Leo Steegman: krachtig, nuchter en evenwichtig p/KWARTET ZATERDAG 20 JANUARI 1973 -SPORT T23/K21 kwam men in New York op dlge idee kerels zes dagen lang flets rondjes te laten rijden, een individuele wedstrijd op iln baantje zonder geperfectio- bochten, renners die zwoegers en de laatste dagen hun veel e fiets alleen nog maar vooruit omdat hun benen instinctma- «ven bewegen. Het was een ;elstuk waar het gegoede pu lleen maar naar kwam kijken nsen zich volledig uit te zien Het was een bekend soort ik in die dagen. Al veel eerder er immers zesdaagse wedstrij- ehouden; alleen moesten de ners daar gewoon lopen (de wedstrijd in die vorm werd in het Engelse Islington gehou- en veel later, in de dertiger waren in Amerika de mara- nswedstrijden zeer in trek. tachtig Jaar nadat de eerste lesdaagse werd gehouden (er ndertussen al mensen op de geweest) bestaat het evenement [eeds. Al heeft de vooruitgang k ingrijpende wijzigingen in alle 's afgedwongen. Renners rijden egen van twee, soms drie man; len zijn beter, de fietsen lichter, oral, de volle zes dagen achter wordt al lang niet meer ge- Eerst niet meer de hele nacht, niet meer 's morgens en in dam draaien de wielrenners ondjes alleen nog maar in de iren. nd komt dan ook meer kijken en coureur van vermoéidheid n fiets te zien vallen. De zesdaag- in veel gevallen een goede ding geworden om eens een Je fors uit te gaan. De rondtol- renners zijn de leidraad gewor- ie de bezoekers voert langs ker- racties en biertenten. De mu- taat op vol volume. Het felkleu- int van renners is eigenlijk ook meer dan een goed verkochte sattractie geworden. zeggen de wieleradepten. Het is sport, probeer maar eens zes en achter elkaar hard te fietsen. Eggen de tegenstanders. Als je goed afspreekt hoeft er niemand bodem te gaan en verdient een toch nog een leuke cent. raarheid ligt in het midden. Het moeite om zes avonden achter ir (voor een aantal renners bete- het drie maanden achter elkaar)] jte fietsen, maar je zult wel iets Joeten spreken om de interesse net publiek vast te houden. PETER POST MET ZWEEP LANGS DE ZESDAAGSE-BAAN door Ruud Verdonck Het gesprek vindt plaats aan de vooravond van de zesdaagse in het Ahoy'-complex. Peter Post, de grote organisator van het gebeu ren op de Rotterdamse baan waar zijn eigen carrière vorig jaar een abrupt einde vond, is vol vertrouwen. Na zelf jaren te heb ben rondgetold op de baan, weet hij precies wat het publiek boeit. Wat persé wel in het programma moet staan, wat persé niet mag gebeuren. Hoe je publiek moet trekken, vasthouden en zo de ba sis leggen voor een nog beter ge perfectioneerd sportgebeuren vol gend jaar. Ken je het publiek voldoende om deze zesdaagse tot een succes te ma ken? Post: 'Ik geloof het wel. Het Neder landse publiek komt voor topsport. Als ze dat niet krijgen blijven ze weg. Topsport en sfeer. Kijk maar eens naar de sfeer bij een voetbalwedstrijd. Als Ajax voor een vol Olympisch Stadi on heeft gespeeld, dan kan de wed strijd eindigen zoals je wilt, maar na afloop heeft iedereen het gevoel: er was sfeer, het was toch gezellig. Die sfeer moet je ook bij een zesdaagse zien te kweken. De mensen moeten ook in de stemming komen om alles te waarderen. Daar speelt de hele entourage een rol bij. Maar alles kan niet tegelijk. Volgend jaar zal er bijvoorbeeld iets aan het plafond ge daan moeten worden. Het licht zal veranderd moeten kunnen worden, om de sfeer van een gezellige zaal te benaderen. Als je dan ook nog een goed programma brengt, dan komen de mensen kijken'. Zeker? Post: 'Zeer zeker. Leer mij de Neder lander kennen. Als ze waar voor him geld krijgen komen ze'. Slechte naam Wat topsport bedrijven betreft, heeft de zesdaagse een slechte naam. Post: 'Ja. Dat heeft echter een aantal goede oorzaken. Er zijn als je zo een winter lang van baan naar baan trekt dagen bij dat je denkt, wat doe ik hier eigenlijk. Dat soort momenten heb ik ook wel gekend. Maar ik ben d'r dan nooit mee gestopt. Toch door- Peter Post in d dagen dat hij zes daagsen nog vanaf de baan be stuurde. fietsen, want daarvoor kom je. Een andere renner, ik ken er 'genoeg, zal op zo'n moment zeggen: ik stap eens af. Die laten zich neutraliseren, gaan lekken in de cabine liggen. Ze roepen een dokter die altijd wel ergens rond wandelt en vertellen die man dat ze zich niet zo lekker voelen. Dan zegt die dokter: blijf jij maar even lekker liggen jongen. Een paar uur later stappen ze dan weer op. Ik ken die gasten. Maar bij mij zie je dat niet gebeuren. Ja, als er eentje een goede smak heeft gemaakt Het is logisch dat hij dan verzorgd moet worden. Maar daarna weer hup op de fiets, Kijk, in de Tour de France kun je ook niet zeggen, ik heb vandaag niet zo'n zin. Ik zal maar eens een stukje niet fietsen. Dan moet je mooi met een naar huis. Zo doe ik het ook. Geen zin? Nou jongen dan krijg je geen geld, dan kim je recht naar huis en dan kom je hier niet meer aan de bak'. Heb je voldoende greep op die ren ners om dit soort toestanden te voor komen? Post: 'Ja. Ik ken ze stuk voor stuk. Ik weet waarop ik moet letten. Kijk, als ik 's avonds tegen jou zeg, ga je mee dan gaan we lekker een pilsje pakken en ik zit met een fors stuk in m'n kraag op de tribune, dan denken die renners ook: die Post ziet toch mooi niks meer. Dan kunnen wij ook wel even stoppen. Dat kan niet. D'r zit publiek te kijken, die zijn voor het fietsen gekomen, dan zal d'r ook ge fietst worden'. Zweep Met de zweep langs de baan? Post: 'Je moet ze gewoon duidelijk maken wat er aan de hand is. En daar moet je toch hard voor zijn. Rinus Michels, dat vind ik een gewel dige man. Die had die jongens er op een verschrikkelijke manier onder. Misschien soms te erg. Maar het is nodig. En Ajax plukt er nu nog steeds de vruchten van. Zo gaat het hier ook op. Als er volgend jaar weer een zesdaagse in Rotterdam gereden moet worden, dan zullen ze d'r dit jaar wat van moeten maken. Ik zal het precies in de gaten houden. Als ze de kantjes eraf lopen, dan hoeven ze niet meer terug te komen'. De programma-opzet biedt weinig kans om de kantjes eraf te lopen. Post: 'Precies. Dat moet ook. Daarom wordt er bijvoorbeeld ook alleen maar 's avonds gefietst. Ik weet het zelf veel te goed. Als we een zesdaagse reden, dan zaten er 's middags vijftig mensen op de tribune. Daar ga je niet voor fietsen. Dan kunnen de kleine jongens wat ronden terugpakken. Maar 's avonds als het vol zit, dan moet je er voluit tegenaan. Die mid dagen hadden grote invloed op de renners. Dan hadden ze 's avonds geen zin meer om zich nog eens fors in te spannen. Ik heb nu een programma gemaakt, waardoor ze de hele avond wat zullen moeten laten zien. Dat komt de zesdaagse helemaal ten goe de'. Voorlichting De voorlichting heeft nogal eens slecht gewerkt, waardoor het publiek zich bekocht ging voelen? Post: 'En niet alleen het publiek. Ook de sponsors hebben zich dikwijls mooi bekocht gevoeld. Logisch, de zesdaag se werd dikwijls ook georganiseerd door mensen die helemaal geen ver stand hadden van fietsen. Die niet Peter Post in het gezelschap van Eddy Merckx tijdens de Rotterdamse zesdaagse. eens wisten waar het voorwiel zat. Die propten maar alles bij elkaar. Hielden verkeerde tijden aan, veran derden het programma. Ook allemaal negatief. Als je een sponsor garan deert dat iedere avond wordt gereden om elf uur om een prijs die hij ter beschikking heeft gesteld en zo'n man komt om tien uur binnen met een heel gezelschap en hoort dan dat zijn wedstrijd een uur eerder was afgelo pen, dan voelt zo'n man zich mooi bekocht. Dan hoeft het de volgende keer voor hem niet meer. Ik heb daarom alleen maar volstrekt sluiten de afspraken gemaakt. Wat ik niet na kan komen spreek ik niet af. Anders kun je je sponsors wel op je buik schrijven'. Die komen nu toch wel weer vanwege Merckx? Post: 'Eddy Merckx is een heel aparte zaak. Ik had daar natuurlijk wel een paar sponsors voor nodig. Hij trekt, en dat is een zekere veiligstelling. Hij kijkt niet waar het geld vandaan komt, als hij maar betaald wordt. Maar hij zal ervoor moeten fietsen. Dat geldt voor iedereen. Kijk, ik heb voor een sprint, één sprint, niet meer, als prijs een auto. Als daar niet hard voor gefietst wordt, dan gaat die auto zo weer terug naar de dealer. Dat zullen ze allemaal weten. Want als je begint daar niet op te letten, dan gooien ze er met de pet naar. Over zes dagen is er aan prijzen bijna een ton te verdienen. Daar mag wel wat voor gedaan worden'. Eb en vloed Je gelooft helemaal in de zesdaagse, ook nu nog? Post: 'Beslist. Onvoorwaardelijk. Al leen moet je ervoor zorgen dat de renners het zelf niet kapot maken. Die kant is het opgegaan. Maar je kunt het publiek ook terughalen. Het is een kwestie van eb en vloed. Dat zie je ook bij het voetballen, daar laat het publiek het nu afweten, maar misschien komen ze over drie jaar weer allemaal terug. Nu, met een nieuwe formule, kunnen wij ook weer boeien. De renners zelf zijn enthousi ast over de manier waarop ik het heb georganiseerd. Dat was in Londen, waar ik het eerder ook bijna op dezelfde manier deed, precies zo. Je moet met alles rekening houden. Ik weet dat je in Londen niet tot diep in de nacht door moet gaan. Daar gaan de mensen om twaalf uur naar huis. Hier kun je wat langer door gaan. Dat zal ook moeten blijken, want als er steeds bij het einde nog genoeg mensen op de tribune zitten, zal er voortaan een uur langer moe ten worden gefietst. Ik lig van dat soort dingen soms echt nog wakker, al is voor mij dit programma gewoon het einde'. En als het dan toch mis gaat Als de 28.000 toeschouwers die je nodig hebt niet komen? Post: 'Daar geloof ik van tevoren niet in. Ik heb niemand meer beloofd dan ik waar kan maken. Maar wat ik heb beloofd zit voor de volle honderd procent goed in elkaar. Daarom moet 't alleen al lukken. Daarna kunnen we gaan kijken wat we verder nog voor de volgende zesdaagse aan verbe teringen aan kunnen brengen'. door Richard Matthijsse ROTTERDAM Jerey Sadek (31), Sparta's buitenlandse aan winst, spreekt en verstaat al leen maar Pools. Zolang zijn landgenoot Janusz Kowaiik in zijn nabijheid vertoeft, levert dat in zijn nieuwe vaderland geen problemen op. Maar vorige week, toen Sparta zich in het badhotel in Rockanje concen treerde op het duel met FC Den Haag (31) kon er van werkelijke communicatie met zijn medespelers geen sprake zijn. Leo Steegman, de jonge op dit moment zeer succesrijke trainer van de Rotterdammers, beseffend hoe belangrijk het is voor een man als Sadek dat hij zich zo spoedig mogelijk geluk kig voelt in zijn nieuwe omge ving, heeft zich daarom de laat ste weken ingespannen om zich Bovenstaande is een treffend voor beeld van de grondige wijze waarop de jongste eredivisie-trainer zijn taak opvat. Leo Steegman, de jongeman wiens benoeming tot hoofdtrainer als opvolger van Georg Kessler door zijn oudere confraters nogal sceptisch werd beoordeeld, heeft zich in korte tijd ontwikkeld tot een krachtige, nuchtere en evenwichtige persoonlijk heid die een groot overwicht op zijn overwegend oudere volgelingen heeft en die de problemen niet uit de weg gaat. Sinds de dag dat hij door zijn toch wel verrassende aanstelling als trainer van een club met reputatie in het, zoals hij het uitdrukt soms al te felle licht van de publiciteit werd geplaatst, heeft hij ontzaglijk veel aan ervaringen op velerlei gebied opge daan. En alsof hij een deskundige op het gebied van public-relations is. zegt hij: 'Ik ben ook helemaal niet gelukkig met dit interview. Er is de laatste tijd over Sparta en mij zoveel geschreven dat iedere public relations- man me zou aanraden nu een tijdje te zwijgen. Teveel van het goede is ook niet goed. Maar ik begrijp best dat kranten zich daar niet aan kun nen storen.' enkele veelvoorkomende Poolse uitdrukkingen eigen te maken. Met medewerking van de Poolse ambassade en met de hulp van assistent-trainer Hofland heeft hij een lijstje woorden en klei ne zinnetjes op papier gezet die hij, zoals een ijverige leerling op de middelbare school, in het hoofd tracht te prenten. En met een mini-woordenboek onmid dellijk bij de hand legt hij het woordelijk contact tussen hem en Sadek. 'Ik kan natuurlijk geen vloeiend Pools gaan leren, maar zo'n paar woordjes kan geen kwaad. Sadek moet zo spoedig mogelijk Nederlands le ren. Daar help ik hem mee. Als ik hem een paar groene kousen aanreik ,zeg ik: dit zijn groene kousen. En dan moet hij die woorden herhalen.' Leo Steegman blijkt een nuchtere vi sie over de taak van de publiciteits media te hebben. Hij wenst zich niet te conformeren met hen die het te ruglopen van de publieke belangstel ling in het betaalde voetbal onder meer toeschrijven aan 'negatieve pu bliciteit'. 'Ik ben van mening, dat je op dit gebied niet mag generaliseren. Als trainer van een eredivisieclub heb je regelmatig te maken met een grote groep van journalisten van verschil lend pluimage. Daar moet je rekening mee houden. Je verliest nooit een wedstrijd door de pers, maar je wint er ook nooit een door de pers. Als Feyenoord stelt dat de publiciteitsme dia zich te negatief opstellen dan moet ik juist zeggen dat met name de laatste maanden over Sparta in zeer waarderende zin is geschreven en dat is gewoon toe te schrijven aan de prestaties. Ik vind het plezierig dat dit wordt gesignaleerd.' Het is ook voor Leo Steegman een opmerkelijk feit hoewel hij er niet verbaasd over is, dat Sparta juist zonder spelers als Klijnjan, Kowaiik en Kristensen, de drie K's, die de laatste jaren het gezicht van Rotter dams tweede eredivisieclub bepaalden, dit seizoen zo'n opmerkelijk niveau bereikt Klijnjan, de voormalige inter nationaal is geruisloos van het toneel verdwenen en vecht in het schaduw elftal te vergeefs voor erkenning van zijn kwaliteiten, Kristensen werd Feyenoorder en Kowaiik, maanden lang uitgeschakeld, nadat bloed in zijn urine werd aangetroffen, vierde pas vorige week met het B-elftal te gen FC Dordrecht zijn rentree. Kreuz Niettemin is dit Sparta zonder deze gerenommeerde krachten, sterker, evenwichtiger en beweeglijker dan in de voorgaande twee competitie-afle veringen. Het heeft bovendien in de Oostenrijker Willi Kreuz een speler van onschatbare waarde. Leo Steeg man: 'Waar vind je nog een spits die zoveel techniek heeft en taktisch ver boven het gemiddelde ligt en daar naast qua mentaliteit een voorbeeld is voor de gehele ploeg? Er gaat een geweldige stimulans van hem uit. Ik heb nog nooit een speler gezien die zo snel en met zo weinig woorden is geaccepteerd. Dat komt door zijn hou ding en hetgeen hij uitstraalt. Je ziet hem negentig minuten lang rennen en zwoegen. Je bent gewoon een pro fiteur als je in het elftal profiteert van zijn instelling door zelf minder inzet te tonen. Ik heb nu vedetten, die tegelijkertijd in dienst van het hele elftal spelen. Ik zou Will Kreuz, de exponent van het tegenwoordige Sparta willen noemen. De prestaties glanzen niet meer af op een paar spelers, maar op allemaal. Dat is de grote kracht van dit Sparta. Ik weet wel dat ik nu gemakkelijk praten heb, omdat we na de 20 nederlaag in Deventer tegen Go Ahead Eagles elf maal in successie hebben gewonnen. Maar in dit stadium is van mij geen andere analyse te verwachten. Juichstemming De voor de Rotterdammers unieke reeks van overwinningen heeft Steeg man voor het probleem gesteld dat iedereen, bestuur, spelers en suppor ters, in een juichstemming is geko men. Steegman: 'Iedereen denkt dat we niet meer kunnen verliezen. Het is mijn belangrijkste taak er voor te zorgen dat er een continuering in de prestaties komt. Dat je niet alleen klappen uitdeelt aan topclubs als Feyenoord en Ajax, maar ook de concentratie op kan brengen tegen zwakkere tegenstanders koelbloedig, rustig en met een flinke dosis zelfver trouwen tot een acceptabel resultaat te komen. De spelers houden zich daar gelukkig ook mee bezig.' Vanmiddag treedt Sparta op Woude- stein aan tegen stadgenoot Excelsior, die club die in de beschouwingen over de Kasteeléquipe steeds een te rugkerend thema vormt. Want als Sparta zijn tweede competitieconfron tatie tegen Excelsior niet met 01 zou hebben verloren, zo wordt her haaldelijk gesteld, zou Steegmans bri gade eindelijk de hegemonie van de Grote Twee hebben kunnen doorbre ken. Ook de spelers filosoferen her haaldelijk over die mogelijkheid. Van daar ook dat het duel van vanmiddag, tegen de achtergrond van die wonder baarlijke nederlaag, een bijzonder ca chet krijgt. Steegman: 'Het zou een mooi karwei voor een psycholoog zijn om eens na te gaan wat voor invloed die nederlaag op Sparta heeft gehad. Als er over onze successen wordt gesproken komt altijd Excelsior ter sprake. Wellicht zijn de gebeurtenis sen in die eerste wedstrijd een extra prikkel voor Sparta om zich vanmid dag te rehabiliteren. We zijn er ons echter allemaal van bewust dat het een verschrikkelijk moeilijke wed strijd wordt. Vorig jaar werd het 0— 0. We zullen daarom even overtui gend moeten spelen als in de voor gaande wedstrijden.' Had Leo Steegman verwacht dat hij in zijn eerste seizoen met Sparta zul ke sprekende successen zou behalen? Steegman: 'Je moet als trainer nooit van jezelf zeggen dat je het zo goed doet. Ik ben wel van mening dat aan het begin van de competitie, toen we in Eefde in een trainingskamp waren, de basis hebben gelegd voor dit suc ces. Er is daar vreselijk hard gewerkt. Daar heb ik ook gemerkt dat mijn jeugdige leeftijd voor niemand een bezwaar vormde. Iedereen voelde aan dat er een basis bestond voor een goed seizoen. En vergeet ook niet: Sparta is een karakterploeg.' Hst mmm ;o Steegman

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 21