Grootste probleem: patiënten bij gezondheidszorg betrekken J/JÊ Een valk voor 'n koningin 'i Huisarts uit Loosduinen vanavond op televisie Ft—i tv l door Catherine Gaskin Ier (h« TROUW/KWARTET MAANDAG 22 JANUARI 1973 BINNENL AND/RADIO EN TV MARY PERKINS LOWIETJE door Bert Molenaar DEN HAAG Vanavond om tien voor half negen zal dokter P. Boot uit Den Haag/Loosduinen het op de televisie (KRO-programma 'Vol gende Patiënt') opnemen tegen Peyton Place (Nederland II). Het gaat daarbij over het wel en wee van een beroep in de gezondheids sector, die aan alle kanten in discussie is. 'Heel goed' vindt dokter Boot op onze vraag wat hij daarvan als medicus denkt. Maar tegelijk trekt hij wel een la vol problemen open, verband houdend met de 'eerste lijn' van de gezondheidszorg: het werk van de huisarts, de wijkverpleegster en de maatschappelijk werkster. IN DE GOUDEN GAPER door W. G. VAN Dfcfi HULST, plaatjes van W. G. VAN DER HULST Jr. 338. 'Mijn kind!.Ja. dat heb ik lang geleden ook tegen je gezegd, toen je een meisje was, een aardig, vrolijk kind. Lang geleden, vóór de slordigheid van je vader de vreugde van mijn leven veranderde in somber heid, en ik in mijn drift.Hij zweeg. 'Slordigheid?' De prinses keek haar hoge meester aan, haar ogen groot van verbazing. De keizer was weer gaan zitten. Zijn somberheid. een ogenblik geweken keerde terug. De prinses durfde niet spreken, wachtte in hevige spanning. Eindelijk zei hij: 'Je komt vragen naar je vader? Och, ik kan hem niet helpen. Ik kan voor hem laten zorgen, dat het hem aan niets ontbreekt, maar hem de vrijheid weergeven kan ik niet, vóórdat.Weer braken zijn woor den af. Verdrietig somber schudde hij even 't hoofd, en toen hij wéér begon te spreken, begreep de prinses nog minder wat hij bedoelde dan eerst. De keizer zei: 'De tijd nadert, dat ik afstand doe van de regering en mijn zoon de kroonprins, keizer worden zal in mijn plaats. En dan? Op dien dag? Dan zal ik met lege handen staan, als nog nooit één mijner voorvaderen vóór mij!' KARELTJES GROTE AVONTUUR 129. Edoch, detective Geurtjes zou gauw genezen zijn van het denkbeeld, dat het hier slechts een alleraardigst toneeltje betrof. Nauwelijks had smid- je Verholen de bel van opa Mumme laer aangeraakt, of daar vloog de deur open en kwamen een paar handen tevoorschijn, die de smid ruw naar binnen trokken. Ook de kleine als matroos verklede Asmar vloog nu naar binnen en hielp intussen een handje door de smid nog een extra duw in zijn rug te geven. 'Wel drommels', riep de erkende detective Geurtjes uit. terwijl hij er heen ren de. Doch hij kwam te laat. Met een slag sloot zich de deur al voor zijn neus. 'Wel drommels!' zei Geurtjes. 'Daar klopt iets niet! Als ik de feiten rangschik dan kom ik tot de slotsom, dat daar bepaald iets vreemds is ge schied.' Ja, ja, die J. J. Geurtjes was een slimmerd en dat zuilen we gauw merken. Hij stapte nu' resoluut op de huisdeur van Opa Mummelaer af en mompelde: 'ALs iemand een klein jongetje helpt bij het trekken aan de bel en als die iemand dan zo maar ruw naar binnen wordt ge sleurd, dan is daar iets aan de hand. Zo ieis doet men immers niet als men tot de grote groep der ordelievende burgers behoort. Ergo zijn er hier geen vredelievende burgers aan de gang. Het begint er dus verdacht veel op te lijken, dat de heer Verholen verstrikt is geraakt in de netten van een paar niets ontziende schurken. Ik zal deze deur maar eens aan een nauwgezet onderzoek gaan onderwer pen.' De detective haalde een ver grootglas te voorschijn en begon met zijn inspannende arbeid. Nu vraagt iedereen zich natuurlijk af: kun je nu maar zo het huis van opa Mummelaer binnendringen zonder dat die er iets van merkt? Natuurlijk kan dat niet. Opa Mummelaer had wel dege lijk gemerkt, dat er iets vreemds aan het handje was. 'Een groot probleem waarmee de art sen nu worstelen is: 'Hoe betrekken wij de patiënt bij de gezondheidszorg.' Dokter Boot ziet niet zomaar een oplossing, maar hij acht het de hoog ste tijd dat iedereen zich in eens over buigt of daarbij stilstaat, niet alleen de arts maar net zo goed de patiënt. 'De dokter kan soms het grootste gevaar voor de volksgezondheid zijn. Dit moet niet verkeerd begrepen wor den. Het zit zo, dat de arts steeds meer geconfronteerd wordt met pa tiënten. die met bijvoorbeeld borst- klachten de spreekkamer binnen ko men maar bij wie na tal van onder zoeken geen lichamelijke afwijking wordt gevonden. Maar toch blijven de borstklachten. De oorzaak moet dan vaak gezocht worden in psychische spanningen, waarvoor de patiënt dan een pil krijgt. En daar zit het gevaar wat ik bedoel: het verstrekken van pillen zonder een oplossing te bieden voor de werkelijke oorzaak. Het is beang stigend dat elk jaar de omzet van op recept verkrijgbare zenuwmiddelen stijgt. Het is echter niet zo dat de Alleen maar pillen geven helpen niet arts niet anders zou willen, even zwaar of zelfs zwaarder telt het niet- willen van de patiënt. Hier ligt een belangrijke taak voor het maatschappelijk werk of soms ook de wijkverpleging. Die twee zullen samen met de huisarts in een praktijk moeten samenwerken om juist die problemen het hoofd te kunnen bie den. Het verstrekken van pillen lost in feite niets op.' Dokter Boot ziet in dergelijke groeps- of samenwerkingspraktijken bepaald heil, al geeft hij toe dat het mogelijk slechts één oplossing is.' Bepalend voor het welslagen is echter de wer kelijke wil tot samenwerken, zowel van gezondheids-zorgers als van de patiënt. Een andere houding van de arts is beslist noodzakelijk. Hij moet op een gegeven moment durven zeggen 'Dat weet ik ook niet'. Een mentliteitsver- andering van de patiënt is hierbij onmisbaar. De artsen hebben in het verleden geweldige successen geboekt in de strijd tegen de infectieziekten en op grond daarvan denken vele patiënten dat zij net zo goed psychische span ningen kunnen wegnemen. En daar zitten vele huisartsen mee in hun maag. Zonder de medewerking van de patiënt gaat dat niet. De moeilijkheid is dat velen graag een pil willen hebben, maar dan krijg je het fluiten van eenstoomketel, waarvan je de 'piep' zachter zet, terwijl de spanning toch in de ketel stijgt tot die klapt. Het hele probleem waarmee wij zitten is gewoon dat de oorzaken van al die spanningen, die de laatste jaren steeds maar toenemen, niet aangepakt worden. Het is dus een probleem van een verkeerde samenleving. Oplossing Als wij de gemeenschap willen redden zullen wij moeten praten over en zoeken naar een oplossing. Het on derdrukken ervan is niet voldoende. Dat zie je ook met het drugprobleem. Men tracht het te kanaliseren; men tracht de gebruikers wat meer ruimte te geven, maar aanpakken bij de wor tel. bij het 'waarom druggebruikt?' daar komt men nauwelijks toe. Een arts alleen ziet daarvoor geen kans. Daarom is die samenwerking noodzakelijk, willen wij er iets aan doen. Een moeilijkheid is echter de bereidheid tot samenwerking die zou groter kunnen zijn. In heel Nederland zijn twintig tot dertig groepspraktij- ken, soms artsen met artsen (waarin ik overigens niet zoveel zie) en soms van een arts met maatschappelijk wer ker en wijkverpleegster. Belangrijk hierbij is, dat via de overheid niet grote gebouwen worden neergezet als wijk- en dienstencentra met de bedoe ling daar zo groepspraktijken in te plaatsen. Eerst zal men moeten leren samen te werken, daarna is het pas tijd om in één gebouw te gaan zitten. Een plan voor zo'n wijk- en diensten centrum heeft de gemeente Den Haag voor de nog te bouwen wijk Kraaye- stein (bouw van 1200 woningen vorige maand begonnen). Wij hebben daar achter vraagtekens geplaatst of het nu wel zo nodig moet. Op dit moment althans. Eerst leren samenwerken is veel belangerijker en als dat plantje blijkt te groeien is het er pas voor dat de overheid er een tuintje om heen aanlegt. Dat hebben wij ook aan de gemeente Den Haag geschreven, maar daarop hebben we nog niets gehoord. tevreden met de huidige gang van zaken. Daar zit een belangrijk knel punt. De mensen moeten er zelf ook wat voor voelen. Belangrijk is:' willen zij zelf als patiënt wel helemaal geïnte greerd worden in de gezondheidszorg. Wij mensen uit de zullen gezamelijk ons hiervoor ten inzetten, maar kunnen alleen gen met medewerking van de pati Iedere gemeenschap krijgt de ge#iz( heidszorg die hij waard is, dat is 1 vaste overtuiging'. ïA. Ier per 12.50-1S.20 Biiijr 16.20 Filmrep. TV vandaag NEDERLAND I NOS NOT 10.45-12.00 Schooltelevisie Knelpunt Overigens zal de mening van de pa tiënt van groot belang zijn. Willen zij het eigenlijk wel? Dat vraag ik mij af, want nog altijd zijn zeer velen Euthanasie FERDNAND Van het zaterdagprogramma is mij mi nister Van Agts benadering van de eu thanasie het meest bijgebleven. Hij gaf zijn visie in Brandpunt dat daarmee aan waarde won en bleek zich be halve in de staatsrechtelijke vraagstuk ken oók in de ethische, religieuze en algemeen-menselijke aspecten intens te hebben verdiept. Het deed weldadiig aan, dat de be- windsman zich niet hulde in ambtelijke fraselogie, maar hardop meedenkend tot de kern durfde door te dringenn. H Hij neemt de twijfels ten aanzien van een ivettelijke bemoeienis met de laat ste levensfase even serieus in zijn overwegingen op als het probleem hoe de wet het leven kan beschermen te gen ontoelaatbaar ingrijpen zonder ge nadeloos te zijn. Grote vraag is: waar ligt de grens? En wie tussen de regels door geluisterd heeft, zal hebben be merkt, dat de katholieke minister Van 'Ik ben Mairi Sinclair, de huishoud ster van Cluain.' 'Mag ik dan, mevrouw Sinclair, op gezag van mijn grootvader, de heer Campbell een kop thee aanbieden? Hij is zo vriendelijk geweest mij hier te brengen.. Maar ze keek langs me heen. haar smalle lippen vertrokken. 'Sir Gavin, wilt u de gastvrijheid van Cluain aanvaarden?' Ze wist dat hij zou weigeren. Hij keek niet eens naar haar, blijk baar te verstandig om haar spel mee te spelen. Hij hep terug naar de deur en lichtte zijn hoed voor mij. 'Ik hoop dat alles in orde is. Als ik u nog van dienst kan zijn... U heeft gezien dat ik hier niet ver vandaan woon.' 'Dank u. Mairi Sinclair onderbrak me abrupt. 'We weten allemaal dat het hier van daan niet ver is naar Ballochtorra, sir Gavin. Meneer William had dat zeer spoedig ontdekt.' En tot mijn afgrijzen sloeg ze de deur voor zijn gezicht dicht en ik stond daar in de plotselinge duisternis van de hal, een ogenblik hulpeloos tussen haar donkere gramschap en de zonni ge onbevangenheid van het meisje. Een passage uit een van Williams brieven kwam in mijn geest, en het was nog een van die dingen waar ik niet naar had willen vragen, mis schien uit jaloezie. 'Er is hier een soort dragonder-vrouw waar zelfs de Chinezen bewondering en respekt voor zouden hebben en tevens ls er een betoverend schepsel.' Mijn ogen wenden aan de schemering. De voorspelling van de stationschef was uitgekomen: de regen sloeg roffe lend tegen de luiken. De vallei leek plotseling gevuld met een opeenho ping van wolken. Ik onderdrukte mijn huivering en schold mezelf uit voor dwaas. Waarom had ik niet tenminste een telegram vanuit Londen ge stuurd? Ja, waarom had ik mijn tal rijke vrienden in China de rug toege keerd, die mij hun hulzen hadden aangeboden, ervan overtuigd, dat een jonge Engelse altijd wel een echtge noot zou vinden onder het ruime overschot van mannen die door de rijke handelsmogelijkheden werden aangetrokken? Ik was een dochter van de bisschop, en mijn vader was zeer geliefd. Rijk waren we niet, geen enkele bisschop wordt rijk in de missionerings-arbeid. Maar we waren rijk aan vrienden en goodwill. Maar ik had verkozen hier heen te komen, zonder er zeker van te zijn of ik wilde blijven, en of mij ook maar gevraagd zou worden te blijven. Ik was gekomen, als gevolg van die Mandarijnse nachtmerrie-te kens, neergekrabbeld onderaan Willi ams perkamentrol. Toen ik daaraan dacht richtte ik mijn hoofd op en keek zorgvuldig om mij heen. Vanuit de landauer had het huis klein geleken; van binnen had het ruimte en diepte en een soort waardigheid, waarschijnlijk de waar digheid van de ouderdom. Het was sober, hoog en streng, en de gedachte kwam bij me op dat het een beetje op de vrouw leek die het bestierde. Er was een grote stenen vuurplaats in de hal met twee stevige eiken zetels ervoor. Er stond een donkere kloostertafel met zilveren kandelaars erop. De hal besloeg de volle lengte van de voorvleugel van het gebouw; aan het eind ervan kon ik het begin van de wenteltrap zien die naar de toren leidde. De stenen wenteltrap werd slechts gedragen door massieve uitsteeksels uit de muur van de toren en leek daardoor te zweven. Er was geen leuning, al leen een dik touw dat aan de muur bevestigd was. Smalle ramen zorgden voor een sche merig licht. Maar er was nog meer licht in alles dat maar door handen gepolijst kon worden. De eikehouten vloeren, de kandelaars, en het donke re meubilair. Er was geen bloem, geen kleed, geen schilderij te zien. Zelfs in de prachtige strengheid van de Chinese huizen die ik zo had Leren bewonderen, zou er altijd wel een bloem zijn of een paar gedroogde rietstengels in een vaas. Het leek alsof men hier geen enkele konsessie deed aan menselijk genoegen, niets. Maar geen strenge hand kon deze pracht teniet doen. Ik schreeuwde bijna in de stilte, toen ik plotseling door iets werd geraakt. Het was een kat. Met moeite bleef ik stilstaan, terwijl hij de ongewone reuk van mijn rok en laarzen onder zocht. Ik had vroeger veel katten gekend. Er waren er altijd in Peking, lompe, gestreepte wezens, of zwart witte. Er zat er altijd wel een op het bureau van mijn vader, of op een stoel op de veranda, starend naar de bamboehekken van de tuin. Maar geen van die katten leek op deze. Deze was geheel wit, smetteloos wit, alsof hij voortdurend in de regen liep en zichzelf dagelijks waste. Zijn belangstelling voor mijn rok ver dween en hij liep naar Mairi Sinclair als naar iemand die hij vertrouwen kon, en staarde mij aan vanuit de bescherming van haar rok. Zijn ogen waren kleurloos, groen noch blauw, eerder een paarsachtig vonkje in het grijs. 'Ik neem aan dat u vannacht wilt blijven?' 'Mogelijk.' We wisten allebei dat ik onmogelijk ergens anders heen kon, dat ik bovendien duidelijk was geko men met de bedoeling hier meerdere, zo niet véle nachten te blijven. 'Tenminste,' voegde ik haar toe, 'als u plaats voor me heeft.' 'Plaats, ja, en bedden genoeg. We krijgen weinig gasten in Cluain, maar u zult bemerken dat alles perfekt in orde is. Kom, Morag.' Met een haastige, stuurse beweging greep ze een koffer beet en duidde Morag de andere te nemen. Ze liepen de hal door. Ze lieten me staan waar- ik stond, naast mijn leren tas en het enige wat ik kon doen was die oppak ken en achter hen aan hollen. Het was een zware tas, bijna te zwaar voor mij om te dragen en hij bonkte tegen elke tree toen ik de trap be klom. Toen ik de bovenhal bereikte leken de twee vrouwen verdwenen; de trap eindigde aan het begin van twee gan gen die de L-vorm van het huis volgden. Ik stond verbijsterd stil. Agt genuanceerder denkt dan bisschop- Gijsen en het Vaticaan. Onbevredigend vond ik in Brandpunt de behandeling van de moeilijkheden waarin Zuidmolukse jongeren verstrikt raken. Er werd te vluchtig over ge praat, wat alleen maar tot gevolg kan hebben, dat deze mensen nog meer ver vreemden. Men kan ivel zeggen dat ze te weinig realiteitszin tonen, maar aan Nederlandse kant schijnt het te man keren aan de wil tot een zinvoller be geleiden, gebaseerd op gedegen kennis iwn de RMS-tragedie en begrip voor Ambonezen die hun identiteit niet wen sen te verliezen. Ik hoop dat 'Den Haag' zich voldoende realiseert wat er kan gebeuren als wij de Zuidmolukse ont heemden 'mata gelap' maken. Is de Berend Boudewijn-Kwis eigen lijk niet een stuk ongezond amuse ment? Vaak laten deelnemers zich zo ongeremd manipuleren door met grof geschut opgeioekte hebzucht dat het een genante vertoning wordt. De win nares van zaterdag had geen enkele bedenking tegen het veroveren van een nertsmantel waarvoor ik weet niet hoeveel diertjes moesten worden ge dood. Maar ja, het ivas geen dieren dag. Kijkers die nog altijd de recente Ame rikaanse bombardementen op Noord- Vietnam proberen te rechtvaardigen, zullen zondag de uitzending van Pa- noramiek een moeilijk te verteren brok hebben gevonden. Vooraanstaande Amerikanen als oud-minister van de fensie Clark M. Clifford en senator McGovern zeiden onomwonden dat Nixon eigenmachtig bevel heeft ge geven tot deze afschuwelijke daden, waarvoor hij eerst het congres had moeten raadplegen. Clifford sprak van schaamteloos gedrag en onderschreef dat Amerika het spoor thans bijster is. Omdat een bijbelsdrama tot grote zeldzaamheden behoort, heb ik Kort Geding eraan gegeven om te ijunnen kijken naar de opvoering van het door P. W Vransen geschreven spel Abra ham. Met waardering voor het kundig toepassen van technische mogelijkhe den en de tekstregie van Johan de Meester, moet ik toch zeggen dat het geheel me tegenviel. De tekst is welis waar poëtisch, maar te literair om dramatische spanningen voelbaar te kunnen maken. Het meest interessante was voor mij de bespreking vooraf waarin de spelers er zich rekenschap van gaven hoe ze zelf stonden tegen over het thema van Abrahams offer. TON HYDRA NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal KRO 19.05 De familie Ashton; TV-serie 20.00 Journaal 20.20 Volgende patient,; TV-serie 21.10 Oliver Twist, spéél- film met Alec Guanness 23.00 Tele-Zet 23.05 Journaal TELEAC 23.10 engels - les 12 NEDERLAND II NOS -18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal AVRO 19.05 AVRO'sToppop 49.30 Tips voor je toe komst. TV-serie 20.00 Journaal 20.21 Peyton Place 21.10 Frank Sinatra: een man en zijn muziek, muzikale show' 22.00 Televisier Magazine 22.50 Hoogovens Schaak toernooi 23.00 Journaal 23.05 Voorlichtingspro gramma school TV DUITSLAND I 10 00 ournaal. 10:05 Act. 10.45 Filmrep. 11.45 Muzikaal amusem.progr. 12 15 Act. Radio vandaag HILVERSUM I VARA 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) Spitsuur A'dam: lichte gramm.muz.. rep. en ber. (7.25-7.30 V.d. voorpag.). VPRO 7.54 Deze dag. VARA 8 00 Nws 8.11 Dingen v.d. dag 823 (S) Spitsuur A'dam - verv 9.15 (Si Geef me de vijf: verzoekpl.progr. 9.35- 9.40 Waterst.). 10.30 (S) Muz. voor luiste raars. (11.00-11.02 Nws). NOS: 12.00 Den Haag deze wee.' VPRO: 12.15 VPRO-Maan- dag: rechtstreeks progr., waarin rep., in- terv.. komm., ver., telef. reakties en muz. (13.00-13.11 Nws). 14.25 Schoolradio. AVRO. 14.45 Radiojournaal. 14.50 Wegenverkeersinf. 14.55 Reg. zaken. 15 29 (S) Scala: ontmoe ting met jonge Nederlandse kunstenaars: Planorecital: klass. en mod. muz. 16.00 Nws. 18.03 Radiojournaal. 16.05 (S) Licht ensem ble met zangsoliste. 16.30 (S) Mikadoo: kindermagazine. Overheidsvoorl.: 17.40 Den Haag aan de lijn. AVRO: 17.55 Med. AVRO: 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal 18.21 De gesproken brief. 18.25 (S) Jazz Spectrum. Ï>P: 19.00 Uitz. v.d. P P R. NOS: 19.10 (S) Hermonie en Fanfare ln Nederland en Europa. 19.40 (S) Hobbyscoop: populair progr. over qlectronica. 20.00 Komt U maar: actueel progr. met gesprekken, telef. reak ties en lichte gramm.muz. 21.45 Uitgebreide rep. 22.25 Uitz. v.d. Bond zonder Naam. NOS: 22.30 Nws. AVRO: 22.40 Radiojournaal. NOS: 22.50 <S) Jazz in Aktie: intern. Jazz Festival Loosdrecht 1972. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7 08 (S) Preludium: klass. muz. 7.30 Nws. 7.41 Hier en nu. 7.55 Aangestipt: progr.- overz. 8.00 Te Deum laudamus: gewijde muz. 8 24 Op de man af: evangelisch komm. 8.30 Nws, 8.36 Gymn. v.d. huisvr. 8.45 (S) Plein publiek: maandagmorgen met mensen en muz. en 9.30 Hier en nu. 10.10 Kleuter tijd. 10 30 Nws en 11 30 Hier en Nu. 11.55 Med. 12.00 Strictly country style. 12.21 Voor boer en tuinder. 12 26 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.41 Hier en nu. 12.50 Makro de sociaalecon rubr. 13.00 (S> Kerkorgelconc.: oude en klass. muz. 13.30 Hier en nu. 13.32 (S) Operamuz 14.05 Schoolradio. 14.30 Hier en nu. 14.32 (Si Tenor en piano: Jocgosl. liederen. 15.00 :rd 12 40 Intern, persoverz. rep. 16.15 ournaal. 16. V.d. kinderen. 17.30 Idem. 17.55-18.00 I naai. vei (Reg. progr.: NDR: 9.30-10.00 Sesamst (9). 18.00 an Billbusch. 18.30 Act. ^ISl Zandmann. 18.55 Sportjournaal. 19.2610,4 Partridge Family. 19.59 Progr.overz. 8 20-8.50; 8.55-9.25 Schooltelevisie. 9.30t Scsamstrasse (9). 11.00-11.30: 11.45| Schooltelevisie. 18.00 Reg. nws. 18.10 verz. 18 40 Hier und Heute. 19.15 19 25 Filmreo.) 20.00 Journaal en wei 20 15 Act. 21.00 Doe.progr. 21.50 Inf. J t 2 22.35 Journaal, comm. en weerber. ,„t Der Planet Venus. Italiaanse speelflli 1972. 0.40 Journaal. S DUITSLAND II la; 17.30 Journaal en weerber. 17. S5 sprunge. 18,05 Act. en muz. 18.45 Tekenfilm. Stadt ohne Sheriff. 19.45 Journaal, actoe: weerber. 20.15 Doe. progr. Aansl.: joui 21.00 Eln feiner job, buitenl. tv-spel. Journaal en weerber. 22.30-ca. 22.50 naai v.d. franse televisie. art DUITSLAND III NDR He 8.20-12.20 en 16.00-17 00 Schoolt sle. ge/ 18.00 Sesamstrasse (9). 18.30 Polytecipet Arbeitslehre <2i. 19 00 Management fu )0jj FührungskrSfte In Wirtschaft und V tung (16). 19.30 Aus dem Leben uiP'J Insekten (3). 20.00 Journaal en we4 po 20.15-22.1DUITSLAND III WDR Kjn 8 20, 8.55 Schooltelevisie. 9.30 Sesam se 9111.00. 11.45. 17.00 en 17.30 Scl - tC levisie. eel 18.00 Sesamstrasse (9). 18.30 Spaans«n<- les (22). 19.00 Zandmann. 19.05 Voor nanse werkn. 19.15 Prisma v.h. W 19.55 Ree. nws. 19.55 Comm 20.00 Jol mt en weerber. 20.15 Femsehspiel des M r Aansl Telekritik. 21 45 Act. 22 05 J dung der Ausbilder (2). BELGIE NEDERLANDS PO 14.00-16.00 en 17.00 Schooltelevisie. me 18 00 Fabeltjeskr. 18.05 De woudl 18.30 Korte film. 18.40 Mijn lichaam lu* serie uitz. (2). 19.10 Sporttrtbune. Zoeklicht. 19.38 Med. en weerber. Journaal. 20.10 Doe. progr. 20,40 Koo het bloed, speelfilm. 22.35 Literair p 23.10 Journaal. 23.15-23.45 Schoolc sle. BELGIE FRANS 14.00, 14.30 en 14.45 Schooltelevisie. Mod. wiskunde (13). 18.05 Journaal. 18.10 V.d. kinderen.fm V.d. vrouw. 19.00 R.K-uItz 19.30 Sp 'JH 19.45 Weerber. en Journaal. 20.15 I uitsl. 20 25 Max dans 1'ordinateurspeL Filmportret. 22.30 Journaal. sch ie Ilerv. mlddngdst. 15.30 Nws. 15 33 (S dio 0: middagmagazine met 16.30 nu. 17.20 Overheidsvoorl.: Ontmoetlnge rijksgenoten. Samenstelling Tjark Petzoldt. 17.30 Nws. 17.32 Hier met 17.57 (NOS) Hoogoven Schaakto in Wijk a.z. NCRV: 18 00 NCRV Combo Corner, Hjigen tien Uitz. v d. B P. 19.30 Nws. 18.41 Toeli ilip Zij He iel en 13.03 14 03 Val fi 15 03 De 11$ bij het nws. 18.48 (S) Bandstand. 5 Filter: jongerenprogr. 19.30 Literama: over boeken, schrijvers en toneel. Nws. 20.05 Avondoverdenking. 20.1 per, Radiophilh. ork. met solist: klass. er muz. 21.25 (S) Disc, over het Blauw thema. 21.55 (S) Hertog Blauw g S burcht, opera van Bartok, uit) Hongaars Radio Koor, het Fi Boedapest en solisten. 23.00 Theolc etherleergang. 23.35 NCRV-Vocaal ens mod. volksliederen. 23.55-24.00 Nws.- HILVERSUM III KRO: 7.00 Nws. 7.02 KRO-op-Drie: keyshow. (8 00, 9.00, 10.00 en 11.00 12.00 Nws. 12.03 Van twaalf tot twee: pauzeprogr. met 13.00 Nws en 13.03 maar. TROS: 14.00 Nws. I tot drie op III. 15.00 Nws. van Gelderen Show. (16.00 Nws.) 17.0 17.03 De Hugo van Gelderen Show RD_J incl. de nationale tip-vijftlen. NOS: 18.00 Nws. 18 02 Joost de L. Show. AVRO: 19.00 Nws. 19.02 Ned 1 Non-stop. 20.00 Nws. 20.02 Radlojoi onei 20.05 Take the 8-train. 21.00 Nws. 21 L n Ncgcn-uur-Show. 22.00 Nws. 22.02 Supt f' Dreammachine. 22.55 Med. 23.00 Nwi 1' 33-45-78: muz.-magazine. (24,00 Nwl 0.05 radiojournaal.) 0.55-1.00 Nws. BELGIE 324 m NED. 12.00 Nws, med. en SOS-ber. 12.08 1 kron. 12.15 Gevar. muz.progr. 12.50 I persoverz 13.00 Nws, act. weerbl toneelagenda. Aansl.: licht gevar. progr. 13.55 Beursber. 14 00 Nwi. Schoolradio (15.00-15.03 Nws.) 16.00 heursber. 16.10 Melodie Radio. 17.00 med. 17.10 Muz. van 1930 tot I960- eJ Weegschaal. 18.00 Nws. 18.05 Voor en door 1 18.43 Paardesportber. 18.45 Sportm» die 18.55 Taalwenken 18.27 Gramm.platen n cl' Nws en act. 19.30 Melodie Radio, imsi Keurig Engels. 19.45 Openbaar Kun 10nf 20.00 Een vedel op het dak. 20.30 r boeken. 2100 Splinternws. 21.05 L n progr. 22.00 Nws. 22.05 Licht mui ^ng 23 00 Nws. 23.10 Lichte platen JS.l ja Dislie «p tan hee vai erzc hi to

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 4