Nixon zet domper op vredesgerucht abinet zonder binding fioet signatuur van rogressieven hebben Pater vorstelijk beëdigd tot lid van Eerste Kamer EN WASAUTOMATEN 499,- Kissinger deze week niet naar Parijs us Paulus ontvangt Israëls premier Den Uyl: KVP moet duidelijk VVD afwijzen Nederlanders in Kenya mishandeld Vis roosteren op het strand In deze krant Denne-appels verzamelen voor nieuw bos Fietser tegen auto SLAAPKAMERS WANDMEUBELS BANKSTELLEN Prinses Christina stelde thuis haar vriend voor KLM-toestel vervoerde enorme partij hasj ieiiwe Leidse Cooraiat WOENSDAG 17 JANUARI 1973 58ste jaargang no. 322 gTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hart in teghenspoetl" HAARLEMMERSTRAAT 250 LEIDEN Alle bekende merken straat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur ls premier Golda Meir en de paus van Rome ontmoetten elkander deze week voor het eerst van hun (Zie ook pagina 9). 14 en PPR eisen: jon ze parlementsredactie 'E?(f HAAG Hoewel de fractieleider van de KVP in de Tweede Kamer mr. F. Andriessen in zijn te gesprek met informateur Ruppert heeft laten weten dat liij een socialistische premier extra-parlementair kabinet zal aanvaarden, lieeft de PvdA-fractie gisteren no{ en dat zij aan de vorming van zo'n kabinet zal meewerken. niet willen toe- KEY BISCANE (AFP, AP, UPI, en president Nixon zal zeker niet aanvaardt, liet Amerikaanse volk Met deze verklaring heeft Nixons woordvoerder Ronald Ziegler gisteren een domper gezdt op de optimistische berichten dat de vrede in Vietnam voor de deur stond. Er zijn kennelijk nieuwe moeilijkheden gerezen. Maan dag had Ziegler nog gezegd dat Kis singer 'op een moment in de betrek kelijk nabije toekomst' naar Parijs zou gaan. Toen Nixon ook de bombar dementen op Noord-Vietnam liet stop zetten, leek de vrede een kwestie van uren. Generaal Alexander Haig, tot voor kort Kissingers naaste medewerker, heeft gisteren twee-en-een-half uur met president Thieu van Zuid-Viet- nam gesproken. Na afloop is alleen meegedeeld dat zij elkaar vandaag weer zullen spreken. Het Amerikaanse persbureau Associa ted Press heeft gisteren uit Saigon bericht, dat er nog voor zaterdag een staakt-het-vuren van kracht zou wor den. Toen had Ziegler zijn medede ling nog niet gedaan. Volgens de bronnen van AP in Saigon had Nixon Thieu laten weten, dat er een over eenkomst met Hanoi was bereikt die verdere vijandelijkheden van Noord- Vietnam zouden uitsluiten. 'Vertrouw op mij', zou Nixon tegen Thieu heb ben gezegd. Na het ingaan van het bestand zouden de minister van bui tenlandse zaken van Amerika, Noord en Zuid-Vietnam en het Bevrijdings front de overeenkomst in Parijs on dertekenen. Concessies Zegslieden die op de hoogte waren van de* besprekingen die president Thieu de afgelopen dagen met zijn militaire adviseurs heeft gevoerd, zeg gen te weten, dat Amerika en Hanoi concessies hebben gedaan. Er waren nog een paar dubbelzinnige punten overgebleven, maar die zouden wor den opgelost nadat het staakt-het-vu ren was ingt'gaan en voor de onderte kening van het akkoord in Parijs. Thieu zou nog wel bedenkingen tegen het ontwerp-akkoord hebben, maar Reuter) Henry Kissinger gaat deze week niet naar Parijs terug voor aanstaande zaterdag, wanneer liij zijn tweede ambtstermijn over Vietnam toespreken. M. den Uyl verklaarde na een ruling fractieberaad dat hij eerst de KVP verlangt dat zij een iuwde samenwerking met de afwijst. Bovendien eiste hij dat xtra parlementaire kabinet de :n vertoont van het progressieve irheidskabinet: zowel wat de be- g van de ministersposten betreft Uj gezegd Binele figuren komen als vlie- op Nederland af, want ons staat bekend om zijn huma- lehandeling van gedetineer- Mr. J. A. Kopp, officier van justitie bij de rechtbank in Arnhem ichte vorst •wegend droog weer met olkenvelden. Merendeels mati- wind, draaiend naar ooste lijke richtingen. Maximum mperaturen ongeveer 3 gra- orgen en overmorgen: |)ornamelijk droog met meest chte vorst. Zon op: 08 39 Zon onder: 17.03 Maan op: 16.46 Maan onder: 08.18 ymi ppen worden gek 0 Jan, de kip doet zo mal als in het programma. Den Uyl wees er gisteravond overigens uitdrukkelijk op dat mogelijke ministerskandidaten uit zijn alternatieve kabinet zich 'om hen moverende redenen zullen terug trekken, zoals de heer Oele heeft gedaan toen bij het burgemeester schap van Delft aanvaardde'. Verder zei hij, dat de vacatures in het kabinet eventueel zullen kunnen wor den vervuld door ministers van con fessionele signatuur. Den Uyl voegde daaraan wel toe, zich niet te kunnen voorstellen dat de progressieve kiezers zich zouden kunnen vinden in een progressief extra parlementair kabinet waarvan hijzelf geen premier zou zijn. Dr. Bas de Gaay Fortman (PPR) had de informateur eveneens meegedeeld dat hij een extra-parlementair kabinet slechts zou toestaan indien het een uitgesproken progressieve signatuur zou hebben. Maar in tegenstelling tot de PvdA-leider meent De Gaay Fort man dat i..en voor zo'n kabinet niet moet zoeken naar ministerskandidaten uit de eerste rijen van de fracties, Voor vervolg zie pag. 5, kolom 4 en 5 MOMBASA, KENYA Twee Neder landse toeristen, .G Kenlie en J. Knaap, zijn gisteren met ernstige ver wondingen aan het hoofd in het zie kenhuis opgenomen, nadat zij op het strand door een gewapende bende wa ren aangevallen. Kenlie en Knaap wa ren op 4 januari voor een korte vakantie aan de kust in Kenya aange komen. Beide toeristen waren door vier man nen aangevallen toen zij na gezwom men te hebben, een wandeling op het strand maakten. Zij werden met stok ken geslagen en een van hen moest door een vriend naar een vijf kilome ter verderop gelegen hotel gedragen worden. Een woordvoerder van het ziekenhuis verklaarde later dat hun toestand bevredigend is. Eliud Mahihu, de belangrijkste rege ringsfunctionaris in de kustprovincie, heeft onmiddellijk venters verboden hun beroep aan het strand uit te oefenen. Mahihu zei dat veel gang sters zich als venters vermommen Op het strand van Oostende werd ccn hartig antwoord gegeven op de berichten over het gevaarlijke kwikgehalte in de vis. De koks op de foto roosterden een flinke portie sprot, dat omstanders zich goed lie ten smaken. Binnenland Nogmaals: christen en pola risatie, 2 Buitenland Over de dictatuur van Nixon 9 Kerk Mens en dier in het teken van Ebëzer2 Bockcnctalagc 2 Radio en tv 6 Strips, feuilleton 6 Recept, puzzel 6 Dichtbi) en verder 7 Wetenschap en techniek 7 Beurs 8 Familieberichten 12 'Ik zal eerst jouw worstje roos teren, dan kunnen we zien, hoe het smaakt.' Nixon had er de nadruk op gelegd dat het bestand onder internationale controle kwam te staan. Ziegler wei gerde gisteren te zeggen of het uitstel van het bezoek van Kissinger aan Parijs te wijten is aan tegenstand van Onder drilk president Thieu. hebben gebracht van het standpunt van Thieu. Daarna zou Ziegler bekend hebben gemaakt dat Kissinger voorlo pig niet weer naar Parijs gaat President Nixon heeft gisteren alleen telefonisch contact met Kissinger ge had. Nixon is in Florida en Kissinger in Washington. Generaal Haig zou rechtstreeks in contact staan met Kis singer en hem gisteren op de hoogte ARNHEM De vereniging tot behoud van natuurmonumenten gaat proberen 30.000 kg denne- appels te verzamelen. De ver eniging doet daarvoor een be roep op de burgerij en op mili tairen. Zij geeft een vergoeding van 40 cent per kg. Natuurmonumenten heeft in haar gebied honderd hectare bos verloren en wil met het zaad uit de te verzamelen denneappels het gebied opnieuw inzaaien. EINDHOVEN De 76-jarige C. J. van Lierop is gisteren in Eindhoven met Wcl&kzaam zijn fiets tegen een trekker met op legger gereden. Hij was op slag dood. Een Zuidvietnamese functionaris heeft verklaard: 'Wij staan onder druk van Amerika en Hanoi onder Russische en Chinese pressie. Alles moet worden bezien binnen de con text van een internationale overeen komst in het licht van de ontspan ning'. Nixons tweede perschef, Neal Ball, zei gisteren op het 'Witte Huis' in Flori da: 'Er zullen nog een groot aantal van deze berichten loskomen. Wij zul len er echter geen commentaar op geven. Wij gaan over dit onderwerp niet in discussie'. Omdat er moeilijkheden gerezen zijn over welke gebieden in Zuid-Vietnam door de regeringstroepen en welke door die van Hanoi zullen worden beheerst na het ingaan van het be stand, zijn gisteren een aantal hoge Zuidvietnamese militairen naar Parijs vertrokken. Officieel is meegedeeld dat zij naar Parijs gaan om de Ameri kanen te helpen de laatste hand te leggen aan de protocollen voor een vredesakkoord. De groep bestaat uit vijf man en zal in Parijs blijven tot het akkoord is getekend, aldus een mededeling in Saigon. Luitenant-gene raal Vinh Loc, hoofd van de nationale verdedigingsraad van Zuid-Vietnam leidt de delegatie. ADVERTENTIE enz. enz. In elke prijsklasse. Uit voorraad te leveren. Nergens heeft u zo'n keus als in onze ENORME toonzalen. „Meubel en Slaapbankencentrale". Indus triegebouw Goudsesingel 66, R'dam, tel. 010-126461. Noordvietnamese functionarissen in Parijs zeiden gisteren: 'De bombarde menten zijn opgeschort, maar een vre desovereenkomst is nog niet gete kend'. Zij wezen er op dat die bom bardementen al eerder zijn gestaakt en later feller dan ooit hen-at. Wij moeten waakzaam blijven. Het hangt nu van Amerika af of er een akkoord wordt getekend, aldus Vo Van Soeng, algemeen vertegenwoordiger van Noord- Vietnam in Frankrijk. De technische deskundigen van Ame rika en Noord-Vietnam hebben giste ren in Parijs weer vergaderd. Het Noordvietnamese persbureau heeft gisteren gemeld dat tot 15 janu ari boven Noord-Vietnam in totaal 4180 Amerkaanse vliegtuigen zijn neergehaald, waaronder 68 achtmoto- rige straalbommenwerpers van het type B-52. Van een verslaggever DEN HAAG De augustijner-pa ter A. J. Agterberg is gistermiddag door koningin Juliana beëdigd tot lid van de Eerste Kamer. Deze beëdiging is een unicum in de parlementaire geschiedenis: door gaans worden nieuwe kamerleden beëdigd door de voorzitter van de Kamer, die daartoe weer gemach tigd is door de Koningin. Volgens de grondwet kunnen eden (of be loften en verklaringen) ook afge legd worden in handen van de koning(in); het afleggen van eden of beloften kan niét gebeuren in handen van de waarnemend kamer voorzitter. Nu kamervoorzitter mr. M. de Niet Gz. buitenlands verblijft is geko zen voor deze koninklijke beëdi ging. Daarbij is tevens overwogen dat de Eerste Kamer op korte termijn niet meer bijeen zal ko men. De beëdiging had plaats op paleis Soestdijk. Pater Agterberg zal in de Eerste Kamer deel uitmaken van de PPR- fractie, waar hij de plaats zal innemen van dr. M. van Huiten. die tot lid van de Tweede Kamer gekozen is. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Prinses Christi na (25), die muzieklessen volgt aan het instituut Vincent d'lndy te Montreal in Canada, is tijdens de kerstdagen en de jaarwisseling thuis op Soestdijk geweest met een vriend. Zij heeft aan haar familieleden voorgesteld de 23-jarige Emile Boerrée. Deze Franse Canadees is ook student aan het instituut in Montreal. Hij heeft zich ge specialiseerd in het pianospel. Na nieuwjaar is prinses Christi na met haar vriend weer naar Canada gegaan. Bij de rijksvoorlichtingsdienst was nog niets bekend van een op handen zijnde verloving. LONDEN De Britse politie heeft zich gisteren in verbinding gesteld met Interool om de oorsprong ie achterhalen van een partij hasjiesj ter waarde van 500.000 pond sterling (ƒ36 miljoen) die maandag door de douane in beslag is genomen in een KLM-vrachtvliegtuig uit Amsterdam. De hasjiesj werd ontdekt tussen kis ten groenten en is vermoedelijk af komstig uit West-Afrika. Dc politie meent dat de partij op Schiphol is overgeladen in het vliegtuig voor Londen. De douane wil er niets over zeggen. Er zou wel controle zijn op reizigers uit Amsterdam. De douane wilde man hebben die de partij komt opeisen. Naam Adres... Woonplaats. .197° Aan Nieuwe Leidse Courant t.a.v. de nieuwe HOOFDREDACTEUR Geachte heer Tamminga, Ja, ik wil graag meevechten voor het "behoud van een gezonde Christelijke krant, omdat ik vind dat de stem van het Evangelie ook in de krant moet blijven doorklinken. Daarom, meneer de nieuwe hoofdredacteur, hen ik op pad gegaan en bied u als welkomstgeschenk hij de Christelijke Pers deze nieuwe abonnee aan. Naam, nieuwe abonnee Adres Woonplaats Betaalt per maand/kwartaal. Ik stel het op prijs dat u mijn abonneewerving wilt "belonen en zet een streep onder: mapje postpapier pletine schaaltje handige paraatmap met enveloppèn (flessenonderzetter) met briefpapier en pen De nieuwe abonnee weet dat hij de krant eerst veertien dagen gratis krijgt en daarmee ongeveer vier gulden bespaart. P.S. Ik doe m'n best voor nog een abonnee! Hoogachtend, Een oostzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1