Vpro vanavond: 99$ Geestverwant gehoor stemt in met kritiek op vorming jongeren de Vpro... waard om naar te kijken». waard om lid van te worden! Jonge Zuidmolukkers beboet voor gevecht met groep Italianen Rechercheteam werpt zich op aantal kledingdiefstallen 'Voor siergewassen nog ongekende mogelijkheden' RONO wordtË achtergesteli ft 'Operatie aap' Het gist, gromt, sist en borrelt in HET GAT VAN NEDERLAND Radio-actief afvfe 'Europees' opsla; vraagt parlemenr" Een bank, die er ookvoor zomervakanties is Advocaat-fiscaal doet aanval op bond dienstplichtigen firn TROUW/K^ VRTKT DONDERDAG 18 J \M \K1 1973 BINNENLATS'D T1I^T\ ADVERTENTIE Van onze onderwijsredactie UTRECHT Het vormingswerk mag de werkende jongeren wel kritisch maken, maar niet onaan gepast. Opbouwende kritiek op de bestaande maatschappij is welkom, maar de jongeren mogen niet vervallen in een puur negatieve houding. Deze visie op het vormingswerk gaf drs. B. Henny. hoofddirecteur van Siemens Nederland. gisteren in Utrecht op een congres over 'bedrijfs leven en werkende jongeren'. Het congres was belegd door de Maat schappij voor Nijverheid en Handel. De voorzitter van de maatschappij, dr. Th. P. Tromp, kondigde de heer Henny aan als speciale deskundige op dit terrein vanwege het conflict dat twee jaar geleden speelde tussen Sie mens en het Haags vormingscentrum, dat volgens Siemens duidelijk tè kri tisch was. Koud kunstje De heer Henny zei dat de vormings centra de jongeren best kritisch mochten maken, maar dan kritisch in de zin van: het oordelen in staat. Het is een koud kunstje jongeren van 15 laar eenzijdig te beïnvloeden zodat ze of negatief-kritisch worden of confor mistisch. Bij dat laatste is de moder ne onderneming trouwens ook niet gebaat, aldus drs. Henny. In de mo- Van een verslaggever TIEL Justitie en politie in het hele land beramen zich op dit ogenblik over de vorming van een speciaal rechercheteam, dat de steeds toenemende reeks van inbraken en diefstallen van bont mantels, suède jassen en andere kostbare kledingstukken en tex tiel tot klaarheid moet brengen. Volgens de politie is vorig jaar in ons land voor 5 miljoen gulden aan kle ding gestolen. Dit jaar is voor bijna 1 miljoen gulden aan kleding ont vreemd. Volgens de politie lijkt het erop dat een zeer goed georganiseerde bende be een zeer goed georganiseerde bende betreft, die op professionele wijze te werk gaat. derne onderneming met zijn medezeg genschap heb je juist veel meer aan mensen met een kritisch denkvermo gen. Vandaar zijn conclusie dat 'het vormingswerk de jongeren in staat moet stellen op positieve wijze de bestaande maatschappij kritisch te be kijken zonder te vervallen in een puur negatieve houding'. Te duur De ruim vijfhonderd aanwezigen rea geerden over het algemeen instem mend op het betoog van drs. Henny. Voor een deel zal dat het gevolg zijn van de totale afwezigheid van werken de jongeren. Er waren wel enkele vertegenwoordigers van hun officiële organisaties, maar daar bleef het ook bij. Dergelijke congressen zijn ook niet bedoeld voor werkende jongeren. Alleen de toegangsprijs van vijfender tig gulden (exclusief reiskosten) maakt dat duidelijk genoeg. Maar goed, de stem der werkende jongeren kon toch worden gehoord dankzij de aanwezigheid van Jan Jet- Het aantal inbraken in kleding magazijnen en mode- en textielzaken is vooral in de Betuwe, het land van Maas en Waal, Brabant. Oost-zeeland én Noord-Limbprg de laatste tijd op vallend groot. In Hillegom heeft de rijkspolitie dins dag voor meer dan 110.000 aan gestolen kleding en textiel achter haald. Vier personen werden aange houden, verdacht van heling. In Ven- lo zijn drie inwoners uit deze plaats aangehouden, eveneens verdacht van heling. Bij huiszoeking werd een hoe veelheid kleding ter waarde van 250.000 in beslag genomen. De kle ding was gestolen in Winsum, Nue- nen. Best. Hilvarenbeek, Bergeijk en Tiel. Volgens de politie wordt veel van de gestolen goederen over de grens naar België gebracht. ten. secretaris van het NVV-Jongeren- Contaet. Toen vanuit de zaal de vraag werd gesteld of het vormingswerk niet te links was, stelde hij de weder vraag of het traditionele onderwijs misschien niet te rechts geweest was. In de rekenboekjes op school ging het vroeger altijd over appels en peren die voor zoveel gulden werden inge kocht en dan voor een hoger bedrag met winst werden verkocht. De vraag was dan: hoe hoog is de winst? Maar je zag nooit sommen die gingen over een gezin met acht kinderen en een klein inkomen, waarbij dan de vraag zou moeten luiden: hoeveel moet de vader overwerken om zijn gezin in leven te kunnen houden?' Zowel Jetten als de heer J. F. Buur- meijer (directeur van een vormings centrum in H engelo) zeiden dat je het vormingswerk moeilijk het stem pel links kon opdrukken. 'Ik ben bang dat sommige mensen vormings werk dat goed is meteen links vin den', aldus Jetten. En Buurmeijer voegde daaraan toe: 'Als je bezig bent met de vorming van de werkend? jongeren moet je je ook bemoeien met het bedrijf waarin die jongeren werken. En dan zul je ook stuiten op dingen in de maatschappij die veran deren moeten. Als dat links is, dan hoop ik inderdaad dat het vormings werk links is. Maar dat bedoel ik dan niet in partij-politieke zin'. De heer Buurmeijer pleitte wel voor nauw overleg tussen vormingscentra en bedrijfsleven. Dat betekent niet dat bedrijven verantwoordelijkheid krijgen voor de programma's. Maar door beter contact kan er wel meer wederzijds begrip komen over waar mee men in bedrijf en vormingscen trum bezig is. Personalia Promoties: Gepromoveerd tot doctor in de letteren: F. G. G. Govers (Kath Univ. Nijmegen). Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde: J. M. Boon (K.U. Nijmegen). Directeur-generaal Landbouw Ir. J. W. Wellen zal per 1 mei ontslag nemen als directeur-generaal voor de landbouw en voedselvoorziening van het ministerie van landbouw en visse rij. Hij keert terug naar het bedrijfs leven. Ir. Wellen wordt algemeen directeur van een te Tilburg geves tigd verzekeringsconcern. Zijn opvol ging is nog in beraad. Verwacht wordt dat ir. Wellen ook zal vragen te worden ontheven van het voorzit terschap van een aantal colleges. Ir. Wellen, geboren in 1920 te Neerbosch, is werkzaam geweest bij de Noord- Brabantse Christelijke Boerenbond (NCB) te Tilburg, sedert 1961 was hij opvolger van ir. A. W. van de Plas- sche als directeur-generaal voor de landbouw. Hij is ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Onderscheiding Koningin Juliana heeft oud-minister ir. P. J. Lardinois benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Ir. Lardinois kreeg in het 'Catshuis' in Den Haag de versierselen, behorende bij deze hoge onderscheiding, uit handen van mini ster-president B iesheu vel ADVERTENTIE De mensapen van Artis zijn gisteren verhuisd naar Burgers dierenpark in Arnhem waar zij acht maanden lang te gast zullen zijn omdat hun behui zing in Amsterdam ingrijpend wordt verbouwd. Om te voorkomen dat de gorilla Barbara (bijna 200 kilo) de reis minder aangenaam zou vinden kreeg zij uit voorzorg een spuitje en werd zij aan 'handen en voeten' gebonden, (foto boven). Op speciaal vervaardigde brancards werden de vier daanra onder de wol gestopt en kon de reis beginnen. Vanavond van tien uur tot kwart over elf Anlwoordno. 500. Hilversum A Ik geef mij op als lid-abonnee op Vrije Geluiden 29.40 per jaar 15.30 per halljaar 7.65 per kwartaal B O Ik ben al vijl-gulden lid. maar verzoek u thans dit lidmaatschap om te zetten in een abonnement op Vrije Geluiden. Daartoe heb ik ook de bij punt A (zie hierboven) gevraagde gegevens ingevuld. C O Stuur mij gratis proelnummers van Vrije Geluiden. D Ik geef mij op als lid-contribuant 5,- per jaar. E Ik wil graag meewerken aan deze VPRO ledenwertaktie. Stuur mi| daarom aanmeldingskaarten voor nieuwe abonnees. Naam Straat: n, TR 11 Plaats: Bloembollenexport stij gf on voldoende DEN HAAG 'Voor siergewassen in het algemeen liggen er nog on gekende mogelijkheden. De grote drang bij het publiek in onze we reld naar milieuverbetering en naar natuurbehoud en -verfraaiing speelt ons in de kaart. Eveneens de stijgende welvaart, die steeds nieuwe afnemers oplevert'. Tot deze conclusies kwam de heer H. J. Hvlkema. voorzitter van het pro- duktschap voor siergewassen in zijn nieuwjaarsrede. Hij maakte daarin melding van een stijging van de tota le siergewassenexport in 1972 met 15,8 pet: van 1.03 miljard tot 1.19 miljard. In geld was de stijging iets groter, in procenten was hij kleiner dan in 1971. toen was het 18,3 pro cent. De snijbloemen en bloemkweke- rijplanten boekten in het afgelopen jaar met 26 procent de grootste voor uitgang, bij de bloembollen het kleinst: 3,1 procent, van 420,1 mil joen naar 433 miljoen. Dat het met die bloembollen niet helemaal naar wens loopt komt vol gens voorzitter Hylkema enerzijds door een zich niet snel genoeg uit breidende export, waardoor het infla tietempo niet kan worden bijgehou den. anderzijds door bijzonder goede gewassen, wat met name op de tul- penprijzen veel invloed heeft. De en orme opbrengsten per hectare hebben een aanzienlijk surplus veroorzaakt en wat in vorige jaren nooit voorkwam gebeurde in het afgelopen jaar wel: aan het eind van het seizoen hadden kwekers nog aanzienlijke hoeveelhe den voor verkoop geschikte bollen in voorraad. Deze hebben ze op het laat ste moment nog bij het surplusfonds van het produktschap ingeleverd. Van de andere bloembollen dan tulpen zijn de resultaten bevredigend ge weest, aldus de heer Hylkema. Binnen het totale buitenlandse afzet gebied voor Nederlandse siergewassen gaat volgens de voorzitter de EEG een steeds belangrijker rol spelen. Nu, na de toetreding van Engeland, Denemarken en Ierland, zal dit nog veel sterker aan de dag treden. MARKETING Door een rapport van de technische hogeschool twente is de Nederlandse sierteelt volgens de heer Hylkema een stap dichter gekomen bij het ontwer pen van een 'marketing management systeem', gericht op doelmatige orga nisatie van de marketing-activiteiten. In eerste instantie zal het in de bloemisterijsector worden uitgewerkt. Rel in Eerbeek berecht Van een verslaggever ZUTPHEN Tien Zuidmolukse jongeren zijn gisteren door de Zut- phense politierechter veroordeeld tot voorwaardelijke gevangenis straffen van één tot zes weken en boetes van honderd tot tweehon derd vijftig gulden De jongelui hadden begin augustus vorig jaar met klewangs, bijlen en messen een veldslag geleverd met een groep Italiaanse gastarbeiders die in Eerbeek ondergebracht waren. Drie Italianen met bebloede hoofden wer den afgevoerd naar een ziekenhuis in Apeldoorn. Bij een belegering van de villa, waarin de Italianen woonden, werd voor bijna acht mille schade aangericht aan ruiten en auto's. Alle verdachten (van 18 tot 25 jaar) gaven de geweldplegingen en vern lingen toe. De meesten zeiden geen spijt te hebben van hun actie, die door de officier van justitie mr. F. H. Vrijlandt werd bestempeld als wraak neming. Op 30 juli zouden enkele Italianen namelijk nogal hardnekkig enkele Ambonese kinderen van tien en elf jaar hebben verjaagd uit de danszaal Bosoord in Eerbeek, waar mee de moeilijkheden begonnen.. Mr. Vrijlandt prees de contactraad van de Zuidmolukkers in Eerbeek, die inmiddels door gesprekken een betere verstandhouding met de Italianen heeft bewerkstelligd. Hij prees ook de verdachten voor hun vlotte bekente nissen, zij het dat geen van hen de vernieling van de auto's wilde toege ven. Kwalijk vond de officier het dat de jongelui verklaarden geen spijt te hebben en dat zij in een soortgelijke situatie hetzelfde weer zouden doen. 'Er kunnen doden vallen', waarschuw de de officier. 'Is het dat waard? Deze jongeren zijn stuk voor stuk niet kwaad, maar in een groep zijn -ze uiterst gevaarlijk'. Het gedrag van de Italianen keurde de officier evenmin goed. Hij kondigde aan dat zij later zullen worden berecht. Het vooron derzoek is nog niet afgerond. 'Er zijn Italianen die met steiletto's rondlopen en daarmee heel handig zijn. Sommi gen hebben bovendien vuurwapens wat misschien de Ambonese jongelui HELMOND De zestienjarige J. P. M. van Bummel uit Gemert is in Helmond omgekomen. Bij het inhalen van twee fietsers kwam de jongen, die ook op de fiets was, op een rijwielpad in botsing met een tegemoetkomende bromfietser. ook afschrikt. We kunnen in dit land nu eenmaal geen rassenonlusten dul den', aldus de officier. STRAATSBURG, BRUSSEL AP, REUTER) —Het Europe L lement heeft de negen lidstate j roepen, een gemeenschappeli van opslagplaatsen voor radioai val aan te leggen. In een gisteiK algemene stemmen aanvaarde tie wordt de Europese Commi vraagd, de Ministerraad voo hiertoe te doen. De afgevaardi) V lardini (soc), die namens de i commissie van het parleme woord voerde, klaagde dat de sie bij sommige regeringen brek aan medewerking was Frankrijk had geweigerd en V> 'een koppig stilzwijgen bewaar Di Namens de Europese Commissgn. industrie-commissaris Spinell dat alle lidstaten nu zijn g< aan de besluiten die op de ti rentie over milieubescherming*" c rijs zijn genomen. Het is nu van de Commissie, aan te gev er precies, met behulp van he ment, moet worden gedaan. Di0 regeringen zouden volgens aan deze richtlijnen zijn g Het Commissielid trad wat sus nadat de afgevaardigde Vai (chr-dem) had voorgesteld, sai nemen tegen landen die de b van het Europese Parlement ze aangelegenheden niet resp (ADVERTENTIE) NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Een zomervakantie boeken is een kwestie van vertrouwen. Verstandige mensen doen dat tegen woordig bij hun bank, de NMB. Omdat je daar meteen alle kaarten in één hand hebt. Niet alleen deskundig advies voor 'n reis, waar solide organisaties als Hotel plan en Fit achterstaan. Ook nuttige en nodige dingen als vreemd geld voor onderweg. Reischeques voor als-je-er-bent. Een reis verzekering en annulerings verzekering, voor de zeker heid. Of de huur van 'n safe, om kostbaarheden een veilig onderdak te geven. Prettige zomervakantie! Bijeenkomst roor besproken sroep te duur DEN HAAG De advocaat-fiscaal bij het hoog militair gerechtshof mr. G. J. de Lint heeft gisteren een aanval gedaan op de 'bond voor dienstplichti gen' (BVD). Hij deed dat in zijn requisitoir in de zaak tegen de 21- jarige Hagenaar J. van W. die destijds als dienstplichtig soldaat in de leger plaats 't Harde 'de soldatenkrant' had verspreid, het blad van de BVD. De krijgsraad in Arnhem had het blad krijgstuchtondermijnend geacht en had Van W. een boete van 200 opgelegd. Ook de advocaat-fiscaal noemde het blad opruiend en krijgs- tuchtonidermijnend en eiste tegen de ex-soldaat 200 boete en een voor waardelijke gevangenisstraf van twee weken met een proeftijd van twee jaar. 'De gebruikelijke geldboetes voor de verspreiders van de soldatenkrant hel pen niet, en omdat het de bedoeling is de activiteiten van de venijnige en stellig illegale organisatie van de BVD terug te drijven en uit te scha kelen kan daarom niet langer met boetes worden volstaan', meent mr De Lint. bedi ba hyp toöpe Van een onzer verslaggevers >ant GRONINGEN Het Kan dr. K. van Dijk (VVD), voi van de programmaraad van gionale Omroep Noord en (RONO), wil deze omroep 1 jjjj ken van de NOS. Dr. van Dij daarmee zijn eerdere stan culi heeft herzien, vindt dat de 1 rekl door de NOS stiefmoed Jeg® wordt behandeld. ag De heer Van Dijk zei ons Higev' nieuwe opstelling niets te heeft met politiek. Het losmak(°et de RONO van de NOS lijk m belang in verband met de te vc ten opkomst van de lokale televisie. De WD huldigt het punt dat de regionale krant vers kans moeten krijgen hier; te doen. Dr Van Dijk is het eens. 'Als ik mijn mond had daan om die politieke achtei zou ik dat niet als voorzitter RONO-programmaraad hebben Dan had ik dat wel als VVD-Ka gezegd', aldus dr. Van Dijk. het Kamerlid zal hij zijn sta opnieuw herzien zodra de NO if"1 enkele voorwaarden vlldoet. E onder andere meer geld komi NOS besteedt relatief meer g< de landelijke dan de regions™ roep. De beste mensen wordei door uit de regio weggezogen, Van Dijk. Verder moet de z'°Pr van 6 tot 8 uur verschoven naar een gunstiger tijdstip. D Van Dijk zegt zijn aversie te opgebouwd 'sinds de NOS de N Indertijd waren NRU en NTS hem op de goede weg. De N looft ook het een en ander ma volgens hem niets. De persdier f de NOS wil (nog) geen comn aö° geven. Volgens de heer Va heeft hij zijn herziene standpi niet in de RONO-programmara^,' voren gebracht. Wel heeft hij cember al gezegd dat hij 'op stond' zijn mening te herzien., nu gebeurd. ïini regc U erh ekl opl ir wc !cke 'E erh Kamerlid meent:

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 16