Amsterdamse binnenstad wordt een dure woonwijk dichtbij Ds. Piëtro Panascia dankt lezerskring Trouw-Kwartet ormatie I «formatie II Nieuwe 'trek' naar het stadscentrum kwam niet als een verrassing Kinderledikantjes en veiligheid pieplien schrikplastic ochtendzoen straf jff/KWtARTET ZATERDAG 20 JANUARI 1973 BINNENLAND COMMENTAAR T5/K7 era 3 N» 'kis' orming van een min of meer n*i larlementair kabinet, samenge- "f uit figuren die uit progressieve oncj öfcssionele kring afkomstig zijn, 2o te mislukken door twee oorza- 'kun/Om te beginnen maakt de heer n fract'ele'der van de KVP, comi «en aaanstalten om uit te spre- N" dat hij samenwerking met de j I1tnJ essieven verkiest boven een nieuw Mui nd met de WD. Drs. Den lUoo beeft een dergelijke openlijke als eerste voorwaarde gesteld lijn medewerking aan de onder- Den» ig, omdat naar men mag ;nJ,B derstellen hij anders zijn aan- appj onmogelijk zou kunnen uitleggen 5 Ni elke redenen een samenwerking nd|)de KVP na een jarenlange vete r. ij otseling wèl zou moeten worden weer pro| *rd. pu i voor een politieke partij als de i m die jarenlang heeft volgehouden, "si i keus tussen 'links' en 'rechts' ™*als dilemma is, uiteraard moei- ir*e an zo'n voorwaarde te voldoen. Nw' zou voor de aarzeling van de Andriessen dus het volste begrip n hebben, ware het niet dat, wij menen, thans andere overwe- i de doorslag moeten geven. Als aggevend argument voor een ten gunste van samenwerking Je PvdA mag gelden dat alleen die weg een coalitie kan worden md, die kans heeft op de steun rede lagen van de bevolking; een die het volgende kabinet bitter zal hebben om de problemen vat ns boven het hoofd dreigen te 11255 o, de baas te kunnen worden. er Den Uyl heeft een uitgespro- 5 eus van de KVP nodig om zijn ai n voor de nieuwe regering te emtD' aan2ez'en de KVP er .so. enkel belang bij kan hebben, de ®vl' van die mensen te verspelen, n de heer Andriessen en met ai le leiders van beide andere con- Aai iele partijen, er goed aan doen, eis» jar eens zo helder en eenvoudig ijk te zeggen dat zij in de "rn ide kabinetsperiode met de n- en niet met de WD willen eer -ser D. Aai rens: wanneer de heer Andries- Jou at niet doet en het zou mede oor toch weer tot een hernieuw- Ren menwerking met de WD ko- s dan zal de heer Wiegel niet 'en n, erop te wijzen dat de KVP "n rechts heeft gekozen. De heer R 1 heeft aangekondigd dat hij zou :hoo ren een confessioneel minder- ,et( ;abinet door middel van een mo- n wantrouwen naar huis te stu- uüe confessionelen kunnen thans irecies weten wat de WD met n oor heeft. ta Idsj nog een tweede oorzaak voor :'ha pgende mislukking van een pro- ^so '-confessioneel gekleurd extra- mentair kabinet. Die oorzaak ligt dat de heer Den Uyl het zich, in de thans aan de orde zijnde larlementaire oplossing van de blijkbaar niet meent te kunnen itteren, af te wijken van de opzet ijn minderheidskabinet. De heer Uyl heeft herhaaldelijk laten in dat hij de confessionelen bij ivullen van nog bestaande vaca- en zelfs bij het vervangen van aangezochte kandidaten voor ^tersposten evenredige invloed mits het etiket van het progres- minderheidskabinet maar gaaf aal t door Bern van Goor AMSTERDAM De Amsterdamse binnenstad is hard op weg een zeer dure woonwijk te worden. Door de grote vraag zijn prijzen van grachthuizen de pan uitgeschoten. eZlfs lege pakhuizen worden in rijen opgekocht om ze na ingrijpende verbouwingen weer per etage duur te verkopen. De 'terugkeer naar de stad' komt niet als een volslagen verrassing uit de lucht vallen. De belangstelling voor het wonen in de historische huizen van de binnenstad was de laatste jaren al geleidelijk gegroeid. Ondanks parkeeroverlast, luchtverontreiniging en lawaai kozen een aantal mensen vóór de oude stad en tegen de in hun ogen niet zo geslaagde nieuwbouwwij ken. Dit verschijnsel gaat zich nu ontwikkelen tot een regelrechte terug keer naar de stad. Buitenlandse inves teerders die hetzelfde al jaren geleden in Parijs en Londen zagen gebeuren, kopen hele delen Amsterdam op om ook hier hun financiële slag te slaan. Voor die nieuwe trek naar de stad is nog geen eensluidende verklaring ge vonden. Je kan hoogstens wat rede nen aangeven, die waarschijnlijk ge golden hebben. Zo begint het succesverhaal van de riante bungalow-parken 'buiten' (iede re plaats heeft wel z'n 'goudkust') aan kleur te verliezen. Platgeschoren gras velden rond de woning blijken een stuk van hun aantrekkelijkheid te verliezen als de kinderen eenmaal het huis uit zijn. Die situatie overkomt steeds meer ouders op jongere leef tijd. Ze zijn jonger getrouwd en de kinderen trekken jonger het gezin uit. In het algemeen kan worden gezegd dat de stad werd ontvlucht om de kinderen die er geen woonruimte vonden en het gebrek' aan wooncom fort Nu de rol van het kind sterk afneemt (ze zijn er minder en ze blijven korter) herneemt de stad haar rechten, ook omdat het wooncomfort in een nieuwbouwwijk vaak niet op weegt tegen de saaie omgeving. 'Terugkeer' naar de stad is alleen daar mogelijk waar die binnenstad haar herkenbaarheid en 'gezelligheid' heeft behouden. Je kunt best een paar steden opnoemen waar dat niet meer het geval is, waar de verkeers- doorbraken het wonnen, waar je 'doorwaait'. In Amsterdam en Groningen (om maar een voorbeeld te noemen) bleef de zaak vrijwel intact, ondanks alles. Die binnensteden waren in het geluk kige bezit van een aantal historisch belangrijke gebouwen. Ze werden ge restaureerd en kregen een nieuwe functie in het binnenstadsleven. Ze stonden ook vaak grote verkeersdoor- braken in de weg. Restauratiestichting gen bestreden het verval door het herstel van schilderachtige woonhui zen. Nog vertonen die binnensteden grote gaten maar de ruggegraat voor verder herstel is er. De nieuwe belangstelling voor het wonen in de binnensteden wordt ver der nog bevorderd door de nieuwe verkeersmaatregelen die hele delen van de stad voor de auto bijna onbe reikbaar maken; de lucht op de stads pleinen kan soms al zonder bezwaar worden ingeademd. Een kort onderzoek bij de belangrijk ste restauratiestichtingen in de hoofd stad leert dat de feiten van de 'terug keer' er zijn. Stadsherstel (een NV waarin de ge meente Amsterdam deelneemt): voor de woningen bestaat een wachtlijst van 400 gegadigden. De wachtlijst is gesloten tot 1 juli 1974. Wie op de wachtlijst staat moet gemiddeld vier a vijf jaar op een woning wachten. Bij de restauraties laat Stadsherstel een economische bewoningsexploitatie een belangrijke rol spelen. Als een pand geschikt is om op te delen in woon- etages gebeurt dat. Deze etages meestal twee- en driekamerwoningen worden van het modernste woon comfort voorzien en zijn daarin niet van dure flats te onderscheiden. Een tweekamerwoning kost tussen de 280 en 350 gulden huur per maand, een driekamerwoning zit tussen de 380 en 480 gulden. 'De belangstelling is de laatste jaren overstelpend ge worden. Het zijn vooral jongeren, al leenstaanden en mensen van middel bare leeftijd die nog dagelijks bellen om op de wachtlijst te komen. Voorlo pig moeten we ze teleurstellen', aldus Stadsherstel. De Keyzer Hendrick de Keyzer (één van de oud ste restauratiestichtingen): hier geen algemene wachtlijst, per pand kan men zich opgeven. Door de subsidie stop van CRM zijn er echter weinig restauraties onder handen. Voor de vijf woningen in het project Olofs- poort hebben zich al vijftig zestig gegadigden gemeld. De stichting bezit in Amsterdam 66 panden, in heel Nederland zijn dat er 190. De belangstelling komt uit nieuwbouwwijken als de Bijlmer en Buitenveldert, ook uit het Gooi. 'Vaak zijn dat mensen die vroeger uit Am sterdam zijn weggetrokken maar nu de kinderen uit huis zijn vreselijk graag terugwillen', aldus een woord voerder. Per kamer, vaak van kleine afmeting, wordt gemiddeld 150 gulden huur ge rekend. Toch kijkt de stichting anders dan Stadsherstel tegen forse schulden aan. Bij de stichting staat een econo mische exploitatie dan ook niet voor op. Bij restauraties wordt ook achter de gevel vooral naar historische juist heid gestreefd. De concessie aan mo derne wooneisen is geringer dan bij Stadsherstel. Een ongeluk zit in een klein hoekje. Soms zelfs in een hoekje van een kinderledikantje. De spijlen van zo'n bedje horen ongeveer vijf centimeter hoger te zijn dan die van de box en zeker niet verder dan acht centimeter van elkaar te staan, zodat er geen hoofdje tussendoor kan. Zijschotten zijn eigenlijk uit de boze; de zijkan ten kunnen het best van de bodem tot bovenaan toe uit alleen maar spijlen bestaan. De schotten voor hoofd- en voeteneind houden de tocht wel tegen. Omdat nog zoveel ledikantjes niet aan zulke simpele eisen voldoen met alle gevolgen vandien, heeft het Veilig heidsinstituut samen met de landelij ke werkcommissie kinderhygiëne van de Kruisverenigingen een brochure uitgegeven: 'Kinderledikantjes en vei ligheid'. Hoeveel ongelukken in kinderbedjes gebeuren, is in ons land nog niet vastgesteld. Als eerste houdt de Con sumentenbond zich op het moment met dit onderwerp bezig. Wel hadden de samenstellers de resultaten van o.a. een Duits onderzoek bij de hand die ook in de brochure zijn afgedrukt dat aardig met de situatie in ons land overeenkomt. Daar blijkt bijvoor beeld uit, dat vooral de bodem van zo'n bedje niet best tegen het rond springen van het kind bestand is, dat de opklapbare zijkant zo makkelijk los te maken is, dat een béétje kind dat van binnenuit ook kan; dat er is nu al groot terwijl de stichting eigenlijk nog goed op gang moet ko men. Opvallend is de vraag van veel alleenstaande vrouwen naar tweeka merwoningen in de binnenstad. Aris- toteles werkt met 'aandeelhouders' en huurders die deelnemen in het stich tingskapitaal. Grote vraag Diogenes Diogenes: Deze stichting restaureert ten behoeve van dakloze kunstenaars en studerenden. Heeft die doelstelling inmiddels wat verruimd. Diogenes kreeg bij de restauraties als eerste begrip voor de sociale factoren bij huisvesting. Bij restauratie is het bij voorbeeld voor de oorspronkelijke huurders vrijwel onmogelijk de nieu we huur op te brengen. Zij zijn gedwongen genoegen te nemen met een andere woning. Diogenes streeft er echter naar zoveel mogelijk de oorspronkelijke bewoners een kans te geven in het huis te blijven. Men restaureert ook in de Jordaan, een 'volksbuurt'. De bedoeling is dat in deze panden ook buurtbewoners kun nen wonen. Grootste probleem blijft echter de huur. Restauratie is een dure zaak en het geld 'moet er uit komen'. Alleen extra subsidiering van de restauratiestichtingen door het mi nisterie van volkshuisvesting kan een lagere huur opleveren. Aristoteles: Een pas door de gemeente erkende restaunatiestichtinig, die be trokken is bij vemieuwinigsprojecben in de Jordaan. Ook hier staat voorop dat de gerestaureerde panden betaal baar moeten zijn voor buurtbewoners en 'middengroepen'. De belangsteling Deze Amsterdamse grachtenpanden zijn door Britten opgekocht om te worden verbouwd tot luxe-woningen. De gevels zullen blijven zoals ze nu zijn. zijn part hun gang kunnen gaan bin nen de grachtengordel. Een verstevi ging van de woonfunctie daar is al enkele jaren de nieuwe politiek van het gemeentebestuur. Lammers heeft erbij gezegd dat aan nog meer hotels in de binnenstad voorlopig geen behoefte bestaat. De beleggers moeten wel afblijven van 'sociale wij ken' als de Jordaan en de negentiende eeuwse buurten. Hier wil het gemeen tebestuur geen speculatie in woningen die een sociale huisvestingspolitiek onmogelijk zou maken. Verder heeft Lammers op het bestaan van de Ne derlandse huurwet gewezen. Gerom mel met huurders is daardoor in Amsterdam minder makkelijk dan in Londen. De ontwikkelingen langs de Amster damse grachten zullen door het ge meentebestuur ook in de toekomst scherp in de gaten worden gehouden. Met gemengde gevoelens moet men aanzien hoe de nieuwe binnenstadspo- litiek als eerste duidelijk resultaat een dure woonwijk op gaat leveren. Over 'sociale huisvesting' langs de grachten maakt men zich overigens weinig illusies. Wonen langs de grachten was ook in het verleden een dure zaak. Ook toen was een grach tenhuis vaak statussymbool. Restaura ties zijn een zeer dure zaak. Toch blijft het zuur dat wonen in de binnenstad alleen zou zijn weggelegd voor de mensen die beter in de slappe was zitten. Daarom is de nieuwe opzet van de stichting Aristoteles in Am sterdam veelbelovend. Daar denkt men ook vooral aan betaalbare wonin gen. Om dat mogelijk te maken zullen eindelijk de subsidies van het minis- Een groot Amsterdams makelaar die regelmatig grachtenhuizen opkoopt, bevestigt dat hij niet aan de vraag van zijn klanten kan voldoen. Heeft hij een verklaring voor de hernieuw de belangstelling? 'Een grachtenhuis is een statussymbool geworden'. Be kend is dat een aantal makelaars grachtenhuizen opkoopt om ze snel in etages te scheiden en dan voor min stens een halve ton per etage te verkopen. Deze makelaar zegt daar niet aan mee te doen. Meest opvallend op dit terrein opere ren de laatste tijd Engelse beleggers. Er kan geen week voorbij gaan of ergens langs een gracht is weer een blok aan Engelsen verkocht. Vaak blijft onduidelijk of daar in de toe komst weer een hotel moet verschij nen (Amsterdam heeft daar de laatste jaren voldoende voorbeelden van ge kregen) of dat aan het scheppen van woningen wordt gedacht. Uit Londen waaien berichten over dat deze beleg gers daar al jaren bezig zijn met een omvangrijke koopwoning-operatie in de binnenstad. Hele wijken worden opgekocht en in dure woongebieden veranderd. Oude panden gaan na en kele jaren tegen onwaarschijnlijke be dragen weer van de hand. Met de oorspronkelijke bewoners wordt niet al te zachtzinnnig omgegaan. Een verontruste wethouder van Stads- on/twiikkeling, Han Lammers, ging vo rige week speciaal naar Londen om de beleggers erop te wijzen dat ze voor terie van volkshuisvesting los moeten opgehoepeld komen. Alleen op die manier kan immers ook het woonkarakter van de binnenstad blijven wat het altijd was: een mengvorm van allerlei groepen in de maatschappij. is een eis, die in materiële zin ichijnlijk niets te betekenen heeft: kabinet nu extraparlementair en is-rood heet, dan wel als progres- minderheidskabinet te boek zal wat de heer Den Uyl betreft j|at samenstelling en program s'Been verschil maken. Het blijven Iten voor dezelfde fles. De dis- over woorden en namen is ijk wezenloos. Omdat alweer aanhang van de PvdA het in de ting van de heer Den Uyl niet ei lunnen verdragen, dat de partij in ïelijkwaardige positie met de con- JJonele partijen samenwerkt. De Pelle Mug uit Amsterdam en andere kaderleden schijnen dat goed te vinden en daarom moet ware karakter van het extraparle- laire rooms-rode kabinet worden uierd. het voorgaande is gebleken hoe rdevol wij het vinden dat de PvdA aanhang wint- voor de nieuwe ring zoals wij die graag zouden optreden. Maar het is niet zo dat itsluitend bij PvdA-mensen gevoe lden bestaan. Het wordt tijd dat 'vdA en de heer Den Uyl gevoe lden van anderen gaan ontzien, is niet redelijk, van de KVP te n dat zij net doet alsof zij niet r bestaat of dat zij een partij van inferieure orde zou zijn. wordt bovendien tijd dat de PvdA tiaar leider rekening gaan houden de gevoelens en wensen van de «rs. Zij hebben de heer Den Uyl ten tweeden male aan een over- ning geholpen om over woorden namen te bakkeleien, of om in de ositierol 'ho' en 'nee' te roepen, hebben hem gekozen om de lei- te nemen in een beleid dat de lenleving vernieuwt en vooruit- ngt. Wij zouden wensen dat de Den Uyl de heer Mug en zijn ïnden eens uitlegt dat nu dit beleid «•fdelijk aan de beurt moet komen. PALERMO 'Beste mensen in Nederland. U kunt zich nauwelijks voorstellen hoe dankbaar en bemoedigd we zijn te mogen verne men, dat er uit de lezerskring van Trouw-Kwartet een bedrag van 80.000 is bijeengebracht voor ons nieuwe centrum in de binnen stad van Palermo: De Noteboom. We hopen dit gebouw voor dienst betoon, met Gods hulp, op 30 september a.s. in gebruik te kunnen nemen'. Ds. Panascia vertelt in de Waldenzenschool aan de kinderen van de succesvolle actie van Trouw-Kwartet. Er was gemikt op een bedrag van 75.000, het is ruim 80.000 geworden Dit schrijft ds. Piëtro Panascia (62) predikant van de Waldezenkerk in Palermo. De jaarlijkse Trouw-Kwar tet Sinterklaasactie (1972) was be stemd voor hulpverlening aan de Waldenzen, die met indrukwekkende steun van de protestantse kerken in Zwitserland en West-Duitsland het grootste dienstverlenende centrum ten zuiden van de Alpen bouwen. Het is bestemd voor 500 kinderen in de hoofdstad van Sicilië en een monument van evangelische realiteit. 'Het feit, dat we dank zij het vorste lijke bedrag van de zo daadwerkelijk meelevende protestanten in uw land nu kunnen besteden voor de aanleg van een kinderbadje en een speel plaats heeft uiteraard grote vreugde in onze gemeenschap veroorzaakt', aldus gaat de brief van ds. Panascia verder. 'Wij, die ons ervan bewust zijn op een voorpost te arbeiden, voelen ons bijzonder gesterkt. In een van onze kerkdiensten hebben we de Heer gedankt voor deze hulp van mensen aan mensen. In Palermo brengen duizenden kin deren de belangrijkste jaren van hun jeugd op de straten door. Er zijn in sociaal opzicht ten hemel schreiende toestanden. Sinds jaar en dag pogen de Waldenzen in Italië hun op dracht wéér te maken, duidelijke handreikingen te verrichten. Werkloosheid en analfabetisme, als mede een grote sociale achterstand tekenen grote delen van onze samen leving. Met ons oude internaat en onze school proberen we, naast maatschappelijke begeleiding van de gezinnen, een zoutend zout te zijn. Sicilië is een eiland, waar natuur rampen hun spoor telkens weer na laten, het is een land, waar de samenleving verziekt is door de Ma fia. het is voor velen en terecht een uithoek van Europa. Injectie Bij dit alles is er een autoritair levenspatroon in deze typische man nenmaatschappij, waarop 'n zeer tra ditionele rooms-katholieke kerk haar accenten plaatst. De Waldezen al meer dan vier eeuwen in Italië werkzaam, doen wat hun hand vindt om te doen. In het licht van dit alles mogen de geefsters en gevers er diep van overtuigd zijn, dat zij ons moreel én materieel een niet te onderschatten injectie hebben gege ven. Ons hart loopt over van dank baarheid. Gij allen, beste vrienden, hebt tezamen een koninklijke daad „esteld.' We zijn u héél dankbaar voor wat gij aan onze kinderen, onze gezinnen en aan ons hebt wil len doen'. Ds. Panascia besluit dan met de mededeling, dat hij en z'n vrouw gaarne de uitnodiging van Trouw- Kwartet om naar Nederland te ko men zullen aanvaarden. In verband met de afbouw van het flatgebouw 'De Noteboom' moeten zij de juiste datum nog in beraad houden. kieren tussen de bodem en het bedje zitten, icaar tussen het kind bekneld kan raken, 'We hebben de indruk, dat veel ledi kant j es verkeerd gemaakt worden om dat ze er dan zo aardig uitzien', zegt mej. drs. Bouman van het Veiligheids instituut. 'Er hoort dan een kastje bij dat je ook als aankleedtafel kunt gebruiken en later zelfs nog als bu reautje. Het is leuk bedacht, maar blijkbaar wordt er te weinig van uitgegaan dat zo'n bedje in de eerste plaats veilig moet zijn voor een kind. Zelfs in Duitsland, waar veel meer veiligheidsmaatregelen gelden dan bij ons. worden desondanlcs nog ondeug delijke kinderbedjes in de handel ge bracht'. De brochure is met al z'n praktische tips niet alleen bedoeld ixxxr ouders die een ledikantje gaan kopen, maar zeker ook voor hen die er zelf een willen maken. Want of je er nu een koopt of zelf fabriceert, als het geen goed bedje is, kan het kind er uit vallen. En wat doe je daar tegen? 'Dan ga je er al gauw toe over een kind met een tuigje vast te binden. Die tuigjes vinden wij erg griezelige dingen. Dat zouden we altijd afra den'. De brochure is voor vijftien cent bij het Veiligheidsinstituut, Hobbema- straat 22 in Amsterdam, te krijgen. Moet 'Kinderledikantjes en veiligheid' worden opgestuurd, dan komen er natuurlijk verzendkosten bij. Net als in onze taal zijn in 't Frans zoveel Engelse termen ingeburgerd dat het de spuigaten uitloopt, tenmin ste in Frankrijk en volgens oud-pre mier Jacques Chaban-Delmas en zijn volgelingen. Meer dan twee jaar heeft een door de oud-premier ingestelde terminologiecommissie over een echt Franse vervanging van honderden En gelse woorden zitten piekeren en nu hebben ze dan vol trots in hun staats courant driehonderdvijftig vondsten gepubliceerd. De eersten die geen Engelse woordjes meer (mogen) gebruiken, zijn de mensen van de Franse radio en televi sie, waarin de staat het volledig voor het zeggen heeft. Er zwaait wat voor hen als ze nog woorden als 'one man show', 'feature' of 'hit-parade' in de mond durven te nemen. En misschien is het nog wel een graadje erger als ze 'flash back' durven uitspreken. In plaats daarvan moeten ze in dezelf de volgorde 'spectacle solo', 'varia', 'palmares', en 'retrospectif' zeggen. Daar steekt het volk wat van op, dat van overheidswege geadviseerd wordt ook echt hun moers taal te spreken. Na de showbusiness nemen de taalzui veraars het vervoerswezen, de ruimte vaart, en nog later de wereld van de financiën, de sport, de computers en het toerisme onder handen. Sinds de publikatie in de staatscou rant bestaan bijvoorbeeld ook 'know how* en 'tanker* niet meer. Dat is 'savoir faire' en 'navire citerne' ge worden. Voordat het 'franglais' weer duidelijk in francais en anglais ge scheiden kan worden, moet er nog heel wat moeilijks gedaan worden. De taalpuristen moeten 'hardware', 'soft ware' en 'marketing' voorlopig tegen hun zin toestaan, omdat ze er geen goed Frans voor wisten. 'Pipeline' leverde ook zoveel problemen op, dat de denkers besloten het Engelse woord te handhaven, maar dat moet voortaan wel op z'n Frans worden uitgesproken: pieplien. Vijf inwoners van het Brabantse Dorst hopen vandaag het wereldre cord hoepelen te vestigen door van Antwerpen naar Dorst te hoepelen, een afstand van vijfenvijftig kilome ter. Als hoepels worden fietswielen gebruikt. De Dorstenaren willen bin nen negen uur uitgehoepeld zijn en als iedereen in hun buurt ophoepelt, zal dat misschien nog wel lukken ook. Zwarte plastic roofvogels blijken ech te vogels een enorme schrik aan te jagen. Gelukkig voor die echte, want vóór hun nep-soortgenoot verscheen, vlogen ze bij bosjes dood tegen de glazen wanden van gebouwen. Een bedrijf in Weert, dat nogal wat dode trekvogeltjes door een hoge glazen liftschacht op z'n geweten had, heeft uitgevonden dat een eenvoudig lapje zwart plastic met het uiterlijk van een valk de aanvliegende vogels van schrik haastig een andere richting in doet zwenken. De glaswanden zijn nu wel niet zo fraai doorzichtig meer omdat ze zwart zien van de nepvogels, maar het spaart een hoop echte die ren uit Een garage en een rijkelijk van glas voorzien huis in Weert heb ben het plastic voorbeeld al gevolgd. Nieuwe bril nodig? Mary Quant weet er raad op. Ze ontwierp een stuk of tien veelgevraagde grote monturen, waarvan er altijd wel eentje zal staan. Overigens is dit Mary Quant zelf niet maar mannequin Priscilla Tanner, voorwie het alleen maar even vast houden voor de foto is en daarna gauw inpakken en wegwezen. Een kusje voor Ceesje kan er 's morgens altijd wel even af, voor de grote giraffen buiten aan het ontbijt gaan .Ze zijn allemaal bijzonder inge nomen met het jeugdige Ouwehand- girafje, dat ondanks dat het al 2*4 maand oud is en bijna 2V& meter hoog, voorlopig nog lekker warm bij moe op stal blijft. Daarom geven de anderen de kleine altijd eerst een hartelijke lik over z'n snoet voor ze de deur uit stappen. Wie in de Limburgse gemeente Wit- tem weigert het café te verlaten als de kastelein de tent moet sluiten, wordt opgeschreven in het grote boek. Caféhouders in die gemeente hoeven volgens een bijna 25 jaar oude politie verordening de plakkende stamgasten niet bij het nekvel te grijpen en op straat te zetten om zelf eventueel een bekeuring te ontlopen. Ze hoeven al leen maar in het 'strafschrift' te noteren hoe de lastige klant heet Komt er na sluitingstijd een politie- inval, dan gaat de kastelein vrijuit, maar de klant op de bon. Het beruchte strafschrift was hele maal in onbruik geraakt, maar sinds in een nieuw gevestigd horecabedrijf de moeilijkheden met langzitters en drinkers zich opstapelden, hebben alle plaatselijke kasteleins van de politie weer een afschrift van het strafschrift gekregen, met de verplichting dat ook te gebruiken. 'Er zijn drie lampen in de computer gesprongen, toen ik zijn loopbaan tot nu toe er in deed.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7