Breuk met WD wordt verwacht )rie studenten in uto omgekomen ordaanse Boeing tëort in Nigeria leer: 180 doden op bezoek bij Paus Oud-president Johnson na hartaanval overleden MA VO-school bezet in Monnickendam Wiegel eiste duidelijke keuze van confessionelen F, i subsidie voor hkabouters Overleg in groot-metaal moeizaam Onassis' zoon zwaar gewond bij vliegramp In deze krant Libanese krant meldt: Douanestaking in Suriname verboden >sti; lieniwe jLeidse Courant DINSDAG 23 JANUARI 1973 52ste jaargang no. 298 ristelijk dagblad voor leiden en omgeving „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Meer fkeusin ^passende «omgeving Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG enstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur totaal vernielde auto van de studenten. 'ragisch misverstand op overweg int k een verslaggever ORSCHOTEN Drie studenten zijn gisternacht omgekomen na een tragisch i0 i verstand bij een overweg in Voorschoten. Een mede-student had bij wijze 'grap' een spoorboom opgelicht toen de auto met het drietal voor de over- stond te wachten maar tot zijn schrik gaf de bestuurder gas: de auto werd r een trein gegrepen en totaal vernield. het leven kwamen twee dochters van de burgemeester van Heemstede, nemarie (19) en Louise (21), Quarles van Ufford, en de twintigjarige Allard eman uit Leiden. Waarschijnlijk heeft laatstgenoemde aan het stuur ge- n. De student die de spoorbomen optilde, de 22-jarige Dick van D. van der lit Leiden, bleef ongedeerd. gens de politie is er geen sprake van dronkenschap maar van wat zij noemt fatale communicatiestoornis' in een overmoedige bui. De student die de orboom optilde had niet gedacht dat de bestuurder werkelijk zou doorrijden. van D, van der K. had naast de bestuurder gezeten. viertal kwam samen terug van een feestje in Wassenaar. Het ongeluk ge- rde op de met halve overwegbomen beveiligde overweg 'De Vink'. De trein d licht beschadigd. va e-en-twintig personen volgens Imige berichten dertig zouden ongeluk hebben overleefd, onder de gezagvoerder en vijf andere anningsleden. De slachtoffers wa- Nigeriaanse mohammedaanse pel- die naar Mekka waren geweest. E) igezegd ister Geertsema heeft de over- jjirocedure met voeten gctrc- na! en zichzelf tot een meeloper laakt. Ambtenarenbonden over verplaatsing van het CBS. de "Regen i je, erst flinke opklaringen, maar ras iter op de dag toenemende be- 67 olking, gevolgd door regen. verwegend matige wind tussen -A est en zuid. Maximum-tcmpera- Jjr 'ren rond 6 graden Celsius. orgen en overmorgen: ,aa verwegend droog met ongeveer ormale temperaturen, p lorgen zon op: 08.32 Morgen zon op: 08.32 onder: 17.13 maan op: onder: 10.13 Van onze parlementsredactie DEN HAAG De confessionele partijen zullen, naar verwacht wordt, vandaag breken met de WD als mogelijke regeringspartner in een extraparlementair kabinet. Dat deze beslissing vandaag valt, komt omdat de fractievoorzitter van de WD, Hans Wiegel, meent dat er terwille van de duidelijkheid nu maar eens een keus moet worden gemaakt. De 240 leerlingen van de christelijke mavo school in Monnickendam hebben gisteren de drie gebouwen van hun school bezet en het de leer krachten onmogelijk gemaakt binnen te komen. Reden voor de actie: de toiletten stinken (welk ongerief de jongens op de foto pogen uit te beelden), bij brand kan de school moeilijk verlaten worden cn verdere mankementen aan de gebouwen. Zie ook pagina 3 SOS^ (Reuter, UPI, AP) Een ongeluk met een gecharterde iing-707 van de Jordaanse luchtvaartmaatschappij heeft gisteren iet noorden van Nigeria waarschijnlijk het leven gekost aan hon- d tachtig inzittenden. De heer Wiegel stelde gisteravond tijdens een zitting onder leiding van de informateur de zaak op scherp, toen hij zijn confessionele collega's de concrete vraag voorlegde, of zij hem de zekerheid kunnen bieden dat een extra-parlementair kabinet van de confessionele partijen en de VVD een aantal hoofdpunten van beleid zal uit voeren. Het zijn punten waarover de partners al eerder van gedachten heb ben gewisseld en die daarbij een aan tal belangrijke meningsverschillen op leverden, zoals over de defensie, de sociale verzekeringen, het kiesstelsel en het belastingbeleid. De heer Rup- pert koppelde hier de vraag aan vast, of de vier fracties bereid zijn een parlementair minderheidskabinet van KVP, ARP, CHU en VVD te steunen of niet. Een onderzoek naar deze variant was tijdens de informatie nog niet aan bod gekomen, omdat eerst de extra-parlementaire varianten moesten worden onderzocht. Twijfel Als inderdaad honderd tachtig men sen zijn omgekomen, is dit het ergste vliegtuigongeluk uit de luchtvaartge schiedenis. De' zwaarste luchtramp tot dusver vond op 13 oktober van het vorig jaar plaats bij Moskou, toen een Ilioesjin-62 neerstortte, wat 176 men sen het leven kostte. De Jordaanse Boeing kwam gisteren met 202 inzittenden bij de landing op het vliegveld van Kano, op 830 km. ten noordwesten van Lagos, naast de landingsbaan op een grintvlakte te recht, verloor bij het zwenken het linkerwiel, raakte in een slip en vloog vervolgens in brand. Vanuit het stati onsgebouw op het vliegveld zag men het drame gebeuren. Er waren inzit tenden, die uit de nooduitgangen kwa men, maar meteen in de vuurgloed, waarin het toestel gehuld was, om kwamen. De gewonden zijn overge bracht naar een ziekenhuis in Kano. De doden worden vandaag nog bijge zet in een massagraf. Van een verslaggever DEN HAAG De voorzitters van de twee onderhandelingsdelegaties, die gisteren in de raad van overleg in de metaalindustrie de eerste van drie deze week te houden onderhandelings vergaderingen over vernieuwing van de cao-groot-metaal hebben gehouden, toonden zich gisteravond allebei be paald niet optimistisch. Voorzitter A. Prins van de werkgeversdelegatie ziet in de op deze eerste dag aangeroerde punten nog veel zaken, waarover par tijen van mening kunnen blijven ver schillen. De heer W. A. Wamsteeker, voorzitter van de werknemersdelega tie, zei nog niet alle hoop op het vrijdag aanstaande bereiken van over eenstemming met de werkgevers te hebben opgegeven. Hij verklaarde ook, dat de werkne mersdelegatie zich maandag aan het eind van de ochtend ernstig heeft beraden of het voortzetten van de vergadering nog wel nut zou hebben. Dat beraad volgde op een toelichting, die de werkgeversdelegatie had gege ven op haar nota, waarin ze de voor stellen van de vakbonden beoordeelde. De vakbonden besloten echter de ver gadering voort te zetten, omdat er van eigenlijk onderhandelen nog geen sprake was. Aan het eind van deze eerste dag was er in feite ook nog niet onderhandeld. Zie verder pagina 3, eerste kolom gens vond dr. Ruppert de stap van de PvdA 'bepaald niet onbelangrijk'. Een ander zou het overleg van de partners kunnen leiden, iemand die mogelijk vrijer tegenover de problematiek staat, aldus de informateur. Opmerkelijk De confessionele fractieleiders bleken na afloop van het gesprek met de heer Wiegel en de informateur niet goed te weten, wat zij met de vraag vap de VVD-voorman aanmoesten, omdat in de eerste plaats niet duide lijk is, welke zekerheden over welke prioriteiten precies konden zijn be doeld en ook omdat twijfel rees over de vraag, of er nog wel van een extra parlementair kabinet kon worden ge sproken, wanneer zekerheden van wel ke aard ook zouden worden verstrekt. De confessionele fracties zullen van daag over deze raadselen beraadsla gen. Bij al deze verwikkelingen wordt er in politiek Den Haag meer dan ooit rekening mee gehouden, dat een ex tra-parlementair kabinet van de con fessionele partijen alleen de enig overgebleven reële mogelijkheid voor de vorming van een kabinet is. Men gaat er dan vanuit, dat de extra parlementaire variant van rooms-rood niet haalbaar zou zijn, omdat de PvdA-fractie de volledige verantwoor delijkheid voor zo een kabinet claimt. Dit kan alleen maar, wanneer het progressieve minderheidskabinet als deelkabinet onverkort gehandhaafd blijft, maar aangevuld mag worden met ministers uit de confessionele partijen. Deze laatsten leggen echter de nadruk op de gelijkwaardigheid van de partners. Enige beweging Informateur Ruppert constateerde gis termorgen al, dat er thans na de impasse van de afgelopen weken enige beweging te bespeuren is in de standpunten van de fracties. Een aan tal 'niet onbelangrijke nova' uit de brieven die de fractievoorzitters eind vorige week bij hem indienden, on derstrepen dit, aldus de informateur. Zo vatte hij de nadrukkelijke verwij zing van KVP-leider Andriessen naar het standpunt van zijn partijraad van 30 september laatstleden, als 'een sig naal' op. De partijraad sprak toen zijn voorkeur uit voor de vorming van een parlementair meerderheidskabinet van de confessionelen, met de PvdA, D'66 en de PPR. Hoewel mr. Andriessen in zijn brief zich niet expliciet uit spreekt voor een samenwerking met de PvdA en dus afziet van de WD, achtte de heer Ruppert deze verwij zing in de brieftoch niet zonder betekenis. Een novum vond de heer Ruppert het ook, dat bij de vorming van het progressieve minderheidskabinet, aan gevuld met confessionele ministers, de PvdA-fractieleider drs. Den Uyl niet persé formateur behoeft te zijn. Wel zou deze formateur uit socialisti sche kring moeten komen en zou drs. Den Uyl premier moeten worden. 'De PvdA lijkt wel op Henry Ford, die zei ook: 'Je mag alle kleuren auto's kie zen, zolang het maar zwart is'. Overi- ATHENE (UPI, AFP) De enige zoon van de Griekse reder Onassis, Alexander Onassis (23 jaar), is giste ren levensgevaarlijk gewond, toen het vliegtuigje dat hij bestuurde, kort na de start van het vliegveld van Athene neerstortte. Aan boord van het vlieg tuigje van Onassis bevonden zich nog een Britse en een Amerikaanse tweede piloot, die beiden eveneens zwaar ge wond naar een ziekenhuis werden ge bracht. Dr. Ruppert noemde het ook opmer kelijk, dat de PvdA, hoewel zij afwij zend staat tegenover welk extra-parle mentair kabinet dan ook, de mogelijk heid van het extra-parlementaire kabi net van uitsluitend de confessionele partijen wèl onderzocht wil zien. De brieven leverden voorts nog als materiaal op, dat de fractie van de ARP niet bijvoorbaat negatief staat tegenover elk van de vier extraparle mentaire varianten: een nationaal ka binet bestaande uit de politieke hoofdstromingen: de rooms-rodc coalitie, de confessionelen met de VVD en de confessionelen alleen. De VVD bleek onder geen beding met de socialisten in een regering te wil len zitten, maar wees ook de extrapar lementaire variant van de confessione le partijen met .de VVD van de hand. De heer Ruppert sprak in dit verband van 'een. kat en muis-spelletje', omdat de VVD ae parleme: e variant van deze combinatie wèl voorstaat Informateur Ruppert concludeert aan de hand. van de brieven, dat een extraparlementaire kabinet van--natio nale samenstelling (rood, wit en blauw progressieve drie, confessio nelen en VVD) tot de onmogelijkhe den behoort. De overige drie varian ten zou hij deze week willen onder zoeken, zodat hij, naar hij zelf ver wacht, begin volgende week rapport uit zal kunnen brengen aan de Konin gin. De informatie is wat hem betreft in een beslissend stadium gekomen. De fracties hebben naar de mening van de informateur nu wel tijd ge noeg gehad om tot een definitieve stellingname te komen. Binnenland CBS half naar Heerlen3 Verspilling voorkomen bij hartchirurgie 7 Buitenland Parijs overleg naar climax 8 Cabral, onafhankelijk leider Afrikaans verzet 8 Kerk Zuid-Afrika noemt namen Wereldraad Sport Teunissen niet ongerust Boekcnetalagc Puzzel Kerkbladen Men schrijft ons Radio en tv Strips, feuilleton Kunst Recept Commentaar Maandbladen Dichtbij en verder Beurs RITA 'Goed, goed, maar hebt u ge zien, hoe uw eigen werkkamer er uit ziet?' CAIRO, BEIROET (Reuter, UPI) Een Palestijnse delegatie zal bin nenkort een bezoek aan de paus brengen, zo meldt het Libanese blad Al Nahar. De officiële woordvoerder van het Va- tikaan, professor Allessandrini heeft alle commentaar op het bericht gewei gerd. Maar andere woordvoerders in het Vatikaan lieten niet-officieel we ten dat een bezoek van Palestijnse leiders aan de paus zeker na het recente bezoek van Israëls premier Golda Meir niet onwaarschijnlijk is. De Palestijnse Bevrijdingsorganisa tie (PLO) dankte vorige week in een boodschap de paus 'voor zijn edele steun aan de rechtvaardige zaak en aan de vrede in het Heilige Land'. De Palestijnse delegatie zal volgens Al Nahar onder meer bestaan uit Khaled Fahoem, voorzitter van de Palestijnse Nationale Raad (het parle ment van de commando-organisaties), uit Kamal Nasser, de officiële woordvoerder van de PLO, en uit Aboe Joessef, een leider van Al Fa tah. Over het aanstaande bezoek is een diplomatieke ruzie ontstaan tussen Li banon en Jordanië. Libanon, dat diplo matieke betrekkingen met het Va tikaan onderhoudt, wil de audiëntie voor de Palestijnse afvaardiging aanvragen. Maar Jordanië, dat zich om politieke redenen altijd als de belang rijkste woordvoerder van dc Palcstij- nen heeft opgeworpen, stelt dat de meeste Palestijnse vluchtelingen op Jordaans grondgebied wonen, en dat dus Jordanië namens de Palestijnen om de audiëntie moet vragen ONDERGRONDS In Cairo heeft één van de belangrijk ste leiders van AI Fatah, de Palestijn se commando-beweging opgeroepen helemaal ondergronds te gaan opere ren. Tot dusver heeft alleen de com mando-organisatie Zwarte September dat gedaan. Salah Khalaf, die onder zijn pseudoniem Aboe Ayad vermaard is geworden, viel in zijn rede op een Palestijnse conferentie die Arabische Zie verder pagina 8, vijfde kolom "PARAMjVkIBQl^CAMP) Me rechter heeft maandag de douanestaWrtg in Suriname verboden. In zijn uitspraak m een kort geding, dat de Surinaamse overheid tegen de bond van douaniers had aangespannen, verklaarde de rechter mr. O. van der Geld, dat het bestuur van de bond binnen het uur de leden moest opdragen weer aan het werk te gaan. De Surinaamse douaniers legden vori ge week woensdag het werk neer, nadat het overleg tussen hun bond en de Surinaamse minister van financiën H. S. Radhakishun (VHP) was mis lukt. De douane is ontevreden met een rapport over de invoering van nieuwe rangen en een nieuw rangen stelsel bij de gereorganiseerde belas tingsdienst. Vorige week diende daarop een kort geding, waarin de rechter gisteren uitspraak deed. De rechter overwoog onder meer, dat het aanzetten tot een staking een onrechtmatige daad is ten opzichte van de werkgever en dus plichtsver zuim betekent. Het beroep, dat de raadsman van de douanebond, mr. E. Karamat ALi, op de rechtsontwikke ling in Nederland waar aanzetten tot staking op zichzelf geen onrechtmati ge daad is, deed werd afgewezen. De Surinaamse rechter zei, dat Neder land een jarenlange ontwikkeling op het gebied van arbeidsrecht heeft doorgemaakt en dat deze hemelsbreed verschilt van de sociale en arbeidswet geving van een land in ontwikkeling als Suriname. SAN ANTONIO (AP, UPI) Lyndon Baincs Johnson, de vroegere Ameri kaanse president, is gisteren na een hartaanval overleden, zo werd bij het ter perse gaan van deze editie gemeld. Hij Is 64 jaar oud geworden. Johnson overleed in een militair zie kenhuis in San Antonio, Texas, kort nadat hij daar met een helikopter naar toe was gevlogen. Zijn vrouw was bij hem. Lyndon Johnson Is president van de Verenigde Staten geweest van novem ber 1963 (toen hij de vermoorde John Kennedy opvolgde) tot januari 1969. Hij behoorde tot de Democratische Partij. In 1938 werd Johnson tot lid van het Congres gekozen, en ln 1948 tot de Senaat. In 1960 werd hij vice-president onder Kennedy. In 1964 werd hij her kozen als president. Zijn binnenlandse overleden. Oud-president Johnson na hartaanval strijd tegen de armoede werd door kruist door de problemen in het bui tenland, in het bijzonder in Vietnam. In maart 1968 kondigde Johnson aan, dat hij zich niet herkiesbaar zou stel len als president. Johnson was maandagmiddag in aller ijl naar het Brooke militair hospitaal gebracht. Bij zijn aankomst in het zie kenhuis was hij echter reeds over leden. Hij had reeds eerder last van zijn hart gehad. ERMELO De 58-jarige H. van den Berg uit Ermelo wordt sinds 19 janu ari vermist. De man is uitvoerder op een bouwwerk in IJmuiden. Dagelijks reed hij met een bordeaurode Peugeot (304-4329 uk) naar en van zijn werk. De rijkspolitie in Ermelo verzoekt inlichtingen over de heer Van den Berg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1