I Cultureel Contact op springen na benoeming Thijs Booy Nieuw protest tegen 'droogleggen' Proloog Een valk voor 'n koningin door Catherine Gaskin ec tsoATS a' TROUW/KWARTET DINSDAG 23 JANUARI 1973 BINNENLAND/RADIO EN TV T4, MARY PERKINS '|JNTV446XI....| nte,VlKVR06& SMS IN DE GOUDEN GAPER door W. G. VAN OKR HULST, plaatjes van \V. G. VAN DEK HULST Jr. 339. Weer was 't een poos stil geweest in de kamer. Toen zei de keizer: 'Raadsels, mijn kind? Zullen 't mis schien alle raadsels voor je zijn?... Luister! Ik zal spre ken tegen jou, omdat je de dochter bent van hem, die eens was mijn beste vrien d. Luis ter!' En hij vertelde.'t Was. alsof hij de bladzijden van een boek, dat vrolijk begon, omsloeg, één voor één. maar bang was te komen bij de donkere, de gevlekte, die hem pijn, félle pijn zou doen. Hij vertelde van lang geleden; van een schone, een vrolijke dag, toen hij op een zijner kastelen te midden zijner hovelingen en staatslieden de voorname gezanten van een vreemde mogendheid met grote staatsie ontving.Hij zat op zijn troon, de gouden rijkskroon op het hoofd, de hermelijnen keizersman tel om de schouder, én.aan zijn vinger de ring met de beroemde flon kersteen. Die ring met de grote, prachtige diamant was het erfstuk van zijn voorvaderen, al eeuwenlang bij plechtige gelegenheden door hen gedragen.En een oude legende ver telde. dat de keizer, die de ring verloor, ook het keizerrijk verliezen zou'Die dag kreeg een droevig einde!' KARELTJES GROTE AVONTUUR 130. Opa Mummelaer stond op uit zijn stoel en liep met knikkende knie- en op het overloopje af. Wij zullen de laatsten zijn, die beweren, dat opa van angst aan knikkende knietjes leed. Het was namelijk meer de ou derdom en het niets doen. dat hem deed beven en dat opa Mummelaer een doortastend man was zal nog wel blijken. Opa kwam dus op zijn por taaltje en daar trof hem een zonder ling schouwspel. Een andere opa met een hoge hoed en een baard was daar namelijk ijverig bozig een wild vreemde man bij de keel vast te houden, terwijl een raar matroosje er stevig op los sloeg met een gummi knuppel. Die vreemde manspersoon werd dus behoorlijk afgedroogd. Nou ja afdrogen kun je zo iets eigen lijk niet noemen. Eerlijk gezegd be grijpen wij zelf niet erg goed, waarom men steeds 'afdrogen' zégt als men een pak ransel geven bedoelt. In elk geval laat het plaatje ons duide lijk genoeg zien welk vreemd schouw spel zich ontvouwde voor de ogen van upa Mummelaer. 'Heeft één van U soms gebeld?' vroeg opa, die vond, dat hij toch wat vragen moest. Het stond zo gek. als jc helemaal niets zei. 'Ja zeker, beste man', ant woordde de tovenaar. 'Wij werden op onze wandeling door een paar straat rovers overvallen. Toen belden wij hier aan óm toevlucht en bescher- FERDNAND AMSTERDAM Het Nederlands Centrum van het Internatioi Theater Instituut heeft ook met kracht geprotesteerd tegen het C trekken van de Eindhovense subsidie, die het voortbestaan van loog bedreigt. nung te vinden in Uw woning. Geluk kig slaagden wij erin één van de schurken tc overmeesteren.' 'Waar is die andere schurk dan?' vroeg opa Mummelaer. 'Loop naar uw ven ster en kijk naar beneden,' zei de tovenaar nu. Hieruit blijkt dus duide lijk, dat deze schavuit al lang gemerkt had, dat smidje Verholen werd ge schaduwd door detective J. J. Geurt jes. Opa Mummelaer ging intussen met nog steeds knikkende knietjes op zijn venster af en wierp een blik naar beneden 'Daar staat een vreemde man aan mijn deur. En een rare kerel óók.Och ja, hoe kon die arme bedrogen opa nu ook weten, dat het een zeer net persoon was. die daar stond. AMERSFOORT 'Gezien de cha os en de onzekerheid in en om het Nederlands Cultureel Contact (NCC)' heeft dr. Jan van Riems dijk zich teruggetrokken als lid van het dagelijks bestuur van de ze organisatie. Dit terugtrekken van dr. Van Riemsdijk houdt o.m. verband met de benoeming van de heer Thijs Booy (oud-par ticulier secretaris van prinses Wilhelmina) tot algemeen secre taris van het NCC D'" benoeming geschiedde vrijdag met een kleine meerheid van stem men door de raad van afgevaardigden. Het besluit van dr Van Riemsdijk zich terug tc trekken was door het bestuur tevoren niet aan de raad van afgevaardigden medegedeeld; het be stuur had de stafleden van het NCC daaromtrent zwijgplicht opgelegd, zo dat de raad onkundig was van dit besluit toen hij vrijdag de heer Booy benoemde. Tegen de benoeming van de heer Booy waren in de raad van afgevaar digden en m de staf van het NCC bezwaren gerezen, Het ministerie van CRM, dat het NCC financiert, wilde met de benoeming wachten tot het overleg over herstructurering van de culturele sector enig resultaat zou hebben opgeleverd, een overleg waar bij ook het NCC betrokken is. De federatie van beroepsverenigingen van kunstenaars meende dat een over haaste benoeming en in het bijzonder die van de heer Booy, het overleg over herstructurering zou kunnen frustreren. De federatie voerde ook nog als bezwaar tegen Thijs Booy aan, dat de algemeen secretaris van het De Krachtpatsers gratis te zien GRONINGEN In de Groningse Stadsschouwburg kunnen op vrijdag 26 januari ongeveer honderdtwintig bezoekers gratis een openbare repeti tie bijwonen van De Krachtpatsers, het nieuwste stuk dat de Noorder Compagnie op het repertoire heeft genomen. Het is een stuk van de Griekse schrijver en regisseur Stratis Karras. die, met de spelers en de vertaalster, bereid is om over stuk en repetitie met de bezoekers van ge dachten te wisselen. Dat zal dan op de toneelvloer om middernacht begin nen. i Schilderijen over het Griekse verzet AMSTERDAM Een tentoonstelling van schilderijen die het Griekse ver zet tot onderwerp hebben, wordt van 27 januari tot 15 februari gehouden in het Mozeshuis te Amsterdam (Wa- terlooplein). Het zijn werken van de Griekse schilder Stathis. Hij exposeer de enkele malen in Rome en Ravenna waar hij vanaf zijn 20ste jaar archi- tektuur studeerde. Stathis werd in 1945 in Patras geboren. De tentoon stelling is dagelijks geopend van 10.00 tot 21.00 uur; 's zondags van 14.00 tot 18.00 uur. De toegang is gratis. Letterkundigen wijzen waarnemend bestuur af Van een verslaggever AMSTERDAM De Vereniging van Letterkundigen (VVL) heeft op een ledenvergadering haar interne conflict over een onderzoek naar herstructure ring van de vereniging tot een vak bond bijgelegd. Er is een waarnemend b-ctiipr aangewezen, dat nieuwe voor- stellen moet doen. Daarin zitten Ds- n:ël de Lange, mevrouw Van de Raa- Eggink en T en'e Schenk uit het afge treden bestuur en Henk Bernlef. Marjolein Heijermans en Henk J. Meier. De letterkundigen hebben pre sident Nixon gevraagd 'alle oorlogs handelingen met name in Zuidoost Azië, direct stop te zetten en onmid dellijk het akkoord over Indo-C.hina te ondertekenen. Ik kon de vlugge woorden horen die tussen hen gewisseld werden, maar kreeg de vrouwen niet in zicht. Ten slotte zag ik dat de toren zelf een gebogen opening had en dat er een smallere wenteltrap in zat. De treden eindigden bovenin de toren in het meest buitennissige vertrek dat ik ooit had gezien. Het was verras send ruim, met drie ramen in de ronde muren die uitzicht boden op de vallei, voorbij de whiskystokerij en langs de rivier, over de glooiende landen tot aan de bergen en tot aan de rotsen van Ballochtorra. Er was een stenen vloer en in het midden van het vertrek was een ron de gemetselde haard met een lange koperen schoorsteen die omhoog reik te tot op het punt waar de oplopende lijnen van het plafond samenvielen. De versierde windveer die ik buiten had gezien moest op deze schoorsteen kap staan. Er was een hemelbed pre cies tussen twee ramen geplaatst, om hangen met tartangordijnen en bedekt met een wollen sprei van dezelfde schotse ruit. Er was een hoge wandkast met een schrijftafel bij het andere raam; meer naar links was een wastafel. De laat ste ruimte tussen de ramen werd gevuld door een tafel die speciaal voor dit vertrek gemaakt leek te zijn. omdat hij do kromming van de muur volgde. Er stond een zware eiken stoel voor, en er was een eiken bank voor het vuur, met een dubbele kan delaar. Geruite wollen gordijnen hin gen aan houten ringen naast elk raam. recht en zonder franje. Zij vormden kleurrijke kontrasten met de witte muren. Het vertrek was streng, eerlijk en werkelijk schitteren.d 'Was dit.Gebruikte mijn broer deze kamer?' Mairi Sinclair was bezig de grote koffer netjes onder een van de ramen te plaatsen; ze draaide zich fronsend om en een ogenblik dacht ik dat ze zich ergerde omdat de ronde muren nooit in overeenstemming te krijgen waren met de rechte lijnen van de meeste andere dingen. 'Deze kamer? Ja, de meester wilde het zo.' Morag nam de tas uit mijn hand. 'Het is hier hoog en eenzaam, en als de wind waait en de sneeuw valt, dan lijkt het alsof je in de bergen ver dwaald bent.' En hoog en machtig, dacht ik. Ieder een die dit vertrek betrad en Cluains schatten zo voor hem uitgespreid zag liggen, zou in verleiding worden ge bracht. Want wie zou de eenzame schoonheid van deze plaats bewonde ren zonder hem ook te willen bezit ten? Had mijn grootvader William daarom deze kamer gegeven? 'Onzinnige gedachten, Morag.' zei Mai ri Sinclair. 'De torenkamer is de trots van Cluain.' Haar toon suggereerde bijna lat ze mij niet waardig genoeg achtte, maar tegelijk probeerde ze me hier te isoleren. Wie in dit vertrek woonde, moest in staat zijn met zich zelf te leven. Ik liep dichter naar een van de ramen en keek omlaag op Cluains gebouwen en op de tuinen. Zelfs vanaf deze hoogte zag ik een tuin die de Chine zen verrukt zou hebben, vol kruiden voor in wonderlijke keuken en hun genezende medicijnen. Rechte paden die elkaar precies is stervorm kruis ten waren overwoekerd door de uit wassen van lavendel en thijm, salie en kamille, venkel en peterselie. De pijnlijke ordelijkheid van Cluain was hier verstoord, de planten gingen hun eigen ongebonden weg. Ik hoopte dat ik hier de hand van mijn grootvader zag. 'De tuin.begon ik. Ik moest toch op een of andere manier knntakt zoeken met Mairi Sinclair. 'De tuin is van mij.' Ik onderdrukte een zucht en draaide me om naar haar toe. Een ogenblik leek de uitdrukking op haar gezicht ongekontroleerd en was ze eerder meelijwekkend dan trots, in de verde diging van wat ze haar bezit be schouwde. Maar ik kon me vergissen. Haar stem klonk volstrekt onaange daan toen ze opnieuw sprak. 'Ik zal naar beneden gaan. Morag zal u water brengen om u te wassen. De meester zal over enige tijd hier zijn.' 'Heeft u hem laten komen?' NCC het volle vertrouwen van de staf moet hebben. Dat vertrouwen ont breekt bij de meerderheid van de staf bij de benoeming van de heer Booy, die de enige kandidaat op de voor dracht was. 'Daarbij hoeft het geen geheim te zijn dat op een dergelijke sleutelpost de voorkeur uitgaat naar een jonge dyna mische persoon met een duidelijke progressieve cultuurvisie, boven ie mand met een administratieve, behou dende mentaliteit', aldus de federatie. Dr. van Riemsdijk (die algemeen se cretaris van de Raad voor de Kunst is) trok z;ch terug, omdat hij meende geen bestuurlijke medeverantwoorde lijkheid meer te mogen aanvaarden voor een verder voortbestaan van het NCC. Het aantal aangesloten culturele organisaties bij het overkoepelende NCC is teruggelopen van 100 tot 80. Het instituut dat in 1948 werd opge richt vervult volgens dr. Van Riems dijk geen reële functies meer: het is als service-instituut voor de aangeslo tenen nooit goed van -de grond geko men. Hij is van oordeel dat. mits voor de medewerkers een bevredigende overgangsregeling wordt getroffen, niets een snelle ilquidatie in de weg hoeft te staan. Rijksmuseum heeft te weinig geld voor aankopen Als er geen gunstige wending komt in het beschikbaar zijn van geldmiddelen voor aankopen door het Amsterdamse Rijksmuseum, dan zal bijvoorbeeld de hele verzameling prenten van het Rijksprentenkabinet achteruit lopen. Dr. A. van Schendel, hoofddirecteur van het Rijksmuseum heeft daarover nog eens zijn hart gelucht ter gele genheid van de opening van de ten toonstelling van aanwinsten van het prentenkabinet die tot en met 8 april in het Rijksmuseum wordt gehouden. 'Ik protesteer er wel steeds tegen, maar dat helpt weinig', zei dr. Van Schendel. 'Grote schenkingen komen nog maar zelden voor. We hebben nu nog een paar belangrijke aankopen kunnen doen door de financiële steun van de Vereniging Rembrandt en de commissie-Fotoverkoop. De oorzaken van de geringe groei van de collectie, aldus dr. Van Schendel, liggen ener zijds bij de schaarste op de markt, veroorzaakt door aankopen als geldbe legging, en anderzijds de geslonken geldmiddelen van het museum. De aanwinstententoonstelling is de eerste na drie jaar, omdat de na oorlogse traditie van jaarlijkse aan winsten-exposities niet vol te houden is. Bij de huidige aanwinsten zijn o.a. twee aquarellen van Jongkind, van wie nog niets in de collectie aanwezig was, en een studie van Rafaël. Creatieve Jazz AMSTERDAM In Amsterdams Shaffy-theater zullen in de komende tien weken elke woensdagavond van half elf tot half twee creatieve jazz musici worden uitgenodigd om als solist op te treden met één of meerde re, door hen zelf te kiezen. leden van de groep B^y Edgar's Sound Hun verrichtingen worden beoordeeld door actrice Mar ja Habraken. musicus Mi- sha Mengelberg en VAR A's jazz-maga- zine-redaeteur Aad Bos, die twee of drie musici zullen kiezen voor een optreden tijdens het. in april te orga niseren. jazz-weekend. Bovendien is er kans dat één of meerdere musici ook daarna zullen optreden. De directeur van het centrum Max Wagener schrijft in zijn brief dat de werkwijze en methodieken, die de toneelgroep Proloog heeft ontwikkeld in vele gevallen in het buitenland als richtingbepalend worden besvhouwd. Nederland heeft tot nu toe een be perkte inbreng in de ontwikkeling van 'wereldtheater', maar op het -gebied tussen vorming en kunst ne men 'we' d.i. Proloog een belangrijke, zo niet de belangrijkste plaats in. Dank zij Proloog zijn er internationale verbindingen tot stand gekomen. Er is bijvoorbeeld in bui tenlandse vakkringen een grote be langstelling voor Things seem better than they Are, een boekwerkje uitge geven door het centrum van ITI over de doelstellingen en de werkwijze van Proloog. Het werkje wordt herdrukt om als leiddraad te dienen voor een onderzoek, waarvan de resultaten de komende zomer aan de orde komen op een internationale studiebijeen komst in Moskou. De activiteiten van Proloog ook besproken op een studiebi komst aan de Europese Academi Berlijn. Dit leidde tot publicatie mi een contact van Proloog met de i ling Interactie-pedagogiek van de dagogische Hogeschool in Beina Proloog experimenteert met to vormen, die wegen wijzen naar nieuw gebruik van toneel buitei theaters. Jaarlijks komen meer honderdduizend jonge mensen Proloog in contact met toneel, loog vertegenwoordigt in ons ontwikkelingen en tendenties, dief11 in het buitenland in discussie theater als aspect in het proces socialisatie van de jonge mens middel tot bevordering van een wustwordingsproces over de leefsituatie. Om deze redenen schaart het Nederlands Centrum al het I.T.I. zich bij de velen die Proloog opkomen'. ns iet hi di a* Voorlichting Wij hebben maandagavond een behoor lijke portie voorlichting over de ge zondheidszorg moeten verwerken. De KRO zond de tweede aflevering uit van 'Volgende Patiënt' en de AVRO gaf in formatie over de verschillende beroe pen in deze sector, liet onderwerp is 'in', enerzijds omdat er heel wat ge mopperd wordt door mensen die min der plezierige ervaringen hebben opge daan en anderzijds vanwege het groei end besef, dat bij het verwezenlijken van maatschappijvernieujvingen de zorg voor de lichamelijke en geestelijke volksgezondheid een centrale rol zal spelen. De Haagse dokter P. Boot, die model stond voor het leven van de huisarts als 'zelfstandige ondernemer', liet van het laatst genoemd facet het een en an der doorschemeren. Het accent viel echter op het zoeken naar samenwer kingsverbanden en de moeilijkheden die daarbij worden ondervonden Uit de nabetrachting heb ik de conclusie getrokken, dat het voornamelijk de ge- zondheidszorgers zelf zijn, die allerlei problemen zien opdoemen Ik vond het merkioaardig dat het sta- tusverschil tussen doktoren, verpleeg kundigen en maatschappelijke werkers een struikelblok schijnt te zijn. In zo veel takken van de maatschappij wer ken mensen samen, die qua opleiding, ervaring en salaris ver uit elkaar lig gen zonder dat dit tot frustraties leidt of het werk schaadt. Waarom zouden die verschillen uitgerekend in de ge zondheidssector soesah moeten geven'' Wat AVRO's 'Tips voor de Toekomst' di fat Radio vandaag HILVERSUM I AVRO 7 00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 <S> Dag met een gaatje. (8 00 Nws 8 11 Radiojournaal i 8.50 Morgenwijding. 9.00 S Mod. muz. 19.33 Waterst.) 10 00 <S> Vel kleuters. 10 10 Arbeidsvitaminen (11.00 Nws; 11.03 Radiojournaal.) 11 30 eSRondom twaalf een uur allerlei voor iedereen, met De croontcinau en Paris vous parle en om 11.55 Beursber. Overhoidsvoorl.12.30 Uitz. v.tl. landbouw AVRU: 12.40 Knipperlicht: wekelijks radloverkeersmag. 13.00 Nws. 13.11 Radiojournaal. 13.21 (Si Mod kanicr- muz. EO 14.00 Het woord der waarheid: thcologje naar de Heilige Schrift. 14.15 (Si Klass.muz. 14 25 V.d. vrouw. 14.45 The first Baptist church, klankbeeld 15 05 V.d. zie ken. 16 00 Nws. 16.03 Klankbord - act. inf. en comm 16 10 (Si v d. kleuters en hel kind. 16.30 iS> -leugdtoer. AVRO 17 00 (Si Mobiel een beweeglijk progr. voor be weeglijke mensen 17.55-Med 18.00 Nws. 18 11 Radiojournaal. 18.21 Van Eur. strijdperk tot Eur tijdperk: De raad van F,ur.. klankbeeld. 18.45 (S) De Johan Willem Friso Kapel met sol.: galaconc. 19.30 Vanavond: muz., vrolijkheid en verstrooiing. 22.30 Nws 22.40 Radiojournaal. 22.50 (SI Vanavond laat: act. progr. met-muz. 23.55 Nws HILVERSUM II KRO: 7 00 Nws 7.02 Het levende woord 7.07 <S> Badinerie: klass.muz. 7.30 Nws. 7.41 Echo. 7 50 (S> Badinerie klass.muz. 8 24 Overweging. 8.30 Nws. 8.36 Gymn v d huisvrouw. S 45 Moeders wil Is wet 10.00 Schoolradio. 10.10 (S) Aubade: oude muz. (10 30 Nws.) 1100 V.d. zieken. 1130 Bejaar- denprogr. 1155 Med. 12.00 (S) Van twaalf tot twee. gevar progr. (12.22 WIJ van het betrefter waren opnieuw sfeei filmbeelden van jonge mensen, di teressant en verantwoordelijk we den. Als adviezen voor een beroep ze vind ik ze echter een beetje te gekleurd en voor mijn gevoel wo ss te veel ideale bezigheden getooru zijn ook goedwillende jongelui v kenhuizen stukgelopen op naargeeT sleurwerk, op onwil van superie >ni om hen op andere afdelingen een b kans te geven en op de mentalitci sommige hoofden, die als antieke geants-majoors het telkens weer u '8' pen van de kastjes belangrijker vi dan een gesprek met de patiënt. In AVRO's 'Televizier' hebben leurgeslelde CBS'ers harde notei kraakt over de bewindslieden di helft van de 'Statistiek' naar Liinen willen verplaatsen. Een kleine b lezing: 'We werden behandeld als 'Als baaltjes meel zijn we van de naar de andere hoek gesmeten democratisch recht van medeze schap is ons ontnomen'; 'Het ov wordt met voeten getreden en da ien zeggen we het vertrouwen in dezj,, gering op' Uit deze en andere kreten blijkt1 1 scherp 'n verandering in de werkt ei tie ingrijpt in het weerstandsvt en gen van de mens. Wij richten da,a na de andere commissie op on spanningen in de moderne maats pij te beteugelen, maar tegelijkt ve zijn we bezig nog meer spanningétc te roepen. Dat lijkt een ooi werkverschaffing. TON Hl |j| kt' er land:; 12.26 Med t.b.v. land- en tulnb.; Nws: 12,41 Echo 13 00 Raden maar.) Schoolradio. 14 30 (S> Interlokaal op dag: licht platcnprogr. (15.30 Nws.) Overheidsvoorl. Saba, gezicht op oen eiland. Samenstelling on presentatie: van Bruggen. 17 10 V.d. kinderen. Nws 17.32 Echo. 17.57 NOS: Hoog Schaaktoernooi. 18 00 IS) Licht ork. met. sol. 18 19 •an de ARP 18 30 Nws. 18 41 Echo k Progr voorbeschouwing 19.00 muz amateurs geven de toon aan. 19.50 Den Haag vandaaag KRO: 20 00 .,e ■7(1 ns llnnnlnnn i.ur, Unllv Rlnnm van u5 d: of ka 20.05 Monoloog van Molly Rloom. van Joyce. 22 50 Overweging. 23 00 Echo. (Si Binnenkijken: literaur progr. Nws. HILVERSUM III VARA: 7.00 Nws. 7.02 Dag dinsdag' Nws, 8.02 Onderweg. 9.00 Nws. 9.03 PI C v.tl. nop (1000 Nws) 11.00 Nws. 11.C opvallend vrolijke gevar. visite. Nws.) 13.00 Nws 13 03 De Eddy Show. 19.00 Nws. 19.02 Popsmuk 20 00 20 02 Peprekonstruktle. 21 oo Nws Jazz and Blues 22.00 Nws. 22 02 De Becker Show. 22 55 Med 23.00 Nw Wachten op middernacht. 24 00 Nws. 01.00 Tom Blom. BELGIE 324 m (Nederlands) 12.00 Nws, med. en SOS-bcr. 12.15 muz. 12.50 Buitenl. persoverz. 13.00 get "act., weerber. en toneelagenda. 13.55 ber. 14.00 Nws. 14.03 Schoolradio. Nws.) 16.00 Nws en boursber, 16.10 1" radio 17.00 Nws en med 17 10 Uitzf. oudere luisteraars 17.55 Weegschaal. 18.00 Nws. 18 05 V.d. soldaten. arj gc dc ikk Der aporimag is.oo laaiwencxen is.di i>(|gn( platen. 19 00 Nws en act 19.30 Inter 19.35 Politieke ultz. 19.45 Melodie 20.00 Hoorspel. 21.00 Muzikaal progr. Nws. 22.05 Rock-musicals. 23.00 Nws. Poëtisch progr, 23.40 Nws. Ze schudde het hoofd. 'Niemand laat Angus Macdonald komen. Maar het Is bijna tijd voor het diner. Hij is zeer punktueel. U zult hem zeer verplich ten als u hem niet laat wachten, juffrouw Howard.' Toen vertrokken ze allebei, met een terugblik die alleen een bemoedigend knikje van Morag inhield. Het begon harder te regenen, en Cluains wereld leek te vervagen, de bergen verdwe nen in de wolkon, en de mist bolde op van boven Ballochtorra. Ik was alleen gelaten om te doen wat ik wilde, alléén, behalve de kat die zich op het bed genesteld had. met de voorpoten onder zijn kop gevouwen, en die me aanstaarde met zijn wijde, kleurloze ogen. Ik probeerde zijn blik omlaag te dwingen maar natuurlijk was dat een krachtmeting die ik ver loor. Morag was terug. Ik had haar zacht horen neuriën toen ze de torentrap beklom en ze verscheen in het ver trek met haar vlammende haar als een vrolijk lichtpunt. 'Alstublieft, hel is lekker warm, kondigde ze aan terwijl ze de kan neerzette en een stapel sneeuwwitte handdoeken op de wastafel legde, 'en ik zal het vuur aanmaken. Daar zult u wel behoefte aan hebben.' Terwijl ik keek stapelde ze mot rappe vingers het hout in de stookplaats en stak het papier eronder met een lucifer aan. (Wordt vervolgd) Prei met zure saus 3 kilo prei z.out, azijn 30 gr. boter 30 gr. bloem peper Haal de lelijke bladeren van de prei. verwijder de wortels en de groene delen die erg hard zijn. Snijd de overgebleven stengels in stukjes en was ze goed. De prei opzetten met weinig water, zout en een scheutje azijn. Niet langer laten koken dan twintig minuten. De boter smelten, de bloem toevoegen en onder goed roe ren ongeveer twee dl. van het kook nat. Schep de prei uit de pan en vermeng de groente met de saus. Op smaak afmaken met peper, zout en azijn. Menutip: Kippcsoep, varkenskarbona de, prei met zure saus. aardappelen, flensjes. ADVERTENTIE ujBpjMuiv "wiMlNÏfoWr lew aNtVl lld/eq UWIV ■- "&uapueH 9Mny TV vandaag NEDERLAND I NOS NOT 10.45-12.00 Schooltelevisie NA 18 UUR NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal NCRV 19.05 Tweekamp, quiz 19.30 Beter samen, TV- serie voor onderlin ge hulpverlening 20.00 Journaal 20.21 Bartje, TV-serie 21.25 Goeie ouwe koffergram mofoon, muz. show 22.20 Ander Nieuws 22.45 Den Haag vandaag 22.55 Journaal TELEAC 23.00 Sport - les 1 NEDERLAND II NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal VARA 19.05 Stoel vrij voor Muhammed Ali, sport documentaire 19.30 Hier is Lucy TV-serie 20.00 Journaal 20.20 De Commissaris: Het monster, TV-serie 21.20 2 voor 12, quiz 22.00 Achter het Nieuws 22.50 Journaal TELEAC 22.55 Spaans - les 0 DUITSLAND I 10.00 Journaal 10 05 Act. 10 30 Ein Chi rurg ennnert tlch. TV-serie. 11.15 Muzikaal filinportrct. 12 05 Act. 12.50 Intern, perso verz. 13.00-13 20 Journaal. 16.15 Jou 16.20 Russisch zang- en dansprogr ers Tekenfilm. 17.15 V.d. kinderen. 17.53)0, naai. (Rcg. progr.: NDR: 9.30-10 00 Sesar W se. 18 00 Vragen van kijkers. 18 3C l 18 45 Zandmannetje. 18.55 Reg. mag. r Doe. progr. 1959 Progr. over/. WDR: 830 en 8 55-9.25 Schonltelevis Sesamstrasse. 11.00-11.30 EN 11.45- Schooltelevisie. 18.00 Rcg. nws. 18.10 rep. 18.40 Act. )9 15 Vd kleuters 19.2 ri progr 2000 Journaal en weerber Muzikaal on. TV-spel. weerber. Drd het ipb er icntsprogr. 21.00 En 22.20 Journaal, comifn i DUITSLAND II 14.30-15.05 Testproduktle mathei 17.30 Journaal en weerber. 17.35 w voor oudere kijkers. Aansl.: licfdadighi roep. lt 18.05 Act. en muz. 1S.35 Quiz. Barrier Reef. film-serie. 19 45 Journaa enw eerber. 20.15 Act en journaal, oon Amusementsprogr. 22.00 Cultureel 22.30-22.50 Journaal, comm. en weerbtf{ DUITSLAND III NDR 8.20-12.20 en 1(1 00-17.00 Schoo sie. 18.00-18.30 Sesamstrasse. 19 00 Prodi l technlken. 19.30 Ausblldung der Aus Hdl serie uitz. 20.00 Journaal en weerber. in Politieke disc 21.00 Glauben und D serie ultz 21.30-22.15 Promusica novi te Bremen van 5-8 mei 1972. visie. 9.30 Sesamstrasse. 17.30 les. 18 00 Sesamstrasse. 18.30 Diagnose si ljjk Verhahens. TV-cursus. 19.00 Zandniat 19 05 Voor Griekse werknemers. 19.li Audlmax. 19.45 Rog. nws. 19.55 Comm Journaal en weerber. 20.15 Die Wel Schalls. 21.00 Fi|mrep. 21.50 Act. Elcmente aus der Rctorte. TV-cursus. BELGIE (Frans) 14.00. 14.30 cn 15.00 Schooltelevisli Wiskunde 17.35 Journaal. 17.40 Scho< sie. 18.10 V.d. kleuters. 18.30 Gesprekke aas kunstenaars 19.00 Le Jeune Fabre. I tnn. 19.30 Nws uit Wallonië. 19.40 Wt 19.45 Journaa]. 20.15 Lo grans amfl Balzac, TV-serie. 21.10 Doe.progr. 21. bed sitting-room, speelfilm. 23.25 naai. BELGIE (Nederlands) 24.00-16.00 en 17.00 Schooltelevisie. 18.00 Fabeltjeskrant 18.05 Sklppy, serie. 18.30 Tienerklanken 19.03 K kook. 19.35 Zoeklicht. 19.40 Med. Journaal. 20.10 Dc kleine waarheid serie. 21.15 Enquête 22.05 WetenschaJ comm. 23.05 Journaal )rdi Pl Je Ru4ovc tot bes

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 6