Veel vreugde in Van Rulers theologie Bisschoppelijke kritiek op nota intercommunie Gij sen 'roomser dan de paus' Trouw Kwartel Geen vrijstelling voor bepaalde groep leerlingen Kamerlid vraagt minister als getuige op te treden Gezamenlijk appèl van Ierse kerken Samenzwering? vandaa Beroepiugs werk BoekenetalC Kerken sturen naar Noord-Vief TROUW/KWARTET VRUDAG 19 JAOTJARI 1973 door prof. dr. H. M. Kuitert Uit de nalatenschap van de overleden hoogleraar Van Ruler blijkt nog heel wat opgediept te kun- nen worden. De serie Theologisch Werk (uitg. Callenbach, Nijkerk) is nog niet eens geheel voltooid of er verschijnt buiten deze serie om nog meer Van Ruler. Ik noem hier allereerst een verzame ling korte inderdaad korte arti kelen onder de titel Blij zijn als kinderen (uitg. Kok, Kampen; 233 blz; prijs 19,90). De ondertitel luidt: Een boek voor volwassenen. Dat bete kent dat het ondanks de titel nu ook weer geen kinderkost is. Het boek bevat dogmatiek in de zin waarin Van Ruller dat woord verstond. Dat wil dus zeggen: belichtingen van de chris telijke leer met behulp van even stoutmoedige als diepgaande en bij tijden zelfs gewaagde denkopera ties. Ik moet erbij zeggen: altijd glas helder, maar ook dat hoort bij wat Van Ruller onder dogmatiek verstond. Wat de thema's betreft: eigenlijk komt alles van de christelijke leer erin aan de orde, zij het dan in de 'setting' die Van Ruller eraan gaf. Voorlijkheid Ik sta, bij het lezen van Van Ruller, altijd weer verbaasd over de voorlijk heid die zijn theologisch werk door trekt. Zo ligt dit boek nog maar nauwelijks open of we lezen ad: De waarheid is nog niet af (16 e.v.). Nee, want de geschiedenis is nog niet af. God is nog niet klaar met ons en onze De redactie behoudt rich het recht voor om ter opname in deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ publlkatle wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan het secretariaat hoofd redactie Trouw-Kwartet, Postbus 859, Am sterdam. Medisch comité Gisteren is in deze rubriek het giro nummer van het Medisch Comité Ne- derland-Vietnam verkeerd overgeko men. Het is: 1090400 t.n.v. MCVN. Amsterdam. Prinses Margriet 30 Hartelijk dank voor de fraaie foto die u van prinses Margriet plaatste. Ik moet er echter op wijzen, dat zij dertig jaar is geworden. Den Haag J. van Wijk Blij met dooie mus Ook ik kan het gedicht van ds. Hans Bouma absoluut niet waarderen. Niet alleen die opmerkingen over apen, maar ook juist die eerste regels over het 'voortwoekerende kwaad' van al die mensen! Hoe kan een predikant die zo denkt, ooit nog een kind do pen? En moeten we tegenwoordig \/0rK66r niet meer geloven dat God de wereld bestuurt? Velsen J. Bosman-Geurkink en hoe het moet worden opgebracht? Men spreekt van deconfessionalisering en ontkerstening. De kerken lopen leeg. Misschien is het nog niet te laat, maar dan alleen in de geest van Veenendaal. Dat spreekt de gemeen ten aan. Den Haag II. Voogd. Politie en pastores (1) In Tr-Kw. van 11 januari j.l. vertelt de heer Visser, hoofdagent in De Bilt, over een bepaald aspekt van zijn poli tiepraktijk. Jammer dat hij daarbij zo laatdunkend over pastoors en domi nees meent te moeten spreken. Het zal best waar zijn, dat hij een keer een negatieve ervaring heeft opge daan. Maar wie heeft dat nooit eens beleefd met een politieman? Elk gilde kent zijn zwakke broeder. Maar het zou volmaakt onbillijk zijn aan de hand daarvan alle politiemensen over één kam te scheren. Helaas doet de heer Visser dat wel ten aanzien van pastoors en dominees. Door zo te generaliseren werpt hij een smet op de goede naam van pastores, vooral van hen die in De Bilt werken. Alsof wij in onze pastorale praktijk al niet zoveel ellende tegenkomen, dat het brengen van slechte tijding er heus nog wel bij kan. Ik ken in De Bilt geen enkele collega, van welke kerk ook, die het op dit punt zou laten afweten. Overigens had de heer Visser zelf wel eens kunnen bedenken, dat het in het algemeen weinig zin heeft om ge tweeën (politie en pastor) naar een familie toe te gaan om de Jobstijding te brengen. Er valt op zo'n moment weinig meer te doen dan dat bericht zo voorzichtig en zo menselijk moge lijk over te brengen. De pastorale zorg krijgt meestal pas later haar kansen. Ook de politie moet een ver hoor vaak uitstellen totdat het slacht offer zich wat hersteld heeft. De Bilt ds. J. Korpershoek. Blij met dooie mus (2) Als ds. Hans Bouma tegen een men senmenigte bah! zegt gaat hij te ver. De mens terug te willen dringen omwille van de natuur is, vanuit de mens gezien, kinderachtig hobby-isme, te vergelijken met de verslaafde auto mobilist die vindt dat er te veel auto's zijn de andere auto's dan. Vanuit de natuur gezien is die wens decadent. In de natuur geldt de wet dat iedere soort tracht zichzelf opti maal te ontplooien, en niet: de eigen soort te beknotten omdat men een andere soort zo enig vindt Utrecht A. J. Ahsmann Predikantsinkomen Deputaten voor financiën en organisa tie in de gereformeerde kerken ach ten het niet verantwoord, zonder synodale instructie de suggestie van de Veenendaalse predikanten inzake de periodieke verhoging van de predi- kantstractementen over te nemen. Nu blijkt uit de gegevens van de commis sie van beheer in mijn stadswijk, dat in de periode 1965-71 de predikants- tr ademen ten zijn verhoogd met 91 procent of 15 pet per jaar. Voor een arbeider was dit resp. 60 en 10 pet Waar het geld vandaan moet komen De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma. F. Diemer. Hoofdredactie: Drs. J. Tamminga. Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73.60.768). Gem.giro X 500. Weer drie slachtoffers veroorzaakt door roekeloosheid en alcohol. On danks alle goed bedoelde akties 'Glaasje op' e.d. vallen er ieder week end slachtoffers door roekeloze indi viduen. Er wordt tegen alles en nog wat gedemonstreerd en getracht dit of dat te bereiken, maar is het niet belangrijker om eerst orde op zaken te stellen in eigen land, door massaal bij het Ministerie van Verkeer en Waterstaat aan te dringen op zwaarde re straffen tegen maniakken die scha de en leed veroorzaken aan vele en meest onschuldige, medemensen. Zevenbergen H. Lokers. Predikant Een Nederlandse militair overlijdt. De vader van de jongen verzoekt nadrukkelijk géén predikant bij de begrafenis te laten spreken, maar een humanistisch 'raadsman. De soldaat wordt begraven; de humanist houdt een korte toespraak. Daarna ver schijnt plotseling toch nog een zekere ds. Poort (volgens zeggen: namens de kazernekoaimandant). Hij pakt een bijbel, gaat er uit voorlezen en een toespraak houden. In 'Soldatendomi- nee' (uitg. De Banier, Utrecht, 1972) rakelt ds. Poort de hele geschiedenis nog eens op. In 'Ego' (maandblad humanistische geest, verz., aug. '72) bekommentarieëert men het gebeurde als stijlloos, omdat het tegen de ver langens van de betrokkenen in was. In 'Protestants Nederland' (okt. '72) zegt ds. Poort te zijner verdediging: 'Maar een ander christelijk optreden is er niet. Het markeert de identiteit van de christelijke prediking. Chris tus zelf heeft gesproken en gehandeld, is gekomen en gebleven, 'ondanks' en niet dankzij de adhesie van zijn audi torium'. De zotheid, onbeschaafdheid, pedantheid en het over-lijken gaan (letterlijk en figuurlijk) van ds Poorts optreden zijn te overduidelijk om er op in te gaan! Gelukkig bestaat het christendom (c.q. het protestantisme) niet alleen uit fanatici als Paisley, Verwoerdt en Poort. Gelukkig bestaan er óók mensen die hun christendom dienend beleven en niet opdringend, mensen die hun geloof beleven als iets wat ze uitdragen wanneer ze merken dat het auditorium zulks op prijs stelt, of erover discussiërend met andersdenkenden op voet van ge lijkheid. De hele Poort-affaire is overigens nog triester als men bedenkt dat ds. Poort die mensen niet eens meer als chris ten beschouwt, getuige zijn zinsnede: een ander christelijk optreden is er niet'. Gelukkig dat Christu s de voorman is van het christendom, en niet een zekere legerpredikant ds. Poort! Mag dat het commentaar zijn van een humanist? Arnhem G. J. den Besten Protestmars (2) De protestmars, of waarin een klein land groot kan zijn. Want dat blijkt hier toch duidelijk. Acht kilometer, daar moet men niet licht over den ken. Door mijn kortademigheid bij 't lopen n.l., bij 't schrijven ben ik zo wereld. Daarom zijn wij ook nog niet blaar met God. Per definitie kennen wij Hem dus ook nog niet volledig. Dat moet alleen zijn tijd hebben. Daarom is het, volgens Van Ruller, ook nog de vraag of we van geopen baarde waarheid kunnen spreken. We zouden dan net doen alsof de geschie denis al af was, en vergeten dat er nog een hele toekomst voor ons ligt, ja wat nog sterker weegt: we zouden dan vergeten dat wij er zelf ook nog zijn en dat mede door ons handelen en lijden de waarheid volledig wordt. Dat is geen moeilijke taal; het is tegelijk hoogst moderne taal, terwijl het stamt uit het jaar 1956. Niet onze ernst Ik neem nog wat van deze plank. Het zedelijke is niet aliles, lezen we een eindje verder (24 e.v.). Dat zooi een al te krampachtige levenshouding wor den. Niet onze ernst redt de wereld; dat doet God. Het is dat zij hier tussen haakjes opgemerkt alsof we Molfcmann over De Eerste Vrijgelate nen van de schepping horen spreken. Zijn boekje onder deze titel is dan ook aan Van Ruler opgedragen! Maar om nog even de draad op te nemen: Wie zou denken dat Van Ru- Ier met deze verwijzing naar Gods werk ons van onze verantwoordelijk heid zou ontslaan, heeft hem misver staan. Het stuk eindigt ermee dat Gods werk en mensen-werk elkaar niet uitsluiten. Zonder dat wij ons ervan rekenschap geven spelender wijs, zegt Van Ruler wordt het handelen van de mens weer opgeno men in het handelen van God. Zonde Natuurlijk, men herkent Van Ruler ook aan zijn overdrijvingen en para doxale formuleringen. Op zulke mo menten heeft hij een goede verstaan der nodig om begrepen te worden. Ik noem een opstel dat als titel mee kreeg: Zonnigheden in de zonde (89) kortademig niet kon ikzelf aan deze manifestatie niet meedoen. Ach teraf ben ik daar wel blij om8 km. Maar wat ik eigenlijk zeggen woude Amerikanen zijn aarts bommenwerpers. Ik keur dat vanzelf sprekend streng af. Ze deden in de tweede wereldoorlog ook al mee. Som mige Nederlanders, misschien ook wel vele 'meelopers' in de 8 km-stoet, zijn daar nog erkentelijk voor, hoewel, toen ik later eens in Duitsland kwam, ik met eigen ogen gezien heb, dat die bombardementen er ook niet om lo gen. Inkonsekwent? Och, toen betrof het de vrijheid van West-Europa, waar ze zelf ook toe behoorden en nu gaat het slechts om de vrijheid van Zuidvietnamezen en zo ver weg ook nog. Geen klein verschilletje, wat? Den Haag J. P. Moet Protestmars (3) Tijdens het interview in de 'Hier en Nu' uitzending op vrijdag 5-1-1973 was de heer Aantjes bang voor mogelijke acties van extreem linkse groeperin gen bij de manifestatie in Utrecht. Begrijpelijk. Bij mij rijst echter de vraag of dergelijke niet gewenste ac ties niet ontstaan zijn door de lank moedige houding van ons volk, waar onder die der Chr. partijen, t.a.v. de smerige oorlog in Vietnam? Hadden de protesten niet veel eerder moeten klinken tegen de misdadige activiteiten van onze bondgenoot Amerika? Het moet wel ver komen, eer de grote massa in beweging komt!!! De Bilt M. J. Top Jules de Corte Sinds oudejaarsdag kijk ik uit naar enig protest over de oudejaarsavond zang van Jules de Corte voor de radio. Op zeer minderwaardige wijze heeft hij dit lied gezongen. Aan alle kanten, hoewel zalvig gezongen, spat de kerkelijke haat als vuurwerk naar buiten. Je zou hem wel willen toe schreeuwen: man, kom toch over de brug. En de bruglopers zouden voor hem ook wel een miljoen bij elkaar willen lopen om zo het mogelijk was hem het gezicht weer te geven en dan nog wel om hem van zijn geestelijke blindheid te genezen. Het gezegde van Paulus blijkt hier ook weer waar te zijn dat een werelds mens niet kan verstaan de dingen die des Geestes Gods zijn omdat ze geestelijk onder scheiden moeten worden. Zing maar liever, 'geen woorden maar daden'. Hengelo J. Sloot Kerken voor Vietnam? De kerken komen weer eens achter aan nu ze 20 jaren te laat met het Rode Kruis hulp gaan bieden aan de Vietnamezen als er ooit de vrede wordt gesloten! Het is wel eenvoudig om dat te gaan doen als de vrede er is, want dan valt er geen partij meer te kiezen. Laten de christenen dan individueel partij gaan kiezen als ze het lef hebben, dat kan konkreet, b.v.: 1. Steun het Medisch Komitee Neder- land-Vietnam. 2. Stimuleer gemeente en kerkeraad om handtekeningen te sturen naar de Raad van kerken, Maliebaan 88, Utrecht, om uw bezorgdheid tot ui ting te brengen voor de overlevenden die verder moeten leven in het dode Vietnam. (Veel gemeentes doen het al, maar nog te weinig). 3. Schrijf een brief aan de heer Middendorf, de ambassadeur van de V.S., Bezuidenhoutseweg 102. Den Haag en vertel hem hoe verschrikke lijk het is wat zijn opdrachtgever allemaal uitspookt in Vietnam. Rotterdam Hilde Burger Prof. dr. A. A. van Ruler e.v. Men zie ook reeds het daaraan voorafgaande opstel dat De mens als zondaar heet). Met deze vreemsoorti- ge formulering wil Van Ruler eigen lijk niets anders zeggen dan dat zonde weliswaar een somber thema in de geloofsleer is, maar ook weer niet zó somber, of we moeten zeggen: zonde is met iets oorspronkelijks, het is geen lot, het zit niet in de schepping 'ingebakken', maar is 'erbij' gekomen. Zonde is iets secundairs, iets van ons mensen en daarom is zonde geen tragiek en ook niet iets eeuwigs. Politiek Om de lezer op nog een ander opstel te attenderen: Leven in het konink rijk (127 e.v.) bevat in het nutshell maar ik zei al: het boek is Van Ruller dn een nutshell wat Van Ruler over de politieke betekenis van het geloof in Jezus heeft gedacht. Opnieuw hoogst modern. Van Ruler brengt die betekenis onder in de effecten van Jezus' verschijning. Waar Jezus' verschijning als verschijning van de Zoon wordt omhelsd, daar wordt de staait ontgoddelijkt (Jezus is immers Heer, en niet de keizer), daar ontstaat naast de troon het altaar (de kerk doet zijn entrée) en daar komt een democratie van van de vloer (de Geest maakt immers vrij; Hij dringt het heil niet op). Afgezien van alle gevaren (en zelfs vraagtekens!) due ook de groei en wording van deze nieuwe instellingen hebben begeleid en nog begeleiden men kan nauwe lijks korter en effectiever de beslis sende betekenisvan het christendom in onze - westerse cultuur onder woor den brengen. Een soortgelijke korte samenvatting van Van Rulers theologie is te vinden in het opstel over de buitenkerkelijke en het buitenkerkelijke (199 e.v.) en in het opstel over de Theocratie (220 e.v.). Al met al: een zeer geschikt boek om er de héle Van Ruler in mee te maken. Meditaties Dat geldt in zekere zin ook van de bundel meditaties die onder de titel Het leven een feest verscheen bij Callenbach. Nijkerk (164 blz; prijs 14,90). Maar in zijn meditaties is Van Ruler minder speculatief en meer bevindelijk. Dat maakt natuur lijk een heel verschil. Landelijke werkdagen T-r*f -"-edesberaad AMSTERDAM Het gereformeerd vredesberaad organiseert in maart twee landelijke werkdagen over het thema 'Wat kost ons de vrede?' Vanuit korte inleidingen over de in ternationale politiek, de economische politiek en de Nederlandse politiek zal bezien worden, wat men in per soonlijke levensstijl, in de kerk en op het plaatselijke en landelijke politieke viak aan de vrede kan doen. Me(iri"'er- king verlenen onder meer ds. A. T. Besselaar, prof. mr. dr. P. .1 Bon!;? ma, dr. O. Jager, drs. J. P. Pronk en prof. dr. J. Verkuyl. De dagen worden gehouden 3 maart in Drachten en 24 maart in Etten- Leur. Opgaven bij het gereformeerd vredesberaad, Spaarndammerdijk 7 3 hoog te Amsterdam. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De KVP-Kamerleden Van Eisen en Hermes menen dat het huidige uitsel en vrijstellingsbeleid voor dienstplichtigen om studierede nen niet voldoet voor mensen die eerst Mavo en daarna Havo gaan vol gen. 'Deze mensen zijn niet in staat voor hun 18e jaar met de Havo klaar te zijn. Een aantal van hen gaat na de Havo doorstuderen maar zij kunnen dan op hun 20e jaar geen uitstel krijgen', verklaarde de defensiespecia list van de KVP, de heer Van Eisen. De Kamerleden hebben minister De Koster nu gevraagd het rapport uit stel en vrijstellingsbeleid van de com missie dienstplichtbeleid, dat al enke le maanden klaar is, te publiceren. Zij gaan ervan uit dat dit rapport in gaat op de problemen van de Mavo-Havo- gangers. 'Als het rapport bekend is kunnen we eens verder zien wat er aan te doen is', aldus de heer Van Eisen. In de hier aangekondigde bundel zijn de meditaties deeds uit vroeger ver schenen bundels gehaald, deels nieuw (in die ziin van: ongepubliceerd). Ze zijn gegroepeerd rondom de grote feesten van het christendom, te begin nen bij het kerstfeest en te eindigen bij het feest dat nog moet komen: de voleinding. Ik kan mij voorstellen dat iemand de titels van beide bundels wel wat erg veel van het goede vindt: allemaal feest en blijdschap. Voor wat het eerste boek betreft was een andere titel wellicht inderdaad beter geweest. De lezer zou dan sneller begrijpen wat hij dn het boek kon verwachten. Maar afgezien van deze overweging moeten we bedenken dat Van Ruler zelf ook gaarne met deze opeenstape ling van vreugde en feest heeft ge werkt. Dat as niet te verstaan als een soort oppervlakkigheid, die aan het lijden en het verdriet voorbij ziet. Integendeel, mag men wel zeggen. Het is ermee ais met het z.g. opper vlakkig optimisme van allerlei nieuwe theologie. In werkelijk is dat geen optimisme maar een poging om tege nover de diepe duisternis die de ge schiedenis van vandaag te zien geeft, vast te houden aan de enige hoop voor mens en wereld. Zo zal men ook Van Rulers voorkeur voor feest en vreugde kunnen en mogen uitleggen. Hij moet een aange vochten mens geweest zijn. Vandaar zoveel vreugde in zijn theologie. Van een verslaggever DEN HAAG Het PSP-kamerlld Van der Spek heeft miiiniister Schmel- zer (buitenlandse zaken) gevraagd op te treden als getuige a decharge bij de komende rechtszaak tegen de be zetters van het Amerikaanse consu laat-generaal te Amsterdam. Het Kamerlid wijst op het afwijzende standpunt van de minister ten opzich te van het Amerikaanse optreden in Vietnam en hij vraagt of de minister begrip heeft voor de onlustgevoelens en de gevoelens van machteloosheid van hen, die de bezetting uitvoerden ARMAGH (EPS) Leiders van de voornaamste kerken in Ierland heb ben in een gezamenlijke verklaring alle christenen opgeroepen, om de golf van geweld van het eiland te helpen verdrijven. De oproep is on dertekend door kardinaal Conway, de primaat van de r.k. kerk, rev. Edward Lindsay, president van de methodis- tenkerk, rev. Victor Lynas, moderator van de presbyteriaanse kerk en bis schop George Simms, primaat van de kerk van Ierland. (ADVERTENTIE) Zweren Rusland, China en Amerika met elkaar samen tegen het volk van Vietnam? Lees erover in het nieuwe nummer van Hervormd Nederland. NAAM: ADRES: PLAATS: GIRONUMMER: Ik abonneer mij op vraag een proefnummer van Hervormd Nederland. UTRECHT De r.k. bisschoppencon ferentie heeft behalve waardering ook kritiek op de discussienota, die de- commissie 'Intercommunie en ambt' van de raad van kerken juli vorig jaar heeft gepubliceerd over de bijbel se achtergronden van de verhouding eucharistieavondmaal. Volgens de bisschoppen komen de bijbelse gege vens in de nota slechts gedeeltelijk tot hun recht. De commissie 'Intercommunie en ambt', die geleid wordt door prof. dr. A. J. Bronkhorst, bisschop H. Ernst en prof. dr. C. van der Woude. onder zoekt de mogelijkheden tot intercom munie. Het eerste resultaat van deze studie was de nota over de bijbelse gegevens in het licht van de nieuwere exegese. In de inleiding schreven de 27 commissieleden, dat het hen ver wonderd en verheugd had, dat hun studie had geleid tot een zo gelijkge richte visie ten aanzien van het avondmaal en de eucharistie. De con- Hele OMO-eursus verboden Van een onzer verslaggevers ROERMOND 'Ergerlijk' en 'nog roomser dan de paus' noemt drs. C. Tibosch, coördinator van de OMO- katechese, de wens van bisschop Gij- sen, dat bij het godsdienstonderwijs aan de middelbare scholen in het bisdom Roermond geen gebruik meer wordt gemaakt van de OMO-cursus. Deze vierdelige cursus, die geschreven is voor een groep scholen in Noord- Brabant, is gelijk bekend inzet van. een strijd met het Vaticaan, die een voorlopige oplossing heeft gevonden, doordat het Vaticaan heeft laten we ten, geen bezwaar meer te hebben tegen de delen 1 en 2, terwijl de delen 3 en 4 tijdelijk buiten gebruik zijn gesteld en thans gereviseerd wor den. De drie scholen in Limburg, die ook gebruik maken van deze cursus (in Heerlen, Hoensbroek en in Vaals) hebben nu een brief van bisschop Gijsen gekregen, waarin hij meedeelt, dat hij de cursus in haar geheel niet geschikt vindt, om 'jonge mensen op Abonnementsprijs 18,per halfjaar; ƒ36,per jaar. Abonnementen kun nen elk ogenblik ingaan. Bon - ingevuld in BLOKLETTERS - in envelop (zonder postzegel) verzenden aan: Hervormd Nederland Antwoordnummer 1776, Den Haag. AKTIE VAN DE KERKEN De tijd van de kerkcent i zelfs met een stuiver, lol kwartje kan je 't niet mei ou Vandaar dat de koliekten t dig guldens tellen en tere mensen vergeten dat. Ze ep alles omhoog, behalve met cent of kerkbijdrage. Kenmi ne£ de woensdag jl. de aandacieen gezamenlijke aktie van de I j z verhoging van hun bijdragei qq ken moeten het voornam <j vrijwillige bijdragen hebbe Hei een einde komt aan de dis 01 in de overheidssteun, waan de Hervormde en Rooms t g kerk profiteren, de laatste n port-vrijdom, is meer dan ti (e zal het wel even moeilijk e precies uit te maken waar j tussen kerk en sekte of w groepering ligt, er moet we ters komen dan tot nu toe. t t wil zeggen dat ik een voorst jdt, overheidssteun aan kerken j steun bij de kerkbouw ging genoeg. De redenering: ja, overheid subsidieert toch o o] naars en toneelgroepen, spo mingswerk, gaat m.i. niet o; ror moet bereid zijn de essentie 0ig en geloof te laten opgaan b ,n| begrip als 'arbeid tot verhi ovf het volk', en wie daaraan be goed weten wat hij doet ffjj overheid alleen daar bijsprir n v door gewijzigde omstandig! ,en haar steun brokken zouden ó0i maar laat verder de kerk vo 00j zorgen, vrij staan van iedere m( is er zelf om te helpen. Het jer kan niet op de een of and het nog zo'n nobele, hoer— worden. Dat brengt wel m kerkleden het er niet bi rji laten zitten. Dat doen velei niet. Het staat niet aan mil iets over te zeggen, maar IN kan zich ervan verzekerd h te er een groot aantal mensen ?st dit betreft vaak boven verm inf doen. Daar staan anderen e1 die "t wel in de koliek doen'. Kerken die het daarv 'er hebben zijn vaak te bek J- aktie die gevoerd wordt vt G* steun van allen die achter van de kerken staan. Waarbi Kt te meer recht van kritiscl,nci heeft naarmate men ook op geen verstek laat gaan. Ün K clusie van de nota was dan ook: 'Er is meer dat ons verbindt, dan wat ons van elkaar scheidt.' De bisschoppen schrijven nu in brie ven aan de raad van kerken en aan de commissie, dat de concrete geloofsin zichten en praktijken sterkere tegen stellingen vertonen dan de nota sug gereert. Uit de nota blijkt niet, hoe de kerken in hun overweging van de bijbelse gegevens tot deze verschillen gekomen zijn. Daarom vragen de bis schoppen, dat spoedig een aanvullen de studie zal worden gemaakt betref fende historische beschouwingen over de verhouding eucharistieavond maal. Daardoor zou de discussie, die nu in gemeenten en parochies op gang is gebr-^ht, aan waarde winnen. Wil men de bijbelse achtergronden van eucharistieavondmaal volledig uiteen zetten, dan zullen volgens de bisschoppen nog andere aspecten en bijbelteksten dan die van de discussie nota aandacht moeten krijgen. NED. HERVORMDE KERK Ob Beroepen: te Noordeloos en tjoot Harkema, kand. te Utrecht. Bedankt: voor Oude-Tonge Kok te Baarn; voor Oph< v. d. Berg te Huizen (N.H.) GEREF. KERKEN Beroepen: te Zoutkamp: L. kand. aldaar, die dit bert aangenomen. GEREF. KERKEN (VRIJG.)L Beroepen: te Vollenhove: J.1 te Rouveen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Zaandam: J. B L Tricht. -r. de juiste wijze in te leiden in de kennis van het christelijk geloof, zo als dit door de rooms-katholieke kerk verstaan wordt'. Volgens de Roermondse bisschop komt de geloofsleer niet integraal aan bod en wordt een aantal geloofspun ten 'op niet geheel bevredigende wij ze' behandeld. De cursus roept ver warrende gedachten op over de gods dienst. Hij adviseert de schoolbestu ren. katechese te geven volgens het algemeen directorium, dat onlangs in een Nederlandse vertaling verschenen is. Drs. H. Jochems, bisschoppelijk gede legeerde voor het onderwijs en de katechese in het bisdom Roermond, kenschetste de brief van bisschop Gij sen als een zeer ongelukkige stap. Bisschop Gijsen zelf gaf als commen taar, dat de bezwaren van Rome voor hem niet de maatstaf zijn. Vanuit zijn eigen verantwoordelijkheid als bis schop heeft hij de cursus bestudeerd en is hij tot de conclusie gekomen, dat ze niet juist is. Mary Teresa Ronalds: 'Ik, Ni Hollandsche Uitgeversmij Haag. Prijs f 21.90, 295 blz. Niemand minder dan de gro ven keizer zelf. Nero moed betekent vertelt zijn schiedenis. De proloog begii zin: Dit is dus het einde. Da is de start van een machtig dat zijn plaats in de cultuui bovengenoemde uitgeverij verdient. Het joch van A{_ groeiend temidden van onvt pracht en praal, houdt eigenl dichten dan van regeren, in schuwt hij wreedheid. Maar digheden soms is de leze te denken dat de arme man kan laten hem weinig kt heid is geen wapen tegen naast zijn vele gebreken het zer vooral gebrek aan wilskn terlijk gemanipuleerd door i raadgevers leeft de vergodd even in de dertig in een v haat en wantrouwen. Wie vol uitspattingen bedreigt, Het verhaal is bekend, het leidelijk op bepaalde gebeui te gaan maar de lezer moet nis van nemen. En hij zal ken door deze biografie van achter kleinzoon van August traal opgetekend door Mary nalds. Een vrouw die reeds oij leeftijd een roman schreef] leven van Christus, beziel ogen van apostel Johannes. GENEVE (EPS) Deze trekt een vliegtuig met negal medicijnen en medische hulp uit Parijs naar Hanoi. De 1 de transportkosten zijn beU EN kerkelijke hulpinstanties vij rk( reidraad van berken. De mei de hulpgoederen zijn bei het Noordvietnamese Rode B Via de wereldraad van kerk bel jaarlijks voor een bedrag miljoen gulden hulp gebodei nam. Hiervan gaat 1,4 milij Zuid-Vietnam. De rest wordt p» naar Noord-Vietnam en den, die gecontroleerd wor% v het Bevrijdingsfront. (lt

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2