dichtbij Misstanden in psychiatrische inrichtingen Schrijnend verhaal over een behandeling entaar 'd'iiR»am«e douane Sj1 in staking "lidenzee ister zoekt naar itregelen tegen eidende reclame kbladenweekbladen weekbladen w 1 nerlid valt over ling Arnhemse cier van justitie Disc-jockey is diep gegriefd f/kwartet donderdag is januari 1973 BITfNEMj AND/COMMENTAAR T5/K5 u Op kauw inde de sen n de nti de ge ra 197! ostzij raat ?t Ion seli] te izet iwko Zev ortli 25 :'on! 1S 1 1 I in verslaggever led -Maribo Het overleg tussen stee lister van financien van Surina- ond Radhakishun, en de juridische ppe "r van de bond van douanebe- enl n is mislukt. Hierdoor zullen de r lers in staking gaan. Bering heeft besloten tegen de een kort geding aan te spannen, idci id van douanebeambten stuurde .urn 'nistor na mislukking van het ord een telegram waarin wordt 1 dat de leden van de bond in t u.riname in staking zullen ,iek 101 hun eisen zijn ingewilligd. Inkt 'r'naamse douane is ontevreden H jen rapport over de invoering 'euwe rangen en rangenstelsel ,e gereorganiseerde belasting- Oei K ecretaris Vonhoff meent het n, net de Waddenzee, zo heeft hij Pie schillende malen laten weten, week nog stelde hij een actie- uit Groningen min of meer door te zeggen dat hij ook 0 d geen ja kan zeggen tegen de q voor de Dollard, waartegen roep zich verzet. De staatsse- zei een voorstander te zijn n alles omvattend plan voor het van de Waddenzee. De be- „jpi iers van dit natuurgebied mogen ,'erdt jk best blij zijn met bijval van telo jvloedrijke VVD-er. Want juist partij zit de man, die de nheschermers de afgelopen an- de w jaar het meest heeft dwars Wij bedoelen minister Lang- economische zaken. Ieder- me ie in het Waddengebied olie of zoeken of winnen, moet langs ir. De activiteiten van de olie- Kere< maatschappijen vormen nu juist de gevaarlijkste bedreigingen ugg'é t Waddengebied. Maar minister winl an heeft hen totnutoe in feite n de weg gelegd. Vorig jaar iet hij in een schriftelijk ant- aan twee kamerleden duidelijk geen gevaar te zien in proef- ;en. Zijn besluit de ma.atschap- het iaco, tegen de zin van eigenlijk n, toch toestemming te geven Gen tc w'nnen biJ Bergen m meei Holland is niets anders dan een Gen tdiging voor alle olieboeren, die m waren iets te ondernemen in natuurgebied. Staatssecretaris ff kan niet ontkennen, dat het van zijn partijgenoot Langman te natuurbeschermers aanleiding heeft gegeven om op de kast 'Het Is duidelijk wat de sociale positie van de psychiatrische patient is en in toenemende mate zal worden: geïso leerd, rechteloos, machteloos en 'rps- tig* gehouden (met allerlei kalmeren de middelen) onderworpen en ge stigmatiseerd. Dit alles is te wijten aan het beleid, dat primair is afge stemd op maximale onderdrukking van de persoonlijkheid, een beleid dat de overheid voor haar verantwoording neemt en waarin dc medische stand de vervulling van zijn sociale en we tenschappelijke mogelijkheden ziet'. Aldus de arts psychoanalyticus J. P. Teuns in zijn nawoord op het boek 'Laten ze het maar voelen', de ge schiedenis van 25 jaar belangenbehar tiging voor een verpleegde. In dit boek beschrijft mevrouw C. A. van Eijk-Osterholt uit Rotterdam, hoe zij 25 Jaar gevochten heeft voor de belan gen van haar tweelingzuster Mies, die al die tijd opgenomen is geweest in verschillende psychiatrische inrichtin gen in ons land. Het boek, dat is uitgegeven door Van Gennep in Am sterdam, heeft voornamelijk betrek king op de strijd van mevrouw Van Eijk tegen de behandeling, die haar zuster gedurende een lange reeks van jaren heeft ondergaan in een rooms- katholieke, tot voor kort door vrouwe lijke religieuzen geleide inrichting in Noordwijkerhout. Een inrichting, waarvan de inspecteur voor de geeste lijke volksgezondheid gezegd heeft: 'Het is dc slechtste inrichting in Ne derland. Er zijn daar in het verleden verschrikkelijke dingen gebeurd. Er zijn mensen overleden, wier dood niet natuurlijk te noemen is'. Op de ont stelde vraag of hij dan niet ingrijpt, antwoordt diezelfde inspecteur: 'Ach, in de meeste gevallen kunnen wij niets bewijzen en bovendien: wat doet men als de patient al overleden is?' Over het leven, dat haar zuster in deze inrichting gehad heeft, heeft me vrouw Van Eijk een erg zakelijk, maar daardoor juist nog schrijnender verslag geschreven. Het verhaal van de behandeling, soms de mishande ling, is des te erger, wanneer duide lijk wordt, dat Mies een geestelijk weinig stabiele vrouw met een bepaal de vorm van epilepsie, eigenlijk helemaal niet in een dergelijke in richting had hoeven te zitten, wan neer zij tijdig en adequaat geholpen was. Mies, die op het ogenblik tegen de vijftig loopt, kan na die 25 jaar, niet meer terug naar de maatschappij: al die jaren is zij zowel geestelijk als lichamelijk dermate verwaarloosd, dat zij nu inderdaad in aanmerking komt voor een plaats in een inrichting. Behalve dat de vrouw, die als Jong meisje na herhaalde aanvallen van depressie en een poging tot zelfmoord in Noordwijkerhout werd opgenomen, beslist niet de behandeling kreeg, die haar geestelijk evenwicht ook maar enigszins zou kunnen herstellen, werd zij ook lichamelijk verwaarloosd. Hoe wel zij herhaaldelijk klaagde over buikpijn, werd zij nooit op die klach ten onderzocht. Tijdens een kort ver blijf bij haar zuster, werd Mies door een andere arts onderzocht, die een verregaande vorm van t.b.c. consta teerde. Toen zij later weer terug kwam in de inrichting, werd er geen aandacht geschonken aan de geconsta teerde ziekte. Opvallend en teleurstellend is het uit dit boek te moeten lezen hoe de artsen onder alle omstandigheden wei geren elkaar af te vallen. Hoewel sommigen die bij dit geval betrokken In dit artikel uit ue serie 'Geestelijke ge zondheidszorg in Nederland' verkennen Rudie van Meurs en Cisca Dresselhuys de rechtspositie van de psychiatrische patiënt. De foto werd gemaakt door Wubbo de Jong. raakten, overtuigd waren van de slechte behandeling die de vrouw kreeg, durfden zij toch niet openlijk toe te geven dat er iets haperde. Herhaalde malen heeft mevrouw Van Eijk van Mies gehoord en ook kunnen constateren dat zij mishan deld was. wanneer zij weer eens 'op standig' was geweest. Van een verple ger kreeg zij een keer een trap in haar buik. Een dokter een buiten staander constateerde toen inwen dige kneuzingen, maar weigerde dat later, toen hij vernam dat de vrouw een patiënte van een psychiatrische inrichting was, nog eens te herhalen tegenover anderen. Hoewel Mies doodsbang voor eenzaamheid was, werd ze dagenlang alleen in een iso leerkamer gelegd, waar zij werd vast gebonden onder een spanlaken. Haar zuster mocht haar dan niet bezoeken, maar werd door een religieuze wel tot voor de deur van de isoleerkamer gebracht, zodat zij Mies kon horen kreunen en huilen. Al haar protesten en pogingen om haar zuster en daardoor ook vele andere verpleegden een beter en menswaardiger behandeling te bezor gen, zijn stukgelopen op een enorme bureaucratie. De officiële instanties wisten vaak wel dat er in de bedoelde inrichting 'iets mis' was, maar men deed er niets aan. Dit brengt me vrouw Van Eijk tenslotte tot de ver zuchting: 'Hoe is het mogelijk dat dergelijke inrichtingen in onze maat schappij worden gehandhaafd? Waar om is er geen controle op hen die over weerloze mensen worden aange steld? Waarom schiet de overheid, de inspectie en het openbaar ministerie, 7.0 ontstellend te kort? Waarom hand haven sommige artsen tegen beter weten In ontoelaatbare toestanden?' u ff, die zijn mondje anders wel eren, heeft het hem echter nooit gemaakt. Daarom lijken de gen van deze staatssecretaris iet behoud van de Waddenzee 1 hypocriet. tize Haagse redactie HAAG Minister Langman af ejconomische zaken werkt aan laten jke maatregelen om misleiden- erdii lame tegen te gaan. Met de lwat andse Reclame Stichting (NRS) sn jcode-commissie voor de reclame e minister overleg gepleegd om ter feitelijk inzicht te krijgen aard en omvang van de mislei- reclame. aam er men aard en omvang van de ing kent, is het mogelijk de maatregelen te treffen, zo ant- minister Langman op vragen PvdA-Kamerleden De Ruiter, ir en Oele. Zij hadden vragen over een recente reclamecam- Zo nu en dan komt iets van de misstanden in de psychiatrische in richtingen aan de oppervlakte. De ene keer via een boek (zoals dat van mevrouw C. A. van Eijk-Osterholt), de andere keer via publika- ties in kranten. Het gaat dan steeds om een incidenteel geval dat toe vallig de openbaarheid haalt. Het is waarschijnlijk dat talloze andere gevallen die publiciteit nooit halen. stall van het bedrijf 'Boek en Plaat', •ht. ide uit het zenden van een in ïraa^m van een telegram (formulier ils envelop) gegoten aanbieding 1 aantal grammofoonplaten, tel es de nabootsing van de tele- 1 ec en heeft de PTT geen bezwaar enko it tegen een zelfde andere cam- van Boek en Plaat. Minister broéan is het met de vragenstellers rssti at om misleiding te voorkomen e o; ddel van de persoonlijk gerich- e r clameboodschap (direct-mail) Zuil htig en zorgvuldig moet wor- uegepast. Ook al is er geen van overtreding van dè tele- en telefoonwet, toch moet men ragen over de reclamecampag- Boek en Plaat toelaatbaar is. ent de minister. Een paar weken geleden schreef Vrij Nederland over het meisje C. dat in vier inrichtingen werd behandeld. Ze ging aanvankelijk vrijwillig naar het Stads en Academisch ziekenhuis in Utrecht. Ze werd gedwongen daar weg te gaan en ging later, weer vrijwillig, naar Veldwijk in Ermelo. Daar werd ze plotseling geconfronteerd met een KZ-verklaring (krankzinnigheidsver klaring), een machtiging waardoor het vrijwillig verblijf in een inrich ting wordt omgezet in een gedwon gen. 'Je mag niet weglopen' werd haar gezegd, 'want dan word je door de politie opgehaald.' Haar reactie: 'Dat betekent dat je gek verklaard bent door een arts. Dat is een vreselijke ervaring. Ik was mijn houvast kwijt. Ik was alles kwijt, ik hield van nie mand meer.' Haar angst en verzet werden tenslotte omgezet in onver schilligheid. Na een groot aantal an dere nare ervaringen, vluchtte ze weer. Ze zegt nu: 'Psychiaters, ik kijk ze kapot.' In De Nieuwe Linie werd het verhaal geschreven van ene Peter. Hij werd op een keer door een chirurg een kennis van de familie van Peter uitgenodigd een ritje met de auto te maken. Tijdens die rit praatte de arts Peter aan dat hij anti-biotica nodig had. Peter beaamde het, maar helaas had de arts geen capsules, wel een injectiespuit. Toen Peter weer bij kwam bleek hij opgenomen te zijn in de Rijkspsychiatrische inrichting in Woensel. Een ander verhaal gaat over Kees van T. die op een gegeven moment in het VU-ziekenhuis de opdracht kreeg in Castricum pillen te halen. Toen hij daar aankwam werd hij vastgehouden en opgenomen. Zijn broer zei: 'Wij vonden het belachelijk dat het zo gespeeld werd. Hij werd als een kind via een trucje behandeld. Als familie werden we helemaal genegeerd.' Kees wil het psychiatrisch ziekenhuis Duin en Bosch, waar hij nu verblijft verla ten, maar hij mag niet. Theo Heis, een 23-jarige Amsterdamse jongen, stelde er in de zomer van vorig jaar juist prijs op te blijven in het psychiatrisch ziekenhuis Vogelen zang in Bennebroek, waar hij na een zelfmoordpoging was opgenomen Hij 'en verslaggever 's 1 HAAG Minister Van Agt ie) moet zich, naar de mening naei PSP-kamerlid Van der Lek, den ckelijk distantiëren van de idee, 5 1 een humane behandeling van onn leerden een grotere criminali- net name van buitenlanders zaken. Het Kamerlid heeft de t vragen gesteld over de ultla- van de officier van justitie te n, die gezegd zou hebben dat iele figuren als vliegen op Ne- e'oi d afkomen, want ons land staat rg 1 om zijn humane behandeling vort edetineerden. De justitie moet riddel van zware straffen zulke duidelijk maken dat hun aan- isch e'd hier ongewenst is'. eer Van der Spek vraagt, op van welke criminologische on- em "hngen de officier tot deze con 's gekomen. Het Kamerlid is op uitspraak opmerkzaam gemaakt ig 1 'en publikatie in onze editie van Rechts Van de Nederlanders, die op de KVP hebben gestemd, deed 59 procent dat in de veronderstelling voor een recht se partij te hebben gekozen: 34 pro cent vindt, dal de KVP zich precies zoals in de vorige Kamer moet opstel len. Dit zijn enkele cijfers uit de jongste Elseviers NIPO-enquète, die in Elseviers Magazine bekend worden gemaakt. EM trekt dan ook de conclu sie, dat het overgrote deel van de KVP-stemmers geen bezwaar heeft te gen óf een herstel van de oude coali tie-Biesheuvel óf tegen een voortzet ting van het huidige confessioneel- liberale kabinet. Van de PvdA-stem- mers vindt 69 procent, dat de PvdA links is en is 33 procent van mening, dat de fractie in de Tweede Kamer meer naar links moet. Het omslagartikel van EM is geheel gewijd aan het 'kwis-wezen' in Neder land, waarbij vooral Berend Boude- wijn en Mies Bouwman uitvoerig aan bod komen. De laatste vindt het overi gens nu na vier jaar wel welletjes, want 'in televisie moet je jezelf ge woon beschermen, want er is niemand anders, die het voor je doet. Als zo'n programma vier jaar heeft gelopen, moet je tegen je zelf zeggen, dat je ermee ophoudt, anders blijft het maar lopen.' Invloed De invloed van de VS op het Neder landse bedrijfsleven wordt sterk over dreven, vindt P. E. de Hen in Vrij Nederland, die daarmee tegenspreekt als zou 45 procent van het Nederland se bedrijfsleven onder Amerikaanse controle staan. Niet meer dan een goede zestigduizend van de in totaal bijna 1,4 miljoen werknemers in de industrie hier werken in geheel of ten dele Amerikaanse bedrijven. Mag dan echter het getalsargument tegen boycotacties in het kader van het Vietnam-protest niet erg overtui gend zijn, de Amerikaanse invloed op de Nederlandse economie is toch ook weer niet gering, vooral ook omdat de Amerikanen juist sterk zijn in een beperkt aantal bedrijfstakken. Boven dien is het Nederlandse belang in de VS groter dan het Amerikaanse be lang in Nederland, en vrijwel geheel in handen van enkele omvangrijke concerns, die zeker niet graag in on genade zullen vallen bij Nixon-aan- hangers. Hans Smits interviewt dr. H. J. Krau- weel van de Jellinek-kliniek in Am sterdam, waar verslaafden aan drugs worden behandeld. Krauweel: 'Wij zijn er altijd op uit geweest om de mensen buiten de gevangenis te hou den. Het is een verheugende ontwik keling, dat het aantal n iet-vervol gin gen voor overtreding van de opium wet nog steeds toeneemt Heroïne In De Groene een uiterst informatief verhaal van Peter Nicolai over de geschiedenis van de heroïne met de CIA als de grote opiumdealer achter de schermen, dit gebaseerd op de onthullende studie 'The Politics of Heroin' van de jonge Amerikaanse historicus Alfred W. McCoy, die daar in stelt, dat de rol van de CIA in de heroïne-handel slechts een onbewuste, maar onvermijdelijke consequentie was, die aan haar koude-oorlog-poLi- tiek vastzat Het blad publiceert verder gedichten en korte notities uit het dagboek van een onbekende Vietnamese strijder, waarin de gevoelens uitgedrukt wor den van het strijdende Vietnamese volk; gevoelens, die weieens tegen strijdig zijn, maar die vooral een groot vertrouwen tot uitdrukking brengen in hun land, in de uiteinde lijke overwinning op de, gehate Ame rikaanse agressors, zoals in de regels: 'eèn vreedzame mensheid zal luide zingen ter ere van de vrede, die overal zal heersen'. Bezetting Bart Edel doet in De Nieuwe Linie uit de doeken, hoe het Amerikaanse consulaat werd bezet en wel met in formatie uit de eerste hand, omdat hijzelf één van de bezetters was en alles nauwkeurig bijhield. Zijn con clusie, na anderhalf uur van de 24 uur bezetting, zoals afgesproken, te hebben volgemaakt: 'Ach ja, om Nixon te stoppen is nog veel meer nodig, maar we kunnen minstens pro testeren'. In de gastkolom mag de 'eeuwige' KVP-radicaal Paul Beugels uitleggen, waarom er al weer een nieuwe partij moest worden opgericht. Het is hem te doen om een nieuwe, open volks partij, die mikt op de nog vrije plaats van ons politieke krachtenveld: links van het midden, de plek die de confessionelen eigenlijk hebben verla ten in de nacht van Schmelzer. In DNL worden verder grote delen gepu bliceerd uit het geheime rapport over do Nederlandse Antillen, zodat de le zer zich nu een eigen oordeel kan vormen over het feit of de Nederland se regering de Antillen nu wel of niet wil uitleveren aan Venezuela. Nota Wat het eerst opvalt in de discussie nota Kunstbeleid van CRM is het wonderlijke taaltje, waarin deze is geschreven: een mengsel van ambtelij ke taalreumatiek en 'cultuurfilosofi sche abstracties', doorschoten met pu bertate gedachtenlyriek en bijeenge houden door barbarismen, die door hun exotische afkomst het gezag moe ten aanbrengen, dat de redenering mist. Dat is het oordeel van Sal Tas over deze nota in Accent. In dit blad verder het eerste verhaal van een serie van drie over spionage vanuit de ruimte. Gerard Plukkel komt hierin tot de conclusie, dat meer dan de helft van de Amerikaan se en Russische kunstmaanlanceringen voor rekening komen van de militaire organisaties in beide landen. Dit in tegenstelling tot de projecten van de NASA en de Sowjet-Academie voor Wetenschappen, die uitsluitend een civiel karakter dragen.' Verblijf In de Haagse Post aandacht voor het boek 'Laten ze het maar voelen' van C. A. van Eijk-Oosterholt, die daarin schrijft over haar zuster Mies Ooster- holt en haar verblijf in psychiatrische inrichtingen. De laatste tegen HP op de vraag of ze het boek heeft gelezen: 'nou nee, meneer. Liever niet. Al die ellende weer. Dan is het alsof je alles weer beleeft'. In HP ook een verhaal over de Navo en de PvdA. Joop den Uyl, die achter af betreurt, dat hij op het laatste PvdA-congres niet krachtiger is opge treden. wekt de indruk de harde con frontatie met de anti-Navo-lobby in zijn partij en in de PPR niet langer te schuwen. 'Het idee. dat de Ameri kanen zouden schrikken, als wij de Navo zouden verlaten kinderwerk.' Het omslagverhaal ls geheel en al gewijd aan de 'onfrisse, miezerige en misselijke' jongens achter Barend Ser vet. Gied Jaspers over het effect van de show: 'jc krijgt het we! koud op je rug, als je ergens woorden als Pollens en Prima de Luxe hoort gebruiken. Dat zijn heel harde momenten, dat je ervaart wat je aan het doen bent. Zo'n beïnvloeding, dat is iets verbijs terends.' werd evenwel 'voor straf' ontslagen nadat hij volgens zijn zeggen tegen de zin van leiding naar de verjaardag van z'n moeder in Amster dam was gegaan. Nadat hij zonder geld, woonruimte en zonder enige geregelde nazorg, op straat was gezet kondigde hij aan zelfmoord te zullen plegen. Hij deed een poging door een overdosis pillen te slikken. In het VU-ziekenhuis werd z'n maag leegge pompt en herhaalde hij dat hij naar Vogelenzang terug wilde. Maar daar bleven de poorten voor hem gesloten wegens, zo vertelde een arts van het VU-ziekenhuis desgevraagd, zijn 'chro nisch extreem a-sociaal gedrag en zijn desintegrerende werking op de groep.' Het VU-ziekenhuis zette Theo na z'n herstel op straat, de GGD die formeel met de nazorg belast was, deed geen poging Theo maar enigszins te helpen maar gaf een recept voor één dag medicijnen. Een paar dagen later pleegde Theo, na zeven mislukte po gingen, inderdaad zelfmoord door zich op te sluiten in de studentenflat Ui lenstede in Amstelveen en een dode lijke hoeveelheid medicijnen te slik ken. Wet De psychiatrische zorg ln ons land wordt nog steeds geregeld door de Krankzinnigenwet uit 1884. Er is een nieuwe in behandeling, het wetsont werp 'Bijzondere opnemingen in psychiatrische ziekenhuizen'. Maar een groot aantal leden van de bijzon dere Kamercommissie ziet er 'niets fundamenteel nieuws' in. Zij hadden gehoopt op een regeling voor gedwon gen opneming van patiënten die ge vaarlijk zijn ten gevolge van enige ziekte psychisch of lichamelijk. Maar ze vonden de bestaande uitzon deringspositie van geestelijk gestoorde patiënten binnen de gezondheidswet geving ongewijzigd terug. Enkele commissieleden meenden dat de waarborgen tegen misbruik bij het afgeven van KZ-verklaringen de groot ste aandacht moeten krijgen. 'En dan moet men niet de normale situatie voor ogen hebben waar ieder naar beste weten handelt, maar juist dat ene geval waarin dat niet gebeurt, waar inderdaad sprake is van noncha lant handelen van de betrokken art sen, prestigekwesties, samenspannende families en kwaadwillende overheid.' Maar ook de feitelijk zwakke rechtspositie van de vrijwillig opge nomen patiënt achtten de commissie leden in het ontwerp onvoldoende beschermd. Kortom, de moeilijkheden die een aantal mensen in het begin van dit verhaal aan den lijve ondervonden, dreigen ook onder de nieuwe wet gewoon door te gaan. In het Neder landse Juristenblad schreef mr. A. J. de Bruyn hierover: 'Verpleging zon der onvrijheid is niet voor te stellen. De onvrijheid is principieel, ook voor vrijwillig opgenomenen.' Eenentwintig jaar is hij, maar eigen lijk vindt hij zich al te oud voor disc- jockey. Jongens van zestien, zeven tien, die moeten zoiets gaan doen. Klaas Lispet uit het Limburgse Pos- terholt was dan ook pas twintig toen hij eind 1971 in de Sjinder- skoel, een onderaardse muziektempel, het wereldrecord plaatjes-met-praatjes brak, dat tot dan op naam van een andere Limburgse disc-jockey stond. Die had 175 uur platen gedraaid, Klaas hield het 192 uur lang uit. Hij was gebroken en een hele tijd flink ziek maar uitermate trots. Én daarom vond hij dat Willem Duys hem best eens in de Vuist naar voren mocht halen. Dus schreef hij een brief waarop Willem, zegt hij, terug schreef dat zo'n wereldrecord onzin was. Maar Klaas weet wel beter. 'Lim burg wordt door de omroepen erg achtergesteld,' zegt hij. 'Er was nog een Limburger die wereldkampioen hengelen was geworden. Moet je zien wat die aan medailles en bekers heeft, daar sla je van achterover. Toen Duys allemaal wereldkampioe nen uitnodigde dat was vóór mijn tijd meldde hij zich ook. Maar Duys had geen interesse in dat sluk. En nog een andere man, die verschil lende keren enorme v-oettochten heeft gemaakt voor ongelukkige kindertjes, die kwam ook niet aan bod. Ook een Limburger.' Zo zit dat dus voor Klaas, maar als je dat weet leg je je er bij neer. En zou je dan niet woest ivorden als je vorige vrijdag Willems Vuist ziet en daar een heel andere jongen uit Puttershoek ziet pousseren als de we reldkampioen disc-jockey met 122 uur, terwijl je weet dat je eigen prestatie niet te overtroeven valt? 'Ik zag dat zo aan en dacht: dat is toch wel effe treurig hè? Op de vijfde dag begon ik het goed te merken en kreeg inzin king op inzinking, wel zestien keer. Tijdens een plaat van twintig minw ten heb ik mijn slapen met ijswater bevroren. De dokter die me had ge holpen, zei na hondertwintig uur: Jongen, luister. Ik ga weg, ik neem geen verantwoordelijkheid meer voor je. En later zag ik zelf ook wel in dat dit een soort zelfmoord was. Als ze me nou tienduizend gulden zouden bieden om het nog eens te doen zou ik zeggen: nee.' En dan zoiets. Erg gênant vindt Klaas die t.v.-geschiedenis trouwens ook. want na zijn record kreeg hij veel cadeaus en wat moeten al die mensen nu wel denken? In Roermond merkt hij dat er over hem gepraat wordt. Op het bureau van het Lim burgs Dagblad belde hij met Willems afdeling, waarbij een redacteur mee luisterde. 'Een juffrouw zei dat Duys op de ochtend van de uitzending nog net vijf minuten vulling tekort kwam, toen in de krant over die jongen uit Puttershoek las en dat die er zo wel in gekomen zou zijn. Daarna heeft de redacteur van het LD zelf naar de AVRO gebeld, waarop ze toegezegd hebben het geval te zullen uitzoeken en donderdagmiddag met een reporta- geplocg hier te komen. Zaterdagavond zullen ze een flits uitzenden tussen half acht en acht uur. Iedereen zegt hier al: dat varkentje, nee, dat hond je, dat krijgt nog een staartje.' Hoe lang dat staartje zal zijn en óf er wel een uitzending komt, is sterk de vraag. De AVRO weet van niets. 'Een vreemd verhaal,' zegt men daar. 'Geen enkele afdeling die er iets mee te maken zou kunnen hebben weet er iets van af, tot de programmaleiding aan toe. Niemand heeft deze meneer iets toegezegd en zaterdagavond ge beurt er, wat hem betreft, helemaal niets. Een extra flits tussendoor is absoluut onmogelijk. Het programma zit boordevol.' boycot De eerste boycot-slultzegel is er al. Nu de boycotactie van Amerikaanse produkten op gang begint te komen, heeft Servaas van Beekum, Tolhuis 31-10 in Nijmegen, onmiddellijk een sluitzegel ontworpen en die in grote getale laten drukken. Vier cent per stuk kosten ze en wie een x-bedrag op zijn postgironummer 1414187 over maakt, krijgt per omgaande een even redig aantal zegels (bijna 4x2,5 centi meter groot) voor terug. Wat er na aftrek van druk- en verzendkosten van de opbrengst overblijft, heeft de ontwerper bestemd voor het Medisch Comité Nederland-Vietnam. Behalve 'boycot USA-produkten' staat er bo vendien dan ook 'Vrede in Vietnam' op de zegel. loens emigranten Voorzien van twee koppen, twee ton gen en drie ogen is op de boerderij van veehouder Albert Hagelstein in het Belgische plaatsje Montzen, niet ver van de Duitse grens, een kalfje ter wereld gekomen. Het diertje ls volkomen gezond, maar het zal wel flink gaan loenzen. trip Midden tussen de tramrails en voor een gewoon mens ook nog midden in de nacht (kwart voor vijf) liep gister morgen in de Amsterdamse Jan Evert- senstraat een 36-jarige huismoeder in haar nachtpon te slaapwandelen. Op een afstandje volgden, ook rillerig in nachtgewaad, haar klaarwakkere doch ters van vijftien en zestien jaar, die haar nauwlettend in de gaten hielden. Zo wandelde het drietal kalmpjes voort, tot er een politieman aankwam. Hij pakte moeder zachtjes op en stop te haar, nog steeds onder het toeziend oog van de dochters, in bed. Moeder is pas wakker geworden toen de wek ker afliep. Adriaan Huisman, een vroegere mari neman uit Rotterdam, mag zich een geslaagd emigrant noemen. Hij heeft het geschopt tot een van de belang rijkste wijngroothandelaars van Au* stralië's hoofdstad Canberra. En nu ls hij hier ln zijn kelders druk ln de weer met de organisatie van een wijnfestival ln typisch Europese stijl, waar de bezoekers gratis mogen proe ven, wijnadviezen kunnen krijgen, wijnfilms zien en lezingen horen, voordat ze tot de aanschaf van een eerste voorraadje overgaan. Broodjes half-om en andere echt Ne derlandse eetwaren kunnen de Austra liërs trouwens tegenwoordig ook ko pen, maar dan in de stad Perth en van een andere ex-Nederlander: Hans Iedema, die in zijn 'Broodje Hans' ook koekjes en niet-eetbare klompen en molens verkoopt. Als het broodje- Hans er in gaat, wil Iedema nog vijf Nederlandse broodjeswinkcls in Au stralië openen. zwijgzaam poppekind Toen Gidget Haller ln het ziekenhuis van Reading in de Amerikaanse staat Pennsylvania geboren werd, kwam haar moeder Jacqueline tot de conclu sie dat ze maar beter poppekleertjes voor de kleine kon kopen. Alle gewo ne babykleren waren, bij Gidget ver geleken, groot genoeg voor een oli fant, want de baby was maar 33 centimeter lang en woog 635 gram. Nu, 82 dagen later, zijn de kleertjes die Jacqueline bij de geboorte van haar kindje kreeg, nog steeds te groot, want Gidget is na een kwartaal couveuse nog geen vijf pond zwaar en 46 centimeter groot, maar verder kerngezond. In het ziekenhuis zijn ze er van overtuigd dat de baby een van de allerkleinste zuigelingen is die ooit in de Verenigde Staten geboren zijn. Een Twents fabrikant had voor zijn landgoed een nieuwe jachtopziener aangenomen. Zijn instructies eindig den met de waarschuwing: 'Denk er vooral aan: ik ben een man van weinig woorden. Als ik je één keer met de vinger wenk, dan betekent dat dat je direct bij me moet komen.' 'Dan heeft meneer 't met mij wel getroffen, want ik ben d'r ook één van weinig woorden. Als ik met m'n kop schud, betekent dat dat ik niet kom,' antwoordde de nieuwe jachtop ziener. Want Twentenaren zijn alle maal mensen van weinig woorden, tenminste volgens het jaarboek van Twente 1973, waarin nog meer van die zwijgzame voorbeelden staan. Niet Twentenaar W. II. Tiemens uit Oos terbeek, die wèl helemaal weg is van die streek en van de jaarboeken, vond in de laatste uitgave ook nog deze uitspraak: 'De Twentenaar houdt van een kort gebed en een lange metworst" 'Wel, Simpkins, waarover wilde Je met me praten?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5