AKREKENMACHINE IN OPMARS 1972 Goederenmarkten toonden opmerkelijk herstel in tweede helft van Vakbonden weinig wijzer na gesprek met Gero Weer conflict Marien burg met Surinaamse overheid heepsbouwers in oningen hadden t moeilijk in '72 fondsen in New York Bij bondsspaar banken nu tegoed van boven 10 miljard Gommage Industrie ontslaat NKV- bedrijfscontactman Zwitsers disconto stijgt tot 4,5 pet Dr. Batenburg voorzitter Ned. Bankiersvereniging DOW JONES INDEX Amerikaanse goederenmarkten ig bedrijf bezig bedrijf bezig bedrijf Autofabrikanten in VS beschuldigd van prijsafspraken NOTU weigert redactiestatuut WALL STREET GEMAKKELIJK SER-personeel krijgt 2,6 pet. salaris méér ;ws -5* /KWARTET ZATERDAG 20 JANUARI 1073 FINANCIëN EN ECONOMIE T29/K27 AMSTERDAM De elektronische pocket-calculator, of in goed Nederlands zakrekenmackine eheten, is in opmars. Zowel uit Japan als uit de Ver. Staten wordt Europa en derhalve ook ons land momenteel overspoeld door een stroom van deze spoelgoed-rekentuigen. Apparaatjes, waarmede u binnen enkele seconden kunt vaststellen op welke dag u geboren bent. op welke dag uin liet jaar 2000 jarig zal zijn en nog vele andere dingen meer. zakrekenmachine heeft zijn ont- kkeling te danken aan de grote jcht, die de techniek de laatste ■en heeft genomen. Dit heeft nl. tot volg gehad, dat elektronische onder- len niet alleen steeds kleiner maar k voortdurend goedkoper zijn ge- irden. Daardoor werd de industrie de gelegenheid gesteld een appa- itje te maken, dat perspectieven •dt voor een toekomstige massa iet. loral Japan hoe kan het anders heeft dit tijdig gezien. Japan, waar abacus een soort telraam al Ie eeuwen lang hoogtij viert in nkels en op kantoren, was gelet op stormachtige groei van zijn elek- inische industrie gewoon toe aan de ^rekenmachine, waarop het werken el wat simpeler is dan op de oude acus. ipan it de belangrijkste producenten van iktronische zakrekenmachines beho- dan ook Japanse bedrijven als nyo, Canon en niet te vergeten arp Electronics. Deze laatste pous- ert haar apparaten niet alleen via traditionele kantoormachinehandel. Bar ziet ook grote verkoopkansen in irenhuizen e.d. Amerika, waar overigens ook de gen producenten als Monroe en iwlett Packart, zich terdege op dit rrein roeren, is thans zoals ge- gd het oog op Europa gevallen lor de afzet van zakrekenmachines, zo u wilt elektronische rekenlinea- len Want er zijn er ook. waarmede men niet alleen kan optellen en af trekken, vermenigvuldigen en delen, maar ook sinus-, cosinus- en tangens- berekeningen en worteltrekkingen kan uitvoeren. Het laatste is echter meer voor de ingenieur en weten schapsbeoefenaar van belang. Voor de gewone man en vrouw is er vooralsnog slechts het genoegelijke spelletje om met het apparaatje aller lei niet diepgaande, berekeningen uit te voeren. De huisvrouw kan in de supermarkt snel vaststellen of het inderdaad wel zo voordelig is van een bepaalde aanbieding gebruik te ma ken. In de auto is het voor de mede passagier een aardig tijdverdrijf om uit de verstreken tijd tussen twee afstandsborden de snelheid van het voertuig uit te rekenen en zo de kilometerteller te controleren. Verder kan de elektronische dwerg dan ook nog behulpzaam zijn bij het vaststel len van het benzineverbruik. Speelse zaken 2 N HAAG Het jaar 1972 is voor Groninger scheepsbouwindustrie 'n si lijk jaar geweest in die zin, dat tengevolge van het wegvallen van rente-subsidie nauwelijks mogelijk nieuwe opdrachten te boeken, rdoor kwam de continuïteit van de kzaamheden op de werven enige en ernstig in gevaar. Dit deelt de iningse kamer van koophandel in r jaarverslag mee. zeer veel moeite en het zich 'oosten van offers hebben de wer- echter weten te voorkomen, dat werktijdverkorting moest worden rgegaan. De weinige opdrachten geboekt konden worden waren wel alle voor buitenlandse reke- 'de reparatiewerven waren in '72 ldoende van opdrachten voorzien, leens voornamelijk als gevolg van uitermate moeilijke positie, waarin Nederlandse kleine handelsvaart teert. vooruitzichten op lonende op- jchten zijn vooral voor de nieuw- werven weinig rooskleurig, ter- er voor wat de reparatie werven :ft nog geen tekenen zijn, die er wijzen, dat zij ruimschoots van zullen zijn voorzien, aldus de toer. i. Olie noteerde op 19 januari 41 41% Philips 17%—lVi's Unilever -49 en KLM 34% duPont. Glore en Forgan. 1CTENK0ERSEN A VOND VERKEEK iTERDAM In het telefonisch avondver- r kwamen gisteravond de volgende koer- lot stand (tussen haakjes de officiële koers van gistermiddag ZO 80.3080.70 (81.00). Hoogovens ■40). on. Olie 126.60—127.50 (127.30). lips 58.1058.50 gl (5S.70)Unilever •90—156.30 (156.90), KLM 112.00 (112.00) Maar deze speelse zaken zijn natuur lijk niet de opzet van de producenten, die hun apparaatjes dan ook allen aankondigen als 'hel van het' voor de zakenman. Of dat nu een boekhouder is. een bankier, een assuradeur, een effectenmakelaar of een accountant, het doet er niet toe zij zullen er niet zonder kunnen. Eij inderdaad, als de elektronische zakrekenmachines op de lange duur betrouwbaar blijken te zijn, dat zal in de toekomst zeker aan tabellenboeken en andere hulpmidde len op het terrein van berekeningen ten dienste van bank- en verzekerings wezen geen lang leven meer bescho ren zijn. Al deze tabellen kunnen nl. in het mini-geheugen van de kleine reken machines worden verzameld. Dit op miniem kleine, geheel automatisch vervaardigde, geïntegreerde schakelin gen, bij de produktie waarvan vooral de Amerikaanse Texas Instruments een belangrijke plaats inneemt, maar ook Motorola, General Instrument en Nort American Rockwell hun partij meespelen. Dezer dagen heeft Hewlett-Packard in Nederland het laatste snufje op het gebied van de elektronische zakreken machines geïntroduceerd. Een appa raatje, werkend op lichtnet en batte rijen, dat klein genoeg is om in de borstzak van een overhemd te worden meegedragen, maar dat desondanks toch de ingewikkeldste berekeningen kan uitvoeren die te maken hebben met de verhouding tussen geld en tijd. Zo kunnen obligatierendementen wor den uitgerekend, problemen op het gebied van samengestelde interest worden opgelost en onderzoekingen worden verricht op het gebied van investeringen. De kosten van dit appa raatje vallen dan ook wel iets buiten de sfeer van een speelgoed-prijsje, nl. f 1470 exclusief BTW. Het elektro nisch wonder is onmiddellijk lever baar, zo voegt de fabrikant er veelbe tekenend aan toe. Vele tabellen, zoals die nu nog gebruikt worden in de bank- en verzekeringswereld, zullen overbodig worden door de komst van de zakrekenmachines. Het indrukken van enkele toetsen is het enige wat de gebruiker hoeft te doen. Ervaring in de omgang met com puters is niet vereist. De foto toont het apparaatje van Hewlett Packard. Beieindvoerder benoemd UTRECHT De vakbonden zijn vrijdag maar weinig wijzer gewor den van een bijna drie uur durend gesprek met de directie van de in liquiditeitsmoeilijkheden verkerende Gerofabriek in Zeist. Districts bestuurder A. van der Sanden. van de industriebond NKV, zei na af loop van het gesprek dat de directie vage uitlatingen heeft gedaan over reorganisatieplannen in de personele en bedrijfsorganisatorische sfeer. AMSTERDAM In de tweede helft van 1972 heeft zich op de we reldgoederenmarkten een opmerkelijk herstel voorgedaan, waarbij o.m. in de sectoren granen, wol en suiker de hoogste prijzen sinds ja ren tot stand kwamen. Ook in de eerste maanden van 1972 was, na de baisse in 1971, al sprake van een licht verbeterde stemming. Dit was mede te danken aan een ontspanning op de internationale geld en kapitaalmarkten, aldus een overzicht van de wereldgoederenmark ten in 1972 van de bank Mees en Hope. tie. Door een mislukte oogst zag de Sowjet-Unie zich genoodzaakt met de belangrijkste graanexporterende lan den contracten af te sluiten. De inter nationale tarweraad verwacht, dat de wereldtarweproduktie zonder Chi na in het seizoen 19721973 rond 300 min. Ion zal bedragen. Dit is 20 min. ton minder dan -de recordoogst in het voorgaande seizoen. In 1972 werd bij de Bondsspaarban ken 11.69 10,12) miljard inge legd en 11,05 9,55) miljard te rugbetaald. waarmede het jaarover- schot op 640 570) miljoen uit komt. Na bijschrijving van de over 1972 verschuldigde rente laat het per 1 januari 1973 toevertrouwde totaalte goed zich becijferen op 10,35 mil jard. In december 1972 werd bij de Bonds spaarbanken een bedrag van 984.5 915.0) miljoen ingelegd en 980,9 885.5) miljoen terugbetaald, het geen resulteerde in een spaarover schot van 3.7 29.5) miljoen. Dc bonden hebben de directie te verstaan gegeven dat ze volledige in zage willen hebben in de thans be schikbare bedrijfsgegevens. De direc tie heeft volgens de heer van der Sanden toegezegd dat de bonden de gegevens begin volgende week kunnen krijgen. De raadkamer van de rechtbank in Utrecht heeft de door de Gereofabriek in Zeist gevraagde surseance van beta ling verleend. Tot bewindvoerders werden benoemd mr. W. Nije en mr. P. F. J. Rive, beiden uit Utrecht. Er wordt nog een derde bewindvoerder een zakenman benoemd, maar de kandidaat die de rechtbank op het oog heeft vroeg bedenktijd. Verwacht wordt dat de derde bewindvoerder na het weekeinde wordt aangewezen. De heer Van der Sander van het NKV zei verder: 'We willen niet over reor ganisaties praten voor we precies we ten hoe de zaken er voor staan. Als er eventueel offers moeten worden ge bracht willen we weten wat we ervoor terug kunnen krijgen'. Hij legde voorts uit dat de moeilijkheden bij Gero niet van vandaag of gisteren dateren. Hij heeft de indruk dat het bedrijf "een verkeerde vorm van fi nancieren heeft gehanteerd van wan beheer zou ik niet willen spreken'. BREDA De industriebond NKV is in conflict met de Hollandsche Gom mage Industrie te Breda, over het ontslag op staande voet van haar bedrijfscontactman M. van Gooi. Vol gens de districtsbestuurder Jacques Kirkels, is de industriebond NKV be reid deze zaak hoog te spelen. Maan dag komen de werknemers van de Hollandsche Gommage Industrie bij een om te beslissen welke acties on dernomen moeten worden. De heer Kirkels heeft verklaard dat er volgen de week al gestaakt zou kunnen wor den in het bedrijf. De bedrijfscontactman van Gooi werd afgelopen woensdag bij de directie geroepen en op staande voet ontsla gen. Hij hervatte die dag zijn werk. nadat hij hersteld was van een be drijfsongeval. Het motief van zijn ont slag zou zijn. dat zijn karakter niet overeen kwam met de sfeer van het bedrijf. De heer Van Gooi is echter a) 10 jaar werkzaam bij het bedrijf en heeft ooit eerder ook maar iets ge merkt, dat hij er niet zou passen. Volgens districtsbestuurder Kirkels is dc heer Van Gooi duidelijk ontslagen vanwege zijn vakbondsaktiviteiten. Volgens hem heeft het bedrijf overi gens 'alle ruimte om gezond door te draaien, misschien op een iets andere manier. Vorig jaar boekte Gero nog een reële omzetstijging van zeven pet. De produkten van het bedrijf liggen goed in de markt, aldus de vakbonds bestuurder. Volgende week woensdag gaan de bonden met de bewindvoer ders praten. 'Wij hoeven met deze directie momenteel eigenlijk geen za ken meer te doen', zo zei de heer Van der Sanden. ZURICH Het Zwitserse bankdiscon- to, het laagste van de gehele geindus- trialisserde wereld, zal met ingang van maandag verhoogd worden van 3,75 tot 4.5 pet. De centrale bank deelde mee. dat deze maatregel was genomen om de kredietvoorwaarden beter bij de marktverhoudingen te doen aansluiten. Door de Zwitserse discontoverhoging behoort Nederland nu. samen met Italië cn Portugal tot de landen met het laagste disconto. AMSTERDAM Mr. B. A. J. M. van Hellenberg Hubar, vice-voorzitter van de hoofddirectie van de Nederland- sche Middenstandsbank is in verband met zijn benoeming tot directeur van de Nederlandsche Bank afgetreden als voorzitter van de Nederlandse ban kiersvereniging. Tot zijn opvolger is benoemd dr. A. Batenburg, lid van het presidium van de raad van be stuur van de Algemene Bank Neder land. aldus een bericht van de vereni ging. Koersen in Montreal 17'1 18/1 11,1 Dom Tar s (.hem 19'1919', HUSK.V ji 2IA£ nu Na'.. (Jas 12 s 12% 12% Mass Ferguson 19% 20% 20"» Nul. Resources 9.031. 9.021. 9.00L Shell Canada 60'» 59% 59 liiflHki. Sporen (uil. iibl. Mod* 17 jan. 1029.12 218.35 118.96 75.25 4S4.7 18 jan. 1029.12 216.42 118.16 75.34 482.6 19 jan. 1026.19 214.06 117.33 75.23 487 0 Aand. Ubl I'm. h. i„ 17 jan. 17.380 20.490 1.794 789 653 18 jan. 17.810 20.380 1.789 692 7*Q 19 jan. 17.020 20.590 1.786 520 930 Op de wereldsuikermarkt deden zich in 1972 vrij scherpe prijsfluctuaties voor. Ondanks de grotere produktie lijkt het erop, dat voorlopig nog niet aan de consumptiebehoefte kan wor den voldaan. Dit betekent, dat de wereldsuikervoorraden nog verder zul len inkrimpen. Door grote transacties in Braziliaanse suiker voor versche pingen in 1973 naar waarschijnlijk heid Rusland en China, steeg de Lon- dense dagprijs tegen het eind van het jaar tot 100 per ton. Dit is het hoogste niveau sinds 1963. Als gevolg van de aanhoudend krappe aanbodsittiatie zette de prijssijgende tendens op de wereldkatoenmarkt zich in 1972 aanvankelijk nog voort. Gelei delijk aan verflauwde de stemming echter. Afgezien van een schaarste aan de beste kwaliteiten reageerde de markt in de laatste maanden van het jaar met prijsstijgingen op berichten dat de Amerikaanse regering van plan is door areaalinkrimping de katoen- oogst 19731974 tot ongeveer 11 miljoen balen te beperken. De wereldkoffiemarkt bood het afgelo pen jaar, bij een overigens slechts matige kooplust van Europese en Amerikaanse branders, een zeer vast beeld, waarbij vooral de vorstberich- ten uit Brazilië medio 1972 een forse prijsstijging voor vrijwel alle soorten veroorzaakten. De wereldkoffieproduk- tie in het seizoen 19721973 wordt geschat op 52 min. balen en de voor raden op 46 min., bij een jaarlijks verbruik van ongeveer 52 min. balen. Bereikte de cacaoprijs tegen het einde van 1971 het laagste peil sinds 1966, in het afgelopen jaar viel een duide lijk verbeterde stemming waar te ne men. Deze ontwikkeling kan worden toegeschreven, aan een stijging van het cacaoverbfuik en een groeiende onzekerheid over de oogstvooruitzich- ten in de Westafrikaanse produktiege- bieden. De grote graanaankopen door de Sow jet-Unie zijn in 1972 van grote in vloed geweest op de wereldgraanposi- Daggeld omlaag AMSTERDAM De meevallende ruimte op de geldmarkt heeft vrijdag geleid tot een verlaging van het tarief voor daggeld van 2,75 tot 2,25 pet. 'Regeringssuiker ten eigen bate verkocht X Gedaan; b - Bieden; L Luien; n Nom Gerst 'HV ui fRECHT Dr. B. Pruijt, hoofddi- op cteur van de SHV heeft in een euw.iaarstoespraak 1972 een jaar ge- dat wel niet slecht was voor concern, maar 'waarin wij meer rgen hebben gehad dan in de daar- nvoorafgaande, wat onstuimige ja- SHV heeft in verschillende ge ilen voor de keus gestaan, aldus dr. uijt, om het tempo van de herstruc- rering maar wat af te remmen, armee de aanloopkosten wat meer de hand te houden, maar dan ook kans op een verdere groei af te mmen. 'Wij hebben die keus ge- aakt in dc richting van een voortge- tte groei. Liever in 1972 een wat 'akker jaar, maar met vooruitzich- van een voortgezette gfoei'. De lofddirccleur zegt in zijn rede (aan- haald in het personeelsorgaan Log- H lek) verder, dat de grote diversifica- e binnen de SHV de stabiliteit ver- root. Daarom zal zijn inziens 1973 1s°k w 1 weer een redelijk jaar wor- en. 1 nterbonds MSTERDAM Het beleggingsfonds iterbonüs (beheerd door Labouchère Theodoor Gilissen zal over het op oktober geëindigde boekjaar 45,92 er participatie uitkeren tegen 44,96 SchllitCIÏia ver het vorige verslagjaar. De netto ermogenswaarde per participatie aaide van ƒ652,72 tot ƒ649,04. Het itale vermogen van het fonds be- toeg op 31 oktober ƒ20,25 (20,75) 'iljoen. Bij deze vennootschap zijn geen werk nemers meer in dienst; zij bezit al leen de terreinen met opstallen waar op vroeger de scheepswerf van Nies- tern was gevestigd. Appingedaminer Brons APPINGEDAM Brons motorenfa- bnek had een bevredigende bezetting voor de mocorenproduktie. De voor uitzichten voor 1973 lijken beter dan die aan het begin van 1972. Naast dp motoren-licenties in Engeland en Zwe den zullen de Bronsmotoren in de toekomst ook in Amerika onder licen tie op de markt worden gebrazht. Vooral de export naar de USA was in 1972 bevredigend. Krasnapolsky AMSTERDAM Ook Krasnapolsky wil zich beschermen tegen een even tuele overval door een statutenwijzi ging. waarbij 5000 preferente aande len van 1000 worden gecreëerd. De rest van het maatschappelijk kapitaal, bestaande uit gewone en prioriteits aandelen, blijft ongewijzigd totaal 5 n:ln nominaal. Voor het overige be treffen de voorgestelde wijzigingen in de statuten aanpassingen, o.a. aan de nieuwe vennootschapswetgeving. 1AL OTTERDAM Caravan- en Bootim- »rt Arie de Boom (onderdeel van leneba) heeft van de Holland Ameri- 4 Lijn de Niestern Scheepsbouw 'nie te Hellevoetsluis overgenomen. AMERSFOORT Schuitema gaat het aandeel van de Famila Handelszen- tralgesellschaft in de joint-venture Fa mila Tilburg overnemen tegen de hui dige waarde. Famila Tilburg kreeg bij de oprichting een kapitaalstorting van iec'.er der beide aandeelhouders van 350.000. Het Famila-bedrijf in Til burg heeft overigens, zoals werd ver wacht, ook in 1972 nog een belangrijk aanloopverlies opgeleverd. Hiermee was al rekening gehouden bij de in november 1972 door Schuitema uitge sproken verwachting van een hogere winst over 1972. De samenwerking met het Duitse bedrijf, dat zich voor alsnog op eigen land wil richten, dateert van begin 1970. Famila Til burg bleef tot nu toe het enige geza menlijke bedrijf in ons land. Friesch-Gron. Hyp. bank AMSTERDAM Ook de Friesch-Gro- ningsche Hypotheekbank heeft zich geschaard in de rij bedrijven, die preferente aandelen gaan uitgeven ter voorkoming van een overval. Aandeel houders wordt voorgesteld het maat schappelijk kapitaal te vergroten van J 25 miljoen tot 50 miljoen. Het nieuwe kapitaal bestaat-uit 25.000 pre ferente aandelen van 1000, die op naam zullen staan. Op te* plaatsen preferente aandelen moet een ver plichte storting van tenminste 10 pet plaatsvinden. Amro-bank AMSTERDAM De uitgifte door de Amsterdam-Rotterdam Bank van 7,25 pet 7-jarige euro-guldens notes is op vrijdag, de eerste dag van inschrij ving. voltekend voor het maximumbe drag van 70 min. De inschrijving is daarop gesloten, aldus de bank. Bouw in Groningen GRONINGEN De werkgelegenheid in Groningen krijgt een injectie door de bouw van een kantorencomplex voor de huisvesting van provinciale diensten. Honderd bouwvakkers zul len er ongeveer drie jaar werk aan hebben. De stichtingskosten bedragen 27.5 miljoen gulden. Het Gronings provinciebestuur heeft de bouwop dracht verstrekt aan Sanders Verenig de Bedrijven te Arnhem. Het kanto rencomplex is ontwikkeld door VOM- Nederland. PARAMARIBO Er zijn moeilijkhe den ontstaan tussen het Surinaamse ministerie van economische zaken en de suikeronderneming Mariënburg. De suikeronderneming zou door de over heid geïmporteerde suiker hebben ge zuiverd en ten eigenbate hebben verkocht. Volgens het Surinaamse ochtendblad 'De vrije stem' zou hierdoor sur. 200.000 (ca. 400.000) aan overheids gelden in Mariënburgs bedrijfspot zijn verdwenen. Enkele maanden geleden heeft Mariën burg 900.000 kilo natte en vuile sui ker uit Brazilië en Columbië moeten zuiveren. Hieruit haalde men 700.000 kilo droge suiker met een waarde van sur. 300.000. De zuiveringskosten be droegen sur. 54.000. Mariënburg heeft vorige week sur. 50.000 aan de Surinaamse overheid afgedragen. Het ministerie van economische zaken in Paramaribo eist echter, dat onmid dellijk de hele schuld wordt voldaan omdat Mariënburg de suiker ook con tant heeft verkocht. Volgens het Suri naamse dagblad zou Mariënburg het geld van de opbrengst van deze suiker gebruikt hebben voor betalingen van het bedrijf 'omdat het met grote li quiditeitsproblemen, te kampen heeft'. Een woordvoerder van de Rubber DETROIT (ANP) General Motors, Ford en Chrysler worden beschuldigd van samenwerking bij het vaststellen van prijzen van auto's bestemd voor verkoop aan eigenaars van autover huurbedrijven. Een federale rechter, John Feikens, heeft dit onthuld na verzoeken om de zaak geheim le hou den te hebben afgewezen. Volgens de rechter staat in een document van het ministerie van justitie, dat bij het federale districtsgerechtshof in De troit is gedeponeerd, dat topfunctiona rissen van de drie autofabrieken tij dens een aantal geheime vergaderin gen vertrouwelijke inlichtingen heb ben uitgewisseld over kosten. General Motors en Ford worden in de aanklacht gedaagden genoemd en Chrysler mede-samenzweerder. Het document noemt namen van 48 voormalige of nog in functie zijnde topfunctionarissen van General Mo tors. van 45 Fordfunctionarissen en van vier topfunctionarissen van Chrysler, die zouden hebben deelgeno men aan de besprekingen over het vaststellen van prijzen. Onder de functionarissen bevindt zich Henrv Ford II. Cultuur Maatschappij Amsterdam ver klaarde desgevraagd, dat de geïmpor teerde suiker om produktieredenen te gelijk met andere suiker is geraffi neerd. Daardoor is ook alles verkocht. 'Er zijn inderdaad enige moeilijkhe den met de betalingen. Er vinden echter op het ogenblik besprekingen tussen Mariënburg en de Surinaamse overheid plaats. Beweringen in Suri name als zou er sprake zijn van 'verduistering' zijn echter volkomen uit de lucht gegrepen', aldus een zegsman van de RCMA. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Omdat de werkge vers weigeren elke formulering over een redactiestatuut in de nieuwe CAO op te nemen, zijn deze week de onder handelingen voor een nieuwe CAO voor de weekbladjournalisten afgebro ken. De NOTU (Nederlandse organisatie van Tijdschriften Uitgeverijen) heeft elek bepaling waarin wordt voorge schreven dat er bij een weekblad een statuut dient te zijn, waarin de posi tie van de redactie (ondermeer ten aanzien van dc benoeming van een hoofdredacteur) is geregeld, afgewe zen. Maandag zal de journalistendele gatie zich beraden bij de NVJ (Neder landse vereniging van Journalisten) hoe de verdere gedragslijn zal zijn. In de CAO voor dagbladjournalisten is de bepaling over de noodzakelijkheid van een statuut reeds opgenomen. De CAO voor de weekbladjournalisten is daarom belangrijk, omdat deze een test-case is voor de overige tijdschrift journalisten die straks bij hun CAO- onderhandelingen ook de eis voor een redactiestatuut centraal gaan stellen. mri. mei Juli mrt me) Juli 18/1 260% 2 51 >4 240'; 93% 91% 88% 91 Va 90% 87% Si>J;i bonen nov. «691 ib jan 463%b mrt. 4444* WINNIPEG 181% 172'ib 164'«L nov. 4isb NEW Y.OKK Katoen mrt. 37.45-48 mei 37.25b-30L okt. 34.95b-55.05L 9.20 9.31C 9 lOg 3763 7.50-45 34.75 36'i 35% 31.80 30.75 Koper dec lan. Sir. loco 177%-1S0%L Lood Str. loco 5.00-5.50 ANTWERPEN 2101, AOUBAIX 23.50-24.25 23.50-24.50 23.50-23.70 LONDEN 11 per ton 1616-1617 1633-1634 178-180VÓL 5.00-5.50 227n 226n 208L 24.50-25.00 24.50-25.00 24.50-24.55 Metalen 1 Tin loco 480%-4Sl 49114-492 135';.135% 135-135',S 136=4-137 136=4-137 164 '»-164% 164%-164% 169 '4-169% 169%-169% Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De Sociaal-Economi sche Raad heeft gisteren besloten de salarissen van het SER-personeel per 1 januari jl. met 2,6 pet. te verhogen. Gewoonlijk worden deze salarissen die de gemiddelde trend van het bedrijfs leven volgen, telkens per 1 juli aange past, maar daartegen groeide in toene mende mate bezwaar van het perso neel, omdat premie- en belastingver hogingen doorgaans wèl per 1 januari plaatsvinden. \KW YOKK AC F Industrie* Airco Allied Chemical Alum Co of Am American Brands American Can Am Cvanamid Am Electr Power Am Metal Ct'max Am Motors Am Smell C Ref Am Tel Tel Ampex Anaconda Armco Steel Atlant Richfield Hi-ndix Belhl Steel Boeing Burlington Ind Cai| l'acaltc Ry Celanese Chase Manhattan Chesap Uhlo R Chrysler Cities Service Colgate-Palmolive Colt Industries Commonw Edison Cons Edison Cont Can Cont Oil Curllss Wright Curtiss Wright A Dart Ind Ueere and Co Dow Chemical Du Pont (EI) Lastman Kodak First Nat City 32s* 30", 28»; 32% US 47'; 47% 28", 28", 24'i 24 35V» 35% 58 59»; 53". 53'4 40 40% 50 H 50% 96", 95% 21 21 Admiral Corp Alleiighen.v P.vw AKzonB Am Standard Amsted Ind 35'4 35", 25% 25% 29'* 28% 42% 42% 31 30% 38%- 38% 44'! 44't, 42% 41% 103% 103% 178% 178% 143% 145*4 80 7S% 13-', 18 23 23 30 30% 12% 12% 41% 41% Balt Ohio 4%% 48% Bavuk Cigars 13% Can Brewerle* 6 Cerro 15'. Chadbuurri Gotb Chase Selecl Fd Columbia Gas Comlnc.o Cunt telephone Kluut Corp 11.67 I 81% 29 24% Furd Motor 76% Fruehauf 32% oen Electric 71", Gen Fond* 28% Gen Molors 79% Gen Publ Dill 22-i Gen Tel El 29% Getty Oil 99'i Gtlelte 63='. Gimbel Bruiner» 25 Goodvear 1 and R 30'i Gull OH 28% Illinois Cmilr 25 U Instlco 12?; Inl Busm Macli 42S Iniern Harvester 35'! Inl Nick of Can 35% Inl Paper 42 Int 'lel lel 56% Johns Manville 2S-; Jones and Laughi 18% Kettnecoti Copper 25% Kraft Co 45'/, Ling-lemco Vougt 9", Litton Ind 12-i; Lockheed Aircraft 9 Marcor 26% Martin Marietta is?; May Dep Stores 48% McDonnell Uougla 33% Mobil Oil Corp 74% Nat Biscuit 57'% Nabisco 31% Nat Distillers 16 U Nat Gypsum 16% Nat Slee) 41% Nat. Lead Ind. 16% North Am Rockw 32 Gen Cigar is:; Inl Btik tot Rec 98%b Inl Kiev Frag 93 Inl Paper <9 4) nlerspar 27.70 Kansas City Ind 38 27%. KI.M 34»; Kroger 24 l.ea-co 15% Lone Star Cement 1 etiniari 17% Madison Fund 13% Pac Gas and El. Peiiti. Central Pepslcn Phelps Dude* Phillip Murrts Phillips Petr Procter Gambl RCA Republic Sieel Revnolds Ind Royal Dutch Petr Santa Fé ind. Sears Roebuck Shell 011 Southern Southern Pacific Railway Sperry Rand Stand uil Caltf Stand Oil Indiana Exxon Corp Studebakor-Worth 1 Sun Oil Texas Gulf lexas Inst Transamerlca Unilever Union Carbide Uni Ruyal United Aircraft United Brand* US Steel West Union lei Wesllttghouse El Wnnlworlh Nat Can NV Ceulr a North West R N Am Phillips Co •lecldeiital Petr Union Electr Untied Curp* 1 titled Oa* Western Bancorp 30% 30% 2% 2% 87% 8674 43 427» 26% 26% 54% 54% 41% 41% 32% 31% 117», 117% 57% 567; 20% 20»; 41% 40 49% 44 U 4S% 48% 85% 85% 88% 88?; 92'.; 93% 42 42% 183'; 182% 17% 17% 49 49% 48% 15% 15'; 40% 40% 11% 11% 32% 32'/, 39»; 40 42% 42% 29% 29% 157; 13", 7% 7 70% 70% 31% 31% 12% 12% 25% 247', 24% 24% 53% 53% 41% 40 18% 18% 9% 9% 19% 19 36 36?,

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 27