)en Uyl hoeft geen ormateur te worden Rector TH Delft wil opstappen Scholieren namen vrij voor Vietnam \VL f •41 [5=- Kamerlid Vermaat: spijt van vragen over Servet CNV wil wetswijziging besloten vennootschap ra joor krijgt rtien [en arrest Veehandelaar van f24.000 beroofd Verdwenen verpleegster blijkt verdronken Er is weer a <Cl spion krijgt ien jaar leringen Kort gestraften kunnen zich vrijwillig melden Rudi Carrell als prijs niet geslaagd Demonstraties in heel Amsterdam tegen oorlog Het weer Twee gewapende bankovervallen CW/KWARTET VRIJDAG 19 JANUARI 1973 BINNENLAND T3/K13 ■ote invloed voor con fessionelen f ADVERTENTIE) onze parlementsredactie HAAG De fractie van de PvdA is bereid de confessionele partijen een aanzienlijke invloed e6taan bij de samenstelling van het progressieve minderheidskabinet. De fractie heeft gisteren toezeg PM snmiE gingen gedaan: en Uyl moet in ieder geval er worden van dit kabinet, maar !ctie zal ermee akkoord gaan als nder uit socialistische kring for- ir zou worden. er de bezetting van de ministers valt met de confessionele par te onderhandelen, ctievoorzitter van de PvdA, drs. lyl, zei gisteravond dat hij de van de confessionele partijen progressieve minderheidskabi- laten uitoefenen via een 'ex- [ementaire formatie'. Zijn frac- eft afstand willen doen van de Den Uyl formateur moet zijn. komst van het overleg moet wel zijn een duidelijk progres- binet met Den Uyl als premier. de formatie van het extra- entaire kabinet 'het blijft inderheidskabinet', aldus Den kan er gepraat worden over ntal ministersposten dat dc con- ele partijen zouden kunnen De indruk bestaat dat de actie hier vrij ver mee wil {waardigheid J>jiini '-fractie onderstreepte gisteren van gelijkwaardigheid, rogressief minderheidskabinet eid met ministers uit de con- ;le partijen (wat zij dan bij een rooms-rood extraparle- kabinet zouden willen noe- volgens de KVP-fractie ech- verhouding van acht progres- listers en zeven confessionele moeten tellen. Overigens is emaal duidelijk welk extrapar- kabinet de KVP-fractie it In een communique ver- fractievoorzitter Andriessen dat zijn fractie de voorkeur iderstreept voor een extrapar- r kabinet van brede samen- De fractie heeft hem echter ïachtigd een voorkeur uit te am nacb sala vor spreken voor enige andere extraparle mentaire varianten. Volgens drs. Den Uyl betekent deze laatste toevoeging dat de KVP 'de mogelijkheden nog wil openhouden voor extraparlementaire kabinetten van 'lager niveau', namelijk die van een kabinet van de confessionele par tijen met de VVD of desnoods alleen een kabinet van de confessionele par tijen. 'De KVP heeft daarom geen antwoord gegeven op mijn vraag wat zij onder een extraparlementair kabi net verstaat', aldus drs. Den Uyl. Hij zal informateur Ruppert daarom van- UTRECHT De industriebond CNV meent dat wettelij k moet worden vastgelegd dat besloten vennootschap pen bij reorganisatie, sluiting, fusie of personeelsimkrimping verplicht zijn, aan de ondernemingsraad en de vakorganisaties die gegevens te ver strekken die een naamloze vennoot schap jaarlijks in haar sociale en financiële verslagen vermeldt. De bond maakt zich ongerust over de ruim 40.500 verzoeken om omzetting van nv's en bv's. daag geen antwoord kunnen geven op de vraag of hij een extraparlementair kabinet zal steunen, eerst zal de KVP een keus moeten doen. D'66 De fractie van D'66 in de Tweede Kamer zal geen medewerking verlenen aan een extra-parlementair kabinet, als dit niet uitgaat van enerzijds een beperkte levensduur en van ander zijds van het tot standbrengen van staatsrechtelijke vernieuwingen. Frac- tievoorzitter mr. Van Mierlo heeft dit 1 informateur Ruppert gisteren meege- deeld. De Tweede-Kamerfractie van DS'70 is niet bijzonder gecharmeerd van een extraparlementair kabinet. Zij zal evenwel aan een dergelijk kabinet meewerken, als er zekerheid is over de politiek die het voert en over voldoende steun in de Kamer (van minstens 76 leden), aldus heeft frac tievoorzitter Berger gisteren gezegd na zijn bezoek aan dr. Ruppert. De heer Berger zei dat als aan de voorwaarden van zijn fractie voldaan wordt er al niet meer gesproken kan worden van een extraparlementair ka binet. 'Het is dan al een licht-parle- mentair kabinet'. Vitaal, dynamisch, internationaal! PeterStuyvesant- rijke geurige tabak en... het Miracle Filter Peter Stuyvesant, U^geniet zoveel meer! -l Hl Jongste der wereldmerken. mblikatie verslaggever AG De secretaris van de vermaatschappelijking it, majoor G. Miog, is ge veertien dagen arrest. De em opgelegd door generaal- Cranenburg naar aanleiding rtikel dat majoor Miog op 9 r in de Haagse Post geschre- over politiek in de kazerne, de majoor is veertien dagen zwaarste straf die generaal :g in een geval als dit aan kan opleggen, raai meent, dat het artikel eer Miog de koninklijke land- gen beter weten in in een licht stelt, omdat daarin een ng van zaken wordt gegeven mmandanten politieke voor aan militairen buiten de ka- uden tengeniwerken. Majoor It daar tegenover, dat hij ere gegevens wil verstrekken door hem gesignaleerde on- itreden van commandanten, lij deze commandanten en collega's niet bloot wil stel- vervolging of een terechtwij- beroept zich bovendien op alistieke verschoningsrecht. Na rel tegen de VPRO: Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het Tweede Ka merlid van de ARP, dr. A. J. Vermaat heeft er eigenlijk spijt van, dat hij minister Engels van CRM vragen heeft gesteld over de laatste Barend Servet-show. Hij drong bij de minister aan om stap pen te ondernemen 'ten einde de continuering van een dergelijke onfrisse, onfatsoenlijke en op meerdere wijze kwetsende uitzen ding te voorkomen.' Inmiddels heeft de minister de VPRO een berisping toegediend. De reden van de spijt van Vermaat is niet, dat hij nu plotseling an ders denkt over de uitzending, die hij nog even afschuwelijk vindt. Maar hij had niet effect voorzien en vindt het niet leuk, dat er nu van bepaalde zijde een rel van de hele zaak is gemaakt. Bovendien heeft het kamerlid van de ARP uit commentaren en uitlatingen niet de indruk gekregen, dat de VPRO een bewuste actie voert om de kijkers te kwetsen en dat er bij voorbeeld bij 'het bezoek aan Soestdijk' opzet in het spel ivas. Inmiddels is in het partijblad van de ARP een commentaar versche nen, waarin ivordt gesteld, dat de minister wijzer had moeten zijn en de berisping niet had moeten toe dienen. De minister had niet als rechter moeten optreden, omdat. Nederland een onafhankelijke rechtspraak kent. Dr. Vermaat zegt het hiermee wel eens te kunnen Dr. A. J. Vermaat zijn. Maar gegeven de situatie na de uitzending was het stellen van vragen wel op zijn plaats. De steller van de tegen de VPRO gerichte vragen heeft zich intussen door het VPRO-programmablad Vrije Geluiden laten interviewen. In dit vraaggesprek zegt hij, onder meer duidend op de rol: 'Ik zou, als ik wist wat ik nu roeet, de vragen wellicht' niet hebben ge steld.' Van een onzer verslaggevers APELDOORN Een veehandelaar uit Veenendaal, de 42-jarige E. van B., heeft bij de politie in Dronten aangifte gedaan van een roofoverval, waarbij hem een portefeuille met ƒ24.000 afhandig zou zijn gemaakt. Een en ander heeft zich, naar hij meedeelde, dinsdagavond afgespeeld op de Hoenderloseweg te Apeldoorn. De bestuurders van twee auto's dwon gen hem de parkeerplaats Het Leesten op te gaan. Zij bedreigden hem met vuurwapens, blinddoekten hem en dwongen hem zijn portefeuille af te geven. Vervolgens reden zij geruime tijd met hem rond en zetten hem tenslotte ergens in de polder Oostelijk Flevoland af. Daar gaven zij hem te kennen, dat ze hem zouden verdrin ken als hij binnen een uur de politie zou waarschuwen. 's Nachts om drie uur belandde hij na veel omzwervingen in Dronten, waar hij de politie zijn verhaal deed. De man wiens auto niet is teruggevon den, is gisteren naar Apeldoorn ge bracht, waar de politie deze zaak verder zal onderzoeken. Van onze correspondent APPELSCHA Na een onzekerheid van zevenenveertig dagen is nu licht gekomen in de mysterieuze zaak van de sinds 2 december van het vorig jaar verdwenen leerling-verpleegster, de achttienjarige Klaasje van der Wind, leerling-verpleegster in het Be- atrixoord te Appelscha. Donderdag middag ontdekte een familielid uit Steenwijk, dat er een lijk dreef in de Appelgaastervaart tussen Oosterwolde en Appelscha in de sluis. Het werd geïdentificeerd als het lichaam van de verdwenen verpleegster. Vandaag zal de patholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust sectie verrichten en eerst na afloop hiervan is enige uit spraak mogelijk of er al dan niet van misdrijf sprake is geweest. Klaasje was tot 2 december thuis geweest om Sinterklaas te vieren en werd om 10 uur 's avonds door fami lieleden bij de poort van het ver pleegtehuis Beatrixoord, waar zij om 11 uur zou gaan beginnen, afgezet. Op 15 december werden door 150 militairen grote zoekacties op touw gezet, zonder resultaat. Ook bestuursleden (ADVERTENTIE) koelhuisboter. e Haagse redactie ,G Na tien jaar heeft terdamse ex-spion Will regh eindelijk zijn recht n. De Tweede Kamercom- voor de inlichtingen- en idsdiensten kwam na een uij cnd onderzoek tot de con- iat de Rotterdammer recht een omvangrijke schade- ing, die hem tot nu toe autoriteiten ontzegd was. Van onze onderwijsredactie DELFT De rector magnificus van de Technische Hogeschool in Delft, prof. ir. H. R. van Nauta Lenke, wil zo snel mogelijk uit zijn ambt ontheven worden. De Delftse rector heeft dit minister Van Veen gisteren schriftelijk meege deeld. Als reden noemde prof. Van Nauta Lenke de onwerkbare situatie ten opzichte van de hogeschoolraad, die er onder de huidige omstandighe den voor hem zou bestaan. Vandaag zal prof. Van Nauta Lenke nadere informatie verschaffen aan de hogeschoolgemeenschap. Minister Van Veen heeft de brief van de reator magnificus met des te meer bezorgd heid gelezen, omdat twee andere le den van het college van bestuur uit Delft, prof. dr. J. G. Dijkman en ir. P. Vermeyden, van plan zijn om de zelfde reden ontslag te vragen op dezelfde korte termijn. Minister Van Veen zal de kwestie vandaag ter spra ke brengen in de ministerraad. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Een beperkte groep veroordeelden kan zich vanaf februari vrijwillig melden bij de gevangenis om de opgelegde straf te ondergaan. Het gaat om kort gestraften voor de inrichting Bankenbosch in Veenhui- zen, de jeugdgevangenis 'Nieuw Vos- seveld' in Vught en de afdeling 'De Hegge' van het huis van bewaring in Roermond. De minister van justitie heeft deze nieuwe regeling getroffen om het aan tal veroordeelden in de huizen van bewaring zo klein mogelijk te houden. De huizen van bewaring zijn in prin cipe alleen bedoeld voor mensen met een voorlopig arrest en niet geschikt om alle veroordeelden goed op te vangen. Momenteel worden nog veel gedeti neerden in de huizen van bewaring ingesloten in afwachting van het ver voer naar een gevangenis. Het minis terie van justitie meent dat de vrij willige melding door kort-gestraften wel kan slagen omdat het voor deze mensen weinig zin heeft hun straf van enkele weken te proberen te ontlopen. HILVERSUM Rudi Carrell maakt geen beste beurt bij me vrouw Coenraads uit Noord- wijk, die een paar maanden ge leden als winnares bij 'Een van de acht' overbleef. Een van de prijzen was een avondje uit voor haar gezin met Carrell. Maar nadat deze als verrassing van de lopende band tevoorschijn kwam, heeft hij niets meer van zich laten horen. 'Een excuus of een bosje bloe men had er toch wel afgekund,' meent mevrouw Coenraads. Ze vindt het eigenlijk nog het erg ste dat ze door Carrells optre den heel wat mooie dingen van de lopende band is vergeten. Bij navraag bij Rudi's manager blijkt, dat hij het erg druk heeft met verschillende shoios, maar dat hij toch zijn afspraak wil nakomen. Ook de VARA vindt de gang van zaken niet zo geslaagd en stuurt nog steeds aan op het 'spontane' uitje. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Enkele duizenden Amsterdamse scholieren hebben gisteren in de hele stad gedemonstreerd tegen de d e oorlog in Vietnam. De demonstraties waren het begin van een twee dagen durende schoolstaking waaraan leerlingen van zeker tachtig Amsterdamse scholen deelnemen. Gunnewegh werd een uitke- is van 17.000 gulden en een itspensioen met terugwer- acht tot 1967 in het vooruit- teld. ictei an werd de heer Gunnewegh oorlog door de Nederland- tingendienst gevraagd foto's in havens achter het ijzeren lS ka%n in China. Later deed hij voor de NAVO-inlichtingen- Aan deze werkzaamheden 1963 een eind, toen zijn activiteiten bekend bleken te )oord van het schip waarmee NCuba zou varen. Hij weet dit "out bij de Nederlandse in- idienst en weigerde op deze erder te werken. Sindsdien teer Gunnewegh geen enkel meer met de betreffende ijgen. Al zijn contactperso on te zijn verhuisd en nie- de bevestigen dat hij inder- spion had gewerkt. Aan deze leeft de Tweede Kamer nu gemaakt. De heer Gunne- /-1 momenteel de laatste hand Mek over zijn avonturen. De actie van vooral middelba re scholieren wordt georgani seerd door een aantal groepe ringen die zich hebben verza meld in het 'Jongerenfront'. Daarnaast organiseert het lan delijk Komitee Jongeren voor Vietnam deze dagen informa tiebijeenkomsten op de scho len zelf. Het comité acht Viet- naminformatie op school zin voller dan een schoolstaking. Een groot aantal jongeren ver zamelde zich gistermorgen voor het Amerikaanse consu laat op het Museumplein. De politie had met een mobiele brigade voor het gebouw de wacht betrokken. Tijdens de demonstratie ontploften twee rookbommen. Toen er met stenen naar de ramen van het consulaat ge gooid werd, versterkte de poli tie de afzetting. Tegen tienen trokken de demonstranten in groepjes de stad in, op weg naar een aantal gebouwen waarvoor de rest van de dag informatiebijeenkomsten wa ren belegd. Ondanks politiebe geleiding veroorzaakten deze optochten hier en daar ver keersopstoppingen in de stad. Voor de bijeenkomsten, o.a. in de Mozes en Aaronkerk aan het Waterlooplein bestond zeer grote belangstelling. Er werden films over de oorlog vertoond, er waren sprekers en men kon er z'n eigen de monstratiebord schilderen. Tegen twaalf uur trok een grote groep jongeren door Amsterdam-Zuid. Bij een school die niet aan de staking meedeed werd een ruit inge gooid. De Amerikaanse vlag voor het Hiltonhotel werd neergehaald en verscheurd. De politie arresteerde er een aantal jongelui die na een be zoek aan de kinderpolitie weer werden vrijgelaten. De politie verhinderde een demonstratie voor het huis van de Ahieri- kaanse consul. Omstreeks twee uur 's mid dags begon voor het gebouw van het reisbureau American Express op het Damrak een omvanrijke 'sit-down'-demon- stratie. Door de grote groepen demonstranten en belangstel lenden ontstond een verkeers chaos waaraan een eind kwam door de komst van een twintigtal politiemensen. De meesten van de stakende scholieren hebben zich aan de schooluren gehouden. Van de ongeveer 4.000 scholieren, die met een demonstratie voor het Amerikaanse consulaat de sta kingsdag inleidden, bleven tenslotte enkele honderden over. Maar ook zij verdwenen tegen vier uur in de middag uit het straatbeeld. In de Amsterdamse commissie van onderwijs zijn gisteren vragen gesteld over maatrege len tegen deelnemende leerlin gen. Besloten werd voor het openbaar onderwijs hiervan af tc zien. Het Landelijk Vietnam Comi té heeft voor zaterdag een de monstratie belegd, dit eindigt op het Museumplein. Dan zal president Nixon officieel zijn nieuwe ambtsperiode begin nen. Wintersport Vorige week vroeg de secretaris van de hogeschool, mr. E. G. Wesseling ontslag, omdat hij zich niet kon neer leggen bij de gang van zaken rond de kinderbijslagbriefjes. Zoals bekend heeft de uitgifte van kinderbijslag- briefjes ook aan studenten, die de duizend gulden boycotten, in Delft nogal wat voeten in de aarde gehad. Het college van bestuur wilde pas na veel overleg met de hogeschoolraad en na een bezetting van studenten deze verklaringen afgeven. Een stuk. opgesteld door leden van de hoge schoolraad, waarin werd aangetoond, dat de minister van onderwijs juri disch geen bevoegdheden heeft op het gebied van de kinderbijslag gaf uit eindelijk de doorslag. Tot het kort geding, dat studenten hebben aangespannen tegen het colle ge van bestuur vanwege de kinderbij slagkwestie en dat vandaag gehouden zou worden, is het dan ook op het laatste nippertje niet gekomen. Van het college van bestuur, dat uit vier leden bestaat, blijft nu alleen kroon- lid, ir. T. Verheul over. Geen van de vier leden van het college van be stuur was gisteren voor commentaar bereikbaar. Van onze weerkundige medewerker De winter mag dan in ons land en noord-Duitsland weinig voorstellen, voor de wintersportliefhebbers in zuid-Duitsland, Oostenrijk en Zwitser land zijn nu eindelijk betere tijden aangebroken. Een door een kleine depressie boven noord-Italië gearran geerde botsing tussen koude Russi sche lucht en zachte, vochtige atlanti- sche lucht, leidde tot een omvangrijke warmte}rontneerslag, waarbij de ber gen door stuwingsverschijnselen op te roepen een rotsblokje bijdroegen. Dat de wind ook van wanten wist, bleek uit een waarneming op de Oostenrijk se Soonblick op 3.000 meter hoogte: een windstoot van 92 km per uur, oftewel 10 Beaufort en dat bij een temperatuur van minus twaalf. Hoe veel de sneeuivwinst sinds maandag is geweest, leest u in de onderstaande selectie van sneeuwhoogten. Tussen haakjes is aangegeven hoe veel de sneeuwdikte is toe genomen. Oostenrijk: Innsbrilck 45 cm (+5), Seefeld in Tirool 46 cm (+11), Oberurgl 55 cm (+15). Zwit serland: Skt. Moritz 50 cm (+10). Adelboden 50 cm (+25), Arosa 80 cm (+30), Pontresina 90 cm (+20) en Davos 100 cm (onveranderd)En ter wijl een nieuw hogedrukgebied uit Nova Zembla noord-S candinavïè is binnengevallen en Kuusamo in noord- Finland gisteravond om zeven uur 1031 millibar rapporteerde bij minus 17 graden na een maximum van minus 7 en in Scandinavië de luchtdruk overal verder stijgt (1024 millibar en minus 10 te Oslo), de temperatuur in Spitsbergen 0 graden was cn op het Bereneiland gisteravond zelfs plus 2, is het weer in de Verenigde Staten een heel stuk zachter geworden. De ochtendtemperatuur van Dodge City was plus 2, New York plus 7, Brown- ville in zuid-Texas 18 en Miami 21 graden Celsius. De hoogste luchtdruk was 1027 millibar bij Kaap Ilatteras, het meest oostelijke puntje van Ame rika en het laagste bij Omaha, 1003 millibar en daartussenin waaide een zachtere zuidelijke wind Jonge demonstranten in de Amsterdamse straten. Weersgesteldheid van gisteravond 19.00 uur. nihxlmum-temporaturen van gisteren en neer slag van 07.00—19.00 uur. Amsterdam geh. bew. 3 gr., 0 mm.; De Bilt gch. bew. 3, 0; Deelen sneeuw 2. 0.1; Eelde geh. bew. 3, 0; Elnhoven geh. bew. 2. 0; Den Helder geh. bew. 3. 0; Luchth. Rtd. zw. bew. 3. 0; Twente geh. bew. 2. 0; Vlissingen geh. bew. 3, 0: Zd. Limburg motregen 1. 0.1; Aberdeen h. bew. 3, 0; Athene zw. bew. 17. 0: Barcelona motregen 14. 0.1; Berlijn n. ontv.; Bordeaux 1. bew. 8, 0: Brussel geh. bew. 3, 0; Frankfort zw. bew. 1, 0; A'dam geh. bew. 3, 3; Helsinki gch. bew. —4, 0: Innsbrück 1. bew. 6. 0; Kopenhagen zw. bew. 2. 0: Lissabon zw. bew. 15. 0; Lo carno zw. bew. 4. 0; Londen h. bew. 6. 0.2; Luxemburg geh. bew. 0. 0; Madrid onbew. 10. 0; Malaga zw. bew. 14. 0; Mallorca zw. bew. 16, 0; Münchcn geh. bew. 5. 0: Nice onbew. 14. 0: Oslo 1. bew. 3. 0: Parijs gch. bew. 3. 0; Rome regen 15. 0.4; Split regen 14. 19; Stockholm motsnecuw 0. 1; Wenen geh. bew. 0. 0; Zürich geh. bew. 1. 0: Casa Blanca zw. bew. 16, 1; Istanboel mist 6. 0.3: Las Palmas geh. bew. 13. 0; New York 1. bew. Tunis onbew. 19. 0: HOOG WATER 20 Januari: Vlissingen: 2.44-15.09: Haringvlietslulzen; 4.24-16.41: Rotterdam: 5.21-17.5S: Schevenlngcn: 4.00- 16.14: IJmuldcn: 4.33-16.47: Den Helder: 9.04-21.19; Harllngcn: 11.23-23.25; Delfzijl: 0.32-13.05. Van een verslaggever DEN BOSCH Twee gewapende mannen hebben bij een overval op het bijkantoor van de Algemene Bank Nederland gistermorgen 80.000 gulden buitgemaakt. Ze zijn er vandoor ge gaan in een gestolen wagen. De poli tie zette een klopjacht in, maar gister avond was deze nog zonder resultaat. Een van de overvallers heeft, om kracht bij te zetten aan zijn eis, in het plafond geschoten. Zijn maat sprong over de balie en deed een greep in de geldvoorraad. Ook in het Noordbrabantse Hedel is gisteren een overval gepleegd. Ditmaal op een post agentschap. De politie beschikt over een vrij nauwkeurig signalement. Hoe groot de buit in Hedel is, was gistera vond nog niet bekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13