FC Utrecht weer de oude ?C AMSTERDAM BEPERKT DE SCHADE mmis in melk en behang S El I 1 Horn nog ip niet taboe eyenoord wint niet mooi maar wel boeiend gevecht verwinning van Ajax (2-1) dankzij late treffer van Arie Haan sporttoto Jan Mühren 'vrij' Voetbalruzie met kogels beslecht JOUW/KWARTET MAANDAG 22 JANUARI 1973 SPORT T9/K9 n onze sportredactie (STERDAM De KNVB heeft ur het Nederlands elftal contracten "gesloten met twee ondernemingen, ,e met medewerking van de leden n dè nationale formatie reclame- ^mpagnes willen voeren. Het betreft SRV (zuivel) en Goudsmit Hoff jehang). De overeenkomst met beide ma's strekt zich uit tot en met het reldkampioenschap voetbal, dat in 74 in West-Duitsland wordt gehou- n. Vooropgesteld, dat het Neder- ids elftal zich in november ten i ste van België voor het eindtoer- oi kwalificeert. De KNVB voert nog derhandelingen met enkele andere Misor-kandidaten. r. Van Vloten lid van het selectiebe- iur betaald voetbal: 'Streefgetal is oralsnog een aantal van vijf. We xn niet van plan de groep verder uit breiden. Ik heb goede hoop, dat we Ier niet al te lange tijd onze contac- i in contracten kunnen realiseren'. De overeenkomsten, die de KNVB heeft afgesloten vormen het eerste succes van langdurige onderhandelin gen met sponsors. De stemming ten aanzien van desbetreffende besprekin gen was aanvankelijk zó hooggespan nen, dat de KNVB met de spelers van het Nederlands elftal overeen kwam. dat bij kwalificatie voor het eindtoer- nooi een bedrag van maximaal 65.000 gulden zou worden uitgereikt. Dat akkoord kwam tot stand nadat de spelers de KNVB voortdurend het mes op de keel hadden gezet, zich daarbij beschermd wetend door toe zeggingen die andere dan de eigenlijk daartoe gemachtigde figuren hadden gedaan. De KNVB baseerde zich tevens op uitlatingen van het bureau Boom-Ruyg- rok uitlatingen, die erop neer kwa men dat vlot schuivende sponsors vrij eenvoudig te vinden waren. Dat bleek later niet het geval, reden waarom de KNVB het exclusieve recht om spon sors aan te trekken Boom-Ruygrok ontnam. Mr. Van Vloten: 'We hebben vervolgens zelf initiatieven ontplooid, alsmede de kanalen die Boom-Ruyg rok ontnam. Mr. Van Vloten: 'We hebben vervolgens zelf initiatieven ontplooid, alsmede de kanalen die Boom-Ruygrok eerder had aangeboord verder bewerkt. Boom-Ruygrok heeft trouwens nog zitting in de adviescom missie. De onderhandelingen met geïnteresseerden voeren we zelf'. De KNVB wil niet bekend maken wat de contracten met SRV en Goudsmit Hoff opleveren. 'Dat is een afspraak die we met de ondernemingen hebben gemaakt', aldus Van Vloten. 'Laten we zeggen, dat een deel van de aan de spelers beloofde premies ervan gedekt worden. Ik kan wel stellen, dat het ooit genoemde bedrag van 4 miljoen gulden uit reclamegelden een fabeltje is. Daartoe reiken we beslist niet'. Hans Eykenbroek die voor een wedstrijd is geschorst, mocht van scheidsrechter Van Gemert in de tweede helft niet meer op de re servebank plaatsnemen. De Spartaan leende toen een camera en ging tussen de fotografen achter een van de doelen zitten. n onze speciale verslaggever JTTERDAM FC Utrecht heeft in de wedstrijd tegen Feyenoord 2) weer het niveau gehaald waarmee de ploeg in een vorige com- titieaflevering zoveel furore heeft gemaakt. Veel van dat geweldi- elan dat toen van trainer Bert Jacobs' formatie afstraalde was te- te vinden in het duel tegen de Rotterdammers. Na Ajax was er ;ai idelijk weer eens een elftal in de Kuip dat zonder angstcomplexen 01 n opponent tegemoet trad. FC Utrecht komt dè eer toe dat door X tegenstand, zijn bravoure, zijn ongelooflijke wilskracht en zijn ïvallend voetbal de ontmoeting uitgroeide tot een boeiende demon atie, die de 36.000 toeschouwers tot het einde in haar ban hield. it dat er sprake was van een oog- ilend voetbalgevecht die periode ijnt wat Feyenoord betreft defini- k fini te zijn maar de inzet en tal van verrassende momenten mden zoveel boeiende en opwin- de elementen dat het publiek alle rgaande teleurstellende confronta- op slag vergat. Het was daarom onder sneu voor Bert Jacobs dat anks de spectaculaire en positieve reng van zijn volgelingen de winst weer terecht kwam bij de huidi- koploper in de eredivisie. Jacobs ide zich na afloop nogal laconiek r het scoreverloop, maar in zijn t moet de emotionele Utrechter ns zijn teleurgesteld. 'Wij hebben a(tisch uitstekend gespeeld', zo ver- g hij zijn verdrietige gevoelens, enoord won dus weer, terwijl het t in deze wedstrijd had te kampen een matig op dreef zijnde Theo Duivenbode, een onzeker spelende el, een volslagen falende Hasil dan ook later werd vervangen Schoenmaker), een stroef draai- Henk Wery en een onattente :r Ressel. Utrecht daarentegen manifesteer- :ich als een krachtig geheel zonder esproken zwakke plekken en met verbluffend sterk opererende Leo van Veen, een brutale lin- ipits Karei Bonsink, een voortdu- i oprukkende rechtervleugelverde- Van Huissteden en een hechte lenlinie (Cabo), Coté, Olsen, Van /Maar ondanks die massale, po- ve, verrichting werd de wedstrijd door de Rotterdammers in hun deel beslist, omdat zij over enkele vidualisten beschikken die door inbreng een wedstrijd volledig kunnen beïnvloeden, zoals ook giste ren gebeurde. Het was Theo de Jong die Feyenoord. nadat het door FC Utrecht veelvuldig voor problemen werd geplaatst, uit een kritieke situa tie tilde door kort voor rust een combinatie tussen Van Hanegem en Ressel op zijn juiste waarde te schat ten en efficiënt uit te halen: 10. Later zou' De Jong opnieuw een su blieme treffer op zijn naam brengen, waarin de eindelijk goed spelende Kristensen' een even subliem aandeel had. De Jong wordt door een speler als Van Hanegem voortdurend onder gewaardeerd, ook al is hij op dit moment de meest constante speler in Happels équipe. De Jong: 'Van Hane gem kankert steeds op me, maar ik geloof dat hij het allemaal positief bedoelt, daarom trek ik me er weinig van aan.' VOORTREFFELIJKE TEGENSTAND FC Utrecht, barstend van daden drang, leverde Feyenoord in de eerste helft dermate voortreffelijk partij, dat niemand er zich over verwondrd zou hebben als de ploeg een voorsprong zou hebben genomen. Bonsink, de brutale en beweeglijke linkerspits dol de naar hartelust met zijn cipier Schneider, terwijl Van Oudenallen aan de andere zijde zoveel vrijheid genoot dat hij herhaaldelijk moeite loos kon oprukken. Hij was het ook die in de veertiende minuut moeite loos langs de traag ingrijpende Van Duivenbode spurtte en Cabo in stel ling bracht. De Utrechter knalde ech ter gejaagd over. Een fractie later schoof Bonsink de bal voor de voeten van Olsen, die in unieke situatie mis te. Bonsink: 'Wij zijn geen moment bevreesd geweest voor dit Feyenoord, Theo de Jong passeert doelman Hendriksen voor de tweede maal. dat me toch- wel verschrikkelijk tegen viel. Als we die twee kansen hadden benut zou niemand daar iets tegen in hebben kunnen brengen'. Feyenoord, dat in die periode de slag op het middenveld, vooral door het falen van Hasil en de terghoudendheid van Van Hanegem compleet verloor, etaleerde wel zijn goede wil, maar de statisch uitgevoerde combinaties vormden voor Pronk, Adriaanse en Van Oude nallen in de laatste -lijn nauwelijks een probleem. Niettemin werd het via De Jong toch 10, maar dat wapen feit werd bliksemsnel gevolgd door een waarlijk schitterend doelpunt van Van Veen, die gretig profiteerde van een dekkingsfout van Van Daele en Ie' hend helpt FC Amsterdams doelman Jan Jongbloed Sjaak Swart overeind, nadat deze kort voor het "Zr de een buitenspel-doelpunt heeft gescoord. Frits Flinkevleugel wil ook nog assistentie verlenen. AMSTERDAM Het probleem blijft bestaan. Wat moet je nou precies doen tegen Ajax? Kiezen voor de punten of kiezen voor het spel? Haar lem en AZ'67 kozen in hun thuiswed strijden voor het spel. Het gevolg was dat beide ontmoetingen voor een voet balliefhebber zeer acceptabel spel op leverden. Maar de doorgewinterde sup- portei van Haarlem of AZ'67 zal zich toch blijven afvragen of er niet meer inzat dan de redelijke nederlaag. Som mige teams kiezen voor de punten (FC Groningen gaf daarvan bijvoor beeld een demonstratie) met het ge volg dat de wedstrijd weinig aantrek kelijk werd. Een ploeg die slechts beukt, één ploeg die nauwelijks het hoofd uit de loopgraven durft te ste ken. Zaterdagavond vond FC Amster dam nog een een methode: gewoon doen alsof er niks aan de hand is. Het lfiverd'; het team 'slechts' en 21 nederlaag op. Gewoon doen als of er niks ^an de band is. Trainer Pim van der Meent trok vrijdag met zijn elftal naar een trainingskamp in Zeist om het zijn ■ipelers daai in te prenten. Wat is dat Ajax nou helemaal? Gewoon voetbal len en zelf ook proberen doelpunten te maken. Een simpel strijdplan, maar zaterdagavond bleek dat het meren deel van de spelers geloofde in de 'strijdwijze. Zó sterk zelfs, dat een snelle achterstand de 'Lieverdjes' niet eens \aii hun stuk bracht. Al in de tweede minuut bracht Arie Haan Ajax op I0. Het leek het sein voor een avondje prijsschieten, maar enke le minuten later bleek al dat FC Amsterdam zich stevig vastbeet en er helemaal niets voor voelde vroegtijdig de vlag te strijken. Daarbij kreeg het team ook de hulp van Horst Blankenburg. De West-duit- ser pakte acht minuten na Haans treffer Leen van der Merkt veel te fors aan. De noodzaak daartoe was nauwelijks aanwezig, ook niet omdat Van der Merkt al binnen het straf schopgebied was aangeland. Coupenis mocht de strafschop nemen en ver richtte daarmee zijn opmerkelijkste daad van de avond: 11. Want verder liep hij nogal hulpeloos rond in de spits waar hij door Hulshoff of Blan kenburg vakkundig buitenspel werd gezet. Van de Meent: 'Ik begrijp het niet.' D'r wordt altijd maar gezegd dat Couperus te statisch is, dat er te weinig van hem uitgaat. Maar het kost de tegenpartij toch wee manne tjes om hem te houden. Dat is zijn grote verdienste. Ook nu.' Tot de gelijkmaker van FC Amster dam, had Ajax een groot overwicht gedemonstreerd. Ook na Couperus' treffer bleef Ajax de sterkste, maar van paniek bij het elftal van Stefan Kovacs, om snel een veilige afstand te bereiken, was geen sprake. Ajax bouwde rustig verder en FC Amster dam verdedigde zich vakkundig. Hard maar beslist niet unfair. Daarop had Van de Meent bij zijn spelers ook aangedrongen. 'Geen vuile overtredin gen natuurlijk, maar spelovertredin- gen dat mag gerust wel tegen Ajax. Dat doen ze zelf toch ook. En weet je wat ik dan gek vindt. Dat zo'n scheidsrechter tegen Koopmans zegt (nadat deze Johan Cruijff op onregel- mentaire wijze had gestuit, red) 'Denk een beetje om die dure benen.' Ja, die benen van Koopmans zijn even duur. Je moet er zo ingaan. Ik word er ziek van als ik hoor dat andere trainers dat niet doen. Geen gooi en smijtwerk moet 't worden. Dat zeg ik ook. maar je moet je ook niet zo maar laten passeren.' Opmerkelijk aan FC Amsterdam was ook, dat er intelligent werd gecoun terd. Regelmatig trokken drie, -vier spelers met snelle akties gaten. Daar AMSTERDAM Het bestuur van de BSBV, de belangenvereniging van scheidsrechters uit het betaalde voet bal, ontkent dat de leden een besluit zouden hebben genomen als zou Leo Horn een niet te tolereren figuur in een toekomstige scheidsrechterscom- missie zijn. Wel heerst de algemene gedachte binnen scheidsrechterskrin- gen, dat Hom gezien uitlatingen als 'ik wil slechts Corvers of Van der Krofts hebben, de rest kan verdwij nen' geen acceptabele figuur kan zijn. Bestreden wordt evenwel, dat hierom trent een beslissende houding is aan genomen. Hetgeen correspondeert met de reactie op het desbetreffende ge rucht van Mr. Kernkamp, lid van het sectiebestuur betaald voetbal. Kern kamp: 'We hebben afgelopen woens dag met het bestuur van de BSBV een bespreking over de herstructure ring van de scheidsrehtersorganisatie gevoerd. Daarbij is de naam Horn niet gevallen.' ExcelsjorSparta 04 FC D enliaagMW 1—1 FC Den Bosch—A'67 1—2 FC TwenteHaarlem 11 AjaxFC Amsterdam 21 TelstarGo Ahead Eagles 30 NAC—PSV 1—2 FC Groningen—NEC 1—1 FeyenoordFC Utrecht 21 Feyenoord 19 16 2 1 34 45-12 Ajax 19 16 0 3 32 66-11 Sparta 19 13 3 3 29 50-16 FC Twente 19 10 4 5 24 23-15 MW 19 9 5 5 23 30-19 FC Den Haag 19 7 7 5 21 26-23 PSV 19 7 5 7 19 25-22 FC Amsterdam 19 7 4 8 18 26-28 NEC 19 6 6 7 18 21-26 FC Utrecht 19 7 4 8 18 25-32 Telstar 19 7 3 9 17 21-29 NAC 19 4 7 8 15 18-29 AZ'67 19 5 5 9 15 23-41 Haarlem 19 4 6 9 14 19-28 FC Groningen 19 2 10 7 14 17-29 Go Ahead 19 4 5 10 13 19-27 FC Den Bosch 19 2 6 11 10 9-36 Excelsior 19 1 6 12 8 5-42 PROGRAMMA Derde ronde bekercompetitie: NEC-SW, Veendam-AZ'67, Excelsior-PSV, PEC-Feyen- oord, FC Twente-Heracles, Sparta-FC Am sterdam, EllnkwIJk-NAC. FC Den Haag-De Vojewijckers. zodoende de inzet van verdediger Van Oudenallen linea recta achter doelman Treijtel kon drukken. Feyen- oord-trainer Ernst Happel: 'Het mag natuurlijk nooit voorkomen dat ieder een zich bij de eerste paal opstelt en Van Veen uit het oog verliest'. Dat juist Leo van Veen deze moeilijke kans verzilverde was in feite niet zo verwonderlijk omdat de Utrechter zich negentig minuten lang presen teerde als een beweeglijke spits van allure, die de kwetsbaarheid van Feyenoords defensie steeds aan de oppervlakte bracht. Happel: 'Het is niet zo verwonderlijk dat het achter niet helemaal klopt. Rinus Israël heeft nog veel te weinig wedstrijden 'gespeeld om weer in zijn oude doen te geraken'. MEER LIJN Er was in de tweede helft wat meer lijn in het spel van de Rotterdammers te bespeuren, dat al heel snel leidde tot een levensgevaarlijke situatie. Doelman Henriksen kon echter met een fabelachtige reactie de zoevende inzet van Van Daele, na een wervelen de actie van Kristensen naast het doel duwen. Toen Kristensen daarna op nieuw naar binnen draaide was het Theo de Jong die in het hart van de Utrechtse defensie verbijsterend hard onverwacht uithaalde: 21. De kleine inzinking waaraan FC Utrecht na die treffer ten prooi viel had desastreuze gevolgen kunnen hebben als met na me Wery en Ressel niet erbarmelijk hadden gefaald. Toen Jacobs brigade zich echter weer wonderbaarlijk snel herstelde kwam Feyenoord prompt in moeilijkheden. De kopbal van Van Veen uit een voorzet van Van Oude nallen werd door Treijtel echter vak kundig verwerkt. Scheidsrechter Leo van der Kroft nam op advies van zijn grensrechters enkele aanvechtbare be slissingen, maar haalde toch een vol doende. FRYENOORD-FC UTRECHT 2—1 (1—1) 44. De Jong 10, 45, Van Veen 11, 55. De Jong 21. Scheidsrechter: Van der Kroft Toeschouwers: 38.000. FEYENOORD: Treytel; Schneider, Israël, Van Daele, Van Duivenbode: De Jong. Hasil i Schoenmaker)Van Hanegem; Ressel, Wery. Kristensen. FC UTRECHT: Henriksen; Van Oudena]len, Pronk. Coté, Van Hulssteden; Olsen. Adriaanse, Cabo: Bonsink. Van Stijn. Van RICHARD MATTHIJSSE PEC ZwolleWageningen 4I De GraafschapSC Cambuur 11 Roda JCVolendam 20 Heracles—FC VW 1—0 Fortuna Vlaard.Fortuna SC 01 VolewijckersSVV 1—2 Willem IIHelmond Sport 10 VeendamEindhoven 2ft HeerenveenHVC 00 VitesseFC Dordrecht 31 Vitesse 23 13 6 4 32 41-24 Roda JC 23 10 10 3 30 31-19 Wageningen 23 11 5 7 27 40-33 PEC 23 10 7 6 27 38-31 Helmond Sport 23 7 12 4 26 31-27 De Graafschap 23 8 10 5 26 26-22 Volendam 23 10 5 8 25 31-22 SC Cambuur 23 7 11 5 25 36-28 Fortuna SC 23 7 11 5 25 22-21 Heerenveen 22 6 11 5 23 22-22 Eindhoven 22 9 4 9 22 24-21 SC Tilburg 23 6 9 8 21 25-29 HVC 23 5 10 8 20 26-30 Fortuna VI. 23 6 8 9 20 19-26 Veendam 23 5 9 8 19 23-29 SVV 22 4 10 8 18 14-25 FC Dordrecht 23 2 14 7 18 21-29 Heracles 23 6 6 11 18 29-38 Volewijckers 23 4 9 10 17 30-40 FC WV 23 3 11 9 17 14-27 Wageningen en De Graafschap perio de-kampioen. DERDE PERIODE Vitesse 3 3 0 0 6 8—3 PEC 3 3 0 0 6 8—3 Roda JC 3 2 1 0 5 6—1 SC Tilburg 3 2 1 0 5 3—1 Fortuna SC 3 1 2 0 4 3—2 Helmond Sport 3 1 1 1 3 53 Volewijckers 3 1 1 1 3 4—3 Fortuna VI 3 1 1 1 3 1—1 SC Cambuur 3 0 3 0 3 4—4 Heracles 3 1 1 1 3 4—5 Heerenveen 2 0 2 0 2 2—2 SW 2 1 0 1 2 2—2 Veendam 2 1 0 1 2 2—3 Volendam 3 1 0 2 2 3—4 FC Dordecht 3 1 0 2 2 4—6 Wageningen 3 1 0 2 2 5—7 HVC 3 0 1 2 1 3—6 FC VW 3 0 1 2 1 0—3 De Graafschap 3 0 1 2 1 2—7 Eindhoven 2 0 0 2 0 0—3 1. Crljff (Alax) 12, 2. Ressel (Feyenoord), Bosveld (Sparta) en Janssens (NEC) 11. 5. Ger MUhren (Ajax), Van Veen (FC Utrecht) en Kreuz (Sparta) 10, 8. Redel en Brokamp (belden MW) 9, 10. Keizer (Ajax), Van Hanegem (Fevenonrd) Van Dijk (NAC> en Haan (Ajax) 8, 14. Husers (FC Amsterdam Schneider (Feyenoord), Bonfrèrc (MW). Jeurlng (FC Twente), Van der Kuljlen iPSV) en Heijerman Sparta7. 20. Arnold Milhren (Ajax), Rep (AJaxi, René van de Kerkhof (FC Twentei. Venneker Sparta Schmidt Hansen (PSV) en Gritter (FC Groningen) 6. Eerste divisie 1 Hazelhekke (Wageningen) en Zuldema (Cambuur) 14. 3. Vcencndaal rVitesse). Hes kamp (PEC) en Bram van Kerkhof (Vitcssei 13, 6. Krekels (Helmond Sport) en Van Leeuwen (Roda JC) 10. 8. Meurs Wagenin gen). Hoogocd (FC Dorrecht), Hoogendoorn (PEC) en De Jong (Cambuur) 9, 12. Bloten- berg (FSC) 8. door kreeg het team de sporadische keren dat Stuy in zicht kwam, ook kansen. Maar Husers en Visser profi teerden in goede positie niet van die kansen. Van de Meent weer: 'Zo moet je het doen tegen Ajax. Als je balbe zit hebt meteen allemaal weer naar de middenlijn. Ik had het gezegd en het werd ook in de eerste helft goed uitgevoerd Na rust echter minder. FC Amster dam werd wat overmoedig, slordiger ook. Van de Meent: 'Ze gingen erin geloven. Ze dachten dat het kon. En toén ging het mis. Dit is geen ver wijt. Als je merkt dat Ajax, gewoon niet uit alle macht aandringt, dan denk je als speler, we gaan het ma ken.' FC Amsterdam maakte het ech ter niet. Bijna een kwartier voor het einde werd de beslissende bres gesla gen in de veste. Arie Haan was op nieuw de scherprechter. Redenen voor Ajax om zich te scha men kon de trainer van FC Amster dam ook nog aandragen. Daarbij wees hij dan op zijn ziekenboeg waarin Chr. Dekker, Martin Kamminga en Theo Cornwall lagen.' En Fransz en Flinke vleugel kregen pas op het laatste moment toestemming van de dokter om te spelen. Dat was voor ons een forse handicap bij elkaar. En dan moest ik Frank Kramer er wel uitha len. Hij heeft zes weken niet gespeeld en mist nog conditie. Maar als je zag hoe hij bij Suurbier af en toe weg draaide, dan ben ik toch tevreden met hem. AJAX-FC AMSTERDAM 2—1 (1—1) 2 Haan 10, 10. Couperus (strafschop) 11. 74. Haan 21. Scheidsrechter: Hoppenbrou wer. Toeschouwers: 19.000. AJAX: Stuy; Suurbier, Hulshoff, Blanken burg. Krol; Haan, Neeskens, Gerrie Müliren; Rep (Swart), Cruijff, Keizer. FC AMSTERDAM: Jongbloed: Flinkevleugel, Koopman, Fransz. Mensink; Van der Merkt, Visser, Van der Ban: Husers, Couperus Kramer (Van Slooten). RUUD VERDONCK Juist Ingevuld ziel het formulier van toto 2P er als volst uit: 232 31231132 1 1 De winnende getallen in de Duitse lotto zijn: 3 G 17 23 33 35 Reservcgetal 38. Olympianummer 57 85. VOLENDAM Jan Mühren. de be kwame technicus van Volendam, heeft up zijn verzoek van het bestuur van de eerstedivisieclub ontheffing gekre gen van zijn contractuele verplichtin gen als semiprof ten einde zich inten siever te kunnen concentreren op zijn studie in de economie. Mühren hoopt deze studie voor het begin van het seizoen 1973-1974 voltooid te hebben en is dan weer voor Volendam be schikbaar. SALTA (EFE) Een voetbal supporter heeft tijdens een voetbalwedstrijd in Salta (Ar gentinië) een andere toeschou wer niet wie hij In een verhitte discussie was geraakt, twee ko gels in het hoofd geschoten. Plotseling haalde de man een revolver te voorschijn en schoot de ander neer. Het slachtoffer werd in zeer ernstige toestand naar een ziekenhuis overge bracht. De dader vluchtte tus sen het publiek en kon niet worden gegrepen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9