Jerzet tegen prof groep groeit uit tot rebellie 'Mannentijd' voor Sheila Y oung: 41,8 Kansen Ronnie Nooitgedagt gedaald FIFA: Zuid-Af rika tijdelijk toelaten Amerikanen willen Europa veroveren met hun 'football' Planinc strijkt vlag tegen Kick Lange weg wmtlleen Willy Olsen vertrouwt op succes van ISSL Jsbaan in )ost-B"abant George Best niet naar circus Ze^daas^e met veel publiek DUW/KWARTET ZATERDAG 20 JANU ARI 1973 _j4>UW/l SPORT T25/K23 n onze speciale verslaggever IEN De aversie tegen de vreemde manipulaties van de Inter- ional Speed Skating league in een tot mislukken gedoemde poging schaatscircus van een wisse ondergang te redden, neemt hand ir hand toe. De aanvankelijk slechts gefluisterde protesten van rijders tegen acties waarbij zij zelf als reclame-object dienen, men nu de vorm van een openlijke rebellie aan. Slechts enkele eurs uit het circus van financier Bill Moore verlenen aan die acties bereidwillig hun (overigens betaalde) medewerking. Schenk en rkerk zijn daarvan de exponenten in het Nederlandse kamp; Grön- d en Olsen van Noorse zijde. Bols en Eddy Verheyen weigeren yeg zonder meer klaar te staan r de grillen van de ISSL-officials. de gebeurtenissen in het Haagse enhuis, waar de rijders min of overvallen werden met de mede- ng dat zij handtekeningen dienden te delen, is er een bijeenkomst eest van de rijders met voorzitter 1. Neely. Verheyen: 'Daarbij is dui- jk afgesproken dat er wanneer weer van dergelijke acties zouden lts vinden er ruimschoots tevo- overleg zou worden gepleegd met rijders. Maar hier bij de actie in en is dat weer niet gebeurd. Er geen planning. En dan kunnen ze niet zomaar uit de training weg- n. Ik had die tijd gewoon nodig te trainen'. wordt steeds duidelijker dat de de financiële verdrinkingsdood rft. In net trainingskamp in Hamar den de rijders eerst gesommeerd een jeugdherberg hun intrek te Verheyen: 'Dat hebben wij der meer geweigerd. Bij de KNSB ben wij jarenlang gevochten voor goede accommodatie. Dan kunnen nu als profs niet met minder oegen nemen. We zijn dan des- ds bereid om het verschil tussen jeugdherbergprijs en de hotelprijs bij te passen'. Bols: 'Het was eerst wel degelijk bedoeling dat we zelf de kaarten ;en verkopen. Maar de officials den wel door dat wij dat in ieder niet zouden doen. Ard is toen ir overstag gegaan omdat de Ne- anders bij Stiansen, de man die antwoordelijk is voor de organisa- in Noorwegen, toch al geen beste m hebben. Ik vraag mij wel af wat aan dergelijke acties hebt als je it dat de mensen die er aan mee ken betaald moeten worden. En maar zo weinig resultaat heeft', visie van Bols en Verheyen op het gebeuren getuigt in ieder geval meer werkelijkheidszin dan die de 22-jarige Noor Willy Olsen. bij de strijd om de World Cup in Haag doorstootte naar de top in schaatssport. Olsen eindigde toen tweede achter Schenk. Hij spreidt naar buiten toe althans een tbreideld vertrouwen ten toon in Aele ISSL-zaak. 'Het was bijv. te rzien dat het eerste jaar moeilijk worden. Het is nu eenmaal nog jonge organisatie. De officials en r|n publiek moeten nog wennen. Dat zeker tijd nodig. Maar ik ben er i overtuigd dat de ISSL er boven komt.' en verbindt aan die stelling echter één voorwaarde: 'Er zal op korte mijn een samengaan moeten zijn sen amateur en profbond. Gebeurt niet, dan gaat de hele schaatssport ot. Wanneer de ISSL zou worden ieheven, biedt dat geen voordelen ir het ISU. Het schaatsen zal dan ivoudig geen publiek meer trek- Willy Olsen was bij de handte- lingenaktie van afgelopen woens- aktief in Tönsberg. 'Het is na- irlijk uitermate vervelend om dit irt karweitjes te moeten opknap- Als de hele zaak goed zou lopen, id ik het ook niet. Maar nu er uaties ontstaan waarbij de ISSL un nodig heeft, wil ik best helpen, dit eerste moeilijke jaar vond ik gewoon onze morele verplichting dit werk op te knappen. Het is in belang van de organisatie en van rijders'. sen. afkomstig uit Tynset, studeert uwkunde in Oslo. Deze studie be nt,#1* hij zelf. 'Het is voor mij de orslaggevende reden geweest waar- ik het prof-contract heb geaccep- rd. Als amateur moet je net zoveel linen als wanneer je de prof-status bt. maar er staat niets tegenover, had in het verleden de grootste ;ijn ïeite om de eindjes aan elkaar te lopen. Dit prof-contract biedt mij in lier geval de mogelijkheid om mijn udie te financiëren'. "lly Olsen verwacht wel dat hij ior de schaatssport wat langer door moeten studeren. 'Maar dat is nu omdat ik er geld voor ijg. Als er geen profbond was geko- en, zou ik zonder meer met schaal lijn gestopt. Op de basis waarop de afgelopen jaren deze sport heb ng dreven was het niet meer mogelijk :thp door te gaan'. bouwkundig student heeft de afge- pen zomer overigens nog een aan- ekkelijk aanbod gekregen om terug keren naar de amateurs. Olsen: 'adat bekend was geworden dat ik as toegetreden tot de ISSL werd ik 'gebeld door Odd Haga. Die man ht eeft vroeger eens een soort manager- inctie vervuld bij het Bislet-stadion. anaf het moment dat de ISSL in de ubliciteit kwam, heeft hij zich ster- dan wie ook afgezet tegen het i\ in •rk lldc ei hele profgebeuren. Haga vroeg mij telefonisch terug te keren naar de amateurbon$l. Wanneer ik daar op in zou gaan zegde hij mij een bedrag toe van 50.000 kronen 25.000,-). Ik ge loofde hem eenvoudig niet. Ik dacht aan een misplaatste grap. Daarom weigerde ik direct. Maar toen hij bleef aanhouden, bleek dat hij mij wilde uithoren over de ISSL. Ik heb geen moment getwijfeld, en ik heb vastgehouden aan mijn contract met de profschaatsbond'. Willy Olsen is een pupil van trainer Johs Tenmann uit Hamar. 'Ik train al 3 jaar bij hem. Vanaf het moment dat ik serieus probeerde om door te drin gen tot de Noorse kernploeg, heb ik mij onder de hoede van Tenmann gesteld. Eens per week reisde ik daar voor naar Hamar, waar Tenmann woont. Soms kom ik van Oslo, soms van mijn woonplaats Tynset, waarbij ik 200 km moet overbruggen om naar Hamar te komen. Die aTstand is een bezwaar. Maar ik heb het er graag voor over om bij Tenmann te kunnen trainen'. Willy Olsen is na Dag Fornaess het tweede grote talent dat zich onder de hoede van Tenmann stelde. Tenmann gebruikte Olsen als proefkonijn voor de training die hij later op Fornaess uitprobeerde. Olsen: 'Na het seizoen 1971 heeft Tenmann met mij een experiment gedaan. Hij wilde uitdok teren hoeveel training ik kon verdra gen. In één week tijds schaatste ik 1200 rondjes op de baan in Hamar. Hij analyseerde vervolgens die trai ning en bracht die vorig seizoen in praktijk. De grote fout die hij toen maakte is dat hij die training voor schreef voor de hele groep. Hij paste de training niet aan het individu aan. De een kan nu eenmaal meer hebben dan de ander. Fornaess be- voorbeeld ging er aan onder door en zelfs voor mij was het teveel. Maar van die fout hebben de rijders en trainer geleerd. Dit seizoen heb ik veel minder getraind dan in het ver leden. Ik heb mij voornamelijk op de sprint toegelegd. En dat heeft in Den Haag al direct resultaten afgeworpen. Mijn prestaties hebben mij niet zoveel verbaasd als mijn klassering. Maar dat schrijf ik voornamelijk toe aan de ziekte van Grönwold die nu hersteld is. Ik ben er van overtuigd dat ik hem dit weekend voor zal moeten laten gaan.' JOOP HOLTHAUSEN LONDEN/WENEN (AP. UPI) Het dalend aantal bezoekers bij voetbal wedstrijden (een trend die overal in Europa merkbaar is), heeft in Enge land geleid tot een aantal voorstellen om de strijd in de League aantrekke lijker te maken. In Engeland daalt het aantal toeschouwers met gemid deld tien pet.; op de helft van de competitie houdt dan in dat de Lea gue tot nu toe twee miljoen mensen minder trok dan in de eerste helft van het vorige seizoen. Op de jaarvergadering van de League zullen deze zomer dan ook vier her vormingen worden voorgesteld, die naar wordt verwacht wel zullen wor den aangenomen. De hervormingen zijn: meer degradatie en promitic; een nieuw puntenstelsel met drie punten voor een overwinning om het aanvallend voetbal te bevorderen; begin van het voetbalseizoen in september in plaats van augustus; minder voetbal op de televisie, omdat de clubs geloven dat door de tv-reportages de mensen van de vel den wegblijven. AMERIKAANS VOETBAL De dalende belangstelling is builen Europa niet onopgemerkt gebleven. Volgens Jakob Reisner, oud-manager van de Oostenrijkse club Rapid SC, zien Amerikaanse zakenlieden in de huidige ontwikkeling een uitstekende aanleiding Europa rijp te maken voor het Amerikaanse 'football'. Reis ner: 'Meerdere invloedrijke Ameri kaanse zakenmensen hebben besloten bet voetbal-in-Amerikaanse-stijl in Eu ropa te bevorderen. Er bestaan plan nen om in 1974 met een Europese competitie van start te gaan: Volgens Reisner hebben reeds zes landen be langstelling getoond, onder wie Ne derland. Reisner is door de Ameri kaanse zakenlieden algemeen manager van de groep gemaakt. De Amerika nen menen dat de sport in Europa snel populair kan worden, wanneer de spelregels duidelijk zijn. Er wordt dan ook gewerkt aan een campagne via film, televisie en brochures om de regels over geheel Europa bekend te maken. Geld speelt, aldus Reisner. daarbij geen rol. Reisner: 'Voetbal is een sport met negentiende eeuwse regels voor mensen die al in de 21e eeuw leven. Het publiek van vandaag kijkt liever naar iets nieuws, meer dramatisch, meer dynamisch juist datgene dat het Amerikaanse voetbal biedt. Wij willen het voetbalpubliek niet weglokken wij willen alleen een ander publiek vermaken'. Het ligt in de bedoeling dat op de eerste trip Amerikaanse profs in actie zullen ko men. Dat moet dan gebeuren in de periode dat de Amerikaanse competi tie stil ligt. Sapporo 1972, blijde gezichten bij Sheila Young en Aid Schenk. Een jaar later heeft de Amerikaanse schaatster opnieuw reden tot juichen na haar wereldrecord op de 500 meter, voor Ard Schenk zijn de tij den toch wel zorgelijker geworden. DAVOS Sheila Young, de 22-jarige Amerikaanse schaatsenrijd- ster, heeft op de 500 meter een 'mannentijd' verwezenlijkt. Als eerste vrouw doorbrak zij de 42 sec.-barrière en met 41,8 bleef zij niet min der dan 0,7 sec. onder het ruim één jaar oude wereldrecord van 42,5 van haar landgenote Anne Henning, ook in Davos verwezenlijkt. TORONTO (Reuter) George Best die op het ogenblik in Cana da vergetelheid zoekt na alle "umulteuze toestanden rond hem bij Manchester United, heeft een aanbod afgewezen om in een indoor-voetbal circus te gaan spelen. Een contract zou hem ongeveer anderhalf mil joen gulden hebben opgeleverd. Joe Martin die Best eerder voor hetzelfde karwei vroeg, had zijn aanbod nu verviervoudigd. Best kwam woensdag in Toron to aan om het aanbod van Mar tin en de rest van de zaak te onderzoeken. Toen bleek ook dat de organisator vier jaar ge leden al eens een poging had gewaagd een voetbalcircus op te zetten. Zijn plannen mislukten toen echter en het kostte hem een fortuin. Overigens verdien de hij dat met het uitbrengen van pornografische films weer ruimschoots terug. George Best is van plan volgen de week door te vliegen naar Las Vegas om vakantie te gaan vieren. Hij heeft echter tegelijk ook aangekondigd dat New York hem wel wat leek als rustplaats Zuidema op gedeelde eerste plaats WIJK AAN ZEE (ANP) Temidden van de vele vlaggen, die er ter gelegenheid van het Hoogoventoernooi te Wijk aan Zee hangen, mag er een voor Kick Langeweg worden gehesen. De Nederlandse mees ter versloeg in de vierde ronde het combinatie-wonder Albin Planinc in een strak gedirigeerde partij. Sheila Youngs beste tijd was tot gis termiddag 43,4 sec. Toch zegt Peter Schotting, haar Nederlandse, in Cana da werkende, trainer: 'Dit record zat er dik in. Vorige week, tijdens een trainingsopbouw in West-A'liliis, kwam zij tijdens Amerikaanse selectiewed strijden al tot 43,9 en 1.30.09 op de 1000 meter. Als je dan weet, dat de omstandigheden in West-Alilis nog niet eens tc vergelijken zijn met de slechtste Nederlandse baan, dan zeg gen die tijden voldoende'. Sheila Young 'Ik wist werkelijk niet dat het zó hard ging trainde vorig seizoen ook al onder Schotting toen nog trainer-coach van de ter ziele gegane Oostenrijkse ploeg in Inzeil. Vanaf 6 november hebben zij de draad op het ijs van West-Allis opgepakt. Schotting: 'We hebben be wust weinig aan de sprint zelf ge werkt. Vorig seizoen merkte ik, dat zij op de laatste 100 meter van de 500 meter teveel slijtage vertoonde. De 1000 meter was te zwak en de 1500 meter leverde haar helemaal veel moeilijkheden op. We hebben meer all-round werk gedaan en je ziet dat zij nu opde 500 meter ook het laatste rechte eind door kan gaan. Trouwens: ook de 1000 meter won zij in 1.28.04'. Youngs 41,8 maakte ondanks 'Da- vos' indruk. Jappie van Dijk, zelf lang niet ontevreden over zijn 41,6 (beste tijd 41,0): 'Ik teken voor die tijd in ieder groot toernooi'. EREDIVISIE Excelsior-Sparta FC Den Haag-MVV FC Den Bosch-AZ '67 FC Twente-Haarlem Ajax-FC Amsterdam Telstar-Go Ahead N AC-PS V FC Groningen-NEC Feyenoord-FC Utrecht EERSTE DIVISIE PEC-Wageningen De Graafschap-SC Cambuur Roda JC-Voiendam Heracles-FC VVV Fortuna Vl.-Fortuna SC Volewijckers-SW SC Tilburg-Helmond Sport Veendam-Eindhoven Heerenveen-HVC Vitesse-FC Dordrecht Matige 500 metermaar ral op 3000 meter zonder gevolgen 'SS (ANP) Het gewest Noord 'rabant-Limburg van de KNSB heeft en werkgroep geformeerd, die op lorte termijn een rapport zal opstel en over de wenselijkheid van een unstijsbaan in Oost Brabant. In deze werkgroep hebben zitting de heer As- endorp, namens het hoofdbestuur an dc KNSB, en voorts de heren ''ar le Broek, Germanus, Keijzers, Kraak, Zwanenberg en Mol. De lee. Hoonakker, voorzitter van de lew.^stelijke technische commissie Cf Wdrijden, fungeert als coördinator. Van onze speciale verslaggever DAVOS De val van Ronnie Nooitgedagt in de derde ronde van zijn 3.000 meter betekende nog niet het verlies van zijn kans op de omstreden vijfde startplaats in het Europees kampioenschap, volgende weekeinde in Grenoble. Nooitgedagt werd door zijn val wel ver achteruit geworpen: maar al voor het begin van de kleine vierkamp in Davos had de coach Leen Pfrommer duidelijke afspra ken over de selectiestrijd tussen Nooitgedagt en Derksen gemaakt. Bij die afspraken was de 3000 me ter buiten de beoordeling gelaten. Leen Pfrommer na de voor Nooitge- dacht zo ongelukkig verlopen 3000 meter: 'Stel je voor als die afspraak er niet was geweest. Ik ben blij dat die val nu geen verdere gevolgen heeft. We maken de balans op over de drie 'normale' afstanden, de 500-, de 1500- en de 5000 meter. Is het verschil minder dan tweetiende secon de dan is de beste 5000 metertijd doorslaggevend. Deze selectieprocedu re is niet in het voordeel van Ronnie omdat hij op de korte afstanden niet sterker is dan Derksen'. Ondanks dat papieren voordeel staat d'e Amsterdammer Ronnie Nooit gedagt er na de eerste dag minder goed voor dan vorig weekeinde tij dens de nationale titelstrijd in Ilee- renveen. Toen was het verschil na de 500 meter ondanks een niet al te best gelopen bocht 0,24 seconden. Nu is de afstand tussen hem en Derksen slechts 0.1 seconden. Nooitgedagt: 'Het ging slecht. Ik zat vast'. En Ptrommcr: 'Eigenlijk is het te gek dat er over die vijfde plaats zoveel te doen is geweest. Ik ben altijd de man geweest die de beslissingen moest ne men en heb nu ook deze beslissing willen nemen. Ik ken Ronnie nu wel zo'n beetje na al die jaren. Hij was wel vijfde in Heerenveen, accoord, maar ik wil volgende week de beste man in Grenoble hebben. Ik was er niet zeker van dat dat Ronnie zou zijn. Rijdt hij de 1500 en de 5000 meter vandaag goed dan is hij de beste man. Op de 500 meter heeft hij dit echter nog niet waar gemaakt. Voor zijn doen is 41,6 niet sterk. Op de 3000 meter ging hij tot zijn val ook niet best. Hij zat al 1 seconde boven zijn schema 4.24 (Derksen reed 4.20.5) en had omdat het een zwak schema was moeten versnellen'. Leen Pfrommer (links) en Ronnie Nooitgedagt te gek dat er over die vijfde plaats zoveel te doen is De prestatie van Nooitgedagt 'Mis schien ben ik te gespannen door alles wat er om heen is gebeurd, maar ik zoek geen excuses en blijf bij mijn L-tandpunten' vormden de enige tegenvaller in de Nederlandse ploeg. Pfrommer: 'Als ik het lijste met de uitslagen zo eens bekijk dan ben ik meer dan tevreden. Vooral over die 3000 meter'. Op de drie kilometer was de eerste plaats niet voor het favoriete Noorse duo Sten Stensen en Göran Claeson. De in de eerste rit neergezet te tijden (resp. 4.16.8 en 4.17.5) wer den door Hans van Helden ruim schoots overtroffen. Van Hejden stoof doldriest over de door het ontbreken van de zon nog lang niet optimale ijsvloer naar 4.15.7. Drie ronden lang bleef hij zelfs beneden de wereldre cordtijd van Ard Schenk (4.08.3) met rondjes van 32. Om daarna op ronden van 35 terug te vallen. Pfrommer: 'Van Helden heeft zijn race slecht opgebouwd. Als hij evenwichtiger had gereden was het nog sneller gegaan en /.ou hij onder het baanrecord van 4.12 zijn gekomen'. Ook Jappie van Dijk wrong zich tus sen de Skandinaviërs in met 4.17.0. Pfrommer: 'Als ik dan zie dat direct achter Claeson ook Piet Kleine, Jan Derksen en Harm Kuipers komen en dat op de 500 meter drie man (Van Helden, Kuipers en Kleine) onder de 41 seconden zijn gebleven en Van Helden na de eerste dag in het klasse ment leidt, vind ik dat er goede prestaties zijn geleverd'. Een bewering, die overigens ook door cijfers wordt onderstreept. Op de 500 meter bleven Harm Kuipers (40.6 te gen 40.7) en Piet Kleine (40.9 tegen 41.1) onder hun persoonlijke records en op de 3000 meter presteerden Hans van Helden (4.15.7 tegen 4.24.2), Jap pie van Dijk (4.17.0 tegen 4.17.8), Piet Kleine (4.20.4 tegen 4.21.6), Jan Der kscn (4.20.5 tegen 4.22.6), en Harm Kuipers (4.21.5 tegen 4.26.1) het zelf de. Absolute tooper was de sprinter Jos Valentijn. Na m Heerenveen Jan Ba zen van zijn sprintkroon te hebben beroofd, greep de 20-jarige Ter Aar- d"r ook het nationale 500 meter re cord. Met 38.7 bleef hij 0.1 seconde onder de oude toptijd van Bazen (38.8 van 4 maart 1972 in Inzeil). Valentijn bleef daarmee slechts 0.1 seconde ach ter (mede)-wpreldrecordhouder Lasse Efskind. die het afgelopen weekeinde op dezelfde Davozer baan onder bete re omstandigheden tot 38.0 kwam. De Noor werd op de 1000 meter zelfs verslagen. Niet door Valentijn, die in de voorlaatste bocht met zijn schaats een stuk uit het ijs sloeg, in de andere baan belandde, nog juist kon blijven staan en toch nog tot 120.3 kwam(!), maar door de technisch knap rijdende Eppie Bleeker. Zijn 1.19.4 lag 0.2 seconden onder Efskinds 1.19.6. Pfrommer: 'De sprinters stoten door. Had Valentijn die halve val niet gemaakt dan zou hij dicht in de buurt van Efskinds record (1.17.6) zijn gekomen en was hij eerste. Bleeker tweede en Bazen (nu derde in 1.19.7) vierde geworden. Zij rijden nu met uitzondering van de Rus sen die niet in Davos zijn tegen de gehele Europese- en wereldtop van de amateurs'. ll> i-n, k'i'ini* vierkamp: 50(1 heler 1. Krans (Wdli 39.9 sec. 2. Jonland (Vsti 40 0. 3 Stensen <Noo> 40.2. 4 Van Helden <Ned> 40.3 sec.. 5. Kuipers (Nedi 40.4, 6 Hagen IjVoni 40.5. 7. Johansson (Zwei, Vea (Non), Andersen (Noo) 40.7. 10. Toniolli (Ita) en Claeson (Zwei 40.S. 3000 nieter 1 Van H'-iden 4 min 11.7 sec.. 2. Stensen 4.16.8. 3 v'i Dlik 4.17.0. 4. Claeson 4.17.3. 5. Kleine 4.20.4 6 Derksen 420.5. 7. Kuipers 4.21.5. 8 Jo'i-.ns-on 4.260. 9 KoUerud (Noot 4.26 5. 10. Vea 4.28.1. Klassement na twee afstan- di n1. Van Helden 82.250 pnt. 2 Stensen 83.000, 3. Cleason 83 717. 4. Kuipers 83.983. 5. Kleine 84.300, 6. Van Dijk 84.533, 7 Krauss 84.933, 8. Jonland 84.950. 9 Johans son 85.033. 10 Derksen 85.117. Dames, sprintersvierkamp. 500 meter: 1 Sheila Wnuns (VSTI 41,8 seconden. 2. Monika Pflug (Wd) 43.6, 3. Leah Poulos (Vsti 44,2 4, Dojores Lier (Zvvii 49.7 1000 meter: 1 Young 1 minuut 28.4 seconlen. 2. Pflug 1.29 2. 3. Monika Siützle (Wdld) 1.33,7 4 Poulos 1.34,0. Klassement na twee afstanden: 1. Young 86.000. 2 Pflug 88.200 3. Poulos 91.200 4. Lier 102.650 5. Stützle 110.550 lieren, sprlntersvlerkamp, 500 meter: 1. Efs kind (Noo) 38.7 sec. 2. Valentijn (Ned: 38.7, 3. Iversen (Noo) en Immerfall (Vsti 39.0. 5 Bleeker (Ned) 39,1. 6. Baten (Ned) en Free.se (Wdl) 39.2, 8. BJoerang (Noo) 39.4. 9. Johan Granath (Zwe) en Wa]lberg (Zw) 39,6. 1000 meter: 1. Bleeker 1 min 19,4 sec.. 2. Efskind 1.19,6. 3. Bazen 1.19.7, 4. Valen tijn 1.20,3. 5. Iversen 1.20.6, 6. Johan Granath 1.20.7. 7. Freese 1.21.6. 8. Bjoerang 1.21.7. 9. Wallberg en Immerfall 1.22.0. Klassement na twee afstanden: 1. Efskind 78.400. 2. Bleeker 78.800. 3. Valentijn 78 850. 4 Bazen 79.050. 5 Iversen 79.300. 6. Johan Granath 79.350, 7. Freese en Immerfall 80.000. 9. BJberang 80.250. 10. Wallberg 80.600. PETER ONVLEE Voor de overwinning van Langeweg zijn beslag kreeg, hadden er positione le manoeuvres van moeilijke snit plaatsgevonden, die werden gevolgd door een tactische 'grap'. In het be slissende vijfde uur gaf Langeweg zijn overwicht gestalte in een partij vol zuiver schaak, dat alom bewondering verwierf. De andere partijen in de grootmees- tergroep eindigden in remise of wer den afgebroken. Het nationale duel Ree-Enklaar was een stevige punten- deling. Donner-Szabo leek bijna vrede lievend, maar Zuidema en Vasjoekov streden er enorm voor. Naast het gevecht tussen Langeweg en Planinc, was ook de strijd van Hort en Ljubojevic een pakkend schouwspel. Siciliaans, met de zwart- speler inventief tot geniaal in de moeilijke fase van opening naar mid denspel. Hort, die er uitziet als de brave soldaat Schwejk, verspeelde zelfs materieel. Maar hij hield de tijdnood-dreiging scherp in de gaten en bezwendelde zijn soms briljante opponent in het laatste uur van de eerste zitting. De afgebroken stelling rechtvaardigt de gedachte dat Ljubo jevic in deze ronde onverdiend met lege handen zal blijven. In de meestergroep gaat het de steen hard vechtende mevrouw Alla Koesj- nir niet voor de wind. Zij laat knappe dingen zien, maar zij is toch niet bestand tegen de stugge inzet van de gevestigde meesters. Na de nederlaag van gisteren tegen Ferenc Portisch heeft zij een uit vier en meer heeft er voor haar ook niet in gezeten. Van der Weide en Van Scheltinga marche ren verder in de middenmoot. De dames beleefden in haar zónetoer- nooi de kliekjesdag. De stand is wat overzichtelijker geworden en de Ne derlandse titelhoudster Rie Timmer staat met oud-kampioene Corrie Vreeken op vijftig procent. Opvallen der is dat de Spaanse Pepita Ferrer op kop gaat met de talentvolle Poolse Krysztyna Radzikowska. Pepita Ferrer is sterk vooruit gegaan. GROOTMEESTERGROEP: viede rnnde: Ree (Ned)—Enklaar (Ned) *A—iA. Tal (Rusl)— Ribli (Hong) afg. Donner (Ned)—Szabo (Hong) Va. Najdorf (Arg)— Balasjov (Rusl) xA—lA, Langeweg (Ned)—Planinc (Joeg) 1—0, Vasjoukov (Rusl)Zuidema (Ned) *A'i. Anderssor (Zwe)—Harloch 'Ned) «AYi. Hort (Tsj)—Ljubojevic (Joeg) nfc. afgebroken nariijen tweede ronde: i.iuhojcvic—Andersson Yj—Vj Zuidema— Langeweg 1—0 Stand: 1 Vasjoekov en Zuidema 2Vj 3 Hort 2 - 1 afg.. 4. Szabo 2 uit 3 partijen). 5. Anderssan. Planinc. Balasjov. Enklaar cm Laneoweg 2. 10. Tal \Yi 4- 1 afg. (uit drie partijen). 11. ljubojevic VA - 1 afg.. 12. ilartorh, Donner. Ree en Najdorf V/j. 16 Rlbll 1 1 afg. MEESTKHGROEP: vierde ronde Relcher iRoem)Nijdam <Ned) 1—0, Van Scheltinga i Ned)Ghitescu 'Roem) '6lA. Bednarskl (Pol)— Sax 'Hone) 1—0. Markland (GBr) Van dor Welde 'Nedl >j, Qulnteros (Arg) —Hecht (WDld) "A—>A, Ferenc Portisch (Hnng)—Alla Koesmir (Rusl) 1—0. Antunae i.'npg)Geruscl 'Wdld) 'AAdorjan iHong)Kurajica 'Joeg) W'A: afgehroken nartijen uit de derde ronde: Ghitescu— Nijdam 10. Stand: 1 Hecht en F. Portisch 3. 3. Ghitescu ei Relcher 2'a. j. QulnU-ros 2 (uit 3 par- lijen). 6 Antunae, Geruscl. Van der Weide. Wit: Langeweg Zwart: Planinc Grootmeestergroep, 4e ronde: 1. Pgl-f3 b7-b6, 2. e2-e4 Lc8-b7. 3. d2- d3 c7-c5, 4. g2-g3 g7-g6, 5. Lfl-g2 Lf8- g7. 6. 0-0 Pg8-f6, 7. e4-e5 Pf6-d5, 8. Tfl-el 0-0. 9. h2-h4 Pb8-c6, 10. h4-h5 Pd5-c7, 11. c2-c3 d7-d6, 12. e5xd6 e7xd6, 13. Pbl-d2 Dd8-d7, 14. Pd2-c4 b6-b5, 15. h5-h6 Lg7-h8, 16. Pc4-d2 Pc7-e6, 17. Pd2-e4 Ta8-e8, 18. Lcl-e3 Pc6-e7, 19. Lg2-h3 Pe7-d5, 20. Le3-d2 f7-f5, 21. Pe4-g5 Pe6xg5, 22. Pf3xg5 Te8xelt, 23. Ld2xel Lh8-f6, 24. Lel-d2 Tf8-e8, 25. Ddl-b3 Te8-e2, 26. Pg5-e4 c5-c4, 27. d3xc4 Te2xe4, 28. c4xd5 a7-a6, 29. Lh3-g2 Te4-e2, 30. Db3-dl Te2-e8, 31. Ddl-c2 Dd7-f7, 32. Dc2-d3 Lf6-d8, 33. Ld2-f4 Df7-f6, 34. Lf4-e3 g6-g5. 35. Lg2-h3 Te8-f8, 36. a2-a4 Df6-f7, 37. a4xb5 Lb7xd5, 38. Talxa6 f5-f4, 39. g3xf4 g5xf4, 40. Le3xf4 Ld5-c4, 41. Dd3-g3t Kg8-h8. 42. Ta6xd6 Zwart geeft het op. Sax. Van Scheltinga en Bcdnarski 2. 12. Kurajica 1 'A (uit j partijen), 13. Adorjan en Markland VA. is. Alia Kocsjnlr 1, 16. Nil dam Vb. DAMES ZONE TOERNOOI: afgebroken par tijen uil de tweede ronde: V.'asnctsky— O'Slochru 10. VreekenFerrer 'j MerklnlBorlsoca V?uit de dede ronde RadzikowskaVreeken Timmer— Wasnetsky 10. Polihroniadc—Teodorcscu afg. ROTTERDAM Ahoy'-direkteur Hof meester is nog altijd uiterst tevreden. Niet verwonderlijk, want de vieren twintig professionele wiellerakteurs draaiden gisteravond hun rondjes in een bijzonder goed bezet sportpaleis (5500). Voor vanavond worden zelfs nog meer bezoekers verwacht. Hoewel Patrick Sercu en René Pijnen (beiden griep). Klaus Buchdahl (handblessu re) en Leo Duyndam (knieblessure) in het Rotterdamse evenement be paald niet fit van start gingen, heb ben ook zij inmiddels hun ritme ge vonden. Dit in tegenstelling tot het koppel LoevesijnDe Wit. dat, tot ieders verbazing een hoge plaats in het klassement inneemt en tot nu toe beter voor de dag kwamen dan enkele andere formaties (BuchdahlVan Lancker. BrackeKarstens). De revelatie tijdens de openingsavon den was echter de stijlvolle neo-prof Kees Bal, wiens optreden aan de zijde van de ervaren Theo Verschue- ren hem reeds veel applaus heeft opgeleverd. Vooral toen hij niemand minder dan Eddy Merckx klopte in een premie-sprint. In de toekomst-zesdaagse heeft BreurKnetemann zich moeiteloos aan de kop van het klassement weten te handhaven. De tweede 'schuif' le verde evenwel winst op voor Roy Schuiten en de populaire Janus van Pol. Ir. Paaien naar sportf estival ZURICH (Reuter) De internationale voetbalfederatie (FIFA) heeft per circulaire aan de bestuursleden gevraagd of zij er akkoord mee kunnen gaan, dat de boycot van Zuid-Afrika tijdelijk wordt op geheven. Als de leden positief reageren op het voorstel, kunnen FIFA leden in maart deelnemen aan een sportfestival in Zuid-Afrika. De antwoorden op de circulaire moe ten vandaag binnen zijn. Leden die niet hebben geantwoord worden ge acht in te stemmen met een tijdelijke opheffing van de ban op Zuid-Afrika. Zuid-Afrika heeft voetbalteams uit Brazilië, Engeland en West-Duitsland uitgenodigd. Alle teams hebben toe gezegd te komen, als de FIFA toe stemming verleent. Het Zuidafrikaanse niet-rascistische Olympisch Comité (SANROC) dat van uit Londen moet opereren, omdat Zuid-Afrika acties van dit comité niet erkent, heeft meteen na het bekend worden van het bericht fel geprotes teerd. Het SANROC heeft de FIFA een telegram gestuurd waarin onder meer staat: 'Een opheffing van de ban op Zuid-Afrika door het dagelijks bestuur, is in strijd met het besluit dat het FIFA-congres in 1964 heeft ge nomen. Deze beslissing zal gevolgen hebben voor het voetbal in de hele wereld en ook voor het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal in 1974'. Drie top-officials van de IAAF (inter nationale atletiek federatie) hebben toegezegd het sportfestival in Zuid- Afrika met een bezoek te zullen ver eren. Het zijn Ir. A. Paulen (Neder land), Pierre Dasrieux (Frankrijk) en Pinky Sober (Amerika). Professor Hannes Botha, voorzitter van de Zuid afrikaanse atletiekbond, maakte bekend dat het trio zal komen en toonde zich verheugd met hun komst. 'Mijn bond is verheugd zo veel belangrijke, we reldbekende atletiek bestuursleden op het festival te mogen begroeten'. Ove rigens zei Botha ook dat de toezegging van het drietal de verwachtingen in Zuid-Afrika had overtroffen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 23