ïiroep Wessel wil D'66 lui PvdA losmaken Minder vaak een eitje bij het ontbijt Vakbonden schorsen overleg met Hoogovens Progressieven willen garanties voor kabinet Zestienhoven op retour Geen reden tot angst voor puin rond gifhal F overlegt Imindering t personeel ntal PvdA h, otterdam osendaal drijven 1 en op het water Politicologen vragen om bemiddeling Dertig prominenten PvdA voor extra parlementair kabinet Sirene wil niet loeien Senaat akkoord: Rotterdam heeft nu universiteit Oorzaak: veranderingen in eetgewoonten Dr. 0. M. de Vaal stuurt bul terug Het weer If/KWARTET WOENSDAG 17 JANUARI 1973 RINNENLAND T3/K5 fractieleider Van M ierlo iveg rde: >70. ize p; r'ö [AAG De groep van ontevreden D'óó-ers, die zich heeft gevormd rond prof. Wessel uit Delft spanning af wat het congres van D'66 in maart zal besluiten. Zaterdag 27 januari komt men 1 om de voorlopige plannen voor het vormen van een nieuwe partij te bespreken. larlementsredactie besloten wordt de samen- met de PvdA op te zeggen en de fraktieleider in de Tweede mr. Van Mierlo, zijn functie 11 bikking stelt, heeft de groep ten behoefte aan een nieuwe i en: jn i iet congres besluiten tot op- D'66 (prof. Wessel houdt mogelijkheid rekening), dan :emtroep de plannen voor een festfartij gereed hebben. essel heeft aan het hoofdbe- jfst^n D'66 een brief gestuurd, hij meedeelt als lid van de bedanken om zijn handen louden om te kunnen onder in if de oprichting van een nieu- itigde progressieve partij van Tj>erale signatuur mogelijk is. onderzoek is hij nu druk •Wessel werkt geheel los van ;roep nieuwe partij van de kamerleden J. Huijsen en P. Zelissen (KVP). Deze tingkaarbij het hoofdbestuurslid de heer K. P. Bloema, zich ïgesloten, wil de fusie van de _j ifessionele partijen versnellen eens een progressieve partij Y\f tn het midden) vormen. ijm chten issel zegt te willen afwachten, .73 n a ori >eg( Ie 39, vc •Ige ositieve sfeer ?dia A sociaal-economische redactie J IT De Raad van bestuur i* heeft zich bereid verklaard °ie 6 betrokken ondernemingen *re. concern na te gaan hoe de ,Ü1 lssterkte in die ondernemin- riS worden teruggebracht. Zoals 1 s hebben de vakbonden aange- tot acties te zullen overgaan >op lim 500 ontslagen gedwongen Den porden uitgevoerd, iele eg met de raad van bestuur ;seade vakbonden nogmaals hun B)ar voren gebracht: geen uitbe- u van werk bij andere VMF- ifd», personelssstop ook voor het telineel, geen gedwongen ontsla- idsvorming voor onrendabele V( en van gesaneerde VMF-be- [ze In het overleg kwamen voorts ke overplaatsing, herscholing, jn, emiddeling en salarisgaran- eel raad van bestuur zal nu met he ikken ondernemingen nagaan eld or de vakbonden gedane voor- je ot de gewenste oplossing van lematiek kunnen leiden. Bin- vo ele weken zal een concreet ,ve i de vakbeweging ter bespre- ,an rden voorgelegd. Lila P van het gesprek werd mee feest het overleg in een positie- re, was verlopen. Woordvoerders ie lijkten dat het niet zozeer L de personeelsvermindering om de wijze waarop dit moet nwen' Namens de Raad van be- n VMF werd meegedeeld dat j s quo blijft gehandhaafd. gei) iari nti kse verslaggever lJj] IDAM Het aantal leden PvdA in Rotterdam blijft ndanks het feit dat de PvdA de afgelopen verkiezingen de lei liezers op haar hand kreeg. In tijd is het ledental gehal- percentage kiezers, dat te en i is, ligt lager dan in de :hi 8rote steden. Voor het gewest eslvan de PvdA is het een Dl e zaak. De partij zal zich lei maand beraden over een ;ri rfactie. ieltelde Rotterdam ongeveer ro vdA-leden. Het aantal mensen, ik# op de partij stemde, was veel j« dan nu. Thans is het ledental telnet aantal kiezers steeg tot id Slechts 2,8 procent van hen iel Is lid ingeschreven, b terdam gaven eind vorig jaar ;ei kiezers hun voorkeur aan de en lie in de hoofdstad 7.552 leden mi 1 is 4,8 procent van het aantal ?rl in Den Haag registreerde de sd '6.148 kiezers en 4.598 leden ledenpercentage van 4,7 pro oi en oorzaak van het dalend oi in Rotterdam kan de PvdA a "geven. 'Meer kiezers en min- en, het is dan ook haast onbe- k dat we er maar niet in i Hierin verbetering te brengen', el 1 secretatis B. Duijster. A - AAG In 'de nieuwe Riet' te jf daal drijven darmen en ander w [val op het water, omdat de 30 J. van het gemeentelijk slacht- uiPno normaal het afval in de g brengen, defect zijn. Aldus teS-Kamerleden Hartmeijer en (beiden PvdA) in gisteren aan r Stuyt gestelde vragen. Zij van hem horen of hij ook niet o pUng is dat deze gang van 50 kgen alle normen van hygiëne ,Jteubeheersing indruist. Van Mierlo, gisteren nog lachend in gesprek met informateur Ruppert, heeft van prof. Wessel het verzoek gekregen om maar te verdwijnen. wat deze aktiegroep gaat doen. Hij kan zich het initiatief, dat deze groep nam, heel goed voorstellen en staat sympa thiek tegenover deze groep. Hij wil met zijn eigen groep echter sneller werken. Mocht echter het congres van D'66 in maart een beslissing op de lange baan schuiven, dan heeft het zeker zin contact te zoeken met de aktiegroep nieuwe partij om samen verder te gaan werken. 'Dat samen gaan is dan attractief, zo meent prof. Wessel. In het verleden heeft de Delftse hoog leraar altijd al bezwaar gemaakt tegen de puur pragmatische opstelling van D'66. De partij had aanvankelijk wel een beginsel, maar dat is nooit gefor muleerd. Hierdoor heeft D'66 zijn identiteit verloren en zag de kiezer de partij niet meer. De partij, die prof. Wessel voorstaat, zal zeker niet be ginselloos zijn. Van een verslaggever AMSTERDAM Prof. dr. H. Daudt en de vijf wetenschappelijke mede werkers, die het onderwijs in de poli ticologie aan de Universiteit van Am sterdam hebben opgeschort, hebben om bemiddeling gevraagd van politi cologen van buiten de universiteit. Zij doen dit in een brief aan het college van bestuur van hun universi teit, waarin zij tevens om bemidde ling verzoeken van de commissie-Po lak, die tot taak heeft te adviseren bij de uitvoering van de wet universitai re bestuurshervorming. De voorzitter van het bestuur van de subfaculteit politicologie, prof. dr. M. Brouwer wijst de beschuldiging van prof. Daudt, dat er sprake zou zijn van tentamenfraude en een 'uiterst zorgwekkende' situatie van de hand. Daudt en zijn medewerkers menen dat het feitelijk onmogelijk is onder wijs te geven, wanneer er ordeversto ring op een college voorkomt In de brief aan het college van be stuur schrijven Daudt en de vijf me dewerkers: 'Deze feitelijke onmoge lijkheid kan zich eveneens voordoen, wanneer een continue aanslag op onze professionle en morele integriteit leidt tot een fysieke en mentale slijta ge na drie jaren van debatten, colle geverstoringen, discussies, bezettin gen, evaluaties, verdachtmakingen en bestuurlijke manipulaties op subfacul teitsniveau. Wellicht zou men hier kunnen spreken van structureel ge weld jegens docenten'. DEN HAAG —Een dertigtal leden van de PvdA heeft dinsdag een be roep gedaan op 'alle bona fide politie ke partijen' om zich nu bereid te verklaren mee te werken aan de vor ming van een nationaal bevredigend extra-parlementair kabinet. Deze partijen zullen een zodanig kabi net steun moeten verlenen en gedu rende de tijd van de zitting van dit kabinet die veranderingen in het par tijwezen tot stand brengen die moge lijk zullen maken bij verkiezingen tot een duidelijke uitspraak te komen. 'Een uitspraak die de vorming van een kabinet dan als vanzelf aanwijst'. Het verloop van de kabinetsformatie in de afgelopen weken heeft het Ne derlandse volk wel duidelijk getoond, dat de vorming van een nieuw kabi net op grote moeilijkheden stuit. De nood van ons land, men denke aan de voortgaande ontwaarding van het geld en de daarmee voor een brede groep gepaard gaande verarming, het als maar moeten vaststellen hoe de werk gelegenheid wordt ingekrompen, de vertraging in de wetgeving over de bestrijding van de verontreiniging van lucht, bodem en water, de als maar voortdurende woningnood, dwin gen tot het snel nemen van een beslissing. Deze verklaring wordt o.a. gesteund door E. F. Albrecht, Rolde, Prof. dr. O. Bottema, Delft, mr. G. van Hall, Amsterdam, H. W. Jettinghoff, Rot terdam, P. Kors, Hendrik Ido Am bacht, D. de Loor. Delft. E. Meester. Koudekerk aan den Rijn. P. J. Molen dijk, Steenwijk, S. van der Ploeg, Utrecht, prof. Dr. A. Querido. Am sterdam, J. H. Scheps. Den Dolder, Mr. A. J. Vleer, Enschede, drs. Th. Westerhout, Vlissingen en W. Wierda. Harwich. VELSEN De vakbonden hebben het CAO-overleg bij Hoogovens geschorst voor overleg met de achterban. Aanleiding voor de schor sing was een verschil van interpretatie van het centraal akkoord bij de eerste onderhandelingen. Omdat de boenden ailile werknemers bij heeft ook meegedeeld dat het werkne- Gisteren vergaderde de PvdA-fractle in de Tweede Kamer langdurig over het verzoek van dr. Ruppert mee te werken aan de totstandkoming van een extra parlementair kabinet. Ook PPR-fractieleider De Gaay Fortman (tussen zijn PvdA-collega Den Uyl en drs. Van Thijn) kwam even langs. Van onze correspondent ARNHEM De BB-sirene in het landelijke dorpje Wester voort onder Arnhem wordt se dert geruime tijd iedere maand door een technicus gerepareerd omdat hij bij voortduring dienst weigert. Iedere maand als het ding op de eerste maan dag klokslag twaalf niet te ho ren is geweest snelt de techni cus toe en verklaart na van het dak te zijn gekomen dat het loei-apparaat in puike conditie verkeert. Precies een maand la ter loeien weer overal de sire nes behalve in Westervoort. 'En we missen hem helemaal niet', zei op een raadsvergadering Westervoorts burgemeester met een tevreden bliü Vervolg pag. 1 zoals de heren Andriessen of Den Uyl. Een verschil in benadering tussen Den Uyl en De Gaay Fortman was ook te constateren in hun beoordeling van de werkwijze van dr. Ruppert. Drs Den Uyl meende dat het logi scher zou zijn geweest indien de in formateur eerst de mogelijkheid van een confessioneel minderheidskabinet had onderzocht. Maar De Gaay Fort man meende dat een dergelijke oplos sing, zelfs in een extra parlementaire vorm, moet worden afgewezen, omdat naar hij voorzag zo'n 'kabinet van verliezers' in de progressieve par tijen een polariserende invloed zou hebben. Overigens had de PPR-fractie- voorzitter bij Ruppert sterk gepleit voor een socialistische formateur en premier van het extra parlementaire kabinet. Het zou bovendien een pro gramma met wezenlijke hervormingen van de maatschappij moeten uitvoe ren. Districtenstelsel De fractieleider van D'66. mr. H. van Mierlo stelde de staatsrechtelijke her vormingen volgens de voorstellen van de staatscommissie Cals-Donner (districtenstelsel in combinatie met de gekozen formateur) als eis. Van Mierlo zal vandaag nog met zijn frac tie overleggen, maar zei al gisteren, na zijn bezoek aan de heer Ruppert, dat hij pas over de mogelijkheid van een extra parlementair kabinet wil gaan nadenken, als het nadrukkelijk een overgangskabinet zal zijn dat een wezenlijke bijdrage zal geven aan een definitieve oplossing, namelijk een parlementair meerderheidskabinet. Van Mierlo achtte het progressieve minderheidskabinet nog steeds de bes te oplossing. Hij herhaalde nog eens nadrukkelijk dat hij bereid is, het programma van dat kabinet aan te passen aan nieuwe financieel-economi- sche omstandigheden en daarbij ook rekening te houden met zijn positie als minderheidskabinet. Gisteren in de ochtenduren had ook de AR-fractieleider mr. B. W. Bies heuvel met dr. Ruppert gesproken. Hij liet weten dat zijn fractie de extra parlementaire oplossing niet op voorhand afwijst. Vandaag zal de AR- fractie vergaderen om enige denkbare varianten te bespreken. De fractielei der van de WD, de heer H. Wiegel heeft de informateur te kennen gege ven dat hij slechts aan de vorming van een extra parlementair kabinet wil meewerken wanneer de progres sieve partijen daarvan worden uitge sloten. Dr. Ruppert is van plan, vandaag te beginnen met de tweede gespreksron de over de mogelijkheid van het extra parlementair kabinet Als eerste zal hij weer Den Uyl ontvangen. het concern onder de werkingssfeer willen brengen van de nieuwe CAO, hebben zij de directie gegevens ge vraagd over de totade loonsom. Met die gegevens willen de bonden een gemiddelde bepalen dat huns inziens bij de uitwerking van de materiële verlangens van belang is. De directie van Hoogovens heeft vol gens de vakbonden verklaard, dat zij het betrekken van de totale loonsom in de onderhandelingen strijdig acht met het centraal akkoord. De directie DEN HAAG De Eerste Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp tot samen voeging van de economische hoge school en de medische faculteit in Rotterdam tot een rijksuniversiteit goedgekeurd. Dat Rotterdam nu een universiteit heeft, betekent nog niet een uitbrei ding van de instelling. Minister Van Veen herhaalde wat hij reeds in de Tweede Kamer meedeelde, dat de in stelling van een letteren-faculteit bin nenkort kan worden verwacht. De Eerste Kamer trok niet veel tijd uit voor de Rotterdamse universiteit. Het KVP-Kamerlid ir. D. de Zeeuw sprak namens de gehele commissie voor wetenschapsbeleid. Over de over haaste behandeling van het wetsont werp kon de Eerste Kamer niet en thousiast zijn. Ook werd bezwaar ge maakt tegen de afwijkende bestuurs structuur (een raad voor de economi sche hogeschool en een raad voor de medische faculteit). Minister Van Veen verzekerde nog, dat Rotterdam geen precedent zou zijn voor andere medische faculteiten. De Rotterdamse universiteit zal nu Erasmus-universi teit gaan heten Aan het begin van de vergadering herdacht de Eerste Kamer ir. C. N. van Dis, het onlangs overlden Kamer lid van de SGP. Prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, de waarnemend voor zitter van de Senaat, noemde ir. Van Dis een volksvertegenwoordiger bij uitstek en een hoffelijk en nauwgezet man. Minister Geertsema van binnen landse zaken schetste de overledene als een markante persoonlijkheid. Van een verslaggever ROTTERDAM Het verkeer op het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven is in het afgelopen jara met bijna een vijfde gedaald. Telde Zestienhoven in 1971 nog 513.823 passagiers, vorig jaar waren het er slechts 425.000. Door de staking op de Engelse vliegvelden, vertrok de Zwitserse luchtvaart maatschappij Swissair, die een frequente verbinding tussen Zürich en Rotter dam onderhield. Later kondigde Channel Airways aan, dat zij de dagelijkse verbinding met Engeland ging stopzetten. Dit kostte Zestienhoven een aanzien lijk aantal vluchten en passagiers. In het geregelde vervoer telde het vliegveld in 1972 249.500 passagiers (1971: 307.996). Charters brachten 175.500 luchtreizigers op Zestienhoven (1971: 205.827). Het vrachtverkeer liep terug van 9.144.235 kg tot rond de negen mil joen. Het aantal vliegbewegingen daalde van 12.918 tot 9.954. Alleen het aan tal privé-vluchten nam toe van 12.672 tot 25.082. De overbodige onrust was aangewak kerd door publikaties in enkele dag bladen. waarin ten onrechte werd ge suggereerd dat de afbraak van de gifhal reeds was begonnen. Ook zou drs. J. Cleij van de Werkgroep Mi lieubeheer van de gemeente Amster dam het plan hebben de Amsterdamse bevolking te mobiliseren tegen het storten van het puin van de gifhal in het IJmeer. Dit laatste werd ontleend aan een publikatie in het Chemisch Weekblad. Drs. Cleij overweegt (hij is gemeente-ambtenaar) echter geen en kele actie voor het 'mobiliseren van de Amsterdamse bevolking'. Zoals wij meldden in onze krant van maandag heeft de gemeente Amsterdam geen bevoegdheden over het eventueel stor ten van puin in het IJmeer, dat rijkswater is. Bovendien heeft Rijks waterstaat het plan (om het puin in dichtgelaste, stalen schepen in een zand put neer te laten) nog in studie. Overigens moet de gemeente nog een sloopvergunning voor de afbraak van de gifhal verstrekken. Er is wel een vergunning gegeven ZEIST De Nederlanders eten steeds minder eieren, zo leren de cijfers. In '70 werkten de Nederlanders gemiddeld nog 203 eieren naar binnen, in 1971 waren dat er nog 190 en vorig jaar niet meer dan 185. De Nederlandse pluimveehou ders vinden deze ontwikkeling niet zo leuk, en ze krijgen nu nog meer zorgen, want vorig jaar is ook in de rest van de EEG het eiergebruik wat ge daald. In de EEG van de Zes at men in 1971 nog 232, in 1972 nog maar 230 eieren de man. Tot voor twee jaar was de consumptie in de EEG juist steeds aan het stijgen. Als de nu begonnen daling doorgaat kan dat moeilijkheden geven voor de Nederlandse kippen boer, want van de eieren, die in Nederland worden gelegd gaat een groot deel over de grens. De oorzaak van de da ling ligt in de verandering van eetgewoonten. Vooral de veranderde ontbijtgewoonten zijn van invloed op de afzet van eieren. Het produktschap voor pluim vee en eieren heeft b.v. gevon den, dat veel hotels en pensi ons, die vroeger gewoon wa ren een ei bij het ontbijt te serveren, daarmee opgehouden zijn, omdat de klanten duide lijk behoefte hadden aan een ander soort ontbijt. Wel wordt het ei nu meer gebruikt voor garnering en borrelhapjes, maar daan-oor zijn er veel minder nodig, dan de pluimveehouders wel wil- len. Aan de prijs kan het zeker niet liggen, dat men het ei nu meer voor luxe en min der voor het ontbijt gebruikt. Uit de cijfers, die de heer J. T. Mellema, voorzitter van het produktschap, gisteren ver schafte, blijkt, dat het ei even duur is als in 1968 en maar 1 cent duurder dan in 1963. De laatste jaren schommelt de prijs steeds onder 17 cent. In 1970 toen er grote overschot ten waren, daalde de prijs tot 15 cent. Het ei is in al die jaren zeker niet slechter geworden, verze kerde de heer Mellema. Hoe heeft de kippenboer het steeds voor hetzelfde geld kunnen doen, terwijl de arbeidslonen, het zakje voer en nagenoeg alle andere kosten, waarmee hij te maken heeft, wel sterk zijn gestegen? De gelijkblijvende eierprijs is vooral te danken aan de dras tische wijzigingen, die op de pluimveehouderij zijn doorge voerd. Tien jaar geleden kon één man ongeveer 700 kippen behoorlijk verzorgen. Dank zij de machines en doelmatiger opgezette hokken kan hij er in zijn eentje nu wel 15.000 aan. Voor de kip zijn deze veranderingen niet direct ver beteringen geweest. Vroeger was het gewoon dat er vier kippen over één vierkante me ter grond beschikten, nu zit ten er meer dan tien op het zelfde stukje grond. En dat bracht Mellema dan meteen op een ander punt, waarover de pluimveehouders niet helemaal gerust zijn. Van buiten komt er steeds meer kritiek op de moderne pluim veehouderij. Dat kan weer doorwerken op de toch al af nemende vraag naar eieren. Bij de eierboeren zijn het vooral de legbatterijen, op el kaar gestapelde kooitjes, waar in kippen zitten samengepakt, die veel weerstand wekken. Thans zit 60 procent van de Nederlandse legstapel in der gelijke batterijen. De heer Mellema deed een beroep op de critici de zaak niet te emo tioneel, maar vooral vriende lijk te bekijken. Hij vroeg toch vooral te bedenken, dat er vele duizenden mensen di rect of indirect afhankelijk zijn van de eierproduktie. Oplossen Een ander probleem, waarmee de moderne pluimveehouderij worstelt is de stank- en mest- o ver last. Hier ziet Mellema de toekomst niet zo somber. Technisch kunnen we het wel oplossen, zo verwacht hij. En dan is er nog het gevaar, dat er resten van de chemische middelen die in het voer zit ten. en van de medicijnen, terecht komen in het produkt. dat de consument op zijn bord krijgt. Het ei of de geslachte kip dus. De heer Mellema voerde aan. dat er hierop nu al sterke controle wordt uitge oefend. Maar die zal in de toekomst nog verscherpt moe ten worden, want ook op dit punt zal de consument steeds kritischer worden. Overigens lijkt het eten van kippen ook af te nemen. Van af 1963 is het aantal kilo's mersvoorstel een loonsverhoging in centen uit te keren eveneens dm strijd is met het centraal akkoord. Overleg met de vakcentreales heeft de vakbondsbestuurders inmiddels ge sterkt in de overtuiging dat de vak- bondsvoorstellen geheel passen in het centraal akkoord. De beleidsorganen hebben de onderhandelingsdelegatie opgedragen voor het geval de di rectie in haar zienswijze volhardt er de aandacht op te vestigen dat de directie verantwoordelijk is voor de gevolgen van deze houding. Er moet haar dan volgens de vakcentrales dui delijk worden gemaakt dat zij met vuur speelt. De onderhandelingen zul len vermoedelijk 25 januari aa. wor den voortgezet. AMSTERDAM De medicus en pu blicist dr. O. M. de Vaal heeft zijn doctorsbul teruggestuurd aan de Uni versiteit van Amsterdam, uit protest tegen de erepromotie van H. J. Kra- weel tot doctor in de geneeskunde. De heer Kraweel, die in 1948 directeur van het medisch consultatiebureau in Amsterdam werd, is thans directeur van de Jellinek-kliniek voor drug- en drankverslaving te Amsterdam. Hij is geen medicus. Winter Sloop werd even onder broken Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Slopers van de bijgebouwen rond de 'gifhal' van de voormalige Philips-Duphar-fabriek aan de Hemdijk weigerden maan dagmiddag uit angst het sloopwerk voort te zetten. Pas nadat was verduidelijkt, dat de omver te halen bijgebouwen 'schoon' zijn, in te genstelling tot de gifhal, gingen de slopers weer aan het werk. voor de thans in uitvoering zijnde sloop van de bijgebouwen, waarvan het puin in het Noordzeekanaal wordt gestort. Drs. Cleij acht onrust over het storten van dit 'schone' puin overbodig. Hij heeft zich gisteren ter plaatse ervan overtuigd, dat inderdaad nog niet met de sloop van de gifhal is begonnen. Naar aanleiding van vragen van het statenlid K. Nagel (PvdA) over de voorgenomen sloop van de gifhal, komt de zaak vandaag ter sprake in de commissie voor milieuhygiëne van de provinciale staten van Noord-Hol land. De gifhal, die na een explosie in 1963 werd dichtgemetseld, moet verdwijnen omdat het Noordzeekanaal ter plaatse moet worden verbreed. Na de explosie kwam een niet-gecontroleerde reactie op gang, waarbij gechloreerde koolwa terstoffen ontstonden met een sterk toxische werking. Bij het personeel, belast met de opruiming, werden des tijds ernstige huidaandoeningen ge constateerd. De blik van de meteorologen was gistermorgen vooral op het zeegebied tussen de Azoren en het Iberisch Schiereiland gericht. Welk pad zou een nieuwe omvangrijke en diepe stormdepressie kiezen? Tot nu toe waren al haar voorgangers langs Ier land naar IJsland getrokken en één exemplaar belandde helemaal door het hoge noorden zelfs in Rusland. Maar nu waren er twijfels. De voorlaatste depressie was niet zoals de computers aanvankelijk hadden berekend dins dagmorgen ten oosten van IJsland aangekomen, maar bleef rondhangen bij-de Far Oer. Het de AOW-leeftijd nu genaderde minimum ging zich zo waar bemoeien met de hogere lagen en veranderde de richting van de stro- mingslijnen in het gebied ten westen -van de Britse eilanden en ook over ZuidrEngeland. De zuidzuidwesten wind ging om naar westnoordwest en ook in Frankrijk werd gisteravond op niveaus van 4.000 meter en hoger een westelijke stroming aangetroffen. Dit betekende dat de depressie op een tweesprong was gekomen: enerzijds leidde er een moeizame weg dwars tegen luchtdrukstijgingen boven de Britse eilanden Schotland 3 5 mil libar in drie uuren onze omgeving in de richting van het Kanaal, ander zijds was er een veel aanlokkelijker reisdoel, namelijk de warme Middel landse Zee. De atmosfeer daarboven was al enkele dagen 'voorgeweekt' door een boven het warme water tot ontwikkeling gekomen thermische de pressie, die tn de Alpen voor het eerst sinds november een halve meter sneeuw bracht en in de Po-vlakte zware regens. Het station Undine ving in 12 uur tijds 35 millimeter water op, ook in het Spaanse Vigo viel weer neerslag: 4G millimeter. De sterkste luchtdrukdalingen deden zich gistera- vond voor in Portugal, West-Spanje en Zuid-Frankrijk: het Spaanse Gijon 7 millibar, La Coruna 5 millibar en Toulose 4 millibar in drie uur. Waar de depressie uiteindelijk ook precies belandt: vrij zeker is wel dat het weer in onze omgeving verder zal afkoelen met een terugkeer van de toestand met lichte vorst en later de mogelijkheid van roat sneeuw in de Duitse Bocht en Noordoost-Neder land. 'Dit wordt menens', aldus onze medewerker in het Groninger 't Zandt, 'de wind is geruimd door west naar noordnoordoost en dat is een zeer goed teken voor de schaatslief hebbers. In het uiterste noordoosten toas de lucht gisteravond al klaar en de temperatuur om het i>riespunt. WO. BEWOLKING MAX. TEMP. HACEl MIN. TEMP. WINDRICHTING kip, die de gemiddelde Euro peaan dcor de keel werkte, steeds toegenomen. Maar daar aan is vorig jaar een eind gekomen. Het bleef in de EEG staan op 9,8 kilo en in Neder land op 6.3. Voor Nederland ?en bedenkelijke ontwikke ling, want van de produktie aan slachtkippen in de EEG neemt Nederland er 17,5 pro cent voor zijn rekening. Weersgesteldheid van gisteravond 19.00 uur, maximum temperaturen van gisteren en neer slag van 07.00 tot 19.00 uur. Amsterdam geh. bew. 6, 0: De Bilt zw. bew. 4, 0; Deelen zw. bew. 5, 0; Eelde mist 5, 0; Eindhoven zw. bew. 5, 0; Den Helder mist 7. 0: Luchthaven R'dam geh. bew. 6. 0: Twente geh. bew. 5, 0; Vlissingen geh. bew 4, 0: Zuid Limburg half bew. 5. 0: Aberdeen half bew. 7. 0; Athene geh. bew. 11. 0; Barcelona zw. bew. 11. 0; Berlijn geh. bew. 0. 2; Bordeaux regen 7. 2; Brussel zw. bew. 4. 0; Frankfort zw. bew. 5, 0; Genève licht bew. 7, 0.3; Helsinki geh. bew. 3, 0; Innsbrück mist 1. 7; Kopen hagen motsneeuw 0, 0.3; Lissabon geh. bew 16. 10; Locarno mist 3, 2; Londen half bew! 7. 0; Luxemburg zw. bew. 2, 0; Madrid re genbui 8. 16; Malaga regen 16, 11; Majorca niet ontvangen; München sneeuw 1, 11; Nice licht bew. 13, 0; Oslo sneeuw 1, 5; Parijs geh. bew. 4. 0; Rome licht bew. 15, 0.2; Split regen 10. 27; Stockholm geh. bew. 1. 0; We nen sneeuw —2. 1; Zürich mist 4. 1; Casa Blanca geh. bew. 18, 0.6; Istanbul mist 1, 0.5; Tunis licht bew. 17, 0. Hoog water, 18 Januarli Vlissingen: 1.05- 13.32; Harlngvlletslulzen: 2.42-15.05; Rotter dam: 3.43-16.16; Schevenlngen: 2.17-14.37; IJmuidcn: 2.50-15.10; Den Helder; 7.05-19.38; Harlingen: 9.26-21.51; Delfzijl: 11.21-23.46.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5