luiting van vliegveld oesterberg nog onzeker Loenochod 2 vult werk Apollo 17 aan eoeo n 1 1 L J p i ■llll [M inn lllll i\L JJÏI öJ mil Eisenwichser sterke Wikor-voorstelling i M Uittenbogaard: acties zullen waarschijnlijk wel resultaat hebben "Ei -TT idstichters Epe in tegen lamp chte ontvangst dengolf blijft riopig nog Eigenaar 'Noordzee' krijgt installatie terug van rechter De Gaay Fortman geeft ministers geheim rapport Plannen voor hulp aan Vietnam Meer engels dan frans op lagere scholen 6 Geen vervolging verwacht van Friese artsen 0UV/KVABTET DONDERDAG 18 JANUARI 1973 BINNENLAKD/KUNiST T9/K9 r Fred Lammers ECHT 'Op de vraag of het veld Soesterberg er over tien nog zal zijn durf ik geen ja ggen, maar ik hoop van niet. lonlijk ben ik er een groot itander van dat Soesterberg t gesloten, omdat ik het niet vind dat er in een dichtbe- gebied een dergelijk vlieg- 5'. Dit is de conclusie van de W. Uittenbogaard, hoofd iet bureau millieubeheer van ovincie Utrecht. ewaren die recent door de ge- eraad van Utrecht en de provin- staten van Utrecht naar voren ibracht tegen Soesterberg onder- t hij volkomen. Of ze iets unit halen? g, Ze worden zowel in Den Haag w de commandant van de v.Lieg- Soesterberg heel serieus geno- Q; verwacht er ook binnen niet lange tijd resultaten van. Maar zal leiden tot sluiting van het eld? Daarbij spelen vele facto- röl. Het zijn niet alleen de kanen diie op Soesterberg zijn jrd, die met hun vliegtuigen st bezorgen. Ook de Nederland- htmacht en andere Nato-part- loen dat. rberg is nu eenmaal een NATO- eld. Nederland heeft in NATO- id verplichtingen aangegaan, ig van Soesterberg is daarom eenvoudige zaaik. Er zal elders gende ruimte moeten komen, tar die te vinden? Dat moet dan eerste plaats ergens zijn waar J mensen wonen, euwe IJsselmeerpolders zouden in aanmerking komen. Maar je weer met andere proble- e maken. Daar leven veel vo- ïen vliegveld in de nieuwe pol- al grote schade veroorzaken aan gelstand. Je kunt dan groot- ise acties van de dierenbescher- rerwachten', aldus de heer Uit- aard. rbodig' is hem zou een oplossing zijn 'ile patroon van de NATO-vüiieg- te herzien en in dat kader te tot een overbodig worden van •berg. Een andere oplossing is zo kort mogelijke termijn in knemen van vliegtuigen die r lawaai en minder luchtveront- ng veroorzaken. iteerden van Utrecht willen zodra er een nieuwe regering bespreking over deze zaak gaan met de ministers van defensie Egezondheid. Naar de heer Uit- aard vertelt was die bespreking and toen de kabinetscrisis roet eten gooide. De huidige demis- miinisters voelen er niets zaak nog aan te pakken, ar dat het wachten op de nieu- jering is. ictie zwaren tegen Soesterberg date- ït van gisteren en vandaag. Vóór d waren de mensen niet onge- met Soesterberg. Niemand er over te protesteren toen het ïld in 1929 werd aangewezen als r vliegveld. Soesterberg was Ie oorlog een attractie. Dat be- in het begin van de jaren toen er op de hei achter foort af en toe een vliegtuigje teek. de militairen ook interesse voor iegen kregen en deze tak van werd ondergebracht bij de ca- lag het voor de hand dat er sen geschikt terrein moest wor- socht in de buurt van Amers- Nederlands cavaleriestad bij ir— 'im- 3% '7 i,i i i. gpBpjggg m* ...V Soesterberg, hoe lang nog? Dat de keus op Soesterberg viel lag voor de 'hand. In de jaren dertig werd het vliegtuigje kijken op Soesterberg een publieke vermakelijkheid. Vooral m de weekeinden stond het op het fietspad dat 'Soesterberg' doorsneed zwart van de mensen. Dat kon toen Eens attractie, nu een bron van protesten nog. Nu is dat fietspad al lang gele den afgesloten. In de oorlog namen de Duitsers Soes terberg in bezit. Het was in die tijd dat voor het eerst omwonenden tot andere gedachten kwamen over de betekenis van Soesterberg. Protesten Nadat in 1961 Soesterberg opnieuw als militair vliegveld was aangewezen barsten de protesten los. Behalve tal van particulieren dienden de gemeen tebesturen van De Bilt, Soest en Zeist en gedeputeerden van Utrecht bezwa ren in. 'Die bezwaren kwamen hoofdzakelijk neer op het lawaai dat door de vlieg tuigen werd veroorzaakt. Men voerde aan dat het onderwijs er door in de knel kwam. velen klaagden er over dat ze vaak niet konden telefoneren omdat de vliegtuigen het voeren van een gesprek onmogelijk maakten. Op 3 juli 1962 kwam die beslissing van de Kroon. Aan de bezwaren werd in zoverre tegemoet gekomen, dat het vliegen aan vele bepalingen werd ge bonden. Er moesten geluiddempers worden gebruikt, het nachtvliegen werd beperkt en de geluidsbarrière mocht lager dan op een hoogte van 11,5 kilometer niet meer worden door broken. De toestand verbeterde er iets door, maar het lawaai hield aan, ook al door de ontwikkeling van nieuwe vliegtuigen. Zeist en de Bilt lieten onderzoeken instellen en de provincie deed in 1971 hetzelfde. Daarbij kwam wel vast te staan, dat de klachten beslist niet worden overdreven. Er zijn weliswaar mensen die van het ergste lawaai geen hinder hebben, onder wie de in De Bilt wonende Utrechtse gedeputeerde mr. Van der Sluis. 'Het is een erg persoonlijke zaak. We kunnen toch wel stellen dat zeker veertig pet van de mensen die rond om Soesterberg wonen ernstig wor den gehinderd door het lawaai. We kunnen moeilijk zeggen dat die men sen dan maar ergens anders moeten gaan wonen', meent de heer Uittebo- gaard, die zelf deel uitmaakte van de commissie die vorig jaar met het provinciale rapport over de lawaaibe- lasting bij Soesterverg kwam. Dit rapport was voor de chef lucht machtstaf aanleiding de maatregelen voor het gebruik van vliegvelden te verscherpen. Zo werd bepaald dat de geluidsbarrière boven het vasteland nimmer meer mag worden doorbro ken. in de weekeinden mogen geen nachtvluchten meer worden uitge voerd, een bepaling die wat Soester berg betreft inmiddels al is terugge bracht tot hoogstens drie dagen waar in nachtvluchten worden gehouden. Klachten die desondanks bij de pro vincie binnenkomen worden doorge stuurd naar de commandant van Soes terberg. Velen bellen Soesterberg oolc meteen zelf. 'Gedeputeerden hebben onlangs dn een bespreking met de commandant van Soesterberg laten weten dat belangrijke besprekingen in het provinciehuis, waarbij het op ie der woord aankomt, dat wordt gezegd ernstig worden gehinderd door vlieg lawaai, zo erg dat ze soms even moe ten stoppen met het gesprek. De reac tie van de commandant was dat er in dergelijke gevallen meteen naar Soes terberg moet worden gebeld. Daar kanmen dan precies nagaan wie de schuldige is. Ook particulieren kun nen met dergelijke klachten op Soes terberg terecht. Met de trein terug Dat men op Soesterberg die klachten echt niet in een bureaulade stopt is onlangs gebleken. Na een klacht over ernstig lawaai van een vliegtuig bleek een Belgische vlieger de schuldige te zijn. Hij was al- eens eerder gewaar schuwd. Voor straf moest hij met de trein naar België terugreizen. Een col lega moest het vliegtuig komen ha len'. Hoewel hij er ook geheel voor is dat Soesterberg wordt opgedoekt vindt de heer Uittenbogaard wel dat het pu bliek met twee maten meet 'De bur gerluchtvaart veroorzaakt minstens zo veel overlast als militaire vliegtuigen. Bij de burgerluchtvaart speelt het commerciële echter een grote rol. De mensen hebben er zelf baat bij en nemen daarom hetgeen er bijkomt maar voor lief. De militaire lucht vaart zit altijd 'in de hoek waar de meeste kritiek op wordt geuit. Ze zijn daar langzamerhand aan gewend. Dat geldt ook voor Soesterberg, waar het enige burgervliegtuig, de rege- rings-Friendship is, die met name wordt gebruikt door leden van de koninklijke familie als ze naar het buitenland reizen. Tegen dit vliegtuig hebben de meesten, zo werd vorige week nog duidelijk in de gemeente raad van Utrecht gesteld, toen daar een motie werd aanvaard waarin bij het parlement spoedige sluiting van Soesterberg wordt bepleit, niet het minste bezwaar. f; -t'!;' v:: .3 r: Twee inwoners van Epe, de ge H. W. en de 18-jarige A, B. i bekend in de oudejaarsnacht te hebben gesticht in het va- x>rd de 'Schaapskooi' in het chap Wissel (gemeente Epe). nd richtte voor enkele honderd den guldens schade aan. Tegen idere inwoner van Epe. de 23- E. J. H., heeft de politie pro- baal opgemaakt. Hij heeft, ook oudejaarsnacht, een poging on- nen een boerderij in brand te HAAG De Nederlandse zen- 'P de middengolf blijven voorlo- >g gestoord door allerlei buiten- zenders. Eerst volgend jaar vreer internationaal overleg ge- I over de regeling van het radio- De PTT is nu druk bezig ins te verzamelen voor het for en van de Nederlandse eisen in oge 'erleg. De laatste internationale >ken over het Europese omroep- zijn in 1948 gemaakt, te», bui en de Randstad en het un van het land wordt erg ge us! 1 over de ontvangst van de Hil- kl hse zenders. Het provinciale be- van Groningen heeft de zaak nog aanhangig gemaakt in de j di trscomnussie Noorden des lands, y Bens komen niet alleen uit de provincies klachten, dat de Ne- 80 dse zenders door de buitenland- Rions worden weggedrukt. Via «-band is wel goede ontvangst [ijk. Het grote probleem is ech- "*lat men in vele gevallen alleen e middengolf is aangewezen. JIVHOXOA-2 Het Russische maanwagentje Loenochod 2 lijkt inderdaad sterk op zijn acht- wielige voorganger, blijkt uit deze tekening die gisteren door TASS werd ge publiceerd. E rmoeten meer meetinstrumenten aan boord zijn, want het totaal gewicht bedraagt 840 kilo, tegen 756 voor de Loenochod 1. De plaats waar het onderzoekvoertuigje is afgezet, ligt maar 180 kilometer noordelijk van de landingsplaats van de laatste Apollovlucht. Deskundigen in oost en west zijn het met elkaar eens dat de gegevens die Loenochod 2 gaat verzamelen, een welkome aanvulling zullen zijn op wat Schmitt en Cernan be keken hebben. 'Dit is een nieuw tijdperk, waarin coördinatie van de weten schappelijke inspanningen van verschillende landen een bijzondere beteke- kenis krijgt', aldus een artikel in Prawda van gisteren. Op de tekening rechts boven het zonnepaneel dat de elektrische energie levert. Achter de drie donkere rechthoekige openingen links aan de voorkant zitten televisiecamera's die de 'chauffeurs' op aarde in staat stellen, het wagentje om hindernissen heen te sturen. Van een onzer verslaggevers I DEN HAAG Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren een van de eigenaren van Radio Noordzee, de 35- jarige Edwin Bollier uit ZUnch. vrij gesproken van de hem ten lastegeleg- de overtreding van de telegraaf- en telefoonwet. De uitspraak gold de vraag of Bollier de twee radiozendont- vangers, die de PTT op 26 augustus 1970 op zijn kamer in het Grand Hotel in Scheveningen in beslag had genomen, zonder vergunning zou heb- ben aangelegd en gebruikt Het hof v j acht dit niet bewezen. jf| De advocaat-generaal bij het hof had wegens aanleg en gebruik van één der twee zendontvangers een boete geëist van 500 gulden. Volgens de opspo ringsdienst van de PTT stond deze zendontvanger gebruiksklaar en was de antenne gericht op het zendschip Mebo 2 van Radio Noordzee. Bollier had het hof verklaard dat hij de apparatuur, afkomstig van het bevoor radingsschip Mebo 1, had gerepareerd en uitsluitend ter controle of de repa ratie gelukt was, had laten aanstaan. Het hof beval dat de 9.000 gulden kostende apparatuur aan Bollier moet worden teruggegeven. Hij krijgt ook de vijf afluisterapparaten terug, die hij in reparatie zei te hebben van ambassades. De PTT had die ook in Scheveningen in beslag genomen op Bolliers kamer. Het hof ontsloeg Bol lier voor het bezit van de afluisterap paratuur van alle rechtsvervolging. De politierechter in Den Haag had Bollier in eerste aanleg vrijgesproken, waarna de officier van justitie, de 600 gulden boete en verbeurdverklaring van de apparatuur had gevorderd, in beroep was gegaan. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Bas de Gaay Fort man, fractieleider van de PPR, heeft premier Biesheuvel, de mi nisters van buitenlandse zaken en financiën en de minister voor Su rinaamse en Nederlandse-Antilli aanse zaken als bijlage van vra gen het rapport 'de Nederlandse Antillen tussen Nederland en Ve nezuela' toegestuurd. In dit rapport van dr. W. C. J. van Leeuwen wordt de beschuldiging geuit, dat de Nederlandse wens tot zelfstandigheid van de Nederlandse Antillen in verband wordt gebracht met machinaties van Venezuela en de Shell om de Antillen aan het grond gebied van Venezuela toe te voegen. De PPR-fraktieleider had eerder over deze zaak vragen gesteld aan premier Biesheuvel. Maar deze antwoordde, dat hij geen kennis had genomen van dit rapport. Dit antwoord ontlokte Bas de Gaay Fortman de vraag welke pogingen de regering heeft gedaan het rapport te bemachtigen. Het mis lukken van deze poging is volgens de PPR een gevolg van het ontbreken van een eigen Nederlandse vertegen woordiger op de Nederlandse Antil len. De gouverneur is immers een Antilliaan. Een goede inform atie-voorziening is volgens de heer De Gaay Fortman een minimum vereiste om de verantwoor delijkheid als koninkrijksregering te kunnen dragen. Tot slot voegt Bas de Gaay Fortman zelf het rapport aan zijn vragen toe en vraagt opnieuw het commentaar van de minister. Overigens ontkent premier Biesheuvel op grond van de perspublicaties over het rapport, dat de feiten juist zijn weergegeven. In het grootste deel van onze oplage van gisteren hebben wij die ontkenning gepubliceerd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Boertien (ontwikkelingshulp) zal de vaste Tweede Kamercommissie voor buiten landse zaken morgen op de hoogte stellen van de plannen die de Neder landse regering heeft voor hulp aan Vietnam. Deze hulpactie zal zich over heel Vietnam uitstrekken. Het zwaar tepunt van de Nedrelandse hulp zal naar verwachting liggen in een inter nationale hulpactie. De Nederlandse ambassadeur te Pe king, dr. Vixeboxe heeft kort gele den na een bezoek aan Hanoi aan de Nederlandse regering rapport uitge bracht over de wensen die de Noord- vietnamese regering ten aanzien van hulpacties heeft. Het rapport van de ambassadeur in Peking moest, zo luid de zijn opdracht, de regering de nodi ge informatie verstrekken om een zo goed mogelijke Nederlandse inbreng in het internationale overleg over de hulp aan Vietnam mogelijk te maken. Deze actie zal pas op gang komen nadat er in Vietnam een bestand is afgesloten. Van een verslaggever DEN HAAG De belangstelling voor frans op de lagere scholen in ons land is in de periode 1966 - '71 gedaald van 81.300 naar 16.600 leerlingen. Engels daarentegen steeg in de interesse: van 8.800 scholieren naar 32.700. In dezelf de periode nam het onderwijs in handenarbeid sterk toe: van 590.400 naar 1.110.800 kinderen. Dit is ontleend aan de statistiek van het gewoon lager onderwijs '71-'72, die het centraal bureau voor de sta- tiestiek heeft gepubliceerd. Bijna 10.000 kinderen van buitenland se werknemers zaten er op de lagere scholen. Van hen komt tweederde uit landen rond de Middellandse Zee, In het bijzonder uit Turkije, Spanje en Italië'. Horizontaal woorden invullen die be tekenen: 1 medeklinker, 2 bedekt bloeiende plant, 3 grondslag, 4 houten klepper, 5 voelspriet. 6 kolfhamer, 7 vertegenwoordiger, 8 deel van de mond, 9 medeklinker. Bij juiste invul ling leest men verticaal 1 de naam van een groente. 2 3 6 Si OPLOSSIN VAN GISTEREN: Horizontaal: 1 pedel, 5 fan, 7 edel, 8 bal, 10 nel, 11 net, 12 me, 13 en, 14 pon, 15 ree, 16 dal, 17 keet, 18 roes, 20 peil, 21 ark, 22 teen, 24 Ne, 25 keur, 26 de, 27 tank. 28 die, 29 lont, 30 gaar. Verticaal: 1 penetrant, 2 eden, 3 del, 4 el. 5 fat, 6 al, 8 ben, 9 beet, 11 nol, 12 meel, 14 pas, 15 rein. 16 dek, 17 keer, 19 ore, 20 peuk, 22 tent, 23 peer, 25 kan. 26 dia. 27 To. 28 da. fnV ~P door Dammis de Geus DEN HAAG 'Eisenwichser* van de Duitse schrijver Heinrich Henkei. des tijds door Centrum onder de titel 'Kwasten' opgevoerd, was dinsdaga vond in het Haagse Congresgebouw en woensdag in de Rotterdamse Lan taarn in een sterke voorstelling van het Westfalische Landestheater onder auspiciën van de stichting Wikor en met steun van het Goethe-instituut te zien. Henkei stelt in zijn in 1970 geschre ven stuk, waarin weinig handeling is, het enge bewustzijn in een arbeiders wereld centraal, waarbij hij zich af vraagt of hierin verandering kan ko men. Die werkers zijn August Lötscher, die al meer dan 25 jaar dag- in-dag-uit buizen verft in een tunnel labyrint en de vrijheidslievende Vol- ker, representant van de beat-genera- tie met zijn lange haar en onbekom merd idealisme, die hem komt helpen bij de slopende arbeid. De stram en stijf geworden Lötscher doet zijn plicht. Werken is voor hem een automatisme. Hij zegt dat de baas hem volledig vertrouwt en hem daar om elk jaar met de Kerst een gratifi catie geeft. Volker oefent kritiek uit op de beweringen van zijn oudere collega die alles klakkeloos accepteert wat 'daarboven' beweerd wordt. Hij is met zijn werk en door zijn werk een kluizenaar geworden. Vragen over het zinvolle van die ververij niet zonder gevaar overi gens. want de stoffen zijn giftig wimpelt de goedige August af met opmerkingen als 'Het is zinloos om erover te praten, laten we aan het werk gaan'. Die twee kunnen overigens best met elkaar overweg, behalve in het begin wanneer Volker een deel van een gekleurde buis in zijn achteloosheid grijs verft. En dat had de oude zo uitdrukkelijk verboden. Ondaks de maagkwaal die ze van het gezwoeg in de fabriekstunnel hebben overgehou den, gaan ze door. In de regie van Dietmar Pflegerl kwam de afstomping van het tweetal en een gevoel van machteloosheid aangrijpend over. Henkel's heldere, eenvoudige, goed geschreven dialogen waren gelukkig verstaanbaar. Het tweede bedrijf gaf een dramatisch hoogtepunt, wanneer de ventilatoren in de ondergrondse buizenstraat uit vallen en de twee arbeiders daarvan het slachtoffer dreigen te worden. Lötscher verliest het bewustzijn en zijn jonge collega raakt door de gifti ge dampen in een soort toestand Werktheater over toestanden In het Werkteater, Kattengat 10, Am sterdam, kunnen elke vrijdagavond om 20.30 ongeveer tachtig mensen kennismaken met de projecten van deze groep, die al enige jaren, met steun van de overheid, zoekt naar vormen van ontwikkeling tot vernieu wing en intensivering van het theater in de samenleving. Op 19 januari, 2 en 16 februari, wordt 't Is maar een Meisje vertoond, oorspronkelijk ge maakt voor de NCRV, onder regie van Gerard Rekers, nu bewerkt voor een voorstelling met aanwezig pu bliek. Het gaat over de vrouw en haar plaats in de samenleving (opvoeding, rolverdeling man-vrouw, vrouwen als object, huwelijk, alleenstaande vrouw). Uitgangspunt was het boek The Female Eunuch van Germaine Greer. Op 26 januari, 9 en 23 februa ri, wordt Toestanden vertoond, over het vervreemden van mensen van de samenleving en de behandeling van schizofrenen volgens de nieuwe opvat tingen van Foudraine, Fromm, Laing. Dit project is al meermalen gespeeld in scholen, ziekenhuizen en inrichtin gen Nieuwe Komedie trieste zaak Na geruststellende mededelingen van Erik Plooyer, dat er bij de Nieuwe Komedie zo goed als niets aan de hand was, volgde de open brief van een groep spelers, de dramaturg en artistiek leider Cor Stedelick. over de conflicten, die er wel degelijk waren, maar tot voor kort terecht binnens huis werden gehouden, en die er tenslotte toe leidden dat vele spelers de Nieuwe Komedie gaan verlaten (zie Kunstkroniek Trouw dd. 12 jan. jl.). Vierentwintig medewerkers die wel blijven, van de technische dienst, de administratie, de publieksbegelei ding, en nog maar vijf spelers, uiten daarover, ook in een brief aan de pers, weer hun 'verbazing en veront waardiging'. Op hun beurt verwijten zij de Schrijvers van de eerste open brief weer onjuistheden. Vijf van de zeventien spelers die weggaan, doen dat om persoonlijke redenen en niet uit onvrede met de leiding van Erik Plooyer. verklaren zij. En van ruzies bij de repetities van het stuk Kanker, onder regie van Erik Plooyer, zou geen sprake zijn. Hoewel daarbij ook protesterende spelers zijn betrokken. Overigens geeft de laatste brief ook weer de onjuiste indruk, dat de vori ge alleen van de dramaturg afkomstig zou zijn. Wel wordt de conclusie van Bresser in de Volkskrant, dat het een 'ongelooflijk trieste zaak is', in de laatste brief onderschreven. Jury's Prix de Rome DEN HAAG In de jury voor de Prix de Rome 1973 in de vrije beeld houwkunst zijn door het ministerie van CRM benoemd prof. J. N. van Wessem, prof. V. P. S. Esser, P. d'Hont, mevr. C. H. D. baronesse van Pallandt, E. van Zanten en drs. J. R. Hagen. Voor de vrije-sehilderkunst- Prix de Rome 1973 is de jury als volgt samengesteld: prof. J. N. van .Wessem, prof. A. Kater, H. Berserik, J. C. Engelman, prof. O. B. de Kat en drs. J. R. Hagen. waarin verslaafden zich bevinden. Lothar Köster gaf een treffende ver tolking van de chef-schilder die be nauwd is zijn baan te verliezen. Mi chael Grimm was een driftige Volker, die ondanks zijn kritiek op de maat schappij ook niet anders kan dan die ellendige buizen te verven. Karl Stroth was monteur Egon die de lekken opspoort en bij dat karwei niet om praatjes verlegen zit. Het suggestieve toneelbeeld dat uit een verzameling fabrieksbuizen bestaat was van Thoman Schulz. Eisenwichser wordt nog in de volgende plaatsen gebracht: Eindhoven 18-1, Zierikzee 5- 2, Oostburg 6-2, Goes 9-2, Deventer 12- 2, Apeldoorn 13-2, Middelburg 14-2, Leiden 15-2, Tilburg 19-2, Amsterdam 22-2. Heerlen 26-2. Hilversum 27-2, Utrecht 28-2, Hoogeveen 1-3 en Alk maar 2-3. Werkgroep Cirkel exposeert in Enschede ENSCHEDE Dit is een toto van Wubbo de Jong, een van de exposan ten op de tentoonstelling, die de Werkgroep Cirkel in het Vrijthof op het terrein van de Technische Hoge school Twente organiseerde. De expo sitie wordt gehouden van 20 januari tot 26 februari. De Werkgroep Cirkel ls gevormd door een aantal mensen, die naast de fotografie nog andere vormen van kunst beoefenen. Er zijn foto's, gouaches, wandkleden en pen tekeningen te zien. De exposanten, afkomstig uit verschillende delen van het land zijn Els Pijpers, René van der Meulen, Wubbo de Jong, Peter Wolkers, Jaap de Boer, Peter IJssel- dijk, Piet Bosman, Leen Manneke en Bert Pijpers. En dan nog Ronald Hayman, Brits acteur, re gisseur, schrijver en theatercriticus komt, in Amsterdam, Leiden en Utrecht, lezingen geven over de situa tie van het hedendaagse Engelse thea ter en over tegenwoordige Engelse toneelschrijvers. De Groep Bergen (Jaap Carpen- tier, Frans Weijers, Kees den Tex. Dirk Trap) exposeert van 20 januari tot 11 februari in de Gemeentelijke van Reekum-galerie te Apeldoorn. Van een onzer verslaggevers LEEUWARDEN/UTRECHT De of ficier van justitie in Leeuwarden, mr. H. Kuipers, verwacht op korte ter mijn geen vervolging tegen de acht tien Friese artsen, die hebben toege geven euthanasie te hebben gepleegd. Mr. Kuipers meent dat het bijzonder moeilijk is om na te gaan of deze artsen inderdaad actieve enthanasie hebben gepleegd. 'Hoeveel gevallen zijn er niet dat een arts een patiënt wat meer medicijn geeft om de pijn te verzachten, terwijl hij weet dat hij er korter door zal leven', aldus mr. Kuipers. De Stichting ter Eerbiediging en Be scherming van Menselijk Leven te Utrecht heeft inmiddels de minister van justitie gevraagd, het openbaar ministerie dan wel de inspectie van de volksgezondheid te verzoeken, een vervolging of eenonderzoek in te stel len tegen de achttien Friese artsen die onlangs schriftelijk hebben ver klaard dat ze euthanasie hebben be dreven. De achttien artsen hebben deze ver klaring zoals gemeld afgelegd in brie ven aan het artsenechtpaar Postma- Van Boven in Noordwolde. Mevrouw Postma moet in februari terecht staan omdat zij euthanasie zou hebben ge pleegd op haar bejaarde, ongeneeslijk zieke moeder. De stichting ter eerbiediging en be scherming van menselijk leven is een jaar geleden opgericht door enkele groeperingen die zich sterk verzetten tegen de 'vrijere' abortusopvattingen, onder meer tegen de officiële stand puntbepaling inzake abortus door de maatschappij tot bevordering van de geneeskunst. Doel van de stichting is, 'te bevorderen dat het levensrecht van elke mens wordt geëerbiedigd en beschermd vanaf het moment van de bevruchting tot aan de dood'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9