E S iwarte Moslims ;aven zich aan ie politie over Nixon belooft tijdperk van vrede 'D'66 moet ondanks nederlaag blijven' UW nationale aktie IHEl VIETNAM GIRO 777 den haag krant v. d. Velde Huarte onvindbaar Profschaatsen onzekerder Storm in partij voorlopig tot bedaren gebracht Geref. kerken tikken Graham op de vingers Samenwerking met PvdA blijft nog een moeilijk punt 40.000 nieuwe prijswinnaars in de Algemene Loterij Nederland. Algemene Loterij Nederland Viemwe Leidlse Courant MAANDAG 22 JANUARI 1973 ISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING nstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam LEIDEN, ZoeterwoudseweK 23, tel. 33741 LEIDERDORP, v. d. Yalh/Boumanweg 186, tel. 34290. WASSENAAR, t. Zuylen van NIJcveltstr. 372, tel. 1441. Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur i ontsnapping van gijzelaars N YORK (Reuter, UPI, AFP, DPA) De vier negers, die sinds lag negen mensen in gijzeling hadden gehouden in een sport- annex wapenhandel in de Newyorkse wijk Brooklyn, hebben zich ren aan de politie overgegeven. Eén van hen was gewond en 1 met een ambulance afgevoerd. Eerder hadden zij gezworen jde zege en het paradijs' door te strijden. De inauguratie van Richard Nixon is zaterdag voor de hoofdpersoon een be wogen dag geweest. Terwijl de stoet van de president langs een groep demonstranten rijdt, wijst de president één van zijn veiligheidsagenten op iets (links). Na de inauguratie werden er voor de vermogende Republikeinen vijf bals ge geven en een feestelijk concert. De president bezocht alle vijf bals, waar hij zijn politieke vrienden toesprak en danste. Onvermoeibaar beklom hij ook het podium van de feestzaal in het luxueuze Sheraton-hotel (rechts). WASHINGTON (Reuter, UPI, AFP, DPA) Richard Milhouse Nixon is zaterdag zijn tweede ambtstermijn als president van de VS begon nen met een trompet-fanfare, een gigantische carnavalsparade, zijn eigen belofte dat 'de wereld op de drempel van een nieuw tijdperk van vrede staat' en grootscheepse betogingen in en buiten de VS te gen de oorlog in Vietnam. pitulatie van het viertal leden de Black Muslim-secte volgde uur na de ontsnapping van de aars, zes mannen en drie vrou- Volgens politie-commissaris Gla- lad de politie de mannen bewo- un gijzelaars in een hoek van de il te laten om hen niet in on- gevaar te brengen. De politie n toen vanuit een daarnaast gele- meubelzaak een dunne wand weg Teken. De bandieten dachten, dat jeluid van boven kwam en renden boven. Op dat moment trapte de •eigenaar van de sportzaak door unne wand heen en bracht de gij- rs in veiligheid. drama begon vrijdagavond, toen viertal de winkel overviel en een ninstallatie raakte. De politie was ter plaatse en er ontstond een tpartij, waarbij een van de over- rs ernstig werd gewond. Een po- dokter kan soms het grootste fn (IpzA kfflllt lar voor de volksgezondheid pklaringen gezegd litieman werd gedood en drie raakten gewond. Het viertal hield aanvanke lijk klanten en employé's in gijzeling, maar liet later enkelen van hen gaan. Volgens een negerarts, die tot de gewonde overvaller werd toegelaten, hebben zijn vrienden gezegd 'in een hagel van kogels te zullen omkomen'. Zij wilden bij hun overval wapens buitmaken en die gebruiken 'in de strijd tegen de onderdrukking van de zwarten door de blanken'. PAMPLONA (Reuter) Het lot van de ontvoerde Spaanse industrieel Feli pe Huarte bleef gisteren duister, on danks pogingen van familieleden con tact te zoeken met zijn ontvoerders om hem vrij té krijgen. De 45-jarige miljonair werd dinsdag ontvoerd door leden van de militante Baskische af scheidingsbeweging ETA. Ondanks uitvoerige veiligheidsmaatre gelen er waren zo'n zevenduizend militairen naar Washington gediri geerd om de plechtigheid zonder orde verstoringen te laten verlopen slaagden een aantal van de ongeveer 30.000 betogers erin de presidentiële stoet met sinaasappels en tomaten te bekogelen. Nixon en zijn vrouw wer den echter niet door de projectielen geraakt. Zij bleven glimlachend hun hoofd uitsteken boven het dak van hun kogelvrije limousine. Maar de lijfwachten van vice-presi dent Agnew en echtgenote sprongen uit een volgauto op de wagen van hun beschermelingen om hen naar binnen te duwen. Da demonstranten riepen 'Sieg Heil' en droegen borden 'Nixon en Kissinger oorlogsmisdadi gers'. Op het plein voor het monu ment van George Washington in de Amerikaanse hoofdstad kwamen zo'n 30.000 betogers bijeen. Zij haalden Amerikaanse vlaggen weg zeker P. Boot, arts te Den Haag/ Loosduinen. vond: plaatselijk enkele buien togelijk met natte sneeuw laar vooral ook flinke opkla- ngen. Zwakke tot matige wind issen zuid en west en tempera- iren van rond 5 graden, c vooruitzichten voor morgen d overmorgen: enkele buien en i de nacht plaatselijk lichte orst. Zon op: 08.33 Zon onder: 17.11 Maan op: 23.29 Maan onder: 09.58 kort NS met 100 joen toegenomen Binnenland Vietnam-demonstraties had den rustig verloop 5 Buitenland Tliieu stuurt minister Yan Lam naar Parijs7 Brandstof in België steeds schaarser 7 Kunst Concertgebouworkest: oude en nieuwe muziek 2 Puzzel 2 Radio en tv 4 Strips, feuilleton 4 Dag maandag s Men scbrljft ons Van onze sportredactie AMSTERDAM De toekomst van het profschaatsen is het afgelopen weekeinde opnieuw onzekerder geworden. In Skiën werd Ard Schenk 'open Euro pees kampioen', maar de be langstelling in de Noorse plaats heeft opnieuw de vraag verste vigd of er nog wel voldoende geld binnenkomt om de rijders te betalen. In ieder geval is de stemming in de prof-groep mo menteel van: halen-wat-er-te-ha- Ien valt. Bij de amateurs verliet Ronnie Nooitgedagt, 11a in een tweekamp door Jan Derksen te zijn verslagen, de kernploeg. In de voetbalcompetitie gebeur de weinig opmerkelijks. Ajax en Feyenoord wonnen, zij het met klein verschil. FC Twente verspeelde thuis een punt aan Haarlem en raakte daardoor weer verder achterop. Sparta (grote zege op Excelsior) is nu nog duidelijker de enige club in de eredivisie die enigszins kan bijblijven. I n de onderste regionen behaalde AZ'67 in Den Bosch een belangrijke overwin ning op FC Den Bosch. Zie voor meer sportnieuws de sportpagina's. één daarvan werd in het openbaar verbrand en hesen er Vietcong- vlaggen voor in de plaats .Bij het Kapitool droeg een groep jonge de monstranten een enorme rat met het gezicht van Nixon. Zij schreeuwden herhaaldelijk 'rat, rat', terwijl de al dus aangesprokene door luidsprekers werd veroordeeld voor zijn Vietnam- politiek. Ook in Engeland, Frankrijk, West- Duitsland, Italië, Spanje, Zweden, Ja pan, Oostenrijk, Mexico en in ons land werd tegen de Amerikaanse Viet- nam-politiek gedemonstreerd. Vredesstructuur In zijn betrekkelijk "korte toespraak die volgde op zijn inauguratie, wijdde de president slechts één zijdelingse opmerking aan het belangrijkste Ame rikaanse probleem: de oorlog in Viet nam. Hij verzekerde zijn gehoor dat 'de langste en moeilijkste oorlog uit de Amerikaanse geschiedenis zijn ein de nadert'. Verder sprak hij in alge mene termen over het herstellen van de vrede in de wereld en in de VS zelf, over de meer beperkte rol die hij Amerika in internationale aangele genheden wil laten spelen en over de zeer kleine rol, die de federale rege ring moet hebben bij het oplossen van urgente sociale problemen. Nixon zei over het Amerikaanse op treden in Indo-China: 'Laat ons trots zijn, dat wij in elk van de vier oorlogen waarin wij betrokken waren, inclusief die waaraan wij nu een einde maken, niet uit egoïstisch bejag gestreden hebben, maar om de ander te helpen in zijn verzet tegen agres sie. Laat ons trots zijn dat dankzij onze nieuwe stoutmoedige initiatieven en ons streven naar vrede-met-ere, een flinke stap is gezet in de richting van iets, dat de wereld nog nooit heeft gekend: een vredesstruktuur, die generaties lang kan duren.' Van onze parlementsredactie NOORDWIJKERHOUT Volgens liet hoofdbestuur en de fracties in de Tweede- en Eerste Kamer van D'66 moet de partij, ondanks de grote verkiezingsnederlaag, blijven bestaan. Want liet doel, het bereiken van een progressieve meerderheid en de vorming van een progressieve volkspartij, is nog niet bereikt. Voorbij UTRECHT De generale deputaten voor de evangelisatie van de gerefor meerde kerken in Nederland vinden het onbegrijpelijk dat de evangelist Billy Graham blijkens recente uitla tingen het niet tot zijn taak als nieuw evangelisch evangelist rekent om met president Nixon van de VS te spreken over mogelijke stopzettingen van de bombardementen in Vietnam. 'Wij voelen,' zo schrijven de deputa ten in een open brief aan dr. Graham, 'dat de verschrikkelijke gevolgen die de bombardementen in Vietnam voor alle betrokkenen hebben, alle evange lische krachten zouden moeten oproe pen tot het zoeken van een andere weg naar de vrede'. Dat dr. Graham daarover in het kader van zijn vriend schap met Nixon niet wil spreken vinden de deputaten onbegrijpelijk. Zij kunnen met name zijn beroep op het nieuw-testamentisch evangelist zijn niet volgen. De deputaten vinden het noodzakelijk dat alle mensen, die zich in Nederland met evangelisatie bezighouden zich distanciëren van het vertekende beeld dat dr. Graham huns inziens met zijn uitspraak op roept van het evangelist-zijn. De president kondigde over de Ameri kaanse buitenlandse politiek aan: 'De tijd is voorbij dat Amerika het con flict van alle andere landen tot het zijne zal maken en dat het de verant woordelijkheid voor de toekomst van elk land op zich neemt, of zich het recht toeëigent, de volken van andere landen te zeggen, hoe zij hun eigen zaken moeten regelenen Het is belangrijk dat wij 'egelijkertijd de noodzaak en de beperkingen kennen Zie verder onze buitcnlandpagina (ADVERTENTIE) Algemeen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken in Nederland Generale Diakonale Raad der Nederlands Hervormde Kerk Sectie Internationale Hulp verlening Katholieke Nationale Stichting voor Bijzondere Noden en Vluchtelingenzorg Mensen in Nood-Caritas Neerlandica /Stich ting Nederlands Comité Unicef/ Stichting Nederlandse Organisa tie voor Internationale Ontwikke lingssamenwerking „NOVIB"/ Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen/ Stichting Unesco Centrum Ne derland/Vereniging Het Neder landse Rode Kruis Na twee weekeinden vergaderen in Noordwijkerhout is de top van D'66 het hierover eens- geworden. Als be langrijk verschilpunt in de partij is evenwel blijven bestaan het hoe en wat van de samenwerking met de PvdA en de PPR. De dilemma's, waar voor D'66 staat en de uiteenlopende meningen in de partij zijn geformu leerd in een discussiestuk. Aan de hand van deze nota zal de ledenverga dering van D'66 op zondag 11 maart in Breda beslissen over de toekomst van de partij. Uit een communiqué, dat is uitgege ven na de besprekingen in Noordwij kerhout, krijgt men de indruk, dat de storm in D'66 voorlopig is bedaard. Vermeld wordt, dat het aantal geschil punten tot een minimum is beperkt. Alle problemen zijn overhoop ge haald, aldus het communiqué, zoals de partijpolitieke opstelling, de pro gressieve samenwerking, de koers van D'66 en het functioneren van de frac ties. Ook persoonlijke tegenstellingen kwamen aan de orde. Deze tegenstel lingen kwamen aan de orde. Deze tegenstellingen zijn overigens niet uit de weg geruimd. Maar na de gesprek ken in Noordwijkerhout, zo vernamen zij, zijn ze er niet erger op geworden. Een moeilijk punt was vooral de samenwerking met de PvdA. Algemeen was men het erover eens dat, voor het bereiken van een progressieve meerderheid, men deze partij onmoge lijk los kan laten. Maar aan de andere kant heeft de verkiezingsuitslag ge leerd, dat het beleid anders moet en D'66 zich moet 'profileren' en zelf standiger moet opereren. Het pro bleem van de samenwerking is daar om uitdrukkelijk opnieuw aan de or de gesteld. Een D'66 met een duidelij ker identiteit is ook nodig om de progressieven buiten de progressieve partijen aan zich te binden. Er is, wat werd genoemd, een links-liberale kie zersmarkt die aangesproken moet wor den. Anderen waren echter van me ning, dat D'66 op de oude weg moet doorgaan en gewoon moet blijven functioneren als een breekijzer in de politiek. Verschil van mening bleef ook be staan over de beoordeling van de verkiezingsuitslag. Als oorzaak werd genoemd de slechte campagne. Aan de andere kant werd gewezen op de voortdurende achteruitgang van D'66 in de verschillende verkiezingen. Een wijziging van de koers is daarom dringend gewenst. Tijdens de discussies in Noordwijker hout werd al een poging gedaan om zich duidelijk te onderscheiden van de linkse partijen en van de WD. Zo werd men het eens ovei de volgende definitie van progressief: een op de toekomst gerichte en analytische hou ding, die nieuwe problemen onder kent en oude oplossingen steeds dis cutabel stelt, maar de nieuwe oplos singen toetst aan redelijkheid en uit voerbaarheid. Het is de bedoeling, dat de hele problematiek voor de ledenvergade ring in maart wordt besproken op de afdelingvergaderingen en op provinci ale congressen. (ADVERTENTIE) '1 la weer prijs! Kijk gauw verder in deze krant. En knip de bon uit die elke twee maanden kans geeft op een ton. bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws een unieke combinatie! betaalt per: maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Adres: - Plaats: - maand kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1