V erwarrmg in elsinki door Russisch plan Premier Golda Meir bij paus niet voor de poes Het einde van Mexicaanse koppelbaas Huarte vrij? Brandt naar Pompidou Ihodesië beschuldigt lambia van agressie gnew naar Thieu? (A dreigt burgers iet represailles Pompidou kust Ethiopische bijbel Tsjechen veroordeeld 'Anti-junta-komplot heeft nooit bestaan' In weekeinde geen benzine voor Belgen =«>U7 ;OW/KWAKTET ZATERDAG 20 JANUARI 1973 BUITENLAND T7/K9 LR SINKI (UPI) De Sowjet-Unie vindt, dat de komende confe- ntie over wederzijdse troepenvermindering in Europa toegankelijk Éoet zijn voor alle landen die over dit onderwerp mee willen praten, i heeft die gedachte geopperd op de voorbreidende besprekingen or een Europese veiligheidsconferentie. Vele deelnemers aan dit erleg zijn erdoor verrast en in verwarring gebracht. AAPSTAD, SALISBURY (Reuter) unbiaanse militairen hebben gisteren en Zuidafrikaanse patrouilleboot be- ihoten, toen deze aan de Rhodeslsche nt van de rivier de Zambesi voer. t heeft het Rhodesische ministerie tn voorlichting meegedeeld. Het is «jr de eerste maal, dat Rhodesië unbia officieel van 'daden van agres- beschuldigt, ilgens het ministerie in Salisbury as dit al het derde incident van die ird binnen enkele dagen. Er zouden ien slachtoffers zijn gevallen en de lidafrikaansc politiemannen zouden et teruggeschoten hebben, i de afgelopen vier jaar is een on tkend aantal politiemannen uit Zuid- frika in Rhodesië gelegerd om de aatselijke politie tegen guerrilla- ridders te helpen. e opperbevelhebber van de Zuidafri- anse strijdkrachten, admiraal Hugo ermann, heeft het Zambiaanse be- cht ontkend, dat vorige week nog ns vierduizend Zuidafrikaanse mili- Iren naar Rhodesië zijn overgebracht n de regering-Smith bij het opsporen in Afrikaanse guerrillastrijders te jlpen, die hun acties de laatste we- n hebben opgevoerd. ASHINGTON (AFP) Volgens de ^respondent van het Amerikaanse levisiestation CBS in Saigon heeft esident Nixon zijn Zuidvietnamese llega van Thieu laten weten dat ce-president Spiro Agnew eind vol- tnde week naar Saigon gaat in ver- md met het sluiten van een vredeso- ïreenkomst. Agnew moet Saigon er drukkelijk op wijzen dat de Vere gde Staten na het bestand de hulp n Zuid-Vietnam wensen voort te tten. ELFAST (UPI, AP) De militan- provisionele vleugel van het gehei- Ierse Republikeinse Leger (IRA) eft gisteren de burgerbevolking ge- arschuwd, dat represailles zullen nden genomen tegen een ieder, die |(ens guerrilla-acties van de IRA de itie of het Britse leger waar- uwt. verklaring volgt op het doodschie- van een lid van de IRA door een itse schildwacht, tijdens een over- il op een bank in Belfast afgelopen inderdag. Volgens de Provisionals p alles gesmeerd, tot een onbeken- burger de soldaat waarschuwde. De Russen lijken te zijn teruggeko men van een afspraak die ze met de Amerikanen hadden gemaakt om de besprekingen over wederzijdse troe penvermindering te beperken tot de twee militaire blokken in Europa (NAVO en Pact van Warschau). Het Russische voorstel is bij vele westelij ke deelnemers niet in goede aarde gevallen. 'Een conferentie over troe penvermindering waaraan jan en alle man kan meedoen, zou door haar omvqng tot niets concreets kunnen leiden', zei een diplomaat, 'de Ameri kanen en enkele anderen zouden wel eens tot de conclusie kunnen komen, dat ze er dan beter niet aan moeten beginnen'. Voor diverse westerse landen bestaat er een innige samenhang tussen de resultaten van het overleg over troe penvermindering en de levensvatbaar heid van de (later te houden) Euro pese veiligheidsconferentie. Vandaar dat de Russische stap van gisteren rechtstreeks van invloed kan zijn op het wel en wee van die veiligheids- conferentie. Over de achtergrond van het Russi sche voorstel werd gisteren in Helsin ki nijver gespeculeerd. Sommige wes terse diplomaten lieten doorscheme ren, dat het voorstel een vrucht zou zijn van het overleg tussen Pompidou en de Russen dat vorige maand is gevoerd. Maar Franse woordvoerders hebben d it tegengesproken. Anderen hielden rekening met de mogelijk heid, dat het idee bekokstoofd was door Rusland én Amerika. Dit werd van Amerikaanse zijde hevig ontkend, maar verscheidene afgevaardigden van neutrale landen bleven mopperen over 'de supermachten die maar wat aanrommelen met ons'. Zelfs enkele afgevaardigden van NAVO-landen lie ten merken, dat ze niet gerust waren op het aandeel van Amerika in deze kwestie. Ook werd de gedachte vernomen, dat achter het Russische voorstel de wens zat om via een omweg de veiligheids conferentie (die de Sowjet-Unie ver moedelijk niet het succes zal brengen waarop ze gehoopt had) te torpede ren. Maar de meeste diplomaten we zen dit idee van de hand als 'te machiavellistisch'. Tenslotte kon men ook vernemen, dat het plan van de Sowjets ontstaan zou zijn uit de wens om Roemenië, dat aanvankelijk niet voor de besprekingen over troepenver mindering was uitgenodigd, tevreden te stellen. Of het voorstel door het Westen zal worden aanvaard, viel gisteren nog niet te voorspellen. Maar sommige westerse diplomaten zeiden te menen, dat een massale conferentie over troe penvermindering toch nog wel doel treffend zou kunnen werken, als de voornaamste deelnemers maar een co mité zouden vormen, waarin de belang rijkste besluiten werden 'voorbereid' (de conferentie als geheel zou ze dan alleen nog maar behoeven goed te keuren TEL AVIV (UPI, AP) De eerste ontmoeting tussen een paus en een Israëlische premier is be paald niet glad verlopen en was gelardeerd met momenten van grote spanning. Aldus premier Golda Meir in een interview met liet Israëlische blad Maariv. 'Het begin van het gesprek was he lemaal niet naar mijn zin', zo citeert Maariv Golda Meir. 'Bij het begin zei de paus tegen mij dat hij moeilijk kon begrijpen, hoe het Joodse volk, dat barmhartig zou moeten zijn, zó hardvochtig in eigen land kon optre den. Ik er niet tegen, als er zó tegen mij wordt gesproken. Ik heb eerder dit soort ervaringen gehad en ik doe voor niemand een stap opzij, die met dit soort uitspraken een conversatie denkt te openen. Zeker niet. Dus zei ik tegen de paus: Uwe Heiligheid, weet u wat mijn vroegste herinnering is? Een pogrom in Kiew. Toen we barmhartig waren en geen eigen land hadden en zwak waren, werden we naar de gaskamers gesleept'. Opgewonden Voordat hij Ethiopië verliet, kuste president Pompidou van Frank rijk tijdens een godsdienstplechtigheid de bijbel in de handen van pope Apoena Theophlos. Keizer Haille Selassie (gedeeltelijk zicht baar) vergezelde zijn Franse gast. PRAAG (Reuter) In Praag zijn gisteren vijf Tsjechen tot gevangenis straffen veroordeeld omdat zij ge tracht hebben een Tsjechoslowaaks vliegtuig te kapen om daarmee naar West-Duitsland te gaan. Alleen zijn schuldig bevonden aan voorbereidin gen om het land onwettig te verlaten en aan het plegen van roof en ontvoe ring. BAYONNE (AP) Volgens berichten uit de Franse stad Bayonne is de ont voerde Spaanse industrieel Felipe Huarte gistermiddag vrijgelaten. De familie van Huarte had zich bereid verklaard, de gevraagde losprijs van ongeveer twee en een half miljoen gulden aan de separatistische bewe ging ETA te betalen, diie voor de ont voering verantwoordelijk is. Gisteren waren al overeenkomstig de eis van de ETA circa 100 ontslagen arbeiders van het concern van Huarte opnieuw in dienst genomen. Een broer van de ont voerde industrieel heeft het losgeld waarschijnlijk in het grensgebied met Frankrijk aan de ontvoerders overhan digd. Hij had daarvoor speciale toe stemming van de Spaanse regering ge kregen. ATHENE (UPI, Reuter) Eén van de beklaagden in het proces in Athe ne tegen dertien leden van de bewe ging 'Grieks Verzet' heeft voor de militaire rechtbank verklaard, dat zij beschuldigd wordt van deelname aan een niet bestaand komplot. De beklaagde, de Italiaanse Lorna Ga- vaglia, een journaliste uit Rome, ver telde dat zij naar Griekenland was gekomen om een zieke te helpen. 'Ik deed dat om humanitaire redenen. Ik behoor tot geen enkele organisatie en ik kwam niet om illegale daden te bedrijven. Ik gébruikte geen valse papieren om hetland binnen te ko men. Alles wat ik moest doen, was een brief aan een persoon af te geven, die mij op het vliegveld zou ontmoe ten. Door hem werd ik gearresteerd', zei mevrouw Gavaglia. Eerder had de hoofdverdachte in het proces, Stathis Panagoulis, al verklaard dat de 'vrouw naar Grieken land was gelokt om de anti-fascisti sche Italiaanse socialisten valselijk van inmenging in de Griekse aangele genheden te beschuldigen. De openbare aanklager liet duidelijk blijken, dat mevrouw Gaviglia gauw vrijgelaten zal worden en naar huis terug mag gaan. 'Als u over vier of vijf dagen naar huis terugkeert, zult u dan bevriend blijven met de men sen, die u in een valstrik hebben gelokt, door hierheen te komen?, vroeg hij. 'Nee', antwoordde zij. Volgens mevrouw Meir was zij sinds 1949, toen ze in het Kremlin haar opwachting maakte als de eerste Israë lische ambassadeur in Moskou, niet zo opgewonden geweest over een officiële gebeurtenis. 'Ik zat daar en dacht bij mezelf: hier zit het hoofd van de kerk, oog in oog met de Jodin uit Israël, en hij luistert over wat ik zeg over het Joodse volk, over hun huis in Israël, over hun rechten 'Er waren momenten van spanning. Ik voelde dat, wat ik zei, gezegd werd tegen de man van het kruis, tegen het hoofd van de kerk, waarvan het kruis het symbool is, het kruis waaronder Joden generaties lang werden vermoord. Ik kon mij niet aan dat gevoel onttrekken. En hij voelde het ook, dat er een Jodin tegenover hem zat en hij zei: 'Dit is een historisch moment'. De interviewer vroeg Golda Meir, of er tijdens de audiëntie nog met stem verheffing gesproken was. 'Hemeltje nee', antwoordde ze, 'alles verliep met angstvallige rust en in een sfeer van heiligheid'. Gevraagd, of de audiëntie tot erken ning door het Vatikaan van Israël zal ieiden, zei mevrouw Meir: 'Voor het ogenblik ben ik er tevreden mee, dat de paus driemaal dank-u-wel heeft gezegd. Dank-u voor de bescherming van de heilige plaatsen der christen heid, voor uw houding tegenover de christenen en hun heilige plaatsen in Jeruzalem. Historisch 'Hij maakte het onomwonden duide lijk, dat hij het niet had over de internationalisatie van Jeruzalem (tot dusver het officiële standpunt van het Vatikaan). En hij zei expliciet en dat is belangrijk dat het noodzake lijk is om de dialoog tussen de Rooms-katholieke kerk en Israël voort te zetten en dat we elkaar voor ge sprekken hierover moesten ontmoe ten. Ik aarzel niet dit een historisch moment te noemen'. Volgens mevrouw Meir had Israël om de audiëntie gevraagd, nadat het Vati kaan had laten weten, dat een derge lijk verzoek positief zou worden be antwoord. Dit is de normale procedu re voor privé-ontmoetingen met de paus. Daarmee is ook het raadsel opgelost, waarom Israël en het Va tikaan zulke verschillende interpreta ties gaven over de aard van het bezoek. Mevrouw Meir vertelde, dat ze aan iemand uit haar gevolg had gezegd, even voordat zij op weg ging naar de audiëntie: 'Wat is er nou aan de hand? Ik, de dochter van Moshe Meibovicz, de timmerman, zal nu de paus van de katholieken ontmoeten?' Waarop ie mand zei: 'Wacht eventjes, Golda, ze hebben hier een hele hoge dunk van een timmerman'. Hoofddeksel Zij vertelde dat ze eerst van plan was geweest een zwarte sjaal om het hoofd te dragen, omdat zij dat van de zusters Kennedy had gezien, toen die de paus gezochten. Maar de Israëlische ambassadeur in Rome vertelde haar dat alleen roomskatholieke vrouwen zulke sjaaltjes dragen. 'En waarom zou ik een roomskatholiek hoofddek sel dragen. Dus besloten we dat een zwarte hoed geschikt zou zijn'. Maar ze had geen zwarte hoed 'en ik wilde er geen kopen, want wat zou ik daarmee thuis moeten oden?' Op het laatste moment herinnerde hij zich, dat ze thuis nog een zwarte hoed had. Volgens het interview is die speciaal uit Tel Aviv naar Rome overgevlogen. BRUSSEL (AP) De Belgische rege ring heeft gisteren bevolen, dat alle benzinestations tijdens het weekeinde gesloten moeten blijven. Er is nog geen einde in zicht van de begin deze week begonnen staking bij de Belgi sche olieraffinaderijen. Overal in het land begint er tekort aan benzine cn olie te komen. Vol gens welingelichte zegslieden zullen de reserves dinsdag uitgeput zijn. Bij de pompen, die gisteren nog leverden stonden lange rijen klanten met jerry cans die een voorraadje wilden in slaan. Gevaarlijke wijn? BONN (AFP) Het chemische pro- dukt 'Baycovin', dat wordt geleverd door de Bayer-fabrieken in Lever- kusen, mag niet meer worden gebruikt om de koude gisting van Duitse wijnen stop te zetten. Het ministerie van openbare gezondheid in Bonn heeft laten weten dat het produkt met on middellijke ingang verboden is omdat het verdacht is. Het weekblad Die Zeit had een artikel gepubliceerd waarin werd gesteld dat .Baycovin' kanker verwekkend is. PARIJS (AP) President Pompidou cn bondskanselier Brandt zullen maan dag te Parijs bijeenkomen ter gelegenheid van de tiende verjaardag van het verdrag tot samenwerking tussen Frankrijk en de Bondsrepubliek. Tot de onderwerpen die men gaat behandelen behoren het gemeenschappe lijke standpunt ten aanzien van de Verenigde Staten, de Europese veiligheid, de plannen voor een Westeuropese unie en de gezamenlijke strijd tegen de inflatie. Het Frans-Duitse akkoord was op 22 januari 1963 te Parijs getekend door pre sident de Gaulle en bondskanselier Audenauer. Die twee heren konden het zeer goed samen vinden. Pompidou, oud 62 en Brandt, oud 60 jaar zijn niet zo dik maar zij schieten goed met elkaar op in weerwil van verschillende opvattingen over. in de eerste plaats, de Amerikaan se rol in Europa. Jelte Rep bericht over het massamoord-proces rondom de 'boomgaard des doods' Sinds mei 1971, toen een Califomische boer een merkwaardig gat ontdekte in zijn boomgaard, is het leven van Juan Vallejo Corona gebroken. Aanvankelijk had de boer niet veel aandacht geschon ken aan dat gat, maar toen hij later op de dag merkte dat het weer dicht gegooid was, werd hij achterdochtig en waarschuwde hij de sheriff. Kort daarop werd het lichaam van Kenneth Whitacre, een seizoen-arbeider, opgegraven uit het verse graf onder de vrucht bomen. Vijf dagen later werd een tweede lijk gevonden in de boomgaard van de aangrenzende boerderij. En toen wist de politie zeker, dat de vrucht bare aarde nog meer slachtoffers verborg. 'Wij weten dat er meer lichamen zijn. Je ruikt het gewoon', zei een agent. Het waren er in totaal 25, allemaal seizoen-arbeiders. Sommigen waren al zes weken dood, maar anderen pas enkele dagen. Hun gezichten en borsten waren verminkt met een zwaar mes. De moordenaar had hun shirts over hun bebloede gezichten getrokken, voordat hij ze begroef in wat de pers uitriep tot 'de boomgaard des doods' een strook fruitbomen van een halve kilometer lengte langs de rivier de Feather. Nog voor de politie de volledige, lugubere oogst had binnengehaald uit de zonnige boomgaarden, werd Juan Vallejo Corona, een 37-jarige koppelbaas uit het naburige Yuba City, gearresteerd. Een boodschap penlijstje van zijn hand was in één van de graven gevonden en de poli tie had een bebloed wapen in zijn auto ontdekt. Sheriff Roy Whiteaker was zeker van zijn zaak. 'Wij zijn ervan overtuigd, dat hij de moorden bedreven heeft', verklaarde hij, maar Juan Corona hield bij hoog en bij laag vol dat hij onschuldig was. 23 dagen na zijn arrestatie kreeg Corona een hartaanval. En in augus tus van datzelfde jaar volgde een tweede. Zakelijk succes Tot dat ogenblik was het leven van Juan Corona betrekkelijk succesvol verlopen en zeker als men bedenkt dat hij behoort tot de Mexicaanse minderheid, voor wie de maatschap pelijke ladder steiler is dan voor blanken. Zijn omvangrijke buik en zijn koraalkleurig huis in Yuba City waren duidelijke tekenen van zijn zakelijke succes. Voor zijn vrouw en vier dochtertjes verdiende hij de kost als koppelbaas. Hij leverde de boeren in de omgeving de arbeids krachten, die nodig zijn om de oogst binnen te halen. Eenmaal in 1956, werd hij opgenomen in een psychia trische inrichting. Dat was nadat de Feather buiten haar oevers was ge treden, waarbij een flink aantal Mexicanen was verdronken. Corona moest behandeld worden voor hallu cinaties. 'Hij gelooft dat iedereen in dit gebied verdronk tijdens de over stroming', vertelde zijn broer. 'Hij is aldoor bezig met lezen in de bijbel en met schrijven'. Toen de grootste massamoord uit de moderne Amerikaanse geschiedenis eindelijk voor de rechter kwam 18 weken geleden was er uiterlijk niets te zien van de spanningen, dip moesten woeden in het kolossale lijf van Corona. Hij trad zeer beheerst op. Steeds als hij naar de verdach- tenbank werd gebracht, glimlachte hij breed tegen pers, publiek en familie, die trouw het proces bij woont. Soms wuifde hij bemoedi gend naar zijn verwanten, als om hun moreel op te vijzelen. Zijn moeder, die bijna geen Engels verstaat maar desondanks geen dag oversloeg, zat meestal met gebogen hoofd in gebed verzonken. Corona zelf was dikwijls gewapend met boe- kpn om de tijd, die gemoeid was mpt technische schermutselingen, te doden. Tot zijn lectuur behoorde een boek over hoe je Amerikaans burger kunt worden een wens, waartegen zijn moeder zich tot voor kort heftig had verzet. Niets aan Corona's gestalte en optre den wekte de indruk, dat hier een gruwelijke massa-moordenaar stond, een meedogenloze beul, die om wel ke reden dan ook arme seizoen arbeiders had afgeslacht. Het proces hielp alleen maar om de twijfels aan Corona's schuld te vergroten en een motief werd niet geleverd. Op een gegeven moment gaf zelfs de open bare aanklager toe dat hij 'redelijke twijfels' had over de schuld van de koppelbaas. Het bewijsmateriaal was gebrekkig. Rechter Richard Patton klaagde dan ook in het openbaar dat 'het onderzoek dwaas, de voorberei dingen ondoelmatig en de vervol ging ontoereikend waren geweest'. Maar het verzoek van Corona's ad vocaat om zijn cliënt op vrije voeten of op borgtocht vrij te laten, werd door de rechter afgewezen een beslissing, die met luide protesten van de tribune werd begroet. 'Er is geen gerechtigheid in dit land', schreeuwde één van Corona's fami lieleden. De aanklager had inmid dels zijn twijfels over Corona's schuld herroepen, maar daarmee was het bewijsmateriaal niet verbe terd. Onder kruisverhoor moest de assistent-sheriff toegeven dat de ban densporen die bij het eerste graf gevonden waren, niet overeenstem den met die van Corona's auto of bestelwagen. Kort tevoren waren de bandensporen één van de belangrijk ste bewijzen genoemd. Getu gen a charge spraken elkaar tegen. Sommigen moesten bekennen dat zij niet op de plaatsen waren geweest, die zij tijdens het vooron derzoek hadden beschreven. Het 9- mm-pis ooi, dat bij Corona was ge bonden en waarmee één van de slachtoffers door het hoofd zou zijn geschoten, had bloedsporen op de loop, zo had de aanklager onthuld. Maar de verdediger, die het bloed had laten onderzoeken, kon verkla ren dat het niet afkomstig was van het slachtoffer, maar ook niet van Corona. Een sigarettenpeuk, die in één van de graven was gevonden en n et alkomstig kon zijn van de Juan Corona wordt weggeleid naar een overvalwagen, nadat een jury het schuldig over hem had uitgesproken. gravende agenten bleek te zijn gerookt door iemand, die een andere bloedgroep had dan Corona of het slachtoffer. Halverwege het proces kwam de aanklager triomfantelijk aanzetten met een nieuw bewijsstuk: een grootboek, eigendom van Corona, dat de namen bevatte van acht slachtoffers. Maar wat vertelde dat over de schuld van Corona? Toen rechter Patton nogmaals zijn onge noegen uitte over het amateuristi sche werk van de aanklager, wuifde vie. o zijn bezwaren weg en vertelde hij de rechter dat het best allemaal goed zou komen, omdat hij nog een paar zaken aan het onderzoeken was. Met een verbaasde blik zakte Patton onderuit in zijn stoel en verzuchtte: 'Ik kan bijna niet geloven dat het hof een dergelijke uitspraak moet aanhoren'. De advocaat van Corona bleef er bij de rechter op hameren, dat de auto riteiten de verkeerde man hadden gearresteerd en dat ze pas daarna bewijsmateriaal waren gaan zoeken. De assistent-sheriff had al moeten toegeven, dat bijvoorbeeld de ban densporen niet onderzocht waren, voordat Corona werd gearresteerd. Rechter Patton merkte dan ook op: 'Het lijkt erop, dat deze zaak pas onderzocht is, toen de vervolging was opgedragen aan het district So lano en Corona al 16 maanden in de gevangenis zat'. Corona's advocaat kreeg echter ook van de rechter af en toe een veeg uit de pan, als hij al te demagogisch tegen de jury optrad en zijn cliënt 'mijn vriend Juan' noemde. Patton heeft hem verscheidene malen berispt wegens minachting van het hof. Derde hartaanval Een week geleden, toen de twaalf juryleden zich hadden teruggetrok ken om zich over Corona's schuld te beraden, werd Juan Corona voor de derde maal getroffen door een hartaanval, ditmaal een lichte. Zijn advocaat had hem niet laten getui gen, omdat, zoals hij zei, deze belas ting fataal kon zijn voor zijn cliënt. De advocaat trachtte de nieuwe hartaanval uit te buiten, door Coro na in een rolstoel de rechtszaal in te rijden om zo ieders medelijden op te wekken. Maar de aanklager protesteerde heftig en de rechter verwierp het idee. Corona bleek in staal te zijn zonder hulp de rechts zaal binnen te lopen. De twaalf gezworenen hadden het niet makkelijk, want wat de aankla ger naar voren had gebracht was niet erg overtuigend geweest. Na 30 uren overleg liet de voorman van de jury weten, dat zij hopeloos ver deeld was en niet tot een uitspraak kon komen. Maar daar nam rechter Patton geen genoegen mee. Hij wees erop dat dc rechtszaak 18 weken had geduurd, dat 117 getuigen het woord hadden gevoerd, dat er ruim 1.000 bewijsstukken waren ingeleverd en dat het proces de staat een half miljoen dollar had gekost. Daarom zou wat meer inspanning de jury niet misstaan. Zestien uuur later waren vier dwarsliggers bijgedraaid en kon bekend gemaakt worden, dat de jury Juan Corona schuldig acht te. Een uitspraak, die een onbehage lijk gevoel achterlaat. SAIGON (AP) De enige dochter van de Zuidvietnamese president Ngoeyen Van Thieu is gisteren in het huwelijk getreden met de zoon van een multimiljonair, de directeur gene raal van de Zuidvietnamese Lucht vaartmaatschappij. De 18-jarige Ngoe yen Thi Toean Anh en de 28-jarige Nguyen Tan Trieoe zullen na de hu welijksreis hun studie in de Verenig de Staten voortzetten aan de universi teit van Pittsburgh. Donker Wenen WENEN (DPA) Een ongewone kettingreactie in veertien transforma torinstallaties heeft de miljoenenstad Wenen en de randgemeenten twintig minuten lang in volmaakte duisternis gehuld. Als oorzaak van het uitvallen van de elektrische stroom worden tal rijke aardsl ui tingen genoemd. Door luchtverontreiniging, mist en ijs had zich een schadelijke aanslag gevormd op isolatoren. Boze geesten SINGAPORE (UPI) In Singapore heeft men 'Bomohs' (Maleisische gees tenbezweerders) naar een fabriek van elektrische apparaten moeten ontbie den om elf arbeidsters te kalmeren die door 'geloof aan een boze geest' tot hysterie waren vervallen. Journa listen buiten de fabriek zagen de rook van de wierook waarmee de 'Bomohs' hun exorcisme bedreven, naar buiten kringelen. De vrouwen verlieten het gebouw later in wagens van de firma. De fabriek is sinds zaterdag drie keer gedeeltelijk gesloten geweest wegens het uitbreken van massa-hysterie. Onlusten bij Fiat TURIJN (AP) Stakende arbeiders hebben gisteren vroeg stenen en Mo- lotow-cocktails geworpen haar een kantoor van de neo-fascistische vak bond 'CISNAL' dat gevestigd is in één van de Fiat-fabrieken. Acht arbei ders werden gearresteerd. Een paar kilometer verderop kwam het tot bot singen met de politie toen stakers zich een toegang probeerden te ver schaffen tot de fabrieksterreinen van Fiat-dochter Lancia. De stenen en brandbommen hebben in het CIS- NAL-kantoor bij Fiat zware schade aangericht. Kabeljauwoorlog LONDEN (AP) De Britse regering heeft een snelle oceaansleepboot last gegeven koers te zetten naar IJsland om Britse vissersschepen binnen de omstreden IJslandse 50 mijls zone te beschermen. Het besluit kwam minder dan een uur voordat een ultimatum van 42 Britse treilerkapiteins, die voor de IJslandse kust vissen, afliep. De kapiteins hadden gezegd dat zij de vis gronden zouden verlaten tenzij zij steun kregen van schepen van de Brit se marine. Uit de verklaring van do regering bleek niet dat in dit stadium reeds marineschepen zouden worden ingezet. Bizarre diefstal GELA (AFP) Vier gemaskerde mannen hebben donderdagavond uit het museum van Gela op Sicilië antie ke munten gestolen, waarvan de waar de geschat wordt op ruim acht mil joen gulden. De dieven overmeester den de twee bewakers en sloten hen op in een sarcofaag. Daarna gingen zij ervandoor met de munten die uit de vijfde en vierde eeuw voor Christus afkomstig zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9