kleuteronderwijs en lasisonderwijs in leiderdorp samen Afscheid mevrouw Smit van bejaarden Staal wijk Agenda voor Leiden Kort nieuws uit de regio Rector Blom met pensioen OPRUIMING BULTHUIS liphen heeft nieuwe randweer- ommandant Last van loonbeitserij Schoolhoofd Stolk: 'Dit werk neemt me helemaal in beslag. Wie het niet als een 'hobby' ziet houdt het niet uit'. Mevrouw Smit (links) ontvangt een boekwerk van mevrouw Jansen. De nieuwe voorzitster, mevrouw Van der Velde, staat in het midden. LEIDEN Mevrouw Smit uit de Acaciastraat heeft gistermiddag na zich vele jaren met bijzondere toewijding en trouw aan dit wijk- gemeentewerk te hebben gege ven, afscheid genomen als leid ster van de bejaardensociëteit Staalwijk. Dat gebeurde tijdens een in het wijk- gebouw aan de Herenstraat gehouden bijeenkomst, die ongetwijfeld tot vreugde van mevrouw Smit en van alle sociëteitsleden ook werd bijge woond door ds. P. Kloek, de vorige wijkpredikant, die nu in Soest woont. Er werd ook afscheid genomen van de penningmeesteresse, mevrouw Meyer, voor wie de leden eveneens grote waardering toonden. De soosleden Gijsman en Krolleman boden de beide dames een plant aan. Mevrouw Jansen sprak de scheidende voorzitster namens de dames van de soos toe en overhandigde een boek met gedichten. Mej. Locher richtte zich tot de echtgenoten, gaf de heer Smit een doos sigaren en de heer Meyer een fles cognac. Ds. Kloek vertelde, dat mevrouw Smit zestien jaar lang leidster is geweest. Zij was ook een van de initiatief neemsters. Het is mede aan haar te danken, dat in die tijd bejaardensocië teiten als paddestoelen uit de grond schoten. De oud-wijkpredikant noem de haar dan ook de 'moeder van de Leidse bejaardensociëteiten'. Namens de wijkraad Staalwijk bood ds Bijl een geschenk aan, om uit te drukken hoe groot de dankbaarheid van deze raad wel is. Het was een boek over de Leidse hofjes. De nieu we voorzitster, mevrouw v. d. Velde, verblijdde de scheidende leidster met een gouden broche. Dat was tevens het teken voor het erelidmaatschap van de sociëteit. Mevrouw Meyer kreeg een zilveren kandelaar. Nog meer aanwezigen richtten zich tot de beide dames. Het werd voor hen een hartverwarmend afscheid van een werk, dat zij zelf zo lange tijd een warm hart mochten toedragen. LEIDEN Dr. J. W. Dlom heeft het gemeentebestuur ontslag gevraagd met ingang van 1 mei als meetor van de Rembrandtscholengemeenschap, in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Hij heeft zich bereid verklaard om na 1 mei het rectoraat nog waar te nemen tot het tijdstip waarop zijn opvolger (ster) in functie treedt. Er hebben zich voor deze functie vijf sollicitanten gemeld. Twee dragen B. en W. voor: de heer J. P. Tange (1929), conrector van de gemeentelij ke scholengemeenschap Hugo de Groot te Rotterdam en mevrouw J. L. de Boer-Pino (1921) conrectrix van de gemeentelijke scholengemeenschap Van Oldenbameveflt te Rotterdam. Oranjevereniging Katwijk a. d. Rijn zestig jaar KATWIJK AAN DEN RIJN In 'De Roskam' werd de jaarvergadering ge houden van de Oranjevereniging. Voorzitter J. de Winter sprak in zijn openingswoord over een goed 1972. Het nieuwe jaar zal een bijzonder jaar worden. De Oranjevereniging be staat zestig jaar en het zilveren re geringsjubileum van Koningin Juliana wordt gevierd. Meegedeeld werd dat besprekingen gaande zijn met het gemeentebestuur om voor 'De Roskam' een dorpsplein te creëren Het jaarverslag van secretaris J. D. van Delft liet optimistische geluiden horen. Penningmeester C. Houwaard kon in 1972 de eindjes aan elkaar knopen. In het bestuur werden geko zen de heren D. de Koning jr. en J. Bekker jr., terwijl de heer J. de Winter weer voor een jaar tot voorzit ter werd benoemd. Besloten werd de koninklijke goed keuring aan te vragen. De feesten worden rond 15 oktober gehouden. WOENSDAG 17 JANUARI Aula scholengemeenschap Merenwijk. 8 uur: voorlichtingsbijeenkomst voor de bewoners met de wethouder van stadsontwikkeling en verkeer. A. J. Kret. Rljnl. Lyceum Oegstgeest. 8.15 uur: cabaret Tekstpierement met 'Inde zesde hemel'. Dijkstraat 2a, 10 tot 11 uur: spreekuur soc. raadsvrouw. Stadhuis, 4.30 tot 6 uur: spreekuur soc. raadsvrouw. DONDERDAG 18 JANUARI Rijnl. Lyceum Oegstgeest, 8.15 uur: cabaret Tekstpierement met 'In de zesde hemel'. Stadhuis, 6 tot 8 uur: spreekuur soc, raadsvrouw. VRIJDAG 19 JANUARI Stichting Jazz-zolder Hot House, Rapenburg 24. 22 uur: muziekgroepje Loek Dikker. ZATERDAG 20 JANUARI Museum Volkenkunde, Steenstr. 1, 2.30 uur: kinderfilm 'Ali en zijn kameel'. Morsweg 114, 2 tot 5.30 uur: jeugd-schaakso- clëteit. Hooglandse kerk, 7 uur: avondgebed. APOTHEKEN Dienst apotheken van 12 tot 19 januari 1973: Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171. Lei den: apotheek Voorschoten en apotheek Oegstgeest. KOORD-Studlo, Hooigracht 52a. tel. 46109: gewoon huis voor gewone mensen met gewone en ongewone vragen. FILMS IN LEIDEN TOT 19 JAN.: Camera: De duivel kent geen genade, 14 Jr. ELKE avond 19 en 21.15 uur en ma, di, do en vr 14.30. Kindermatinee: Winnetou en Old Shatterhand a.l. wo en za 14.30 en zo 14 en 16.15 uur. Nachtv. Bedazzled, 18 jr. vr/za 23.30 uur. Lido: Bij de beesten af, a.l. Dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, bovendien op zondag extra voorst. 16.45 uur. Studio: The Hospital, 18 jr. aanvangstijden zie Lido. Luxor: The Deliverance, 18 jr. Aanvangsttij- den 'zie Lido. Trianon: Liefde en Lachen, 18 jr. Dag. 14.30, 19.00 en 21.15 en zo 16.15 uur. Rex: Blue Movie. 18 jr. Aanvangstijden zie Trianon. EXPOSITIES Stcd. Museum De Lakenhal: tot 14-1, Tin uit eigen bezit: tot 28-1. 'De structuristen'. DIVERSEN Leidse koopavond: iedere donderdag tot 21.00 u. Grocnoordhal: Iedere vrijdag van 04.00-14.00 u. veemarkt. LEIDEN Bezoekuren St. Ellsabeth-zlckcnhuis Leider dorp: Klassenfdcllngcn: Volwassenen: dagelijks van 11.15 tot 12.00 uur, van 14.00 tot 14.45 cn van 18.45 tot 19.45 uur. Kraainafdeling: dagelijks van 11.15 tot 12.00 uur. van 14.00 tot 14.45 uur cn van 19.00 tot 20.00 uur. Kinderafdeling dagelijks van 15.00 tot 18.30 uur. Volwassenen: dagelijks van 14.00 tot 14.45 uur cn van 18.45 tl 19.45 uur. Kraamafdeling: dagelijks van 11.15 tot 12.00 uur en van 19.00 tot 20.00 uur. Kinderafdeling: dagelijks van 15.00 tot 18.30 Diaconessenhuis: le klasse dagelijks 11.00- 12.00 u. 13.15-14.00 u. 18.45-19.30 u; 2e en 3e klasse: dagelijks 13.15-14.00 u en 18.45-19.30 u. Kinderafdeling: dagelijks 14.45-15.30 u. maandag-, woensdag- en vrijdagavond 18.30- 15.00 u. Endegeest: dinsdag en vrijdag 13.00-14.30 u. \S zondags 11 00-12.00 u en 14.00-15 00 u. le klasse, de gehele dag. Annaklinick: dag. 13.30-14.30 u en 18.00-19.00 Academisch Ziekenhuis: Klasse 1 en 2 dag. 10.30-11.30, 14.30-16.00 en 19-20 u. klasse 3 dag. behalve dinsdag van 19.00-19.45 u.. dinsd. van 13.00-14.00 u, zat en zond. tevens van 14.30-15.30 u; kliniek kinderge neeskunde fzaal 22, 23 en 24): ouders dag. 10.30-11.30. 14.30-15.30 en 18.15-19.00 u. over ige bezoekers maandag tot vrijdag 18.15- 19.00 u.. zat. en zond. 14.30-15.30 u (zaal 50) alle bezoekers maandag tot vrijdag 18.15-19.00 u; zat. en zon. 14.30-15.30 uur (zaal 51 bab zaal) alleen voor ouders dag. vanaf 10.30 u. Kinderzaal. keel. neus- en oorheelkunde dag. behalve dinsdag 18.15- 19.00 u. dinsdag 13.00-14.00 li. zat. en zon. tevens 14.30-15.30 u. Gynacologie en voor zwangeren dagelijks van 10.00-11.30 u en van 15.00-20.00 u. behalve op dinsdag, op die dag is er geen bezoek behalve voor patiënten die op woensdag geopereerd wor den. Voor deze patiënten is er een extra bezoekuur van 19.00-20.00 u. De bezoektijden voor de afdeling Verloskunde (kraamvrou wen) zijn mede in verband met de voeding stijden als volgt vastgesteld. Dagelijks van 15.30-17.00 u en van 18.30-20.00 u. kinderen tot 12 jaar kunnen wegens mogelijk infectie gevaar helaas niet oj) bezoek komen. Het avondbezoek is uitsluitend bestemd voor de echtgenoten. Alleenstaande moeders en moe ders waarvan de echtgenoot in het buiten- behalve voor patiënten die op die dag land vertoeft kunnen 's avonds één bezoeker ontvangen. Op dinsdag is er geen bezoek bevallen zijn. Voor hen is er een avondbe zoekuur voor de echtgenoot van 19.00-20.00 u.Voor de Praematurenafdellng gelden de volgende bezoekuren: (alleen voor oudersi maandag, woensdag en zondag 15.30-15.45 u. ALPHEN AAN DEN RIJN Rijnoord: le en 2e klasse: 10.30-11.00, 14.00- 14.45 en 18.00-19.00 u; 3e klasse 14.00-14.45 cn 18.00-19.00 u. Kraamafdeling 16.0-17.00 u. alleen voor echtgenoten 19.00-20.00 u. Kinderafdeling 15.00-15.30 u. alleen voor ouders 18.00-18.30 u- LEIMUIDEN B. en W .van Lei- muiden stellen de gemeenteraad voor in 1973 een bedrag van 168 per leerling beschikbaar te stellen. LEIMUIDEN De remmingswerken nabij de brug te Bilderdam verkeren in een zeer slechte staat, zodat herstel dringend noodzakelijk is. De kosten worden geraamd op 29.000. Het dek van de brug is volgens de Technische Dienst ook aan vervanging toe. De kosten van een nieuw dek worden geraamd op 5.800. LEIMUIDEN De gemeenteraad van Leimuiden komt vrijdag 19 januari om 8 uur bijeen. Agenda: Beëdiging secretaris; Grondruil met H. van Rijn; Grondruil met D. Zemel; Krediet ver nieuwing dek brug Bilderdam; Kre diet vernieuwing remmingswerk nabij brug te Bilderdam; Vaststelling be drag per leerling; Medewerking ten behoeve van de Chr. Kleuterschool. KATWIJK Begin februari dienen de ouders van kinderen uit de zesde klas van de basisschool hun zoon of dochter aan te melden op een der scholen voor voortgezet onderwijs. De ze aanmelding vindt plaats via de hoofden der basisscholen. Om de ouders bij de keuze te helpen, organiseren de Katwijkse scholen voor voortgezet onderwijs een tweetal voor lichtingsavonden. Deze worden gehou den in de aula van de Juliana-mavo, Julianalaan 122 op donderdag 25 janu ari cn 1 februari. De directeuren(tri- ces) zullen aanwezig zijn. TER AAR Op donderdag 25 janua ri om 8 uur worden alle jongeren verwacht in het dorpshuis. Er wordt dan een hearing gehouden over een op te richten jongerencentrum. Reeds enige maanden is een werkgroep, die contacten onderhoudt met de bestaan de jongerenverenigingen, aan het on derzoeken of een jongerencentrum kans van slagen heeft. Verder hoopt de werkgroep met deze hearing de jongeren en de jongerenverenigingen te activeren om mee te werken aan de opbouw van zo'n centrum. Ook oude ren zijn welkom om met de werk groep van gedachten te wisselen. RIJNSBURG Maandag 22 januari om 8 uur komt de raad van Rijnsburg bijeen. Agenda: Jaaroverzicht van de burgemeester; Voorbereidingsbesluit t.a.v. het gebied tussen Vliet Z.Z., Kerkstraat, Abdijlaan en Graaf Floris- laan; Aankoop Koestraat 35, verkoop van 2 kavels bouwterrein, gelegen aan Koestraat, aan Gebrs. P. en T. van Iterson; Beschikbaarstelling krediet t.b.v. het aanbrengen van verkeers- lichtinstallaties ter beveiliging kruis punten Brau werstraat; Vaststelling voorschot exploitatievergoeding 1973 ten behoeve van de bijzondere scho len voor g.l.o.; Verkeersmaatregelen Oude Vlietweg; Subsidiëring Diensten centrum voor bejaarden; Nota inzake de werkzaamheden van het comité '1000 jaar Rijnsburg'. RIJNSBURG Ter vermijding van de op de 'Splitsing' en het kruispunt Oegstgeesterweg-Tramstraat aanwezige verkeerslichten, maakt veel verkeer in de richting Katwijk, komende vanaf de Oegstgeesterweg ('De Dijk'), ge bruik van de route Smidstraat, Oude Vlietweg, Heerenweg. Om aan deze situatie een eind te maken achten B. en W. het gewenst dat voor de Oude Vlietweg eenrichtingverkeer wordt in gesteld. Deze maatregel behoeft niet te gelden voor fietsers en voor het gedeelte tussen de Kerkstraat-Tram straat en de Graaf Florislaan tevens niet voor bromfietsers. RIJNSBURG De verkeerssituatie in de Brouwerstraat, met name ter plaatse van de kruispunten, wordt steeds gevaarlijker. Er is nu een plan voor verkeerslichten op de volgende kruispunten: 1. kruising Oegstgeester weg, Brouwerstraat nabij de Rabo bank; 2. kruising Joh. Poststraat, van der Koddestraat, Brouwerstraat; 3. kruising Koestraat, Burg. Meijboom- straat. Noordwijkerweg. Op het kruispunt Vliet Z.Z.-Molen- eind-Brouwerstraat zal geen installa tie worden geplaatst. Reden is. dat dit te dicht bij de kruising naast de Rabobank ligt. B. en W. hebben nog besloten de behandeling van het voor stel inzake het treffen van verkeers maatregelen voor de Collegianten- straat e.o. op te schorten. Zij komen daarop terug als de plaatsing van verkeerslichten in de Brouwerstraat onvoldoende verbetering voor de ver- keerssituat icin de Collegiantenstraat e.o. tengevolge heeft. RIJNSBURG B. en W. van Rijns burg hebben overeenstemming bereikt met de heer P. van Klaveren inzake aankoop van het pand Koestraat 35. Betrokkene is bereid tot verkoop voor 25.000. Het is de bedoeling ter plaatse een tweetal woningen te bou wen. Dit zal geschieden door het Aannemersbedrijf Van Iterson. RIJNSBURG De heer P. J. Mul, hoofd van de openbare basisschool, hoopt op 4 mei de pensioengerechtig de leeftijd te bereiken. Hij is bereid tot het eind van het cursusjaar werk zaam te blijven. B. en W. stellen de raad voor het ontslag op te schorten tot 1 augustus. ADVERTENTIE SMYRNA KARPETTEN 150 x 215 van 210.voor 159.— 269.— 429.— 439.— 609.— BERBER TAPIJTEN 200 x 300 van 660.voor 449.— HANDKNOOP BERBER 285 x 355 van 1350.voor 916.— 2-ZITS BANK met velours bekleding van 1140.voor 849. Diverse leerfauteuils - banken - wandkasten cn kwaliteits meubelen tegen EXTRA VERLAAGDE PRIJZEN. BOTERMARKT 23 REGIO L3 foy/KWARTET WOENSDAG 17 JANUARI 1973 mive methode op Binnenhof-school misloze overgangen tussen vier e ntwaalf jaar en i d? ierdorp ln het naar een stedelijk aanzicht groeiende Leiderdorp is Willem Stolk hoofd van de heV, enhof-school, die nog geen eigen huis heeft. Hij woont zolang met twee groepen in bij zijn kollega ar in ey. in de school 'In de Houtkamp'. De top, de vijfde cn zesde klas, groeit er dan vanzelf op. Maar rheIaknoet de heer Stolk weg wezen. rijk He dit de gemeente nieuwe woningen et Cz maken in de wijk 'Binnenhof' Les er meteen ruimte voor scholen- t gereserveerd. Er ontstond con- n hl net de besturen van de roomska- en ii eke en protestantse basisscholen, fte 2 jrie instanties kwamen tot over- f erj temming en kozen voor het bouw niet >kt 'Midden-Holland'. Dit is een schop jtief van de burgemeester van h heidinxveen, die destijds een aantal Dat re gemeenten voorstelde tot een en-bouwstroom te komen. Het is s elijk zó, dat bij een seriebouw je 'ij de eerder de urgentieverklaringen b en hebt. De aangeschreven ge- oniiten zagen het voordeel en zo is vei aanvankelijke contact tot een daa lenbouwteam uitgegroeid, mpé, gr voorzitterschap van de Wad- veense burgemeester C. A. van Hooft hebben daarin zitting de e «genwoordigers van de gemeente-, zie, schoolbesturen en het architec- vooil ureau Stuurman, ook in Waddinx- volkf ite voordelen projekt is aangeslagen, vanwege rvrdt rote voordelen vooral op de pun- 0X01 kwaliteit en snelle realiserings- elijkheid. Inmiddels zijn er al ?a ierd scholen in dit verband ge- rn\ fd' ^•hebben de schoolbesturen in Lei- irp zelf ook weer een afspraak ikt: 'We bouwen samen; dat is ...«omisch. Ze namen toen het prin- besluit in de wijk Binnenhof te ome en met het njeuwste type van de ,m: Fstroom: de gecombineerde kleu- 0 asisschool. Het dagelijks bestuur ïent hiervoor zeker een pluim, ter omdat er meteen gestart werd de voorbereidende werkzaamhe- eerste resultaat was het vormen pjj een basisgroep, bestaande uit zes j sen: twee uit het kleuter-, twee pet basisonderwijs en twee uit de besturen. Dit had een duidelij- loenadering en een beter begrip eikaars werk tot gevolg. Zo men tot het besluit, de kleuter- tasisscholen onder één bestuur te igen, met een fusie van beide nigingen als uiteindelijk doel. kent dat een primeur in Neder- bepaald. Maar de nauwe samen- ng beperkt zich in enkele plaat tot een gezamenlijk koffiedrinken, j dit gaat ons niet ver genoeg. Wij en met onze zes basis- en vier Van niveau tot niveau iterscholen werkelijk één worden'. openbare school zijn ze bezig. Als die voor augustus klaar is, kunnen wij er zolang in trekken. Hier moeten we weg, want 'In de Houtkamp' gaat met twee klassen uitbreiden. Ja, als we nog groter worden en de openbare school ook, dan zal er een noodvoor ziening moeten komen'. Verschillende fazen Tot nu toe leiden bijna alle kleuter en basisscholen een van elkaar afge zonderd bestaan. In het Leiderdorpse Binnenhof gaat men het beleven, dat ze onder één dak komen. Beide onder wijsinstellingen schuiven tegen elkaar aan. Ze houden weliswaar ieder het eigen gezicht; de kleuterschool gaat niet alvast met lezen en rekenen be ginnen. Maar de ontwikkeling van het kind tussen vier en twaalf wordt nu geleidelijk continu, zonder breuklijn. Het groeit zonder erg, automatisch, uit de kleuter- de basisschool in. De twee schooltypen werken nu ook niet meer volgens twee streng gescheiden leerplannen. 'Vroeger wisten we niets van elkaar', zegt de heer Stolk, 'nu gaat alles gewoon door, een automatische door stroming dus. We proberen de kleu ters op te vangen, maar dan niet als ruim dertig losse individuën. Omdat ze toch een verschillende rijpheid voor het basisonderwijs hebben, geven we, voorlopig, twee keer per jaar gelegenheid tot aanmelding, de vlug gen in februari, de middenmooters in augustus en de niet-zo-snel-gerijpten weer in februari. Deze groep valt dus samen met de vorige, van een jaar geleden. Je krijgt dus verschillende fasen van ontwikkeling. Wanneer dit doorgetrokken wordt door het hele basisonderwijs heen, tot klas zes toe, ontstaan er dus verschillen van ten hoogste een jaar. Nu werken we nog alleen met de middenfase; alle drie groepen zijn dus binnen'. Begint u met een speelleerklas? 'Nee, die hebben wij niet nodig; de overgang is automatisch verwerkt. In de kleuterschool spelen de kinderen nog voor honderd procent, maar dit spelen neemt op de basisschool af tot niets. Vroeger besloeg de speelleerfase de hele eerste klas. Bij ons is deze fase niet meer gefixeerd, maar voor iedere leerling anders. Wie blijk geeft te kunnen lezen, mag deelnemen aan de groep, waar hij thuishoort'. lang duurt dat nog? ev st moeten de statuten worden ge- te igd; die gaan dan naar de Kroon •nrejr goedkeuring. Dat kan nog wel derie jaar duren, eer het zover is. neigen van de Binnenhof-school zijn nu al zeker'. Hoe gaat het dan met de overgang? Bestaat die eigenlijk nog? 'Jawel, maar niet van klas zovéél naar de volgende. De bevordering gaat van niveau naar niveau, en dan vóór één vak. We werken zo met reken-, taai en leesgroepen. Die bestaan uit kinde ren van diverse klassen met hetzelfde niveau. Zo'n niveau is in blokken verdeeld. En we houden regelmatig controle-oefeningen. Zoiets kun je geen klas meer noemen. Wel spreken we over de zoveelste jaargroep. Het kan zijn, dat een leerling voor reke nen óf lezen óf taal in een lagere of hogere groep zit'. Maar op die manier worden de ver schillen toch veel te groot? 'Dat valt erg mee; één jaar uitlopen komt al zelden voor. De leerlingen zijn niet veel eerder klaar, maar gaan wel met een groter basispakket naar het voortgezet onderwijs. Wij rekenen met intelligentie en werktempo. Maar bij het voortgezet onderwijs worden de verschillen vanzelf gelijkgetrokken. Nauw contact Het contact huis-school is bij dit systeem heel nauw. De ouders zijn vertegenwoordigd in het bestuur van elke school en ze krijgen bovendien vier keer per jaar uitgebreide infor matie over de vorderingen in groep en leervak van hun kinderen. Zonder dit contact mislukt het continu-leer- proces. De organisatie voorziet in instructie en stille werkuren met een taak. In dien gewenst, kan zo'n werkuur in een andere klas worden doorgebracht. De nodige bagage gaat dan mee in een lade. Hoe gaat het met de kennisvakken, tekenen en handenarbeid? 'In iedere jaargroep vinden allerlei aktiviteiten plaats: natuurkennis, aard rijkskunde enzovoort. Die zijn ge makkelijk in te passen'. Zijn er in dit systeem nog zittenblij- vers? Ik kan me toch voorstellen dat vele kinderen ergens hun plafond be reiken. 'Dit juist betwijfelen we. Als dat plafond bereikt is, betekent het, dat de leerstof niet bij het kind is aange past. Dan moet die op dat denkniveau gebracht worden. Die oude klassikale indeling in leerstof kennen wij niet. Het gaat niet om de gefixeerde leer stof, maar om het kind. Kan het de stof niet bevatten, dan moeten we die een ander karakter geven. Wij reke nen niet met plafonds en ook niet met zittenblijvers'. Toen wc buiten nog wat napraatten, informeerde ik terloops naar eventue le hobby's van deze druk bezètte on derwijsman (of pionier, voor mijn gevoel). 'Dit werk neemt me helemaal in beslag; ik zou niet weten waar ik de tijd voor wat anders vandaan zou moeten halen. Wie het niet als een hobby ziet, houdt het niet uit'. Johan van Wolswinkel. nieuwe christelijke onderwijsge- nschap voert de welsprekende n 'Samen onderweg'. Die duidt op wee soorten scholen, maar ook op Dojverschillende opvattingen en nomi- s, van rechts tot links, die er wèl in bevinden. Alle hervorm en gereformeerden doen mee; en de beide uitersten niet. jen zaken isk hoofdbestuur heeft aan elke Gif ooi een bestuur gedelegeerd. Dit elt de eigen zaken; niet echter de inciën en de contacten met het Een nauwe verbinding met de ers is dan mogelijk. Het hoofdbe- ur, waarin bovendien zes vertegen- ordigers van de scholen zitting iben. wordt over de juiste voort- g van het onderwijs geadviseerd, de bestaat dus een doorgaande wissel- tit rking, zodat het schoolbestuur hier i[ t ver van de mensen afstaat; ze rden rechtstreeks bij de in het ituur behandelde zaken betrokken. 11 is een hoor- en wederhoor. Per loo and wordt één keer vergaderd. Al- n het 'hoofd'-bestuur heeft 'teken'- foegdheid. zes schoolbesturen bestaan uit ou- Ze hebben een 'ambts'-termijn n drie jaar. Die mogen ze in ieder val uitzitten, ook als ze geen kinde- n meer op school hebben. In dit val moeten ze na die drie jaar treden. an een primeur gesproken: het 'sa- en-onderweg'-bestuur is inderdaad t eerste in de Leidse regio, dat uit asis- en kleuteronderwijs' bestaat. ntp heer Stolk (30.1.1933) werkt al zes ar in Leiderdorp, maar als leider n de wordende Binnenhofschool pas is 1 augustus 1972. Vóór 1966 was vijf jaar hoofd in Vlaardingen. de kleuterschool ook al gestart? ie heeft nog geen ruimte. Met de ILPIIEN In de brandweerkazerne g an de Havenstraat nam oud-adjunct- irecteur van gemeentewerken A. J. 1 h. M. Korver, di o.a. sinds 1947 lid as van de vrijwillige brandweer af leid. Ruim twintig jaar was hij I ommandant bij de brandweer. Zijn Pvolger, de heer Th. J. Hannaart, erd tijdens deze gelegenheid geïn- talleerd. Hij wordt de eerste beroeps- ommandant in Alphen. Bij deze gele enheid waren vrijwel alle burge- neesters uit de omliggende gemeen- en aanwezig. LEIDEN Een aantal bewoners van de Oude Singel ondervindt meer en meer last van de Hollandse Loonbeitserij (Oude Singel 248). Voor al een doordringende stank en veel lawaai blijken nogal wat hinder op te leveren. In een schrijven aan B. en W. hebben zij hun grieven kenbaar gemaakt. Daaraan ging een handtekeningenactie vooraf, die in totaal 153 namen opleverde. De Singelbewoners vragen B. en W. het bedrijf geen nieuwe hinderwetvergunning af te geven. De foto toont het interieur van de omstreden fabriek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 3