aigon maakt opnieuw (ezwaren tegen akkoord Marcos parafeert nieuwe grondwet laltische landen in de vergeethoek ïasken ontvoeren ïaanse industrieel Israël verwacht soepeler Sowjet-emigratie-beleid Zeer veel vacatures in Oost-Duitsland Motomodellen niet gewenst Neutrale landen willen ook over veiligheid praten Zware storm treft Portugal en Spanje W/KWARTET DONDERDAG 18 JANUARI 1973 BUITENLAND T7/1K7 rijdingsfront zal niet ivorden erkend ON, PARIJS (Reuter, UPI, AFP) Zuid-Vietnam zal geen vredesovereenkomst tekenen, i dc voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam als zodanig wordt aangeduid. ift de Zuidvietnamese minister ■nlandse zaken, Tran Van steren in een vraaggesprek radio gezegd. Lam zijn er in Parijs nog iten onopgelost gebleven, na- de kwestie van de terugtrek- ran de Noordvietnamese troepen id-Vietnam en de manier, waar- politieke regeling in Zuid tot stand moet komen. 'Het h redelijk.' aldus Lam, 'dat de vietnamezen naar huis terugke- ls onze bondgenoten Zuid-Viet- irerlaten?' min geloofde de minister dat de voor de deur stond. De regering indeilgon was bereid zich positief op tegenover het Bevrijdings- maar het front moest beseffen geen grondgebied heeft en >n leger. Zuidvietnamese senator. Ton )mh, heeft na een bijeenkomst le Zuidvietnamese veiligheids- die werd voorgezeten door presi- ueu, gezegd dat Saigon op dit nt nog geen bestandsovereen- inter eer F doel het w prijs: betere betalin g run arbeiders )ii IT m r' bil ken Hi •beur •L* er v fcij loor het de von als kw en k era ni n eei het than komst kan1 tekenen. Er wordt nog steeds van gedachten gewisseld over een aantal belangrijke eisen van Zuid- Vietnam. Qeneraal Alexander Haig, die door Nixon en Kissinger naar Saigon is gestuurd, om de regering daar over te halen het akkoord te accepteren, dat Kissinger in Parijs heeft bereikt, heeft gisteren weer een uur met Thieu gesproken. De Zuidvietnamese regering vindt wel dat het akkoord zoals het nu ter tafel ligt heel wat beter is dan dat, waarover Kissinger en Le Doec Tho in oktober vorig jaar overeenstem ming hadden bereikt. Maar één van de belangrijkste punten blijft voor Saigon de her-instelling van de gede militariseerde zone tussen de Viet- nams. De regering van president Thieu heeft een bericht van de Amerikaanse omroepmaatschappij CBS tegengespro ken, volgens welk Amerika en Zuid- Vietnam nog deze week eenzijdig een staakt-het-vuren zouden afkondigen. De correspondent van CBS in Saigon is op het ministerie van voorlichting e™r jPLONA (AP, Reuter, UPI) De Spaanse politie maakt jacht ie zwaar bewapende mannen die dinsdagavond een -van Spanje's e industriëlen, Felipe Huarte (50), hebben ontvoerd. De ont- is pas gisteren ontdekt, omdat de ontvoerders de familie van !e in de wijnkelder van hun riante villa hadden opgesloten. itvoerders zijn lid van dc -in verboden organisatie ETA. die voor een onafhankelijk Basken- ■reen )e ontvoering heeft echter een rtok en veel minder politieke ach- iqi ld. De drie mannen hebben een achtergelaten waarin zij eisen arbeiders in de verschillende ren van de ontvoerde Huarte arisverhoging van 3000 peseta's per maand krijgen; volledige taling van loon bij ziekte; een betaalde vakantie en het op- in dienst nemen van alle ont- arbeiders tot dusver ruim slaai'n- e ontvoerders kwamen dinsdag- po/v om ongeveer half negen bij de van de Huarte's aan. Zij tro'f- kinderen en personeel thuis» het echtpaar was naar de bio- o "zi Qnder bedreiging van machine- n moesten de bedienden de ®nv 1 annen eten en drinken geven, werd de hele familie en het el in de wijnkelder opgesloten. (S) ater op de avond het echtpaar thuiskwam, werd de vrouw in de kelder gestopt en werd Huarte zelf in zijn eigen auto meegenomen. De poli tie heeft later deze auto op 30 kilome ter van Pamplona teruggevonden, langs de weg naar San Sebastian en de Franse grens. Volgens onbevestigde berichten heb ben de ontvoerders ook een losprijs van 2,5 miljoen gulden geëist. De poli tie weigert echter te zeggen wat de voorwaarden zijn die gesteld worden aan de vrijlating van de industrieel. Een van de daders zou herkend zijn. Hij zou contacten onderhouden met de groep die precies een jaar geleden een andere Spaanse Industrieel Loren zo Zabala heeft ontvoerd. Vier van deze groep moeten maandag terecht, staan, vier anderen worden bij ver stek veroordeeld Zabala werd vorig jaar. na. 'vier''da-geil- weer" vrijgelaten. De ontvoerders eisten toen ook het weer in dienst nemen yan 180 arbei ders. die Ontslagen waren na een staking. Aan hun eis is destijds vol daan. ontboden en kreeg te horen dat als hij nog meer valse geruchten zou verspreiden, er maatregelen tegen hem genomen zouden worden. CBS beweert inzage te hebben gehad in een deel van de overeenkomst die Amerika en Noord-Vietnam hebben gesloten. Daarin zou ook staan dat de krijgsgevangenen 'binnen de eerste maanden' na ondertekening van het definitieve akkoord zouden worden uitgewisseld. Ook de Franse krant France Soir heeft gisteren gemeld dat morgen Amerika en Saigon een bestand afkon digen. Volgens de correspondent van het blad in Saigon heeft generaal Haig dit voorgesteld aan president Thieu. Het blad meent ook te weten, dat Saigon per jaar 350 miljoen dollar van Amerika zal krijgen, Noord-Viet nam zou 300 miljoen krijgen. Premier Olof Palme van Zweden, een felle criticus van het Amerikaanse beleid in Vietnam, heeft gisteren ge zegd dat de vrede in Vietnam nog niet op handen is. Hij had tevoren met de Noordvietnamese onderhande laar Xoean Thoey gesproken. Er was wel vooruitgang geboekt bij de onder handelingen, zei Palmo. Brandt Bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland zal vandaag in de Bondsdag een verklaring afleggen over Vietnam. Het standpunt van zijn regering moest duidelijk zijn: er moest snel een eind komen aan de verschrikkelijke oorlog in Indo-China. Brandt zei, dat hij de kritiek van linkse groeperingen op zijn zwijgen over Vietnam niet had beantwoord, 'omdat het belang voor de Bondsrepu bliek, zoals ik dat erken en in volledi ge verantwoordelijkheid vertegen woordig, voor mij voorrang moet heb ben' BERLIJN (EPD) Het aantal predi kanten in Oost-Duitsland blijft sterk teruglopen. Dat blijkt uit nu in Oost- Berlijn gepubliceerde cijfers over de evangelische kerk van de kerkprovin cie Saksen. Deze op een na grootste regionale kerk in de DDR heeft 1750 predikants plaatsen. Het aantal beschikbare pre dikanten daalde de afgelopen drie jaar van 1004 naar 934, zodat nu bijna de helft van de predikantsplaatsen vacant is. Om het predikantentekort te verhel pen wordt niet-academische opleiding in seminaries en schriftelijke cursus sen gestimuleerd. In 162 gemeenten zijn seminaristisch opgeleide predi kers werkzaam, terwijl 77 mannen en vrouwen na een schriftelijke cursus het recht tot evangelie-verkondiging hebben gekregen. MANILLA (Reuter, UPI, AFP) President Ferdinand Marcos heeft gisteren een nieuwe Philippijnse grondwet ondertekend, en zich voor de komende zeven jaar tot president en premier uitgeroepen. Tege lijkertijd verklaarde Marcos, dat de noodtoestand onbepaalde tijd zal worden verlengd. Het huidige Philippijnse congres, dat maandag aan een nieuwe zitting wilde beginnen, kan thuis blijven. Deze zogenaamde motomodellen fotomodellen, die autoshows met hun lichamelijke aanwezigheid moeten opfleuren hebben een aanklacht inge diend tegen dc Amerikaanse Bond van Transportarbeiders, de Teamster Union. Reden: Tijdens een sport- en bootshow werden zij door twee brute uitsmijters van de bond uit de zaal verwijderd, omdat zij geen betalende leden zijn. WENEN (UPI) De Israëlische minister voor immigratie, Nathan Peled, heeft gisteren in Wenen op een persconferentie verklaard, dat 120.000 Sowjet-Joden naar Is raël willen emigreren. Hij zcl optimistisch te zijn over de bereidheid van de Sowjet-autoriteiten om deze mensen uiteindelijk te laten gaan. nu verscheidene hoge Sowjet- functionarissen onlangs hebben verkl aard dat emigratie uit de Sowjet-Unie niet in strijd is met de wet Dc persconferentie van Peled werd onderbroken door veertig Russische Joden, dio 'troed. troed' riepen (waa- heid. waaheid). Zij verspreidden pamfletten, waarin stond, dat 'een in de Sowjet-Unie geboren man zich niet aan het kapitalistische stelsel kan aan passen'. Daarom wilden zij naar de Sowjet-Unie terug. Maar de Sowjet- autoriteiten zouden hen niet willen toelaten, omdat zij dc Israëlische nati onaliteit hebben en hun Sowjet-natio- naliteit bij hun emigratie verloren hebben. Zo zou een familie al een jaar geleden in Wenen zijn 'gestrand'. De ondertekenaars zeiden dat zij naar hun 'moederland, de Sowjet-Unie te rug willen keren'. Minister Peled, die in Oostenijk het doogangskamp voor de Sowjet-Joden bezoekt, zei dat alleen een zeer klein aantal van de Russiche Joden, die naar Israël waren geïmmigreerd, naar de Sowjet-Unie terug willen. 'Onge veer 150 tot 200 hebben besloten Is raël te verlaten. Alle andere getallen zijn het produkt van een rijke fanta sie, maar hebben niets met de werke lijkheid te maken.' De Israëlische re gering voelt zich zo -deelde hij mee niet verantwoordelijk voor die Russische Joden, die uit vrije wil naar de Sowjet-Unie terug willen. Hij vertelde dat er de laatste twee jaar uit de andere Oosteuropese landen praktisch geen immigranten naar Is raël zijn gekomen. De nieuwe grondwet die in november voltooid werd door een 310-leden tel lende constitutionele conventie, veran dert de Phillippijnen van een presi dentieel in een parlementair rege ringssysteem en roept één enkele na tionale assemblee in het leven. Onder dc overgangsregeling heeft Marcos de macht van een president uit de grond wet van 1935 en de macht van een premier uit de nieuwe constitutie, totdat hij nieuwe verkiezingen uit schrijft. Marcos tekende de nieuwe grondwet, nadat hij de uitslag van de landelijke volksraadpleging van vorige week had vernomen. De volksraadpleging werd gehouden onder de leden van een 36.000 tal burgerraden, die ongeveer 18 miljoen mensen omvatten. Marcos verklaarde dat bijna 15 miljoen men sen zich uit hadden gesproken voor een nieuwe grondwet en een volk stemming niet nodig achtten. Een ongeveer even grote groep was voor stander van een voortduring van de noodtoestand, die door Marcos op 23 september was afgekondigd, van een uitstel van de nationale verkiezingen en van het naar huis sturen van een overgangsparlement, aldus Marcos. De president noemde de uitslag van deze volksraadpleging een 'mandaat, dat niet genegeerd kan worden'. Hij vervolgde: 'Het is mijn bedoeling de noodtoestand te handhaven en de macht uit te voeren niet langer te HELSINKI (Reuter, UPI) Zweden, Zwitserland en Oostenrijk hebben gis teren tijdens de voorbereidende be sprekingen voor een Europese veilig heidsconferentie gevraagd ook betrok ken te worden bij de vraagstukken van ontwapening en troepenverminde ring. De drie landen zijn neutraal en vinden dat deze kwesties niet alleen de landen van de NAVO en het Pact van Warschau aangaan. Mede namens Spanje en Zwitserland heeft Oostenrijk ook gevraagd het Midden-Oosten op de agenda van de veiligheidsconferentie te zetten. De Oostenrijkers zouden graag zien, dat op een veiligheidsconferentie een commissie van goede diensten zou worden ingesteld om in het Midden- Oosten te bemiddelen. Zij pleitten ook voor het instellen van een sub commissie 'ter bestudering van de mogelijkheid tot het oprichten van een permanent orgaan als uitvloeisel van een veiligheidsconferentie'. Intussen wachten de westerse landen nog op een officiële reactie van de Sowjet-Unie op hun voorstel een vrij er verkeer tussen mensen en ideeën tussen Oost en West mogelijk tc ma ken. P DEN BOEF in gesprek met Zweedse Estland-kenner Andres Küng muf al heel wat jaren geleden dat op de scholen werd onderwezen, lerd verstaan onder de Baltische landen. De namen van die staat ss' r^stland, Letland en Litauen, raakten al eerder in het vergeet- De reden: zij werden in het begin van de tweede wereldoorlog iroepen van het Russische leger bezet, zoals dat al met het ooste- deel van Polen was gebeurd. Estland, Letland en Litauen wer- pngelijfd bij de Sowjet-Unie en kregen de status van Sowjet- ilieken. afwikkeling van de problemen, 3r het uitbreken van de tweede i oorlog waren ontstaan, zijn de '8° he landen tussen wal en schip gekomen. Tegen het einde van log leidden de schijnbaar uitste- relaties tussen de Russische cider Josef Stalin en de toen tig zieke Amerikaanse presi- Franklin Delano Roosevelt er it de Sowjet-Unie in de gebie- Bngs haar grenzen vrij spel Ook in de Baltische landen. spel 17.30 5J I c elt stelde met al zijn goede ngen vaak tegen het drin- o s^dvies van de Britse premier n Spencer Churchill Mos- staat deze landen en delen van oroorlogsc Duitsland, Polen en nië bij de Sowjet-Unie in te Polen kreeg compensatie in ï'jsten, waar het voormalig Duits werd toegewezen tot aan de elf 'der en Neisse gevormde na- te grens. Voorts gaf Roosevelt isen gelegenheid, hun invloeds- n westelijke richting uit le brei- t dc landen, die nu als leden it Warschaupact bekend staan: .Hongarije, Roemenië, Bulgarije. oslowakije en het oostelijke ~u! an Duitsland, de huidige DDR. Tlltische landen hadden slechts in hun nationale onafhankelijk- inoten, toen zij in 1940 door de ■Unie werden ingelijfd. Evenals Slowakije waren zij na de eer- "ïldoorlog soevereine staten ge- die niet onder buitenlandse stonden. Hun erfvijanden wa st dc Russen, maar de Duitsers. >ok het geval was met Tsjecho- ije. Niettemin kregen in en na _J °de wereldoorlog zowel de Bal- tolken als de Tsjechen en Slo- onvrijwillig met de Russen te verschillende delen van de wereld naar Toronto in Canada om een we reld-festival te houden. Met ballingen uit andere Baltische landen hebben zij een organisatie gevormd, BATUN ge heten (ofwel Baltic Appeal To United Nations), die bij de Verenigde Naties opkomt voor de rechten van de mens in de Baltische landen. De organisatie vindt vooral gehoor bij de kleinere landen van de Derde wereld, die we ten wat het betekent, een kolonie te zijn. De volken van de Baltische landen hebben zich gerealiseerd, dat hét her krijgen van onafhankelijkheid niet meer tot de mogelijkheden behoort. De ouderen, die nog herinneringen hebben aan de 'goede oude tijd' heb ben het er moeilijker mee dan de jongeren, die minder intolerant zijn. omdat zij van jongs af niets anders hebben gekend, dan wat er nu is. Daar komt bij. dat er een betrekkelij ke welvaart heerst in de Baltische landen, die gunstig afsteekt bij de rest van de Sowjet-Unie. Estland en Letland zijn de rijkste republieken van het rijk van Leonid Breznjew en Aleksj Koslgin. Voor een belangrijk deel is dat een gevolg van hun gunsti ge geografische ligging aan de meest westelijke flank van de Sowjet-Unie. Passief verzet Een blik op Tallinn, de hoofdstad van Estland Letland en Litauen werden Sowjet-Unie opgeslokt, in tc- |t .':lnS tot Tsjechoslowakije (en die hun nationale identiteit bewaren, ondanks de grote lelijkheid van Moskou. Verge len het lot van dc Baltische 1 "iet dat van Tsjechoslowakije, dan moet men wel tot de conclusie komen, dat de bevolking van Estland. Letland en Litauen het nóg slechter getroffen heeft dan die van Tsjecho slowakije ondanks de traumatische ervaringen die sinds 1948 en met name sinds 1968 (om 1938 niet te vergeten) het deel van Tsjechen en Slowaken zijn geweest. Russisficatie De vergelijking met Finland die overigens nog meer voor de hand ligt als men verder teruggaat in de ge schiedenis van Russen. Finnen en Balten valt voor de bevolking van de Baltische landen nog veel ongun stiger uit. De Finnen moeten in veel opzichten ernstig rekening houden met de eisen van de Sowjet-Unie. Zij zijn echter nog altijd in staat volko men zichzelf te blijven, hetgeen voor de Baltische volken beslist niet op gaat. Het is zelfs zo dat als de russificatie op dc huidige voet voort gaat deze volken voor het eind van deze eeuw een minderheid in eigen land worden. In Estland, dat ruim een miljoen inwoners heeft, telde de bevolking in 1940 slechts 3 procent niet-Esten. Der tig jaar later, in 1970, bleek uit officiële cijfers, dat het aantal Russen 32 procent van de totale bevolking van Estland uitmaakte. Een voorzich tige schatting duidt er op, dat dit percentage nu reeds rond de 40 pro cent ligt. Gevreesd wordt dat binnen een perio de van 20 jaar de Esten niet langer als een volk met een eigen cultuur zullen bestaan. Deze vrees leeft ook bij de communisten in Estland, zo vertelde ons dé Zweedse journalist Andres Kling, die het land enkele malen bezocht. Küng. wiens publikaties in de Scandi navische landen grote bekendheid ge nieten. werd in 1945 in Zweden gebo ren als zoon van Estlandse ouders. Hij spreekt zijn 'moedertaal' vloeiend en is daardoor in staat, zonder tussen komst van anderen met de man-in-de- straat te praten. Een gesprek met partijleider Kabin was er echter niet bij. waarschijnlijk omdat Ktlhn de taal van het land beter spreekt dan de partijleider, die een van buiten Estland afkomstige Est is. Vergeethoek Welke problemen dit laatste voor de ze man oplevert, bleek tijdens een enkele jaren geleden in Tallinn (de hoofdstad van Estland) gehouden songfestival. In zijn openingstoespraak wilde Kübin de jonge deelnemers be groeten met de woorden 'Beste vrien den' (Kallid söbrad). Zijn uitspraak liet echter zóveel te wensen over, dat Këbln er van maakte 'Kallid scebrad', hetgeen betekent 'Beste zebra's.' De buiten de Sowjet-Unie levende Esten (ongeveer 75.000) doen hun uiterste best om tc zorgen, dat hun geboorteland (of dat van hun voorou ders) niet definitief in de vergeet hoek terecht komt. Vorige zomer kwa men niet minder dan 25.000 Esten uit Sinds het begin van de jaren zestig, toen men ook in de Baltische landen gewend was geraakt aan een milder politiek klimaat dan dat van het Sta- lin-tljdperk, is het passieve verzet te gen de Russische invloed sterker ge worden, ook onder de jongeren. Men vindt het niet langer vanzelfsprekend dat in Moskou wordt uitgemaakt, wat in de Baltische landen moet worden gefabriceerd. Ook talrijke partijleden zijn patriot tisch ingesteld, maar zij zijn er tot dusver niet in geslaagd, de Russische leiders tot andere gedachten te bren gen. Langzamerhand brengt de wel vaart het welzijn in gevaar. De mi lieuverontreiniging begint schrikba rende vormen aan te nemen. De Baltische volken vragen meer eco nomische, culturele en godsdienstige autonomie in eigen land. In Litauen. waar de Duitse (protestantse) invloed geringer is geweest dan in Estland en Letland, tekenden begin vorig jaar niet minder dan 17.000 rooms-katho- lieken een protestbrief tegen 'gods dienstige discriminatie'. In mei stak in Kaunus (Litauen) de 19-jarige rooms-katholieke arbeider Roman Ka- lanta zichzelf in brand. Het gebeurde op een zondagmiddag en veel mensen waren er getuige van. Een week later deden zich na de begrafenis van het slachtoffer demon straties voor. die in ongeregeldheden ontaardejen. Hierbij waren vooral stu denten betrokken, die in het centrum van Kaunas vernielingen aanrichtten en om vrijheid en onafhankelijkheid riepen. Het wordt met name de jongeren bijzonder moeilijk gemaakt, openlijk voor hun godsdienstige overtuiging uit te komen, laat staan naar de kerk tc gaan. Zij worden op school 'aan de kaak gesteld' of krijgen geen gelegen heid om te studeren. De praktijk wijst echter uit, dat de krachtige atheïstische propaganda veelal ave rechts werkt. Als jonge mensen elke dag horen, dat godsdienst het ergste is waar zij mee in aanraking kunnen komen, gaan zij zich afvragen waarom dat dan wel het geval mag zijn. Dure visa Overigens kon Andres KUhn praten met wie hij wilde, omdat niemand bang hoeft te zijn, bespioneerd te worden. Was het vóór 1960 nog een reden tot verdenking, als men post uit westelijke landen ontving, nü is daar geen sprake meer van. Slechts 1 op de 10 brieven wordt door de censuur geopend. Reizen naar het bui tenland is mogelijk, al kost een visum meer dan drie maandsalarissen. Par tijleden, mensen die geen familie in dc gevangenis hebben en over een blanco register beschikken, kunnen buitenlandse reizen maken. Emigran ten mogen naar de Baltische landen terugkeren. Ouderen en mensen die zich in den vreemde eenzaam voelen, doen dat dan ook. Van belang zijn de contacten, die opnieuw met Finland zijn ontstaan. Men kijkt ook naar de Finse tv en luistert naar de Finse radio. Dit le vert geen moeilijkheden op, omdat Finland prijs stelt op goede relaties met de Sowjet-Unie. Bij sportcontac- ten met de Finnen kunnen de toe schouwers in Estland soms uit volle borst hun oude nationale hymne zin gen, omdat het Finse volkslied dezelf de melodie heeft en alleen de woor den verschillen. Ook ln de Baltische landen vormen, anekdotes een uitlaatklep voor dc op gekropte gevoelens van de bevolking. Zo vertelt men dat in kapitalistische landen sprookjes beginnen met: 'Er was eens.terwijl de socialistische landen, het nog moeten doen met: 'Er zal eens Waarmen men voorbijgaat aan de mogelijkheid, dat deze anekdo te voor tweeërlei uitleg vatbaar is. handhaven dan noodzakelijk is'. Dit betekent dat Marcos en zijn kabinet van burgerlijke specialisten voor on bepaalde tijd zullen voort regeren, en daarbij zowel de uitvoerende als de wetgevende macht bezitten. VERWONDERING Volgens de nieuwe grondwet blijft het huidige gerechtelijke systeem be staan. met een hooggerechtshof als hoogste instantie. De premie heeft het recht rechters te benoemen. Maar in kringen van het hooggerechtshof heeft de bekendmaking van Marcos nogal verwondering gewekt. Het heeft namelijk op het ogenblik een klacht van een aantal juridische deskundigen over de geldigheid van het referen dum in behandeling. Bij de volksraad pleging werden ongeveer 18 miljoen inwoners betrokken, terwijl de Philip- pijnen er ongeveer 38 miljoen heb ben. MADRID (UPI) De westkust van Portugal en Spanje is gisteren getrof fen door de zwaarste storm sinds een kwart eeuw. Tientallen vissersschepen zijn vergaan. Het aantal doden en vermisten in de twee landen bedraagt zeker 19, van wie 14 in Spanje. De storm trof vooral de Atlantische kust. maar er werd ook schade aange richt aan de Middellandse-zeekust van Spanje. Volgens de Portugese autori teiten kwamen er windstoten voor van 160 km per uur. Alle belangrijke Portugese havens werden gesloten en ook de luchthaven Portela bij Lissa bon kon niet worden gebruikt Daniel Ellsbcrg Proces-Ellsberg LOS ANGELES (Reuter) In het proces tegen Daniel Ellsberg en An thony Russo in verband met de publi catie van de geheime Pentagon-docu- menten is een tweede jury gekozen, zodat het werkelijke proces kan begin nen. Dc eerste jury werd naar huis gestuurd na een lange onderbreking in het poces. De nieuwe jury bestaat uit tien vrouwen en twee mannen. Drie van hen zijn zwart, één is een Mexicaanse Amerikaan en twee vrou wen zijn in het buitenland geboren. De nieuwe gezworenen zouden sympa thieker tegenover dc twee verdachten staan als de vorige jury. Oostduitser gedood BERLIJN (Reuter) Een 26-jarige Oostduitser is bij oen vluchtpoging naar de Bondsrepubliek neergescho ten. De man haalde nog wel zwaarge wond Westduits gebied, maar hij overleed gistermorgen in het zieken huis van Dannenberg bij Ulzen na een operatie van vier uur. Westduitse douane was naar de Oost duitser op zoek gegaan nadat schoten uit een automatisch wapen waren ge hoord. Men vond de man hevig bloe dend honderdvijftig meter op West duits gebied. Men vermoedt dat de Oostduitser ge troffen werd door een van de automa tische strooigeweren die de Oostduit sers in dc laatste maanden aan de grens hebben opgesteld en die bij aanraken afgaan. Hongerstaking BERLIJN (UPI) Andreas Baader, een der leiders van de linkse stadsgu- errillastrijders in West-Dultsland, heeft gisteren voor de rechtbank veklaard dat hij in hongerstaking zal gaan. Hij zei niet te zullen eten tot hij met andere 'politieke gevangenen' in een cel wordt geplaatst, bijeenkom sten in de gevangenis mag bijwonen en net zoveel brieven mag schrijven als hij wil. De Westberlijnse advocaat Horst Mah ler die drie jaar geleden gearresteerd werd, liet direct daarop weten dat ook hij geen voedsel meer tot zich zal nemen. 'Wij moeten de strijd in de gevangenis voortzetten,' zei hij. Verhoor SINGAPORE (Reuter) Een recher cheur in Singapore die zijn zoon van dertien aan een tafel had gebonden en doodgeslagen tijdens een verhoor over gestolen voorwerpen, is wegena doodslag tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. De 39-jarige rechercheur had zijn zoon ervan beschuldigd dat hij siera den en geld van een tante had gesto len. Apartheid KAAPSTAD (AP) De Australische conferencier Rolf Harris, die onlangs ook op de Nederlandse televisie te zien was, heeft zijn tournee door Zuid-Afrika afgezegd omdat de Zuidaf- rikaansc regering hem het optreden voor kleurlingen heeft verboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7