Saoedi-Arabië Arabieren opgepakt Europa en Turkije Chileens koper Uitlevering IRA-cli Benzine in België Guerrilleros gedoo f° Proces tegen Bask ,ce l]e< Palestij nen Communisten in Athene voor de rechtbank TT!OUW/'KWARTET DINSDAG 23 JANUARI 1973 BUITENLAND JViet-partijleden uit functies gestoten -Ufiw PRAAG (Reuter) Wetenschappelijk, journalistieke en culturele instellingen zijn de laatste weken in Tsjechoslowakije het toneel van nieuwe zuiveringen. Dit blijkt uit informatie afkomstig van door gaans betrouwbare kringen in Praag. Het voornaamste doel is belangrijke functies te ontnemen aan personen, die van de ledenlijst van de commu nistische partij zijn geschrapt sinds de val van de liberale partijleider Aleksander Doebtsek in april 1969. De instellingen, die door de nieuwe zui veringen worden getroffen zijn Lij voorbeeld de Academie voor Weten schappen die alle wetenschappelijke activiteit controleert, de staatsbiblio theek, het door de staat beheerde Joodse Museum, het officiële televisie wezen en enkele andere journalistieke organisaties. Het intrekken van het lidmaatschap van de communistische partij via het schrappen van de naam van de leden lijst is een minder stringente maatre gel dan uitstoting een lot dat naar schatting 70.000 aanhangers van Doebtsek heeft getroffen. De nieuwe reeks zuiveringen, die eind vorig jaar begonnen, wekken verwon dering juist nu ter tekenen zijn, dat de Tsjechoslowaakse leiders het Westen een menselijker gezicht willen tonen. Met de Europese veiligheidsconferen tie in zicht heeft Praag zich bereid getoond de betrekkingen met West- Duitsland, Oostenrijk en de Verenigde Staten te verbeteren. Westerse journa listen krijgen op grotere schaal inreis- visie en het is iets gemakkelijker geworden toegang te krijgen tot mi nisters en andere hoge functionaris sen. Terugkeer Binnen de communistische partij heeft ook een discussie plaatsgevon den over de vraag of de liberalen, die men sinds 1969 heeft laten vallen niet in de gelegenheid moeten worden ge steld in hun oorspronkelijke functie terug te keren. Deze discussie werd in de openbaarheid gebracht door Wasil Nilak, een fervent voorstander van de harde lijn in het partij-presidium. Men meent, dat partijleider Soestaw Hoesak in deze zaak een 'duif' is en de meeste diplomaten in Praag gelo ven, dat hij hierin steun vindt bij de Russen. Moskou ij erop gebrand ontspanning Hoesak 'duif' ej bevestiging van de status quo in f ropa te verkrijgen en zou bepaald met staan te trappelen om de chaos, die nieuwe ontslagen en onderdruk king op grote schaal in Tsjechoslowa kije met zich zouden brengen. Het feit, dat Moskou Goestan Hoesak be gin deze maand ter gelegenheid van diens zestigste verjaardag de Orde van Lenin heeft toegekend, getuigt van de voortdurende steun van uit het Krem lin. Desondangs vinden de nieuwe zuiver- ringen plaats. Een van de redenen, dat de zuiveringen nu vier jaar na het vertrek van Doebtsek nog voortduren, is waarschijnlijk de behoefte nieuw personeel de tijd te geven zich vol doende te bekwamen en ervaring op te doen. Als alle liberaalgezinde men sen op hetzelfde moment waren ont slagen, zouden veel instellingen ge dwongen zijn geweest de deuren te sluiten. Televisie De Tsjechslowaakse televisie-directeu ren schijnen de opdracht te hebben gekregen alle personeelsleden, die in 1968 en '69 in dienst waren voor het eind van het jaar te vervangen, onge acht de vraag of zij partijleden zijn. Een andere journalistieke organisatie heeft te horen gekregen het aantal personeelsleden, dat lid is van de partij te verhogen, een stap die in houdt dat niet-partijleden worden ont slagen. Het aantal partijleden dat van de lijst is weggeschrapt wordt geschat op meer dan 400.000. Maar dit cijfer geeft geen opheldering van de vraag, hoeveel mensen door de huidige zui veringen worden getroffen, omdat het slechts betrekking heeft op functies, die politiek gevoelig worden genoemd. Een aantal ondernemingen heeft in het verleden vermeden waardevolle krachten te ontslaan door ze op min der delicate administratieve posten te zetten. Volgens ingewijden is dit bij voorbeeld gebeurd aan de Karei-Uni versiteit in Praag. Andere onderne mingen hebben eenvoudig hun straf op papier gereclassificeerd, maar lie ten hun personeneelsleden rustig de zelfde functie uitoefenen. Vragenlijst In veel funkties moeten tegenwoordig gedetailleerde vragenlijsten worden ingevuld, regelmatig één keer per jaar of op het moment dat men naar een nieuwe functie solliciteert. Vra gen worden gesteld over het lidmaat schap van politieke organisaties voor 1945, tot 1948 (toen de communisten in Tsjechoslowakije aan de macht kwamen), na 1948, en nu. Deze infor matie moet ook worden gegeven van vrouw of man, kinderen, broers en zusters en zelfs van overledenen. Het jaar van beëindiging van het lidmaat schap moet worden vermeld, met re denen omkleed. Een andere vraag luidt: 'Wat was uw politieke activiteit in 1968 en wat is uw huidige politke houding?' Details worden gevraagd over relaties in het buitenland, over bezoeken die aan het buitenland zijn gebracht, wie men daar kent en welke contacten men nog in het buitenland heeft. Generaal Mohammed Amin, president van Oeganda, moet het van zijn doktoren wat rustiger aan doen. Hij zoekt daarom vaak ontspanning in het zwembad bij zijn residentie in Kampala. Culturele contacten oncler voorbehoud HELSINKI (Reuter, UPI, AFP, DPA, AP) De Sowjet Unie heeft gisteren bij de inleidende besprekingen in Helsinki over de Europe se veiligheidsconferentie op de westerse voorstellen 'positief gerea geerd', zo hebben westelijke woordvoerders meegedeeld. SAIGON (AFP) Sedert zaterdag is voor geheel Zuid-Vietnam de staat van alarm van kracht 'om het hoofd te bieden aan alle manoeuvres van de communisten om moeilijkheden te veroorzaken voor en tijdens de wapenstilstand', zo meldt het regeringsgezinde blad Tin Song. AJe militairen zijn gecon signeerd. Het blad publiceerde gisteren een reeks zeer strenge maatregelen, die van kracht zouden worden bij het ingaan van de wapenstilstand. Het zijn de volgende: Machtiging van politie en leger diegenen ter p'aatse te fusilleren, die de bevolking aansporen tot betogen, die moeilijkheden veroor zaken of die anderen aansporen de 'communisten' te volgen. Arrestatie van hen die communis tische propaganda bedrijven, vlug schriften verspreiden en de 'com munistische' vlag uitsteken. Onmiddellijke arrestatie van hen, die de politie beletten de orde te bandhaven. Onmiddellijke terechtstelling van militairen, functionarissen of poli- tie-agenten die gedeserteerd zijn of anderen tot desertie aansporen. - Arrestatie van personen, die voor bijgangers aanvallen; in geval zij vluchten zullen zij na sommering worden neergeschoten. - Arrestatie van personen die de bevolking aansporen moeilijkheden te veroorzaken, of het gebied dat onder controle van de regering in Saigon staat te verlaten om naar een 'communistische' zone te gaan of omgekeerd; in geval van verzet zullen zij worden neergeschoten. - De doodstraf voor hen die 'com munistische' bankbiljetten gebrui ken of in circulatie brengen; zij die handelsgoederen hamsteren om economische moeilijkheden te ver oorzaken zullen voor een krijgsraad moeten verschijnen en tot de doodstraf kunnen worden veroordeeld. - Arrestatie van neutralisten en hen die openlijk communistisch gezind zijn en openlijk politiek bedrijven; zij zullen snel door militaire tribu nalen worden berecht. - Snelle en strikte toepassing van de wetten op de pers en de politieke partijen om illegale activiteiten te voorkomen. - Arrestatie van militanten van groeperingen en organisaties die tot heden de 'communisten' heb ben gevolgd. De Russen kwamen met een pakket tegenvoorstellen, die 'bijzonder tege moetkomend lijken'. 'Zo is Moskou bereid de kwestie van de menselijke contacten tijssen oost en west op de agenda te plaatsen. Welingelichte kringen hadden zaterdag al gemeld, dat de Russen bereid zijn over dit delicate probleem te onderhandelen, 'ter verhoging van het wederzijdse vertrouwen en ter versterking van de stabiliteit'. Hiermee is één van de belangrijkste obstakels voor een Euro pese veiligheidsconferentie weggeno men, al liet de Russische ambassadeur LISSABON (Reuter, AFP) 'Portu gal had er geen enkel belang bij zich van Amilcar Cabral te ontdoen', zo is gisteren van officiële zijde in Lissabon gereageerd op de beschuldigingen van vele kanten, dat de Afrikaanse guer rilla-leider door Portugal vermoord werd. 'Meneer Cabral', zo werd verder ge zegd, 'was een waardige, zeer Portuge se tegenstander. Portugal heeft zich altijd verzet tegen de barbaarse me thode van moord. Wij nemen niet onze toevlucht tot dit soort geweld'. In Lissabon wordt gesuggereerd dat Cabral door politieke tegenstanders binnen zijn bevrijdingsbeweging van Guinee-Bissau en de Kaap Verdische eilanden werd vermoord. 'Het is één van die incidenten, die in dergelijke organisaties voorkomen'. Over de omstandigheden, waaronder Cabral zaterdag in Conakry werd ver moord, de hoofdstad van Guinea, is nog steeds niets bekend gemaakt. Het enige, dat president Sekou Touré hierover heeft losgelaten, is dat de hoofdschuldigen gearresteerd zijn. Portugezen van succesvol tegenstander 'verlost' LAGOS (AP) Amilcar Cabral, leider van de meest succesvolle bevrijdingsbeweging van zwart Afrika, heeft geleefd voor de onafhan kelijkheid van Portugees Guinee en is daar nu kennelijk ook voor ge storven. President Sekou Toeré van Guinee, buurland van de Portugese kolonie, heeft zondag zoals gemeld be kendgemaakt dat de 47-jarige Cabral buiten zijn huis in Conakry is ver moord door 'Portugese agenten'. De moord heeft zaterdagavond plaatsge had. Cabral heeft vanuit zijn hoofdkwar tier in Conakry, de hoofdstad van Guinee, een bevrijdingsoorlog tegen de Portugezen geleid. Touré gaf geen bijzonderheden over de dood van Ca bral, maar weet die wel aan 'bepaalde moordenaars' en 'professionals in on dermijning'. Cabrals huis, een gebouw van twee verdiepingen in de schaduw van man go-bomen, was in 1970 het doelwit van een Bazookagranaat tijdens de Portugese 'invasie' in Guinee. Cabral was toen niet in het land maar een Joegoslavische arts kwam om het leven toen de granaat het huis naast dat van Cabral raakte. Cabral. een rustige en zacht spreken de man, werd door mensen die hem kenden beschouwd als een van de meest oorspronkelijke politieke den kers en militaire strategen in zwart Afrika. PAIGC De Afrikaanse onafhankelijkheidspar tij van Guinee en de Kaapverdische Eilanden (PAIGC) die hij tot zijn dood heeft geleid, beweert nu twee derde van Portugees Guinee in han den te hebben, een betrekkelijk klein gebied tussen Senegal en de marxisti sche republiek Guinee aan de weste lijke 'butt' van Afrika. Cabral is afkomstig van de Kaapver dische Eilanden. Hij werd in 1963 van politieke oppositie bekeerd tot gewa pende opstand toen het duidelijk werd dat Lissabon Portugees Guinee of Guinee-Bissau, zoals het ook be kend is, geen onafhankelijkheid zou verlenen. Het land, een armoedig gebied van moerassen en grasland met weinig minerale rijkdommen, heeft een be volking van naar schatting 800.000 mensen en een Portugese strijdmacht van ongeveer 30.000 man. Cabral leidde de oorlog vanuit Co nakry met de hulp van Russische, wapens die via de republiek Guinee naar de steeds wisselende fronten de grens over gingen. Cabral stichtte scholen in de oerwou den, liet ziekenhuizen bouwen, ont wierp een rechtsstelsel en een ruil- economie in de bevrijde gebieden. Ondanks zijn marxistische inzichten en zijn afhankelijkheid van Russische militaire hulp, waren hoge diploma ten uit het Westen het er algemeen over eens dat Cabral 'een voorbeeld is van een onafhankelijk volksleider, wiens ideeën onbetwistbaar zijn'. Amilcar Cabral: wie? vermoorddoor Zoals een van de westerse diplomaten het uitdrukte, 'Het is moeilijk de aantrekkingskracht en de invloed van Amilcar Cabral te onderschatten. Wie anders dan alleen de Portugezen zou tegen hem kunnen zijn?' De meeste waarnemers menen dat hij geen lakei van de Sowjet-Unie was en Cabral zelf klaagde er vaak over dat alleen Moskou hem hulp wilde geven. teruggedrongen Cabrals rebellen in Portugees Guinee zijn erin geslaagd 30.000 man Portuge se troepen terug te dringen in stede lijke enclaves en de guerilla's zijn de baas in de landelijke streken in deze oorlog in Afrika die veel lijkt op de strijd in Vietnam, maar waar aan weinig ruchtbaarheid wordt gege ven. In zijn laatste interview met een westerse journalist in Guinee, sprak Cabral van het houden van verkiezin gen in de oorlogszone onder de vier honderdduizend mensen die volgens hem de PAIGC steunen. Hij hoopte op een uiteindelijke bevrijding van Portugees Guinee en sprak zijn be reidheid uit om over vrede te onder handelen, wat is afgewezen door de Portugezen die de beweging van Ca bral als 'terroristisch' beschouwen. Toen hem werd gevraagd naar de aanslag op zijn leven in 1970, ver klaarde hij in mei vorig jaar tegeno ver het Amerikaanse persbureau AP (Associated Press) 'er zijn zwarte en blanke huurlingen die dwaas genoeg zijn om het opnieuw te proberen'. Hij sprak ook zijn spijt uit over de verdeeldheid in het PAIGC. 'Er zijn opportunisten die alles in een week willen bereiken en er zijn mensen die de zaken willen vertragen', zo zei hij over zijn aanhang. In oktober vorig jaar zei Cabral spoedig de 'onafhanke lijkheid' van Portugees Guinee te zul len uitroepen. Twee mogelijke opvol gers zijn Cabrals halfbroer Luis en Aristides Pereira, beiden lid van het politieke bureau van PAIGC. bij de besprekingen gisteren duidelijk uitkomen, dat er nog aanzienlijke me ningsverschillen op andere punten be staan. De Sowjet-Unie is het met de wester se landen eens, dat het 'menselijke dossier' uit drie punten bestaat: cultu rele uitwisselingen, contacten tussen organisaties en individuen, en ver spreiding van informatie over elkaar. In het Sowjet-voorstel worden, behal ve dit onderwerp, nog drie andere punten aangesneden: het waarborgen van de Europese veiligheid en van de principes, die aan de betrekkingen tussen de Euro pese staten ten grondslag liggen; uitbreiding van de handel en van de economische betrekkingen tussen oost en west, en samenwerking bij de milieubescherming; het instellen van een raadplegende commissie over de Europese veilig heid en samenwerking. Dit punt slaat op een oud Russisch verlangen om een permanent veiligheidsorgaan in het leven te roepen. De Sowjet-ambassadeur verduidelijkte het punt inzake de culturele uitwisse ling met de opmerking, dat 'er geen ruimte is voor de verspreiding van anti-cultuur: pornografie, racisme, fas cisme, de verheerlijking van geweld, vijandschap tussen volkeren en valse, lasterlijke propaganda'. In westerse kringen wil men hierover graag een nadere specificatie van de Russen, bijv. wat deze onder 'lasterlijke propa ganda' verstaan. BEDENKINGEN Hoewel men in westelijke kringen zeker niet ontevreden is met de Sow- jet-reactie op de westelijke voorstellen van vorige week, bestaan er nog een aantal bedenkingen over het vrijblij vende karakter van de Russische te genvoorstellen, waaruit ieder kan le zen wat hij wil. Dit geldt niet alleen voor de culturele samenwerking, maar ook voor het punt van de economi sche samenwerking, waar de Russen de COMECON en de EEG helemaal niet hebben genoemd. Op basis van de eerste conferentie- week maakt men zich bovendien zor gen over het tempo, waarin de confe rentie van 34 landen werkt. Als men op deze manier met elkaar verder onderhandelt, waarbij elk blok een voorstel ter tafel brengt, waarover het andere blok een week moet delibere ren in verband met de onderlinge consultaties die de leden van dat blok met elkaar moeten voeren zal de voorbereidende conferentie met een ware slakkegang afgewikkeld worden. In dit verband is het risico toegeno men, dat de neutrale en de kleine landen veel minder hun stem kunnen laten horen, dan in de eerste ronde van de voorbesprekingen, voor kerst mis vorig jaar, nog leek. Regeringstroepen verliezen PARIJS, SAIGON (Reuter, UPI, AP) De al jarenlang slepe^i Vietnamese vredesonderhandelingen bewegen zich vandaag naar i climax. In Parijs wordt namelijk het gesprek tussen Henry Kissin en Le Doec Tho hervat ter voltooiing van een bestandsakkoord. Kissinger, die gisteren nog een laatste bespreking had met president Nixon en met de juist uit Zuidoost-Azië teruggekeerde generaal Haig, arriveer de gisteravond in de Franse hoofd stad. Le Doec Tho is sinds zijn laatste gesprek met Kissinger op 13 januari in Parijs gebleven. Woordvoerder Ronald Ziegler van het Witte Huis noemde gisteren het be richt, dat Nixon zijn topadviseur Kis singer zou hebben gemachtigd donder dag het vredesakkoord in Parijs te paraferen 'zuiver speculatie'. Hij zei, dat de Amerikaanse regering zich ver plicht heeft niets te zeggen over het verloop van de 'particuliere bespre kingen' tussen Kissinger en Le Doec Tho, voordat het overleg definitief is afgesloten. Terwijl de sfeer rondom het Parijse overleg in het algemeen zeer optimis tisch is, hebben Noordvietnamese zegslieden er de nadruk op gelegd, dat er toch nog de nodige problemen uit de weg moeten worden geruimd. Mevrouw Binh, die in Parijs het Be vrijdingsfront vertgenwoordigt, heeft gisteren overleg gepleegd met Le Doec Tho. Volgens een verklaring zijn hierbij inzichten uitgewisseld over de algemene situatie en over de proble men bij het voltooien van een tekst over een bestand en een vredesak koord. In de loop van gisteren zijn de bewij zen steeds sterker geworden, dat de Zuidvietnamese strijdkrachten de af gelopen dagen op de gote Michelin- plantage forse verliezen hebben gele den. Twee bataljons van de Zuidviet- namezen werden door Noordvietname- zen en Viet Congstrijders onder de voet gelopen en in de pak gehakt. Andere regeringseenheden, die tehulp kwamen, werden in een hinderlaag KAMPALA (Reuter) Alle in Oe ganda wonende buitenlanders moeten hun aanwezigheid onmiddellijk mel den bij het Oegandese ministerie van buitenlandse zaken. Dit heeft presi dent Idi Amin gisteren bevolen. Volgens Amin zijn vele Europeanen via hun ambassades in Kampala het land binnengekomen. Bovendien zou den de Aziaten, die vorig jaar uit het ■and werden gegooid, weer op slinkse wijze terugkomen en opnieuw met zaken-doen begonnen zijn. Hij heeft zijn militaire politie opdracht gege ven, alle niet-Oegandezen, die de za ken van de verjaagde Aziaten hebben overgenomen,, te arresteren. Deze za gen mogen alleen in het bezit komen van 'puur zwarte Oegandezen'. BEIROET (UPI) Voor de eerste maal is in Saoedie-Arabië sabotage gepleegd aan de Transarabische olie- leiding (TAP-line genaamd). Daar door is de toevoer van olie van Saoe di-Arabië via Jordanië en Syrië naar Libanon tijdelijk tot stilstand geko men. De leiding is 1213 km lang. Na de juni-oorlog van 1967 werd zij voor drie maanden gesloten. In 1969 pleegden Palestijnse commando's sa botage op de leiding, waardoor deze 110 dagen buiten gebruik kwam. Ver volgens werd de leiding in 1970 door de Syriërs. op eigen gebied kapot gemaakt. Pas na negen maanden werd herstel toegestaan, nadat de Syriërs hogere royalties toegezegd hadden ge kregen. WENEN (AFP, Reuter) De Oos tenrijkse politie heeft drie Arabieren gearresteerd, die met vervalste Israëli sche paspoorten reisden, zo heeft de politie in Wenen bevestigd. Uit Joodse kringen in Wenen is ver nomen, dat de Arabieren zich toeris ten noemden. Zij hadden geen wapens bij zich. De politie staat skeptisch te genover hun verklaring, dat zij verdo vende middelen hadden willen smok kelen. front hebben Zuidvietnamese mandotroepen zondag het kamp I Co in het centrale hoogland om dc zware druk moeten ontruimen, gelokt. Volgens rapporten van gev STRAATSBURG (ANP) De AséJ blee van de Raad van Europa zal week beslissen, of een missie i Uirkije zal gaan om de beschuldi gen van marteling van politieke vangenen, en in het algemeen schending van de rechten van mens, te onderzoeken. De schending van de rechten vai i sp mens werd gisteren onmiddellijk arit de opening van de vergadering aaadat orde gesteld door twee Britse Lab n afgevaardigden, Frank Judd en U iks am Molloy. je Naar schatting 4.000 personen woi v J gevangen gehouden in afwachting hun berechting door militaire ti|tis< nalen. Tijdens processen hebben dachten verklaard gemarteld te zij ïeli; HAMBURG (DPA) De rechtl in Hamburg heeft gisteren een I lijk beslag op een partij van 3.501 koper uit Chuli opgeheven. Het slag was in het begin van de m gelegd op verzoek van de Amerik se kopermijnmaatschappij Kennec De rechtbank veroordeelde Kennrljn in de kosten van het geding. I isse advocaten hebben meegedeeld, da|al overwegen van het vonnis in te gaan. je i jursi ine DUBLIN (Reuter) Een recht |t. in de Ierse Republiek heeft gist ren bepaald, dat de voormalige IRA-li SS10 Anthony Doherty moet worden u leverd aan Noord-Ierland. De ai teiten in Belfast zoeken hem in band met gewapende misdrijven. Volgens het uitleveringsbevel vad herty vorig jaar februari in Belfa nd' het bezit van een vuurwapen. De IRA-leider heeft vijftien tijd om hoger beroep tegen deze£' slissing van de districtsrechtbank te tekenen. de de 'In denii Di ck cha dea fact BRUSSEL (ANP) De verkoop benzine in geheel België is met in ,l van de afgelopen nacht verboden. Belgische ministerie van econom zaken heeft gisteren meegedeeld]^ dit bij Koninklijk Besluit geregel Geen enkele Belg kan nu dus benzine kopen. Op dit Koninklij' sluit zijn de normale uitzonderi, gemaakt, d.w.z. dat voor doeleiFke van primair belang wel branpuit voor voertuigen geleverd maj eye SALISBURY (Reuter) Bij ge wor ten tussen Rhodesische troepen ubs Hei tw guerrillastrijders bij de noordoos ke Rhodesische grens zijn vier rillastrijders gedood, zo is gisterqen. Salisbury bekendgemaakt. Een hiet genoemd aantal is gevangen geno ikt Sinds het huidige guerrillaoffe op 21 december begon, zijn vo Rhodesische opgave zes infiltrés di gedood. In die periode kwamen twee Zuidafrikaanse politiema om, een Rhodesische soldaat en Rhodesische regeringsambtenaren, ventien mensen liepen verwond! op, vooral door ontploffingen landmijnen. n g. MADRID (AP, DPA) Zes dag* ft de ontvoering van de nog steed aie. vindbare Spaanse industriëel Hua 5te Pamplona is gisteren in BLlLao den. proces begonnen tegen de verm iteet lijke ontvoerders van de Bask industriëel Lorenzo Zabala een geleden. Tegen vier ontvoerder den van de Baskische afscheidii weging ETA, eiste de officier justitie gisteren straffen tot 25 Volgens waarnemers kunnen de nissen bij het huidige proces ia bao van grote betekenis zijn voofl lot van Huarte. d k; hai chai fro: Vervolg van pagina 1 landen aan, die zoals Libië de laatste tijd kritiek hebben geuit op de Palestijnse guerrilla-organisaties. Ko lonel Khaddaffi, de Libische leider, dreigde qnlangs met het intrekken van zijn steun aan de commando- organisaties, als deze niet krachtdadi ger optreden. Aboe Ayad repliceerde, dat de Pales tijnse commando's aan de Arabische frontlinies met Israël niet mogen vech ten, om vervolgens ervan beschuldigd te worden, dat zij 'langs de kant blijven staan'. 'Als de Palestijnen hun acties vanuit Libanon opvoeren, worden zij door bepaalde regeringen in de Arabische wereld aangenaamd dat niet meer te doen, gezien Libanons speciale positie en omstandigheden', aldus Aboe Ayad. 'Er zijn ook pogingen om meer dan één Palestijns leiderschap te creëren, pogingen en druk om de hulp te stoppen en de beweging onder voogdij te stellen, en ongefundeerde geruch ten over meningsverschillen binnen de beweging'. Hij zei het tijd te vinden, dat de Arabische wereld nu eens precies op de hoogte gesteld wordt, welke Arabische landen oorlog met Israël willen en er zich inderdaad op voorbereiden. In het bijzijn van de ministers, die deel van hun gevolg uitmaken, beloof den Brandt en Pompidou, dat ze de Duits-Franse verzoening verder zullen consolideren. 'Ik blijf er van overtuigd, dat de vriendschap tussen Frankrijk en Duitsland meer dan ooit onmisbaar is PARIJS (AFP, UPI, DPA) Bondskanselier Willy Brandt en wa sident Georges Pompidou zijn hun tweedaagse periodieke overli en Parijs gisteren begonnen met een korte formele herdenking val "aar tienjarig bestaan van hun vriendschapsverdrag, gesloten tussen 'n voorgangers Konrad Adenauer en Charles de Gaulle voor de vooruitgang op de weg :e bt Europese eenheid. Zij beheer "«ti stabiliteit van ons land en de oi keling van de samenwerking t Web alle landen van het ene eindt rese> Europa tot het andere', verkl da Pompidou. k na Brandt antwoordde in het Dui |jer(: zei: 'De ervaring, die we in dez jaar hebben opgedaan, rechtva ,js n mij te zeggen, dat ons verdrai |c de waarde heeft bewezen. Het v« d Z( was nodig om onszelf cn onze pal te]0( te tonen, dat Europa mogelijk is dgen Hun eerste onderhoud duurde gi rn twee uur. Na een werklunch ha [r 'ee tweede gesprek plaats. rbazj De Westduitse regeringswoordv* arme von Wechmar zei later, dat c yaai eerste dag voornamelijk is gesp jeV( over de Europese veiligheidscon ajs^ tie. In afzonderlijke bijeenkoi E namen de ministers van buitenl !{j n zaken van beide landen en dc ^.scj. staatshoofden de vorderingen, d e jn, het overleg in Helsinki zijn gei a|yse ATHENE (Reuter, AP) —Gisteren is in Athene een nieuw proces begonnen tegen zeventien personen, onder wie een Duitse vrouw en twee vooraan staande leden van de verboden Griek se communistische partij. Zij kunnen ter dood worden veroordeeld, op be schuldiging van samenzwering tegen het huidige bewind om een commu nistische machtsovername te verge makkelijken. De beklaagden zouden bovendien een drukkerij hebben opge richt voor de produktie van ondermij nend materiaal. onder de loep. Brandt en Pon bespraken volgens von Wechmi c^' de financiële en economische i n q. teit van Europa. e H den :spu

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 8