itgerekend Bayern München Nooitgedagt in kleine vierkamp Noren vijandig tegenover profschaatsers ju r opa Cup I Europa Cup II UEFA Cup 'Hebberige' Donner glijdt toch nog uit u in kwartfinales van toernooi om Europa Cup voor zwaar karwei tz Kohn #reden met K Belgrado ije met moeite Grieken: 2-3 porter' gestraft IP/KWARTET DONDERDAG 18 JANUARI 1973 SPORT T13/5K13 [entus (Italië)UjpestDosza (Hongarije) takTrnava (Tsjech.)Derby County (Engeland) [amo Kiev (Rusland)Real Madrid (Spanje) i (Nederland)Bayern München (West Duitsland) Schalke '04 (West Duitsland)Spartak Praag (Tsjech.) Hibernian Edinburgh (Schotl.)Hajduk Split (Joeg.) Leeds United (Engeland)Rapid Boekarest (Roemenië) Spartak Moskou (Rusland)AC Milan (Italië) FC KaiserslauternBorussia Mönchengladbach (W.-D.) OFK Belgrado (Joegoslavië)FC Twente (Nederland) Tottenham Hotspur (Eng.)Vittoria Setubal (Portugal) Liverpool (Engeland)Dynamo Dresden (O.-Duitsland) bnze sportredactie fJKFORT Uitgerekend Bayern München. In principe hoeft zich over de kracht van niet één tegenstander werkelijk zorgen Jken. In Europa is er misschien op dit moment slechts één club- |tie, die zich op hetzelfde niveau als de tweevoudige winnaar i Europa Cup kan scharen. En dat is dan de Westduitse kam- I Bayern München. Voor het verdere verloop van het Europese [oernooi is het dan ook jammer, dat beide ploegen al in de [finales (7 en 21 maart) tegen elkaar in de piste komen. Op pa- 1 Bayern München-Ajax immers een thrillerachtige finale van [enement kunnen zijn. itduilse international Jürgen ;ki grabbelde gisteren in zijn lats Frankfort de namen van en Ajax achter elkaar uit de ie-koeler. Grabowski constru- ip die manier het meest sensa- duel in deze editie van het om de Europa Cup voor ipiocnen. Ajax speelt eerst in Veertien dagen later ie return in de Beierse hoofd- jrabowski zorgde voor nóg een door voor het toernooi om de •ker de beide nog overgeble- festduitse vertegenwoordigers, [aiserslautern en Borrusia igladbach in de kwartfinales [elkaar te zetten. FC Twente roor de Europa Cup III eerst ktAAG FC Twente heeft met Jon uit a a t van de loting voor de Jnales van het toernooi om de t^Cup met OFK Belgrado als te- ider, de kans Feyenoord te voor de beschamende uitscha- in de tweede ronde. Na een A 1 itrijke thuiswedstrijd, die jij ford met 4-3 won, verloren de immers in een slechte return waardoor OFK verder mocht Dus ai i c< december plaatste OFK zich kwartfinales door de uitwed egen het Bulgaarse Boreo Sta- ora met 3-1 te winnen met ïtcn van Zee (2) en Santrac. el op eigen veld was in 0-0 ffege de nationale competitie - FK Belgrado de derde positie ranglijst van de eerste divisie, heeft 21 punten uit 17 wed en als deelcijfers 23-16. Rode ilgrado is eerste met 26 punten iz Mostar staat tweede met één ihterstand. Spitz Kohn van FC Twente 1 kansen voor zijn ploeg.: 'I'k it het Joegoslavische spel ons Het is technisch goed. OFK is niet de sterkste tegenstan- we konden treffen. Ik zou die nog wel graag eens aan het illen zien, maar dat zal niet lijk zijn. Momenteel is er in ivië een winterstop. Pas op de voor ons eerste treffen begint met de competitie. Ik zal in ïvail eerst met onze Joegoslavi- rvedoelman Misic gaan pra- weet ongetwijfeld meer van •ado dan ik', ic zag wel moeilijkheden voor ite. 'OFK is een goed elftal internationals. Maar er zijn m. Ik dacht dat we het kunnen Ik voorspel overigens dat we nis moeilijker zullen krijgen Belgrado'. rder Drost vond OFK Belgrado ilijkste tegenstander die er bij egen Dynamo Zagreb hebben twee jaar geleden ook niet gekregen. Daar werd het 2-2 s konden we nog maar net met nen. Ik had liever Kaiserslau- Vittoria Setubal gehad'. :1. Otj in Belgrado tegen OFK, dat eerder dit seizoen Feyenoord uitschakelde. Kroon De grootste aandacht zal zich echter op Bayern München en Ajax richten. De ploegen zijn echter verre van gelukkig met de vroege confrontatie. Ajax niet, omdat er nog zes veel minder gevreesde opponenten voorra dig waren. Bayern niet. omdat het elftal de kans om eindelijk eens een kroon op haar grote internationale reputatie te zetten aanzienlijk voelt dalen. Bayern München heeft onder leiding van trainer Udo Lattek (38) de laatste jaren een reeks indrukwekken de resultaten opgestapeld.. Alleen de Europa Cup 1 ontbreekt nog. In '67 werd wèl de Europese beker voor be kerwinnaars binnen gehaald. Bayern München reikt zelfs in de altijd door felle concurrentie gekleur de Bundesliga langzamerhand naar een eenzame post. Nu Borussia Münchengladbach dit seizoen in de race naar de landstitel een onderge schikte rol speelt, twijfelt geen West duitser meer aan het uitkomen van de verwachting, da.t Bayern het kam pioenschap moeiteloos zal prolonge ren. Bayern heeft direct na de Olym pische Spelen het fraaie, met ruim 80.000 zitplaatsen uitgeruste nieuwe stadion van de stad in gebruik geno men. Sinds die tijd noteert de club als een van de weinige ploegen in de Bundesliga een aanzienlijke hoger aantal toeschouwers 'Waar' Het publiek krijgt meestal 'waar' voor zijn geld. Niet alleen is Bayern op eigen terrein nauwelijks te verslaan, ook probeert het voortdurend het ac cent op positief voetbal te leggen. Lattek heeft van zijn elftal een sterke eenheid gesmeed. Kön dat ook doen, omdat hij al enkele seizoenen met een nauwelijks gewijzigde basis-opstelling speelt. De as van het elftal wordt ongetwijfeld gevormd door de interna tionals Beckenbauer, Breitner en Mliller. Ook doelman Maier, Schwar- zenbeck en Olympisch uitblinker Hoe ness behoren tot de selectie van bondscoach Helmuth Schön. De kracht van aanvoerder Franz Becken bauer werd onlangs nog onderlijnd, toen hij als opvolger van Johan Cruijff tot 'Europees voetballer van het jaar' werd uitgeroepen. Paul Breitner is vooral de laatste anderhalf jaar naar een zeer opmerkelijk niveau gegroeid en 'Bomber' Gerd Müller geniet sinds zijn doelpunten-produktie tijdens de strijd om het wereldkampi oenschap in Mexico zelfs wereldfaam. Bayern en Ajax zullen elkaar in het Amsterdamse Olympisch Stadion op 7 maart voor de derde keer dit seizoen bleem mag worden. Zij zijn bang voor ons en als wij het ook voor hen zijn zullen we het in ieder geval niet laten merken. Het is een ploeg met erg grote namen maar daarvoor heb ben wij geen angst. De wedstrijd zal op de tactiek moeten worden uitge vochten want wij weten tenslotte alles van eikaars kwaliteitenPiet Keizer meende dat Bayern München de slechtste van alle mogelijke tegenstan ders was. 'Liever had ik helemaal niet tegen hen gespeeld. Ik had het uit schakelen van de Duitsers bij voor keur aan een van de andere ploegen overgelaten. Zonder overdrijving: 'Ik ben werkelijk bang voor deze tegen stander. Dc overwinning die wij in het begin van het seizoen bij hen behaald hebben (50) is geen maatstaf. Wij waren toen al drie we ken aan het trainen en zij geloof ik pas drie dagen'. 'Ik wil geen lastpost zijn' Van onze speciale verslaggever DAVOS Dinsdagavond, zo luidde het zondag na het omstreden be raad tussen de nationale technische commissie van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond en herenkernploegcoach Leen Pfrommer enerzijds en de withete Ronnie Nooitgedagt en zijn 'privé- coach' Jorrit Jorritsma, zal de zaak van de vijfde startplaats voor het Europese kampioenschap in Grenoble opnieuw ter sprake komen. Dat nadere overleg was er uiteindelijk gekomen, nadat Nooitgedagt en Jorritsma het besluit van de technische commissie en Pfrommer, dat om de vijfde plaats in Davos nog een extra selectiestrijd zal wor den gehouden, fel hadden aangevallen. 'Het verschil van 0.14 secon den tussen Nooitgedagt en Jan Derksen', zo was de redenatie van de technische commissie en Pfrommer, 'is te gering om die vijfde plaats nu al definitief aan Nooitgedagt te geven. Vooral de 500 meter zal bij een selectiewedstrijd in Davos een belangrijke wedstrijd zijn'. Ronnie Nooitgedagt 23 jaar weet nu, nu het allang dinsdag avond is geweest, nog steeds niets. 'Officieel heb ik gehoord dat er over deze zaak niet meer is gesproken, omdat de mensen zelf er niet meer bij zijn'. Stuy Bayern Miinchens trainer Udo Lattek. ontmoeten. Als voorbereiding op de competitie zijn al twee vriendschappe lijke duels afgewerkt. Ajax won zowel in München (50) als in Amsterdam (21). Franz Beckenbauer over de loting: 'Wij hadden het niet ongeluk kiger kunnen treffen'. Dat was trou wens de tendens van de reacties in het gehele elftal, dat met twee Dunten voorsprong op Fortuna Düsseldorf aan de tweede helft van de competitie gaat beginnen. Middenvelder Franz Roth: 'Het lot heeft ons de moeilijk ste tegenstander gebracht. Maar het is goed, dat we eerst in Amsterdam spelen, want we hebben ons nog steeds geplaatst voor de volgende ron de als we met een uitwedstrijd begon nen. Ook Ajax is niet onverslaanbaar'. Ajax en Bayern hebben het dit sei zoen in het toernooi om de Europa Cup nog niet moeilijk gehad. Ajax lootte in de eerste ronde vrij en versloeg in de achtste finales de Bulgaarse kampioen CSKA Sofia (3 1 en 30). De Westduitsers wonnen in de eerste ronde van het Turkse Galatasaray (11 en 60) en over rompelde daarna het zwakke Omonia Nikosia van Cyprus met 90 en 40. Bayern toonde zich gisteren weliswaar geschokt door de loting tegen Ajax. de Beierse ploeg ontving echter óók het bericht, dat in de toekomst van de recettes geen vermakelijkheidsbe lasting meer hoeft afgedragen te wor den. Voorzitter Wilhelm Neudecker: 'Onze uitgaven verminderden hierdoor met 30.000 mark per jaar, waarvan echter weer bijna vijftig procent ven nootschapsbelasting moet worden af getrokken'. Op het mistige Glasgow Airport, waar Ajax al anderhalf uur wachtte voor het vertrek naar Nederland, n> dc loting voor de kwartfinales van de Europa Cup als een wat tegenvallende verrassing aangekomen. Aanvoerder Johan Cruijff: 'Ik had heel wat betere tegenstanders voor ons geweten in deze ronde. Maar ik geloof toch dat Bayern München voor ons geen pro- Heinz Stuy had als tegenstander liefst Spartak Trnava gehad. 'Bayern München is nog toch zonder meer een van de sterkste ploegen die wij had den kunnen treffen'. Jan Mulder vond dat het nauwelijks slechter had ge- kunt al zag hij Derby County ook als een van de zwaarste tegenstanders. Trainer Kovacs: 'Het belangrijkste voor ons is dat wij tegen de tijd van die ontmoetingen geen blessures meer in de ploeg hebben. Ik stel mij voor dat zij net zo bang zijn voor ons als wij voor hen. We hebben 1 twee keer tegen Bayern München gespeeld en in die wedstrijden hebben wij van elkaar wat plus- en minpunten kunnen zien, hoewel het geen werkelijke krachtme ting was gezien het verschil in trai- ningsopbouw van de beide ploegen. Ik durf echter rustig te zeggen dat geen van ons zich deze tegenstander alin de kwartfinales had gewenst. Nu de confrontatie tussen West-Duitsland en Nederland op landenniveau op dit moment onmogelijk is, is het bijzon der interessant te ervaren hoe de twee beste ploegen uit die landen tegen elkaar spelen'. Ruud Krol: 'Bij het afscheid van de EEG-wedstrijd in Londen hebben wij tegen die Duitsers gezegd: misschien zien wij elkaar binnenkort weer. Ik had niet verwacht dat het al in de kwartfinales van de Europa Cup zou zijn. Bayern is een van de zwaarste tegenstanders die zijn overgebleven'. Voorzitter Jaap van praag was niet ontevreden als een van de weinigen. Ronnie Nooitgedagt: 'Ik stap direkt in het vliegtuig als ik toch moet rijden', zei hij bij zijn vertrek aan Schiphol maandag, zal zaterdag en zondag de kleine vierkamp op het snelle natuur ijs van Davos normaal rijden. 'Maar', voegde hij er aan toe, 'ik zie dit beslist niet als dé selectiewedstrijd voor Grenoble. Word ik alsnog buiten de ploeg gelaten, dan vertrek ik maandag echt uit Davos naar Neder land. Niet om dan direkt het schaat sen de rug toe te keren. Ik rijd op het ogenblik voor mijn plezier, van daar dat ik ook dit weekeinde start. Dat plezier heb ik deze winter weer teruggekregen. We (Nooitgedagt, Not- tet, coach Jorritsma) hebben alles zelf moeten doen. Door gelden van derden konden we naar Inzeil en Oslo. Hoe wel we veel hebben kunnen doen, lig je qua mogelijkheden toch achter bij kernploegleden. Vandaar ook, dat het niet reëel is om nu te zeggen wat in het recente verleden nooit gebeurd is ook voor het Europese kampi oenschap moet er om de vijfde plaats worden gereden. Als dat voor het wereldkampioenschap was gebeurd, akkoord'. Nooitgedagt voelt zich in het schaats wereld je een wat miskend persoon. Niet alleen o mdeze zaak. al zegt hij: 'Nu wordt er plotseling verteld dat deze regeling al voor het nationaal kampioenschap was doorgesproken. Maar niemand wist het, behalve dan de technische commissie en Pfrom mer.' Nooitgedagt voelt zich ook mis kend door het verleden. Toen hij als 19-jarige al doordrong tot de kern ploeg, maar nooit de doorbraak kon bewerkstelligen, ondanks de elfde plaats op de wereldranglijst aller tij den. Nooitgedagt: 'Ik ben al eens een keer door een extra selectiewedstrijd uit de ploeg gereden. Door Nottet, terwijl ik wel de meeste afstanden won. Pfrommer zegt nu. 'Nooitgedagt heeft zich internationaal nog nooit waargemaakt', maar Grenoble wordt voor mij pas mijn eerste grote interna tionale kampioenschap'. Als Ronnie Nooitgedagt uit de ploeg voor Grenoble wordt gereden door Jan Derksen (Nooitgedagt: 'Wat ge beurt er, wanneer J. Derksen dit week einde de tweede Nederlander wordt en ik de derde; vlieg ik er dan ook uit?'), zal hij verbitterd naar Neder land terugkeren. Nooitgedagt: 'Heeft er iemand dit weekeinde na de natio nale kampioenschappen erop gewezen dat ik in de eerste bocht van de 500 meter niet helemaal goed liep, waar door ik enkele tienden van een secon de verspeelde? Niemand toch? Maar wel betrekt men andere dingen ten nadele van mij bij de uiteindelijke samenstelling van de ploeg. De betere klasseringen van Jan Derksen op de 5 en 10 kilometer. Het verschil was echter zo klein (2 seconden op de 5 km-red.) dat je daarom moeilijk kunt stellen: Derksen komt er door bij de laatste zestien in het klassement van de Europese kampioenschappen en Nooitgedagt niet'. Ronnie Nooitgedagt laadt, door zich steeds af te zetten tegen de schaats- bonzen. het aureool op zich een que rulant te zijn. Ook zijn huidige kern ploegcollega's ageren er tegen. Nooit gedagt: 'Als je je mond echter niet open doet wordt er over je gelopen. Het wordt tijd dat de kernploeg zich eens gezamenlijk inzet voor de diver se belangen. Zoiets gebeurt nog wei nig. Maar wat de relatie met de jongens en met coach Pfrommer be treft: ik heb ook zondag al tegen Pfrommer gezegd, laten we proberen een zo goed mogelijke relatie op te bouwen. Ook met de andere jongens wil ik dat doen. Ik wil het niet tegenwerken. Ik wil geen lastpost zijn. Ik kom alleen voor mijn eigen belangen op'. PETER ONVLEE Moeilijk De Westduitser uit de ploeg. Horst Blankenburg, vond Bayern München de zwaarste van de zeven ploegen die in de kwartfinales uitkomen. 'Ik ge loof dat als wij thuis er in slagen twee of drie doelpunten te maken de halve finales bereikbaar zijn. Maar het is wel een verschrikkelijk moeilij ke wedstrijd. Voor mij valt het ook eigenlijk niet zo gunstig. Deze wed strijden zullen voor Helmut Schön zonder twijfel meetellen bij de beoor deling van mij voor een plaats in het Westduitse elftal en dan is het in wezen onredelijk dat van zulke wed strijden voor mij zoveel moet afhan gen want in Europa Cup-wedstrijden kom je zelden tot je beste voetbal'. WLJK AAN ZEE (ANP) De ernst waarmee schaken gepaard pleegt te gaan, beperkte zich gisteren tijdens dc tweede ronde van het Hoogoven schaaktoernooi, tot de speelzaal. In de demonstratiezaal, waar explicateurs op acht partijen tegelijk vivi-sectie ple gen heerst de sfeer van bruiloften en partijen. In die ruimte zaten ter wijl de omvangrijkste krachtmeting ter wereld nog maar net begonnen is Ard Schenk: 'Het lijkt wel alsof wij sclmrft hebben' (AFP)' In een wedstrijd voorronden van het wereld schap heeft Spanje in Athe- 3-2 gewonnen van Grieken- lij de rust was de stand 1-0 in ardeel van Spanje. Valdez in de 40e minuut het ope- elpunt. Veertien minuten na Dorde Coudas de gelijkmaker. Claramunt I gaf Spanje 12 later weer de leiding. In de jinuut maakte Domazos opnieuw iien minuten voor tijd scoorde Wijk Valdez het beslissende [t voor de Spanjaarden. Er wa- n0 toeschouwers. Scheidsrech- de Oostduitser Rudolf Glock- I groep zeven: 2 110 3 5—4 2 1 1 0 3 3—2 2 0 0 2 0 24 groep resteren nog de wedstrijden: riekenland (21 febr.), Joegoslavië okt.) en GriekenlandJoegoslavië (DPA) Een tsjechischf» upporter, die op 8 november vorig jaar tijdens de wed- Spartak Praag - Ferencvaros toernooi om de Europa Cup kerwinnaars een fles op het epP. kreeg door een rechtbank een gevangenisstraf van acht voorwaardelijk opgelegd. Praag had eerder van de een geldboete van 1000 Zwit- ancs gekregen. Van onze speciale verslaggever SKIËN Nood breekt wet. Ook voor de acteurs en regisseurs van de International Speed Skating League, voor wie de toekomst na het fiasco bij het eerste optreden in Den Haag weinig of geen perspec tief meer biedt. En dus worden er allerlei noodgrepen toegepast die de stefdag van de prof-schaatsbond zo lang mogelijk moeten uitstel len. Zoals gisteren toen de broodschaatsers naar diverse warenhui zen in Skiën en wijde omgeving trokken om te dienen als levende reklamezuilen voor het Europese proftoernooi dat het komend week end in de grootste stad (45.000 inwoners) van de provincie Tele- mark wordt gehouden. Neem topman Ard Schenk, neem wed strijdleider Johnny Nilsson en neem de Zweedse coach Hasse Barrehed. Voor hen was de plaats van handeling het warenhuis Domos in Porsgronn. een dorp zeven kilometer van Skiën gelegen. Lang tevoren had de direc tie van Domos in de regionale pers en via reklamebiljetten aangekondigd dat Ard Schenk op 17 januari 's middags tussen 15.30 en 16.30 uur handteke ningen zou uitdelen. De schoolhoof- denu it de regio zegden hun volledige medewerking toe aan deze reklame- campagne. Alle kinderen kregen vrijaf om Domos of een van de andere warenhuizen, waar andere schaatsers handtekeningen uitdeelden, te bestor men. STROOM Minder dan twee weken geleden was het verzoek (lees: bevel) van de voor zitter van de ISSL, Ned Neely, om in een Haags warenhuis handtekeningen uit te delen, nog aanleiding voor een duidelijk afwijzende houding van het Nederlandse profkwartet. 'De ISSL kan ons snel overal voor gaan gebrui ken', luidde toen het argument. Nu stond Schenk gedwee een uur lang een forse stroom kinderen van hand tekeningen te voorzien, terwijl hij diezelfde middag al eerder bij een autodealer hetzelfde karwei had opge knapt, een dealer die het automerk verkoopt, dat zaterdag een soortgelij ke achtervolging zal sponsoren als er in Den Haag werd gereden. 'Het profschaatsen zal in niets op een circus lijken', is er van het begin af aan geredeneerd. De ISSL begint langzamerhand echter verdacht veel overeenkomsten te vertonen met een circus. De gebeurtenis in Domos werd opgeluisterd door de plaatselijke fan fare. Via luidsprekers in 't warenhuis werd 't publiek opgewerkt om zich van toegangskaarten (van respectievelijk twaalf en een half of twintig gulden) of programma's te voorzien. Twee jon gens deden een vergeefs beroep op het overigens niet bijster talrijk ver tegenwoordigde oudere publiek. TWEE KAARTEN Na één uur Schenk bedroeg de oogst zegge en schrijve twee verkochte kaar ten en dat was dan nog aan de centrale kassa gebeurd. Sedert medio december, de datum dat de kaartver koop in het warenhuis Domos startte, zijn er 60 kaarten verkocht. Niet erg hoopgevend voor een verkooppunt dat zo dicht bij het toekomstige strijdto neel ligt Het verschil tussen de hand- tekeningaktie in 't Haagse warenhuis en in Noorwegen is dat de rijders er nu voor betaald krijgen, maar er staat anderzijds de duidelijke verplichting tot het meedoen aan deze akties van de organisatoren tegenover. Schenk: 'Wij moeten wel tot deze akties over gaan, omdat er anders helemaal geen kaarten onder de mensen komen. Als wij ons vertonen, trekt iedereen hier in Noorwegen zich van ons terug. Het lijkt wel alsof wij de schurft hebben'. ARD SCHENK goodwill met handtekeningen Slechts twee rijders hebben dispensa tie gekregen in deze handtekeningen- aktie. Jan Bols, die nog niet hele maal hersteld is van een recente griep en Eddy Verheyen, die op verzoek van coach Huiskens nog in Hamar is blijven trainen. Ard Schenk schrijft de antipathie van het Noorse publiek toe aan twee factoren: 'Het belangrijk ste is dat wij in Noorwegen de pers kompleet tegen hebben. Er wordt tegen ons geschreven. En dat vindt zijn oorzaak in het feit dat wij naar de mening van die mensen teveel verdie nen'. De tweede faktor houdt nauw verband met de eerste. 'De sociale verschillen zijn hier veel groter dan in Nederland. Er is in Noorwegen een tendens om die verschillen te nivelleren. En nu schrikt het heel wat mensen af als zij horen van kerels die in één weekend 35 mille verdienen. Toch verkijken de mensen zich hierop. Een goede voetballer heeft een jaarkontrakt van minimaal 50 of 60 mille. Daaroverheen komen nog- eens de premies van een heel seizoen. Dat halen we lang niet. Ik ben wel voorstander van het verlagen van het prijzenschema, maar dan moet daar wel tegenover staan dat er meer wed strijden komen'. Het is echter uiterst twijfelachtig of er nog meer wedstrijden gehouden zullen worden dit seizoen dan het Europees kampioenschap in Skiën en het wereldtoernooi in Gothenburg. Schenk: 'Er is een wedstrijd gepland het volgend weekend in Bergen. Maar het is nog lang niet zeker of er ijs is. Het plan om in Eindhoven een wed strijd te houden is definitief van de baan. Maar er is nog een kansje dat er op de Jaap Eden-baan nog een wedstrijd wordt gehouden. Neely is daarover in onderhandeling. VREES De ISSL vreest in Skiën een nieuwe fiasco. Er is een getal genoemd van 6.000 verkochte kaarten. Maar pas dit weekend zal blijken in hoeverre dat cijfer op waarheid berust. Schenk: 'Ik ben geschrokken van de aversie van de Noren tegen het profschaatsen. Er is hier een heel andere situatie dan in Nederland. Steeds weer word je eraan herinnerd dat je prof bent, dat je zoveel verdient. Bij het treiterende af. In Hamar dronk ik onlangs een kop koffie in een bar. Er kwam een vent naast me zitten, die zei: ja, nu is het anders hè, nu moet je het zelf betalen. En -zo gaat het continu door Er zijn duidelijke tekens dat het publiek niet achter ons staat'. JOOP HOLTHAUSEN HOOGOVENTOERNOOI Wit: J. H. Donner (Nederland) Zwart: A. Planlnc (Joegoslavië) Grootincestergrocp 2e ronde 1. d2-d4 Pg8-f6, 2. c2-c4 c7-c5, 3. d4-d5 e7-e6, 4 Pbl-c3 c6xd5. 5. c4xd5 d7-d6. 6. Pgl-13 g7-g6, 7. P(3-d2 Lf8-g7 (In een partij Spasski Fischer volgde eerst 7Pbd7); S. Pd2-c4 0-0, 9. Lcl-f4 b7-b6 (De zwartspeler introduceerde deze zet twee jaar geleden tegen Wuglc): 10. Lf4xd6 Tf3-e8. 11. Ld6-g3 (het beste) 11 Pf6-e4, 12. Pc3xe4 TeSxe4, 13. e2-e3 b6-b5. 14. Pc4-d8 Te4-b4. 13. Lflxb5 (Indien 15. PcS dan 15Tb2:, met sterke drei gingen). 15. Lg7-f8 (tegen 15Da5 «s 16. 0-0, een afdoendtegenglf); 1P. I,b5-c6 Lc8-a6 'De zwartspeler gelooft, dat 16. Pc6: 17. Dc«:. La6 faalt op do consequenties van 18. Dd5); 17. Lc6xa8 Tb4xb2: IS. Ddl-a4 (Vermoedelijk was hier 18. Pe4, sterker. Het is evenwel zelfs de vraag of wit reeds niet op de vorige zet tot consoli datie had moeten besluiten, door 17. Dd2.) 18 Dd8-f6. 19. Tal-cl (Nog het enige). 19L(8xd6, 20. f2-f4 (Een hkkcltje sterker lijkt 20. f3. doch na 20 Te2t 21. Kdl, Db2 ls de toestand evenmin hoopgevend). 20. Df6-f5. 21. e3-e4 Tb2- e2-, 22. Kel-dl Df5-h5 (Het verschrikkelijke aftrekschaak, dat zwart thans zal gaan ge ven. deed wit tot capitulatie besluiten). de kenners en betweters mannetje aan mannetje elke vondst of misgreep van de sprekers luidruchtig te becom mentariëren. Het toernooi-comité redu ceerde zelfs de voorsprong van de uitleggers met hun microfoon heb ben ze het hardste, dus laatste woord door de versterkers zachter te zetten. Ook dat hielp niet Men zette luidere kelen op. Vooralsnog was de winst van Planinc de enige beslissing van de tweede ronde. Waarmee niet gezegd wil zijn, dat er niet gevochten werd. De pun- tendelingen Wasjoekow-Ljubojevic en Najdorf-Zuidema waren inhoudrijk. Ree redde zich in de tweede zitting op inventieve wijze uit een vrijwel uitzichtloze situatie en kwam remise overeen met Ribli. Enklaar en Szabo gingen na het diner er opnieuw tegen aan. Grootmecstergroep (2c ronde): ReeRibli afgebr. F.nklaar—Szabo afgebr.. Tal—Bala- show Va—Vi. Donner—Planlnc 01, Najdorf— Zuidoma i/3y.. Langcwog—Hartoch '/4— WasjockowLjubojcvic Andersson Hort afgebr. Stand: 1 Tal 1 2/9 Ljubojevlc, Hartoch, Zuidema. Planlnc. Balasjow, Najdorf, Lange- weg en Washoekow 1 pnt: 10/15: Andersson. Hort. Szabo, Rlbll, Enklaar. Ree 1 afgebr.: 16: Donner. Meestcrgrocp: Relcher—Ghltescu >4—%: NiJ- dam—Sax 0—1: v. Scheltinga—v.d. Weldo afgebr BednarskiHecht afgebr.: Mark landKushnir afgebr.- QuinterosGerusel afg-br PorUsch—Kurajlca 1—0: Antunac— Adorjan 1—0. 1/3: Antunac. Sax. Portisch 1J4; 4/5: Ghltes cu. Relcher 1; 6/12: Gerusel, Kushnir. Hecht, v.d Welde, v Scheltinga. Bednarski. Mar- land 1 afgebr.: 13/14: Adorjan, Nijdam 15: Quinteros 0 l afgebr. en 1 uitgest; 16: Kurajlca 0 1 uitgesteld. Dameszonetocrnool: Zivkovic-Laakmann 10: PihajlicPoiohroniadc o1: TeodorescuJo- vanovic Vi—Ivanka—Timmer 10: Was- nctsky—OSiochru afgebr.; Hartston—Kattin- gcr 1—0: Wettstein—Radzikowska 0—1: Vree ken—Ferrer afgebr.; MerUni-Borisova afgebr-. Stand: 1/2: Radzikowska. Zivkovic 2: 3/4: Jovanovic. Polihroniade 1%: 5/6: Ferrer. Ivanka 1 1 afgebr.: 7: Hartston 1; 8/9: Teodorescu, Wasnetsky V, 1 afgebr.; 10/11: Kattingcr, haakman 'A; 12/14: Borisova. O Siochru. Vrceken 0 2 afgebr.; 15/16: Merllnl, Timmer 0 1 afgebr.; 17/18: Pihajlic, Wettstein 0.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13