Ministerraad bezegelde lot van CBS Vijf judo-experts ontvoerden jonge garage-eigenaar Massaslachting in religieus centrum 'elle strijd aait op in -Vietnam ietnam-betoging Parijs verboden Jury acht koppelbaas schuldig aan moorden In deze krant - Tank bij Esso ontploft Canadees Bourree geen 'vaste vriend' prinses Christina Brood cent duurder Haagse kringen menen: Heerlen Eén miljoen Nieuwe Leadse Courant ZATERDAG 20 JANUARI 1973 52ste jaargang no. 296 ristelijk dagblad voor leiden en omgeving pstraat 37 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Meer keus in ft-passende omgeving Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG In Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 2745 Aid. B. vanaf 08.30 uur 1G0N (Reuter, UPI, AP) Zuid-Vietnam woeden aan vier langrijke fronten zware gevech- i, die volgens waarnemers zijn gebroken om meer terrein ast te krijgen voordat mo lt binnen enkele weken wapenstilstand wordt geslo- grote veldslagen woeden langs de lemilitariseerde zone tussen Noord- Zuid-Vietnam, in de Son-vallei aan noordelijke kust, het centrale berg- d en ten noorden van Saigon. Ook Amerikaanse luchtaanvallen op idvietnamese doelen (met B-52ers jachtbommenwerpers) zijn verhe- d. Zij waren gisteren de zwaarste ds oktober. luchtaanvallen worden uitgevoerd bases van Noordvietnamese militai- en de Viet Cong, die na het jan van een bestand gebruikt kun- worden voor politieke en militai- operaties. Om de positie van de idvietnamese president Thieu te sterken is ook een campagne be- inen onder de naam 'Long Me' jeders hart), waarvan het doel is en van de Viet Cong tot overlopen te sporen en de politieke onder- ndse van de Viet Cong uit te ien, aldus radio Saigon, andere actie heeft ten doel met middelen zowel de burgerbevol- als het grondgebied dat onder ïrole van Saigon valt, te bescher- Thieu zou de Zuidvietnamese pen hebben opgedragen, op te tre- tegen elke poging, om tijdens een ikt-h et-vuren ongeregeldheden te voceren of terroristische activitei- te intensiveren. bij ister van buitenlandse zaken Tran Lam verklaarde in Saigon dat bestand nabij is, maar dat nog ele punten opheldering behoeven, bestaat geen plan om een wapen stand eenzijdig af te kondigen. De ister bevestigde dat het ontwerp- oord tussen Amerika en Noord- taam slechts betrekking heeft op oorlog in Vietnam en niet op de and in Laos en Cambodja, mische deskundigen van de Ame- inse en Noordvietnamese delega- in Parijs hebben gisteren verga- i voor verder overleg over de ils van een vredesakkoord, rschijnlijk de militaire aspecten. RIJS (AP) De Franse regering ft een massale demonstratie tegen Vietnam-beleid van president P-.i verboden, die voor vandaag in rijs was vastgesteld door enkele ianisaties. Er werd geen reden op- even voor het verbod. ggezegd Bewolkt In het algemeen veel bewolking, maar geen sneeuw van beteke nis. Overwegend matige wind uit zuid tot zuidoost. Tempera- turen van +1 tot 3 graden Celsius. Morgen en overmorgen: Plaatselijk regen of sneeuw en temperaturen om het vriespunt. Morgen zon op: 08.3.» onder: 17.08 maan op: 20.58 onder: 09.27 Maandag zon op: 08.34 onder: 17.10 Peuterschool bezet oor jongen met hond Van een onzer verslaggevers HOOFDDORP Op het politiebureau in Hoofddorp zitten sinds gistermiddag vijf judo-experts, verdacht van mishandeling en ont voering. Het slachtoffer, de 25-jarige garage houder W. de Kreek, die zijn bedrijf heeft aan de Bennebroekenveg in Rijsenhout (Haarlemmermeer), be leefde gisteren enkele spannende uren en moest in de loop van de middag naar een ziekenhuis in Haar lem worden gebracht voor nader onderzoek. Boekhouder Van der Bent, die bij het bedrijf werkt, kreeg ook klappen en werd aan een oog gewond. Het begon allemaal toen de garage houder weigerde het autosleuteltje af te geven van de Porsche van de 20-jarige judosportleraar W. L. J. A. uit Sassenheim. De reden zou zijn dat A. niet wilde betalen voor een reparatie aan zijn auto. A. vertrok om enige tijd later terug te keren met vier judo-leerlingen. Nogmaals werd om de autosleutel verzocht, maar ook nu hield de garagehouder voet bij stuk. De boek houder, die zijn werkgever te hulp wilde schieten, kreeg de eerste klap pen waarna laatstgenoemde in een auto werd gesleurd. Met drie auto's gingen de daders op weg. Daar het bedrijf van De Kreek bij de oprit van rijksweg 4 (Amster dam-Den Haag) ligt, waren de ont voerders in een oogwenk verdwenen De politie kon spoedig daarna twep auto's met ontvoerders aanhouden onder Den Haag. De derde auto waarin de sportleraar en het slacht offer, was er niet bij. A. had inmiddels naar de garage gebeld. Hij verzocht de autosleutels gereed te leggen en de in de weg staande auto's te verplaatsen zodat hij direct met zijn eigendom kon vertrekken. Onder dwang gezet ver telde De Kreek waar het sleuteltje was. Een politieman die in de gara ge aanwezig was. nam het telefoon gesprek over en kwqm tot een over eenkomst. A. en zijn slachtoffer zou den naar het politiebureau in Hoofddorp komen. Daar kwamen la ter ook de medeplichtigen, te weten J. van der Z. (26). P. W. (25). E. H (20) en H. L. (22), afkomstig uit Sassenheim, Alphen a/d Rhijn en Hillegom. Volgens De Kreek zou hij onderweg behoorlijk onderhanden zijn genomen, wat tot gevolg had dat hij later naar het ziekenhuis moest voor onderzoek. A. en zijn kornuiten werden vastgehouden en zullen vermoedelijk volgende week voor de officier van justitie worden geleid, verdacht van mishandeling en ontvoering. wasmachines verminderen de legenheid tot vanzelfsprekende Qmunicatie in het gezin. ing dr. J. Sixma De politie meent dat de moordenaars tot een rivaliserende islamitische sek te behoren, die nu tot een godsdienst oorlog is overgegaan. In een zwaar bewaakt ziekenhuis lig gen twee ernstig gewonde vrouwen die de slachtpartij tot dusver hebben overleefd. Zij kunnen eventueel ver tellen, wat de achtergronden van het bloedige drama zijn. De slachtoffers waren leden van de Hanafi Muzulmansekte. Zij leefden in een voornamelijk door vermogende zwarten bewoonde wijk van Washington als com mune in een huis van de schatrijke Amerikaanse basketball-speler Lew Alcindor, die zijn naam in Kareem Abdoel Jabar heeft veranderd, sinds hij lid van de sekte is geworden. Hij is als top-speler in het team van de Milwaukee-Bucks zeer beroemd. Jabar, die zich op het moment van de misdaad met de Bucks in Milwaukee bevond, zei in een vraaggesprek dat een stel krankzinnigen voor het bloedbad verantwoordelijk is, maar hij geloofde niet dat het motief ge zocht moet worden in de rivaliteit tussen zijn Hanafi-sekte en de secte van de Zwarte Moslims. Volgens de politie hebben de moorde naars twee mannen en twee kinderen doodgeschoten en werden de drie an dere kinderen door verdrinking in een badkuip om het leven gebracht. De twee zwaar gewonde vrouwen, van wie één in levesngevaar verkeert, heb ben diverse schotwonden. Het geheel leek op een koelbloedige executie, aangezien er geen sporen van een gevecht gevonden zijn. VRIJZINNIG De Hanafi-secte heeft een zeer losse binding met de orthodox-soennitische islamieten. Zij gelooft in een vrijzin nige interpretatie van de Koran en wijst de racistische oriëntatie van de Zwarte Moslims vierkant van de hand. Volgens een getuige heeft één van de slachtoffers brieven geschreven, die scherpe kritiek bevatten op de leider van de Zwarte Moslims, Elyah Moha med. Een woordvoerder van de Zwarte Moslims heeft een verklaring uitgege ven, waarin gezegd wordt: 'De natie van de islam, onder leiding van de achtbare Elyah Mohammed laat derge lijke daden niet toe. Wij zijn vreed zaam en onderwezen alleen maar nm aan te vallen, wanneer onze vrede verbroken wordt'. Volgens de politie beslaan er in Ame rika zeker 32 verschillende moslim sektes. In 1964 kwam het tot een grote splitsing b ij dp Amerikaanse islamieten, toen Malcolm X, die later vermoord werd, met Elyah Mohamed brak. jij je huiswerk ook niet Waakt FAIRFIELD (AFP, Reuter) Juan Corona, een koppelbaas uit California, die ervan beschuldigd werd 25 seizoen arbeiders te hebben vermoord en begraven in de 'boomgaard des doods', is schuldig bevonden door een jury. Corona zelf heeft steeds volgehouden onschuldig te zijn. De twaalf juryleden hadden zeven dagen nodig om tot een oordeel over Corovan te komen. Een vrouwelijk jurylid verklaarde na afloop: 'Ik vraag me nog steeds af of ik wel de goede beslissing heb genomen. De verdachte heeft recht op een nieuw proces. Ik geloof niet dat de aanklager voldoen de bewijzen heeft geleverd', omdat de uitspraak van een jury eensluidend moet zijn, had het flinke tijd gekost om haar te overreden. Corona kan maximaal levenslang krijgen, maar de strafmaat is nog niet bepaald. Zie ook pagina 9 RITA 'Ik had een nachtmerrie, dat ik zeven dagen honger moest lij den.' Een ambulance staat bij het huis in Washington, waar gisteren een afschuwelijke moordpartij werd gepleegd. Godsdienstoorlog in Amerika aanleiding!1 WASHINGTON (Reuter, UPI) De Amerikaanse politie is één van de grootste klopjachten in zijn geschiedenis begonnen op acht bewa pende negers van omstreeks twintig jaar, die van moord worden ver dacht op vijf kinderen en twee volwassenen, eveneens negers, in het religieuze centrum van een islamitische sekte in Washington. VERHUIST U HOLWERDA ZONEN DOKKUM: 05190 - 2292 - 2850 LELYSTAD: 03200 - 21600 - 21400 Binnenland Binnenstad wordt dure woonwijk 7 Dank aan lezers 7 "Mijn werf is mijn hobby 17 Zweedse koeien voor ons natuurgebied 17 Buitenland Verwarring in Helsinki 9 Sovjet-Unie legt Hanoi niet in de watten 13 Coalitie Bonn op tijdbom 13 Dee verzwrongen hoop is het restant van een 88-tons opslagtank die tijdens overpompwerkzaamheden op het ter rein van de Esso raffinaderij in het Botiekgebied ontplofte en in brand vloog. Niemand werd gewond. De schade wordt op ruim drie ton ge schat. De tank was gevuld met parafi- ne en glycol, volgens een woordvoer der van Esso beide ongevaarlijk. Per soneel van Booy Tankcleaning, Schie dam. was bezig om de parafine van de glycol te scheiden. Hierbij deed zich een explosie voor. Het dak van de opslagtank werd opgeblazen, waar na een grote steekvlam de inhoud van de tank in brand zette. Een perso- neclsid van het bedrijf kon zich door van de tanktrap te springen in veilig heid stellen. Hij kwam evenals zijn collega met de schrik vrij. Esso zal geen nadelige gevolgen ondervinden van het uitvallen van de tank, omdat de inhoud bestemd wa~ voor de ver koop en niet voor verwerking. Kerk Uutlier en Miinzer nader bekeken 2 Kunst Herman Berserik maakt het gewoon 15 Hubert Lampo lielpt zijn magisch realisme om zeep 15 Filmkroniek 15 Sport Peter Post met de zweep langs de baan 21 Profschaatsers somber 23 Economie Zakrekenmaciiines 27 Radio en tv 6 Strips, feuilleton fi Recepten 6 Commentaar 7 Dichtbij en verder Puzzels19 Bloem en plant 19 Men schrijft ons 19 Uw probleem19 Kinderboeken 19 (ADVERTENTIE) Regering wil ran uitst el niet weten an onze Haagse reiï •dactie DEN HAAG De ministerraad beeft gisteren een beslissing ge nomen over de verhuizing van liet Centraal Bureau voor de Statistiek. De regering wilde de inhoud van de beslissing, wel of niet verhuizen, gisteren nog niet bekend maken, omdat maandag eerst de ambtenarenbond en bet CBS-personeel moeten worden ingelicht. In Haagse kringen wordt hieruit afgeleid, dal «le beslis sing ten gunste van de verhuizing naar Heerlen is gevallen. MONTREAL (AP) De Frans-Cana- dese pianist Emile Bourree, die vier jaar lang een meedestudent van prin ses Christina is geweest, heeft ont kend dat hij een speciale relatie met haar zou hebben. 'Ik ben een vriend van de prinses", zo verklaarde de 23-jarige Bourree in een intervie.v. 'Wij kennen elkaar van de muziekschool waar we alle twee les hebben gehad. Dat is alles'. DEN HAAG Maandag word t het brood een cent duurder. De Neder landse Bakkerijstichting heeft de bak kers dit advies gegeven en de bakkers plegen zo'n advies op te volgen. De prijsverhoging wordt nodig ge noemd op grond van kostenstijgingen. De laatste maal dat het brood duur der werd was 18 december: ook toen was de prijsstijging één cent. In ieder geval is -eker, dat de defini tieve beslissing niet is uitgesteld tot dat er een nieuw kabinet komt. Hier op had de oppositie in vragen aan de regering donderdag aangedrongen. Ook de VVD had uitstel bepleit, om dat de fractie vond dat de Kamer meer tijd moest krijgen zich in de zaak te verdiepen. Het VVD-Kamerlid Joekes had het fractiestandpunt in een speciaal gesprek met minister Langmun (Economische zaken) uiteen gezet. Hij heeft er daarbij op gewe zen, dat de vaste Kamercommissie voor economische zaken aanstaande dinsdag de zaak nog zal bespreken met vertegenwoordigers van het CBS De regering blijkt nu niet op de aandrang vanuit de Kamer tot uitstel ïe zijl ingegaan. De ministers Lang- man en Geertsema zullen de zaak maandag op een bijeenkomst met de pers toelichten. Bekend is dat mei name minister Langman op de snelle beslissing over de verhuizing heeft aangedrongen. Hij hechtte niet zoveel waarde aan de bezwaren die door het CBS en tal van wetenschapsmensen tegen ae verhuizing zijn ingebracht Als het kabinet inderaad blijkt te hebben besloten het CBS naar Lim burg over te plaatsen, zal het Kamer lid Terlouw (D'66) volgende week een interpellatie over deze zaak aanvra gen. In hetzelfde geval zullen de amb tenarenbonden zich ernstig gaan bera den over hun beleid ten aanzien van de verdere spreiding van rijksdien sten. De bonden zijn zeer ontevreden over de tot nu toe gevolgde procedure en stellen zich op het standpunt dat het overleg over het CBS in het geheel geen zin heeft gehad. Een delegatie van het CBS-personeel haa gistermorgen nog een petitie, on dertekend door 1228 werknemers, aan pemier Biesheuvel op het Catshuis aangeboden, waarin om afwijzing van het spreidingsvoorstel werd gevraagd. In de petitie wees men erop, dat vroeger door de regering sas besloten het CBS in Den Haag te laten. 'Een besluit om alsnog tot verplaatsing over te gaan, zal bij ons het resteren de vertrouwen in de overheid als werkgever geheel wegvagen', aldus de petitie Naam Adres. Woonplaats. .197° Aan Nieuwe Leldse Courant t.a.v. de nieuwe HOOFDREDACTEUR Geachte heer Tamminga, Ja, ik wil graag meevechten voor het behoud van een gezonde Christelijke krant, omdat ik vind dat de stem van het Evangelie ook in de krant moet blijven doorklinken Daarom, meneer de nieuwe hoofdredacteur, ben ik op pad gegaan en bled u als welkomstgeschenk bij de Christelijke Pers deze nieuwe abonnee aan. Kaam nieuwe ab onne e Adres Woonplaats Betaalt per maand/kwartaal Ik 3tel het op prijs dat u mijn abonneewerving wilt belonen en zet een streep onder mapje postpapier pletine schaaltje handige paraatmap met enveloppen (flessenonderzetter) met briefpapier en pen De nieuwe abonnee weet dat hij de krant eerst veertien dagen gratis krijgt en daarmee ongeveer vier gulden bespaart. P.S. Ik doe m'n best voor nog een abonnee! Hoogachtend;- Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN Trouw/Kwartet telt ruim 180.000 abonnees. Het aantal Nederlanders dat ons ochtend blad dagelijks onder ogen krijgt, is echter veel en veel groter. Ettelijke duizenden ko pen het elke morgen in de losse verkoop. Voegen we daar ook de 'samenlezers' bij (mensen die meeprofiteren van het abonne ment van een buurman of'fami lielid), dan kunnen we rustig vaststellen, dal Trouw/Kwartet gelezen wordt in meer dan 200.000 gezinnen. Nu zijn de gezinnen van protestanten door gaans, om het voorzichtig te zeggen, niet uitzonderlijk klein Vandaar dat ree er niet ver naast zullen zitten, als we be weren, dat dagelijks zo'n mil joen Nederlanders kennisnemen van iaat onze krant te melden en te zeggen heeft. Om een vergelijking te maken: er zijn meer Trouw/Kwartetle zers dan christelijke gerefor meerden, en zelfs nog vrij iaat meer dan de 875.000 'gewone' gereformeerden in dit land- Wat alweer bewijst, dat Trouw/Kwart niet de krant van één kerk is of kan zijn. Wij vinden onze lezers in vele ker ken. De meeste van die kerken weten het tegenwoordig (óók een beetje dankzij de krant) heel goed met elkaar te vinden, maar één zijn ze nog niet. Die eenheid is er op het terrein van de (landelijke) protestants- christelijke pers wél. Dat geeft, naast alles wat er verder van ie zeggen valt, óók reden tot dank baarheid. Overigens: net zomin als de ker ken er alleen voor christenen zijn. geldt dat van Trouw/Kwartet. Wij zijn een krant voor iedereen. En die krant 'beoogt zo te schrijven dal iedereen dat ook vinden kan'. 'Haar uitgangspunt, het zich willen laten leiden door het evangelie, kan daarbij een belangwekkende benadering ge ven van de wereld en wat daar in omgaat'. Dat schreef, een paar jaar geleden, de vroegere hoofdredacteur van Trouw, wij len dr. Bruins Slot. De waar heid van deze woorden te be wijzen, blijft onze voortdurende opdracht. En die opdracht is om met Bruins Slot te besluiten 'pas dan goed vervuld, als de lezers de krant een goede krant vinden en daardoor tevens van oordeel zijn of van oordeel wor den, dat het evangelie dé bood schap voor de wereld is'. De directie

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1