Afrikanen buiten zichzelf Kerkvernieuwing wordt planmatig geblokkeerd 1 !S Oud-voorzitter GB ds. Boer overleden Trouw Kwartet Protestanten in Italië hebben eigen tv-rubriek Vaticaan veroordeelt euthanasie Prinses Margriet morgen 29 vandaar *SS «sl >0 Bockenetal Russische aanval op. radio-uitzendingen TROUW/KWARTET DONDERDAG 18 JANUARI 1973 door H. Biersteker Weg met jullie zendelingen! Hou jullie geld maar! Laat ons alleen! Laat ons eindelijk onszelf zijn! Probeer liever jullie eigen werelddeel te bekeren! Met deze hartstochtelijke uitroepen, die menigmaal in de discussies vielen, hebben de Afrikanen op de conferentie in Bangkok hun grieven jegens de westerse zending geprobeerd duidelijk te maken. Het was niet leuk, maar wel nuttig om erbij te zijn toen de Afrikaanse furie losbarstte. Wat maakt hen zo kwaad op ons? Ik heb gepro beerd de grieven op een rijtje te zetten. Naast zelfstandige Afrikaanse kerkbesturen hand haven we 'zendingsbesturen' die in feite de touw tjes in handen houden. Vooral de fundamentalis ten hebben geen enkel vertrouwen in de Heilige Geest want zij geven niets uit handen. Wij blijven Afrikanen het gevoel geven dat zij toch eigenlijk eerst wit zouden moeten worden om de volle wasdom des geloofs te kunnen bereiken. Wij blijven met zendelingen de plaatselijke kerkelijke leiders voor de voeten lopen en hinderen daarmee een eigen ontplooiing, zoals de onafhankelijke kerk van de profeet Simon Kimbangu in Kongo te zien heeft gegeven. (Deze indrukwekkende miljoe- nenkerk heeft zich geheel zelfstandig uit een paar 'overgewaaide' bijbelfragmenten ontwikkeld ondanks hevige vervolgingen door de Belgen in de koloniale tijd). Van een werkelijk delen van mensen en middelen voor de zending in zes continenten zoals dat al jaren heet is niets terechtgekomen. Een eigen Afrikaans antwoord op het evangelie wordt al heel gauw als gevaarlijk en heidens beschouwd omdat de in Europa gegroeide uitleg van de Schrift zich daar niet meteen mee verdraagt Maar dat het blanke racisme Afrikanen van hun diepste eigenheid berooft dat is tot veel 'zendende kerken' uit Europa nauwelijks doorgedrongen, getuige haar verzet tegen het programma tot bestrijding van het racisme. Het westers christendom heeft niet het recht om voor Afrikanen uit te maken wat zich wèl en wat zich niet verdraagt met het evangelie. Aldus de verwijten. 'Het is afgelopen met de politieke bevoogding', zei Burgess Carr, secretaris van de Afrikaanse raad van kerken, 'nu moet het ook afgelopen zijn met de kerkelijke bevoogding. Het centrum van de christenheid in de wereld is allang verschoven van het blanke, welvarende en machtige westen, naar het zwarte, arme en mach teloze Afrika.' En hij haalde een statistiek uit 1972 aan volgens welke 149,3 miljoen van de 363,3 miljoen Afrikanen christen was, dat is 40,6 per cent. (41,6 percent werd daarin als moslem opge geven). De zorg die men van Aziaten vaak hoorde, namelijk dat de kerk groter moet worden, was dan ook niet die van de Afrikanen. Hen ging het er veel meer om: hoe wordt de kerk vernieuwd, hoe wordt de kerk echt Afrikaans? Bethuel Kiplagat Die vraag naar de eigenheid, de identiteit, beheer ste zozeer de discussies dat er op een gegeven moment zelfs gezegd werd: het heil is dat je over de vervreemding van je eigen cultuur en volk ■V héénkomt. Dit nu werd anderen te gortig. Bete kent het volgen van Jezus niet juist vervreemding van je eigen omgeving? vroegen een Oostduits theoloog en een Perzische bisschop. De Afrikanen waren gegriefd: jullie begrijpen het niet. De Latijnsamcrikaanse theoloog Rubem Alves pro beerde te bemiddelen: leidt het evangelie er niet vanzelf toe dat je een critische afstand neemt van je omgeving en achtergrond? Ja, maar dat moet je eigen daad zijn en niet opgelegd door derden, zei een Afrikaan. Wij zijn vervreemd van onze cul tuur niet door de aard van het evangelie maar door de westerse cultuur. Het meest opmerkelijk was de oprechtheid waar mee sommige van de Afrikanen de kracht aan hun eigen offensief ontnamen soms vormden ze een gesloten front, dan weer spraken ze elkaar I tegen. Bethuel Kiplagat, de leider van de grote hulpoperatie van de kerken in Soedan, slaakte de verzuchting: 'God bewaar ons als er alleen maar macht wordt overgedragen van het westen aan de bestaande structuren bij ons. Ik vraag me af wat er dan met ons zou gebeuren.' Later legde hij uit dat die Afrikaanse structuren veelal kopieën van het westen zijn, zodat men moeilijk kon verwach ten dat de verhoudingen menselijker zouden wor den. Maar iedereen weet hoezeer Kiplagat zich ook zorgen maakt over het tribalisme, het exclu sieve stamdenken dat vaak op de loer ligt in zulke structuren. Hoe komt het dat jullie kerken toch om zendings medewerkers blijven vragen? vroeg iemand aan de Kenyaan John Gatu. 'Omdat er geld aan zulke mannen vastzit', antwoordde deze eenvoudig. 'En die kerken worden daar lui van: ze moeten zélf naar middelen gaan zoeken en dan worden ze opgebracht ook. daar zijn tal van voorbeelden van.' Tegelijkertijd weet echter Kiplagat als geen ander dat de enorme vluchtelingenprogramma's en ook nu de Soedan-operatie weer gebonden zijn aan westers geld. Geen enkele uitspraak of uit roep kan dus algemeen geldend zijn. Zonder moeite konden de Afrikanen hun charge doorzetten tot in de slot-documenten van de conferentie toe. Maar toen ze daar eenmaal prijk ten voelden een paar zich er onbehaaglijk over: waarom alleen onze problemen met de identiteit zo breed uitgemeten, hebben de Aziaten ze dan niet?, vroeg de Zuidafrikaan Gabriel Setiloane. En Kiplagat zei ronduit dat hij de conclusies wat simplistisch vond en unfair jegens de westerse zendelingen. Een wonderlijke anticlimax, die na tuurlijk stof zou kunnen geven voor allerlei kwaadaardige uitleggingen. Voor mij hebben ze alleen maar duidelijk gemaakt hoezeer de verhou ding met het westen een liefde-haat-verhouding is, ook kerkelijk. Het is een voorhoede die er ons attent op maakt, in de kerken in Afrika zal men het nog lang niet overal bespeuren. De niet doorgezette Afrikaanse furie op de conferentie in Bangkok was niet iets om meewarig over te doen, maar noopt tot ernstig westers zelfonderzoek. Vooral na de opmerking van Setiloane: 'Ondanks mijn ervaringen met blanken ben ik christen, en daaruit blijkt dat God groter is.' De redactie behoudt tlch het recht voor om ter opname in deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. Bf| fiublikatie wordt met dc naam van de ozender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan het secretariaat hoofd redactie Trouw-Kwartet. Postbus 859, Am sterdam. Hergroepering Laten we komen tot de vorming van twee confessionele' partijen: een Pro gressieve Confessionele Partij (voor de progressief denkende confessionele stemmers) en een Conservatieve Con fessionele Partij (voor de conservatief denkende confessionele stemmers). Confessioneel: a. In de werkplaatsen van deze bewegingen zijn we aan spreekbaar op ons pogen navolgers van Christus te zijn. b. We houden de mogelijkheid open om als partij over tuigend te spreken van de Hoop (ver wachting) die in ons is. Progressieve- Conservatieve: deze woorden zijn erg tijdgebonden. Ik hanteer ze in over eenstemming met het huidige algeme ne taalgebruik. Ze geven een voor de politiek uiterst belangrijk mentali- teitsverschil aan. Het lijkt mij de hoogste tijd dit mentaliteitsverschil ook in de vorming van confessionele partijen zijn plaats te geven. Wolfheze I. Th. Bootsma beginselen noch aan Gods woord. Ik ben groot geworden bij Kuyper Iden- burg, Colijn en Schouten. Het was bij hen: eerst Gods woord en Gods Wet, daarna de wereld. Maar thans staat de wereld voorop. Leider Schouten zou zeggen: alle beginselen die van God afvoeren staan op een hellend vlak. en glijden stee»ds dieper af. We moe ten terugkeren naar God en Zijn Woord. Nieuw Lekkerland J. W. de Lange Medisch comité Ten onrechte wordt vaak gemeend dat de hulp van het Medisch Comité Nederland-Vietnam (MCNV) alleen voor Noord-Vietnam bestemd zou zijn. Weliswaar gaat onze hulp in verband met de aanvoerroutes via Noord-Vietnam. maar een groo' deel is bestemd voor de medische diensten van de bevrijdingsbewegin gen in Zuid-Vietnam. Laos en Cam bodja. Deze organisaties zijn alle ver tegenwoordigd in Hanoi en zorgen zelf voor verder transport. Zoals be kend besturen de bevrijdingsbewegin gen het grootste deel van de dne genoemde landen en hebben zij de zorg voor de bevolking, die zwaar geteisterd wordt door de massale bombardementen. De officiële doelstel lingen van het MCNV zijn: Het inzamelen van gelden voor aankoop en verzending van medische goederen, medicamenten instrumen ten. boeken enz. naar de gezondheids diensten van Noord-Vietnam. en van de bevrijdingsbewegingen van Zuid- Vietnam. Laos en Cambodja. Het steunen van landelijke en locale werkgroepen bij de organisatie van aktiviteiten ten bate van het MCNV. Het geven van informatie over de oorlog in Indo-China. Bijdragen op postgiro 1090500 t.n.v. het MCNV blij ven 'noodzakelijk.' Amsterdam van Brasil zegt: nietes, er is niets beschreven. Wij verkopen aan new comers duizenden hectares. Jullie houden nog tienduizenden hectares' jachtgrond. Indianen benaderen met primitieve wapens de new-comers. De ze brengen vuurwapens mee. De Here God verhoede de uitroeiing van de indianen als in Noord-Amerika. Een boerengezin emigreerde in 1948 uit het 'onleefbaar' volle Nederland naar de 'onleefbare' prairies van Canada. Ze kwamen met 12 kinderen van 18 tot 2 jaar. Een journalist vroeg naar het motief van emigratie. 'Gebrek aan zuurstof in Holland' was het ant woord. Prachtstof voor de newspapers. De oudste dochter trouwde al gauw en heeft nu 14 kinderen; alle wolken van gezondheid. De andere 11 kinde ren zijn op 1 na alle getrouwd en hebben vele kinderen. Zo wordt Cana da 'leefbaar' gemaakt. Dit is histo risch. De Wijk G. W. Kaemingk Genade (2) Ds. H. J. Hegger roerde in Tr/Kw van 9-l-'73 het onderwerp 'genade' aan. Ik zou hem en vele anderen willen aanraden Hand 20:24 eens met Rom. 1:16 te vergelijken; dan komt men tot de conclusie dat genade niet alleen betekent: een onverdiende gunst, maar dat het een kracht Gods is tot zaligheid. Ten overvloede moet nog vermeld worden dat het Griekse woord voor 'kracht' dynamis is, waar ons woord dynamiek van afkomstig is. Jac. 2:14-19 werpt ook op de 'goede werken' een licht, dat ds. Hegger te pas kan komen. Schiedam H. van Holten Euthanasie (1) R. C. J. Smeenk Uit de gratie De confessionele partijen gaan in hoog tempo uit de gratie der kiezers, staat in de krant. Dit ligt niet aan de De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N V. De Christelijke Pers Directie; Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: Drs. J. Tamminga. Hoofdkantoor N V. De Christelijke Pers; N Z. Voorburgwal 276 - 280, Adam Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro; 26 92 74 Bank; Ned Midd Bank (rek nr 69 73 60 768) Gem giro X 500. Politie en pastores (2) Ik heb bezwaar tegen de generalise rende wijze, waarop hoofdagent Visser sprak over priesters en predikanten wanneer hün verzocht wordt een doodstijding bij een familie in hun gemeente over te brengen. Ik neem aan, dat de betreffende agent minder prettige ervaringen heeft gehad. Maar ik weiger te geloven, dat deze hou ding van predikanten en anderen al gemeen is; ik denk zelfs, dat dit uitzonderingen zijn. In de zeege meenten (zelf stond ik veertien jaar in Katwijk aan Zee) brengt de politie vrijwel nooit zulk een verschrikkelij ke tijding, maar geeft de boodschap door aan de dominees. Hoe moeilijk het ook is. we lieten nooit verstek gaan en menen zelfs, dat het beter is. dat, althens in kerkelijke gezinnen (maar misschien ook in andere geval len wel) dit gebeurt via een pastor. Dit met alle waardering voor de poli tie en haar werk. Zwolle ds. W. A. B. Hagen Er wordt gewag gemaakt van euthana sie in Friesland. De artsen, die ver klaarden, dat ze wel eens iemand hadden gedood uit barmhartigheid, waren van mening dat 'euthanasie gerechtvaardigd is wanneer het ont luisterend karakter van een lijden een zinvol sterven onmogelijk maakt, waar al reeds een proces van sterven begonnen is'. Indien men echter als arts ook nog christen zou zijn, dan weet men, dat God genezing kan bren gen ook in de meest hopeloze geval len. Als de arts of de familieleden van een bejaarde patiënt dat niet meer geloven, dan zou doden inder daad barmhartig kunnen zijn. Hoewel ook dan de zaak nog niet geheel is bekeken. Wanneer men immers be gint met de legalisering van de gena- dedood voor bejaarden dan zijn er nog wel andere groepen te vinden die voor zo'n barmhartigheid in aanmer king komen. En als een dergelijke legalisatie zou zijn geperfectioneerd dan hoeft er maar een Hitier aan de macht te komen om naar willekeur mensen te doden. Den Haag ROME (EPD) Na lange onderhan delingen met de Italiaanse televisie is het de bond van protestantse kerken in Italië voor het eerst gelukt, weke lijks vijftien minuten zendtijd te krij gen voor een kerkelijk t-programma. In de rubriek, die 'Protestantesimo' gaat heten, zullen de 200.000 Italiaan se protestanten wekelijks geïnfor meerd worden over kerkelijke proble men en acties. Met de leiding is de journalist dr. Roberto Sbaffi belast. Adviseur is do minee Aldo Comba. Op een persconfe rentie zei Comba, dat de kerken de zendtijd niet zullen gebruiken 'om preken te houden'. Men wil veelmeer proberen 'het evangelie te verkondi gen door de mond en de daden van hen. die het evangelie in hun leven serieus nemen.' ROME (DPA) De verdediging van euthanasie getuigt naar de mening van de Vaticaanse radio van een egoïs tische en materialistische mentaliteit. De arts moet er zich ten allen tijde van bewust zijn, dat hij optreedt als een 'onverzoenlijk tegenstander van de dood'. Noch de ongeneeslijkheid van een ziekte, noch de onverdraag lijkheid van de pijn stellen hem vrij van de verdediging van het leven, waartoe hij zich heeft verplicht. Slechts een wetenschap, die op elk ogenblik het leven van de mensen verdedigt en beschermt, kan als 'men selijk' worden gekwalificeerd. Deze verklaring van het Vaticaan wordt door wa.rnemers mede in verband gebracht met de komende rechtszaak, 7 februari in Leeuwarden, wegens euthanasie. UTRECHT (KNP) Teneinde ruim 3500 seculiere priesters een grotere zekerheid voor hun oude dag te bie den, zullen de Nederlandse r.k. bis dommen 62 miljoen gulden in de kas van de stichting pensioenfonds van de Nederlandse bisdommen storten. Prinses Margriet viert morgen haar 29ste verjaardag. Ter gelegen heid hiervan maakte Max Koot deze foto. Van een onzer redacteuren ZOETERMEER Ds. G. Boer, oud-voorzitter van de gereformeerde bond, is gistermorgen plotseling overleden. Hij werd 59 jaar. Begin vorig jaar had ds. Boer reeds om gezondheidsredenen vervroegd emeritaat ontvangen. Hij verleende echter nog bijstand in het pastoraat in Zoetermeer, zijn laatste gemeente. Ds. Boer maakte vele jaren deel uit van het hoofdbestuur van de gerefor meerde bond. In december 1966 volg de hij wijlen prof. dr. J. Severijn op als voorzitter. Eind 1969 droeg hij op medidsch advies de voorzittershamer over aan ds. W. L. Tukker. Zowel in het weekblad De Waarheidsvriend, waarvan hij in die jaren eindredac teur was, als op de vergaderingen van de bond was ds. Boer steeds bezig met de ontwikkeling in de hervormde kerk, die hem met grote zorg vervul de. Voortdurend stelde ds. Boer vast, dat de reorganisatie via de kerkorde van 1951 op niets is uitgelopen. Fel keer de hij zich tegen wat hij zag als ondermijning van de presbyteriale structuur van de kerk. Raden, redac ties, instituten met hun vrijgestelden overwoekerden volgens hem steeds meer de ambtelijke vergaderingen. Bijzonder fel was zijn strijd tegen schaalvergrotingsplannen, die de structuur van de territoriale gemeen te aantastten. Reformatie Ds. Boer was ervan overtuigd, dat alleen een grondige reformatie de hervormde kerk kon redden. De kerk diende zijns inziens veel van haar breedtewerking te laten gaan, om zich te concentreren op de roep van de levende God. In plaats van het mach teloos ho.icn van het ene experiment naar het andere, riep ds. Boer op tot een hartelijke verootmoediging voor God en een wachten op Hem, totdat Hij de kerk de weg zou wijzen in eenvoud en godsvrucht. Pas als de gemeente helemaal open ligt voor God en zijn Woord, pas als zij de totale toegekeerdheid van hart en le ven tot God en zijn Woord kent, zal zij de wereld tot zegen zijn. Ds. Boer werd in 1913 in Bodegraven geboren. Sinds 1943 diende hij achter eenvolgens de hervormde gemeenten Ecmnes-Buiten, Putten. Gouda, Lunte- Brief van advies: O oen Kerk Euthanasie (2) M. L. Ouwendijk yan en onzer verslaggevers Emigratie Veel dank voor het Amazone-artikel (Tr/Kw 4-1-73). In Paranè, Brasil, zijn 3 Nederlandse nederzettingen: 1911, 1952, 1960. Geëmigreerd zijn 200 gezinnen. Teleurgesteld teruggekeerd 25 ge zinnen. Merendeels wegens verlangen naar de vleespotten van Egypte (niet hatelijk bedoeld, veelszins begrijpe lijk). Enkele gezinnen vertrokken zuidwaarts naar Rio Grande do Sul. Zij verzwakken ook de nederzettingen. Begrijpelijk en toch jammer. Een en kel gezin trok noordwaarts, kocht van de staat 400 ha. in Mato Grosso, een groot gebied bevolkt met indianen die leven van de jacht. En nu dreigt een drama. Indianen zeggen: wij zijn al duizend jaar eigenaars. De regering De recente euthanasie-affaire in Noordwolde roept herinneringen op aan vroegere volks-rechtspraken. Men wil het doden op verzoek een schijn van rechtvaardiging geven door erop te wijzen, dat de bevolking erachter staat. Wie hierin een rechtvaardiging tracht te zoeken, is in een merkwaardig gezelschap! Tijdens het Hitler-regime worden op die manier de progroms op Joden gerechtvaardigd. Ook de lynchpartijen op negers zouden op die manier goed kunnen worden gepraat en last but not least, het doodvonnis over Christus, dat ook uitgesproken werd door het volk, dat unaniem schreeuwde: 'Kruisig Hem'. Wie zich erover wil oriënteren, waar toe het doden op verzoek leidt, doet er goed aan het recente proefschrift van dr. Menges eens te lezen over de •Euthanasie' in het Derde Rijk. GEROEPEN Wij zijn nog niet geheel loi evangelielezing van de laatste^ 'de roeping van de eerste di De katholieke orde van lezingj ste er terecht bij de roeping f' mal 3). t lij zal Itig» hï jonge Samuël (1 Samual 3). bij het nadenken over die i opviel was dat de roep van mengt in de roepstemmen mens in deze wereld bereiki de zoon des mensen zich be der de mensen zodat er h« ander toe nodig is om hem halen en te leren kennen des mensen, zo is het roepen. Wij worden eindeli pen. Wij leven tegen h< grondsgeluid van de roep bloed, van onze zinnen, van Het roept en zoemt en dre door. Wij worden iedere dag gekonfronteerd met stemmen achter zich roepen, van Hare tot the family of God. Er geen einde aan te komen. H en daar is het! Met koort;>el komen mensen ons bezweren van ons leven te missen wa niet op hun voorstellen die de ingaan. Als je hen geit verlosser al duizend keer men en heeft hij vrijwel ter aarde ongebruikt gelate den van die verwarrende reikt ons de roep van God, i met die van de jonge Samu wat aarzelende eerste disci] hun weinig indrukwekkeni Rabbi, waar woont gij? Die beslist en bescheiden. Het achtergrondsgeluid. De roep ruist niet in ons bloed, sp bloed ook niet aan, vandaar die zich op dat bloed beroepi niet veel van moeten hel roep negéren of onherkenbi Maar die roep is wel bevrij de wijze waarop het bevrijdend is. Andere hoeft niet meer, we moeten geloven. Laat ze maar roep niet op in, het is verspilde roep van God is niet daarin het een roepstem is, maai de enige roep is die een echt mensenleven roept. Uit heid aan de ondeskundige een leven met Hem die werkelijk kent en onze nien die er alles van weet. Bevri te bevrijden. Geroepen om recht gedaan om recht te c hartigheid bewezen om barnja; zijn, liliaar e 'Alleim zal d naai irecte jk is alige het op h ten nd o in biei 'atert: :ring Rij >n, ai iversi jen. Rijm •rs li - 8°' Ds. G. Boer ren, Huizen, Katwijk aan Zee en Zoe termeer als predikant. Hij was lid van het hoofdbestuur van de gereformeer de zendingsbond, praeses van het breed modera'men van de classis Gou da en had in 1950 zitting in de generale synode. Van zijn vele publikaties noemen wij: Heden en toekomst van de gerefor meerde gezindheid," Gedachtenwisse- ling over de positie en problemen van de gereformeerde bond (samen met prof. dr. H. Berkhof), Crisis der mid- den-orthodoxie, Onze plaats in de her vormde kerk. Prediking der verzoe ning. Verbond en prediking, Roeping en belo en vele preken en bijbelle zingen. De begrafenis is maandagmiddag in Zoetenneer na een rouwdienst in de Morgensterkerk, die om een uur be gint. NED. HERV. KERK Beroepen: te Kamperveen: ma, kand. te Utrecht; te Le H. Zwiers te Gieterveen-Ga veen. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Renswoui delijke dienst): drs. J. Vei'"rs em .pred. te Wildervank. Beroepen te Zwijndrecht Lindt: F. B. Fennema te De» GEREF. KERKEN (VRIJG) Beroepen te Den Haag-Loos< M. Sliggers te Avereest-Dedi GEREF. KERKEN (VRIJG. Bedankt voor Zaandam: K. da te Doorn. GEREF. GEMEENTEN IN Bedankt voor Terneuzen: Veenendaal. var gea ;de 1 de Hei ;te 1 opzei geg ken b esami Midd techn 1 Dei tei t st d i eeiior de g aid HEEMSTEDE 'Het heeft er alle schijn van, dat de blokkade van de kerkvernieuwing in Nederland systematisch wordt doorgezet.' Dit zegt de landelijke adviesraad van 'Open Kerk' in een brief aan een aantal hogere beleidsfunctionarissen in de r.-k. kerk in ons land. Machteloosheid en moedeloosheid over de toenemende onderdrukking van de pastorale vernieuwing nemen hand over hand toe, zo constateert de brief. De bisschoppen worden steeds meer gedegradeerd tot louter uitvoer ders van het beleid in Rome, onder druk van 'een geheimzinnig opereren de minderheid en de vertegenwoordi gers van de Romeinse curie in Den Haag.' Neerbeek P. Frissen Omdat 'in de bisschoppenconferentie een breuk is gekomen, die openhartig V TclgCn beraad onmogelijk maakt en verlam mend werkt op het landelijk beleid' is de brief niet gericht aan de bisschop pen, maar aan hun vicarissen, offici- aals en economen, aan leden van bisschoppelijke beheers- en beleids commissies, de besturen van de orga nen voor de liturgie, de katechese en de oecumene en de besturen van de religieuzen. Wel kregen de bisschop pen een afschrift. 'Wij weten, dat uw positie uiterst delicaat is en dat u voortdurend wor stelt met het dilemma: gaan, ontsla gen worden, blijven', aldus Open Kerk. 'U zult de dreigende ontwikke ling im de toekomst niet met uw mede-verantwoordelijkheid willen blij ven bevestigen.' In de brief wordt tenslotte gevraagd, wat de beleidsfunctionarissen denken te doen tegen een eventuele herhaling van wat zich in Rotterdam en Roer mond heeft afgespeeld; tegen de po gingen om het starre Romeinse stand punt door te voeren ten aanzien van wat op oecumenisch terrein in Neder land is gegroeid; tegen de verstarring in de liturgische ontwikkeling; tegen de pogingen om oude best&ans- en onderwijsvormen bij de priesteroplei ding te herstellen; tegen het Romein se ingrijpen in de ontwikkeling van de katechese; en tenslotte tegen het terugdringen van de kerk in het maatschappelijk isolement, 'dat zij zo moeizaam bezig is te veriaten.' Open Kerk werd een jaar geleden opgericht als reactie op de benoeming van bisschop Gijzen. Tot de onderte kenaars van de brief behoren dr. W. Boelens, prof. dr. W. Goddijn, mevr. drs. T. Govaart-Halkes, prof. dr. F. Haarsma, dr. L. Layendecker, prof. dr H. van der Linde. J. Dominicus - Portret Uitgeverij: J. H. Gottmer Prijs: ƒ12,50. De Alkmaarse geschiedenis minicus, die al heel wat gidsen op z'n naam heeft zich ditmaal gewijd aan i ven portret van het zonnë- dos, 'de bruid van de zon', tien jaar is het grootste eiland van de Dodekaneso gelegen tussen Klein-Azië een enorme trekpleister v tiegangers geworden. Het alleen de witte stranden tisch werken, het is ook c van dit eiland, aanwezig wekkende resten van een middeleeuwse cultuur, met ven in de Turkse wijk van stad. Het eiland, dat als s] volkeren rondom de de o zee heeft dienst gedaan, bevolking van 65.000 zieli aantal woont er 30.000 in plaats, het resterende spreid over 14 dorpjes deels een exotische ligging, geeft adviezen over verblij tochten, vervoer er i taxi's en autobussen ete en hotelaccommodatie, met nuttige wenken voor gebenedijde oord in hun vi gramma gaan opnemen en meer geconfronteerd wo: it kaap Agio Milianos, waar i lo opnamen werden gemaakt a; film 'De kanonnen van Nav ffeth com: is ling n bi ebere het: iouv d heid ip chtii 'Ui n. I het letting n m e le®end. m ij-w icht ilijk i ind< va It v< oost i lopi: -•lie MOSKOU (AP) Russis#"?.; teiten maken zich zorgenu invloed van westerse godsdit* dio-uitzendingen op Russisi* raars. Een artikel in het blad Trud bestempelt de ge uitzendingen als pro] militante anti-communistei communisme van binnen ondermijnen. 'Zij trachten ideeën op te dringen, die aan het Sowjet-volk', aldus cit r to I da;

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2