onflict Delftse TH ien als 'groeistuip' 'Leesvaardigheid' van kinderen in eerste "klas wordt onderzocht lening op vergadering over bestuurlijke crisis: Huurharmonisatie wordt verzacht Valentino-collectie FAMILIEBERICHTEN Vreugde van het wildspoor 9 .10 KJW/KWARTET ZATERDAG 20 JANUARI 1973 BINNENLAND Lil in onze onderwijsredactie jrti 5LFT Het aftreden van de r ctor en twee bestuursleden van Technische hogeschool in Ift is een normale groeistuip het proces van democratise- g van het bestuur. Het zou jenlijk verbazingwekkend zijn. uneer de invoering van de Wet iversitaire bestuurshervorming 70 geen conflicten met zich d meegebracht. i was de reactie van verschillende kers in de algemene vergadering vijftienhonderd personeelsleden studenten van de TH gisteren den over de bestuurlijke crisis in ft. Deze crisis is ontstaan door de jlagaanvraag van recotr H. R. van ita Lemke en de twee door de eschoolraad gekozen leden van het ege van bestuur, ir. P. Vermeyden professor J. G. Dijkman. Zij willen len omdat zij niet meer kunnen ïwerken met de hogeschoolraad. enige overgebleven bestuurder, ir. Verheul, ziet wel perspectief in enwerking. De heer Verheul is onlid in het bestuur. Een tweede lonlid is in Delft nog altijd niet oemd. Het college van bestuur van de Technische Hogeschool In Delft heeft gisteren op een persconferentie de bestuurs crisis bij de TH toegelicht. Van links naar rechts: ir. P. Vermeyden (afgetreden), prof. ir. H. R. van Nauta Lemke (de rector magnificus, die zijn ontslag heeft ingediend), ir. T. Verheul (waarnemend voorzitter van het college van bestuur) en prof. dr. J. G. Dijkman (afgetreden). leilijk groeistuip-visie op dit conflict d onder andere voorgedragen door ir. J. Cenerpont Domis: 'Mensen die altijd in de oude bestuursstructuur gewerkt hebben, vinden het vaak moeilijk zich aan te passen bij nieu we, meer democratische vormen van bestuur. Dit doet niets af aan hun inzet voor de zaak, het is een heel menselijk verschijnsel'. Professor L. H. C.' Hulsman, buiten-universitair lid van de hogeschoolraad, zei: 'We moe ten niet te gauw zeggen, dat de TH nu onbestuurbaar is. Het zwaartepunt van de universitaire organisatie ligt niet bij een kleine centrale top, maar Dr. J. Sixma ontwerpt toets Van onze onderwijsredactie UTRECHT De zittenblijvers in de eerste klas van de lagere school struikelen vooral over het lezen. Al in de eerste weken lopen zij een belangrijke achterstand op en in de loop van het jaar raken ze steeds meer achter. 'De spiraal naar beneden' is ingezet, zoals dr. J. Sixma, wetenschappelijk hoofdmedewerker aan het pedagogisch instituut van de rijksuniversiteit in Utrecht het uitdrukt. Dr. Sixma, die gisteren promoveerde op het proef schrift heeft een oplossing aan de hand gedaan om te voor komen dat de kinderen in die spiraal naar beneden terecht komen. honderden scholen met de metho de van Sixma. Hun ervaringen zijn volgens de auteur gunstig, al moet hij toegeven dat uit zijn eigen wetenschappelijk onderzoek nog niet direct gebleken is dat het op scholen die de methode gebruiken nu veel beter gaat. De heer Sixma zegt ook dat de leerkrachten gunstige berichten ge ven over de wijze waarop het kind nu met de school en zijn nieuwe juf of meester kennis maakt. De leerkracht krijgt gelegenheid rus tig kennis te maken met elk kind. en het kind zit niet meteen in een grote klas vol kinderen, maar kan eerst eens alleen met de juffrouw of meester praten. Volgens veel leerkrachten is dat een natuurlij ker kennismaking dan het traditio nele ritueel van de eerste dag naar de grote school. )e heer Sixma, die gisteren in Itrecht promoveerde op het proef- •hrift 'Leesvoorwaarden' (Wol- ers-Noordhoff, prijs plm. 25 gul- en), is er vanuit gegaan dat het onderwijs voorlopig niet revolutio nair verandert. Op de meeste scho len moet je rekening houden met min of meer klassikaal onderwijs. De klassen zijn vaak nog groot (dertig k veertig kinderen). Tus sen de kleuterschool en de basis school is veelal weinig contact. Wat kun je in die situatie verbete ren aan het leesonderwijs? De heer Sixma heeft een toets ontwikkeld om bij elk kind te kunnen vaststellen of de basis voor het eigenlijke leesonderwijs aanwe zig is. Hij moet voldoen aan een aantal 'leesvoorwaarden'. Algemene voorwaarden zijn: voldoende taal beheersing, goed functionerende zintuigen, voldoende intelligentie, een zekere emotionele evenwichtig heid, voldoende motivatie, het ver mogen zich te concentreren op een bepaalde taak, en het vermogen in klasverband samen te werken. Meer bijzondere voorwaarden zijn: een zekere vertrouwdheid met de woorden uit de gebruikte leesme thode, een zekere bekendheid met de uitdrukkingen van de leer kracht v voorste letter, middelste woord, enz.), herkenning van ge drukte letters als iets om te lezen, begrip voor het gedrukte woord als object (de laatste letter van 'muis' is een 's', daarbij moet het kind niet meer aan een muis den ken, maar aan een klank), het vermogen klanken en tekens van elkaar te onderscheiden ('torn' is wat anders dan 'mot') en tenslotte het vermogen om dingen te combi neren (een groep van letters of woorden). Eerste week De toets die de heer Sixma op een aantal scholen heeft uitgeprobeerd is nu bedoeld om na te gaan in hoeverre kinderen aan deze lees voorwaarden voldoen. Volgens hem kan deze leesvoorwaarden-toets het best worden afgenomen in de eer ste schoolweek. Dat betekent na tuurlijk wel dat onderwijsinspec tie, ouders en leerkrachten zich moeten instellen op een wat ande re eerste schoolweek dan we ge wend zijn. Want de heer Sixma stelt het zich zo voor dat de juf frouw of meester van de eerste klas alle kinderen een voor een op school ontvangt en met elk kind een half uur lang de toets doet. Dat duurt ongeveer een half uur per kind. Een klas van om en nabij de dertig kinderen kan dan in een week worden afgewerkt. Na die week weet de leerkracht wat voor vlees hij of zij in de kuip heeft. Via door Sixma ontwikkelde (en door Wolters-Noordhoff uitge geven) hulpprogramma's kunnen de kinderen die dat nodig hebben dan bijgespijkerd worden op de zwakke punten. Goede ervaringen Op het ogenblik werken al vele Bezwaar In een gesprek met dr. Sixma hebben wij hem gevraagd of het niet een bezwaar is dat bij zijn methode de toets het allereerste is waarmee een kind kennis maakt als hij de grote school binnen komt. Je kunt natuurlijk wel zeg gen dat de toets heel spelenderwijs wordt afgenomen, dat de juffrouw of meester alle gelegenheid hebben om het kind op zijn gemak te stellen, dat de toets alleen maar bedoeld is om gauw aan de weet te komen waar de problemen zitten, enzovoorts, maar wie peilt de zor gen en spanningen van het kind dat voor het eerst de 'grote school betreedt? Ervaart dat kind deze eerste ont moeting ook als 'speels'? Hoe gaat het met kinderen die in hun con tact met volwassenen wel meer tijd dan een half uur nodig heb ben om uit hun schulp te kruipen? Zullen alle ouders even goed rea- geren op deze toets, of zullen ze zich toch bezorgd afvragen of hun kind nu beoordeeld wordt op zijn geschiktheid voor het gewoon on derwijs (en dus nu misschien de eerste stap naar de l.o.m.-school gezet wordt). Zulke vragen zijn uit te breiden. Soepeler De heer Sixma beantwoordt derge lijke vragen met de verzekering dat zijn ervaringen op zoveel scho len niet in die richting wijzen. De eerste kennismaking met de school zou juist soepeler zijn dan vroeger. Het proefschrift zelf besteedt ech ter niet overdreven veel aandacht aan deze (eventuele) problemen. De heer Sixma zegt wel dat invoe ring van zijn toets eigenlijk alleen verantwoord is op scholen die be geleiding krijgen van een schoolad viesdienst (al kan hij gebruik op andere scholen moeilijk verbie den). En eventueel zou men zijn toets ook wel kunnen gebruiken in de loop van de eerste weken op school, meer tussen de bedrijven door, zodat kinderen niet meteen in een toets-situatie komen wan neer ze de grote school binnen stappen. op het veel bredere vlak van de gewone werksituatie. In de vergadering van gisteren legde de hogeschoolraad tegenover de onge veer vijftienhonderd aanwezigen ver antwoording af van zijn beleid, dat tot het conflict met het bestuur had geleid. Duidelijk bleek dat het con flict tussen hogeschoolraad en bestuur veroorzaakt is door twee tijdbommen in de wetgeving: de collegegeldwet en de Wet-Veringa. In de duizendgulden- kwestie heeft het bestuur verscheide ne malen besluiten van de raad naast zich neergelegd. Het bestuur vond, dat de aanwijzingen van minister Van Veen over de verklaringen voor kin derbijslag opgevolgd moesten worden, terwijl de hogeschoolraad kinderbij slag en 'duizend gulden' van elkaar los wilde maken. De tweede tijdbom zat in de Wet Ve- ringa. Deze wet beschouwt de hoge schoolraad als de hoogste beleidsbepa lende instantie, maar legt tegelijker tijd grote verantwoordelijkheid op het college van bestuur. Drie van de vijf leden (de rector en twee Kroonleden) worden benoemd door de minister en daarmee is een conflict tussen raad en bestuur in de kiem aanwezig. Wan neer, zoals in het Delftse geval, het bestuur de minister meer gehoor zaamt dan de raad, is dit conflict een feit. Polarisatie Gisteren bleek wel, dat niet iedereen zulke conflicten als natuurlijke groei stuipen ziet. Rector Van Nauta Lemke sprak over 'polarisatie, onwerkbare verhoudingen, schade aan het belang van de TH en grievende verwijten van de raad aan een deel va het bestuur' (dit alles uiteraard in afzonderlijke uitspraken, red.). En professor D. Kooien zei: 'Ik heb vie rentwintig jaar aan de TH gewerkt. Daarvan is het drieëntwintig jaar goed gegaan, maar dat laatste jaar is het een troep. Met de wet-Veringa valt niet te werken'. Een andere hoogleraar reageerde hier op dat in een democratisch spel con flicten best naar buiten mogen ko men. 'Ook in de politiek zijn we gewend dat bijvoorbeeld Kamerleden kritiek hebben op ministers. Iemand die een functie aanvaardt, moet er rekening mee houden dat hij kritiek kan krijgen. Die kritiek moet wel zakelijk zijn en niet tegen de persoon gericht. De aftredende bestuurders waren er kennelijk nog niet aan toe, dat pingpongspel boven de tafel te spelen. Bij hun aftreden hebben zij weer bowlingballen onder de tafel laten rollen'. Reactie van een bedrijfspsycholoog in de zaal: 'Zulke groepsconflicten moe ten begeleid worden door deskundi gen'. Antwoord van de voorzitter van de hogeschoolraad: 'In mijn agenda staat voor woensdag aanstaande een afspraak met het Nederlands Instituut voor Psychologen'. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Udink (volkshuisvesting) heeft de gemeente besturen en de woningbouwcorpora ties enige soelaas gegeven bij het doorvoeren van de verplichte aanpas sing van de huren van oudere wonin gen, de zogenaamde huurharmonisa tie, die meestal neer zal komen op een extra huurverhoging. In een circulaire heeft de minister gisteren meegedeeld, dat de gemeen ten en woningbouwcorportaties zich, voorzover zij geen huurharmonisatie- plannen hebben ingediend, zich met hun huren mogen baseren op de plan nen van 1 april 1972. Wel ingediende huurharmonisatieplannen mogen als basis dienen voor 1974 en '75. De achtergrond van deze circulaire is dat veel gemeenten en woningbouw corporaties er weinig voor voelden, of in moeilijkheden geraakten met de harmonisatieplannen. Een nieuw kabi net zou wel eens met heel andere richtlijnen f kunne komen, moeten velen hebben gedacht. De animo om onsympathieke maatregelen door te voeren, was daarom niet groot. Op D.V. zondag 28 januari a.s. hopen onze geMefde Ouders P. T. Punt I. Punt-Roos de dag te gedenken dat zij 25 jaar geleden in het huwelijk traden. Hun dankbare kinderen: Ada en Bea Rotterdam, januari 1973, Meiland 76. Receptie: Zaterdag 27 januari van 14 tot 17 uur in het Jeugdhuis 't Slag, Sandelingplein 20. P. van Vliet N. van Vliet-Sohier Amsterdam-Slotermeer. januari 1973, Paul Scholtenstraat 98. En ziel. Ik ben mei u lieden al de dagen tol de voleinding der wereld Matth. 29 20 Tot onze diepe droefheid, nam de Heere voor ons nog onverwacht tot Zich onze ge liefde Moeder. Oroot- en Overgrootmoeder Hermina Stolk 's-Gravenhage: A. Walraven M. K. Walraven-v. d. Lugl Schiedam: H. S. Westerveld-Walraven M. Westerveld Schiedam: A. Walraven klein- en achterkleinkinderen De begrafenis zal plaats heb ben op de Alg. Begraafplaats te Schiedam, maandag 22 Ja nuari a.s. omstreeks 14.30 uur. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de Aula van de begraafplaats. Algemene Kennisgeving Psalm 72 vers 11 (berijmd) De wens in te gaan in de vreugde van haar Heere Is heden in vervulling gegaan voor onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Over grootmoeder Huibertlia de Jong weduwe van Coendert Peet in de ouderdom van 80 Jaar. Rotterdam: A. Peet S. Peet-Verhoog Rljnsburg: Wed. M. de Mare-Peel A. Heemskerk-Peet A. Heemskerk Groningen: J. Peet A. Peet-Wleringa Lelden: Wed. L. Peet-Hortensius Rotterdam: H. Peet W. Peet-van Kleef Lelden: W. Peel G. Peet-van Weeren H. Peel M. Peet-van Ai Oegstgeest: H. de Rijk-Peet M. de Rijk Wassenaar: W. C. Peet M. Peet-Otten Klein- en achterkleinkinderen Katwijk aan Zee, 19 januari 1973. Huize „Salem", Duindoornlaan 34. Gelegenheid tot condoleren maandag 22 januari a.s. 's avonds van 79 uur in de aula van Huize „Salem". GEEN BLOEMEN De rouwdienst zal gehouden worden dinsdag 23 Januari a.s. des nam. 2.15 uur in de aula van Huize „Salem", Duinoordlaan 34 te Katwijk, waarna de begrafenis zal plaats vinden omstreeks 3.00 uur op de nieuwe begraaf plaats Dulnrust aan de Park laan te Katwijk aan Zee. De Heere heeft tot Zich genomen, voor ons toch nog onverwacht, onze geliefde zuster, tante en oud-tante Elizabeth de Heer in de ouderdom van 77 jaar Mede namens de familie: Wijk en Aalburg: T. E. Verhoeven-de Heer "Zwijndrecht, 17 januari 1973. Bejaardentehuis „Swinhove" Plantageweg 3. Geen bloemen De overledene ligt opgebaard in de rouwkamer van „Swinhove". Gelegenheid tot bezoek aldaar zaterdag 29 ja nuari van 6.30 tot 7.30 uur. De begrafenis zal plaatsvinden maandag 22 janu ari a.s. om 3.15 uur op de algemene begraafplaats aan de Jeroen Boschlaan te Zwijndrecht. „Mijn genade is u genoeg" 2 Cor. 12 vers 9 Heden nam God tot Zich, na een kortstondige ziekte, mijn lieve man, onze zorgzame vader, be- huwdvader, groot- en overgrootvader Johannes Wilhelm Schiereck sr. echtgenoot van H. Kleijwegt eerder weduwnaar van M. W. Hoeder in de ouderdom vin 89 jaar Uit aller naam: II. Schiercck-Kleijwegt Rotterdam, 18 januari 1973. De Wilgenborgh, kamer 337. Adriaan Kluitstraat 170. Liever geen bezoek De rouwdienst zal gehouden worden in de aula van de Wilgenborgh, (ingang Donkersingel 2) op maandag 22 januari a.s. om 11 uur, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de algemene be graafplaats Hofwijk, omstreeks 12 uur. Na een liefdevolle verzorging in het Bejaarden centrum „Rijnzate" nam de Here uit ons midden, onze lieve moeder, grootmoeder en overgroot moeder Elizabeth van Dijkhuizen weduwe van J. C. van der Vlist op de leeftijd van 8( Alphen a.d. Rijn: Alphen a.d. Rijn: Zwammerdam: jaar. T. van der Vlist W. van der Vlist-Roest J. van der Vlist J. J. Koster-van der Vlist J. Koster kleinkinderen en achterkleinkinderen Alphen a.d. Rijn, 19 januari 1973. „Rijnzate", Bosparkweg 2. Correspondentie-adres: T. van der Vlist, Groen van Prinstererstraat 18. De rouwdienst wordt gehouden dinsdag 23 janu ari in de aula van het Bejaardencentrum „Rijn zate", aanvang 13.30 uur, waarna de teraarde bestelling zal plaatsvinden op de Oosterbegraaf plaats. Aankomst aula 14.30 uur. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de aula van de begraafplaats. Heden heeft de Here in Zijn heerlijkheid tot Zich genomen onze lieve Moeder, Grootmoeder en Overgrootmoeder Maartje van 't Riet-Stigter in de gezegende ouderdom van 102 jaar. Uit aller naam: A. van 't Riet. 's-Gravenhage, 18 januari 1973 Zonnebloemstraat 237 Liever geen bloemen. De dienst van Woord en Gebed zal worden ge houden dinsdag 23 januari om 14.00 uur in de Opstandingskerk, Daal en Bergselaan 50, waarna de begrafenis om 15.00 uur zal plaatsvinden op „Nieuw Eyk-en-Duynen", Kamperfoeliestraat 2A. Psalm 84 4 (berijmd) Heden nam de Heere tot Zich, na een geduldig gedragen lijden, onze lieve Vrouw, Moeder, Grootmoeder, Zuster, Schoonzuster en Tante Dina van der Zwan-Verheij op de leeftijd van 68 jaar. Mede namens verdere familie: Jac. van der Zwan Moerkapelle, 19 januari 1973. Wilde Veenen 29. Geen bloemen Condoleancebezoek: maandag, 's middags van 34 uur en 's avonds van 7.308.30 uur in de aula van „Beth-San", Kerkplein 1 te Moerkapelle. De rouwdienst zal gehouden worden dinsdag 23 januari te 12.30 uur in de aula van „Beth-San", waarna de teraardebestelling zal plaatshebben op de Algemene Begraafplaats aan de Kerkhof laan te 's-Gravenhage. Aankomst aldaar te 2.30 uur. Heden nam God plotseling uit ons midden weg mijn innig geliefde Man, onze lieve zorgzame Vader, Behuwdvader, Opa, Broeder, Zwager en Oom Joost Overkleeft echtgenoot van Jacoba van Dijk, in de ouderdom van 74 jaar. „En nu, wat verwacht ik, o Heere? Mijne hoop, die is op U". J. Overkleeft-van Dijk Kinderen en kleinkinderen. 's-Gravenzande, 18 januari 1973, Sandambachtstraat 113. Gelegenheid tot condoleantie van 35 en van 7—9 uur n.m. De rouwdienst zal worden gehouden maandag 22 januari a.s. des namiddags 2 uur in de aula op de Algemene Begraafplaats te 's-Gravenzande, waarna de begrafenis zal plaatsvinden. DANKBETUIGING Voor de vele blijken van medeleven ons betoond na het overlijden van mijn geliefde man en onze vader Johannes Heemskerk zeggen wij u allen hartelijk dank. Uit aller naam: Fam. E. Heemskerk-Anes en kinderen Rijnsburg, 20 januari 1973. Evertsenstraat 32. Ambtenaren bewijzen onmis bare diensten ean de samen leving. Juist zij ervaren vaak In hun dagelijks werk hoeveel on recht er nog bestaat Juist zij ontmoeten telkens weer toe standen en verhoudingen die mensonwaardig zijn en niet stro ken met de bijbelse boodschap van naastenliefde en gerechtig heid. Juist zij kunnen belangrijk bijdragen aan de verbetering ven de maatschappij. Niet alleen achter hun bureau of loket. Ook In hun vrije tijd. Door lid te worden van de christelijke vakbeweging en zich aan te sluiten bij POSTBUS 2475-UTRECHT VREUGDE VAN HET WILDSPOOR met 234 foto'r uit dtTrijt ien groot-formaat boek vol unieke waarnemingen van net dierenleven in ïos en veld. Foto's en tekst: Jaroslav Holecek U kunt méér genieten van het leven I Laat dit boek u meenemen op boeiende zwerftochten ki de vrije natuur. Kijk. kijkl Het edelhert burlt in de ochtendschemering. De auerhaan voert zijn fascinerende baltsdans uü Reintje de vos is op jacht en volgt de bewegingen van de oehoe. Vogels bouwen nesten en vliegen af en aan. U ziet de dieren in hun eigen leefmilieu, meestal ver van het rumoer van da mensenwereld: reeën, wolven, beren, zwijnen, gemzen, bunzingen, marter», dassen, uilen, aalscholver», adelaars, fazanten, buidelmezen, goudvinken enz. - heel de fauna van e»n van ds rijkste natuurgebieden van Midden-Europa. Totaal 234 actiefoto's. Het resultaat van onvoorstelbaar f 24.90 geduld, liefdevolle aandacht »n groot vakmanschap. Mat Interessant# tekst Verkrijgbaar in d» b EEN BOEK VAN ZOMER Er KEUNING WAGENINGEN Een ontwerp uit de Valentino-collectie voor de komende lente, die gisteren in Rome werd getoond: een korte avondjapon van chiffron.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11