ereldbank ziet perspectief oor suikerproductie In ontwikkelingslanden United Biscuits gaat er in Nederland tegenaan Nieuwe 'aandelen' voor coöperaties Nederlander smeert meer halvarine Gero f ijeer aardgas in ghanistan Voor ƒ425 min aan koekjes zig bedrijf bezig bedrijf bezig bedrijf Ministers: VMF- dividend gaf niet de doorslag Boterberg wat kleiner NEW YORK PRIJSHOUDEND OUW/KWARTET VRIJDAG 19 JANUARI 1973 FINANCIëN EN ECONOMIE T17/K19 klanagcmcnt - consulta ncy geeft HVA matig rendement TERDAM Het contract, jt HVA eind vorig jaar met de tering van Ghana heeft geslo- L een slecht lopende suikerfa- Sek te gaan leiden, is tekenend tor de veranderde houding van Wereldbank. Tussen 1967 en voelde deze instelling er jets voor geld te steken in de op- jchting of verbetering van sui- irfabrieken in ontwikkelingslan experts van de Wereldbank waren voor een overproduktie van sui- Intussen is echter gebleken, dat naaste toekomst de produktie de ig naar suiker maar moeilijk zal nen bijhouden. Dr. A. Goedhart, cteur van de HVA vertelde, dat in tomende tien jaar nog ten minste nieuwe suikerfabrieken nodig zul- zijn om aan de wereldvraag te oen voldoen. Op het ogenblik zijn yoorraden maar voldoende voor ele maanden. 'nieuwe projecten gaat de Wereld- uit van een suikerprijs op de ïldbank van f 50 a 70 per ton. is wel lager dan de koers van 125 dit moment, maar veel hoger dan 'de jaren 1964-69, toen de koers lelde op een niveau van 30 tot Toch blijven er onzekerheden in suikermarkt, want de vraag is nog, t Cuba en de Sowjet-Unie, beide te producenten in de komende ja- gaan doen. het weer op poten zetten van de trfabriek in Ghana verstrekt de iationale Ontwikkelings Associa- een dochterorganisatie van de We- ibank een krediet van 15,5 miljoen ir. Ook nieuw op te zetten suiker- ieken zullen het niet meer kun- stellon zonder hulp van mondiale lieringsinstituten. Een nieuwe lek gaat 75 tot 100 miljoen in en dat kan niet meer gedragen den door particuliere maatschap meent de heer Goedhart. ern; eei dbai lar. riet Bpsti -7 '?J01 -an< n 'EL (AFGHANISTAN) In gebied van Jarkdoug in het den van Afghanistan is een gas- van 8.000 miljoen kubieke meter «kt, zo heeft het ministerie van «trie en mijnbouw donderdag in oei bekend gemaakt, dusverre zijn elf boringen tot op diepte van 2600 meter verricht en hulp van Russische deskundigen er nog drie worden gemaakt, is een woordvoerder van het mi- ene. Het is mogelijk dat zich in .gebied nog andere gasvoorraden inden, zo voegde hij eraan toe. ïanistan heeft in de afgelopen zes jaarlijks 2,6 miljard kubieke me- aardgas naar de Sowjet Unie geex- kerd, waardoor de Afghaanse itkist per jaar 18,5 miljoen dol- fijker werd. tp fp. HVA is in Kenia betrokken bij de verbouw van thee. Innis industrieel verwerken van de riet- biet)suiker in ontwikkelingslan- is het element van de kennis een bsgroot probleem. In sommige ge in wordt aan instanties uit de idustrialiseerde landen advies ge- igd en soms zelfs verzoekt men om «lijk het beheer te nemen (dus 3het eigendom). Dit beheer gedu- e enige jaren van projecten in Afrika of Zuid-Amerika staat fend als 'management-Consultancy'. I activiteit,- die HVA, zoals wij al lier uitvoerig berichtten, nu enige Onverricht. HVA is destijds op het «gekomen zich'op dit terrein te pven, nadat men op het verzoek Wereldbank de suikerfabriek pmbero in Tanzania was gaan lei- HVA had al ervaringen met jfterproduktie in de ontwikkelings peil, omdat voor eigen rekening terfabrieken in Ethiopië worden toloiteerd. Inmiddels hebben con- Bnsybezigheden (vaak ook zonder fagement) zich uitgebreid tot o.m. pnesië, Soedan, Marokko, Peru en Snamc. In Tanzania is een tweede jerfabriek in de Kilomberovallei 'oorbereiding. probleem is, dat het aantal maat- lENI|ppijen, dat bereid is een aantal i managementshulp te verstrek- zeer gering is. Buiten de HVA i«r drie in Engeland, één of twee ie Verenigde Staten en dan nog laz«ipaar in Frankrijk, maar die rieh- ïderlzich uitsluitend op de voormalige alleiise gebieden. Verder wordt de voor de ontwikke lenden steeds duurder, want de traatwonden experts krijgen Westeuro- pese salarissen en die hebben, zoals bekend de neiging snel te stijgen. Expert Een probleem is het ook voldoende mensen te krijgen, die zich met het managements- en consultancywerk willen bezig houden. Bij lichamen, die onderdeel zijn van de Verenigde Naties o f bij het Jongeren-vrijwilli gerscorps werken over het algemeen mensen, die voor enige jaren in de tropen willen werken, maar HVA heeft liever deskundigen, die des noods hun leven lang in de ontwikke lingslanden willen werken. En die zijn er in tegenstelling tot enige tientallen jaren geleden maar in een beperkt aantal. Het zal in veel gevallen wel nodig zijn, dat HVA lang aan een project leiding blijft geven. Ook na de vijf tot tien jaar van het contract is het aantal lokale deskundi gen ontoereikend. Management-consultancy is voor de HVA geen vetpot. De winst ligt in de orde van grootte van enkele tonnen. Oorzaak hiervan zijn o.m. de hoge aanloopkosten. Vaak moeten uitvoeri ge studies worden verricht voordat men in een bepaald projekt en deze kosten worden niet altijd vergoed. Toch vindt HVA het geringe rende ment geen bezwaar. Vaste kosten ,die toch gemaakt worden, zijn nu ge spreid over meer activiteiten en dat noemt dr. Goedhart als eerste de kennis en ervaring, die HVA heeft (vaak nog uit de Indonesische periode van voor 1957) wordt zonder grote eigen investeringen in stand gehouden. Management-consultancy-activiteiten dienen ook als 'uitkijkpost'. Al doen de komt men nog eens op een idee voor eigen investeringen. In Suriname is een management-contract voor drie jaar afgesloten voor een nieuwe vruchtensappenfabriek, die in eerste instantie grapefruits van eigen planta ges zal verwerken en later van andere tropische fruitsoorten. Dit illustreert dat HVA zich niet alleen met suiker bezighoudt. In Indonesië bijv. worden adviezen verstrekt in de palmoliesec tor, terwijl men zelf al groente en fruit kweekt. Voor adviezen, die speci aal met leidinggeven te maken heb ben, werkt HVA samen met het ad viesbureau Berenschot Borsboom. Investering van f 3 mil joen in Ossendrecht AMSTERDAM De Engelse United Biscuits, de op één na grootste biscuitfabrikant ter wereld, is voornemens de zaken in Nederland krachtig te gaan aanpakken. In Ossendrecht, waar in augustus 1970 liet bedrijf van Milanc Univers werd overgenomen, zal dit jaar een bedrag van 3 miljoen worden geïnvesteerd voor uitbreiding van de fabrieksoutillage. Het aantal personeelsleden aldaar, dat momenteel 160 bedraagt, zal met ca. 20 pet. worden uitgebreid. Niet meer, want de biscuitindu strie is sterk geautomatiseerd. Dit vertelde tijdens een bijeenkomst in Amsterdam de heer W. P. Bow man, managing-director van de inter national division van United Biscuits. De omzet van UB in ons land bedroeg vorig jaar 15 miljoen, waarvan ca. 3/4 werd geëxporteerd naar Duitsland en Frankrijk, maar ook naarEnge land. Het ligt in de bedoeling over vijf jaar een omzet in Nederland te hebben van 75 miljoen, waarvan dan naar schatting 50 pet voor export in aanmerking zal komen. UB wil n.l. haar marktaandeel in ons land, dat nu nog bij 3 pet ligt, sterk gaan uitbreiden. Volgens de heer Bowman is daarvoor zeker nog ruimte aanwezig. In Enge land worden per hoofd der bevolking per dag 3 koekjes gegeten, wat neer komt op een totale jaarlijkse produk tie van 599 miljoen kg. Het Neder landse verbruik ligt niet ver van het Engelse af, maar kan, zo meent de heer Bowman, zeker nog worden op gevoerd. 'Plannen voor verdere acquisitie in Nederland hebben wij momenteel niet', zo zegt hij. Wel houdt hij nauwlettend de mogelijkheden in het oog om ook in ons land iets te ondernemen op het gebied van het resaurant- en cafébedrijf. Eén van de divisies in Engeland van UB beweegt zich nl. op dit terrein. Hoewel de heer Bowman ervan over tuigd is, dat het' lidmaatschap van Engeland van de EEG een zeer goed uitgangspunt biedt voor de activitei ten van UB, verheelt hij niet dat als gevolg van de Engelse toetreding de prijzen van grondstoffen (oliën, sui ker en cacao) zullen stijgen. Aange zien op grond van de jongste rege ringsmaatregelen de detailhandelsprij- zen in Engeland niet mogen worden verhoogd ziet het ernaar uit, dat 1973 voor de Britse levensmiddelenindus trie geen gemakkelijk jaar zal worden. De hee: Bowman stelde voorts vast, dat we in Europa thans een situatie hebben, waarin vele bedrijven, die een gunstige investering voor Engelse belangen zouden kunnen vormen, in andere vooral Amerikaanse han den zijn overgegaan. Van wat er nog over is is óf een groot deel niet te koop, of er wordt heel wat gevergd aan investeringen. In de tweede plaats, aldus de heer Bowman, wor den de Engelsen thans geconfronteerd met de politieke reactie op verder buitenlands bezit. United Biscuit werd in 1948 gevormd door een fusie van twee oude Schotse AMSTERDAM Op de Neder landse markt, waar verleden jaar voor een detailhandels waarde van 425 miljoen aan biscuits werd omgezet, heeft Verkade een aandeel van ca. 30 pet. General Biscuit (Belgisch) is een goede tweede met een aandeel van 25 pet., terwijl Pa- tria (Meneba-groep) 10 pet van de markt in handen heeft. Ei gen merken leggen beslag op een 30 pet. van de markt. familiebedrijven, te weten MacVitie and Price en Macfarlane Lang. Gelei delijk aan zijn daar andere biscuit- en koekmerken bijgekomen,zodat de groep nu 45 pet van de gehele Britse markt bestrijkt. Op de cakemarkt staat UB op de tweede plaats. Geëx porteerd wordt naar 91 markten over de gehele wereld. Geproduceerd wordt eveneens in een groot aantal landen. Vorig jaar werd een omzet behaald van meer dan ƒ1 miljard door de groep, die 25.000 werknemers telt. ir. Investeringsbank .'SSEL De Europese Investe- ventbank heeft in Frankfort een over komst gesloten inzake de openbare ifte van een obligatielening op de be kapitaalmarkt met een nomi- I bedrag van DM 100 miljoen (on- 100 miljoen). Deze lening is overgenomen door een syndicaat iDuitse banken onder leiding van Deutsche Bank. obligaties dragen een nominale van 6,75 pet. per jaar. De lening een looptijd van 15 jaar en is «en uitstelperiode van vijf jaar t\li middel van uitloting of inkoop sbaar in 10 jaarlijkse termijnen, op obligaties zullen het publiek met van 23 januari worden aange- tegen een koers van 99 pet. b hebben we een rendement van pet. Vervroegde terugbetaling de lening is vanaf 1983 a pari «staan. Er zal notering van de 'g op de beurzen van Frankfort, "in, Dusseldorf, Hamburg en '«hen worden aangevraagd. De o-opbrengst van de lening wordt f de bank gebruikt voor gewone «etverlening. Bensdorp UTRECHT De bij het overleg over de overneming van Bensdorp Interna tionaal door Unilever betrokken vak bonden hebben zich 'met de nodige reserves' positief opgesteld ten aan zien van de fusie. De vakbonden heb ben in een verklaring hun ernstige teleurstelling uitgesproken over het feit, dat zij geen langere garantie voor het behoud van de totale werk gelegenheid hebben kunnen krijgen dan twee jaar. De bonden hadden om een periode van 5 jaar gevraagd. Za terdag gaan de vakbonden vergaderen met het Bensdorp-personeel (bijna 350 man). Verwacht wordt dat het onlangs aangekondigde bod op het aandelenkapitaal van Bensdorp spoe dig zal worden gedaan. Unilever had daarmee gewacht, hangende het over leg met de vakbonden. Hobo-Faam ASPEREN De inkoop-combinatie Hobo-Faam te Rotterdam en de in koop-combinatie Victoria te Asperen (ZH) bereiden een fusie voor. Hobo- Faam wil door de fusie haar activitei ten verbreden. Hobo-Faam heeft n.l. 3 divisies: bovenkleding, woninginrich ting en algemeen textiel. Het ligt in het voornemen om Victoria (glas, por- celein en aardewerk, luxe en. huishou delijke artikelen, speelgoed) als een aparte, vierde divisie, binnen de orga nisatie op te nemen. Hobo Faam heeft 600 leden in Nederland en 60 in België met een jaaromzet van rond ,r 800 miljoen. Victoria heeft 90 leden en een jaaromzet van ongeveer 60 miljoen. Personeel en vakbonden zijn van de fusie-gesprekken op de hoogte gesteld. Bos Kalis PAPEN DRECHT Dirk Verstoep Nederland, werkmaatschappij van Bos Kalis, heeft van Rijkswaterstaat op dracht gekregen voor de bouw van drie viaducten in de omgeving van Zwijndrecht. Met de order is 18.5 min. gemoeid. De werkmaatschappij Grant, Lyon in het Britse Scunthorpe heeft opdracht ontvangen tot het leggen van 130 km spoorrails bij Akaba in Jordanië. Hiermee is een bedrag van ongeveer j 13 min. gemoeid. Hofnar VALKENSWAARD De Holding Gemeenschappelijk Bezit Aandelen Hofnar te Valkenswaard heeft een meerderheidsbelang verworven in het Importbedrïjf voor Rokersbenodigdhe den en Souvenirs, Van Asperen te Utrecht. De samenwerking, die geen consequenties heeft voor het .perso neel van Van Asperen, is vooraf be sproken met de vakbonden, onderne mingsraad en personeel. Van Asperen blijft als zelfstandige onderneming onder de huidige directie voortbe staan. Ook het verkoopapparaat blijft in stand. IBM AMSTERDAM IBM heeft volgens haar voorlopige berekeningen in het afgelopen jaar een geconsolideerde nettowinst geboekt van 1,28 miljard dollar tegen 1,08 miljard over 1971. De nettowinst per aandeel steeg van 9,38 tot 11,03 dollar. De geconsolideer de bruto-omzet gaf een toeneming te zien van 8,27 miljard tot 9,53 miljard dollar. De orderontvangst is in 1972 groter geweest dan in het voorafgaan de jaar en nodanks vergroting van afleveringen waren de nog uit te voeren opdrachten eind vorig jaar groter dan aan het eind van 1971. DEN HAAG De ministers Langman van economische za ken en Nelissen van financien kunnen niet aannemen dat bij de verenigde machinefabrieken VMF de wens de dividenduitke ring te hervatten ten grondslag ligt aan het tegen het einde van het vorig jaar aangekondigde voornemen 550 werknemers te ontslaan. 'Het ontslag van per soneel is namelijk een beslis sing van Ingrijpende aard', al dus de bewindslieden in hun donderdag gegeven antwoord op schriftelijke vragen van de tweede-kamerleden Dolman, Wieldraaijer en De Ruiter (al len PvdA). Gevraagd was of de regering kennis had genomen van het bericht dat de raad van bestuur van VMF in zoverre de aandeel houders gunstiger behandelt dan de werknemers dat zij het ontslag van verscheidene hon derden arbeiders overweegt om de hervatting van het dividend mogelijk te maken, hetgeen no dig zou zijn om nieuw vermo gen aan te trekken'. De belde ministers hebben meegedeeld, dat zij kennis genomen hebben van de VMF-publikaties met be trekking tot een hervatting van de dividendbetaling en een doorvoering van herstructure ringsmaatregelen, welke laatste tot gevolg zal hebben dat een niet onaanzienlijk aantal arbeids plaatsen deels door ontslag komt te vervallen. Maar zij geloven niet dat alleen het ver langen over de dividenduitke ring de basis is voor de ontslag plannen. De drie kamerleden wilden we ten of de regering bereid is de raad van bestuur van VMF van de tweestrijd te verlossen door in overleg te treden over deel neming van staatswege in het risicodragend vermogen. De mi nisters menen evenwel dat de situatie, zoals de parlementa riërs deze schetsen, geen motief vormen voor die deelneming. VMF heeft dezer dagen na over leg met de vakbonden haar be slissing over de ontslagen opge schort (red.). Vervolg van pagina 1 Gero, dat uitstel van betaling heeft aangevraagd, heeft in haar bedrijf in Zeist 470 werknemers in dienst en in Nieuw Weerdinge (bij Emmen) onge veer 330 man. In België (de Reppel in Bocholt) en Duitsland (P. Bruckmann und Sohne in Heilbronn) werken in totaal ruim 300 mensen. Over 1972 zijn nog geen cijfers over de financiële resultaten beschikbaar. Begin mei 1972 is op een aandeelhou dersvergadering nog gezeg dat de om zet in de eerste drie maanden groter is geweest dan werd verwacht. Door dat de achterstand in de leveringen aan de afnemers is ingelopen, is de orderportefeuille 'meer reëel' gewor den, zo werd toen gezegd. De resulta ten in Nederland waren zeer bevredi gend, de orderpositie van de bedrij ven in Duitsland en België was iets minder gunstig. Blijkens het jaarverslag over 1971 zijn de ook in dat jaar teleurstellende resultaten voornamelijk veroorzaakt door de langere aanloopperiode van de centrale bestekfabriek in Nieuw Weerdinge. Hierdoor ontstond een aanzienlijk verlies aan produktieve uren, waarmee 1,6 min gemoeid was. Daarnaast ontstond ook door la gere afleveringen een nadelige in vloed op het exploitatieresultaat. Door een systeemwijziging kon een deel van de herwaarderingsreserve vrijval len, waardoor de winst- en verliesre kening uiteindelijk zonder winst of verlies sloot. In 1970 en 1969 werden eveneens verliezen geleden. In 1968 werd voor het laatst winst geboekt en een dividend van 10 pet. betaald. STRAATSBURG De 'boterberg' in de EEG bedroeg eind vorig jaar 300.000 ton, aldus heeft ir. Lardinois, bij zijn eerste optreden als lid van de europese commissie, donderdag in het Europese Parlement meegedeeld. Deze hoeveelheid, die overeenkomt met de productie van twee maanden in de zes landen van de toenmalige gemeenschap, zal voor eind april ze ker niet verminderen. Het afgelopen halfjaar is 90.000 ton opgeruimd door leveranties tegen ver minderde prijzen aan banketbakkers, ijsfabrikanten. stichtingen en het le ger. door prijsverlaging voor koelhuis- boter ten gunste van de consumenten, en door het verstrekken van boter als voedselhulp aan ontwikkelingslanden (15.000 ton). In antwoord op vragen van de Itali aanse communist Nicola Cipolla ont kende ir. Lardinois ten stelligste dat bepaalde ondernemingen, ten koste van anderen, van de verkoop van goedkopere boter zouden hebben kun nen profiteren, en dat sprake zou zijn geweest van concurrentievervalsing. Goedkopere boter is gekocht door tienduizenden bedrijven de klein ste banketbakker kan inschrijven voor de levering van boter uit de interven tieopslagplaatsen, aldus ir. Lardinois. Ruys Transportgroep ROTTERDAM De Ruys Transport groep (Scheepvaart Unie) heeft een meerdeheidsbelang verworven in Ley- gonie et Fils, een Frans bedrijf dat zich bezig houdt met algemene en luchtvracht expeditie. Leygonie is ge vestigd in Parijs en heeft kantoren op de luchthavens le Bourget en Orly. De directie blijft ongewijzigd. First Nat City AMSTERDAM Het bestuur van de First National City Corporation zal aandeelhouders op de jaarvergadering van 27 maart a.s. voorstellen de aan delen in tweeën te spiltsen. Over 1972 is een recordwinst behaald. De gecon solideerde winst na belastingen steeg met twintig pet. van 168,2 miljoen tot 201,8 miljoen en de winst per aandeel ging 15,8 pet. omhoog van 3,08 tot 3,56. Studiecommissie stelt NCR voor: Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Ook anderen dan leden moeten geld kunnen steken in coöperaties. Maar met dat geld zullen ze geen stemrecht kunnen verwerven, want het bestuur van de coöperaties moet in handen van de leden blijven. Daarom moet er voor de geldverschaffers van coö peraties, die geen lid zijn, een nieuw soort 'aandelen' komen: parti- cipatiebewijzen. Dit begrip wordt ingevoerd in een rapport over de struktuur van de grote landbouwcoöperaties. Het is in opdracht van de Nationale Coöperatie ve Raad (NCR) samengesteld door een commissie, die onder leiding stond van dr. A. J. Verhage, hoofddi recteur van de Raiffeisen-Boerenleen- bank. Een studie over de grote coöperaties was noodzakelijk geworden doordat het coöperatieve deel van het bedrijfs leven de afgelopen tientallen jaren opzienbarend is veranderd. Voorzitter C. G. A. Mértens van de NCR maakte dat gisteren duidelijk met enkele cij fers. Begin 1949 waren er nog 3200 land- en tuinbouwcoöperaties. Er zijn nu geen 1900 meer. Voor de zuivelsec tor zijn de cijfers nog sprekender: in 1949 waren er nog 400 coöperaties, nu nog 70. Bij de kleine coöperaties van vroeger waren de leden nauw betrokken bij de gang van zaken. Daarvan kan geen sprake zijn bij de grote ondernemin gen, die de meeste coöperaties nu zijn geworden. De directie is nog steeds verantwoording verschuldigd aan het bestuur en het bestuur moet zich weer verdedigen tegenover de leden. Maar in de praktijk is het voor het gewone lid nogal moeilijk om zicht te krijgen op het doen en laten van een directie, die leiding moet geven aan een onderneming met een omzet van tientallen miljoenen, tal van perso neelsleden en allerlei dochteronderne mingen en nevenactiviteiten. Toch blijft het lid met zijn geld aansprake lijk. Als het verkeerd loopt met de coöperaties draait hij er voor op. Deze aansprakelijkheid gaat zwaar drukken, nu de directe persoonlijke band met de coöperatie niet meer zo sterk is. Vandaar dat de commissie heeft ge zocht naar mogelijkheden om de structuur van de coöperaties te veran deren. Belangrijk daarbij is dat de coöpera tie ook de mogelijkheid krijgt risico dragend geld aan te trekken van niet- leden. Die zijn dan alleen maar aan sprakelijk voor het bedrag, dat ze in de coöperatie hebben gestoken. Het uitgeven van gewone aandelen is moeilijk. De aandeelhouders zullen ook invloed moeten hebben op het bestuur van de coöperatie en hun belangen zijn niet dezelfde als die van de leden. Het wezenskenmerk van de coöperatie moet blijven, dat het be stuur in handen van de leden ligt. Daarom heeft de commissie-Verhage nu met de participatiebewijzen, die de coöperaties gelegenheid moeten geven geld van anderen aan te trekken zon der dat de positie van de leden wordt geschaad. AMSTERDAM In het telefonisch effectenverkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand. Tussen haakjes de officiële slotkoers van gistermiddag. AKZO 80.00-80.30 (80.10), Hoogovens (88.70), Kon. Olie 126.00-126.30 gl (125.40), Philips 58.40-58.50 (58.50). Unilever 157.70-158.20 (158.50), KLM (113.00). PHILIPS-EMPLOYE H. van Burg te Stadskanaal heeft voor een door hem ingediend idee een beloning van 3.500 gulden ontvangen. Zijn idee had betrekking op het sneller werken in het spoelbad bij het polijsten van televisieschermen. Een gouden id- speld completeerde de idee-beloning. Produktie oliën en vet ten gedaald DEN HAAG De Nederlander heeft vorig jaar 1,2 kilo halvarine op zijn brood gesmeerd. In 1971 was dat nog 8 ons. In absolute cijfers was er een stijging van 10.577 tot 16.200 ton. De halvarine invoer steeg van 1.890 tot 2.000 ton. Dl* heer A. Piei hagen, voorzitter van het Produktschap voor margarine, "vet ten en oliën, deelde dit mee in zijn nieuwjaarsrede. Bij de margarine was er een daling van het hoofdelijk ver bruik van 17.4 tot 17.2 kilo, of in totalen van 229.184 tot 228.700 ton. De heer Pierhagen verwacht een ver der toenemende behoefte aan eindpro- dukten, waaraan de consument uit een oogpunt van gezondheid waarde toekent. Daarom zal de vraag naar grondstoffen als soja-olie en zonne bloemolie verder toenemen. Een vol doende aanbod van deze produkten is volgens de produktschapsvoorzitter slechts denkbaar, als met de VS en de Sowjet-Unie of Oost-Europa, de voor naamste leveranciers van deze produk ten, een onbelemmerd handelsverkeer mogelijk is. De Nederlandse binnenlandse produk tie van oliën en vetten het afgelopen jaar gedaald van ruim 137.000 tot 135.700 ton, bestaat nog hoofdzakelijk uit dierlijke vetten, maar toch stijgt de laatste drie jaren de plantaardige produktie merkbaar: die van raapolie steeg b.v. van ruim 6.000 ton in 1970 tot 12.000 ton in 1972. De produktie van rundvet vermindert, die van var kensvet blijft stijgen. De invoer steeg het afgelopen jaar met 15 procent tol 1.2 min. ton (op vet-oliebasis). Voor het eerst sinds geruime tijd steeg de invoer uit ont wikkelingslanden: van 36 procent van de totale invoer in 1971 tot 40 pro cent in 1972. Daarentegen verminder de het aandeel van de VS van 33 tot 30 pet. De uitvoer steeg met 12 proeent en haalde een record van 650.000 ton, even veel als het totale binnenlandse verbruik van zichtbare voedingsvetten en niet voor menselijke consumptie bestemde vetten en oliën samen. Koersen in Montreal 16/1 17/1 1S/1 Uom lar Chem 19 19% 19% Husky 21% 21 21V Na'. Lias 12s- 12'i 12% Mass Ferguson 19% 19% 20% Nal Resources 9.05L 9.03L 9.02L Shell Canada60% 60% 59% DOW JONES INDEX Indnsi Sporen Uil», nbl. Mods 16 jan. 1024.31 215.68 118.87 75.22 487.3 17 jan. 1029.12 218.35 118.96 75.25 484.7 18 jan. 1029.12 216.42 118.16 75.34 482 6 A»oo ribt lui. H. I.. 16 jan. 19.170 21.360 1.791 491 971 17 jan. 17.380 20 490 1.794 789 653 18 jan. 17.810 20.380 1.789 692 740 NKIV VOKK ACF Industries Airco Allied Chemical Alum Co ol Am American Brands American Can Am Cvanamid Am blectr Power Am Meial Cl'mat Am Motor» Am Smell C Rel Am lel lel Ampex Anaconda Arinco Steel Atlanl Richfield 22% 22% 23% 23% 79 78% 57% 31 53% 53 Tl 40% 4' H.i.dlX 46% 47% Bellil Slee! 29 28% Boeing 2924'i Uurlingion Ind 35% 35% Can Faealic Ry Cclanese Chase Manhattan Chesap Ohio R Chrysler Cilie.s Service Lolgale-Palmollv» Coll Industries Common* Edison Cons Edison Com Can Conl Oil Curtiss Wright Curliss Wright A Dart Ind Deere and Co Dow Chemical Du Font tl) Eastman Kodak 145% 145% First Nal City 80% 80 n Admiral Corp 16% Allengheiiy Pow S 23% Akaona 30 Am Standard 12% Amsied Ind 41% Bali Ohio 4%% 49!» Bayuk Clgats 13% tan Breweile» 6 Carro 18 Chadhourti lioth Chase Select Fd Cohiuihia Gas Gen Publ IMII Gert lel El Getty Oil Utinbcl Brothers Goodyear I and K Gull OU Illinois Ceiitr Insilco lm Busin Mach Intern Harvester lm Nick ol Can Int Papet 79% 22% 22:'. 29% 29% 98% 99% 63 63% 25 25 16'. 25'4 13 12% 424 429% 35 35% 35% 34v int lel a lel 42 57% 18% 18% 26 25%. I olrphol 11.63 31% 29 '4 Ling-lcuico Vougl 10% Marlin Marietta May Dep Stores McDonnell LMugl Mobil Oil Corp Nal Biscuit Nabisco Nat Uisllllers Nal Gvpsuin Nal Sleel Nal. Lead Ind. North Am Kockw lin Bnk lor Ree 98%b 98%b lm Flav Frag 93% 95 lm Paper iS4) llilerspar 26.70 27.70 Olln 17% 17% Pac Gas and El. 2% 30% Penri. Central 31 2% Pepsicn 87 87% Phelps Dodge 42% 43 Phillip Morris 130% 132 Phillips Pelr 46 45% Procter Gamhl 116% 119% RCA 34% 34% Republic Sleel 26% 26% Reynolds llid 54% 54% Royal Dutch Pair <1% 41% Santa F6 Ind. 33% 32% Sears Roebuck 117% 117% Shell Oil 58% 57% Southern 20% 20'j Southern Pacific 40!'» 41% Railway 46% 46% Sparry Rand 47s'» 48% Stand Oil Calif 84% 85% Siand Oil Indiana 88% 88% Exxon Corp 91% 92'. Siudebaker-Worlhl 51% 51% Sun OH 52% 51% Texas Gulf 40% 42 lexas ln»i 177% 183'i 1 ransamerica 17% 17% Unilever Union Carbide 49% 49% Uni Royal 15% 15% Uruled Aircraft 41% 40% United Brand» 11% US Steel 32% 32% West Union lei 39% 39% Weslinghouse El 43 42% Woolwurlh 29% 29% 27% 27% 34% 34% 23% 24 Madison fund NY Cei.tr A North West R N Am Phillips Co ion Eleclr lied Corp» ued Gas 16% 15% 7% 7% 70% 70% 32% 31% 53% 53% 42% 41% 18% 1S% 9% 9% 19% 19 Vi Western Bancorp 333',

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 19