ero (1100 man) Taagt uitstel an betaling Kissinger zet overleg voort Moskou stemt in en kiest Wenen Brandstofvoorziening in België steeds nijpender 5 D Nu introductie Nederlandse open Universiteit Het Kwartet nd op Duits 9 in R'dam Kamer: schort verplaatsen van CBS op Laatste hand aan tekst Vietnam-akkoord Wateroverlast op autoweg Statenlid moet zich aan eigen jargon houden Wandelaar omgekomen Ouderdoms gebrek In deze krant Zuidafrikaanse soldaten naar Rhodesia gestuurd ieuwe Leidlse ConiramU elijk dagblad voor leiden en omgeving „Stantvastich is ghebleven mijn hart In teghenspoetl" VRIJDAG 19 JANUARI 1973 52ste jaargang no. 295 vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - [straat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur kkbond: in hoste mate onbehoorlijk onze correspondent IT Elfhonderd personeelsleden van de Gerofabrieken verke- in afschuwelijke onzekerheid nu het Zeister bedrijf bij de recht- te Utrecht uitstel van betaling heeft gevraagd. recteur van het bedrijf, drs. J. endriks wilde over de toekomst ijn personeel gisteren niets mee- Eerst zal een gesprek met de ganisaties worden gehouden, zo ij- ledrijf rekent voor 1972 op een nlijk verlies. De omvang van dit s is niet bekendgemaakt, maar n grote liquiditeitsmoeilijkheden üjkheden met direct beschik- of opneembaar geld voor betalin- if lonen). indalig er K. de Knegt, districtsbestuur- van de Industriebond NW, de gang van zaken 'schandalig' hoge mate onbehoorlijk'. Dlrec- Hendriks van Gero heeft de nden dinsdag tijdens een bespre- waarbij zij vroegen of de ge in over surseance juist waren, en stelligste verzekerd dat daar sprake van was. :et hoger mg van zaken bij Gero heeft 1 jaar een ongunstiger verloop dan aanvankelijk te verwachten aldus een communique. Hoewel zei in Nederland niet onbelang- oger was dan in 1971,. moet ng worden gehouden met een nlijk verlies. Door het aanvra- an surseance van betaling kan de mening van het bestuur de ijkheid worden geschapen de uiteit van het bedrijf niet ver te doen gaan, aldus het bericht ero. rder de economische pagina. ERDAM Aan boord van het uitse vrachtschip 'Ockenfels' is niddag brand uitgebroken in ding katoen. De 'Ockenfels' ligt eerd bij 'Sea Port' aan de Mer en in Rotterdam, and die in een van de ruimen e 'Ockenfels' woedt, is vermoe- door broei ontstaan. Het kan, wachten brandweerdeskundigen ie tijd duren, voordat men de onder controle heeft, ckenfels' meet 6660 ton en is lom van een rederij in Bremen. :hip arriveerde vier dagen gele de Rotterdamse haven. u, als ik wist wat ik nu weet, agen over de Barend Servet wellicht niet hebben gesteld. Dr. A. J. Vermaat, Tweede Kamerlid voor de ARP |ezegd (wolkt het algemeen veel bewolking op de meeste plaatsen droog er. Zwakke tot matige wind oostelijke richtingen. Maxi- n temperaturen rond plus ee graden. 1RGEN EN OVERMORGEN: nvankelijk lichte vorst, later ns op neerslag en enige stïj- g van temperatuur. Zon op: 08.37 Zon onder: 17.06 Maan op: 19.37 Maan onder: 09.09 'heter schouwburg zuinig mogelijk Beslissing later Van onze Haagse redactie DEN HAAG De meerderheid van de Tweede Kamer wil dat de regering de beslissing over de verplaatsing van het CBS van Den Haag naar Heerlen uitstelt. De fracties van PvdA, D'66, PPR, PSP, CPN en SGP hebben de rege ring gisteren verzocht de beslissing door het nieuwe kabinet te laten nemen. Ook de WD-fractie is voor uitstel. 'De WD staat niet te juichen over de verplaatsing, zei het VVD- Kamerlid drs. Van Aardenne gisteren. 'Wij hechten groot gewicht aan het door tegenstanders van de verplaat sing naar voren gebrachte bezwaar dat de kwaliteit van het statistische werk achteruit gaat als het CBS niet meer in het regeringscentrum zit. Wij willen die zaak in ieder geval uitvoe rig bestuderen', aldus de heer Van Aardenne. In de vragen wijst de oppositie erop dat de Kamer zich over het hele spreidingsbeleid nog niet heeft kun nen uitspreken en vraagt zij zich af of de beslissing over het CBS wel zo'n haast heeft. De drie confessionele partijen, KVP, ARP en CHU en DS'70 hebben geweigerd de vragen te onder tekenen. Het AR-Kamerlid Schouten liet blijken niet zo onder de indruk te zijn van de ingebrachte bezwaren tegen de verplaatsing. 'Als het kabi net vandaag besluit, dan kan dè Ka mer ook altijd nog een interpellatie over deze zaak houden', vond de heer Schouten. Zie ook pagina 9 WASHINGTON, SAIGON, HANOI. PARIJS (Reuter. I PI, AP, AFP, DPA) Het Witte Huis en de regering in Hanoi hebben gisteren tegelijk bekend gemaakt dat de geheime vredesbesprekingen over Vietnam dinsdag in Parijs hervat zullen worden 'met het doel de laatste hand te leggen aan de tekst van een overeenkomst', zoals de verklaring van Washington luidt. Zware regenval bij een toch al hoge waterstand veroorzaakte op een autoweg ten zuiden van San Francisco ernstige moeilijkheden voor automobilisten die zich naar hun werk wilden spoeden. Zij kwamen in een file terecht, die zich over een secundaire weg moest persen. Het is voor het eerst, dat een woord voerder van het Witte Huis het woord overeenkomst gebruikte met betrekking tot de geheime besprekin gen in Parijs, sinds deze ruim drie jaar geleden begonnen. Het is de bedoeling, dat Henry Kissinger, de speciale adviseur van president Nixon, maandag naar Parijs vertrekt, waar hij dinsdag de besprekingen met de Noordvietnamese onderhandelaar Le Doec Tho zal hervatten. Verschil De Noordvietnamese delegatie in Pa rijs maakte het nieuws in aanzienlijk andere woorden bekend dan het Witte Huis. Zij verklaarde dat de onderhan delaars hun besprekingen zullen her vatten 'om de overeenkomst tot beëin diging van de oorlog te voltooien en de vrede in Vietnam te herstellen. Men weigerde echter commentaar op dit verschil in de teksten van Was hington en Hanoi. Van Amerikaanse zijde zal geen uitleg worden gegeven, 'tot een definitieve overeenkomst is bereikt'. Op de vraag of een bestand in Indo- China zal worden afgekondigd voordat de overeenkomst is afgesloten, zei Nixons woordvoerder Ronald Ziegler, dat er 'ontzetteld veel speculaties in die richting zijn geweest'. Hij was niet bereid duidelijk te maken, of die speculaties juist waren of niet. Ziegler zei desgevraagd, dat generaal Alexander Haig, die een reis door Zuidoost-Azië maakt om verschillende regeringsleiders te informeren over de vredesbesprekingen, morgen naar Saigon zal terugkeren voor overleg met de Zuidvietnamese president Thieu. Hij zei niet te weten of Haig naar Washington zal reizen voordat Kissinger naar Parijs vertrekt. DEN HAAG De voorzitter van de KVP-fractie in de pro vinciale staten van Zuid-Hol land, H. J. A. M. Vrouwenvel- der, is gisteren zijn algemene beschouwing over de provincia le begroting in de Franse taal begonnen. Toen de commissaris van de koningin, mr. M. Vro lijk, het statetilid tot de orde riep en hem vroeg in het Ne derlands te spreken, verklaarde de heer Vrouwenvelder dat hij dacht dat zoiets wel kon, gezien de talloze vreemde woorden waarmee volgens hem de nota's van gedeputeerde staten door spekt zijn. De enige reden voor zijn 'vreemde' rede was een wat gewoner woordgebruik in de nota's van het college te bevor deren. ZWOLLE Op de rijksweg Zwolle- Meppel in de gemeente Nieuw-Leusen is gistermiddag de 69-jarige D. J. Prins uit Nieuw-Leusen om het leven gekomen. De man stak wandelend de rijksweg over en werd door een auto gegrepen. Conferentie over troepenvermindering MOSKOU, HELSINKI (Reuter, UPI, AP, DPA, AFP) De landen van het Warschaupact willen de door een groot aantal lidstaten van de NAVO voorgestelde verkennende besprekingen over wederzijdse en evenredige vermindering van troepen (MBFR), die op 31 januari zouden moeten beginnen alle zeven bijwonen. Zij geven aan Wenen de voorkeur boven Genève. Aanvankelijk hadden Roemenië en Bulgarije geen uitnodiging gekregen, omdat zij vanwege hun geografische ligging niet zo direct bij het pro bleem betrokken zouden zijn als Tsje- choslowakije, Polen, Hongarije en de DDR. Roemenië was echter niet tevre den met de rol van waarnemer op de te houden MBFR-conferentie. Dreigement Op een deze week in Moskou gehou den bijeenkomst van de landen van het Warschaupact zou het gedreigd hebben, de voorbereidende veilig heidsbesprekingen in Helsinki te zul len verlaten, als het niet volledig zou kunnen deelnemen aan de besprekin- De benzine in België wordt steeds schaarser en dat heeft tot gevolg dat de Nederlandse benzinestations bij de grens goede zaken doen. BRUSSEL Als gevolg van de maandag begonnen staking van de arbeiders in de Belgische petroleumindustrie wordt de brandstof voorziening in het land steeds nijpender. Niet alleen het aantal ben zinepompen, dat slechts normale benzine of helemaal niets meer kan leveren neemt toe, ook de levering van olie voor centrale verwar mingssystemen komt in het gedrang. Verscheidene scholen hebben hun deuren al moeten sluiten, omdat de olie op was en de verwarming uitviel. In Brussel komen al situaties voor. waarbij zieke mensen (griep) in on verwarmde huizen moeten verblijven. Nederlandse pomphouders langs de Belgische grens gaan steeds meer goe de zaken doen. Vooral rond Antwer pen en in de stad zelf is weinig benzine meer te krijgen en de Belgi sche automobilisten trekken naar de grens om zich daar te bevoorraden. In Antwerpen vraagt men zich af, of nu de raffinaderijen 'op een laag pitje staan', de luchtvervuiling in het Ant werpse zal afnemen. DUUR De staking is overigens ook een dure zaak. Niet alleen lijden de raffinade rijen dagelijks een groot produktiever- lies, maar ook voor de vakbonden die de stakers een uitkering geven, bete kent deze staking een forse aderla ting. Aan de ongeveer 5500 bij vak bonden aangesloten stakers betalen ze per /eek ongeveer 685.000 gulden. De druk van de publieke opinie en van bedrijfstakken, zoals wegvervoer ders, op de Belgische regering om in te grijpen wordt steeds groter. De wegvervoerders hebben verscheidene ministers telegrammen gezonden. RITA rasv -FT 'Vertel hier niets van aan pap Hij heeft al genoeg aan zijn hoofd.' Hoe goedkoop een krant in ei- te ook is, er leven in ons land nog altijd mensen die een eigen dagblad niet of nauivelijks kun nen betalen. Vooral onder de 65-plussers. Een dagbladabonne ment kan zwaar, misschien te zwaar, drukken op het budget van wie van zijn AOW moet rondkomen. Dat kunnen we ons best voorstellen. Er zijn in Nederland heel wat instanties die strijden tegen de levensverschraling van mensen met minimale inkomens. Onze diakonale instellingen bij voor beeld. Een belangrijk deel van het prachtige werk dat zij doen, ligt in het buitenland. Dat is noodzakelijk en begrijpelijk, icant veel van hun vroegere arbeid is hun door de overheid uit handen genomen. Maar er blijft toch ook binnen onze grenzen nood te lenigen, op grotere en kleinere schaal. Bij voorbeeld onder de bejaarden die, door geldgebrek, zich niet als volwaardige, volop geïnfor meerde burgers kunnen ont plooien. Voor sommigen van hen is de krant te duur, de NCRV-gids te prijzig, en ook de vervanging van een versleten radio of tv-toestel niet te fi nancieren. Daar zou best wat aan gedaan mogen worden. De ouderdom komt met gebre ken, zeker, maar sommige daar van en daar hoort ook het gebrek aan informatie bij kunnen en moeten verholpen worden. De directie Nederland pleegt overleg met zijn bondgenoten over de reactie van vijf landen van het Warschaupact op de uitnodiging om op 31 januari in Ge nève verkennende besprekingen te be ginnen over wederzijdse en evenwich tige troepenvermindering in Europa. In deze reactie wordt als plaats van samenkomst Wenen voorgesteld, ter wijl de deelneming aan de besprekin gen open zou moeten staan voor alle geïnteresseerde landen. In dit late stadium moet nog veel overleg tussen de betrokken hoofdsteden worden ge pleegd, zodat het niet zeker is, of de datum (31 januari) kan worden ge handhaafd. gen over troepenvermindering in Eu ropa. Roemenië verlangt ook, dat de lan den, die de MBFR-conferentie zullen bijwonen, dit doen als soevereine na ties, met gelijke rechten en niet als Voor vervolg zie pag. 7, kolom 2 Binnenland Den Uyl lioefl geen forma teur te worden 13 Proloog wil laten zien wat maatschappij nu is 5 Buitenland Rogers roept Arabieren op tot gesprek 7 Kerk Vreugde in Van Rulers theo logie 2 Gijsen roomser dan de paus 2 Sport Harry Hofmeester fouten vermijden 17 Economie Perspectief voor suiker in ontwikkelingslanden 19 Boi-kcncInlage 2 Men schrijft ons 2 Com men laar 5 Dichtbij en verder S Poprubriek 5 Radio en tv 6 Strips, feuilleton 6 Recept 6 Puzzel 9 Kunst Familieberichten 14 Voordat het nieuws over de hervat ting van de besprekingen tussen Kis singer en Le Doec Tho bekend was geworden was uit Zuidvietnamese re geringskringen vernomen, dat binnen twee weken een bestandsovereenkomst zal worden getekend, kort vóór het boeddhistische nieuwjaar (3 februari). President Thieu zou in grote lijnen akkoord gaan met het ontwerp-vredes- akkoord. Met enkele technische kwes ties zou hij nog problemen hebben. Deze moeilijkheden zouden echter op korte termijn opgelost kunnen wor den, zo heeft de New York Times uit welingelichte bron in Saigon verno men. De bezwaren van Thieu hebben vol gens het blad betrekking op het stati oneren van gemengde militaire com missies, het niet indelen van vrij te laten gevangenen in drie categorieën (buitenlandse militaire en burgerge vangenen, Vietnamese militaire en burgergevangenen en burgers die docr de Viet-Cong in Zuid-Vietnam worden vastgehouden), de verdeling van de gedemilitariseerde zone en het feit, dat het Zuidvietnamese leger en de politiemacht zich niet vrij zouden mogen bewegen. Zie verder pagina 7, kolom 1 LOESAKA (AP) In de Zambiaanse hoofdstad Loesaka is gisteren meege deeld dat deze weck vierduizend Zuid afrikaanse militairen in Rhodesia zijn aangekomen, om de regering van Ian Smith bij de strijd tegen Afrikaanse guerrilla-strijders te helpen. Zie verder pagina 7 ADVERTENTIE Zaterdag 20 Januari 13.30 uur zal in de Jaarbeurs te Utrecht aan allen die daar belangstelling voor hebben een explicatie worden ge geven over de wijze waarop de Ne derlandse open Universiteit gaat functioneren Er is reeds gestart met een rechtenopleiding, terwijl binnenkort experimenteel gestart kan worden met geschiedenis en pedagogiek. Later worden andere faculteiten toegevoegd. De stich ting van de Nederlandse open Uni versiteit is het gevolg van de akti- viteiten van de kring van Utrecht se repetitoren bv overeenkomstig het in augustus 1972 door minister Van Veen bekend gemaakte rege ringsstandpunt. Haam Adres Woonplaats. .197° Aan Nieuwe Leidse Courant t.a.v. de nieuwe HOOFDREDACTEUR Geachte heer Tamminga, Ja, ik wil graag meevechten, voor het hehoud van een gezonde Christelijke krant# omdat ik vind dat de stem van het Evangelie ooX in de krant moet blijven doorklinken. •- Daarom, meneer de nieuwe hoofdredacteur, ben ik op pad gegaan en bied u ais elkomstgeschenk bij de Christelijke Pers deze nieuwe abonnee aan. Haam.nieuwe abonnee Adres Woonplaats Betaalt per maand/kwartaal. Ik stel het op prij3 dat u mijn abonneewerving wilt belonen en zet een streep onder: mapje postpapier pletlne schaaltje handige paraatmap met enveloppen (flessenonderzetter) net briefpapier en pen De nieuwe abonnee weet dat hij de krant eerst veertien dagen gratis krijgt en daarmee ongeveer vier gulden bespaart. P.S. Ik doe m'n best voor nog een abonnee1 Hoogachtend, Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: I niEUÏJE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1