Jesluit over CBS valt aarschijnlijk vandaag eoeo 1 Willem Nijholt en Toneelgroep Theater Haitink met Londens orkest in ons land Knip dit briefje uit en plak't op uw wek! - r Nieu e VVV i 'cc kSarscr Stille Vietnamwacht voor Gevangenpoort Jongens bestelen blinde winkelier OUW/K.WARTET VRIJDAG 19 JANUARI 1973 BINNENLAND/KUNST T11/K9 eel beswaren tegen verhuising - maar ook voorstanders lor Nico Kussendrager HAAG Waarschijnlijk ivond neemt het kabinet een :i iing over het al dan niet g luizen van het Centraal bu- iu voor de statistiek (CBS) Heerlen. 'Wanneer de ver- latsing doorgaat zal Langman ||j geschiedenis ingaan als de mi- iter die het CBS heeft ver- u »ord'. Aldus een anonieme zegs- r bij de centrale commissie g| jr de statistiek. En met deze spraak is de emotionele sfeer arin de discussie over het al of ra lt overhevelen van het CBS ge- 1 'i erd is, duidelijk getypeerd. en de verhuizing zijn nogal wat waren gerezen, in de eerste plaats de kant van de CBS-ambtenaren Zij vrezen om te beginnen een e desorganisatie van het werk om- veel medewerkers in grote getale goed heenkomen gaan zoeken. Dit ces is nu al, nog voordat de beslag genomen, op gang gekomen, ral vakspecialisten blijken bijzon welkom bij de beleids- en plan- sorganen waarmee zij uit hoofde hun CBS-functie altijd intensieve acten hebben onderhouden. Na de luizing zal dan het kader zijn cimeerd, waardoor zeker twintig vijftig procent van de statistieken wegvallen en andere sterk ver- Igd raken. Bovendien zal het in •len moeilijk worden hoger ge- ificeerd personeel aan te trekken at het werk bij het CBS teveel 'produktie' en te weinig 'beleid' planning' te maken krijgt, alve de funeste gevolgen van de rloeiing van personeel en de pro- Hen om nieuwe medewerkers aan rekken noemen de CBS-ambtena- ook het verschralen van de con- unten in de Randstad, waardoor statistieken verstarren en een deel van hun functie verliezen, wetenschappelijke basis ontvalt het bureau omdat het geïsoleerd te staan van wat in het rege- icentrum Den Haag wordt over- :n en voorbereid. Hetzelfde geldt andere contacten die vooral in andstad zijn geconcentreerd. Het zal, zo vrezen de medewerkers, ideren tot een cijferfabriek, zon- wetenschappelijk ontwikkelings- t alleen un bezwaren tegen de verhuizing het CBS staan de ambtenaren .een. Ook 120 hoogleraren wij verplaatsing af omdat het lelijk is het CBS in het zenuw van de regering te laten leren. Het CBS kan niet pas- aan zijn taak voldoen zonder nt mondeling, formeel en infor- contact met overheidsorganen, 'ïappelijke instellingen, orga- en het bedrijfsleven. De con- iit van het CBS is een levens- larde voor het bureau omdat theoretische- en ervarings kan worden gebundeld. Door •laatsing zou het patroon voor worden verstoord, aldus de •en. komt ook uit een geheel ande- die van het Landelijk werk- md huisvestingsnood. 'Een ver- ring tussen het regeringscen- en het CBS zal fnuikend zijn de verdere strijd tegen de wo- ïood', aldus het werkverband, ng van de woningnood vergt ier per jaar betrouwbare statis- e informatie en de verhuizing Heerlen maakt dit onmogelijk. .APSfhet ministerie van volkshuisves- zelf statistische informatie gaat enz.lmelen kan dit nooit zo objectief rreest het LWH. iet kamp der tegenstanders beho- cerder ook nog de Ambtenaren- j en, de Centrale commissie voor b tatistiek, die de democratische Het in aanbouw zijnde gebouw van het CBS in Voorburg. controle op het bureau uitoefent en de gemeente Den Haag. Voorstanders Voorstanders voor de verhuizing zijn er echter ook te vinden en niet alleen in Limburg. Hun beweegredenen ko men voor een deel neer op ontzenu wing van de argumenten tégen de verplaatsing, maar verdienen zeker meer aandacht dan thans het geval is. Zo wordt gezegd dat de noodzaak van centralisatie van belangrijke rijksdien sten in het buitenland kennelijk niet bestaat. West-Duitsland heeft zijn cen trale arbeidsbureau in Neurenberg ge vestigd, het Federale Hof bevindt zich in Karlsruhe en een belangrijk deel van de 'toekomstplanning' wordt ge pleegd in Allensbach aan de Boden- sêe.'In Zweden is het landelijk bu reau voor de statistiek zelfs in tweeën gesplitst. Een ander argument vóór verplaat sing is dat thans de 'buitengewesten' bij de statistische informatie zouden worden verwaarloosd. De gegevens voor een goede en evenwichtige regio nale ontwikkeling zijn niet of niet tijdig beschikbaar. Vestiging van het CBS in, Heerlen zou hieraan wellicht een einde kunnen maken. Verder wordt gesteld dat de techniek tegen woordig een goed en snel oontact tussen Den Haag en Heerlen mogelijk maakt. Spreiding ekai Het belangrijkste argument voor de vestiging in Heerlen is echter dat deze past in het beleid van spreiding der rijksdiensten. Met zijn 1600 werk nemers is het CBS een organisatie die zoden aan de dijk zet in herstructure rend Limburg. De provincie kent na de mijnsluitingen een groot 'beamb ten-probleem' en een fors brok 'witte- boorden-werkgelegenheid' zou dit pro bleem enigermate kunnen oplossen. Hoewel de mogelijkheden van het CBS, met zijn hooggekwalificeerde ar beid, niet mogen worden overschat en de groeimogelijkheden zeer beperkt zijn. Het geloofwaardig zijn van het sprei- dingsbeleid speelt ook in het kabinet i\ >edk H 64 ickl .RU! 267 oud ?dko ADVERTENTIE een belangrijke rol. Met name minis ter Langman (economische zaken) is een fervent voorstander omdat naar zijn mening anders dit hele beleid op de tocht zou komen te staan. Lang man kan ook moeilijk anders. Tijdens de verkiezingstijd heeft hij de Lim burgse kiezers toegezegd dat 'een be langrijke en hoogwaardige rijksdienst' naar Limburg zou worden overge plaatst. In het overleg met de Mijnim- dustrieraad heeft de minister zich formeel aan deze belofte gebonden. In het kabinet staan alleen de KVP- ministers aan zijn zijde. Langmans WD-collega Geertsema van binnenlandse zaken (zij zijn samen voor de verhuizing verantwoordelijk) is weinig enthousiast, zo heet het. Of door deze verdeeldheid de -beslis sing kan worden tegen gehouden is de vraag. Maar er zijn voor uitstel nog andere gronden te vinden. Zo moet de tweede kamer-commissie voor economische zaken zich nog over de zaak beraden. Dat gebeurt binnen veertien dagen. Ook is nog steeds niet de vraag beantwoord of het CBS be hoort tot de organisaties die in Den Haag moeten blijven. Het is duidelijk een punt van kabi netsbeleid dat alleen niet aan Den Haag gebonden afdelingen (zoals bijv. het algemeen burgerlijk pensioen fonds) in het kader van het sprei- dingsbeleid kunnen worden overge plaatst. Verder zal de regerimgy als besloten wordt to.t overheveling, 'n hard conflict krijgen met de ambtenarenbonden die menen buiten spel te zijn gezet en DEN HAAG Morgen zal in Den Haag een landelijke stille wacht v.oor de vrede in Vietnam worden gehou den. Groepen uit elf steden, waar dergelijke stille wachten maandelijks een jaar lang plaatsvinden, zullen ge zamenlijk één uur zwijgend demon streren (van half twaalf tot half één) tegenover de Gevangenpoort. Doel is de mensen stil te laten staan bij de totale vernietiging van het Vietnamese volk. In een brief aan de Kamerleden vra gen de stille wachters onder andere ex-tra aandacht te besteden aan neu tralisten, boeddhisten en katholieken, die zonder vorm van geweld zoeken naar een oplossing voor de vrede 'Wij vragen de Kamerleden gehoor te geven aan de oproep van Amnesty International, zich het lot van dezo mensen aan te trekken. De elf steden zijn: Utrecht, Amersfoort, Arnhem. Haarlem, Groningen, Leiden, Amster dam, Deventer. Zwolle, Den Haag en Enschede. Kruiswoord-puzzel Oplossing van gisteren. 1. p. 2. mos, 3. basis, 4. ratel, 5. antenne. 6. malie. 7. agent. 8. lip. 9. Reisbeurzen en stipendia RIJSWIJK Op Je begroting 1973 van het ministerie van CRM is een bedrag uitgetrokken voor toelagen aan beeldende kunstenaars en archi tecten in de vorm van een stipendium of reisbeurs. De stipendia zijn be stemd om kunstenaars iri staat te stellen zich gedurende enige tijd te wijden aan voortzetting en ontwikke ling van hun werk of aan de uitwer king van bepaalde projecten. Zij die nen niet om materiaalkosten te dek ken voor de uitvoering van een pro ject of de inrichting van ateliers e.d. Aanvragen hiervoor kunnen tot 15 februari 1973 worden toegezonden aan het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, afdeling Beeldende Kunsten en Bouwkunst, Steenvoordelaan 370 te Rijswijk (ZH). Voor de toekenning van de toelagen wordt het advies ingewonnen van een commissie, die hiertoe op voordracht van de Raad voor de Kunst, de Be roepsvereniging van Beeldende Kun stenaars en de BBK '69 is ingesteld. Het beschikbare bedrag laat de verle ning van slechts een beperkt aantal toelagen toe. Voorzitter schrijversbond legt functie neer AMSTERDAM Een conflict binnen het bestuur van de Vereniging van Letterkundigen heeft ertoe geleid dat de voorzitter Daniël de Lange zijn functie als zodanig in dat bestuur heeft neergelegd. Ongeveer een jaar geleden volgde De Lange prof. G. Stuiveling als voorzitter op. Het con flict komt ter bespreking aan de orde op de buitengewone ledenvergadering die morgen in Amsterdam wordt ge houden. De heer H. Cannegieter, perschef van de Toneelgroep Theater, schrijft ons n.a.v. het interview met Willem Nij holt (Trouw 13 januari): Het stemt natuurlijk een beetje triest als een krant een interview publiceert waarin een acteur (Willem Nijholt) zich be klaagt over de begeleiding van het gezelschap (Toneelgroep Theater) waaraan hij verbonden is. Vooral als het komt van een acteur die bij dat gezelschap en zeker bij mij zo'n grote sympathie had en heeft en met wie zo fijn is samengewerkt. In zekere zin heeft Willem Nijholt met zijn kritiek op de Toneelgroep Theater gelijk. Als je vergelijkt wat hij ongetwijfeld zal doen wat vrije produkties aan geld en mogelijkheden hebben voor de begeleiding, dan is hetgeen een gesubsidieerd gezelschap kan doen in derdaad wat schriel. Een gezelschap heeft vele produkties per jaar. Thea ter dit jaar tien. Dan komen er nog de vele neven-activiteiten bij. En ge zien het budget raak je wat de bege leiding betreft snel in een soort vi cieuze cirkel. Maar met uitgerekend 'Kwartet voor Twee' het stuk met Willem heeft Theater, vooral ge zien die hele maand in de Kleine Komedie te Amsterdam, deze vicieuze cirkel willen doorbreken. En dat is ook gebeurd. Zo is er speciaal voor 'Kwarter voor Twee' een volstrekt afwijkend affiche gemaakt. Er zijn in de Amsterdamse kranten speciale beeldadvertenties geplaatst. Ongeveer 130 afdrukken van de affiches zijn op de bekende Publex-aanplakborden in Amsterdam gehangen voor de hele nieuw overleg willen. Tot slot speelt dat het huidige kabinet demissionair is: mag het een zo belangrijke beslis sing nog wel nemen, zeker als het parlement minstens zo verdeeld is als de ministerraad zelf. Aan de andere kant: eenmaal zal de knoop toch doorgehakt moeten wor den. Al sinds 1957 wordt over de verhuizing gepraat, tien jaar later bleek zij voorgoed van de baan door uitspraken van de toenmalige minis ter De Block en de aanbesteding van een groot kantoorgebouw in Voorburg dat bijna is voltooid.en nu blijkt de verhuizing weer bijna onontkoom baar. Of niet. EVEN PUZZELEN Horizontaal: 2. verdieping, 6. in het jaar der wereld (afk. Lat.) 8. muziek noot, 10. wereldtaal, 11. plaatsje onder Gramsbergen, 12. water in Utrecht, 14. afschuring, 16. slag, 17. hetzelfde, 18. wandversiering, 19. meisjesnaam, 21. keukengerei, 23. stok, 25 telwoord, 26. kurk, 27. plaats in N. Br. 29. eer, 30. werktuig van de goudsmid, 31. peulvrucht, 33. afk. van Dyne, 34. stoomturbine (afk) 35. wijze. Verti caal: 1. insekt, 3. scheik. element, 4. vaarwel, 5. riem, 6. bijrivier van de Tiber, 7. honingdrank, 9. verharde huid, 11. Myth, figuur, 13. stopverf (Z.N.), 15. afstammeling, 19. ginds, 20. insektenverterende plant. 22. tel woord (24). plaats. 25. kraam 27. tussenzetsel 28. tijdrekening, 32. ten name (Afk.). AMSTERDAM Het London Philharmonic Orchesta, dat nu al weer vijf jaar wordt gedirigeerd door Bernard Haitink, komt twee concerten in Nederland geven: vanavond (vrijdag) in de Rotter damse Doelen, en morgenmiddag het hetzelfde programma (Liszt, Vaughan Williams en Mahler) in het Amsterdamse Concertge bouw. Het is een van de vijf grote orkesten die regelmatig in Londen concerteren, en wat het L.Ph.O .betreft steeds voor nagenoeg uitverkochte zalen. De in tense belangstelling van de Britten voor dit orkest kan voor een deel worden toegeschreven aan de in dit opzicht verstandige programmering waarin maar heel spaarzaam een 'mo dern' werk wordt opgenomen; en als dat dan al wordt gedaan dan is het een stuk van een Engelsman. Het L.Ph.O. kan zich in dit opzicht geen risico's permitteren. Van het totale seizoenbudget van on geveer 600.000 pond (ongeveer vijf miljoen gulden) komt maar 15 pet uit subsidies. De rest wordt geheel met spelen 'verdiend', Inclusief de talloze grammofoonopnamen die het orkest maakt. De toeloop van het publiek wordt mede gestimuleerd door de be trekkelijk lage toegangsprijzen (van ongeveer 3 tot 15 gulden, omgere kend) die steeds per concert betaald worden. Want een abonnementen systeem als bij ons is in Londen onbekend; voor elk concert moet men afzonderlijk een kaartje kopen. Het meest oorspronkelijk aan het L.Ph.O. is zijn democratische organi satie. Na de tweede wereldoorlog (het orkest werd in 1932 door Sir Thomas Beecham opgericht en grotendeels door hem uit eigen middelen gefinan cierd) namen de orkestleden zelf het beheer in handen. In de beginjaren verkochten ze zelf de kaartjes en deelden na afloop de opbrengst. Nog DOESBURG In Doesburg heeft, de rijkspolitie vier scholieren (van 14 en 15 jaar) gearresteerd, omdat zij de blinde sigarenwinkelier C. Merkus ve le malen zouden hebben bestolen. Ge regeld miste de man rookartikelen en aanstekers. Op zijn verzoek hield de politie een oogje in het zeil, met als gevolg dat het viertal op heterdaad kon worden betrapt. In de loop van de tijd is voor vele honderden gul dens verdwenen. Bernard Haitink. steeds kent het L.Ph.O. deze (ook voor Engeland) unieke organisatie vorm; directie en voorzitter worden geheel gekozen door de leden van het orkest. Dit bezoek aan Nederland wordt het eerste sinds 22 jaar; voor het laatst was het orkest hier in 1950 onder Eduard van Beinum die er van 1949 tot 1951 als vaste dirigent aan verbonden was. In die tijd zijn ook diverse grammofoonopnamen onder Van Beinum gemaakt. Haitink zet deze traditie voort. Reeds verschenen zijn opnamen van de Symfonische Ge dichten van Liszt en The Planets van Holst. Op een zojuist ter gelegenheid van het bezoek uitgebrachte Philips (promotie-) plaat zijn Les Preludes van Liszt en een deel van The Planets ter kennismaking vastgelegd (plus een paar oudere opnamen met het Concertgebouworkest). Binnenkort ko men (ook op Philips) de twee ^iano- concerten van Liszt (solist Alfred Brendel) en Shéhérazadevan Rimsky Korsakoff. Wim Gijzen bezocht alle gemeenten maand. Als er geen winkelaffiches zijn verspreid dan komt dat omdat de directie van de Kleine Komedie, die wat dit betreft veel meer autoriteit is dan het Arnhemse Theater, dit nutte loos oordeelde op grond van door haar opgedane ervaringen in het ver leden. Al met al moet ik stellen, dat de aandacht en het geld dat in de bege leiding van 'Kwartet voor Twee' is gestopt een veelvoud is van dat van alle andere produkties van Theater, inclusief 'Luther, Mllnzer of de dub bele boekhouding', dat door Willem wordt genoemd, maar dat niet anders is behandeld dan de overige. Dat 'Luther' zo'n geweldige publiciteit krijgt, ligt dan ook vooral aan het karakter en de inhoud van het stuk. Het is begrijpelijk dat Willem naar oorzaken zoekt waarom de Kleine Ko medie niet avond aan avond is uitver kocht. Dat hij de schuld na zijn ervaringen in vrije produkties zoekt bij het 'produktieegzelschap' is ook be grijpelijk, maar gezien de enorme ex tra bemoeienissen en gemaakte kos ten, die in de begeleiding van alléén en juist deze produktie zijn gestopt, is zijn kritiek onjuist en onterecht. Wat allemaal niet wegneemt dat ook wij niet helemaal begrijpen waarom het publiek niet in grote getalen naar de Kleine Komedie trekt, omdat 'Kwartet voor Twee' gewoon geweldig fijn to neel is een Willem Nijholt en Marjan Berk in dit stuk topprestaties leveren.! Dat mag toch ook nog even gezegd' zijn. Typografieprijs voor Ben Bos en Jan van Toorn AMSTERDAM Het bestuur van de stichting Amsterdams Fonds voor de Kunst heeft de H. N. Werkmanprijs 1972 (ƒ3.000) toegekend aan Jan van Toorn voor zijn gehele typografische oeuvre en de Frans Duwaerprijs 1972 1.500) aan Ben Bos voor zijn grote gevarieerde serie werkstukken. Er waren weinig inzendingen voor mededinging naar deze prijzen. Daar om heeft de adviescommissie gebruik gemaakt van haar recht een bekro- ning op eigen initiatief buiten de kring van inzenders toe te kennen. Als gevolg hiervan heeft de commis sie het werk van Jan van Toorn voor de Werkmanprijs voorgedragen; met de overweging dat dit werk zich on- derscheidt door een grote mate van eigenheid en het aangeven van nieu- we richtingen. De door Ben Bos inge- leverde werkstukken, variërend van tijdschriften tot verpakkingen, en van simpele brochures tot kostbaar recla medrukwerk, gaven door de daaruit blijkende 'krachtige eigen visie op de typografie' de commisie aanleiding tot het toekennen van de Duwaerprijs. De adviescommissie werd gevormd door de heren G. Escher, W. van der Mark en F. de Winter. En dan nog.... Op veler verzoek: tot 5 maart in het Haags Gemeentemuseum 'Neder landse tegels', een tentoonstelling die een overzicht geeft van de soorten tegels, die hier van (ca.) 1600 tot 1800 zijn gemaakt. 'Bommen Berend', is de titel van een bijzondere tentoonstelling, die van 27 januari tot 5 maart in het Rijksmuseum Twenthe te Enschede gehouden wordt en die aandacht be steedt aan de persoon en de gewelda- dige handelingen van Christoph Bern- hard von Galen, die van 1650 tot 1678 bisschop van Münster was. P» 1 ittaf EN -60 P- ochtend is altijd een' mooi moment om een aa dingen na te denken. Paar overwegingen; Roxy Filtm net zo lekker als uw eigen merk. Mis - Alleen: u moet er even aan wennen. Dat kost pakweg een week. Eén luttel vveekie en u rookt werkelijk nicotine-ann. Is dat iets om héél even over na te denken of niet. Roxy Dual Filter Nlcotine-arm. WOLFSBURG Volkswagen zal in september een nieuwe middenklasse-auto uitbrengen, waarvan hel onderstel sterk zal overeenkomen niet de Audi-80. Het nieuwe model, dat In het ontwikkelingsstadium de naam EA-400 draagt, krijgt een watergekoelrlc motor in de anderhalve-Iilerklassc en voorwielaandrijving. Opvallend In de vormgeving Is de schuin aflopende achterzijde van de carrosserie. De nieuwe, compacte middenklasser wordt duurder dan de kever en zal aan hel VW-programma toe-.--.oegd worden, zo is in Wolfsburg meegedeeld. Of de VW-1600 dan gehandhaafd blijft, is niet precies bekend gemaakt Een van de 864 gemeente-tableaux van Wim Gijzen ROTTERDAM In het prentenkabi net van de nieuwe vleugel van het museum Boymans-Van Beuningen te Rotterdam wordt van 27 januaritot 25 februari het 'Bezoek aan alle 864 gemeenten van Nederland' van Wim Gijzen tentoongesteld. Ruim een jaar lang reisde de Rotterdamse kunste naar Wim Gijzen alle gemeenten van Nederland af. Elk bezoek aan elke gemeente werd door hem gedocumen teerd: hij nam een foto van het gemeentenaambord, hij kocht een an sichtkaart in een winkel, maakte een foto van die winkel, adresseerde de kaart aan de Rotterdamse Kunststich ting (die het project gefinancie-d heeft) en fotografeerde tenslotte de .brievenbus, waarin hij de kaart post te. De drie foto's plus de voor- en achter zijde van de ansichtkaart werden in één lijst geplaatst. Zo ontstonden 846 tableaux. De 864 gemeenten worden voor het eerst bij elkaar getoond, 't Blijkt dat Gijzen niet te stuiten is wat dit soort projecten betreft. Al eerder in Boymans in 1970 'Op naar Oude water' waarbij er een sup poost namens Wim aan de bezoekers u tnodigingskaarten overhandigde voor een bezoek aan de omgeving van Oudewater. En in hot Lijnbaans- centrum in 1971 zijn Amsterdam- Rotterdamproject, dat ook aandacht kreeg in Jan Donia's 'Atlas voor een nieuwe metropool'. In Rotterdam en Amsterdam komen 240 straten voor met dezelfde naam. Gijzen fotografeer de apart naambordje en een overzicht van de straat in kwestie. Vier foto's per straatnaam dus. in totaal 960 foto's.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9