uismiddeltjes tegen ijn forse aanslag op e nieren of de maag Aangekleed links haduwkabinet iet wenselijk' Baby's in ziekenhuis liggen op hun buik Voor'n vakantiereis loop je niet stad enlandaf. Daar ga je eenvoudig voor naar de Raiffeisenbank o! de Boerenleenbank. Raiffeisenbank BSI Boerenleenbank CDAGCVERS c Kom morgen de reisgids even halen Veel autobezitters willen betalen voor schone motor Beetje winter Staatsbezoek aan Indonesië kostte meer dan miljoen Het weer FRICANDEAU LA1TFN V90 500 gram BANANEN 1 kilo IMPORT ANDIJVIE 1 kilo tlO it en zwakte van linderheidskabinet Nieuwe methode (die voordelen heeft) in Enschede toegepast Kind in vijver verdronken pnF/KWARTET DONDERDAG 18 JANUARI 1973 BINNENLAND T3/K11 Mdelburgse internis t: alleen op recept jnze redacteur wetenschappen TERDAM Pijnstillende middelen waarin fenacetine is verwerkt, zouden alleen op recept mo- vorden afgeleverd, vindt de Middelburgse internist dr. J. Silberbusch. Hij promoveerde gisteren le Medische faculteit Rotterdam op het proefschrift Fenacetine en de nier. ADVERTENTIE lurig misbruik van fenacetine zaakt ernstige nierbeschadigin- Dr. Silberbusch heeft aangetoond aracetamol, een belangrijk stof- ingsprodukt van fenacetine, in erg van de nieren wordt opge- Verder heeft hij een groep van iënten onderzocht die langdurig lik van pijnstillers hadden ge- Hij kon daarbij typerende bij- ïde verschijnzelen aanwijzen die erkennen van dit ziektebeeld keiijker maken. bruikte pijnstillers die fenaceti- 'atten zijn onder andere Chefa- Witte Kruis, Saridon en de on- jschillende merknamen voorko- APC-tabletten. Vorig jaar nog in Nederland een nieuwe pijn- toegelaten (Finimal) waarvan tamol het hoofdbestanddeel is. •ecept scussie over fenacetine is be niet van gisteren. In Zwitser- Denemarken, Zweden en Fin- s het al jaren alleen op recept 'krijgen. De Inspectie voor de sniiddeflen van het ministerie rolksgezondheid in Den Haag zich tot nog toe op het stand- gesteld dat zo'n maatregel hier niet nodig is. Alleen is op de verpak king het opschrift verplicht, dat de middelen niet langer dan tien dagen achtereen gebruikt mogen worden zonder de dokter te raadplegen. Alle medicijnen zijn tenslotte gevaarlijk bij misbruik, luidt de Haagse redene ring, dus waarom zouden we nu juist in dit gevql speciale maatregelen ne men. De reactie van dr. Silberbusch op deze toestand heeft iets grimmigs: Zolang men in Nederland de verkoop van samengestelde pijnstillers vrij laat, zal het aanbod van patiënten aan kunstniercentra en niertransplantatie centra onnodig groot blijven. Oude middel Het is trouwens sterk de vraag of we fenacetine niet bijna helemaal uit ons geneesmiddelenpakket zouden kunnen weglaten. In een zorgvuldig opgezet vergelijkend onderzoek naar de werk zaamheid van enige pijnstillende mid delen in de Amerikaanse Mayo Clinic in Rochester, bleek het ouderwetse aspirientje behalve 't goedkoopste ook het meest werkzaam te zijn. Fenaceti ne deed het .jets, maar niet veel minder en werd door onderzoeker C. G. Moertel en medewerkers (New Engl. J. Med. Vol. 286, pag. 813) aanbevolen als 'redelijk alternatief voor mensen die niet tegen aspirine kunnen', in het algemeen mensen met maagklachten. Aanslag op maag Overigens is het aspirientje zoals het nu nog met tonnen per jaar over de toonbank gaat, volgens vakmensen een achterhaalde zaak, onder andere omdat het werkzame bestanddeel, het weinig oplosbare acetosal, de maag wand kan irriteren en zo maagklach ten in de hand werken of (bij regel matig gebruik) zelfs veroorzaken. Daar zijn intussen twee foefjes op gevonden. Er zijn acetosal-preparaten die oplosbaar zijn en dus minder plaatselijk de maagwand beïnvloeden, en er zijn preparaten waarin het ace tosal met een dun vliesje is omgeven dat in de maag niet oplost maar pas in de darm. Op een symposium eind vorig jaar zei de Nijmeegse farmaco- loog prof. dr. J. M. van Rossum dat eigenlijk alleen oplosbare acetosal-pre paraten in aanmerking komen. sheuvel reageert op mening Den Uyl: nze parlementsredactie HAAG De kans op de vorming van een progressief gekleurd larlementair kabinet is gisteren sterk gedaald. In confessionele lijkt de bereidheid om PvdA-leider, drs. Den Uyl tegemoet te jin zijn eisen, bijzonder klein. cöeleider mr. Biesheuvel zei lementadr of extraparlementair min- rnr. Biesheuvel zei geen behoefte te hebben aan mgekleed links schaduwkabi- esheuvel doelde daarmee ken- op de uitlating van Den Uyl op de dag tegen informateur dat een extra parlementair zowel din de bezetting van de srsposten als een programma trekken moet vertonen van ogressief minderheidskabinet, tieke kringen werd aangeno- it de fractieleden van de KVP over denken. KVP-leider ssen is gisteravond nog als bij Ruppert op bezoek geweest, leeft niets willen loslaten in ting van het beraad in zijn dat vandaag zal worden gehou- ldoende treft de andere mogelijkheden zowel Biesheuvel als Wiegel meegedeeld dat het parle- e minderheidskabinet van de onfessionele partijen met de 'allerminst voldoende onder lijn', hoewel informateur Rup- eerder te kennen had gegeven 'die mogelijkheid had gehad', kondigde aan dat hij te zijner nodig formeel zou verzoeken deze mogelijkheid te onderzoe- ok Biesheuvel bleek daar niet van. P-fraotie is unaniem van me at zij 'niet bij voorbaat nega- at' tegenover één van de vier en van een extraparlementair confessionelen met progres- confessionelen met VVD en iel DS'70, confessionele drie al- een extraparlementair kabinet zo breed mogelijke samenstel- liesheuvel zal zijn advies aan moten die als kandidaatminis- |n aangezocht om in het extra- otair kabinet te gaan zitten, fhangen van het gepresenteer de tsprogramma. heeft aangekondigd dat hij ogressief gekleurd extraparle- kabinet ten scherpste zal be- Hij dreigde met een motie mtrouwen, wanneer er een par- derheidskabinet gevormd zou worden van louter confessionelen. Zo'n oplos sing slaat helemaal niet aan bij de verkiezingsuitslag. 'Het wordt nu tijd, gezien de politieke situatie, de confes sionelen ertoe te brengen tot een politieke keus te komen tussen links en rechts', aldus de WD-fractieleider, die er bij zei dat hij wat dat betreft het geheel met Den Uyl eens is. Uit een telefonisch onderzoek van de VARA-actualiteitenrubriek 'Dingen van de Dag' is gisteravond gebleken dat de leden van de PvdA in grote meerderheid tegen een extraparlemen tair kabinet zouden zijn. Een aantal gewestelijke bestuurders sprak zich hiertegen unaniem uit. De Tweede- Kamerfractie mag hieraan buiten het congres om niet meewerken vinden zij. Van een verslaggever DEN HAAG Het staatsbezoek van koningin Juliana en prins Bernhard aan Indonesië in 1971 kostte de schatkist een totaalbe drag van 1.190.000. Voor de staatsbezoeken aan Luxemburg en aan West-Duitsland werden bedragen uitgetrokken van res pectievelijk 60.000 en 120.000. Minister Schmelzer heeft de Tweede Kamer een overzicht ge zonden van deze kosten. Daar uit blijkt dat het staatsbezoek van de gouverneur-generaal van Canada aan ons land een bedrag vergde van 150.000. In dit be drag was een post van 15.000 opgenomen voor de schoonmaak van het koninklijk paleis. Op uitdrukkelijk verzoek van de Kamer is een specificatie opge nomen van de kosten verbon den aan het bezoek aan Indone sië. Dit overzicht volgt hieron der: vliegtuigkosten 325.000 geschenken 75.000 regeringsgeschenk 50.000 voorbereidingskosten 90.000 uitvoeringskosten 94.000 verzekeringspremie 30.000 voorlichting - brochure 25.000 - boekje Koningin 25.000 - bijlage Indonesia Raja 12.000 - documentatie 17.000 - films 109.000 vrachtkosten 60.000 transport 50.000 diversen 28.000 onvoorzien 150.000 Een vakantiereis bespreek je bij de de bank voor iedereen 3000 vestigingen Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Meer dan negen van de tien particuliere autobezitters vindt dat er iets moet gebeuren aan de luchtvervuiling die door auto's wordt veroor zaakt. En van deze groep is ook bijna iedereen bereid de consequenties van zijn opvatting te nemen: dat het hem extra geld gaat kosten. Dit bleek bij een enquête die het bureau Marketing Service eind vorig jaar hield. Gevraagd welk bedrag het 'rijden met een schone motor' jaarlijks extra zou mogen kosten, prikte eenderde van de ondervraagden tussen honderd en vijf honderd gulden. Voor nog eens eenderde van de automobilisten het extra be drag toch onder de honderd gulden moeten blijven, en twaalf procent had er geen cent extra voor over. Maar negen procent noemde zelfs bedragen boven vijfhonderd gulden. De bereidheid om extra te betalen was groter dan het gemiddelde bij mensen met hogere Inkomens, bij bewoners van de randstad en bij eigenaars van Citroëns. Oudere automobilisten en berijders van Ford, Opel en VW waren minder enthousiast over een eigen aandeel in de strijd tegen de luchtvervuiling. (ADVERTENTIE) cUwSiller-cillel'cBeSte kguze SAKSISCHE LEVERWORST** 150 gram SNIJWORST ^r** 100 gram geldig t/m zaterdag U vindt alle andere VIVO-aanbiedingen op pagina 2en3vanUw damesblad Van onze weerkundige medewerker De weerkaart geeft nog geen uitzicht op een ouderwets transport van mati' ge tot strenge vrieslucht uit Rusland. Van de depressie, die de Portugese kust dinsdag beukte met stormvlagen van 150 a 160 km per uur en die in Sagres in het uiterste zuiden van dat land 80 mm neerslag in twaalf uur tijd bracht, gaat veel te weinig uit. De luchtdruk in het centrum was gisteravond alweer boven 995 mb op gelopen. Verder lijkt het hogedrukge- bied van 1033 mb wel gefixeerd boven west-Rusland en blijven de barome ters in Groenland, IJsland en Scandi navië veel te laag. Zelfs trekt een zwakke Jan May en-uitloper in ooste lijke richting over dit laatste gebied. In onze omgeving zal de te verwach ten vorst in de tu-eede helft van deze iveek in hoofdzaak licht zijn, met name in de nacht en 'ochtend. In de nacht van dinsdag op woensdag wer den bij ons plaatselijk waarden van 3 en 4 graden afgelezen, maar die hingen samen met een rug van hoge druk, die een sterke nachetelijke uit straling bevorderde en het kwik in Ierland zelfs tot 6 en noord-Enge- land tot 7 graden deed dalen. Het weer in ons land blijft de komende dagen overwegend droog onder in vloed van een hogedrukzone, die de verbinding vormt tussen de Azoren e Rusland en waarboven de circulatie op 12.000 meter westelijk is. Ons over zicht van gisteren werd afgesloten met de enthousiaste uitroep van onze Groninger medewerker: 'Het wordt menens, de wind is door west naar noord-noordoost geruimd,' Dat wij die weinig verandering ïZj fr<> RDAM In het gisteren ge- artikel van dr. G. J. Lammers extraparlementaire kabinetten zin verminkt afgedrukt, waar- !t verband verloren gegaan is. 'halen hier de betreffende ali- kte van een minderheidskabi- ongetwijfeld in zijn binding politieke groepering die het ir élan kan bezielen; maar het 's zijn zwakte. Deze binding is bepalend voor de inhoud van leringsprogram en maakt het hjk op wisselende meerderhe- spelen. Het minderheidskabi- it immers altijd verzekerd zijn steun van de minderheid als ln zijn bestaan. Tegenover deze te'd moet het zich als een Otair kabinet gedragen, dat Ben: het moet aftreden wan ly minderheid zich van zijn distancieert. Van een onzer verslaggevers ENSCHEDE In het Enschedese ziekenhuis 'Ziekenzorg' zijn de baby's dezer da gen 180 graden om hun as gedraaid en van de rug op de buik terechtgekomen. Voortaan zullen ze in deze houding, die enkele voordelen zou hebben ten opzichte van de klassieke manier van liggen, worden verzorgd of verpleegd. Eén van de kinderartsen van 'Ziekenzorg', dokter H. de Nijs Bik. maakte enkele jaren gele den op een congres in Wenen, voor het eerst met baby"s-op- de-buik kennis. De methode is door enkele Oostenrijkse kin derartsen in hun kliniek ont wikkeld. Er zijn in Nederland overi gens nóg twee drie klinie ken, die kort geleden overge gaan zijn tot de buikligging. Dit is onafhankelijk van el kaar gebeurd, maar stellig wel als gevolg van het in circula tie komen van een film, die gemaakt werd van deze door de Oostenrijkse kinderartsen H. Czerny en E. Reitenbauer ontwikkelde methode. Dokter De Nijs Bik: 'Ik ver wacht dat deze meer en meer wordt toegepast. Als men ver standig is zal men er beslist toe over gaan. We zijn er hier erg enthousiast over'. Aan het op de buik leggen van baby's zitten verschillende voordelen. Dr. De Nijs Bik noemt er een paar. Minder kans op rugklachten op latere leeftijd, minder heupafwijkin gen, minder moeilijkheden met neus en oren. Minder kans ook op stikken, doordat bij overgeven het braaksel niet in de luchtwegen kan komen. De voordelen liggen overigens niet alleen in het fysieke vlak; buikligging zou ook om psychische redenen te verkiezen zijn. De baby lijkt zich geestelijk beter te ont wikkelen in die houding. Van uit een dergelijke situatie kan het kind beter om zich heen kijken, meer contact maken met de omgeving en sneller tot initiatieven komen. En het op de zij leggen van de baby's dan? Om en om het linker en het rechter wangetje op het kussen, waarbij zelfs een" rol speelde uit welke borst er gedronken was. Waar schijnlijk deed (en doet) men dit om en om leggen om de symmetrie van het hoofd te bevorderen. Dr. De Nijs Bik blijft het erop houden dat de buikligging de voorkeur verdient Een zui geling wil zich toch naar het licht wenden. En ook dat gaat vanuit de nieuwe houding pri ma. Ook moeders die hun baby thuis hebben, doen er al dus dr. De Nijs Bik goed aan ze op de buik in de wieg te leggen. In Enschede hebben de moeders, evenals de ver pleegsters, positief op de nieu we methode gereageerd. Over wogen wordt een voorlich tingscursus voor de moeders over dit onderwerp te organi seren. -T<V BEWOLKING to MAX.TE MP. MIN. TEMP. WINDRICHTING uitroep meenamen was om te laten zien hoe lichtvaardig de volksweer- kundige zich soms vastbindt op uiter lijkheden. Wanneer, zoals in het ver melde geval, de wind spelenderwijs en 'schoon' door noord naar noordoost gaat, is dat in de meeste gevallen eerder een toevalligheid dan een systematische aanpak van een winter- van-de-daad. De klassieke inleiding tot serieus winterweer blijft het stor machtig dóórlopen van de westelijke wind naar noordwest tot noordoost, begeldid door regen, hagel en later sneeuwbuien. Gezegdes 'Sneeuw in het slijk, over drie dagen een harde dijk' en 'modder en sneeuw op de wegen, brengt vorst allerwegen' is op die situatie van toepassing. Tot nu toe in dit winterseizoen is daar geen enkel voorbeeld van geioeest. Helder geh. bcw. 3, 0: Luchth. Rtd. geh. bcw. 3, 0; Twente zw. bcw. 4. 0: VUsslngen geh. bew. 3, 0; Zd. Limburg geh. bew. 3. 0; Aberdeen onbew. 5, 0; Athene zw. bew. 16, 0; Barcelona h. bcw. 13. 0: Berlijn geh. bew. 0, 0.6: Bordeaux regen 8. 14: Brussel zw. bew. 3. 0: Frankfurt zw. bew. 2. 0; Genève zw. bew. 4. 1: Helsinki geh. bew. 3. 0: Inns- brück h. bcw. 1, 0; Kopenhagen mist 2, 0: Lissabon regenbul 13. 9: Locarno n. ontv.: Londen geh. bew. 5. 0: Luxemburg zw. bew. 1. 0: Madrid motregen 9. 4; Malaga zw. bew. 16. 4; Mallorca zw. bcw. 16. 0: München geh. bew. 1, 0; Nice regen 9, 22; Oslo geh. bow. 1, 0; Parijs regen 4. 0.1; Rome regen 11, 8; Split n. ontv.; Stockholm sneeuw 1. 1; Wenen geh. bcw. 2, 0: Ztlrich geh. bew. 2. 0: Casa Bianca zw. bew. 15. 4; Istan- boel regen 5, 1; Las Palmas n. ontv.: New York 1. bcw. ;Tel-Avlv n. ontv.; Tunis geh. bew. 12. g mm. HOOG WATER. 19 januari. Vlissingen: 1.56-14.22; Haringvlietsluizen: 3.36-15.54: Rotterdam: 4.35-17.08: Scheveningen: 3.13- 15.29; IJmuldcn: 3.46-16.02; Den Helder: 8.10- 20.32; Harllngcn: 10.29-22.42; Delfzijl: 12.16 Van een verslaggever OOSTERBEEK De tweejarige Jou- ke Maria Boersma uit Heelsum is in een vijvertje achter haar huns ver dronken. De vader heeft het kind gevonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11