lowjet-Unie legt Hanoi niet in de watten oalitie in Bonn zit op en ingebouwde tijdbom ;ervleugel van SPD wil drastische hervormingen F/KWARTET ZATERDAG 20 JANUARI 1973 BUITENLAND T13/K13 J Ferry Versteeg achter Russisch geschut. behalve een Amerikaanse Russische betrokkenheid Vietnamese kwestie be- Dmt dezer dagen niet zo de verf. Wat niet zo ver is, want de Russische in Vietnam is niet al- materieel opzicht onmis- minderwaardig gebleven van de Amerikanen, maar 10k steeds een indirecter karakter behou- korte terugblik zal dat wij hopen enigszins maken. 1945 vond de Viet Minh (de van de Viet Cong) bij steun voor zijn streven de van hun 'koloniale plichten' te ontslaan. Toch duurde 1950 voordat Josef Stalin be- destijds nog in embryonale verkerende Democratische Vietnam (het latere Noord- im) te erkennen. De Chinese van 1949 zal waarschijnlijk reemd zijn geweest aan deze lende Russische belangstelling izië. Bij de Indo-China-conferentie van 1954 in Genève drongen de Russen er bij de toenmalige zegevierende Vietnamese leider Ho Tsji Minh op aan een akkoord te accepteren, waar bij werd besloten tot een voorlopige splitsing van Vietnam "in een noorde lijk en een zuidelijk deel. Toen de op de Geneefse conferentie voor 1956 verplicht gestelde algemene verkiezin gen als inleiding tot een geleidelij ke hereniging van de beide delen door Saigon en Washington werden gesaboteerd, reageerden de Russen slechts met enkele onderkoelde pro testen, waar Eisenhower, noch de toenmalige Zuidvietnamese leider Diem enige remming van ondervon den. Aan deze houding hebben de Noord- vietnamezen een duurzame argwaan jegens Moskou overgehouden. Deze weinig resolute houding van de opvol gers van de in 1953 overleden Josef Stalin werd ingegeven door hun ver langen het Westen gerust te stellen in het kader van hun nieuwe politiek van 'vreedzaam naast elkaar bestaan' van communisten en meer kapitalisti sche varianten van het verschijnsel mens. Bovendien had Moskou destijds de handen vol aan het gistende Oost- de meer volgens maoïstische lijnen opererende Noordvietnamezen en blijft de meeste aandacht schenken aan bedaarde revolutionairen, zoals de Egyptische leider Nasser en zijn vrienden. Zelfs de komst van een compleet Amerikaans expeditieleger naar Vietnam wordt door Moskou slechts begeleid door formele en dis crete veroordelingen. Samenhang Europa, waar in 1956 de Hongaren in opstand kwamen. Tot 1960 bedroeg de totale Russische steun aan Hanoi 350 miljoen dollar. Wat aanzienlijk minder was dan de Sowjet-steun aan landen als India en Egypte, wier gematigde systemen be ter pasten bij het inmiddels getemper de revolutionaire elan van Moskou. Maar in 1960 begint de kentering. De handen tussen Moskou en Hanoi wor den nauwer aangehaald; in 1961 be groet Nikita Chroestsjow de oprich ting van het Nationale Bevrijdings front van Zuid-Vietnam (Viet Cong) als een 'beslissende stap in de bevrij- dingsstrijd'; in 1963 overtreft de Rus sische hulp aan het regime van Ho Tsji Minh voor het eerst die van de Chinezen. Als in 1963 de directe Amerikaanse interventie in Vietnam onder auspi ciën van John F. Kennedy van de grond komt, wordt ook de Russische economische en militaire hulp aan Hanoi opgevoerd. Toch blijft deze Russische hulp ver achter bij die van Amerika aan Saigon. De Russische partijleider Chroestsjow handhaaft in die tijd, waarin de splitsing van de communistische wereldbèweging in pro-Moskou en pro-Peking-kampen zich voltrekt, zijn wantrouwen jegens Na Chroestsjows val brengen zijn op volgers Breznjew en Kosygin meer samenhang in de Russische politiek jegens Hanoi. In oktober 1964 brengt de Noord Vietnamese premier Pham Van Dong al een bezoek aan Moskou, terwijl premier Kosygin een jaar later afreist naar Hanoi. In datzelfde jaar steunen de Russen nadrukkelijk de politieke eisen van Hanoi en het Be vrijdingsfront om tot een Vietnamese hereniging te komen. Volgens het Franse maandblad Le Monde Diplomatique juni vorig jaar, bedroeg de totale Russische hulp aan Hanoi in 1965 een half miljard dollar om tijdens het hoogtepunt van de landoorlog in 1969 op te lopen tot één miljard dollar per jaar. Ter vergelij king: De Amerikaanse hulp aan Sai gon bedroeg in 1969, volgens het conservatieve Amerikaanse weekblad Time van 6 november 1972, niet min der dan 21,5 miljard dollar. Deze aperte wanverhouding weerspie gelt niet alleen de grotere materiële mogelijkheden van Amerika, maar eveneens de dubbelzinnige positie van de Sowjet-Unie ten aanzien van Viet nam. Zo is Rusland aan zijn status van communistische wereldleider ver plicht Hanoi te steunen. Bij het niet nakomen van deze 'socialistische broe derplicht' zou bovendien de aartsvij and China met aan zekerheid grenzen de waarschijnlijkheid inspringen en daarmee de belangrijke Russische in vloed in Hanoi terugdringen. Maar tegelijkertijd wenste Moskou de ban den met het Westen en vooral met de VS nauwer aan te halen om zo een sterke uitbreiding van de handel, een beperking van de strategische be wapening en een verdere ontspanning in Europa mogelijk te maken. Het uiteindelijke resultaat van deze tegengestelde belangen was, dat Hanoi weliswaar door de Russen werd be voorraad. maar slechts in een mate, die het de Noordvietnamezen onmoge lijk maakte de vijanden in het Zuiden een beslissende slag toe te brengen. Het is bijvoorbeeld kenmerkend, dat een land als Egypte volgens het semi-officiële Egyptische blad al Achram in 1971 voor zo'n 1.8 miljard dollar Russische hulp kreeg, wat aanzienlijk meer is dan de Sow- jet-hulp aan Hanoi. Hypotheek Dat dieze omsfcamdaglheid een hypo theek van forse omvang plaatste op Zuidvietnamees achter Amerikaans ge schut. de Russisch-Noordvietnamese verhou- diimg, valt duidelijk af te lezen uit enkele gebeurtenissen, die zich vorig jaar voordeden. Zo ontdekten de Rus sen, volgens Amerikaanse Kremlinolo- gen, begin vorig jaar. dat Hanoi een groot offensief tegen het Zuiden voor bereidde. Op 11 februari sprak pre mier Kosygin in Moskou langdurig met de Noordvietnamese ambassadeur in een poging Hanoi tot een voorzich tiger en vreedzamer benadering te bewegen. Maar na afloop sprak het persbureau TASS van een 'openharti ge discussie', een communistisch code woord voor onenigheid. Op 5 maart bezocht de naar China verbannen Cambodjaanse leider Siha- noek Hanoi. Dit bezoek werd afgeslo ten met een hard communiqué, waar in werd gepleit voor 'gewapende broe derschap' tegen het Zuiden. Later werd bekend, dat de Chinese premier Tsjoe En-lai kort voor de publicatie van dit communiqué een bliksembe zoek aan Hanoi had gebracht. Waar mee Hanoi de Russen ongetwijfeld duidelijk maakte, dat Peking klaar stond om bij een eventuele beperking van de Sowjet-hulp in te springen. Volgens de genoemde kremlinologen besloten de Russen daarna het offen sief van Noordvietnamezen en Viet- Congstrijders, dat vorig jaar eind maart werd ontketend, maar op z'n beloop te laten en het tegenover het Westen te kleineren. Vandaar de geringe Russische reacties op het offensief en het hardnekkige Russische streven de voor mei vastge stelde topconferentie tussen Nixon en Breznjew in Moskou te laten door gaan. Zelfs toen Nixon de luchtoorlog tegen Noord-Vietnam opvoerde en de Noordvietnamese havens met mijnen liet blokkeren, waardoor de Russische hulpverlening aan Hanoi goeddeels stagneerde, bleef Moskou de komende top in Moskou aanprijzen. Op 21 mei, de dag voordat Nixon in Moskou arriveerde, meldde het Noord vietnamese partijblad Nhan Dan, dat de Amerikaanse president, 'de wreed ste houwdegen ter wereld', 'overal waar hij komt anti-revolutionaire acti viteiten ontplooit'. Tevens werd Rus land er van beschuldigd 'nationale belangen' te laten voorgaan boven de wereldrevolutie. Waarna de Russische pers enkele da gen later Hanoi's 'onjuiste en extreem partijdige uitleg' van Nixons bezoek aan Moskou fel aanviel. En op 25 mei wordt Hanoi er in de Vietnamese uitzending van radio-Moskou aan her innerd, dat de agressie-oorlog in Viet nam alleen kan worden beëindigd door middel van overleg'. Tevens wordt nog eens benadrukt, dat Noord- Vietnam zeer veel te danken heeft aan de 'enorme steun' van de Sowjet- Unia bij de strijd tegen het Zuiden. Dat deze steun Inderdaad niet gering was, staat buiten kijf. Op grond van enkele schattingen zoals die van Le Monde Diplomatique van juni vo rig jaar en van officiële Amerikaanse bronnen kan men concluderen, dat de Russische hulp aan Hanoi tussen 1965 en 1973 maximaal ongeveer acht miljard dollar moet hebben bedragen. Maar de Amerikanen staken, volgens Time van 6 november J.I., gedurende dezelfde periode niet minder dan 108 miljard dollar in de oorlog. En in een studie van de Cornell-universiteit van oktober 1971 die regelmatig wordt geciteerd door de bekende sena tor Fulhright worden de totale, dus ook indirecte, kosten van de oor log voor Amerika geraamd op het onthutsende bedrag van tweehonderd miljard dollar. Vuurkracht Tegenover de enkele duizenden Russi sche en Chinese adviseurs in Noord- Vietnam, die nooit direct aan de strijd deelnamen, stond een Ameri kaans expeditieleger van meer dan een half miljoen man, wier vertrek sinds 1969 werd gecompenseerd door de ongeëvenaarde vuurkracht van de Amerikaanse zevende vloot met z'n kruisers en vijf reuzen-vliegdeksche pen, en door het ontstellende vernie tigingsvermogen van tweehonderd Amerikaanse reuzenbommenwerpers van het type B-52. En terwijl de Noordvietnamezen de afgelopen maan den massaal werden gebombardeerd en door een Amerikaanse blokkade van hun havens goeddeels van hun bevoorraders werden verstoken, voor zagen de Amerikanen de Zuidvietna- mezen op massale wijze van extra oorlogstuig. Zo werd de Zuidvietnamese lucht macht eind vorig jaar in enkele we ken met zeshonderd vliegtuigen uitge breid, zodat Saigon nu kan beschik ken over tweeduizend toestellen en daarmee na Amerika en Rusland de grootste luchtmacht ter wereld heeft. Daarnaast bezitten de Zuidvietname- zen veertienhonderd tanks en pantser wagens, 15.000 stukken artillerie en zeker zevenhonderdduizend M-16-gewe- ren. 'Al zijn de communisten even eens goed bewapend', aldus de Britse Guardian op 22 november vorig jaar, 'ze zijn stukken zwakker'. Maar al zijn de materieel-militaire aspecten in Vietnam zeer belangrijk, ze zijn toch niet allesoverheersend. Was dit materiële aspect wel doorslag gevend, dan zouden Thieu en Nixon zich veel minder zorgen maken, dan ze nu doen. Dat ze ondanks de mate riële suprematie van het Zuiden toch reden tot ernstige bezorgdheid behou den, vindt zijn oorzaak in het feit, dat in Vietnam ook strijd wordt geleverd tussen twee verschillende cultuur-pa tronen. Noord-Vietnam is een krachtige, ge sloten maatschappij, waarin het indi vidu ondergeschikt is aan de groep, waar de sociale controle sterk is en waar de overheid de burgers een redelijk, maar ook van bovenaf gere geld leven voorzet Op alle niveaus treft men ideologische vorming en politiek onderricht aan, wat mede het hoge Noordvietnamese moreel ver klaart. Deze maatschappij wordt ge voed door een intens nationalisme, door het onverwoestbare geloof in een ongedeeld Vietnam en door de noeste wens de gehate buitenlanders uit te drijven. Zelfs de meest barbaarse ont beringen hebben deze vastbesloten heid nooit kunnen ondermijnen. Minderwaardig Zuid-Vietnam heeft aan zijn langduri ge afhankelijkheid van buitenstaan ders een gaaf minderwaardigheidsge voel jegens de communisten overge houden. Deze maatschappij vertoont markante overeenkomsten met die van China vóór Mao's komst in 1949. Zo is de burgerlijke moraal gebrek kig, overwoekeren corruptie en grote welvaartsverschillen het dagelijks le ven, vormen geld en vriendjespolitiek de sleutels voor de verwerving van invloedrijke posities en laat de natio nale eenheid veel te wensen over. Zolang de Amerikanen teveel geld verstrekten en teveel verantwoorde lijkheden overnamen, waren er onvol doende prikkels om dit bestel te her vormen. Alleen als in Zuid-Vietnam een natio nale geestdrift en een toenemend zelf vertrouwen de leemte zullen opvullen, die de vertrekkende Amerikanen bin nenkort achterlaten, zal Thieu's broze politieke creatie in Saigon weerstand kunnen bieden aan toekomstige mili taire en vooral ook politieke offensie ven van de goedgeorganiseerde en gediscipLkieerd-e Noordvietnamezen en Viet-Congstrijders. Dat is de kern van de zaak, die door massale wapenlever anties van grootmachten slechts ge deeltelijk kaa worden gecamoufleerd. ir Jaap den Boef de regeringsverklaring van slier Willy Brandt is deze in de Westduitse Bondsdag leriode ingeluid, waarin de aamheid van de coalitie tus- ociaal-democraten en libera- (vaar op de proef zal worden ld. Hoe lang de coalitie tus- IPD en FDP het kan uithou- zal worden bepaald door de waarin Brandt in het eigen al-democratische huis baas blijven. Zelfs als hem dat is het de vraag of de FDP ille vier jaren samen met de zal uitdienen. or de verkiezingen van 19 no- r was het duidelijk dat voorzet- an de coalitie in de politieke jk tot moeilijkheden zou leiden, 'kiezingsbeloften verschilden op ële punten nogal van elkaar. In ber was het voornaamste doel side partijen te voorkomen, dat isben-democraten (CDU) en haar e zusterpartij (CSU) de meer- d in de Bondsdag zouden vero de FDP was deze 'eenheid in eidenheid' zelfs geboden om 'oortbestaan als partij te verze- Nadat de gemeenschappelijke tander was verslagen, doken de men echter weer levensgroot werden zij in de regeringsver- g van Brandt nog zoveel moge- srsluierd door welgekozen woor- ralen Wilijkheden zijn groter dan vóór ffiezingen al kon worden aange- Dat de sociaal-democraten profiteren van de populariteit leek voor de hand te Weinigen echter hadden ge- dat de liberalen met zulke goe- fers zouden eindigen: zij behaal- grootste zetelwinst. Op grond &n mocht de FDP rekenen op invloed binnen de coalitie dan bet begin van de samenwerking 69 het geval was geweest. Met zou die invloed merkbaar moe- jn op het gebied van de (al dan te verhogen belastin- ie mogelijkheid tot vorming van het tegengaan van grond- latie en de medezeggenschap in Brandt heeft echter niet te maken met de wensen van ersterkte FDP, maar ook met de in omvang toegenomen linkervleugel van zijn eigen SPD. Stelt hij de liberalen tevreden, dan loopt hij het risico, dat ongeveer vijftig leden van die linkervleugel hem in grote moei lijkheden brengen. Brandt moet dan van geval tot geval een oplossing zoeken, die zowel de liberalen als de radicale groep binnen de SPD tevre den kan stellen. Het komende jaar zal nog geen ernsti ge spanningen te zien geven omdat de heetste hangijzers pas het laatst aan gevat zullen worden. Na verloop van tijd komen deze problemen echter onvermijdelijk aan de orde. En de oplossing die er voor gekozen wordt, zal beslissend zijn voor het voortbe staan van de coalitie zeker op langere termijn. Stormloop Over enkele maanden kan misschien al meer worden gezegd over de hoog te van de horden die de SPD moet nemen, wil zij haar liberale coalitie partner niet van zich vervreemden. In de tweede week van april houden de sociaal-democraten in Hannover hun partijdag. De militante linkervleugel wil dan al aansturen op grondige wijtzi- gingen in het partijprogram. Met het spit- en ploegwerk is al kort na de verkiezingen begonnen omdat in Han nover niets aan het toeval mag wor den overgelaten. Evenals in 1971 toen zij tegen de wil van de partijleiding op een belas ting-partijdag ingrijpende hervormin gen wisten door te drukken reke nen de initiatiefnemers niet alleen op de 'Jonge socialisten' (Jusos) maar ook op ouderen, die eveneens op snel le en drastische hervorming van de maatschappij willen aansturen. Het initiatief tot deze 'bestorming van de partij' is voornamelijk uitgegaan van Jochen Steffen Karsten Voigt, Wolfgang Roth en Rudi Arndt. Stef fen probeerde in 1971 in de deelstaat Sleeswijk-Holstein als 'Roter Jochen' vergeefs de macht over te nemen van de christen-democraten. Voigt (die vergeefs naar een Bondsdagzetel dong) en Roth zijn leidende Jusos en Arndt is de jonge 'Oberbtlrgermeister' van de stad Frankfort en speelde een belangrijke rol op het belastingcon gres van de SPD. waar de partijlei ding haar eerste grote nederlaag leed. Nu hebben Arndt en de zijnen het voorzien op een door een partijcom missie onder leiding van de vroegere superminister van economische zaken en financiën Helmut Schmidt opgesteld SPD-programma voor de komende dertien jaren. Volgens het weekblad gen dat Brandt onder zulke omstan digheden zal aansturen op ook voor de FDP mogelijk welkome vervroegde verkiezingen om een SPD- meerderheid in de Bondsdag achter zich te krijgen. Zijn afhankelijkheid van de linkervleugel zou nog groter worden. Intussen hebben de christen-democra ten sinds hun grote nederlaag ook niet stilgezeten. Zij hebben al een belangrijke conclusie getrokken uit de voor hen teleurstellende gang van zaken. De geleerden in CDU en CSU zijn het nog wel niet helemaal met elkaar eens en de strijdbijl is nog niet begraven. Dat kan pas als vast staat of de verliezer Rainer Candidus Barzel zal aanblijven als partijvoorzit ter met kanseliers-aspiraties. En daar kan nog wel een jaartje mee heen gaan. Dit neemt niet weg dat het resultaat van de verkiezingen onherroepelijk tot gevolg zal hebben dat de CDU in de richting van een 'sociale volkspar tij' gaat groeien en met of zonder Barzel zich zal ontdoen van het verkeerde imago van 'ontdernemers- partij'. He«t zaJ ndet eenvoudig zijn, een programma aanvaard te krijgen dat iedereen in de CDU (laat staan in de CSU van de Beierse 'stoorzender' Franz Josef Strauss) kan bevredigen. De christen-democraten hebben echter hun lesje geleerd: zij weten nu dat niet alles bij het oude kan blijven. Schaduwen Al deze ontwikkelingen werpen hun schaduwen reeds vooruit, nu de wet gevende arbeid van de nieuwe Bonds dag nog maar net is begonnen. Achter de zorgvuldig gekozen bewoordingen van Brandts regeringsverklaring gaan problemen schuil, die de coalitie van SPD en FDP in de komende jaren zwaar op de proef zullen stellen. Veel zal afhangen van de mate waarin de SPD van Brandt in een richting wordt getrokken, die zij vóór de ver kiezingen heel duidelijk niet heeft gewild. Der Spiegel willen zij de inhoud daar van 'radicaal verscherpen' om de SPD duidelijk 'in een andere politieke richting te duwen.' Tijdens de verkie zingscampagne hebben zij zich op ver zoek van de partijleiding rustig ge houden om te vermdjiden dat sympa thisanten van de schrik hun stem niet aan Willy Brandt maar aan de chris ten-democraten zouden geven. Nu de kanselier op een vrij gematigd programma zijn persoonlijke winst heeft binnengehaald, kloppen de le den van de linkervleugel op de partij deur om zo mogelijk hun stempel te drukken op alle SPD-plannen voor de nabije en verre toekomst. Zij verlan gen volgens genoemd weekblad een wezenlijke verandering van de maat schappelijke machtsverhoudingen, die vergezeld mpet gaan van verbetering van de 'levenskwaliteit'. Ook willen zij instelling van een coördinatiecom missie voor investeringen en kredie ten en controle-instanties voor milieu- bedervende bedrijven. De linkse hervormers sluiten de 'di recte overheveling van de produktie- middelen naar gemeenschappelijke ei gendom' niet uit en schrikken ook niet terug voor nationalisatie van de banken. Als de economische groei ten koste zou moeten gaan van levenskwa liteit' mogen naar hun mening econo mische privileges niet de doorslag geven. Het onderwijs mag voorts niet alleen dienen als voorbereiding op de beroepsarbeid, maar moet .vooral jon ge mensen bekwamen tot het 'zelf standig begrijpen van veranderingen, het zoeken en onderkennen van moge lijkheden tot verbetering en het actief daaraan meewerken.' Veranderingen Deze eisen gaan vele linkse SPD'ers niet ver genoeg. Zij houden er echter rekening mee dat hun groep op de partijdag in Hannover ten hoogste op een derde deel van de afgevaardigden kan rekenen. Van overrompeling kan al lang geen sprake meer zijn. De radicale hervormers moeten hun za ken dan ook in orde hebben voordat de bijeenkomst begint. Zij moeten in de komende maanden hard werken 'aan de basis' om drasti sche wijzigingen in het programma van Helmut Schmidt (de 'rechter hand' van kanselier Brandt) te be werkstelligen. Zij zullen al reden tot tevredenheid hebben als enkele van hun eisen een meerderheid krijgen. Want na de partijdag in Hannover zullen zich ongetwijfeld nieuwe moge lijkheden voordoen. De linkse hervormers laten zich door niets afhouden van hun voornemen, zo snel mogelijk op ingrijpende struc turele hervormingen aan te sturen. Dat zij zich vóór de verkiezingen van november rustig hebben gehouden ook uit eigen belang viel te begrij pen. Zij zijn echter niet bereid hun activiteiten nog langer op te schorten terwille van de voorlopig onvermijde lijke samenwerking met de liberalen. Vastbesloten Waarschuwende woorden van Herbert Wehner (de 'linkerhand' van Brandt) helpen niet meer. Karsten Voigt, die er zelf niet in slaagde een Bondsdag zetel te bemachtigen, gaat er zelfs van uit dat nu al stappen genomen moe ten worden om te verzekeren dat de SPD na de volgende verkiezingen voor de Bondsdag de absolute meer derheid behaalt en alleen kan rege ren. Deze Juso-leider zal echter ook besef fen dat de SPD in de komende vier jaren slechts een politiek beleid kan verwezenlijken, als dat de instemming heeft van voldoende FDP-ledén in de Bondsdag. Zo lang de SPD zelf niet over een meerderheid beschikt kan zij zich niet veroorloven de liberalen te gen zich in het harnas te (laten) jagen. Doet zij dat toch dan kan na enkele jaren een breuk in de coalitie onvermijdelijk worden. In dat geval kan de SPD niet aanstu ren op vervroegde verkiezingen, als de FDP er de voorkeur aan zou geven om met de christen-democraten te gaan samenwerken. De mogelijkheid dat in de komende jaren een oplos sing in deze richting zal worden ge zocht, wordt al openlijk gesproken. Voorlopig is deze taktiek van de FDP vanzelfsprekend voornamelijk bedoeld om haar onderhandelingspositie te versterken. Met een coalitiepartner die als tussen 1969 en 1972 elke vorm van samenwerkin g weigert met de enige andere grote partij waarmee een meerderheid in de Bondsdag kan wor den gevormd, zou de SPD nog wel uit de voeten kunnen. Nu de FDP nog steeds een loyale partner wil zijn, maar ook aan andere wegen denkt voor het geval die loyaliteit niet wordt gehonoreerd, is voor kanselier Brandt een moeilijke tijd begonnen. Tegenstrijdig De persoonlijke winst die hij op 19 november mocht binnenhalen, leverde Brandt het bewijs dat de kiezers mèt hem voortzetting wensten van de coa litie tussen SPD en FDP. De grote zege van de liberalen onderstreepte- deze wens duidelijk. Het verzet van de linkervleugel van de SPD kan er echter toe leiden dat wetsvoorstellen, die de steun van de liberalen mogen verwachten, in de Bondsdag niet op een meerderheid kunnen rekenen. Zo tegenstrijdig zijn de belangen van de beide politieke groeperingen. De roya le meerderheid waarmee de coalitie partijen uit de verkiezingsstrijd te voorschijn zijn getreden kan daardoor op de duur in gevaar komen. Als kanselier Brandt zich tegen de opmars van de linkse hervormers in zijn partij zou willen verzetten, zou hij in uiterste nood voor het verwe zenlijken van zijn beleid aangewezen kunnen zijn op de steun van leden van de linkervleugel van de CDU. Het ligt niet in de lijn van de verwachtin- Helmut Schmidtde Westduitse minister van financiënmoet zich als opsteller van het SPD-programma op langere termijn verdedi gen tegen de linkervleugel van de SPDdie aangevoerd wordt door Rudi Arndt (links) en ochen Steffen (rechts).

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13