dichtbij 'Proloog' wil laten zien hoè maatschappij nu is ill ^mmentaar omatieke ergrond "Jilutie Israël Werk van toneelgroep in gevaar door intrekken van subsidie igionale omroep Buitenlanders en onze taal harry op de plaat - pop op de plaat-pop op dep De Beach Boys en de involutie Duitse Zwijger doorkijkje eruit autokosten Üff/KWAHTET VRIJDAG 19 JANUARI 1973 BINNENLAND/COMMENTAAR T5/K5 buurtpi s. et v| negen n ■oude Laj aar werd r Vo ton»1 •8.31 in: i 'ijtii 75-5 10.1 f 17. 17.1 VD 11 ui 190. 14. issi 91 ïze parlementsredactie 454- jj AAG Nederland heeft in de s' i ne vergadering van de Verenig- or ies voor de resolutie gestemd 30.6 Israël wordt gevraagd de be- Tebieden te ontruimen, omdat ief heeft deelgenomen aan de aiding van deze resolutie. Mi- thmelzer antwoordt dit p vra- de buitenland-specialist in de ictie, de heer Van der Stoel, ssing om voor te stemmen, zo de minister, is zeer moeilijk iMaar Nederland had in het an de groeiende Europese poli- amenwerking actief deelgeno- an de Westeuropese pogingen voorkomen, dat een niet even- resolutie over het conflict in den-Oosten zou worden aange- Het is uitsluitend aan Neder- danken, dat de resolutie, die gfeming kwam, een bevestiging n de resolutie die de veilig- ?d 22 november 1967 aannam, ien hing de bereidheid van lende' belangrijke landen, om Nederlandse amendement in "nen af van het feit of Neder- ar de resolutie zou stemmen, voorontwerp van de resolutie topzetting gevraagd van econo- en financiële hulp, die Israël 1 zou stellen de natuurlijke jnien van dd bezette gebieden loitercn. Deze versie van de 'e is geheel afgezwakt. VVD-Kamerlid dr. K. van Dijk graag zien dat de regionale om- i noord en oost (RONO) losge- wordt van de NOS. Hij zei dit 1 g ju kwaliteit als voorzitter van de LS IO-programmaraad. Er mag hem politiek motief worden aangewre- zo heeft hij onze krant laten i. De heer Van Dijk mag die jgj' eling niet gehad hebben, ander- III is het een onmiskenbaar feit dat a rijziging van zijn standpunt wel c0?™ F in he straatje van zijn politie- '^ilub past. De WD wil immers liever dan de invloed van de en daarmee aan de omroep- igingen, die in de NOS vertegen- digd zijn beknotten, weer J n Z0Ji nieuwe standpunt van de heer Dijk kan niet los worden gezien ^de opkomst van de lokale televi- )e WD ziet graag dat regionale len de kans krijgen lokale televi- ojecten op poten te zetten. Een ken van de RONO uit de NOS lit streven in de hand werken. fï .'OS zou als concurrent van de pale dagbladpers en andere kran- etend oePen zich al hebben vere- vooii niet het oog op de kabel-tv, n aai in uitgeschakeld. Regionaal zou- 1 1,1 lieuwe structuren moeten worden luurp Daardoor neemt de kans n commerciële aanpak toe. d gel 'Het m Van Dijk mag dan wellicht Van ien politieke daad hebben willen ,ni< i; het is goed in dit geval zich te :ren dat hij behalve voorzitter serin 6 programmaraad van de RONO en aieen politieke binding heeft. Het 1 S°( n feite niet om deze ene regio- i"01,06?» maar om een zaak die getjijk steeds sterker zal gaan spe- vi de d noj woi jering is bezig een aantal rijks- ^'e ^et ^es''st no°dzakelijk bolj en Haag gebonden zijn, over te •rief a naar andere plaatsen en stre- Duj )at gebeurt omdat het anders te voori )rcjt jn j)en Haag èn omdat de ende id op deze manier mede de s rele werkloosheid in bepaalde ■ief en hoopt te bestrijden. Een lof- streven. de aant aarde bij die verplaatsing moet eug üjk zijn dat de belangen van de ïaren minimaal worden ge- dat het werk elders met min- Jans< ovee[ animo geschied, dat het gsapparaat er niet door wordt At en dat andere belanghebben- bedrijfsleven, maatschappelijke )ens( aties, wetenschap enz.) er geen opg ote nadelen van ondervinden, iwboi Kunst is er niet alleen om de kunst, maar moet de mensen helpen zich bewust te worden van hun plaats in de maatschappij. Dit uitgangspunt van de toneelwerkgroep 'Proloog' uit Eindhoven dreigt de groep noodlottig te worden. Subsidiegevers die het niet eens zijn met de uitwerking die Proloog aan deze doelstelling geeft, dreigen door het intrekken van hun subsidie het werk van Proloog onmo gelijk te maken. Subsidie wordt ge bruikt als machtsmiddel: dat lijkt op censuur en daartegen komt Proloog in het geweer. Niet alleen Proloog: er is een stroom protesten op gang geko men van mensen uit het onderwijs, het vormingswerk, van toneelspelers en toeneelgroepen. Er is in samenwerking met de Neder landse stichting voor kunstzinnige vorming in Amersfoort een handteke ningenactie (onder de titel 'Handen af van Proloog' begonnen, in vor mingscentra zijn bijvalsacties gaande. Dit alles moet de subsidiegevers van Proloog ervan overtuigen dat Proloog moet blijven bestaan. Daarnaast richt Proloog zelf zich ook tot het publiek: afgelopen zaterdag was er een openbare voorstelling-met discussie in Eindhoven, deze zaterdag wordt er een voorstelling van 'Breken en Bouwen' in het Amsterdamse Mic- kerytheater gegeven, toegang gratis, begin van de voorstelling acht uur. door AUKJE HOLTROP EINDHOVEN Proloog is een toneelgroep die voor scholieren en werkende jongeren werkt. Ze werd negen jaar geleden opgezet om schoolkinderen 'rijp' te ma ken voor schouwburgbezoek. Daartoe werden de kinderen op gezette tijden naar de schouw burg vervoerd om ze te laten 'rui ken' aan het toneel. Jong geleerd is oud gedaan, moet men gedacht hebben. Maar het lukte niet zo goed. De fraaie toneelstukken die de jongeren zagen betrokken het niet echt bij toneel, wekten alleen op een uiterlijke manier hun in teresse. Daarover ging Proloog nadenken en al pratend ontwikkelde zich het werk van de groepnaar de vorm die nu bereikt is. En ook dat is geen eind punt: er wordt verder gedacht en geëxperimenteerd. De programma's die Proloog brengt worden meestal gemaakt in samenwer king met de mensen voor wie ze bedoeld zijn: de groep laat het aanbod afhangen van de vraag. De samenwerking van Proloog met het publiek eindigt hiermee niet Tij dens en na de voorstellingen wordt het publiek gevraagd zijn mening over de problemen die ter sprake komen, discussiies ontspinnen zich, via simulatiespelen kunnnen de leerlin gen mee praten en denken over de stukken die 'Proloog' brengt'. Daar komt nog bij, dat de stukken altijd te maken hebben met proble men waar de leerlingen ook zelf mee te maken hebben: de 'milieuvervuiling (waar komt al die rotzooi vandaan?), woonellende (Breken en Bouwen), de positie van de werkende jongeren in de bedrijven (Wat doe je hier onder je werktijd?) Proloog kiest dat is al uit de onderwerpenkeuze af te leiden be wust voor programma's die met de huidige maatschappij te maken heb ben. Zo'n positiekeuze heeft iets met politiek te maken, vooral als Proloog dan ook nog duidelijk stelt de kant van de onderdrukten, de zwakken in Van de ongeveer 20.000 buitenlandse arbeiders in de Rotterdamse agglome ratie, hebben er het afgelopen jaar nog geen 750 onderwijs in de Neder landse taal gevolgd. Het ministerie van CRM stelt een subsidie ter be schikking voor 50 ctirsussen, te geven aan 15 personen. Van deze toch al niet te ruime voorziening is nog niet eens gebruik gemaakt door het maxi male aantal buitenlanders. Het samenwerkingsverband, dat in Rotterdam de cursussen organiseert vindt deze gang van zaken vooral hierom betreurenswaardig, omdat de taalbarrière een van de voornaamste oorzaken is van het isolement, waarin de buitenlanders zich bevinden, met alle gevolgen van dien zoals racistisch gekleurde rellen, gettovorming en ge ringe kansen voor de kinderen van de buitenlanders om een schoolopleiding te volgen, die past bij hun aanleg en intelligentie. De subsidie van CRM dekt 95 procent van de kosten. Het bedrijfsleven, dat zich gunstige uitzonderingen daar gelaten altijd afwerend had opge steld tegen betaling van de resterende vijf procent, heeft nu eindelijk op zich genomen mee te gaan betalen, zij het dat de Kamer van koophandel eerst moest bemiddelen. Het Actieco mité pro Gastarbeiders, dat los van de 'officiële' Stichting hulp aan buiten landse werknemers al jaren ijvert voor betere onderwijsmogelijkheden, heeft dus eindelijk voor een deel zijn zin gekregen. Voor de kinderen van buitenlanders Scène uit 'Breken en Bouwen'. deze maatschappij te kiezen. Dat Proloog met deze werkwijze veel meer jongeren bij toneel betrok, bleek wel uit de steeds groeiende stroom aanvragen voor voorstellingen op basisscholen en vormingsinstituten in Brabant, Limburg, Zeeland en zelfs Nijmegen. Bezwaren Maar dat Proloogs werk niet zo op prijs gesteld werd door de subsidiege vers, bleek tijdens de begrotingsverga dering in de Eindhovense gemeente raad. De fractie van de Combinatie Christelijke Partijen (die 23 van de 39 zetels bezet) veranderde de begro tingspost 'Proloog' in een post 'educa tief toneel'. De subsidie die Proloog nu al jaren krijgt zal per september naar educatief toneel gaan; wat Pro loog brengt vindt de CCP niet educa tief. Met name heeft de CCP bezwaar tegen de 'zeer eenzijdige demagogi sche wijze waarop de discussies na afloop van een voorstelling worden geleid door de acteurs'. Proloog wordt gesubsidieerd door Eindhoven, Breda, Tilburg en Den Bosch door de Provinciale Staten van Noord-Brabant en door het ministerie van CRM. Het vervallen van één sub sidie, zal waarschijnlijk ook de andere subsidiegevers op de gedachte bren gen hun subsidie in te trekken. In de provinciale staten is het al gaan rommelen. Er is gesproken over 'sme- lijnt het demissionaire kabinet- Hegoivel van plan te zijn (sommige ngen beweren dat het besluit in reeds is genomen!) het Cen- lureau voor de Statistiek te tsen van Den Haag naar Heer- in deze krant publiceren wij de ijkste pro- en contra-argumen- deze zaak. Daaruit kunnen nclusies worden getrokken. Eén is dat een eventuele ver een nogal omstreden kwestie ,v|e worden. En dat is niet goed. '"_J kt ons dat het demissionaire er verstandig aan doet deze ng aan te houden en zich de e stellen of het wel verstandig cl uist het CBS naar Heerlen over s' gen. Het komt ons voor dat er Jere diensten in Den Haag zijn eerder voor in aanmerking Men zou dan bijvoorbeeld overwegen het CBS over te naar het midden van ons rs -en ■;tpn 128 door wiilem-jan martin Vorig jaar verbleven de Beach Boys een paar maanden in ons land. De nogal aantrekkelijk gevonden vibraties van de 'flat country' gingen vergezeld van een stijgend ongenoegen van enige verdedigers van het vaderlands muzikantenbelang, die onder meer in het betrekken van dure onderkomens in Het Gooi wel zoveel bedoelingen omtrent een permanent verblijf meenden te ontwaren, dat gevreesd mocht worden voor de hoeveelheid brood op de plank van het eigen bestand aan muziekbeoefenaren. De Beach Boys zijn allang weer vertrokken en alleen de dikke gitarist/componist Carl Wilson overweegt nog steeds serieus zich" definitief in Nederland te vestigen. Een net uitgekomen elpee HOLLAND (Brother Records/Reprise REP 54008) wijst er ten overvloede nog eens op dat het verblijf hier, in plaats van een zorgvuldig voorbereide 'machtsovername', zeer veel meer (lees: uitsluitend) te doen had met een zoeken naar de juiste sfeer om na een nogal teleurstellende voorganger in de gedaante van de elpee Carl and The Passions te kunnen komen tot een in elk opzicht verantwoord stuk werk. Helaas kan er echter naar mijn idee wederom aan getwijfeld worden of dat nu wel helemaal gelukt is. Natuurlijk kan niemand iets aan te merken hebben op de vocale en instrumentale kwaliteiten van het gezelschap en verder duiken er ook regelmatig in essentie best aantrekkelijke melodieën op (Sail On Sailor, Steamboat, Only With You). Maar daar staan twee dingen tegenover. Eerstens ook een redelijke hoeveelheid zwèk materiaal (vooral de in al zijn theatraliteit en pretentie onuitstaanbare California Saga; drie delen, samen een halve plaatkant sterk). Ten tweede en in hoofdzaak de aanpak, die met een ferme knipoog naar de Amerikaanse antropoloog Clifford Geertz gerust 'involutionair' genoemd mag worden: het onvermogen de creatieve energie in een zeer extraverte richting te benutten (die oude aanpak werd afgezworen ten gunste van de notie van de Pop Als Kunst) resulteerde gaandeweg in een steeds verdere verfijning naar binnen toe. Al met al zijn de Beach Boys nü onbetwiste grootvorsten op het terrein van produktie en arrangement, geen foefje of ze kennen het (en als ze het niet kennen vinden ze het wel even uit), maar is het met een directe communicatie met de luisteraar (en dat vind ik nu 'toevallig* een eis die aan popmuziek moete worden gesteld) maar mager voor elkaar. Gold dat minder voor de elpee Surf's Up; zijn beide opvolgers maken een en ander zeer hevig duidelijk. 'Holland' mist gelukkig wel de aperte suffigheid van de plaat Carl and The Passions en gaat bovendien het moge voor de volledigheid opgemerkt vergezeld van een drieëndertig-toeren-schijfje met een schattig sprookje van de hand van Brian Wilson (Mount Vernon and Fairway). Lijnrecht hiertegenover staat de uiterst potente shoutmuziek van iemand als JOE COCKER, die via de elpee SOMETHING TO SAY (Cube Records 2338 022) eindelijk weer eens van zich laat horen, al versterkt deze plaat nou niet bepaald de indruk dat Cocker behalve op het concertpodium ook in de studio weer helemaal terug is. Het is nogal een allegaartje, waarvoor de samenstellende delen werden gezocht en gevonden in wat oudere en iets meer recente studio opnamen en een paar live-registraties. De inmiddels al lang al op single verschenen nummers High Time We Went en Black-Eeyd Blues bijvoorbeeld werden reeds in november '69 opgenomen in de Amerikaanse Muscle Shoals Studio's. En de meeste andere songs kunnen van een niet veel later tijdstip dateren, dacht ik, omdat de band met de producer die de hand had in de registratie daarvan (Denny Cordell) volgens mijn informatie rond '70 werd verbroken. Goed, een aardig werkje misschien voor de adspirant- detectives onder de lezers van deze rubriek, om dat nog eens uit te vissen, wij gaan ondertussen verder met de muziek. Zeer Cocker nog wel, maar door de wat stoffige produktie toch minder fel en rechtstreeks als we van hem gewend zijn; zowel zijn stem als de afzonderlijke instrumenten lijken af en toe met eeD spons voor de microfoon opgenomen of zakken soms weg in een wat wazig geheel. Overeind blijven bekende werkjes als de twee daar straks genoemde en de song Woman To Woman plus aan het noviteitenfront Pardon Me Sir en Something To Say, het titelnummer. Verder met DAVID BROMBERG en zijn elpee DEMON IN DISGUISE (CBS S65222). Bromberg wist en weet zeer kundig met allerhande snaren om te gaan eD kwam als zodanig voor het eerst in een wat ruimer belangstelling door zijn medewerking aan elpees van Bob Dylan (Selfportrait, New Morning) Niet het leukste werk van De Meester, netzomin als David Bromberg-op-eigen-kracht een feest voor het oor genoemd kan worden. Met de snaren (gitaar, mandolien, die vooral) is het natuurlijk dik in orde. De bezwaren richten zich met name tegen een gemakzuchtige repertoire keus (obligate folk- en countryfoefjes) en het óf onbuigzame óf geforceerd grappige stemgeluid van meneertje. En dan alweer de laatste Bobby Whitlock met een elpee getiteld Raw Velvet (CBS S 65301). De eerste kant tekent voor de afdeling 'Raw' en bonkt deswegen vrij eenvormig door, tot de laatste noot voor opluchting zorgt. Boven de nummers van kant twee werd achter op de hoes het motto 'Velvet' aangebracht en die kant behelst dan ook u had het al begrepen een portie honing, waarbij Bobby de crooner-aanpak niet schuwt. (Think About It), met een incidentele overgang in een hogere versnelling. Al met al is het zeer moeilijk voor te stellen, dat dit heerschap ooit nog eens binnen Claptons Derek The Domino's opereerde. righeden op het toneel', een VVD-statenlid verklaarde het niet ver antwoord te vinden een gezelschap dat 'de democratie ondermijnt' te sub- srdiiëuen. Het wachten is nu op een memorandum over het cultuurbeleid in Brabant dat door de Staten in februari op tafel gelegd zal worden. Wat er in dat memorandum staat is nog geheim, al is er wel bekend dat de Staten Proloog willen laten fuse ren met 'Globe'. De discussies zijn overigens nog lang niet afgerond. De gedeputeerde voor cultuur Willems zei het, ondanks de kritische kanttekeningen die bij Pro loog te plaatsen zijn, te betreuren als er 'overhaast om redenen van censuur geen financiële middelen meer zouden worden toegestaan'. En het CCP-lid Ong: 'We zijn verstandige mensen en moeten daarom tot een eensluidende mening komen'. En wat zegt Proloog zelf? Is de groep marxistisch, eenzijdig, dogmatisch en indoctrinerend, zoals de tegenstanders zo beeldend zeggen? Nienke Sikkema en Joop Keesmaat: 'Eenzijdig zijn we: we kiezen conse quent de kant van de mensen die zwak staan. Dogmatisch zijn we niet. Dat ben je als je nooit van je stand punt afstapt. Maar we komen na veel studie (daarin gaat soms meer dan de helft van de voorbereidingstijd van een produktie zitten) tot een stand punt, halen er de jongeren bij met wie we de problemen dan ook door praten. Een programma is nooit klaar en wordt vaak herschreven. Je legt je standpunt voor ter discussie. En om dat we uitgebreid gestudeerd hebben op onze onderwerpen houden we het in discussies met mensen die het in/tultief niet met ons eens zijn, vaak langer uit. En marxistisch is ook zo'n begrip: er wordt wel gezegd dat we aan nieuwe leden van de groep eerst vragen of ze Marx wel gelezen heb ben. Onzin'.i Het argument dat kinderen niet tegen de argumenten van Proloog opgewas sen zijn. 'Als Proloog te zwaar voor kinderen zou zijn, dan zijn hun on derwijzers dat zéker. Die zien de kin deren het hele jaar door en hebben sancties achter de hand. Wij komen twee uur per jaar en hebben niets achter de hand om onze mening op te dringen'. Heeft Proloog In de loop der Jaren zijn doelstelling verandert? Nee, die is al zo'n zeven jaar in discussie, en wordt elk jaar veran derd. Eén ding staat wel vast: toneel om het toneel brengen we niet meer en dat zullen we onder geen voor waarde meer gaan doen. Ons belang rijkste doel is nu; het maatschappe lijk bewustzijn aanwakkeren. Je moet het publiek de maatschappij van nu leren kennen, en de ontstaansgeschie denis ervan, en ze de instrumenten geven om haar te veranderen. De doelstellingen van de voorgaande ja ren waren vager, maar eigenlijk wel hetzelfde: creativiteit is niet zomaar iets raars of lolligs doen, maar het moet de mensen de kans geven in hun eigen bestaan in te grijpen To neel is geen doel, maar middel'. Wat gaat Proloog doen, als het mis loopt? 'We gaan er vanuit dat we winnen en zijn ook niet van plan een stap terug te doen. Maar als we het verliezen dan zouden we als gezelschap toch bij elkaar blijven en bijvoorbeeld probe ren geld van de landelijke overheid te krijgen; of verhuizen naar een stad of streek waar ze ons werk wel willen hebben, 't Gaat ons niet om de werk gelegenheid van onszelf maar om het voortbestaan van Proloog. Als dit kan, als subsidies inderdaad ingetrokken kunnen worden omdat de mensen het niet met de inhoud van ons werk eens zijn, dan blijkt in ons land censuur mogelijk te zijn. 'En dat dat niet alleen voor ons een belangrijke zaak is, blijkt uit de enorme bijval en steun die we nu van alle kanten krijgen'. moet ook nog veel gedaan worden. Weliswaar is er een 'vliegende briga de' van onderwijzend personeel, dat de geregistreerde leerplichtige kinde ren, die op Nederlandse scholen zit ten, zo snel mogelijk probeert onze taal bij te brengen een noodzake lijke voorwaarde om onderwijs op een Nederlandse school te volgen maar met het voortgezet onderwijs voor buitenlandse kinderen staat het nog niet best. Op het ogenblik bestaat voor hen alleen de mogelijkheid lager beroeps onderwijs te volgen. Onvoldoende kennis van de taal, maar vooral ook het feit dat andere opleidingen nu eenmaal aansluiten op het Nederland se lager onderwijs, vormen hiervan de voornaamste oorzaken. Een woordvoerster van het curatori um van het samenwerkingsverband deelde echter mee, dat deze problema tiek wel degelijk onderkend ivordt en dat er momenteel gestudeerd wordt op mogelijkheden om tot een oplossing te komen. Bovendien zullen de activiteiten van het samenwerkingsverband er in de toekomst meer op gericht zijn de bui tenlanders ervan te doordringen dat onderwijs van de Nederlandse taal een essentiële voorwaarde is om enigszins geïntegreerd en vooral ook aanvaard te worden door de Neder landse samenleving. Aan deze motiva tie, zoals we dat tegenwoordig noe men ontbreekt het namelijk nogal eens. Op de dag dat hij uit zijn vreemde droom ontwaakte, bevond Harry zich ergens in de Londense buitenwijk Hampstead. Hij wist dat er iets geks was gebeurd, maar kon zich niets meer herinneren. Niet wie hij was, niet waar hij woonde. Niet eens of hij wel Harry heet, want zo hebben ver pleegsters hem maar genoemd sinds hij een naburig ziekenhuis binnen kwam strompelen. Hoewel de politie en de staf van het ziekenhuis vergeefs probeerden er achter te komen wie de man is, moest hij tenslotte toch een naam hebben. Harry is een welbespraakt man, die zelf denkt een jaar of vijftig te zijn. Hij heeft een sleutel op zak, maar niemand weet waar die op past. Hij meent ongetrouwd te zijn, geen auto te rijden, niet te roken en geen enkele belangstelling voor sport te hebben. Zeker weet hij in Londen geboren te zijn en in de oorlog in het Britse leger te hebben gevochten. Harry had ook een pocketboek op zak: Julian, waar hij achteraf niet veel aan vindt. Hij vindt het te zwaar en kan er niet doorheen komen. De man zonder geheugen heeft nu alle hoop op hypnose gevestigd, want hij weet echt niet veel meer. Het was ook voor hemzelf een volslagen ver rassing te merken dat hij vlnt Spaans spreekt De Engelssprekende man, die een maand geleden door de Amstelveense politie werd gearresteerd omdat hij 's nachts gitaarspelend op een industrie terrein werd aangetroffen, blijkt een Duitser te zijn. De man, die momen teel in het huis van bewaring in Amsterdam verblijft, was best bereid om over van alles en nog wat te praten (uitsluitend in het Engels), behalve over zijn identiteit. Via Interpol is aan de Amsterdamse politic meegedeeld dat hij vierentwin tig jaar is, afkomstig is uit Zeikam en dat hij G.W.H. heet. Of de man gezocht wordt door de Westduitse po litie, kon men in Amstelveen niet meedelen, maar aangezien hij geïdenti ficeerd is aan de hand van vingeraf drukken, moet hij op de één of ande re manier toch geen onbekende zijn van de Westduitse politie. Dat zegt natuurlijk ook niet alles. Wie eenmaal terecht, maar ook ten onrechte door de politie van een mis drijf verdacht is geweest, blijft in de 'dactylotheek' zitten, tenminste, zijn vingerafdrukken. Een beetje griezelig is dat natuurlijk wel. Wat G.W.H. betreft, de vreemdelingendienst van de politie moet nu uitmaken of hij zal worden uitgewezen. Aanhoudend protest SAN FRANCISCO (Reuter) Dertig mensen hebben uit protest de rechts zaal verlaten, nadat de rechter voor de 32-ste maal bevolen had Ruchell Magee uit de zaal te zetten. Magee, diie aanvankelijk tegelijk met Angela Davis terecht stond in verband met de gewapende overval op het gerechts gebouw van San Rafael, protesteert voortdurend omdat hij niet als zijn eigen advocaat mag optreden. De laat ste maal werd hij uit de zaal verwij derd omdat hij te luid sprak tegen zijn ongewenste advocaat Wee het gebeente van degene die ln deze 'magnetometer* stapt met een metalen voorwerp op zak of waar dan ook op het lijf. Deze metaaldetector op het New-Yorks vliegveld La Guar- dia kijkt dwars door Je heen en legt voor de ogen van de controle-ambte naar alles bloot wat met metaal te maken heeft Ons land kan het niet bij een eenvou dig protest laten als het om de Ame rikaanse bombardementen op Vietnam gaat En de tot nu toe gesuggereerde methoden de economische boycot van de VS of Nederland uit de NAVO zijn evenmin effectief, althans voor de Werkgroep Liberalisme, die alle Tweede Kamerleden een brief heeft gestuurd met een nieuw voorstel: om 'in uw discussie de gedachte te be trekken er bij de NAVO op aan te dringen het lidmaatschap van de VS ter discussie te stellen'. De werkgroep, die is opgericht omdat onder andere 'het liberalisme in Ne derland in de praktische politiek en de daarbij te konstateren partijvor ming verloren dreigt te gaan', bestaat uit 'mensen die verschillende politie ke partijen aanhangen, doch veront rust zijn t.a.v. de ontwikkeling van het liberalisme in Nederland'. Leden van gedeputeerde staten van Noord-Holland kunnen rekenen op een autokostenvergoeding van 34 cent per kilometer, tweemaal zoveel als bij sommige bedrijven nog het geval is. Nu geldt dat niet voor alle statenle den, want wie per fiets komt krijgt maar drie cent. Volgens de 'Stichting: Fiets!' is dat luttele bedragje echt wat aan de lage kant, omdat je ook voor een fiets moet rekenen met stalling- kosten, verzekering en onderhoud. Op die manier worden de staten-uitgaven voor autorijdende leden, van wie er veel meer zijn dan fietsende, weer een beetje gedrukt. 'Denk je, dat je 't werk aan kunt?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5