hieu stuurt minister an Lam naar Parijs lerikanen kopen Concorde niet enadering tussen gypte en Jordanië Brandstof in België steeds schaarser •Www: iiiafei,:"' Nixon Brandt naar Parijs voor j ubileum -topconf eren tie Stathis Panagoulis kreeg 4V2 jaar gevangenisstraf Guerrilla-chef Amilcar Cabral werd vermoord Zambia vreest een Rhodesische aanval Schmelzer naar Zweden Moskou stemt in Chileense generaals Agente overmeestert kaper '/KWARTET MAANDAG 22 JANUARI 1973 BUITENLAND T3/K7 011 gaat eindfase in Parijs 'van dichtbij' volgen ON (Reuter, AFP, UPI, AP) De Zuidvietnamese minister van buitenlandse zaken Tran am is gisteren uit Saigon naar Parijs getrokken. In Saigon verwacht men, dat een bestandsak- deze week misschien morgen al zal worden getekend. Het wordt uitgesloten geacht, dat |0g onoverkomelijke problemen zullen voordoen. Intussen wordt ten noorden van Saigon hevig aten. Beide partijen willen kennelijk nog zoveel mogelijk terrein veroveren voor het ingaan van stand. Jdvietnamese minister van bui- Ise zaken, Tran Van Lam. is naar Parijs gevlogen. Een oerder van zijn ministerie las vliegveld van Saigon een ver voor, waarin stond, dat minis- datfo in Parijs de eindfase van de 1c oi inderhandelingen 'actief en van wil. Hij wilde niet zeggen of Lam een eventuele bestands- aten ikomst uit naam van de rege- dat 2 undigen Saigon gaat ondertekenen. In adr< bevindt zich reeds een Zuid- ese militaire delegatie onder van generaal Vinh Loc, die de aanse functionarissen van ad- ent bij het opstellen van de van de overeenkomst, ngel de n 33 janse en Noordvietnamese ju- ideuen taalkundigen hebben giste- doo Parijs het zogeheten deskundu ;tr rleg over details van een be- lojvereenkomst voortgezet. Voor st in de geschiedenis van het vredesoverleg werd op zondag 'erkt. De bijeenkomst vond mm n de Parijse voorstad Fif-sur- een etmaal voordat de Ameri- oponderhandelaar Henry Kis- reer in Parijs arriveert om het met de Noordvietnamezen af fceringsbronnen in Saigon is j vernomen, dat de Amerikaan- fcresident Spirow Agnew moge- 28 januari naar Saigon gaat om president Thieu een Vietnamese vredesregeling te laten ondertekenen Volgens de bronnen zal Agnew alleen naar Saigon gaan. als inderdaad in Parijs een akkoord wordt bereikt. In Washington werd commentaar op de ze berichten geweigerd. De minister van buitenlandse zaken van de voorlopige Revolutionaire Re gering van ^uid-Vietnam, mevrouw Thi Binh is gisteren na een afwezig heid van een maand teruggekeerd in Parijs. Zij pleegde overleg in Hanoi en Moskou. Gevechten Op 55 km teh noordwesten van Sai gon zijn zaterdag hevige gevechten uitgebroken, waarbij volgens het Zuidvietnamesè opperbevel 325 noord vietnamezen en Viet Congstrijders zijn gedood. Aan Zuidvietnamese zijde sneuvelden 46 man, 116 werden ge wond. Het werd de grootste veldslag sinds vorig jaar juni genoemd. De aanvallers werden met B-52-bom- menwerpers bestookt. De radio van de Viet Cong zeij èisteren, dat in hetzelf de gebied 130 gewonde Zuidvietname se militairen zijn vrijgelaten. Zij kun nen met hefschroefvliegtuigen worden gehaald, wanpeer de gevechten wor den stopgezet. Zuidvietnamese militairen zeiden ech ter, dat het daarvoor aangewezen ge bied 'toevallig het hoofdkwartier van de vijand is.i 'Het is een truch. Zij hebben daar grote voorraden en wil len voorkomen dat die worden be schoten. Zij hadden al herhaaldelijk getracht ons op deze manier te be driegen.' Een Zuidvietnamese woordvoerder zei, dat regeringstroepen op 12 januari in het betrokken gebied een zuiveringso peratie waren begonnen. Hij zei dat er vijandelijke documenten zijn gevon den, waarin de Noordvietnamese strijdkrachten en de Viet Cong op dracht kregen naar Saigon te gaan en zich daar in kleine eenheden te ver spreiden om met het oog op een wapenstilstand zoveel mogelijk ter rein, nederzettingen en dorpen in te nemen. Om dit te voorkomen heeft Zuid-Vietnam een divisie ingezet. Pas zaterdag kwam het tot een grote bot sing. De verliezen aan Noordvietname se zijde zijn voornamelijk door de luchtacties aangericht, aldus de woordvoerder in Saigon. De staf van het door Amerikaanse B-52-bommenwerpers verwoeste Bach-Mal-ziekcnhuis in Hanoi hield vrijdag voor de ingang van het geruïneerde gebouw een herdenkingsdienst ter nagedachtenis van de 28 slachtoffers van de aanval. Het ziekenhuis, met 940 bedden het grootste van Noord-Vietnam, werd, volgens Noordvietnamese zegslieden, in december niet minder dan veertig keer aangevallen. Links op de voorgrond een bord met anti-Nixon-leuzcn. DAKAR (AFP, Reuter) Amilcar Cabral, een van de belangrijkste lei ders in de Afrikaanse strijd tegen het Portugese kolonialisme is vermoord. Dat maakte president Sekou Toure van Guinee gisteren bekend in een rede voor radio-Conakry. Cabral. leider van de Beweging voor Bevrijding van Guinee-Bissau (Portu gees Guinee) en de Kaapverdische Eilanden (PAIGC), werd, volgens Toure, zaterdagavond voor zijn wo ning in de Guinese hoofdstad Conakry 'door de vergiftigde handen van het Portugese imperialisme en kolonialis me vermoord'. De moordenaars van de 47-jarige Cabral zijn gearresteerd. Cabral studeerde in Lissabon en was directeur van een experimenteel land bouwcentrum in Guinee-Bissau. In de jaren vijftig werd hij actief lid van de PAJGC. Cabral, wiens guerrilla strijdkrachten meer dan de helft van het grondgebied Guinee-Bissau heb ben bevrijd, heeft onlangs de gelegen heid gekregen in New York de Vere nigde Naties toe te spreken, als woordvoerder van alle onafhankelijk heidsbewegingen, die de blanke, bui tenlandse regimes in hun landen. President Toure sprak van 'betaalde moordenaars en beroepsondermijners'. Hij riep de progressieve Afrikaanse landen op bijeen te komen om prakti sche middelen te bespreken en af doende maartregelen te treffen met het oog op de totale bevrijding van Guinee-Bissau, de Kaapverdische Ei landen, Angola, Mozambique, Zimbab we en Namibië. In verband met de moord op Cabral wordt vandaag in Guinee gerouwd Voortzetting Ook na de ondertekening van een vredesverdrag zal Noord-Vietnam de strijd moeten voortzetten om er voor te zorgen, dat het verdrag wordt uit gevoerd en gerespecteerd, heeft pre mier Pham Van Dong van Noord- Vietnam vrijdag gezegd tot een dele gatie van het Japanse comité tot steun aan het Vietnamese volk. Dit berichtte zaterdag het Japanse persbu reau Nihon Denpa. De in ballingschap in Peking levende Cambodjaanse leider prins Sihanoek heeft gisteren gezegd, dat zijn strijd krachten en aanhangers in Cambodja een door Washington en Hanoi opge stelde bestandsovereenkomst niet zul len aanvaarden. Zijn manschappen blijven vechten tot het huidige be wind van Lon Nol in Phnom Penh is verslagen. Als er afgevaardigden van een internationaal lichaam naar Cam bodja komen om te proberen zo'n bestand te handhaven, 'zullen wij er op schieten', aldus Sihanoek. De Amerikaanse luchtmacht heeft vrijdag bekendgemaakt, dat tijdens de kerstdagen een tweede piloot heeft geweigerd een aanvalsvlucht op Noord-Vietnam te ondernemen. Het was kapitein Dwight Evans (26), pi loot van een in Thailand gestationeer de Phantom-jachtbommenwerper. De eerste dienstweigeraar in december was de 30-jarige kapitein Heck, die weigerde Noord-Vietnam nog langer te bombarderen met zijn B-52 bom menwerper. Beide vliegers zullen we gens het niet opvolgen van een dienstbevel voor de krijgsraad moeten verschijnen. i onzer verslaggevers DAM Het Brits-Franse hööfcvliegtuig Concorde, dat snel- woi het geluid vliegt maar elk Icendnrder blijkt dan men dacht, ra. lslukt voordat de eerste lijn- irritfermee is uitgevoerd. ll v^tvaartredacteur van de Obser- Idrew AVilson, berichtte giste- zijn krant dat bijna geen Amerikaanse luclitvaarlmaat- de Concorde gaat aanschaf- maatschappijen hadden in ptie op 24 toestellen; waar- zal er niet meer dan één e worden gekocht. ital bestelde vliegtuigen be- Ifflfw. iii vijftien: vijf voor de Engel- ffjjf C en vier voor Air France j,,|druk van de respectieve rege— j| en drie elk voor Iran en jlet ziet er naar uit dat er niet zullen hoeven te worden Wilson geldt als uitstekend peerd op zijn gebied. Hij werd 1 nog door de Amerikaanse Congrescommissie voor economische zaken als deskundige gehoord bij een debat over de toekomst van supersone verkeersvliegtuigen. Volgens Wilsons inlichtingen zal de raad van bestuur van PanAm deze week formeel besluiten, de optie op zes Concordes, die geldt tot 1 februa ri, te laten verlopen. TWA zal dan bijna zeker ook van zijn zes toestellen afzien. Een vooraanstaand directielid zou zelfs hebben gezegd dat hij ze zelfs niet gratis zou willen hebben (ze kosten 190 miljoen gulden per stuk). BOAC en Air France zullen het trou wens ook erg moeilijk krijgen met de operatie van hun toestellen op de Transatlantische route. De staatsparle- inenten van New York en Massachu setts krijgen wetsontwerpen in behan deling die de luidruchtige Concordes de landing in New York en Boston zouden verbieden. De mogelijkheid bestaat dat de toestellen uiteindelijk alleen in Washington zouden mogen landen, en dat kan het toestel com mercieel de das om doen. LOESAKA (Reuter) De Rhodesi sche beschuldiging dat Zambiaanse militairen een Zuidafrikaanse pa trouilleboot onder vuur hebben geno men op de rivier de Zambesi binnen de territoriale wateren van Rhodesië, is een voorwendsel om Zambia mili tair binnen te vallen. Dit heeft de minister van defensie van Zambia, Grey Zoeloe, zaterdag in een radiotoe spraak verklaard. Hij ontkende categorisch de beschul diging en maakte van zijn kant gewag van daden van agressie door Rhode sië. Zo zouden Rhodesische troepen volgens hem landmijnen op Zambi- aans gebied hebben gelegd, waardoor in de afgelopen twee weken sinds Rhodesië de grens met Zambia afsloot drie Zambianen, waaronder een militair, gedood werden en vijf Zam bianen, van wie vier militairen, ern stig gewond. Bovendien hebben Rhodesische veilig heidstroepen, volgens de Zambiaanse minister, er een gewoonte van ge maakt om bliksemacties in Zambiaans gebied te ondernemen. Afgelopen don derdag waren zij op een Zambiaans eilandje in de Zambesi geland, in een poging de rivier opnieuw over te steken, waarbij zij hoopten contact met hun colloborateurs in Zambia te maken en nog meer landmijnen te leggen. Zambiaanse troepen hadden absoluut niet op een Zuidafrikaanse patrouilleboot geschoten, maar in te gendeel in de lucht geschoten. ltie (Reuter, UP.) Egypte en Jordanië zoeken weer toenade- De t elkaar. Dit blijkt uit berichten in de Egyptische pers. t president Sadat volgens het d Akhbar el-Yom in een toe- n g ot militairen, die aan de Rode 5t j gelegerd, onthuld dat koning volgende maand een bezoek iro zal brengen, ondanks het Bil beide landen sinds bijna een en diplomatieke betrekkingen onderhouden. Vorig jaar irbrak president Sadat de be- !en met Amman, nadat koning n zijn plan had gelanceerd om len stijnen in de westelijke Jor- 'er en de Gazastrook na [ing van de Israëlische bezet die gebieden autonomie toe en onder de Jordaanse kroon, heftig afwijzende reacties van lestijnse commando-beweging plan, voelde ook Sadat zich t de Jordaanse vorst aan te ijgi it Sadat zou in zijn toespraak en hebben gegeven, dat er in mei lopen maanden contact tussen ocei Amman is geweest en dat zeker van is, dat Jordanië rijz wonderlijke vrede met Israël ion. Hoessein zou met Sadat Ld Praten, voordat hij naar Wash- jele gaat, waar hij met president mb< 'esprekingen zal voeren. .IJK FRONT vergadering van de Arabische waad, die zaterdag begint, zal aki iving van het Jordaanse 'ooste- ip ont' tegen Israël één van de jkste onderwerpen zijn. Dit iet blad Al Ahram. De Arabi- lej fensie-raad, die bestaat uit de er s van defensie en buitenland- we n van de achttien landen van pl bische Liga, meet tevens de en lingen bespreken, die de Ara- iez< itafchefs vorige maand op een >mst in Cairo hebben gedaan, om de te volgen strategie tegen wa; Het 'oostelijke front', dat na r 1 -oorlog van 1967 aanvankelijk rigst was door de commando- dvan de Palestijnse guerrilla- werd na de burgeroorlog re( itember 1970 tussen het Jor- ilaa leger en de commando's volko- »tig. Sadat President Sadat zou volgens politieke kringen in Cairo het oostelijke front tot nieuw leven willen brengen, door nauwere samenwerking tussen Jorda nië en Irak. Syrië zou hierbij niet betrokken hoeven te worden, omdat dit land al in een fedef-atie met Egypte en Libië is verenigd. De Egyptische minister van defensie en stafchef van het leger, generaal Ahmed Ismail, is tot opperbevelheb ber benoemd van de Syrische.en Libi sche strijdkrachten, zo meldt >het blad Al Ahram. De benoeming moet vol gens waarnemers de berichten uit Beiroet loochenen, dat Syrië boos is over de geringe Egyptische en Libi sche hulp bij de recente Sjjrisch- Israëlische gevechten, en dat er ook tussen Egypte en Libië spanningen bestaan. Van een verslaggever SCHIPHOL Minister Schmelzer is zondag naar Zweden vertrokken voor een bezoek aan zijn Zweedse ambtge- noct Krister Wickman, die in mei ons land bezocht heeft. Vanmorgen zal de heer Schmelzer spreken met de Zweedse minister-president Palme. Vervolg van pagina I van de rol, die Amerika bij het handhaven van de vrede moet spelen. Als wij in Amerika niet aan het handhaven van de vrijheid werken, zal cr geen vrijheid zijn. Maar laten wij goed het nieuwe gevolg van de nieuwe politiek, die wij de laatste vier jaren hebben gevoerd'. Over de binnenlandse, sociale proble men herhaalde Nixon nog eens zijn oude standpunt, dat men de gemiddel de Amerikaanse burger niet moet ver wennen, waardoor deze 'week, bedro gen en slap gemaakt wordt'. De VS hebben behoefte aan beter onderwijs, betere gezondheidsdiensten, betere wo ninbouw en een schoner milieu. Maar er is een betere manier volgens Nixon althans om deze doeleinden te verwezenlijken, dan zich even veel als in het verleden op de federale regering te verlaten. Het luidste ap plaus van zijn gehoor oogstte de presi dent met zijn opmerking: 'Amerika werd niet door de regering, maar door het volk gebouwd, niet door sociale wetgeving, maar door werk, niet door het ontduiken van verant woordelijkheden, maar door deze juist te zoeken'. Tot de demonstranten, die de dag van zijn inauguratie hadden uitgekozen voor een massaal protest tegen de voortzetting van de oorlog in Vietnam richtte Nixon zich met de woorden: 'De tijd is voor ons, Amerikanen, gekomen om het geloof in onszelf te hernieuwen. Onze kinderen is geleerd zich te schamen voor hun land, voor hun ouders, voor hetgeen er in hun eigen land tot stand werd gebracht en voor de rol van Amerika in de we reld. Iedere keer opnieuw zijn wij aangevallen door hen, die vinden dat alles in Amerika verkeerd is, en dat erg weinig goed is. Maar ik vertrouw erop dat hun oordeel niet het oordeel van de geschiedenis zal zijn over deze opmerkelijke tijd, waarin wij leven. Het getuigenis van Amerika in deze eeuw is weergaloos geweest in de wereldgeschiedenis, vanwege zijn ver antwoordelijkheid, edelmoedigheid, creativiteit en vooruitstrevendheid'. Nixons speecht is bij zijn Democrati sche tegenstanders in het Congres en zelfs bij enkele Republikeinse Senato ren zeer slecht gevallen, omdat hij niets specifieks meedeelde over de Vietnamese kwestie of over de bran dende binnenlandse problemen. BONN (DPA) Bondskanselier Willy Brandt reist vandaag met een sterke delegatie naar Parijs voor één van zijn periodieke confe renties met president Georges Pompidou. Het wordt een jubi leumbijeenkomst. Het is namelijk tien jaar geleden, dat Frankrijk en de Duitse Bondsrepubliek hun vriendschapsverdrag sloten waarbij werd overeengekomen, dat de pre sident en de Bondskanselier twee maal per jaar met elkaar overleg plegen. Het is de bedoeling van zowel Brandt als Pompidou, dat de ko mende ontmoeting niet alleen ui terlijk een bijzonder accent krijgt. Zij willen diepgaand praten over de twee grote onderwerpen de ontspanning tussen Oost en West en de kwestie-Europa. Ten aanzien van het vraagstuk van de ontspanning de Europese veiligheidsconferentie en de weder zijdse evenwichtige troepenvermin dering in Midden-Europa vormt de ontmoeting, die Pompidou nau welijks twee weken geleden in Minsk had met de Russische partij leider Breznjew een bijzonder ac tueel discussiepunt. Wanneer gesproken wordt over de geprogrammeerde weg naar een Europese Unie moet naar West- duitse opvatting de versterking van de dialoog tussen de Europese Gemeenschap en de Verenigde Sta ten een bijzondere rol spelen. Ook het door het Franse staatshoofd geopperde denkbeeld van een 'At lantische topconferentie' kan inte ressante gespreksstof opleveren. NUT Naar het oordeel van de Westduit- se regering heeft het Westduitse- Franse verdrag in de afgelopen tien jaar ondanks menige ergernis zijn nu bewezen. In Bonn toont men zich tevreden met de weder zijdse politieke consultatie, die in het verdrag is neergelegd, maar die vroeger onder president De Gaulle, Pompidou's voorganger, naar de indruk van Westduitse deskundigen van Franse kant nog al eens nonchalant werd behandeld en zelfs wel eens bewust 'vergeten' werd. Willy Brandt In het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn beschouwt men het verdrag met Parijs nu als een kernstuk van de Europese een- woording waaraan anderen een voorbeeld kunnen nemen. Zonder dit verdrag zou het uitgebreide Europa van de negen wellicht niet eens tot stand zijn gekomen, zo meent men in de Westduitse hoofdstad. EENWORDING Ook president Pompidou verklaar de een week geleden nog op een persconferentie, dat het verdrag met de Bondsrepubliek een voor waarde is voor de Europese een- woording en een onmisbare factor voor de stabiliteit in Europa, zon der dat het echter tot een geïso leerde as Parijs-Bonn moet komen. Voor het Franse staatshoofd kan het verdrag in vele opzichten nog meer inhoud krijgen. In de stedelijke agglomeraties zal van daag toch weinig benzine te verkrij gen zijn. Steekproeven hebben duide lijk gemaakt, dat minstens de helft van de pompen, dar toch al geen druppel benzine meer heeft. Als de staking van de arbeiders in de petro- leumsector blijft voortduren, komt ook het openbaar vervoer in het ge drang. Men heeft berekend, dat er woensdag ook geen brandstof voldoen de meer zal zijn om de autobussen in Brussel en Antwerpen op de weg te houden. Intussen neemt ook het aantal kanto ren, flatgebouwen en particulieren woningen, die men bij gebrek aan olie voor de centrale verwarming niet meer verwarmen kan, toe. De gemeen te Alsemberg is er zaterdag toe over Tamelijk lichte straffen in Athene ATHENE (Reuter, DPA, UPI) Een militaire rechtbank in Athene heeft zaterdag de 26-jarige student Stathis Panagoulis tot 4% jaar gevangenisstraf veroordeeld, op beschuldiging van pogingen een vliegtuig te kapen en buitenlandse diplomaten in Athene te ontvoe ren, teneinde de vrijlating van Griekse politieke gevangenen te ver krijgen. steunpilaar van het huidige regime'. Panagoulis zei sinds de zomer van 1970 vijf maal op valse Italiaanse paspoorten naar Griekenland te zijn gekomen. In de zomer van 1971 was hij twee maal in Griekenland om bij cle vlucht van Nikolaos Zambellis te helpen, een taxichauffeur die in het proces tegen Alexandros Panagoulis als diens medeplichtige tot 18 jaar gevangenisstraf was veroordeeld. Hij bracht Zambellis met een Italiaans jacht naar het buitenland. De Itali aanse Lorna Caviglia, was hierbij niet betrokken, aldus Panagoulis. Volgens hem waren trouwens al zijn mede aangeklaagden onschuldig; zij zouden nooit tot de organisatie 'Grieks Ver zet' hebben behoord. 'De werkelijke deelnemers zijn erin geslaagd naar het buitenland te ontkomen'. Panagoulis beschuldigde zijn onder vragers ervan hem zowel lichamelijk als geestelijk te hebben gemarteld. Hij noemde de strijd voor vrijheid en democratie in Griekenland een plicht. 'Het geweld, waarmee de huidige re gering aan het bewind kwam, vraagt om tegen-geweld', zo zei hij. De presi dent van de militaire rechtbank on derbrak herhaaldelijk woedend het betoog van Stathis, die het huidige Griekenland 'een kolonie van Ameri ka' noemde. BRUSSEL (ANP) Het afgelopen weekeinde bleven in België, in gevolge een besluit van de regering, alle benzinepompen in het land gesloten om het verbruik van benzine te beperken. Slechts enkele pompen zijn open om zogeheten 'vitale diensten' (artsen e.d.) te be voorraden. Stathis Panagoulis was de enige van de 13 verdachten onder wië vijf vrouwen die schuld hebben be kend. Allen waren ervan beschuldigd lid te zijn van de ondergrondse bewe ging 'Grieks Verzet', die het kolonels regime omver wilde werpen. Het pro ces heeft, slechts drie dagen geduurd. De enige buitenlandse verdachte, de 30-jarige Lorna Caviglia. kreeg 20 maanden. Op grond van nieuwe, pas uitgevaardigde regels kan zij in be roep gaan om uit Griekenland te" worden gezet. Tien verdachten kregen straffen, variërend van zes maanden tot 2'/6 jaar en één verdachte werd vrijgesproken. De aanklacht tegen allen luidde, dat zij hadden samengespannen om misda den te begaan, zoals het ontvoeren van de Amerikaanse ambassadeur in Griekenland, het kapen van een lijn- vliegtuig van Olympic Airways en hdt bevrijden van Stathis' broer Alexan dros Panagoulis, die in 1968 wegens een mislukte moordaanslag op de Griekse dictator Papadopoulos tor dood werd veroordeeld. 'Uitbuiter' Onassis Stathis Panagoulis, die in Rome in ballingschap leefde, gaf toe dat hij de leider van een complot is geweest om veertig tot vijftig politieke gevange nen. 'die in Griekse gevangenissen word't'n gefolterd', vrij te krijgen. Hij erkende een plan te hebben ontwor pen om een vliegtuig van Olympic Airways te kapen, omdat die lucht vaartmaatschappij toebehoort aan Aristoteles Onassis, 'één van de uit buiters van het Griekse volk en een HELSINKI (AFP) De Sowjet-Unie heeft aanvaard, dat het 'menselijk dossier' op de agenda van de komende veiligheidsconferentie wordt geplaatst. Dit is zaterdag in welingelichte krin gen in de Finse hoofdstad Helsinki vernomen. De Russische delegatie zal vandaag aan de 34 landen op de inleidende besprekingen in Helsinki een agenda van vier punten overleggen, waarvan het derde punt de instelling van een commissie behelst, die de middelen moet gaan bestuderen om de culturele uitwisselingen, de verspreiding van informatie en de inter-menselijke con tacten tussen de verschillende delen van Europa te ontwikkelen. In de Finse hoofdstad wordt opge merkt, dat de Sowjet-Unie, na een week lang voorstellen hieromtrent te hebben bestudeerd, hiermee een ern stig obstakel wegneemt van de inlei dende besprekingen voor een Europe se veiligheidsconferentie en van die conferentie zelf. SANTIAGO (DPA) Drie generaals van de Chileense strijdkrachten zullen deze week op het ministerie van eco nomische zaken verschijnen om minis ter Orlando Millas als 'adviseurs' ter zijde te staan. Dit heeft een regerings woordvoerder in Santiago bekendge maakt. Bijzonderheden over deze on gebruikelijke maatregel ontbreken. Volgens waarnemers houdt de oproep van de drie generaald verband met de 'reorganisatie' van de verdeling van levensmiddelen. Het door de oppositie gebruikte woord 'rantsoenering' wordt door de regering van de hand gewe zen. In bepaalde kringen van Santiago gelooft men zelfs, dat de strijdkrach ten de leiding van de economie in handen willen krijgen. WASHINGTON (DPA) Terwijl zij met hem onderhandelde, heeft een politieagente zaterdag op het vlieg veld van Louisville (Kentucky), een gewapende 17-jarige soldaat overmees terd, die zich in een DC-9 had ver schanst met een werktuigkundige als gijzelaar. Hij wilde over de Atlanti sche Oceaan worden gevlogen. gegaan een verwarmd lokaal ter be schikking te stellen voor burgers, die thuis in de kou zitten. GRENZEN De Belgische automobilisten trachten zich te 'depoanneren', zodat dat daar heet, door de grenzen over de trek ken. Vrijdagavond al werd er een druk verkeer van Belgen waargeno men aan de Belgisch-Duitse grenspos ten. Ook aan de Belgische-Nederland- se grens is er een vrij grote drukte, vooral bij Vaals. De Belgen laten over de grens hun tanks boordevol gieten en vaak proberen ze ook een reserve voorraadje in jerrycans mee te ne men. Officieel mag men maar vijf liter extra meenemen, maar de indruk. bestaat, dat de douanediensten een oogje toeknijpen. 'Ik zei al, dat het fout was om hem per uur te betalen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7